'i 3e top is ons id leaa l' Van Kempen als rekenmeester' Kuyvenhoven met gemak over Bult Kx itwijk treedt uit de anonim liteit Titel Schapers volgens plan MAANDAG 14 DECEMBER 1987 b LEIDEN - De veredelde interclub- veldrit om het kampioenschap van Leiden werd gisteren een prooi j. voor John Kuyvenhoven. Na een verbeten duel met trainingsmaat Reinier Hoogkamer trok de Casba- n Swifter gisteren op de Bult van Swift tijdens de slotronde aan het langste eind. r, Kuyvenhoven bleek zijn kansen n tijdens de rit goed te hebben inge- 3; schat: "Ik wist dat Reinier op een r- bepaald stuk kwetsbaar was bij het fietsen in de modder. Daar reed ik hem telkens los. Zo ook tijdens de laatste ronde en ditmaal trok ik er j, nog wat extra hard aan. Daardoor e gaf ik hem geen kans meer, om zo- :k als andere malen wel gebeurde, te- Van der Knaap winnares van NK badminton I NIEUWEGEIN (ANP) - Na dne verloren finales en een keer een vroegtijdige uitschakeling, heeft e Astrid van der Knaap gisteren in l' Nieuwegein eindeljk dat gekregen p i waar ze al vier jaar op aast: de na tionale badmintontitel. Drie keer i- achtereen moest de speelster van n Velo uit Wateringen haar meerdere 3 erkennen in Eline Coene, vorig jaar j was Monique Hoogland te sterk. In r de het afgelopen weekeinde gehou- r den Nederlandse kampioenschap- s pen nam zij revanche. In de halve i- finales werd Coene in twee games r- op onthutsende wijze terechtgewe- zen. Het verloop van de eindstrijd wierp een lichte smet op de presta- tie van Van der Knaap. Tegen standster Monique Hoogland gaf j. bij een achterstand van 10-11 in de j- eerste game op. Een gekneusd n middenvoetsbeentje maakte haar het verder spelen onmogelijk. Bij de mannen leverde het toer nooi een verrassende winnaar op. Niet omdat de kwaliteiten van Uun ISantosa niet voldoende werden ge acht voor een titel. In 1982 werd hij al eens kampioen en een jaar later bereikte hij de finale. Maar weini- x gen zullen de zaterdag 32-jaar oud geworden speler van Velo voor een I; tweede titel getipt hebben. De jon- r geren, onder leiding van titelverde- f dier Pierre Pelupessy, zouden zich niet laten verrassen, was de ge- ,r dachte. Maar de speler van Duinwijk ver ft dween al in de eerste ronde uit de strijd. Alex Meijer moest met een 1- blessure opgeven. Alleen veelvou- a dig kampioen Lex Coene bleef over. Hij geeft echter sinds enige tijd de voorkeur aan een maat schappelijke loopbaan. Het halen van de eindstrijd kostte hem nog op papier weinig moeite. Santosa I moest voor het halen van de laatste twee heel wat meer inspanningen leveren. Tegen Ted Nuyten, Ron Michels en Rob Stalenhoef had hij n. drie games nodig, alleen Wiel Han- 2- sen werd in twee reeksen versla- 2, gen. In de finale bleek nogmaals dat Coene's spel voor een aanzienlijk deel gebaseerd is op een goede li- chamelijke conditie. Na een zege in de eerste zet was hij kansloos (5-15, 15-11, 15-5). i Tweeprijzen I DieLeythe AMSTERDAM - Afgelopen zater- a- dag werd in Amsterdam de jaarlijk se se algemene ledenvergadering ge- 1 houden van de Koninklijke.Neder- sr landse Roeibond. Traditiegetrouw n was het laatste agendapunt de uit- rei king van de diverse wisselprij- 5. zen. Van der twaalf troffeën werden er dit jaar slechts zes uitgereikt; Itwee daarvan gingen naar Die Ley- the: de prijzen voor de beste presta ties bij de vrouwen en de junioren. De 'Gambonnière', bestemd j) voor de vereniging, die volgens een bepaalde puntentelling voor de n beste resultaten in het veld zorgt, werd vrijwel geheel door Valeria van Groningen-Racila in de wacht gesleept. De Roemeense Olympi sche skifkampioene was dit sei zoen veruit de sterkste skiffeuse en won bovendien ook enkele malen n met Jos Compaan de stuurmanloze twee, onder andere tijdens de na il tionale titelstrijd. Ook lichte skif- feuse Liesbeth van der Veld had met enkele punten aan de totaal score bijgedragen. Eén keer eerder, in 1984, won Die Leythe de wissel- prijs. De junioren-beker kreeg de i: Leidse roeivereniging door de meeste overwinningen te behalen 1 op nationale en internationale wed strijden in binnen- en buitenland. Van de 32 eerste plaatsen kwamen er vijftien op het konto van Jaap Krijtenburg, die met Martijn Blansjaar m de dubbeltwee en de stuurmanloze twee èn als solist in de skif de nationale titels verover- de. De jongere junioren, met als kopman Floris Mulder, zorgden in de skif, de dubbeltwee en de dub- belvier voor de rest van het aantal. Twee keer eerder, in 1975 en 1978 ging de wisselprijs naar Die Ley the. HONKBAL - De finale van het in ternationale honkbaltoernooi in Taiwan gaat tussen Zindkorea en Japan. De Zuidkoreanen Versloe gen in de halve eindstrijd gastland Taiwan verrassend met 12-9. Japan j verpletterde Puerto Rico met 8-2. I Nederland beëindigde het evene ment als zesde rug te komen. Op het laatst voelde ik overigens wel goed, dat ik deze week met tweemaal per dag een beetje te veel van het geode had ge tramd", aldus de Leidenaar. "Maar dat moest anderzijds wel met de belangrijke wedstrijden nu bijna voor de deur". Hoogkamer legde zich gelaten bij de winst van zijn maat neer: "Ik had pech dat het stuk waarop ik op mijn beurt weer sterker reed pas aan het einde van het parkoers lag. Het was daar te laat om de schade nog goed te kun nen maken'. De beide Swift-renners waren de kleine vijftig andere uit de regio af komstige deelnemers ruimschoots dè baas. Die hoofdzakelijk hun conditie bijhoudende wegrenners vormden op het voor de liefhebber fraaie parkoers weliswaar een kleurrijk ploeterend lint, maar zij konden zich toch niet in de strijd van de twee specialisten mengen. Van de drie achtervolgende ju nioren hield de talentvolle Noord- wijkerhouter Martin Kokkelkoren de schade met een achterstand van een 2.30 minuten nog het meest in de perken. De plaatsen vier en vijf waren voor André Kraan uit Gouda en Swifter Tjalco Jansz, die op res pectievelijk een kleine en een rui me zeven minuten achterstand fi nishten. De overige renners kregen één of meer ronden aan hun broek. Als de kortste dagen naderen, wordt de rangorde van de laatste jaren in het veldrijden hersteld. Roland Liboton en Hennie Stam- snijder zetten dan, zeker in de wed strijden uit de super-prestigeserie, het kleine wereldje volledig naar hun hand. In Oss deed de Neder- KATW1JK - Exact halverwege het seizoen zit Katwijk precies op de koers die in het voorjaar van 1988 moet leiden tot de titel in de derde klasse van het zaterdag- voetbal. Dat kampioenschap is slechts een eerste stap, want de ambitie van Katwijks tweede club reikt veel verder en dat heb ben ze op het fonkelnieuwe en bij zonder fraaie 'De Krom' nooit on der stoelen of banken gestoken. Sinds de verhuizing ruim drie jaar geleden stelt de club pogin gen in het werk om hogerop te ko men. En vanaf het moment dat zich in de persoon van Cees van der Plas een sponsor meldde wiens ambitities precies aanslo ten bij die van Katwijk, treedt de vereniging eindelijk uit de ano nimiteit. Dat de verbintenis werd gete kend na mislukte onderhandelin gen tussen Van der Plas en 'buur' Quick Boys over shirtreclame, maakte de tongen in de bad plaats los. Volgens de onlangs tot voorzitter gekozen Gerrit de Best echter moeten de 'praatjes' niet serieus worden genomen. Wat hem betreft is er aan de drie-jari ge overeenkomst met de plaatse lijke BMW-dealer ook geen enkel risico verbonden. "Het moet natuurlijk niet zo zijn dat alles instort als hij ermee stopt. Maar daar is geen sprake van", zegt hij. "Er zijn prima af spraken gemaakt, ook met be trekking tot het technische beleid. Daar wil hij helemaal geen ui- vloed in hebben. Tot nu toe is de samenwerking goed verlopen. Van der Plas heeft ontzettend veel connecties en daar willen we graag gebruik van maken. Voor ons is het ook allemaal een beetje nieuw. We hebben nog nooit een dergelijke hoofdsponsor gehad. Mede dankzij hem kunnen we een beetje uit de anonimiteit treden" En dat nu is precies de bedoe ling van de vereniging die meer dan tien jaar geleden onder lei ding van de toenmalige trainer Hans Verkuylen voor het laatst successen vierde. De namen van Freek Rienks (vertrokken naar Quick Boys) en de naar de profs uitgeweken Rick Talan en Cees Guyt waren feitelijk de laatste echt aansprekende spelers in het traditionele oranje-zwart, van Katwijk, dat tot voor drie jaar terug vooral toewerkte naar een nieuwe accommodatie. Niet veel later dan de opening van het nieuwe complex keerde Cees Guyt terug naar de kust- club, waar hij gezelschap kreeg van drie voetballers van Quick Boys, die tot nu toe een belangrij ke bijdrage hebben geleverd aan de toppositie. Het was geen toe val dat het trio Fred Eysberg, Piet van Duyn en Kees Kraayenoord, een belangrijke rol speelde in de 2-1 overwinning op SVPTT. Na een uiterst magere eerste helft, die met 0-0 werd afge sloten, legde eerstgenoemde van verdediger tot middenvelder om gevormde speler de bal panklaar op het hoofd, van Wim Guyt en op aangeven van Van Duyn scoorde Kraayenoord de door SVPTT we gens vermeend buitenspel fel aangevochten 2-0. Vlak voor het einde maakte Kooyenga met behulp van de blunderende doelman Haasnoot 2-1, maar de thuisploeg gaf de overwinning niet uit handen en vierde naderhand terecht een feestje. Want niet alleen waren de zwak voor de dag komende Hage naars in een directe confrontatie op drie punten gezet, door het ge lijkspel van concurrent Leiden diende ook die debutant weer even pas op de plaats te maken. Goede toekomst Volgens Cees Guyt, die gedu rende twaalf jaar bij Volendam en AZ'67 met veel plichtsbesef vij andelijke spitsen uitschakelde, is voor Katwijk een goede toekomst weggegelegd. Dat was ook de re den dat de 34-jarige schilder er terugkeerde nadat hij ie horen had gekregen dat het niet langer verantwoord was om zijn knie nog langer aan de gevaren van het betaalde voetbal bloot te stel len. "Ik ben altijd Katwijk-minded geweest", zegt Guyt, die zich bij Katwijk als laatste man mag uit leven. "Dus was de keuze voor mij niet zo heel moeilijk. Ik kon duidelijk merken dat er hier iets door Fred Segaar te gebeuren stond. Er waren wat versterkingen gekomen en ook het bestuur maakte de indruk ho gerop te willen. En de mogelijkhe den liggen er. We hebben hier niet alleen een schitterende accommo datie, er zijn ook genoeg goeie spelers. We hebben in het eerste team een mix van werkers en van knappe voetballers. En dat is vol gens mij wel eens anders ge weest". "Toen ik wegging naar Volen dam stond hier een prima elftal, maar daarna is het minder ge worden. Volgens mij wilden ze al leen lekker een balletje trappen.. Dat is nu anders. Iedereen is er goed mee bezig". Volgens Guyt was het verloop van het begin van de competitie illustratief voor de goede instelling. Door een schorsing van hemzelf en een ernstig bromfietsongeluk van Arnold Vooys ("Een heel goe de speler, die rijp is voor het be taalde voetbal", aldus Guytmis te trainer Peter Ciere aanvanke lijk zijn beide centrumverdedi gers. "Dat is door die andere gas ten heel goed opgevangen. We hebben wat voor elkaar over. Dat heeft inderdaad wel te maken met die dingetjes die de sponsor doet. We zijn bijvoorbeeld metz'n allen naar Feyenoord -Aberdeen geweest. Dat houdt de sfeer er in" Hosanna "Omdat het goed gaat, ts het nu allemaal hosanna", relativeert Guyt. "Maar ik wil eerlijk gezegd wel eens zien wat er gebeurt als het niet zo lekker draait. Blijft zo'n sponsor dan ook?". Trainer Peter Ciere weigert vooralsnog verder te kijken dan dit seizoen. "Want ik heb met het heden te maken. Vandaag heb ben we natuurlijk zéér goede za ken gedaan. Deze club heeft ge noeg mogelijkheden om hogerop te komen", zegt de Leidenaar, 7log altijd actief in het zesde van Roodenburg. "Er is een enorm po tentieel aan spelers. Toen ik hier kwam vond, ik dat iedereen een beetje recreatief bezig was". "Nu wordt er echt prestatief ge dacht. Als je ziet hoe die gasten op de training bezig zijn. Dan mag je wel een harnas aantrek ken. Binnen de selectie komt het heel positief over wat Van der Plas doet. Maar dat het zo goed gaat, ligt denk ik ook wel aan mij. Nee, van invloed op de op stelling is absoluut geen sprake. Dat is hier ook voor zijn tijd nooit het geval geweest, anders was ik al lang weggeweest". Volgens de persoon in kwestie is dat niet de bedoeling van zijn aanwezigheid. En evenmin moet worden verondersteld, althans volgens Van der Plas, dat hij juist Katwijk ondersteunt om Quick Boys dwars te zitten. "Dat is echt de grootst mogelijke on zin", zegt hij. "Ik weet dat er zo over gesproken wordt door de mensen die mij bij Quick Boys niet zo zagen zitten. Dat zijn emo ties die wel weer zakken. Er doen de meest wilde verhalen de ronde. Dat ik spelers bij hun zou wegha len. Dat is mijn instelling hele maal niet. Maar er zijn nog ge noeg mensen bij Quick Boys met wie ik goed kan opschieten. Ik hoop dan ook dat het die club goed gaat met de nieuwe sponsor en ik hoop natuurlijk dat we hier hogerop kunnen". Op één lijn "Dat ik voor Katwijk heb geko zen, komt omdat deze club toeval lig om een sponsor verlegen zat en omdat de hele afmosfeer mij hier aanspreekt", vervolgt Van der Plas. "Het is een vereniging met fantastische mogelijkheden. Het bestuur en ik zitten op één lijn. Het is de bedoeling om er meerdere sponsors bij te betrek ken, zodat de boel niet instort als ik weg ben na driejaar. Wat mij betreft blijf ik ook na die tijd. Ik ben niet zo'n loper. De club wil naar de eerste klasse en daarbij wil ik ze helpen". "Dat gaat niet met het team dat er nu staat. Ook in de coa ching moet iets worden veran derd. Maar er zal hier geen enke le speler geld ontvangen voor zijn komst naar Katwijlc Dan ben je gewoon helemaal verkeerd bezig. Ik wil helemaal geen invloed op het technisch beleid. Het gaat mij slechts om het randgebeuren. lie wil er toe bijdragen om de groep bij elkaar te houden en zo nu en dan één een extraatje te verzor gen in de vorm van het bezoeken van een wedstrijd of zo. Ik heb nogal wat connecties in het be taalde voetbal. Daar gaan we ge bruik van maken. Ik zou met deze club inderdaad graag uit de ano nimiteit treden. Elk jaar in de derde klase is er één te lang. Het zo toch leuk zijn om hier een twee de eersteklasser te krijgen. Dat geeft een beetje strijd. Deze club bloeit. Als je promoveert, ga je aantrekkingskracht uitoefenen op spelers. Dat is interessant. Dan kun je de top bereiken en dat is ons ideaal". De tweestrijd tussen Reinier Hoogkamer en John Kuyvenhoven in beeld. Hoogkamer gaat hier nog aan de lei ding, maar zal later de eer aan zijn rivaal moeten laten. Kuyvenhoven heeft de fiets daarbij alvast op de schouder genomen. Hoogkamer prefereert deze nog enkele meters op sleeptouw te nemen ifoto René Bouw mant landse kampioen dat het meest, winnaar met drie seconden voor sprong op Liboton, die hem in de voorafgaande week (Rome en Stadtlohn) twee keer had versla gen.' „Die twee waren veruit de sterk- sten", constateerde Reinier Groe- nendaal, keurig maar kansloos der de. „Er is een moment geweest", dacht Martin Hendriks, „dat ik weer heel dicht bij de leiders kwam. Zij zijn toen gewoon harder gegaan. Maar ik geloof dat ik, wan neer ik het wel had gehaald, er toch weer afgereden zou zijn. Zij zijn zo sterk op dit moment. Ik kon ge woon niet beter". Katwijker René Guyt overigens kwam niet verder dan een 23ste plaats. Liboton en Stamsnijder hebben de wedstrijd op het voor veldrijden ideale parkoers van meet af volle dig naar hun wil laten verlopen. Hendriks, de snelste starter. Ver hoeven en Groenendaal, mochten een poosje in hun gezelschap ver toeven. Verhoeven viel als eerste af, vervolgens Hendriks. Groenen daal werd een klein kwartier vogr het einde uit de wielen gereden en gelopen. Het kwaliteitsverschil liep op de Witte Ruysheuvel parallel met de generatiekloof. In het voordeel van de dertigers Stamsnijder. Liboton en Groenendaal. Wereldkampioen en generatiegenoot Thaler, de bes te ijsrijder, miste in de modder macht. Adri van der Poel („Dit doe ik voor ontspanning als overbrug ging tussen de werkperioden op de weg") ontbeerde de scholing in het specialisme om zijn meer dan toe reikende talent uit te buiten. Schaatsers uit regio op dreef LEIDEN - De jeugd van IJssport Verenging Leiden demonstreerde het afgelopen weekeinde een goe de vorm. Tijdens klassementswed strijden van het district Sassen- heim in de ijshal aan de Vondellaan plaatsten Koert Breebaart en Vin cent Westerbeek zich voor de in fe bruari van het volgend jaar te ver rijden finale. Koert Breebaart finishte in 38.48 en 1.17.22 over respectievelijk de 400 en de 800 meter, goed voor de derde plaats bij de junioren D. Ook Vincent Westerbeek was met 41.41 en 1.24.99 nog net snel genoeg voor een plaatsje bij de eerste twaalf die in de finale mogen uitkomen Gisteren in het schaatscentrum De Uithof promoveerden Crispijn Stulp en Stephan Roëll van junio ren D4 naar D3. Eerstgenoemde reed over de 1000 meter 1.56.07, Roell eindigde in 1.58.58. Breebaart toonde opnieuw een goede vorm Met tijden van 49. 84 (500 meter) en 1.40.90 (1000 meter) deed hij een gooi naar de gewestelijke selectie. Gouden speld voor short-trackploeg DEN HAAG (ANP) - De Neder landse short-trackploeg heeft de tijdens de algemene jaarvergade ring van de KNSB de gouden speld ontvangen. De schaatsers op de korte binnenbaan kregen de onder scheiding voor hun prestaties bij de wereldtitelstrijd in Montreal. De aflossingsploeg, bestaande uit Charles Veldhoven (Oegst- geest), Peter van de Velde (Leider dorp), Jaco Mos en Jeroen Otter, won daar in april goud op de 5000 meter. In de individuele wedstrijd veroverde Veldhoven brons. Het short track schaatsen is demon- stratiesport tijdens de Olympische Spelen in Calgary. Tijdens de ver gadering in Den Haag werden Jan Charisius en Roelf Sol benoemd tot erelid van de KNSB; Gerrit Por tengen werd buitengewoon lid van verdienste. APELDOORN (ANP) - De eerste nationale Masterstitels zijn bij ver tegenwoordigers van twee ver schillende generaties terecht geko men. In de by voortduring zeer ma tig gevulde sporthal De Maten in Apeldoorn deed tennisser Michiel Schapers wat van hem als nummer 48 op de wereldranglijst verwacht mocht worden. Zowel in de halve finales tegen Huub van Boeckel als in de eindstrijd tegen Tom Nijssen bleek, dat Schapers over net iets meer capaciteiten beschikt dan zijn concurrenten. Beide keren werd het tweemaal 6-4. Brenda Schultz, als 16-jarige twaalf jaar jonger dan Schapers, loste een be lofte in bij de vrouwen door de rou tinier Mariapne van der Torre met 6-4, 6-1 op haar fouten te wijzen. Het was pas de eerste keer dat Schultz en Van der Torre elkaar in een toernooi bestreden. Overzicht van 'De Krom' tijdens de topper tegen SVPTT. Het is de bedoeling dat er in de toekomst eerste klasse-voetbal wordt gespeeld. HEERENVEEN (GPD) - Na 253.170 meter in de Heinen-zesdag- se bleek Yep Kramer de sterkste, maar Richard 'Poeske' van Kem pen werd gehuldigd als eindtriom- fator van de 'bierrace'. Kramer won vier van de zes marathons, waaron der zaterdagavond voor 15.000 mensen de finale in de Heeren- veense Thialf-hal. Maar Van Kem pen (zelf tweemaal winnaar) legde in de afgelopen week een beslis send rondje van 400 meter meer af. Omdat baanwielrennen niet he lemaal hetzelfde is als het wat min der explosieve marathonschaat ser wordt het probeersel met het gelijkluidende reglement waar schijnlijk niet herhaald. Hans Brandt uit Landsmeer, de voorzit ter van de ltc marathon, deed na de ervaringen in de afgelopen week al voorzichtige suggesties in de rich ting van een andere puntentelling, waarbij, een ronde voorsprong en tussensprints gehonoreerd zouden kunnen worden met bonuspunten. "Ik denk, dat het nodig is, dat we iets met het puntensysteem gaan doen," vond Brandt. „De jongens moeten daar zelf maar over beslis sen. Laat ze maar met plannen ko men en dan kan er eerlijk overge stemd worden". Richard van Kem pen had als winnaar uiteraard wei nig moeite met het van de wielers port geleende reglement: „Ik heb de meeste meters afgelegd en ben dus de eerlijke winnaar. Vorig jaar zou met dit systeem niet ik maar Gert Jakobs hebben gewonnen. Je moet je alleen wat op de regeltjes instellen en wie dat het beste doet, komt ver. Je moet natuurlijk wel zes dagen wakker blijven." Richard van Kempen beperkte zich tijdens de finale tot een verde digende rol, wat het publiek 'hono reerde' met lichte fluitconcerten: „Ach, dat heb ik nauwelijks ge hoord. Ik kan het me ook wel voor stellen. Yep Kramer woont hier vijf minuten vandaan. Hij kon boven dien vrijuit rijden en ik moest mijn leidende positie verdedigen. Eer der in deze zesdaagse ben ik wel in de aanval gegaan en Yep bleef tweemaal zitten en daarop heeft hij het nu verloren." Kramer stond voor die slotwed strijd voor de onmogelijke opgave om twee ronden achterstand weg te poetsen en kleunde er met de moed der wanhoop in: „Ik heb het geprobeerd, kon een ronde pakken maar kreeg niet de kans om ook die tweede te nemen. Dat zat er natuur lijk wel in en mijn belangrijkste doel werd nu om voor zoveel pu- liek tegaan winnen. Het systeem was bekend en daarom mocht ik er rekening mee houden, dat ik de zesdaagse al tijdens de eerste wed strijd in Utrecht verloren had. Dankzij de vertwijfelde poging van Kramer om het klassement nog over de kop te gooien konden de als haringen in een ton geperste toeschouwers zich toch nog met de finale vermaken. Verder overheer ste immers het verdedigen van de diverse belangen, waarbij Van Kempen vooral ook te maken had met zijn naaste concurrenten Piet Kleine en Lex Cazemier. „Het was alsof die samen hadden afgesproken om beurten te demar reren", verzuchtte Van Kempen. „En omdat de Friezen niets in het nadeel deden van Kramer en de be nen dus stil hielden was het wer ken geblazen. Gelukkig zat Yep er niet meer zo fris bij. Samen met mijn ploegmakkers Rick van der Hoorn en Erik van den Boogaard kon ik de zaken goed controleren. Wat dat betreft voelde ik me nu sterker dan vorig jaar. toen ik in de slotwedstrijd hartstikke dood gere dden werd."

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21