Problemen Philidor Pernix moet hoofd buigen voor Keizer SimonBruin zet Leiderdorp voor schut Zijl lijdt vijfde nederlaag op rij Degradatiezorgen na verlies tegen BSG Eerste punten voor korfballers De Algemene Ook LZ komt niet tot winst Duidelijke zege Timman Slimme Amstelveners ontregelen spel van falende koploper: 94-79 Jansen stunt SI LEIDEN - De vierde ronde in de landelijke KNSB-competitie heeft bij de schakers van het eer ste tiental van Philidor enige alarmknoppen in werking doen treden. De nipte maar terechte 4 V2-5V2 nederlaag tegen het Bus- sumse BSG dreigt de Leidse hoofdklasser namelijk nu toch echt in de problemen te brengen. Degradatiezorgen die de Piket- formatie de komende tijd nog slechts met een extra portie inzet uit de wereld zou kunnen hel pen. In de hoofdklasse waren de verrassingen overigens ook bij de andere wedstrijden bepaald niet van de lucht. Eindhoven zorgde voor de grootste stunt. In het treffen tegen landskampioen Volmac/Rotterdam is de licht- stadploeg nog maar een stro breed van een sensationele zege verwijderd. De wedstrijd eindig de in een voorlopige 472-472 stand, waarbij echter de reste rende hangpartij grote kans biedt in Eindhovens voordeel te eindigen. Rinie Kuijf won na stug door vechten een remiseachtige posi tie tegen Douven. terwijl Marcel Piket het jeugdtalent Marcel Beulen aan de kant zette. John van der Wiel kwam tegen Van Mil niet verder dan remise, ter wijl Jeroen Piket zich vanwege de ongunstige stand genood zaakt zag om tegen Grooten een remise-stelling te forceren. Een actie die hij uiteindelijk met ver lies moest bekopen. Het dreigende verlies heeft voor de Rotterdammers overi gens geen rampzalige gevolgen. De reserves van Volmac reken den namelijk op hun beurt af met nummer twee op de ranglijst, SAMB: 4-6. Wel rook Desisco zijn kans tot het inzetten van een achtervolgingsrace, door met 3-7 te winnen bij Amstelveen. Gro ningen zette Utrecht met een 7-3 overwinning nadrukkelijk op de laatste plaats. De routiniers van Philidor lij ken deze competitie de nodige scherpte te ontberen, hetgeen zich tegen BSG in een aantal ge voelige verliespartijen uitte. Captain Joop Piket zag in'zijn partij tegen Bottema een eigen stukoffer al snel zich als een boe merang tegen hem keren. Mat was al spoedig het voor de Leide- naar nadelige gevolg. Ook voor Hans Kuijf was de schaakmid dag van korte duur. Tegenstan der Peek rolde in 19 zetten over de Boskoper heen. Na een rusti ge remise tussen Van der Spek en Nico van der Lijn, zorgde RAG de Graaff met een goede winst op Van der Poel kortston dig voor nieuwe Leidse hoop: 1 72-272. Peter Gelpke kwam er op het kopbord echter niet aan te pas tegen de 'coming-man' van schakend Nederland, Liafbren Riemersma, waarmee BSG weer op een duidelijke voorsprong stond. Toen vervolgens ook Heieen de Greef (vanuit een plusstelling) en Piet Bakker (vanuit een aan vankelijk hopeloze positie) niet verder dan remises kwamen te gen respectievelijk Dick van der Lijn en Booy, was het pleit min of meer beslecht: 272-472. Wel wist Leo Hofland met een minus pion nog tot een remise te komen met Timmer en zag Coen Ste- houwer opponent Van der Heij den in een riante positie plots stevig blunderen (4-5), maar zelfs die meevallers waren onvoldoen de. Henk van Maaren kon name lijk ploeteren wat hij wilde, meer dan remise zat er tegen Oort- merssem domweg niet in: 472-572. LSG 1 is in 1B na een goede start de draad volledig kwijtge raakt: 3-7 verlies tegen het eerste team van het Witte Paard uit Zaandam. Bovendien lijken de Parlement-bewoners eerst ook intern orde op zaken te moeten stellen eer zij weer op positieve resultaten mogen hopen. Twee afmeldingen op de valreep en een vervolgens niet opdagende invaller noopten captain Rob Hak zelfs om persoonlijk achter het bord plaats te nemen. De ge volgen bleven niet uit, tegen Wim Luberti diende de Leidse teamleider de koning wegens stukverlies reeds na tien zetten om te gooien. Invaller Joan Baart hikte na een late aankomst tegen een te grote tijdachterstand aan, om zijn aanvankelijke voordeel in stand te kunnen houden: 0-2. Folkert Geertsma werd van het bord geofferd, terwijl ook Leon Konings zijn huidige vorm gebrek niet kon verbergen: 0-4. Plus remises van Dirk Sikkel en Kees van Zijp gaven de score daarna een wat draaglijker aan zien, maar een door Aad van Moorsel geforceerde remise-ach- tige positie betekende toch een nieuw verlies en een 1-6 achter stand. Een degelijke winst was er wel voor Adriaan Clemens, ter wijl puntendelingen van Theun van de Vorm en Jan Tolenaar de eidnstand op 3-7 ten gunste van Het Witte Paard bepaalden. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - In de hoofdklasse van de korfbalcompetitie slaagde TOP er niet in om tegen SCO voor een verrassing te zorgen. Ondanks goed spel moesten de Sassenheimers een 21- 15 nederlaag incasseren. Fides Pacta maakte het verlies van vorige week enigszins goed door Samos met 14-7 te verslaan. Pernix moest het hoofd buigen voor koploper Keizer Ka- rel (10-12). „We speelden een paar klassen be ter dan vorige week, maar SCO is één van de sterkste uit de poule en we hebben dan ook terecht verlo ren", erkende coach Jasper Engel van TOP na de 21-15 nederlaag. In het begin van de wedstrijd konden de Sassenheimers goed bijblijven en kwamen zelfs twee keer op voorsprong door Jacqueline Win ter en Ron van der Willik. Een produktieloze periode van 18 minuten brak TOP echter op. SCO liep via een 11-6 ruststand uit naar 15-6. Vervolgens ging de strijd weer redelijk gelijk op en met nog vijf minuten te gaan was het ver schil teruggebracht tot vijf doel punten. TOP kreeg toen nog een aantal kansen, maar kwam niet meer tot scoren. Fides Pacta kende tegen Samos een sterke start en zette de oppo nent binnen een kwartier op een 4- 0 achterstand. De Leidse ploeg ging voortvarend door en kon met een 7-2 voorsprong gaan rusten. „Ik ben over de eerste "helft tevre den, maar daarna gingen we te la coniek spelen en lieten ons terug zakken naar het niveau van Sa mos", zo analyseerde John Tims de matige tweede helft van zijn acht tal. Pas na dertien minuten pakte Fi des de draad van het scoren weer op en nam met de 7-14 overwinning afstand van de laatste plaatsen. Ro bin Sommeling (6x) en Nico Pikaar (4x) waren het meest trefzeker aan Leidse kant. Rob van Dort had zijn ploeg ge waarschuwd voor het speltype van Keizer Karei. Pernix kon echter niet voorkomen dat de tegenstan der met 4-0 voor kwam. Daarna vonden de Leidenaars het passen de antwoord op het ruim opgezette aanvalspel van Keizer Karei en kwamen terug tot 5-5. Toch keek Pernix bij rust weer tegen een 6-8 achterstand aan. „In het eerste kwartier van de tweede helft hadden we een duide lijk veldoverwicht, maar we kon den het niet uitdrukken in pun ten", wist Van Dort. Pernix zag alle verwoede pogingen om aansluiting te krijgen stranden en werd uitein delijk met 10-12 verslagen. Peter Kuipers en Marco van der Lugt, beide drie maal, namen een groot deel van de Leidse produktie voor hun rekening. De Danaïden toonde zich in Eindhoven bijzonder trefzeker en behaalde een zeer ruime zege: 9-23. UTRECHT - Naamsverbinding blijft taboe in de korfballerij. Een voorstel, dat mogelijk zou maken de clubnaam te voorzien van de naam van de sponsor, werd zater dag met overweldigende meer derheid verworpen tijdens de Na- jaars Algemene Vergadering van het KNKV. Alleen de delegatie van de afdeling Gelderland, dat het voorstel uit de koker van het nadrukkelijk aan de weg timme rende DKOD van (bonds)coach Ben Crum had ingediend, stemde (overigens niet eens unaniem) vóór. Ook een voorstel van de afde ling Rotterdam om niet langer be slissingswedstrijden te spelen, maar de eindrangschikking op te stellen op basis van doelsaldo en - gemiddelde haalde het niet. Kort na rust stond Eindhoven nog slechts met vier punten achter (4-8) en het zag er niet naar uit dat de ne derlaag zo groot zou uitvallen. En rico Mud zette De Danaï.den op het goed spoor en vooral Eric Krom hout, topscorer met negen treffers, en Heiko Locher volgden de inge slagen weg. Met bij vlagen zeer goed korfbal werd de thuisploeg af- getroeft en De Danaïden eindigde via 7-18 op een overtuigende 9-23 overwinning. Revanche Fiks en Albatros revancheerden zich in het tweede gedeelte van de wedstrijd voor de slappe eerste helft. De hele wedstrijd keken de Oegstgeestenaren tegen een ach terstand aan, maar Albatros slaag de er nooit in om het verschil van twee doelpunten uit te bouwen. Fiks gaf zich ook bij 10-12 nog niet gewonnen en kwam met nog acht minuten te gaan langszij door doelpunten van Jaap Rietdijk en Diederik van Veen. Jacqueline Ah- nolts bracht Fiks voor de eerste keer van de wedstrijd aan de lei ding en dat bleek voldoende. Theo Vreeken maakte handig gebruik van de risico's die de thuisploeg moest nemen en bracht vanaf de strafworpstip zijn totaal op zeven treffers: 14-13. Zuiderkwartier liet in de eerste helft de mogelijkheid liggen om af stand te nemen van Geldrop. Theo van Leeuwen maakte in eerste in stantie een 0-2 achterstand onge daan en zette Zuiderkwartier ver volgens ook nog op een 5-3 voor sprong. Omdat Wil de Wit vanaf de tweeëneenhalve meter faalde gin gen de ploegen met 6-5 de rust in. Zuiderkwartier raakte achterop, maar Peter van Leeuwen en Simo- ne van der Kaay brachten de stand weer in evenwicht. Het mocht uit eindelijk niet baten want in de laatste minuut scoorde Geldrop en trok Zuiderkwartier voor de twee de maal met minimaal verschil aan het kortste eind. „Als ze wat zorgvuldiger met de kansen waren omgesprongen, had er zeker een punt ingezeten", was het teleurgestelde commentaar van coach Lenie Slegenthorst na het verlies van Crescendo tegen Olympiaan: 12-11. Crescendo ver loor niet alleen de wedstrijd, maar raakte ook nog Marlies Brouwers kwijt, die met een achillespeesbles sure het veld moest verlaten. De Algemene veroverde gisteren de eerste winstpun ten in de zaal. Belangrijk Velocitas verwierf zich door een belangrijke overwinning op SDO een plaats aan kop van de derde klasse. SDO liet acht minuten voor tijd een strafworp onbenut en gaf Velocitas zo de kans om gelijk te maken. Bert van Osnabrugge had zijn zenuwen beter in bedwang en bezorgde zijn ploeg in blessuretijd de volle winst: 16-15. Jeroen van Driel en Jan Scheffers, beide vier doelpunten, hadden een belangrijk aandeel in de zege van de Leider dorpers. „Het is extra vervelend om te verliezen als je het hele duel hebt voorgestaan, maar aan de andere kant kreeg Weidevogels wel meer kansen dus geheel onverdiend was het niet", gaf coach Kees van Vliet na de nederlaag van Fluks toe. In de laatste minuut besliste Weide vogels, ondanks drie treffers van Bram Koppenaal, de wedstrijd in haar voordeel: 9-8. Het ontbrak Ons Eiland vooral in de eerste helft tegen KIOS aan schotkracht. De 0-5 achterstand kon in het tweede gedeelte van de strijd niet meer ongedaan gemaakt worden: 5-8. Jaco van Weele en Wim Nijenhuis, beide twee maal, en invalster Petra van de Meeberg scoorden voor Ons Eiland. De Algemene zag zich genood zaakt wat meer routine in de nog puntloze formatie te brengen. Mar cel van Duivenbode moest om die reden het veld ruimen en zijn plaats werd ingenomen door Ruud Zwaak. De inspanning van De Al gemene werd tegen Wion beloond. Na een spannende strijd eindigde de Leidse formatie net aan de goe de kant van de score en de eerste punten zijn binnen: 10-9. Tot vijf minuten na rust kon KNS Zwervers aardig volgen. De mannen van Zwervers kregen ech ter teveel ruimte om van afstand aan te leggen en maakten daar dankbaar gebruik van. In vijf mi nuten was een gat geslagen van vijf doelpunten en dat kon KNS niet meer goedmaken: 14-20. JETSKE GOUDSMIT VEENENDAAL/LEIDEN - Het waterpolo in Leiden beleeft mo menteel donkere tijden. De twee hoofdklassers LZ '86 en De Zijl/ LGB verloren opnieuw. LZ '86 ver loor van Polar Bears met 7-9 ter wijl De Zijl/LGB met 17-6 een fik se afstraffing kreeg van VZO uit Veenendaal. De hooggespannen verwachtingen zijn bij De Zijl/ LGB niet uitgekomen. Terwijl de competitie nog niet in een beslis send stadium is, zal De Zijl vrijwel zeker in de degradatie poule uitko men. Na het verlies tegen VZC, de vijfde nederlaag op rij, bedraagt de achterstand op datzelfde VZC, al vier punten. Met nog een aantal zware wedstrijden voor de boeg, waaronder die tegen AZC, lijkt de formatie van coach Frits Welling na negen competitie wedstrijden al buiten spel gezet. De wedstrijd tegen VZC gaf pre cies aan in welk dal De Zijl/LGB zich momenteel bevindt. De moti vatie bleek nadrukkelijk aanwezig (de vierde plaats stond immers op het spel) maar de broodnodige vorm is bij de spelers in geen vel den of wegen te bekennen. In de eerste periode hield De Zijl/LGB met lang uitgevoerde aanvallen nog wel gelijke tred met de Vee- nendalers. De 3-2 stand was voor De Zijl een redelijk uitgangspunt, maar het verval trad in de tweede periode al spoedig in. De Leidse aanval verzandde steeds vaker, wat naarmate de wedstrijd vorderde beter door VZC werd uitgebuit. Het gebrek aan vertrouwen kwam vooral bij het nemen van strafwor- pen tot uiting. Maar liefst vier maal mocht De Zijl aanleggen om van deze buitenkans gebruik te maken even zoveel keer faalde men jam merlijk. Gezien het vormgebrek was de 10-6 stand na drie perioden nog enigszins redelijk te noemen. De onverbiddelijke afstraffing volgde in de laatste zeven minuten. De Veenendalers walste over De Zijl heen en scoorde maar liefst ze ven maal. De Zijl kon daar niets te genoverstellen. Eindstand 17-6. Doelpunten De Zijl/LGB: Paul Belt 2, Alex van Belkum, Mark van Belkum, Hans Nieuwenburg en Henk Harteveld. De wedstrijd LZ '86 - Polar Bears kende een spannend score- verloop maar ook de Leidse debu tant in de hoofdklasse moest de winst aan de tegenstanders laten. Aangezien LZ '86 thuis sterk pres teert had men in Leidse kringen hoge verwachtingen van dit tref fen. Tegenstander Polar Bears ont popt zich de laatste jaren als een compleet team en zal er ook nu weer in slagen de kampioens play off s te bereiken. De formatie van coach Hans Frankenmolen liet zich niet zoals eerder De Zijl en DZV door de zone verdediging van LZ foppen. De Edense voorwaart- sen lieten zich niet verleiden tot te veel afstandschoten op het doel van LZ-goalie Wim Helmsing. Toch bleken de formaties lange tijd aan elkaar gewaagd. De Leide naars sloten de tweede periode zelfs af met een 4-3 voorsprong. In de derde periode liet LZ het afwe ten. Het driemaal op rij missen van een man meer situatie aan Leidse kant gaf Polar Bears de kans om afstand te nemen. LZ '86 trachtte nog wel de wedstrijd een andere wending te geven door over te stappen op een pressing maar veel leverde dat niet op. Polar Bears ging harder spelen en LZ had geen antwoord. Aan de 6-8 van John Scherrenburg ging een duidelijke overtreding vooraf maar deze werd door de arbiter niet op juiste wijze ingeschat. De marge van twee doelpunten bleef in de laatste mi nuten intact. Eindstand 9-7. Doel punten LZ '86: Marco Mulder 3, Wilco van der Zeeuw 2, Rene van der Zeeuw. Michel van der Zeeuw. Vivax verloor van het op de der de plaats bivakkerende De Ham. De Oegstgeestenaren blijven on danks dit verlies toch aan de lei ding in de tweede klasse D. Na twee perioden leek er voor Vivax nog niets aan de hand. Er stond een 1-3 voorsprong op het score bord en er waren genoeg kansen om de score nog uit te breiden. Kansen bleven er in het vervolg van de wedstrijd ook genoeg, al leen de verzilvering kostte de Oegstgeestenaren te veel moeite. De Ham profiteerde dankbaar en won alsnog. Goals Vivax: Serge Diets, Jack Frauenfelder, Dick van der Bosch, Jeroen Piasmeier en Jacques de Groot. Ook Katwijk blijft in de race. De ploeg van Jan Middendorp had geen enkele moeite met hekken sluiter DJK/Zar getuige de 7-16 ze ge. De score had nog veel groter uit kunnen vallen als alle kansen be nut waren. Door dit resultaat zijn de Katwijkers zeker van een plaats bij de bovenste vier. Veel beter dan vorig jaar toen op de laatste speel dag het tweede klasserschap werd veilig gesteld, topscorer: Arco Guyt 5x. In de derde klasse liep DKD te gen een stevige 15-6 nederlaag op. De zege kon Woerden echter niet meer helpen aan een plaats bij de bovenste vier, iets waar DKD wel zeker van is. Goals: Luc Zandvliet 2x, Harry van Hoven 2x, Frank Dreef en Jan der Brink. WZK speelde een goede wedstrijd tegen BZC. De Wassenaarders troefde hun tegenstanders op alle fronten af en wonnen met 11-6. Topscorer: Sjors van Rijn 5x. Sassenheim was een maatje te klein voor WVZ. De 1-9 nederlaag is duidelijk. Goal Sassenheim: Rob Burmeier. Bij de vrouwen een ne derlaag voor De Zijl/LGB. On danks goed spel verloor de ploeg van Theo Uittenhout met 9-4 van de Skelp. De Zijl/LGB zal in de play off s alle zeilen moeten bijzet ten om het eerste klasserschap te behouden. Doelpunten: Marion Rijsbergen, Esther Redegeld, Eeke Plantenga en Sonja Alink. LZ '86 verloor met 5-6 van Bre da. De lijstaanvoerster van de tweede klasse speelde een zeer slechte wedstrijd. Het was dat keepster Mariëlle Droogh in vorm was anders had de nederlaag veel groter geweest. WIM SIERA. HILVERSUM (ANP) - Grootmees ter Jan Timman is zijn zes partijen tellende tweekamp tegen de Joego slavische grootmeester Ljubomir Ljubojevic met een overduidelijke zege begonnen. De partij, die na drieëneenhalf uur spelen in 25 zet ten was beslist, droeg alle kenmer ken van een ondernemende impro visatie, vooral door de initiatieven van Ljubojevic. Diens ondernemingslust bleek evenwel in toenemende mate om gekeerd evenredig aan de eisen, die de strategische kant van schaak spel nu eenmaal stelt. Nadat zwart een pion had veroverd, verkeerde hij in permanent in gevaar. Als een bankier zonder voldoende kasgeld poogde de Joegoslaaf het ene gat met het andere te dichten. Timman ontwikkelde snel, pos teerde zijn stukken steeds beter met als voorspelbaar gevolg, dat zwart ten onder ging. MOSKOU (ANP) - De 23-jarige Gérard Jansen heeft het afgelo pen weekeinde in het Europese damkampioenschap in Mos kou voor het nodige stuntwerk gezorgd. Hij versloeg achter eenvolgens Sovjet-kam pioén Korenevski en drievoudig oud jeugdwereldkampioen Valne- ris. Hij werd daardoor de favo riet voor de negende Europese titel. Weliswaar won ook titel verdediger Virni zijn twee par tijen. Hij bleef één punt voor op de Huissenaar, maar het pro gramma van de Sovjet-groot meester is met nog twee ont moetingen tegen Nederlandse spelers aanzienlijk zwaarder. Ook Clerc en Van der Zee kwa men twee keer tot winst. De overwinningen van Jan sen kwamen in het Sovjet kamp hard aan. Vooral de oer degelijke Kornevski leeK wei nig te kunnen gebeuren, maar in tijdnoodfase verrastte Jan sen met een tussenzetje. LEIDEN - De waarschuwingen van Peter Paulides waren aan dovemans oren gericht. Een week geleden voor spelde de coach van Leiderdorp dat zijn basketballers het na de zwaar be vochten zege op (mede)koploper Early Bird nog moeilijk zouden krijgen tegen op papier zwakkere tegenstanders. Eerder dan gedacht werd die profetie bewaarheid. Zaterdagavond ging Lei derdorp onderuit tegen AS VU: 94-79. Ook Luba Leiden beleefde een slecht weekeinde. Zeemacht bezorgde de ploeg de vierde nederlaag op rij. Leiderdorp liet zich in Amstelveen inpakken door ASVU. Het toneelstuk dat de mannen van Jos Pelk in sporthal Uilenstede opvoerden had met basket bal weinig te maken, maar was wel bij zonder effectief. De comedie begon al voor de wedstrijd, met een defecte der tig secondenklok die 'opeens' weer werkte toen de verlate spelmaker Kees Amama in de hal was aangekomen. Met geslepen vertragingstactieken (een speler zonder lenzen die zijn con tactlens 'kwijtraakt', gespeelde blessu res, de bal wegtikken na een score) maakten de quasi-studenten het Lei derdorp onmogelijk om in zijn spel te komen. „Afbraakbasketbal" noemde Paulides het, maar zowel hij als zijn ploeg bleven het antwoord schuldig. „Misschien had ik niet zo beschaafd moeten zijn", verzuchtte de Leidenaar daags na de wedstrijd, „we hebben het allemaal met hangende koppen aan vaard". In de eerste helft ging Leiderdorp overigens redelijk van start, al was het ook toen al duidelijk dat ASVU-center Simon Bruin moeilijk af te stoppen was. Zowel Marcel Huybens als Boris Monkhorst kregen tegen de ex-eredivi siespeler, die vorig seizoen zelfs inter national Bert Kragwtijk nog met 37 punten om de oren sloeg, geen voet aan de grond. Het 'heerlijk avondje' eindig de dit keer voor Bruin bij 41 punten, waarmee het falen van Leiderdorp af doende is aangetoond. ASVU had halverwege de wedstrijd een nog weinig verontrustende 44-34 voorsprong, maar via een door Bruin aangevoerde 'tussensprint' werd het verschil opgevoerd tot 49-34. Leider dorp, dat in Loet de Ruijter (15) en Jeroen van Veen (12) de enige spelers had die een voldoende verdienden, leek even wakker geschud (49-42), maar zakte daarna definitief weg in het door de tegenstander gestrooide drijfzand: 71-53 en uiteindelijk 94-79. In één klap was de vorige week met zoveel inspanning veroverde kopposi tie weer verspeeld. Voor Early Bird- coach Jos Chelius reden om zijn ploeg, die versterkt wordt met Zaandam-gu- ard Roy Emanuels, alvast de titel toe te denken. Paulides, die wat geforceerd direct weer strafmaatregelen nam, vond dat „te voorbarig", al moet hij het kerstreces gebruiken om intern veel te schaven en breken. Luba lijkt voorlopig niet te stuiten in de vrije val uit de top van de eerste divi sie. Gistermiddag kregen de Leide naars een pijnlijk pak slaag van Zeem acht, dat halverwege de eerste helft zijn slag sloeg via een goed uitgevoerde zo ne-press (18-22,45-32). Het gehandicap te Leiden had geen verweer. Alleen Ro nald van der Geest (18) en Peter van der Wetering (17) waren in staat nog enig te genspel te bieden, de overige spelers waren of niet aanwezig (Van Weeren, Van Niekerk)", of geblesseerd (Minder hout, De Jong, Van Gorkum) of met het hoofd niet bij de les, zoals Robert Jan Kanstein op pijnlijke wijze demon streerde door binnen drie minuten vijf fouten te halen. Voor de tientallen meegereisde sup porters viel er ook na rust weinig te be leven, al hield Leiden de ongelijke strijd met het door Ace Brown (23) en Frans Luyckx (18) aangevoerde Zeem acht nog lang vol. Bij 63-53 brak de te genstand en daarna konden de Helde naren uitlopen naar een riante 92-69 overwinning. Racing Beverwijk trok in de thriller achtige slotfase tegen Lisse aan het langste eind. Letterlijk, want center Guus Schuijt die lange tijd goed uit de strijd was gehouden scoorde in de slot minuten zes punten op rij en blokte het gelijkmakende schot van Lisse: 78-76. Lisse sprong slordig met de talrijke kansen om. Vanaf de vrije worplijn werd slecht gemikt, waardoor de voor sprong halverwege tot 31-42 beperkt bleef. Coach Broekhof zette daarna al zijn kaarten op het uitschakelen van de in foutenlast verkerende Beverwijkse centers Van der Pal en Schuijt. Een be slissing waarvan hij na afloop spijt had. De missie mislukte en bovendien werd het spel van Lisse zelf er door ontre geld. Beverwijk kwam bij 55-52 langszij, waarna de leiding steeds van handen wisselde. Ronald Sporke bracht Lisse met een driepunter vlak voor tijd op ge lijke hoogte (76-76), maar Schuijt redde zijn ploeg van de nederlaag. Verrassingen waren er ook in de ere divisie, waar het leidende trio Den Bosch (bij Orca's), Den Helder (tegen Donar) en Weert (tegen DAS) onderuit ging. In de promotiedivisie verloor koploper Voorburg bij Zaandam (84- 81) en hield BVO de kansen op lijfsbe houd in eigen hand door een 75-71 zege op runner-up Eindhoven. In de rayon eerste klasse boekte Grassboppers een belangrijke over winning in de strijd tegen degradatie door Ahoy'RZ 2 met 81-72 te verslaan. MSV werd in Rijswijk verpletterd door Lokomotief: 128-77 (63-45). De Noord- wijkers lieten hun man-to-man verde diging in de steek om de poorten ver volgens wagenwijd open te zetten voor de door Wim Pronk (40 pnt, 6x3) en Re- né Ferrageau (35) aangevoerde artille rie van de dankbare tegenstander. Holland Lions, met diezelfde Ferra geau als beste schutter (39 pnt), maakte in 4x12 minuten korte metten met Jong Oranje, dat in Jeroen van Veen (Leider dorp) en Eelco Derks (BVO) opnieuw belangrijke troeven had: 127-91. In de promotiedivisie bij de vrouwen hield MSV het in de kustderby tegen Grasshoppers slechts zes minuten vol. Daarna spurtten de Katwijksen onder leiding van de goed acterende Anja Aandewiel (28) en Maija Schaap (24) via 12-12 weg naar een beslissende 16-30 en 23-39 voorsprong halverwege. MSV kon de bal niet kwijt tegen de Katwijk- se zone-press, terwijl Grasshoppers ook fysiek domineerde. Na rust Liep het verschil op tot 29-52 alvorens MSV, met Arine Vlieger en Marloes Driessen als afmaaksters, de eer kon redden door de achterstand terug te brengen tot 65-80.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19