S0T Leython laat koploper Allides kansloos: 3-0 Sitters krijgt goede indruk Duindigt-cross prooi Rousseau Oranje degradeert uit B- poule BC Leiden 2 haakt af Saturnus raakt positie weer kwijt Van Weerde meldt zich in zwemtop MAANDAG 14 UliULMÜLK 1907 LEIDEN - In de volleybalcompetitie le verden de mannen van Leython een prestatie van formaat door topper Alli des in eigen huis met 0-3 te verslaan. Ge- mini redde het niet tegen Vierhout/Val- boval en verloor met 3-0, terwijl NOVO een praktisch hopeloos lijkende achter stand tegen VC Utrecht nog net wist om te buigen in een overwinning (3-2). Bij de vrouwen is Leython na de zwakke com petitiestart stilletjes omhoog geklom men. Nu bond het Van Santen aan de ze gekar (3-0). Gemini/K kreeg geen aan sluiting met koploper Molenwiek; het verloor deze belangrijke strijd met 2-3. De strijd tussen Allides en Leython was van het begin af erg spannend. Aan vankelijk gelijkopgaand tot 9-9 liep Leython ineens uit naar 10-13 door een serie prima sprongserves van Hans Broe- re. Allides kwam nog wel terug (13-13), maar het degelijke blokkeerwerk van Robert Maassen zorgde voor 13-15. In de tweede set liep Allides snel naar een 4-1 voorsprong. Coach Groen vluchtte in een time-out en langzaam nam Leython het heft weer in handen vooral door toe doen van Paul-Jaques Verhoeven (10- 15). Ook in de derde set had Groen al spoedig zijn time-outs opgebruikt om Leython op het juiste spoor te zetten en door Rik Uiterwijck (uit het flerde team) werd Allides geen kans gegund (8-15). Na 15-12 en 11-15 leek NOVO in de der de set te gaan winnen tegen Utrecht, maar het gaf te veel kansen weg en op 14- 14 waren twee verkeerde set-ups vol doende voor verlies (16-14). In de vierde set kwamen de Noord wijkers zelfs met 1- 8 achter, toen de ommekeer kwam: 15-11. In de beslissende vijfde set had NOVO alle volleybalmoeheid afgeschud: 15-4. Gemini moest het afgelopen weekein de toeslaan, maar tegen Vierhout lukte het niet: 3-0. In eerste sets (15-7,15-5) was er weinig vertrouwen in de ploeg on danks het grote belang dat op het spel stond. In de derde set verslapte bij Vier hout de concentratie en kon Gemini lang bijblijven (14-14) voor Vierhout uitmaak te via zijn linkshandige hoofdaanvaller (16-14). Deceptie In de promotieklas beleefde Leython 2 zijn tweede deceptie. In de universitaire sporthal speelde het weliswaar een goe de wedstrijd tegen een boven zichzelf uitstijgend LUSV, maar aan het eind stond het toch met lege handen. In de eerste set stond er nog geen team en do mineerde LUSV geheel (15-5). Daarna ging het blok beter functioneren en wa ren de bordjes verhangen; nu gaf Leython de toon aan en werd het 8-15. De derde en vierde set waren de span nendste. Eerst werkte Leython een 11-2 achterstand nog weg tot een 13-14 voor sprong, maar evenals in die laatste set be slisten die kleine foutjes net in het nadeel van Leython dat beide keren nipt verloor via 15-13 en 16-14 (3-1). NOVO 2 leed een forse nederlaag tegen koploper Skania. Het team draaide voor geen meter en Skania legde veel snelheid in zijn aanval len en deed dit ook met het nodige takti- sche inzicht (15-7, 15-4 en 15-4). Achteraf vond Donar dat er meer had ingezeten dan de 3-1 nederlaag die het nu had geleden tegen Inter Amicos. Zonder Ubo Brouwers en Fred Wessels startte het in de eerste set niet zo sterk en kwam met 6-0 en 14-10 achter. Op dat moment ging het beter draaien en lukte even alles (14-16). De vorm kon niet vastgehouden worden en met 15-8 was de stand weer gelijk. In de derde set leek Donar op 10- 14 weer toe te slaan, maar dat ging niet door: 17-15. In de vierde set bleef men bij tot 9-9, toen drukte I Amicos door naar 15-9 en 3-1. Gemini 2 wist dat het moeilijk zou worden tegen de ongeslagen koploper Zovoc en deze verwachting kwarn ook volledig uit. Op alle fronten was Zovoc veel beter en eigenlijk deed Gemini 2 het nog vrij redelijk maar voor Gemini zijn de komende wedstrijden belangrijker (15-3, 15-4 en 15-7). VCS beschikte wel over veel lengte in de ploeg, maar buitte dit niet voldoende uit tegen het geroutineerde Radius. Op beslissende momenten werd er wel een passfoutje of een verkeerde serve afgege ven en kon Radius eigenlijk moeiteloos de eerste twee sets op zijn naam schrij ven (12-15, 9-15). Waarschijnslijk liet het zich hierna wat in slaap sussen, want in de derde ging het mis (15-11) en in de vierde had Radius alle geluk van de we reld (foute serve van VCS op 15-14) met de winst van 15-17 (1-3). Ontzag Bij de vrouwen toonde Gemini te veel ontzag voor Molenwiek. Na 9-15 en 16-14 leek Gemini op 8-14 in de derde set gesla gen, maar een inhaalrace bracht ze nog heel ver, voor Molenwiek kon uitmaken naar 13-15. Hard slaand herstelde Gemi ni de stand nog een keer via 15-11, om vervolgens door stopfouten in de vijfde set weer de mist in te gaan met 8-15. Leython tegen Van Santen werd on verwachts een eenzijdige vertoning om dat Leython over een surplus aan aan- valskracht bleek te beschikken en dat gaf al heel snel de doorslag. Vooral aan de buitenkant scoorden Co Pronk en Marga Stokman frequent. Door deze uit slag (15-9,15-6 en 15-7) sluipt Leython de top drie weer binnen. In de promotieklas boekte WW einde lijk weer een positief resultaat middels een overwinning op Skania. De eerste set ging nog net verloren (17-15) maar daar na werd de opwaartse lijn gevonden en kon er mede door de goede invalster Ma rijke van Amsterdam gewonnen worden (12-15, 10-15, 9-15). Leython 2 haalde de eerste twee sets vooral door haar sterke opslag binnen (15-4, 15-11). Christel Lo geman onderscheidde zich in deze sets door haar voortreffelijke spel. In de der de viel Leython 2 wat terug 10-15) en ook de volgende set ging verloren, 13-15. Met Joke van de Linden op mid (niet af te stoppen) werd wel de vijfde gepakte (15- 7 en 3-2). Gemini 2 deed het voortreffe lijk en toonde tegen VOY aan langzamer hand als team te groeien door een 3-0 ze ge. VOY leek vrij traag terwijl Gemini 2 ook door een betere serve de winst greep (15-8, 15-5). Alleen in de derde set kwam de winst wat moeilijker tot stand (16-14). Hierdoor draait Gemini 2 weer helemaal mee met de top. NOVO 2 viel op tegen Tornado door de uitstekende combina ties tussen Anneke Hensen en Simone Bizo. Het gevolg was een verdiende 9-15, 8-15 voorsprong. In de derde periode ging NOVO 2 in de slotfase door passfou- ten ten onder (15-11) om in de vierde set toch de volle winst te maken met liefst 4- 15 (1-3). WASSENAAR - De Leidse topat leten komen op internationaal ni veau nog tekort. Deze conclusie kon getrokken worden na de tien kilometer lange Duindigt-cross die gistermiddag onder ideale omstan digheden in Wassenaar gehouden werd. De drie Leidse cross-toppers Huub Pragt, Theo van der Veer en Jan Jansen die meededen in de prominenten-race, konden het tempo van echte toppers als Vin cent Rousseau, Jos Maes en Marti ten Kate al snel niet meer volgen en liepen hun eigen race. Rousseau won de race met over macht en was de enige die de tien kiometer binnen een half uur afleg de (29.30). Jos Maes werd tweede in 30.04 waarmee hij de beste Neder lander, Ten Kate nipt voor bleef (30.06) Pragt probeerde in de eerste ron de nog wel om met de besten mee te gaan maar hield dat niet lang vol. zodat hij al rap op ruime afstand van de toppers rond liep. De Leidse Martinus naar volgende ronde AMSTELVEEN (ANP) - Martinus plaatste zich gisteren in eigen hal gemakkelijk geplaatst voor de der de ronde van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen. De Amstelve- ners wonnen de return wed strijd voor de tweede ronde tegen Galata- saray (Tur) met 3-0. In 51 minuten werden de volgende setstanden be reikt: 15-5, 15-8 en 15-4. Martinus had vorige week de eer ste wedstrijd in Istanbul eveneens met 3-0 gewonnen. AMVJ zorgde voor een verras sing in het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars. In Amstel veen werd de achterstand van 1-3 uit de eerste wedstrijd tegen het Hongaarse Tungsram volledig goed gemaakt: 3-0 (16-14, 15-7, 15- 6). Orion haalde de derde ronde van de Europa Cup 3 niet. Weliswaar werd van Montpellier met 3-1 ge wonnen, maar daardoor kwam Orion een set tekort. Bij de vrouwen klasseerde WC zich wèl, maar Zaan zich niet voor de derde ronde van de Europa Cup 3. WC had in Griekenland aan één set voldoende om zich ten koste van Zirinios te plaatsen. Zaan ver loor met 3-0 van Ancona uit Italië. DVO bereikte de derde ronde van de EC voor bekerwinnaars door ook in Belgrado tegen Rode Ster het tweede duel met 3-1 te winnen. In de beker voor landskampioenen nam Olympus uit Sneek afscheid met een 3-2 nederlaag tegen Craio- SKIËN - Martine Nouwen is tij dens wereldbekerwedstrijden free style ski (ballet) in het Franse plaatsje Tignes als zesde geëin digd. Door dit resultaat zal de 24-ja- rige Nouwen vrijwel zeker worden afgevaardigd naar de Oympische Spelen in Calgary, waar dit onder deel wordt gedemonstreerd. Win nares werd de Amerikaanse Jane Bucher, voor Christina Rossi uit Franrink en de Zwitserse Conny Kissling. Bij de mannen eindigde de springer Michiel de Ruyter als veertiende. student kwam als 18e uitgewoond over de finish in een tijd van 31.57. Toch was zijn prestatie van een hoog gehalte, omdat hij achter Ten Kate, Alphenaar Aart Stigter (die zijn uitstekende vorm wederom ten toon spreidde met een 15e plaats) en Jan Zethof als vierde Ne derlander eindigde in deze wed strijd, die door de Belgen gedomi neerd werd. AV Holland-atleet Van der Veer koos voor een behouden tactiek. De Leiderdorpse onderwijzer start te uiterst voorzichtig en "kwam na één van de drie af te leggen ronden als 54e door. Na afloop verklaarde hij: „Het is zinloos om als een gek te starten want dan weet je zeker dat je je forceert en dat breekt je la ter op. Dat wilde ik voorkomen". Dat lukte dan ook want Van ii. Veer wist elke ronde naar en op te schuiven en kwam tenslotte uit op een 27e stek in een tijd van 32.40. Jan Jansen, de derde Leidse cross-topper, liep een vrij constan te race. De jonge Leidenaar, die dit jaar veel progressie toonde, kwam na een goed gelopen race op een 33e plaats terecht in een tijd van 32.51. „Ik ben behoorlijk tevreden met deze prestatie, maar er zat meer in als ik deze week niet ge- blesserd was geweest", aldus Jan sen. Frank van Wijngaarden (AV Rijnsoever) eindigde als 48e en Ba taaf Sjaak van Schie belandde op dë 53e plaats. In de B-loop over hetzelfde tra ject eiste Henk Ravensbergen (Ba taven) een de vierde plaats voor zich op. Hij finishte in een tijd van 33.22 waarmee hij zijn club-genoot Henk van de Oever (vijfde) twaalf seconden voorbleef. Jan Laan (De Spartaan) liet zich ook weer eens van voren zien en eindigde als elfde in 34.03. Hans van Voorden (Bat) werd 15e en Casper Ravensbergen (Bat) 18e. Bij de eerste dertig schaarde ook AV Holland-atleet Fred Regeer zich met een 28e plaats. JAN BROUWER DE KONING Successen voor Pet en Obdam OLDENZAAL - Henk Obdam en René Pet hebben zaterdag bij inter nationale taekwondo-wedstrijden in Oldenzaal beiden een eervolle derde plaats behaald. Obdam ver loor in de gewichtsklasse tot 76kg verloor zijn eerste partij tegen de latere winnaar, de Engelsman Chris Sawyer. De Leidenaar, uitko mend voor de sportvereniging van Gerard van den Berg, won in de herkansing daarna de rest van zijn duels en behaalde zo de derde plaats. Clubgenoot en zwaargewicht Re né Pet had de pech om in zijn twee de partij de ex-wereldkampioen Henk Meyer te loten. Aangezien hij de rest van zijn partijen wel met winst wist af te sluiten, leverde dit hem eveneens een derde plaats op. Peter Onderwater verloor zijn eer ste partij en moest daarna opgeven vanwege een blessure. Aan het toernooi deden ongeveer 160 taekwondoka's mee, verdeeld over acht gewichtsklassen. De deelnemers kwamen uit Neder land, Denemarken, Engeland, Bel- gie. Frankrijk en Duitsland. LEIDEN - Zowel het eerste als het tweede team van BC Leiden speelden het afgelopen weekeinde een inhaalwedstrijd in de landelijke badmmton- competitie. Voor het reserveteam, dat uitkomt in de derde klasse, waren de belangen het grootst. Bij winst op opponent DKC zou de ploeg een vas te tweede plaats innemen op de ranglijst met één punt achterstand op koploper Delft. De coupe mislukte echter want de Leidenaars verloren met 3-5. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de ploeg de zegereeks zou voortzet ten. Paul Kooyman en Guus de Vogel wonnen beiden hun single partij. Later wisten zij ook nog het mannendubbel op hun naam te brengen. De vrouwen, Annelies Segijn en Nora de Koning, hadden hun dag niet, zij. konden voor de ploeg niet scoren. Door het verlies is het team vrijwel uit- geschakelt voor een kampioenstitel. Het eerste team had het Zoetermeerse Eridos op bezoek. Het team kampt al geruime tijd met geblesseerde spelers, ook dit keer was het niet mogelijk om op volle sterkte uit te komen. Bram Segijn en Stefan van Giezen lieten weer van zich spreken, zij behaalden de vier punten binnen waarmee een gelijke stand van 4-4 bereikt werd. Ook hier lieten de Leidse vrouwen het afweten. RIDDERKERK - van Saturnus hebben niet lang mogen genieten van de kopposi tie in de derde divisie. Na giste ren moeten zij die plaats weer de len met Saturnus - Ridderkerk en De Treffers. Weer bleek giste ren in Ridderkerk dat de Leidse handballers tekort schieten in fy siek opzicht. Want alleen daarom konden de Ridderkerkse colle gae de wedstrijd met 14-13, rust 7-8, in de laatste minuten nog naar hun hand zetten. Dolle vreugde dus in Ridderkerk en voorlopig "grimlachen" in Lei den. Maar winnen in Ridderkerk is heel wat anders dan winnen in Leiden. Voor eigen publiek kan Saturnus heel sterk voor de dag komen. De handballers uit Rid derkerk kregen van de steeds be ter functionerende 3-2-1 dekking van de mannen van Roy van Gurp bitter weinig kans om goed van afstand uit te halen. Zij zoch ten de weg naar het Leidse doel dan ook door het midden en van uit de hoeken. En vooral op de cirkel toonden zij zich gevaarlijk. Overigens was het belang van deze wedstrijd duidelijk. De fou ten, die aan weerszijden werden gemaakt, waren niet op de vin gers van twee handen te tellen. Zowel in de eerste als in de twee de helft van de wedstrijd. Pech was het voor de Leidse ploeg dat de goed keepende Ad van Fes- sem na het fraai stoppen van een breakout met zijn hoofd tegen de doelpaal kwam en daarom moest worden gewisseld. Rob Otten moest zodoende langer aan de bak dan normaal en de verschil lende stijl van keepen van de twee Leidse keepers maakt het stellen van het vizier van de aan val door de oppositie juis zo moeilijk. Maar Saturnus haakte gisteren in Ridderkerk niet af omdat de keeperswisseling niet kon gebeuren zoals normaal ge beurt. De Ridderkerkers speel den vanuit de defensie fair maar hard en dat blijkt nog altijd een obstakel van formaat voor de technisch lekker spelende Lei denaars. Komende week staan - de mannen van Van Gurp weer voor en krachtproef. Thuis in de Vijfmeihal tegen De Treffers uit Krimpen. De Vrouwen van HVS verslik ten zich bijna in het Goudse Vi res. De Stompwijkse ploeg start te traag en tegen de felle Goudse handbalsters werkte dat als een tonicum op de toch ruimschoots aanwezige dadendrang. Terwijl de HVS defensie de nodige ste ken liet vallen en vooral de bin- nenverdedigsters herhaaldelijk mistastten op de Goudse door stoten na een breedte pass. De Goudse defensie had met de ge sloten 6-0 defensie natuurlijk wel het geluk dat Stomp wij ks af- standschutter Ank van der Bosch met een spierblessure aan de kant zat. Na de hervatting pakte HVS de zaken energieker aan. En wat dat betekent werd Vires duidelijk gemaakt. Met nog drie minuten te spelen leid de HVS met 14-12 en geen kijker gaf ook nog maar een stuiver voor de kansen van de Goudse ploeg. Toch werd het 14-14. De vrouwen van Olympia'72 begonnen tegen koploopster Snelwiek ook met een serie fou ten in de defensie en Snelwiek, dat de Wassenaarse oppositie toch wel met enige bibbers tege moet trad kon een 4-1 voor sprong nemen. Met de rust was de voorsprong overigens terug gebracht tot twee treffers, 7-5. Olympia'72 kwam in de tweede helft heel wat beter uit de start blokken en dat resulteerde in een verdiende 8-7 voorsprong. Een onbegrijpelijke 2 minuten straf voor Monique Luyten leid de de ommekeer in. Ten gunste van Snelwiek, dat zeker niet mag klagen over de arbitrage; 11-9. Met dezelfde score won Oase in Vlaardingen van WIK, rust 6-6. In een gelijkopgaande wedstrijd waarin de defensies overheer sten was Oase in de laatste 10 mi nuten schotvaardiger en attenter op de kansen. Terwijl WIK van afstand eigenlijk niet kon impo neren, mede door het goede kee pen van de Oase-keepsters Ans de Haas en Monique van der Poel, knalden Lydia van der Poel, Gerri Hoogenboom en Helma van der Geest wel raak. Maar het waren Sylvia Dapper met haar derde foutloos geno- men strafworp en Anita van der Poel met een bekeken shot uit een rebound, die de doorslag ga ven voor de Oase - winst, 9-9 en 10-9. Toen WIK zich opmaakte voor een alles of niets persoonlij ke dekking vond Helma van der Geest de vrijstaande Gerri Hoogenboom op de cirkel en die maakte aan alle onzekerheid een einde, 11-9. In de afdelings eerste klasse maakten de mannen van HW'70 geen fout, 18-12 tegen Hellas 3. Dat deed koploopster DSO wel tegen de vrouwen van Saturnus, die geen pardon kenden met de koploopster, 12-5. Northa profi-, teerde niet volledig van de mis stap van DSO. De ploeg uit Noordwijkerhout, nog steeds kanshebster, liet een punt liggen tegen Hermes 2, 11-11. FRANK BONTE Zwemsters tweede in EC-strijd MONTE CARLO (GPD) - Het winterse zwemtreffen om de Europa Cup op de kortebaan stond dit jaar volledig in het teken van het aftasten van de zwakte of sterkte van 'het buitenland', het publiek was bijzaak. KNZB-bondscoach Bert Sitters zag de vrouwenploeg naar een zeer verrassen de tweede plaats achter de DDR snellen, en de mannen- ploeg volledig in het water zag met een elfde eindrang schikking, vlak voor dreumes Griekenland. "Daarom", analyseerde Sitters het toernooi dat twee wereldbeste tij den, drie Europese, en vijf Neder landse records opleverde, "hecht ik toch veel waarde aan dit toer nooi. ledereen zegt dan wel dat men momenteel niet in topvorm is omdat er in deze tijd van het jaar puur op de duurtraining wordt doorgehaald, maar als ik bijvoor beeld naar de mannen van de Sov jetunie kijk, dan ben ik toch blij dat ik hun prestaties met eigen ogen heb kunnen aanschouwen. Voor de zwemmers zelf is het ook buitenge woon belangrijk dat' zij de concur renten van dichtbij meemaken. Tij den op papier zeggen iets, maar niet zoveel als je in de race hebt meegezwommen waar ze zijn neer gezet". De 22-jarige Conny'van Bentum kwam goed voor de dag. Zij sprok kelde via de 100 (tweede) en 200 vlinder (derde), de 200 vrij (derde), en door haar aandeel in de estafet tesuccessen op de 4 x 100 vrij (der de) en de 4 x 100 wissel (derde) de meeste punten voor Nederland binnen. Geen enkele Nederlandse zwemster slaagde er weliswaar in een finale winnend af te sluiten, maar de in totaal elf (van de veer tien) finaleplaatsen dwongen toch respect af en leverden punten op voor het eindklassement. Het wek te dan ook nauwelijks verbazing dat juist de vrouwen vijf Neder landse records vestigden: Marian ne Muis op de 400 wissel (4.43,43), tweelingzus Mildred op de 200 wis sel (2.14,31), en de nationale ploe gen op de 4 x 100 vrij (in de series al aangescherpt, maar in de finale nog een keer verbéterd tot 3.41,89) en de 4 x 100 wissel (4.09,46). De Oostduitsen vestigden een nieuw Europees record op de 4xl00meter vrije slag: 3.38,77. Heel'wat minder positief verliep de EC voor de Nederlandse man- nenploeg, die zonder de verhinder de Drost, Dybiona en De Kort naar Monaco moest afreizen. De elfde plaats, ver, heel ver achter winnaar de Sovjetunie, betekende een diep tepunt in de EC-geschiedenis van Nederland. Mede door het wegvallen van de verzwakte Dekker en Patrick Braam (grieperig en dus slechts achtste op de 200 school) wisten de mannen slechts vier finaleplaatsen te bereiken. Gert Jan Horthuis uit Assen sprokkelde puntjes bijeen door als laatste te eindigen op de BURGAS (ANP) - Nederland heeft in de eerste twee wedstrijden van het toernooi om het wereld kampioenschap handbal de B-sta- tus verspeeld. Pas in de laatste groepswedstrijd, zaterdag tegen Roemenië, viel definitief het doek. De vrouwenploeg, vorig jaar nog tiende in de A-groep, zal het vol gend jaar via een topklassering in het C-toernooi een plaats in de mid denklasse te heroveren. Na de ne derlaag tegen Roemenië (18-19) res teert voor de equipe van bonds coach Ton van Linder slechts de troostronde tegen de weinig aan sprekende ploegen uit Spanje, Ivoorkust en Brazilië. Gesteund door de 850 toeschou wers speelde Nederland in Burgas de beste wedstrijd van de drie. Met name Hanneke van Eyl, met zes treffers tevens topscorer, vertolkte een sterke rol. Het haalde na de ne derlagen tegen Denemarken (18- 19) en Bulgarije (18-23) echter wei nig uit. Roemenië besloot de de groepswedstrijden zonder een punt verspelen als eerste. Volgens Van Linder had de Oost- europese formatie daarbij de steun van de Israëlische scheidsrechters Zinger en Boker. In de slotminuut zouden de arbiters Nederland een strafworp hebben onthouden toen Cécile Leenen aan de cirkel onheus werd bejegend. Daardoor bleef de stand 18-19. Eerder had Van Eyl op briljante wijze 18-18 op het bord ge bracht en ging een lobje van Ursula Dekeling op 16-17 net over de Roe meens doelvrouw maar ook over het doel heen. "Als de internationale verhou dingen dreigen te worden aange tast", verklaarde van Linder, "zijn die scheidsrechters toch geneigd zich aan te passen bij de heersende situatie. Duidelijk is dat wij de ach terstand met Oost-Europa aan het inlopen zijn. Vervelend dat wij op deze wijze toch weer in de laagste klasse van het handbal zijn be land." Nederland, dat na dit toernooi af scheid neemt van Van Eyl en re cord-international Carla ten Velde, startte het duel goed. Tussenstan den van 3-0, 4-4, 8-5 en een rust stand van 10-11 in Roemeens voor deel wijzen op evenwicht. Ook in de tweede helft werd het verschil nimmer groter dan twee doelpun ten. De zenuwachtige start van het toernooi tegen Denemarken en het vervolg tegen het gastland rije hadden in feite het lot van de handbalsters al bepaald. Nederland zet het toernooi voort in Veliko Tarnovo. Morgen is Spanje tegenstander, dinsdag en woensdag speelt Nederland tegen Ivoorkust en Brazilië. Terwijl Ne derland betrekkelijk roemloos ten onderging, plaatsten landen als China en Oostenrijk zich voor een van de de finalegroepen. Vorig jaar verloor Nederland in de strijd om de negende plaats van de Aziati sche vrouwen. Van Oostenrijk werd in een opwindend duel ruim gewonnen. De Oostenrijksen ver rasten door West-Duitsland te ver slaan en de poule te 100 rug, en Richard Grannemann deed dat op de 1500 meter. De Sovjetunie maakte indruk met een Europees record van 3.15,07 op de 4x100 meter vrije slag. Voorts was er een Europees record van Vadim Jaroesjoek op de 200m wissel (1.59,12). LEIDEN - Antoine van Weerde is weer op de goede weg. Tijdens de clubkampioenschappen van LZ in het Vijf Meibad verbeterde de schoolslagzwemmer gisteren zijn eigen persoonlijke record op de 100 meter met precies één seconde tot 1.04.7. Op de landelijke ranglijst telt de Leidenaar met deze tijd weer mee in het gevecht om de der de plaats. Ron Dekker is onaantastbaar en ook de als twëede op de nationale ranglijst genoteerde Patrick Braam is vooralsnog nog onbereik baar. Daarachter volgen meerdere kanshebbers op de derde positie, zoals Onno Joustra en Stan Seege- ling, beiden uitkomend voor het Zandvoortse De Zeeschuimers. Ook Van Weerde voegt zich met zijn tijd van 1.04 nu in dit rijtje. De meisjes onder de zéstien jaar behaalden op de 4x100 meter vrije slag een startbewijs voor de Neder landse winterkampioenschappen. Voor de leeftijdscategorieën onder de zestien hoeven deze tijden niet in estafette-vorm gezwommen te worden. De vier beste afzonderlij ke prestaties rnpgen worden opge teld om aan de limiet te kunnen voldoen. Op dezelfde wijze verkreeg de jongensploeg van De Zijl/LGB twee tickets voor respectievelijk de 4x200 meter vrije slag en de 4x100 meter wisselslag. Tijdens een on derlinge wedstrijd verdiende Dan ny Dubbeldeman afgelopen don derdag een individuele limiet. In de jaargang meisjes 1975 voldeed de Leidse exact aan de vastgestel de richttijd op de 100 meter school slag: 1.23.0. Tijdens een langebaanwedstrijd op kring-niveau zwom Niels Ou- werkerk een inschrijflimiet op de 400 meter vrije slag jongens onder de zestien jaar. De in Voorschoten afgewerkte wedstrijd leverde De Zijl-zwemmer tevens een persoon lijke tijdsverbetering op van 9 se conden. Christiaan Fischer (jaargang 1976) van Z en PC Katwijk haalde tijdens een Speedo-jaargangwed- strijd maar liefst 31 seconden van zijn eigen tijd af. Op de 800 meter vrije slag leverde dit een tweede plaats op in een goede tijd van 10.09.6. Juist deze lange-afstand nummers lenen zich voor grote tijdswinsten. Aangezien deze num mers relatief weinig worden ge zwommen, moet vooral in de jon gere leeftijdsklassen niet te zwaar tegen deze enorme verschillen worden aangekeken. Van LZ-zijde zwommen Natasja Sierag en Remco Singeling zich op de 400 meter vrije slag in de jaar gang 1978 zich zeker bij de eerste zestien van Nederland. Op de dub bele afstand gold dit ook voor Bi- anca Hoeks (1976) met een tijd van 10.43.5.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18