PORT Paul Haldan hoopt op ticket voor Seoul Oranje schrikt van Duitsland BudgetJongPolis, Rebel Been voorlopig niet welkom in Kuip Bestuur buigt zich over 'zaak Lifters' 'Iedere andere loting was beter geweest' WK-Loting een speciale ziektekosten^ verzekering voor iedereen tot40jaar. Toch toernooi voor nummers twee EK'88 geen goudmijn voor KNVB MAANDAG 14 DECEMBER 1987 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (GPD) - Het be stuur van Feyenoord heeft zich vierkant achter trainer Rinus Is rael geschaard inzake de kwestie Mario Been. Vrijdagmiddag werd Been weggestuurd van de training en vervolgens door Is rael voor onbepaalde tijd ge schorst. Morgenavond wordt de zaak Been in het Feyenoord-be- stuur besproken. Volgens bestuurslid Aad van der Laan heeft Rinus Israel een "juiste beslissing" genomen om het enfant-terrible van Feye noord voorlopig de toegang tot de Kuip te ontzeggen. „Mario moet tijdens de winterstop tot in keer komen. Zijn gedrag kan door de trainer niet worden geto lereerd", oordeelt Van der Laan. De kans is echter groot dat Been na het winterreces niet meer voor Feyenoord uitkomt. Vrijdagmiddag kwam het na een reeks van conflicten tussen Is rael en Been tot een uitbarsting tijdens een oefenpartijtje, waarin Been zich door Israel "in de ma ling voelde genomen". De oefen- meester schreef zijn wispelturige pupil een aantal strafrondjes voor, waarop Been antwoordde: "Je loopt ze zelf maar". Been werd prompt door Israel naar de kleedkamers gezonden. Been lijkt met zijn gedrag be wust te hebben aangestuurd op een conflict, dat uiteindelijk zijn vertrek uit de Kuip tot gevolg moet hebben. De middenvelder is het voetballen onder het lei derschap van Israel "meer dan zat". Sinds de komst van IJzeren Rinus in Rotterdam is Been gere geld op de reservebank beland. De trainer gaf daarmee duidelijk blijk van zijn ongenoegen. Afge lopen woensdag tijdens het Eu ropa Cup-duel tegen Leverkusen hield Israel Been om tactische redenen opnieuw aan de kant. Dat was voor de vrijdag 24 jaar geworden voetballer kennelijk reden om de knuppel in het hoenderhok te werpen. „Mijn toekomst ligt niet meer bij Feyenoord", aldus Been. „Niemand is met deze kwestie gebaat, daarom is het beter dat ik vertrek. Ik weet dat ik veel ver dien bij Feyenoord, maar ik wil zonder problemen de helft van mijn salaris inleveren voor wat meer plezier in mijn werk. Want dat heb ik niet bij Feyenoord". Zaterdagmiddag meldde Been zich nog bij Spartaan '20, waar Feyenoord op kunstgras een oe fenpartijtje afwerkte. De 'dwars ligger' werd door zijn trainer te verstaan gegeven dat hij niet welkom was. „Wat heb ik eraan als hij op de training een beetje de lolbroek loopt uit te hangen", verklaart Is rael zijn besluit. „Alle spelers verdienen bij Feyenoord hun brood. Iemand die op zijn werk komt moet doen wat er van hem wordt verlangd. Been had vrij dag duidelijk geen zin om te trai nen. Ik had hem al een keer ge waarschuwd. Op een gegeven opgenblik was voor mij de maat vol. Toen heb ik gezegd dat-ie rondjes kon gaan lopen. Dat deed-ie dus niet, waarop ik heb gezegd dat-ie kon gaan. Van mij hoeft hij echt niet weg, maar ik hoef geen speler in de selectie die niet gemotiveerd is". Mario Been heeft zich inmid dels in verbinding gesteld met Hans Kraay, die voor hem als zaakwaarnemer optreedt. Been schermt met belangstelling van buitenlandse clubs (het Franse Auxerre, dat een miljoen zou wil len betalen), maar volgens Israel heeft zich geen enkele vereni ging bij de Kuipclub gemeld. Rijkaard moet zich weer bij Ajax melden AMSTERDAM (GPD) - Frank Rijkaard zal zich naar verwachting morgenochtend weer op de trai ning melden bij Ajax. De verdedi ger, die op 25 september na een conflict met Johan Cruijff weg bleef bij Ajax, is vorige week door het bestuur per aangetekende brief gesommeerd zich weer in De Meer te melden. Algemeen-directeur Arie van Eijden: „Van Rijkaard hebben we nog geen reactie gekregen, maar ik neem wel aan dat hij gevolg zal ge ven aan onze oproep. Wij vinden het beter dat hij hangende de af wikkeling van de affaire rond zijn persoon, gewoon weer aan de slag gaat". Rijkaard liet gisteren weten dat hij zich verplicht voelt om te vol doen aan de vraag van Ajax, dat im mers nog steeds zijn huidige werk gever is. „Maar ze kunnen natuur lijk niet verwachten dat ik enorm gemotiveerd ben". Rijkaard heeft nog steeds zijn zinnen gezet op een overgang naar Sporting Lissabon, al verkondige Johan Cruijff vorige week dat hij een terugkeer van Rijkaard in De Meer niet uitsluit. „Die kans is altijd blijven bestaan", zegt ook Van Eijden. „Van alle mo gelijkheden die er momenteel rond Rijkaard bestaan is dat er zeker ook een van". Van Eijden reist overigens waar schijnlijk vandaag nog naar Zwit serland. Daar hoopt hij FC Porto te kunnen onderscheppen dat met de wereldbeker in de koffer terug keert uit Tokio. Doel is uiteraard het afhandelen van de Madjer- transfer. Van Eijden, geheimzin nig: „Ik zeg daar momenteel niets over. De onderhandelingen zijn nog gaande". AMSTERDAM (GPD) - Het behalen van de tweede nationale tafeltennistitel op rij be schouwde Paul Haldan niet meer dan een aardige bijkomstigheid. Veel meer waarde hecht de tot Nederlander genaturaliseerde Roemeen aan een uitverkiezing voor de Olym pische Spelen. Eind november plaatste de speler van Eindhoven zich in Karlsruhe reeds voor Seoul, maar zoals te doen gebruikelijk bepaalt het Nederlands Olympisch Comité wie er naar de Spelen worden afgevaardigd. Mirjam Kloppenburg Volgende week beslist het NOC of Haldan in aanmerking komt voor een voorlopige kandidaatstelling. Eerder bepaalden de keuzeheren LEIDEN Het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond komt morgen bijeen om de zaak BT Lifters aan een nadere inspectie te onderwerpen. OTTC en Middelburg-Zuid beschuldigen de Oegst- geestse tafeltennisclub van "omkooppraktijken". Het kampioen schap van de eerste divisie zou zodoende op een onrechtmatige wijze zijn verworven. OTTC en Middelburg-Zuid verklaren "duidelijke bewijzen" van omkoping in handen te hebben. De Apeldoornse speler Leeferink van De Blaeuwe Werelt 2, dat met 18-0 werd opgerold, zou voor de plaatse lijk radio verklaard hebben dat hij "was benaderd door spelers van Oegstgeest". Die handelwijze zou hem tijdens de wedstrijd zo van streek hebben gemaakt, dat hij uiteindelijk van spelen afzag en zijn partijen noodgedwongen cadeau moest geven. OTTC heeft de NTTB inmiddels de bandopnamen toegestuurd. Mocht morgenavond komen vast te staan dat BT Lifters zich aan om kooppraktijken schuldig heeft gemaakt, wordt de tuchtcommissie in geschakeld. Vorige week wees Oegstgeest-voorzitter Sjaardema alle beschuldi gingen van de hand. dat Bettine Vriesekoop een poten tiële kandidaat is. Anders gezegd: als zij vormbehoud toont kan de Hazerswoudse rekenen op een tic ket naar Noord- of Zuidkorea, want nog steeds is de speelplaats van het pingpong-toernooi niet bekend. Mirjam Kloppenburg, gisteren in de Sporthallen-Zuid in Amster dam tot opvolgster gekroond van Bettine Vriesekoop (die geen NK's meer afwerkt), wordt door het NOC hoogstwaarschijnlijk op de lijst van voorlopige kandidaten ge zet, nu zij zich op twee fronten heeft gekwalificeerd voor de Spe len. Eerder deed zij dat in Karlsru he voor het vrouwenenkel, in het afgelopen weekeinde meldde de internationale tafeltennisbond dat het koppel Vriesekoop/Kloppen- burg automatisch is geplaatst voor het vrouwendubbel. Dat duo heeft, zo hebben de resultaten geleerd, een redelijke kans om hoog op het internationale podium te klimmen. Daaraan tilt het NOC zwaar, zodat verwacht mag worden dat Klop penburg Vriesekoop naar Azië ver gezelt. Voor Haldan gaat een ander ver haal op. Anders dan Vriesekoop en Kloppenburg moet de gevluchte EUROPA Groep 1: Denemarken, Bulga rije, Roemenië en Griekenland. Groep 2; Engeland, Polen, Zweden en Albanië. Groep 3: Sovjetunie, Oost- Duitsland,' Oostenrijk, IJsland en Turkije. Groep 4: West-Duitsland, NE DERLAND. Wales en Finland. Groep 5: Frankrijk, Schotland, Joegoslavië, Noorwegen en Cyp- Groep 6: Spanje, Hongarije, Noord-Ierland, Ierland en Malta. Groep 7: België, Portugal, Tsjechoslowakije, Zwitserland en Luxemburg. ZUID-AMERIKA Groep 1 (winnaar geplaatst voor eindtoernooi): Uruguay, Pe ru, Bolivia. Groep 2 (winnaar speelt uit-en thuiswedstrijd tegen winnaar groep Oceanië om één plaats): Pa raguay, Colombia, Ecuador. Groep 3 (winnaar geplaatst): Brazilië, Chili, Venezuela. DEN HAAG (GPD) - De aanvankelijke schrik van Hans van Breukelen sloeg om in zelfvertrouwen toen hij Franz Beckenbauer op de televisie hoorde verkondigen dat zijn 'Mannschaft' het wel redden zou. Onderwerp van het ge sprek was de WK-loting in Zurich. De hand van rockzange- res Gianna Nannini had Nederland in de poule van Duits land doen belanden. „Als ik Beckenbauer mag geloven", reageerde de doelman van PSV en Oranje, „zit Duitsland al in de eindronde van het WK in Italië. Nou dat is dan prima. Laten ze daar maar van uit gaan dan zien we wel hoe het een ander zich ontwikkelt". De angst had, door de paar woor den die 'Der Kaiser' vanuit Brazilië de ether in stuurde, plaatsgemaakt voor strijdlust. „Mijn vrouw maak te me wakker met de mededeling dat we in een groep van vier met Duitsland zaten. Ik kan je vertellen dat ik wel eens met een beter ge voel in mijn lijf ben opgestaan". Van Breukelen was in elk geval meteen klaarwakker na zijn mid dagdut. „Als je zo'n poule ziet, waarin België zit, kan ik alleen maar constateren dat we bepaald geen geluk hebben gehad. Ik denk dat de Belgen wel al bijna zeker zijn van plaatsing". ADVERTENTIE Dit zijn de plussen: uitstekende voorwaarden gunstige premie grote solide maatschappij vlotte afhandeling van nota's handige hulpkaart, speciaal voor gebruik in buitenland onze persoonlijke service Vraag ons om een vrijblijvende offerte. ASSURANTIËN B.V. Rljnsburgerslngel 56, 2316 XX Lelden Telefoon 071 - 12 26 54 - 13 29 80 Vervolgens gaat Van Breukelen het lijstje af. „Duitsland is een van de sterkste voetballanden ter we reld. Ze zitten er altijd bij, bij elk toernooi. En al oogt hun spel meestal niet mooi, resultaat heb ben ze altijd. Bayern zie je zelden een mooie wedstrijd spelen, maar het is wel Europese top. Nog steeds. Wales en Finland zouden dan de ploegen zijn waar absoluut van gewonnen dient te worden. Finland zou wel eens de beslissen de factor kunnen zijn. Wales is een sterk voetballand. Ik heb de verhalen van onze Denen nog vers in het geheugen. Die heb ben voor de ÈK-kwalificatie twee keer tegen Wales gespeeld. Ze heb ben beide wedstrijden hun handen vol gehad aan die ploeg. De Deense voetbalwijze vergelijk ik altijd met die van het Nederlands elftal. Dus we weten wat ons daar te wachten staat. Zeker in thuiswedstrijden halen de Welshmen hun hele reper toire uit de kast. Dan gaat de beuk er op een verschrikkelijke manier Ajacied Petri Tiainen deelde Van Breukelens visie niet. De Finse in ternational zag zijn ploeg al hele maal niet als punten- en doelpun- tenleverancier in Groep 4. „Elk elf tal in onze poule heeft kans om zich voor Italië te kwalificeren. De on derlinge verschillen zijn echt niet meer zo groot. Ik zie ook voor Fin land mogelijkheden om zich direct te kwalificeren". Het optimisme van de jeugdige Ajacied doet bijna overmoedig aan in vergelijking met de uitspraken van Franz Beckenbauer. In diens reactie kwam Finland niet eens ter sprake. „Het Nederlands elftal be vindt zich in opbouw. De EK zal voor de ploeg een graadmeter zijn. Wales beschikt reeds over een ster ke ploeg. Een team, dat op een haar na de EK-eindronde misliep. Des ondanks denk ik dat wij het red den. We kunnen ons rechtstreeks plaatsen voor Italië". Zoals iedereen die direct of indi rect betrokken is bij Oranje, vond ook Ronald Koeman dat een groep waarin vijf ploegen zitten altijd een veel betere loting was geweest dan hetgeen nu uit de hoge hoed is ge toverd. „Iedere andere loting was beter geweest", vond de libero van het Nederlands elftal. „Als je onze poule bekijkt staan we echter niet voor een onmogelijke opgave. De kracht van de Westduitsers is toch minder dan enkele jaren geleden, terwijl Oranje een enorme progres sie doormaakt. De FIFA haalde zaterdag twee oude 'paarden' van stal om de loting voor de voorronden van het WK'90 in Italië te verrichten. FIF A-secretaris Blatter instueert Pele. Michel Platini (l) zorgt dat de poules juist worden gerang schikt (foto AP) ZURICH (AFP) - Als het Neder lands elftal tweede wordt in groep 4 van de voorronden voor de we reldtitelstrijd, zal het een extra competitie moeten spelen. Die op lossing is zaterdagavond tijdens het diner na de loting voor het we reldkampioenschap van 1990 in Zürich aangedragen door de be langhebbende voetbalbonden. Aanvankelijk was door de organi satiecommissie besloten de num mers twee uit de poules met vier deelnemers (de groepen 1, 2 en 4) met elkaar te vergelijken op pun tental, doelsaldo en gemaakte doel punten. Van de drie vice-winnaars zouden er twee doorgaan. Gistermorgen liet de algemeen secretaris van wereldbond FIFA, Sepp Blatter, weten, dat er nog de ze week een wijziging in dat deel van het toernooiregelement komt. „Het merendeel van de betrokken landen wilde het anders. Zij willen voetballen voor de beslissing. De bonden zullen deze week een ver zoek naar de FIFA sturen. Van on ze kant bestaat er geen enkel be zwaar tegen dat voorstel." Na de eerste fase van de voorronden zul len de betrokken drie Europese landen nog eens een hele competi tie spelen. Die vier wedstrijden zijn een meer dan uitstekende tegemoetko ming voor het nadeel, dat het loten van een groep van vier heeft gehad. In de poules van vijf worden twee duels meer gespeeld, maar zijn de extra tegenstanders van een laag en oninteressant niveau. De verlen ging van de kwalificatie, waardoor voor de „gelukkigen" liefst vijf thuisduels op het programma ko men, zal gezien de spanning veel aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen. In het najaar van 1985 waren in dat kader de twee beslis singsduels tussen Nederland en België, in Brussel en Rotterdam, goed voor uitverkochte stadions. Op verzoek van een zevental bonden, die van Denemarken, Ne derland, Noorwegen, de Sovjetu nie, België, Joegoslavië en Frank rijk, gaat een speciale commissie van de FIFA in januari studeren op het voorstel om voor de kwalifica tieduels vaste data aan te wijzen. De Europese voetbalunie kent die gang van zaken al bij het program meren van de Europa-Cupwed strijden. Het bestuur van de FIFA ziet volgens secretaris Blatter de voordelen van een dergelijk sys teem en streeft naar de aanwijzing van zes tot acht data voor de WK- kwalificatieduels, per 1 juli 1988. Ellen Bakker reikte wat de regio nale tafeltennissers betreft het verst bij het NK in Amsterdam. De speelster van Avanti struikelde in de halve finale over Patricia de Groot, die ooit voor Scylla is uitge komen. Het Leidse kopper Patrick Swier/Peter Paul de Vrind kwam in de halve finale van het manne- nenkelspel. Daarin bleken Bart van Haren en Ron van Spanje te sterk voor het Scylla koppel. Roemeen nog aansprekende resul taten boeken in Europa. De kwali ficatie in Westduitsland vorige maand betekende in feite het eer ste grote succes, al trok vrouwen- coach Gerard Bakker de prestaties van de tafeltennisser in Kalsruhe in twijfel. Bakker oordeelde dat Haldan wel erg makkelijk aan zijn overwinningen was gekomen. Vol gens de trainer van Vriesekoop zou de Engelsman Cooke zijn partij ge wonnen hebben gegeven. Die sug gestie van Bakker schoot mannen- coach Jan Vlieg in het verkeerde keelgat. De zoveelste ruzie in het immer roerige tafeltennislandje was daarmee geboren. Inmiddels roken de coaches na een gesprek met het hoofdbestuur weer de vredespijp. „Zowel Gerard Bakker als Jan Vlieg is van mening dat zij uitlatingen hebben gedaan, die ze beter niet hadden kunnen doen", zo verklaarde voorzitter Römgens van de de topsportliga van de NTTB na een gesprek met de beide kemphanen. „De knel punten zijn uitgepraat, al geloof ik niet dat die twee het ooit eens zul len worden. Maar noem mij maar eens twee trainers die het wel met elkaar eens zijn. Er is in ieder geval weer een basis om te werken en daarmee is voor ons de kous af. Wandelgangen Intussen stelt Römgens in de wandelgangen verwoede pogingen in het werk om Haldan naar Seoul te krijgen, maar de econoom uit Culemborg acht de kans op uitzen ding klein. De tweevoudig Neder lands kampioen heeft de pech dat hij zich alleen op het Europees kampioenschap in Parijs interna tionaal kan bewijzen. Volgens Römgens zal Haldan volgend jaar april in de Franse hoofdstad ten minste bij de laatste acht moeten eindigen. De heren van het NOC ei sen immers dat de tafeltennissers een redelijke kans moeten maken om bij de Spelen bij de laatste acht te komen. „Haldan hoort momenteel nog niet bij de beste dertig tafeltennis sers van Europa. Dat zou eigenlijk wel moeten, wil je naar de Spelen worden afgevaardigd", vindt Röm gens. „Kijk, die jongens van het NOC hebben niet veel verstand van tafeltennis. Ze kijken alleen naar lijsten en uitslagen. Laatst werd Haldan bijvoorbeeld in de eerste ronde van de Zweedse Open kampioenschappen uitgeschakeld. Een mannetje van het NOC klamp te me onlangs aan en zei dat-ie dat een slechte prestatie vond. Hij ver geet echter dat Haldan speelde te gen Kucharski, een topper in Euro- Haldan kan zijn kans op Olympi sche deelname volgende week enigszins vergroten, als in Wenen het kwalificatietoernooi voor man- nendubbels wordt afgewerkt. In Oostenrijk plaatsen zich tien van de achttien koppels voor Seoul. Haldan wordt daarbij geassisteerd door zijn clubgenoot Henk van Spanje, die hij gisteren in een ui terst saaie finale makkelijk de baas bleef. Voor Van Spanje betekent dit dat voor hem de deur naar de Spelen op een piepklein kiertje staat. Veel illusies hoeft ook hij zich echter niet te maken. ROB ONDERWATER ZEIST (ANP) De eindronde om het Europese voetbalkampioenschap in Westduitsland zal de KNVB geen kapitalen opleveren. Bondsvoorzitter Jo van Marle maakte zaterdag, in zijn openings woord van de bondsvergadering, een einde aan het fabeltje, dat er miljoenen guldens in de Bondsrepu bliek liggen te wachten. „Bij het vorige kampioenschap in Frankrijk", stelde Van Marle, „hebben de finalisten ongeveer 2,4 miljoen gulden uitgekeerd gekregen, de halve fi nalisten rond tien procent minder en de andere vier deelnemers iets minder dan twee miljoen gulden. Met enig optimisme mag verwacht worden dat die bedragen in Duitsland ongeveer de helft hoger zul len liggen, maar daarvan moeten wel alle kosten, die per land zijn gemaakt worden afgetrokken." De verdeelsleutel voor de eindronde van de Eu ropese titelstrijd is lOVa procent voor de vier ploe gen die de halve Finales niet halen, 13 procent voor de halve-finalisten en 16 procent voor de finalisten. De totale begroting voor het kampioenschap be draagt rond 35 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13