EG-ciïsis kost Nederland 125 miljoen SieMatic AUTO LEASEN Boekhouders met politiepet' zoeken frauderende werkgevers Vrieskou kostte de bouw vorige winter 700 miljoen Akkoord elektronisch betalen Werkloosheid iets lager Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAGINA o BRUSSEL (GPD) - Het mislukken van de Europese top conferentie van Kopenhagen, afgelopen weekeinde, gaat Nederland in 1988 voorlopig zo'n 125 miljoen gulden kos ten. Dat is het gevolg van een besluit van de Europese Commissie, die voor het probleem staat de EG toch aan geld te helpen nu er geen begroting voor 1988 is. Die miljoenen zijn ongeveer de helft van de vergoeding die Neder land tot nog toe ontving voor het - namens de EG - innen van douane rechten en invoerheffingen. Ons land int jaarlijks 2,5 miljard gul den, maar mocht daarvan jaarlijks tien procent inhouden als vergoe ding voor de gemaakte kosten. In de voorstellen voor een her vorming van de EG-financiën, die in Kopenhagen op tafel lagen, was het volledig1 schrappen van deze vergoeding voorzien. Nederland heeft zich daar steeds fel tegen ver zet. In Kopenhagen viel er geen be sluit over. maar de Europese Com missie ziet zich genoodzaakt om - vooruitlopend op een eventueel la ter akkoord - de vergoeding niet toe te kennen, zo zei EG-commissa- ris voor de begroting, Henning Christophersen, gisteren. Omdat de EG ook dit jaar door geldgebrek al niet de hele vergoe ding uitbetaalde, is het verlies klei ner dan 250 miljoen gulden. Ook op andere terreinen zal gesneden moeten worden, om de EG draai ende te houden. Zo zullen enkele ADVERTENTIE dan laat u het investeren, het onderhoud en risico van de zakenauto aan experts over. Vut De animo om met vut te gaan bij de rijksoverheid is voor het jaar 1988 opmerkelijk groot. Van de 60- jarige ambtenaren (de vut-leeftijd is voor volgend jaar verlaagd naar 60) zegt 64 procent daar ook ge bruik van te zullen maken. Van de 61-jarigen is dat 72 procent en van de rijksambtenaren die er 40 dienstjaren op hebben zitten 83 procent. Het gaat in totaal om 3.700 rijksambtenaren. Douane Door een actie van de Italiaanse douane staan rond 400 vrachtwa gens vast aan de zuidelijke grens van Zwitserland, waardoor massa le opstoppingen zijn ontstaan op wegen en in dorpen. Italiaanse douane-beambten laten sinds dins dag maar zes uur per dag vrachtwa gens door in het kader van hun ac tie. De langzaam-aan-acties zullen volgens plan zes dagen duren. Telescoop De acht landen die zijn aangeslo ten bij de Europese Zuidelijke Sterrewacht (ESO-European Southern Observatory) hebben dinsdag besloten de grootste tele scoop ter wereld te bouwen. De VTL (very large telescope) gaat on geveer 428 miljoen gulden kosten. Hij zal over een tiental jaren in ge bruik genomen kunnen worden. Astronomen van de lidstaten kun nen met de VTL zeer diep in het heelal kijken. Vervoer NEA is de naam waaronder het Nederlands Vervoerswetenschap- pelijk Instituut, het Economisch Bureau voor Weg- en Watervervoer en het Administratie- en Automati seringscentrum voor het Beroeps vervoer vanaf 15 december als één organisatie in Rijswijk gaan sa menwerken. De fusie komt tot stand om beter te kunnen reageren op de behoefte in het bedrijfsleven aan wetenschappelijke ondersteu ning. wetenschappelijke onderzoeks programma's worden beperkt en zal hier en daar in de landbouwuit gaven gesneden moeten worden. Door het ontbreken van een be groting gaat de EG op 1 januari over op het systeem van 'twaalf den', waarbij per maand niet meer mag worden uitgegeven dan eent waalfde van de begroting voor 1987. De Europese Commissie zegt voor volgend jaar 102 miljard gul den nodig te hebben, maar op basis van heritwaalfdensysteem is straks niet meer dan 80 miljard gulden be schikbaar. Omdat de EG aan een groot aan tal verplichte uitgaven vastzit, zo als de landbouwuitgaven die twee derde van de begroting opsloken, zit de Gemeenschap in augustus zonder geld. Om dat moment zo veel mogelijk uit te stellen, zoekt de Commissie nu naar extra-in komsten. De boeren hoeven voorlopig niet bang te zijn voor hun vergoedingen uit Brussel. De Commissie kan al leen voor die sector per 1 januari voor drie maanden tegelijk het geld krijgen. De echte problemen dreigen pas tegen de zomer, maar men hoopt dat er dan alsnog een echte begroting is. En zelfs als die er niet is is de EG niet van de ene op de andere dag failliet. De lidstaten hebben zich verplicht de EG van middelen te doorzien, en zij zullen in een nood geval altijd de schtakist openen voor een extra, eenmalige1 bijdrage die nodig is om de Gemeenschap overeind te houden. De Europese Commissie heeft inmiddels besloten om de Europe se Ministerraad - de lidstaten dus - voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg te dagen, omdat hij in gebreke gebleven is. Volgens het EG-verdra'g moet immers elk jaar op 5 oktober een begroting bij het Europees Parlement zijn inge diend, en dat is dit jaar - voor het eerst - niet gebeurd. Naar verwachting zal ook het Parlement zelf maandag in Straats burg tot een dergelijke juridische stap besluiten. Veel heeft dat overi gens niet te betekenen. Het Hof kan hooguit de lidstaten in gebreke stellen, maar heeft geen middelen om hen te dwingen alsnog een be groting in te dienen. Bonden achter prestatieloon bij Nijmeegs bedrijf UTRECHT (ANP) - De vakbonden hebben deze week ingestemd met de invoering van een prestatiebelo ningssysteem bij Smitweld BV in Nijmegen (300 werknemers). Dit systeem voorziet niet alleen in het belonen van inzet, maar ook in het afnemen van bepaalde toeslagen als een werknemer niet aan bepaal de normen voldoet. De circa honderd leden van de Industriebond FNV en de zestig le den van de Unie BLHP bij Smit- weid zijn unaniem akkoord gegaan met het nieuwe systeem. Districts bestuurder A. Verschuur van de Industriebond FNV is niet bang dat het nieuwe beloningssysteem negatieve gevolgen zal hebben voor werknemers van het laselek- trodenbedrijf. De beoordeling van de werknemers is met zoveel waar- borgen omgeven dat het risico van 'opjagen' minimaal is. Bovendien heeft Smitweld het afgelopen jaar al proefgedraaid met het systeem. Daaruit is niet gebleken dat veel werknemers een korting op hun sa laris hoeven te vrezen, aldus Ver schuur. Smitweld is een van de eerste in dustriële ondernemingen in Ne derland waar een collectief presta tiebeloningssysteem wordt inge voerd. Voor zover bekend is alleen DAF Trucks in Eindhoven het Nij meegse bedrijf voorgegaan. DAF bestraft een negatieve waardering niet. De Industriebond FNV ver wacht dat het aantal bedrijven met prestatiebeloning de komende tijd flink zal toenemen. Bij Philips, Shell en Stork zijn al geruime tijd gesprekken gaande, die hoe dan ook tot de invoering van een pres tatiebeloningssysteem zullen lei den, aldus de Industriebond. Het nieuwe systeem bij Smit weld biedt werknemers de moge lijkheid in beroep te gaan tegen een in hun ogen onjuiste beoordeling. De chef van een werknemer moet de kwaliteit van zijn werk op negen punten beoordelen. Daarna moet de superieur van de chef nog eens een eigen oordeel vellen. Na een gesprek met de betrokken werkne mer wordt de beloning (oplopend tot 10 procent van het bruto jaarsa laris) vastgesteld. De procedure wordt elk jaar herhaald. Smitweld en de bonden zijn overigens nog in overleg over het (mede) beoordelen van chefs door ondergeschikten. DEN HAAG (ANP) - Sinds gisteren heeft Nederland er een legertje 'boekhouders met een politiepet' bij: 24 medewerkers van de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen (DIA) van het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid wer den beëdigd als opsporingsambte naar. De DIA zal in de toekomst in totaal veertig mensen hiervoor in dienst hebben. door Willem Meyboom/ANP Ze sporen vooral werkgevers op die als koppelbaas werken of die buitenlanders zonder vergunning in dienst hebben. Zo denkt het ka binet althans iets terug te ontvan gen van de naar schatting vijftien miljard gulden die de overheid jaarlijks derft aan niet afgedragen sociale premies en belastingen. K.H. van Dijk, hoofd van DIA, stelt dat het zijn dienst vooral te doen is om frauderende werkge vers. Die kunnen de DIA achter hun broek krijgen als zij de Wet ar beid buitenlandse werknemers (WABW) overtreden. Met andere woorden: buitenlanders zonder werkvergunning in dienst hebben. De DIA heeft ook de opsporingsta ken van de Loontechnische Dienst (LTD) overgenomen voor de Wet op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten (TBA) oftewel de opsporing van koppelbazen. Dat laatste is geen eenvoudige zaak meent van Dijk. "Je krijgt een signaal, gaat spitten in openbare registers zoals van de Kamer van Koophandel, stuit op een besloten vennootschap die plotseling failliet ging. Schijnconstructies van vaak verschillende besloten vennoot schappen moeten worden blootge legd, inleners en werknemers ge hoord, eventuele administraties doorgespit. Daar gaat veel werk in zitten". Koppelbazen duiken op in secto ren waar snel behoefte is aan mens kracht. Zij zijn onder andere te vin den in de haven, de land- en tuin bouw, de bouw of de (petrochemi sche industrie. In de korte tijd van zijn bestaan heeft de DIA twee werkgevers geverbaliseerd die werknemers zonder vergunning uitzonden. De DIA beoordeelt ook of een werkgever die een uitzend vergunning aanvraagt bonafide is. Bij de controle op de WABW gaat het niet om het jagen op illegalen. Van Dijk: "Wij maken proces-ver baal op tegen werkgevers met werknemers in dienst zonder werkvergunning". Dat er ook ille gale buitenlanders het haasje wor den, komt volgens van Dijk omdat de DIA vaak samen met de regulie re politie controleert. Hij kan moeilijk aangeven hoe veel de DIA kan 'terughalen' van de vijftien miljard aan gederfde in komsten. "Het is aan de ene kant moeilijk omdat je niet weet wat was gebeurd als je niets had ge daan, aan de andere kant omdat Fis cus en bedrijfsverenigingen de fei telijke navordering doen". Veel onderzoeken worden dooi de Loontechnische Dienst of nu de DIA op gang gebracht. Dat vormt vaak voor de fiscus of bedrijfsvere niging de aanleiding er werk van te maken. "Gebeurt dat, dan gaat het snel om tonnen, zo niet om miljoe nen", aldus Van Dijk. "Het kan voorkomen dat een werkgever tien mensen al enkele jaren heeft wer ken voor wie nooit sociale premie is betaald", DIA-mensen mogen wel speuren in bedrijven maar hebben voor controle op in woonhuizen opge slagen boekhoudingen toestem ming nodig van de rechter-com- missaris. Die zorgt voor een huis zoekingsbevel. Van Dijk meent dat de bestaande wetgeving de DIA voorlopig vol doende soelaas biedt om werkge vers ook daadwerkelijk aan te pak ken. Daar waar koppelbazen echter tegen de lamp lopen gaat dat vol gens Van Dijk veelal niet op grond van de Wet op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten (TBA) maar eerder wegens delicten als valsheid in geschrifte of bedrieglij ke bankbreuk. De wetgeving moet volgens hem regelmatig op mazen worden gecontroleerd omdat via velerlei constructies wetten wor den ontweken. De DIA adviseert de minister over het dichten van leemtes in de wetten en is betrokken bij het over leg over wijzigingen. De Loontech nische Dienst (LTD) van het minis terie controleert de verschillende sociale wetten (zoals die op het mi nimumloon en de wet gelijke be handeling) op toepassing in de praktijk. DEN HAAG - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft gisteren in 's-Gravenzande het eerste garnalen-pélate- lier in ons land officieel geopend. In dit atelier pellen ongeveer 40 medewerkersters garnalen die daarna zonder toevoeging van een conserveringsmiddel worden verpakt. In zijn openingswoord liet Braks er nog eens geen twij fel over bestaan dat het thuispellen van garnalen vanaf 1 juli volgend jaar verboden is, omdat bij deze manier van pellen gevaren kan opleveren voor de volksgezondheid. (foto anp> AMSTERDAM (GPD) - De ban ken en de Postbank hebben in be ginsel overeenstemming bereikt over één systeem van elektronisch betalen. Het overleg tussen de Postbank en de banken die samen werken in de Bankgirocentrale, was al geruime tijd aan de gang. Hierbij gaat het in de eerste plaats om het invoeren van dezelfde be taalautomaten. Nu worden nog twee verschillende systemen ge bruikt. Hoewel zowel de Postbank als de andere banken zich in 1985 vere nigden in de grooscheepse proef met elektronisch betalen bij benzi nestations in oostelijk N-Brabant, was verder nog geen samenwer king tot stand gekomen. Dit tot on genoegen van vooral detailhan delsbedrijven, die hun klanten graag één 'gleuf willen aanbieden om de betalingen in te stoppen. Daardoor worden uiteraard behal ve overlast voor de klanten ook kosten bespaard. Bankgirocentrale en Postbank hopen binnenkort nadere details bekend te maken over de samen werking. Tot het slagen van het overleg heeft enige sturing van De Nederlandsche Bank bijgedragen, maar ook druk van consumenten zijde en detailhandel. De bereikte overeenstemming werd gisteren bekend gemaakt op een congres over betalingsverkeer ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Bankgirocentrale. Wanneer het nieuwe systeem er komt, is nog niet bekend. Partijen hopen dat het volgend jaar zover komt. Dat hangt ook af van diverse experimenten die aan de gang zijn. Op het congres werd door Ahold- topman Albert Heijn en de voorzit ter van de Consumentenbond Dick Westendorp overigens forse kritiek geuit op de banken. Deze gedragen zich niet klantgericht. Ze handelen teveel op eigen houtje en laten hun klanten (zowel consumenten als detailhandel) niet meedenken over de ontwikkelingen. Ze willen de klanten kosten voor het betalings verkeer laten betalen, maar leggen te weinig uit waarom, aldus Heijn en Westendorp. Heijn verweet de banken de af gelopen jaren wel te hebben ge praat over een gemeenschappelijk systeem, maar niets te hebben ge daan om het zover te brengen. In de winkels, aldus Heijn, is de laatste 30 jaar veel veranderd, behalve het betalingsverkeer. De klant staat nog net als 100 jaar geleden met pa piertjes te rommelen en met een verzameling munten die hij nauwe lijks uit elkaar kan houden. De bankwereld is niet tot meer ver nieuwing gekomen dan de kleur van de bankbiljetten en de chê- ques. Maar de klant wil 'plastic geld'. Westendorp verweet de banken eerst de consument te hebben ge lokt met het stelsel van salarisreke ningen, die rente geven. Vervol gens verdwijnt die rente en moeten de particulieren, die geen andere keus meer hebben, gaan betalen. DEN HAAG - De winter is offi cieel nog niet begonnen, maar de eerste bouwvakkers zitten alweer met vorstverlet thuis. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid is gisteren overstroomd met aanvragen voor vorstverletkaarten, het bewijs voor de bouwvakker dat hij recht heeft op een uitkering tijdens de vriespe- Voor het Sociaal Fonds Bouwnij verheid (SFB) zijn de afgelopen twee winters dure jaren geweest. De laatste winter was de tempera tuur 27 dagen lang zo laag, dat er niet kon worden gewerkt. Dat kost te in het totaal zo'n 700 miljoen gul den aan uitkeringen. De winter van het jaar daarvoor was nog strenger. Toen liepen de bouwvakkers 28 da gen in het vorstverlet. Dat zijn zeer hoge getallen: sinds 1899 kon er jaarlijks gemiddeld zo'n 18 dagen niet gewerkt worden wegens vries kou. De Nederlandse bouw is amper ingesteld op echt vriesweer. Ter wijl in landen als Zweden en Fin land nog wordt doorgewerkt bij temperaturen die ver onder het vriespunt liggen, komen in ons land grote delen van het bouwbe drijf stil te liggen zodra het maar een beetje vriest. Alleen in bouw werken die weerdicht zijn gemaakt - meestal gebouwen die al in een vergevorderd stadium zijn - kan dan nog worden doorgewerkt. Sommige werkzaamheden stop pen zelfs al voor de vorst. Bepaalde lijmen zijn al niet meer te gebrui- DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in november met 3.200 ge daald tot 679.900. De daling komt alleen voor rekening van de vrou wen: de werkloosheid onder hen daalde met 4.900, terwijl die bij de mannen steeg met 1.700. Eind no vember vorig jaar stonden er bij de arbeidsbureaus nog 691.900 men sen als werkloos ingeschreven. Ook na correctie voor seizoensin vloeden daalt de werkloosheid en wel met 1.700. Gecorrigeerd komt de daling echter helemaal voor re kening van de mannen: 2.000 min der werkloze mannen tegen een lichte stijging bij de vrouwen met 300. De gecorrigeerde daling bij de mannen komt vooral doordat het aantal werklozen in de bouw daal de. Zevenhonderd bouwvakkers meer kwamen aan de slag bij de bouw van huizen en kantoren en vijfhonderd meer in de grond-, weg- en waterbouw. De ontwikke ling bij de vrouwen was gelijkmati ger over de beroepsgroepen ver spreid. Normaal gesproken daalt de werkloosheid in november omdat er veel schoolverlaters aan het werk komen. In de horeca, de land bouw en de bouwnijverheid raken weliswaar mensen zonder werk maar hun totaal weegt niet op te gen de vele schoolverlaters die werk vinden. De daling van de werkloosheid is volgens het minis terie de afgelopen maand groter dan op basis van deze seizoensin vloeden werd verwacht. Vooral onder mannen tussen de 25 en 50 jaar daalde de werkloos heid, terwijl die onder vrouwen in deze leeftijd juist iets omhoog ging. Gecorrigeerd naar seizoensin vloeden stijgt de werkloosheid het meest in Zuid-Holland en is in Noord-Holland de daling het grootst. ken als de temperatuur tot een paar graden boven het vriespunt zakt. En grondwerkers zitten bij vries kou sneller thuis dan timmerlie den. De verschillen tussen de Scandi- nanische landen en Nederland zijn voor een deel te verklaren uit ande re omstandigheden. Zo moet er in grote delen van ons land geheid worden om te kunnen bouwen en dat gaat niet in een bevroren bo dem. Bovendien wordt in het Noorden vaak met hout gebouwd en dat is in vrieskou makkelijker te verwerken dan beton of baksteen, waarbij de specie kan bevriezen. "Bovendien is er een verschil in organisatie", aldus Hans Dorre boom van het SFB. "In dergelijke landen weet je zeker dat het gaat vriezen en stel je de hele planning van een bouwwerk daarop af. Hier is het altijd maar weer afwachten. Bouwbedrijven houden daar geen rekening meer. Ze plannen hun werk meestal wel zo dat het in janu ari, februari dicht is, maar als het voor die tijd gaat vriezen, zijn ze daar niet op voorbereid". Het SFB stelt overigens wel be paalde eisen aan de organisatie van bedrijven die voor hun werkne mers aanspraak maken op de vorstverletverzekering. Voor de vorst begint, moeten materialen al worden afgedekt en kranen wor den geïsoleerd. Paden op het bouwterrein moeten zo worden on derhouden, dat ze ook bij vorst be gaanbaar blijven. Of een bedrijf gebruik maakt van de vorstverletregeling, wordt uit eindelijk door de werkgever en de werknemer onderling afgespro ken. Maar de SFB hanteert wel temperatuurnormen om te voorko men dat bedrijven te snel stoppen met werken. Een bedrijf kan aan spraak maken op het risicofonds zodra de temperatuur 's ochtends om zeven uur min vier graden be draagt, of het gedurende langere tijd min één graad onder nul is. ESSEN - Werknemers uit de staalindustrie stookten gisteren e voor de woning van de familie Krupp in Essen. Zij wilden daarmee pro testeren tegen de plannen van de Westduitse regering om de staalfabrie ken in Rheinhausen te sluiten. (foto anp) CD-single in '88 op de markt EINDHOVEN (GPD) - Philips en Sony hebben overeénstem- ming bereikt over een definitie ve standaard voor een 8 cm compact disc single. Hiermee is het cd-systeem uitgebreid met de cd audio-single, die naar ver wachting in de loop van 1988 beschikbaar zal zijn voor de consument. De overeen- steming is bereikt na overleg met de de software- en hardwa re industrieën. Als de nieuwe platen vlug be schikbaar zijn op cd, dan heb ben Philips en Sony er vertrou wen in dat de 8 em cd single op korte termijn het grote marktaandeel van de 'gewone' 45 toeren single zal overnemen. Op dit moment worden hiervan ongeveer 500 miljoen stuks per jaar verkocht. De nieuwe plaat kan worden afgespeeld op de bestaande compact disc- en toekomstige cd video-spelers, door gebruik te maken van een eenvoudige en goedkope adaptor. De ver wachting is dat er op korte ter mijn spelers op de markt ko men, waarbij het gebruik van een adaptor niet meer noodza kelijk is. ADVERTENTIE Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaar® in uw huis staat. Kompleet inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien., 'l Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Nteubeip»etn9(ieetageMijnders meubelen)Leiderdorp Tel 071-412615 Goedhart Bouwhuis Alphen 441 Rijn Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 22100

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7