Nog geen doorbraak over Afghanistan M 'Onderdrulddng ia Gaza door Israël onmenselijk' Tweede dag topontmoeting Fiüpijnse coupleider gearresteerd Nancy en Raisa: de andere top 30 JAAR RENTEVAST HYPOTHEEK NU 7,5% Junta Haïti: in januari verkiezingen DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gor- batsjov zijn er gisteren, tijdens de tweede dag van hun topontmoeting, niet in geslaagd het eens te worden over de Russische terugtrekking uit Afghanistan. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen zeiden gisteravond, dat hoe wel de besprekingen in een „zeer optimistische" sfeer eindigden, er geen doorbraak te verwachten is inzake Afghanistan. Wel is er „in de marges" enige beweging mogelijk rond ontwapeningsvraagstukken, aldus deze functionarissen. Ook de twee wereldleiders zelf gaven gisteravond, bij toespraken tijdens een diner in de Russische ambassade, duidelijke aanwijzin gen dat de verwachtingen over de derde top tussen Reagan en Gor- batsjov niet al te hoog gespannen mogen zijn. door Henk Dam Gorbatsjov zei: „Op sommige ge bieden zijn we nog ver van elkaar verwijderd, hoewel op een aantal belangrijke gebieden vooruitgang is gemaakt". En Reagan sprak van „verschillen die te maken hebben met de centrale waarden van onze politieke systemen". De voorzichtigheid van gister- MANILA (UPI/Rtr/AFP) - De Fiü pijnse kolonel Gregorio Honasan die voortvluchtig was sinds de po ging tot staatsgreep die hij op 28 augustus pleegde, is gisteren in Manila door het leger gearresteerd. De presidentiële \yoordvoerder, Teodoro Benigno, die een verkla ring voorlas voor de radio, zei dat president Corazon Aquino „dol blij" was met het nieuws, kort voor het begin van de ASEAN-topconfe- rentie in Manila. De staatstelevisie berichtte dat Honasan is gearresteerd in de wo ning van Guillermo Hernandez, particulier secretaris van oud-mi nister van defensie Juan Ponce En- rile. Vijftig militairen deden een in val in Hernandez' woning in een villawijk aan de rand van Manila, aldus de televisie. De 39-jarige Ho nasan bood geen weerstand. Er viel geen enkel schot. Naast Honasan zijn nog acht officieren ingere kend. Bij de maar net mislukte staats greep vielen 53 doden en ruim 300 gewonden. Honasan wist met een helikopter uit het brandende leger hoofdkwartier in Camp Aguinaldo te ontsnappen. Sindsdien dreigde hij meermalen met een tweede staatsgreep. De autoriteiten had den een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd voor zijn aanhouding. President Aquino eiste zijn on voorwaardelijke overgave. Her nandez was op het moment van de aanhouding niet thuis. Personeel en buren zeiden dat Honasan om zes uur op een motor was gearri veerd bij het huis voor een af spraak met aanhangers. Daar ver schenen later zwaarbewapende mi litairen die het huis omsingelden en schreeuwden dat de aanwezigen naar buiten moesten komen. Ho nasan kwam daarop naar buiten en schudde de hand van de comman dant van de arrestatie-eenheid. De ze stelde hem vervolgens voor aan de militairen. Oud-minister Enrile zei in een re actie te hopen dat Honasan een eer lijk proces krijgt. Honasan behoor de tot de lijfwacht van Enrile, toen deze nog minister van defensie was in de regering-Aquino. Enrile is nu lid van de oppositie in de Filipijnse Senaat. Buitenland kort Pistool in wrak avond kwam nadat eerder in de dag verwachtingen waren gerezen, met name rond Afghanistan. Zo noemde de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, op merkingen die Gorbatsjov had ge maakt over de terugtrekking van de 115.000 man sterke Russische troepenmacht uit Afghanistan een „hoopvol teken". Voor hij gisterochtend met Reagan aan zijn derde ronde van besprekingen begon, zei Gor batsjov tegen verslaggevers dat zijn land klaar is om zich uit Afgha nistan, dat in 1979 werd binnenge vallen, terug te trekken. De door de Sovjets gesteunde Afghaanse leider Najibullah zei on langs al dat de Sovjetunie binnen een jaar haar troepen wil terugtrek ken. De Amerikaanse regering wil dat de Sovjet-troepen zo snel mo gelijk vertrekken, en dat een da tum voor de definitieve terugtrek king wordt vastgesteld. De twee wereldleiders spraken gisterochtend niet alleen over Af ghanistan, maar ook over onder meer ontwapeningsvraagstukken en de Golfoorlog. Zowel Fitzwater als zijn Russische collega Gennady Gerasimov waren aan het begin van de middag positief over deze besprekingen. De Russische woordvoerder sig naleerde evenwel ook een kenne lijk gebrek aan vooruitgang bij de besprekingen over de Golfoorlog toen hij zei dat de Sovjets vinden dat het nog geen tijd is voor een door de Veiligheidsraad opgelegd wapenembargo. Dat is iets dat Amerika graag wil. Dat Reagan en Gorbatsjov in een goede sfeer met elkaar praten, werd gisteren al direct aan het be gin van hun gespreksronde duide lijk. Reagan nam Gorbatsjov toen voor een kort gesprek mee naar zijn werkkamer naast de Oval Offi ce, het officiële presidentiele werk vertrek. Bij dit gesprek waren alleen tol ken aanwezig, maar geen mensen die notulen van het gesprek maak ten. Dat is bij de ontmoetingen tus sen de twee wereldleiders nog niet eerder voorgekomen. Vóór Gorbatsjov aan zijn bespre kingen met Reagan begon, had hij een ontmoeting met de leiders van het Amerikaanse Congres. Tijdens dit gesprek deed hij een opvallend beroep op de Senaat om het een dag eerder getekende INF-ak- koord te ondertekenen. De Congresleiders onderhielden Gorbatsjov op hun beurt over de kwestie van de mensenrechten, en over Afghanistan. De Democrati sche fractieleider in de Senaat, Ro bert Byrd, zei na afloop van het ge sprek dat een spoedige Russische terugtrekking uit Afghanistan be hulpzaam zou zijn bij een snelle on dertekening van het INF-akkoord. Gorbatsjov heft het glas tijdens een diner dat hij president Reaga ren aanbood op de Russische ambassade in Washington. WASHINGTON - Het was een moment waarachter velen een diepere betekenis zullen zien. Nancy Reagan stond in een gang van het Witte Huis naast de net aangekomen Raisa Gorbatsjov, die bij haar koffie zou komen drinken. De fotografen knipten of hun leven ervan afhing. De presi dentsvrouw, als voormalig actri ce zich zeer bewust van de waar de van een treffend plaatje, hield haar uitgestoken hand in de rich ting van Raisa. door Henk Dam Het duurde vele pijnlijke se conden voor de in bontjas gehul de vrouw van de Russische par tijleider door had wat nu eigen lijk de bedoeling was. Uiteinde lijk pakte ze toch de smalle hand van Nancy, en kon de historische foto worden gemaakt. Brutale verslaggevers stelden ondanks deze verzustering hun harde vragen. „Wat is er waar van de verhalen dat u niet zo goed met elkaar kunt opschieten?" Raisa beperkte zich toch een minzaam: „Alles is in in orde". Nancy Reagan, die net voor Raisa's aankomst al had gezegd geen „nare gevoelens" over de vrouw van de partijleider te heb ben en haar „aardig en intelli gent" te vinden, lachte bij wijze van antwoord haar eigen angst aanjagende glimlach, en nam haar gast mee, dieper het Witte Huis in. Later gistermiddag kwam de woordvoerster van Nancy Reagan, Elaine Crispen, vertel len hoe het bezoek was afgelo pen. De twee „First Ladies" had den eerst langdurig het huis be keken, en zich daarna terugge trokken voor een kopje koffie. „Waar ging het gesprek over? Elaine: „Onder meer over drugsgebruik onder jongeren. Mevrouw Reagan vroeg me vrouw Gorbatsjov of dat ook een probleem in Rusland is. Me vrouw Gorbatsjov antwoordde dat alcohol het grootste pro bleem is, maar ze vroeg ook wat voor oplossingen wij hier voor drugsgebruik hebben". „Mevrouw Reagan vertelde daarop over onze „Just say no" (zeg gewoon nee) campagnes, en de oudergroepen en dergelijke. Het viel mevrouw Reagan op dat mevrouw Gorbatsjov erg veel be langstelling had". En dat was dan dat. Het was een prettig gesprek geweest. Niks waar van al die verhalen dat Raisa en Nancy elkaar niet mo gen. Gewoon de ene vrouw van een wereldleider die gezellig een kopje koffie is komen drinken bij de vrouw van een andere we reldleider. Het zal allemaal wel waar zijn. De beide dames zullen best een beschaafde bijeenkomst hebben gehad. Maar er is ook volop aan leiding om te denken dat in ieder geval mevrouw Reagan met ge- nlengde gevoelens aan de con versatie heeft deelgenomen. Raisa Gorbatsjov en Nancy Reagan: gee De Amerikaanse kranten heb ben de afgelopen dagen uitèe- breid geschreven over de zoge naamde slechte verhouding tus sen de dames Gorbatsjov en Reagan. Dat is in de eerste plaats te danken aan de vroegere woordvoerder van de president, Larry Speakes. Speakes is bezig met een boek over zijn Witte Huis-tijd waarin staat dat Nancy Reagan, die haar collega van achter het IJzeren Gordijn voor het eerst twee jaar geleden ontmoette tijdens de top Reagan-Gorbatsjov I, bepaald geen hoge pet op heeft van Raisa. „Mevrouw Reagan beschouwt haar als een dogmatische marxist die in gesprekken niet meer heeft gedaan dan eenvou digweg communistische filoso fie spuien. Ze deelt nauwelijks Nancy's interesse in kinderver zorging en drugsgebruik", aldus Speakes. Daar komt dan nog bij dat het allerminst een publiek geheim is, dat Nancy Reagan er helemaal niet over te spreken was, dat Rai sa Gorbatsjov vorig jaar, tijdens de top Reagan-Gorbatsjov II, wèl in Reykjavik was en zij niet. Want de vrouw van de Russi sche partijleider had aanvanke lijk laten weten niet mee naar IJsland te zullen gaan. Nancy had toen voor die dagen andere afspraken gemaakt, om op het al lerlaatste moment te moeten ver nemen dat mevrouw Gorbatsjov tóch zou meegaan en dus in haar eentje alle publiciteit zou krij gen. Zoiets tikt aan, als je First Lady bent. En dan is er nog een pijnpunt je. Al weken geleden schreef me vrouw Reagan mevrouw Gor batsjov een brief, waarin ze haar uitnodigde om, ter gelegenheid van de top Reagan-Gorbatsjov III, op woensdagmiddag 9 de cember op het Witte Huis gezel lig een kopje thee te komen drin ken. Na twee weken was er op die brief nóg geen antwoord geko men. Amerikaanse diplomaten stuurden toen een ultimatum richting Moskou met, hoewel vriendelijker gesteld, als bood schap: binnen 24 uur een ant woord of het feest gaat niet door. Vorige week woensdag kwam het langverwachte antwoord. Ja, Raisa Gorbatsjov zou graag op bezoek komen. Maar 's middags ging niet, want dan wilde ze met haar man Amerikaanse uitgevers ontmoeten. Of het niet 's och tends mocht? Op zichzelf was hier sprake van een niet eens zo erg subtiele belediging: eerst niets laten ho ren, en dan uitgevers belangrij ker vinden dan de vrouw van de president. Maar met bovenmenselijke zelfbeheersing ging Nancy ak koord, en veranderde ze op het laatste moment haar zeer volle agenda om Raisa terwille te zijn. Is het dus een wonder dat in Amerika algemeen gedacht wordt dat de twee dames wel nooit hartsvriendinnen zullen worden, INF-akkoord of niet, ontspanning of niet? Mitterrand wil uitleg over uitwijzingen PARIJS (AFP/UPI) - President Mitterrand van Frankrijk heeft de regering van premier Chirac giste ren om opheldering gevraagd inza ke de recente uitwijzing van leden van de Iraanse verzetsorganisatie Mujaheddien Khalq uit Frankrijk naar Gabon. Mitterrand wilde aan het einde van de ministerraad nadere uitleg over „de situatie van deze politieke vluchtelingen". Hij vroeg zich af of de maatregel „in overeenstemming is met de bepalingen van de Grond wet en van de Conventie van Genè- ve", die het asielrecht verleent aan mensen die door hun eigen rege ring worden vervolgd. De regering heeft nog niet gereageerd, aldus een woordvoerster van Mitterrand. Parijs heeft ontkend dat de uit wijzingen verband houdt met de onderhandelingen met Iran over de vrijlating van Franse gijzelaars in Libanon. Twee Fransen werden vorige week op vrije voeten ge steld, maar er worden er nog zeker drie vastgehouden. Een gijzelaar is vermoedelijk niet meer in leven. Premier Chirac zei dinsdag voor de televisie dat de Mujaheddien het land zijn uitgezet omdat zij een „bedreiging van de openbare orde vormden". ADVERTENTIE (voor nieuwbouw) Sinds 1972 is de rente voor maximale zekerheid niet meer zo laag geweest. Maak gebruik van dit unieke Bouwfonds aanbod. Bel gratis 06-0556 (op werk dagen van 9-19 uur, op zaterdag van10-12 uur).Of stuur de bon op. sn Ik wil meer weten over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek Telefoon: i- i i- Voor nieuwbouw ir MEXICO (GPD) - Generaal Henri Namphy, de leider van de militaire junta van Haïti, heeft gisteravond persoonlijk aangekondigd dat er op 17 januari volgend jaar nieuwe verkiezingen zullen worden gehou den. Anderhalve week geleden lie pen de eerste echte verkiezingen in Haïti sinds 30 jaar uit op een mas saal bloedbad. Via de nationale televisie liet Namphy weten dat de regering morgen zelf een nieuwe kiesraad zal benoemen. De oorspronkelijke kiesraad werd door Namphy ont bonden na de chaos bij de eerste stembusslag. De kerken en de be langenorganisaties die volgens de grondwet belast zijn met het be noemen van het electorale college, hebben geweigerd een nieuwe raad aan te wijzen. Een paar uur voor de aankondi ging van generaal Namphy lieten drie van de vier belangrijkste presi dentskandidaten weten dat zij een alliantie hebben gesloten en dat ze onder geen beding mee zullen doen aan verkiezingen die door de junta worden georganiseerd. Het gaat om de mensenrechtenstrijder Ge rard Gourgue, oud-Wereldbank functionaris Mare Bazin en de po pulistisch ingestelde Louis Dejoie. Het drietal beloofde op korte ter mijn een concreet en redelijk alter natief te zullen bieden om op vreedzame wijze een echte demo cratie te kunnen bereiken.. De vierde presidentskandidaat van belang, de christendemocraat Sylvio Claude, heeft al eerder z'n afschuw uitgesproken van een stembusslag die door de militairen wordt georganiseerd. LOOS ALARM - Een misverstand tussen de bemanning van een Westduits vliegtuig en de Bulgaar se luchtverkeersleiding heeft giste ren voor grote consternatie ge zorgd bij de autoriteiten in de Bondsrepubliek Duitsland. Aan vankelijk werd gemeld dat het Lufthansa-toestel, dat met 52 pas sagiers uit Izmir op weg was naar Volgens functionarissen in Frankfurt had één van de beman ningsleden, toen het toestel het Bulgaarse luchtruim naderde, waarschijnlijk per ongeluk op de knop voor het signaal „kaping" ge drukt. In envelop zonder postzegel i sturen aan Bouwfonds, j Antwoordnummer 34, 13860 VE Hoevelaken. Jnv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten l ADVERTENTIE In het wrak van het maandag verongelukte Amerikaanse vlieg tuig is een pistool gevonden, zo is bekend gemaakt door de politie. Bij het ongeluk kwamen 43 men sen om het leven. De politie zei ook dat uit een bandopname in de zoge naamde zwarte doos van het toe stel is gebleken dat iemand vlak voor het ongeluk de cockpit bin nenkwam. De piloot meldde kort voordat het vliegtuig neerstortte dat er schoten waren gelost en er rook in de cockpit hing. Ophanging Zeven gevangenen die waren be trokken bij moordacties in de ge vangenis van Annandale, in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, zijn in Pretoria terechtgesteld door middel van ophanging. Daarmee is het aantal executies deze week op gelopen tot 14. Volgens de Zuid afrikaanse persvereniging zijn er dit jaar 157 mensen opgehangen en wachten 263 mensen op hun exe cutie. ernog_. Alles bij elkaar ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ LONDEN/DEN HAAG (ANP) - Een delegatie van de Britse Libera le partij is begin deze week terug gekeerd van een bezoek aan de door Israël bezette Gaza-strook, met de verontrustende conclusie dat de situatie daar zo explosief is geworden, dat een bloedig treffen tussen de Palestijnse bewoners en het Israëlische leger „volkomen voorspelbaar" wordt. Het smeulende conflict kan uit lopen, aldus delegatielid Lord Win chilsea, „op een menselijke cata strofe waarbij Sabra en Shatila in de schaduw worden gesteld." In een verklaring zei Winchilsea dat „zijn land en de Europese partners onmidellijk in actie moeten komen om Israël ervan te overtuigen dat de spanningen in de vluchtelingen kampen in de Gazastrook vermin derd moeten worden." In een SOS- brief die bij premier Thatcher werd bezorgd, wordt gevraagd of de pre mier er bij de Israëlische regering op wil aandringen „de controle op het bezettingsleger weer te herstel len, omdat de manschappen naar onze ervaring slecht gediscipli neerd en onzeker zijn. Op korte ter mijn zouden de dagelijkse pesterij en tegen de bevolking in de bezette gebieden verminderd moeten wor den." De bevindingen van de Britse delegatie bevestigen eerdere be richten in de Israëlische - ook rege ringsgezinde - pers dat de situatie in de bezette gebieden en met na me de Gazastrook, uit de hand be gint te lopen. Winchilsea: „Wij heb ben wellicht niet met onze eigen ogen kunnen waarnemen dat er een catastrofe op handen is. Maar de ambassadeurs van twee Westeu- ropese landen, andere diplomaten en functionarissen van de Verenig de Naties hebben een beroep op ons gedaan te waarschuwen, dat de ernst van de situatie een nieuwe di mensie heeft bereikt en een mate van explosiviteit heeft bereikt die zij daar zelf nog niet eerder hebben meegemaakt. We hebben zelf schokkende bewijzen gezien van de wijd verbreide ontwrichting van het onderwijs door de bezettings macht, een daarmee gelijke tred houdende toename in ongewapen de demonstraties, die op hun beurt werden gevolgd door schietpartij en van het leger en doden en ge wonden rond de scholen". De delegatie heeft gesproken 'met een ervaren en onpartijdige waarnemer' die zei dat gewapende infanterietroepen en grenspolitie de minste ordeverstoring neersloe gen. Het schieten op onschuldige mensen is routine geworden. Ge brek aan legerdiscipline wordt niet bestrafd. De 2500 illegale Israëli sche kolonisten hebben 30 procent van de watervoorzieningen gekre gen, terwijl de rest gedeeld moet worden door 640.000 vluchtelingen en bewoners. De situatie is op weg naar een crisis die van het bloed- blad in de vluchtelingenkampen Sabra en Shatila een futiliteit zal maken," aldus de delegatie. De VN-organisatie UNRWA is een organisatie geworden die bijna alle voorzieningen voor de Pales tijnse vluchtelingen financiert. Een groot aantal landen kwam eind november weer met een bij drage voor de ruim 400 miljoen gul den die de UNRWA zegt nodig te hebben. UNRWA-funktionarissen in de bezette gebieden menen ech ter dat de vluchtelingenhulp niet meer voldoende is. Tegenover de delegatie verklaarden ze dat het tijd wordt „de Israëlische militai ren te vervangen door een politie macht van de VN in en rond de vluchtelingenkampen en de uni versiteiten." „Onze informanten ter plekke hebben ons gewaar schuwd dat de situatie in het ge bied nog nooit zo gespannen is ge weest en zo voorspelbaar op ont ploffen heeft gestaan." Een uiting van de spanningen zijn advertenties als deze in Israëli sche kranten, waarin richtlijnen voor bezoekers aan de bezette ge bieden worden gegeven: „Rijdt niet 's nachts. Rijdt niet alleen. Rijdt in drukke straten met uw ra men dicht. Kijk naar opzij. Probeer geen aandacht te trekken. Maak de autogordels los als u een stad bin nenrijdt, u moet de auto snel kun nen verlaten." Ook in het Israëlische leger gaan stemmen op dat er een einde moet komen aan het gewelddadige op treden van het leger tegen elke vorm van verzet. Aluf Ehad Barak, een jonge generaal die in 1986 de chef van de generale staf werd, wees erop dat meer onderdrukking momenteel alleen maar tot meer verzet leidt. Maar Barak heeft de af gelopen anderhalf jaar ook niets anders kunnen doen dan de onder drukking opvoeren „om niet het ri sico te lopen van een sluipende anarchie en verbreiding van radi- calistische ideeën".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5