Gezondheid bomen verder verslechterd Huurder slecht af met subsidiesysteem woningbouw Rapen kievitseieren aan strenge banden Woningwetbouw gehalveerd Actievoerders doelwit voor kogels op basis Woensdrecht Archeoloog graaft 1500 skeletten op Vrijspraak Janmaat 'Nieuwbouw kleiner en slechter' UIIH'H HHOHUJl HMIHBUM30 FE0D DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 EEHB Zware klap voor de beuk BAARN (GPD) De gezondheid van de Nederlandse bossen is het afgelopen jaar verder verslechterd. Was in 1985 was nog 46,9 procent van de bossen gezond, het afgelopen jaar daalde dat percentage verder tot 42,6. Het enige lichtpuntje is de geringe daling van het percentage bos zonder enige toekomstverwachting, zo goed als dood bos, van 5,1 naar 4,7 procent. De beuk liep de zwaarste klappen op. Voor het eerst sinds jaren is het percentage zieke bossen gestegen: van 32 procent in 1985 tot 36,1 pro cent in 1986. Ook het percentage weinig vitaal (afstervend) bos ging omhoog, van 16 naar 16,6 procent. Dit blijkt uit de gisteren door Staatsbosbeheer gepresenteerde bos-vitaliteitsinventarisatie 1987. Minister Braks van landbouw en natuurbeheer, gisteren bij de pre sentatie van de vitaliteitscijfers present, was ondanks de verdere verslechtering niet pessimistisch. Juist de stabilisatie in de catagorie ten dode opgeschreven bossen noemde hij 'een licht in de donkere tunnel'. Het slechtst gaat het in de Neder landse bossen onveranderd met naaldboomsoorten als de Oosten rijkse en Corsicaanse den. Daarvan is nog slechts krap 17 procent ge zond (was in 1984 nog 57 procent), ruim 69 procent is minder tot wei nig vitaal en de rest vrijwel dood. Met de inlandse eiken gaat het, vooral door insekten-aantastingen, eveneens buitengewoon slecht. Maar de zwaarste klappen incas seerde in 1987 de beuk. In 1984 was 71 procent van de beuken nog kerngezond. Dit jaar viel het per centage in een kéér terug tot slechts 15,9 procent. Tegelijkertijd vloog het percentage ten dode op geschreven beukenbossen van 1,5 naar 13,9 omhoog. Het enige lichtpuntje is de grove den, nota bene de naaldboomsoort waarover men zich vijfjaar geleden het meest zorgen maakte, omdat 40 procent van het Nederlandse bosa- reaal is beplant met grove dennen. De 'revival' van de grove den (het percentage vitale bomen steeg van Nederlandse antiekrover gearresteerd VERSAILLES (ANP) - De Franse politie heeft in Noisy-le-Grand bij Versailles een 45-jarige Nederlan der uit Eindhoven aangehouden, die ervan wordt verdacht brein te zijn achter de zogenaamde 'bende van de kastelen'. Deze wordt ver antwoordelijk gehouden voor bij na 150 diefstallen uit kastelen in Frankrijk sinds 1985. Daarbij is voor miljoenen buitgemaakt. De bende ging uiterst grof te werk. Zo nodig, aldus een kapitein van de gendarmerie, aarzelden de leden van de bende niet te schieten op de bewoners en in geval van achtervolging smeten ze een deel van hun buit op auto's van politie of gendarmerie. Dinsdag 13 dertien mensen gearresteerd, hetgeen het totaal aantal arrestanten in deze zaak op 23 brengt. Gendarmerie en politie zijn ui terst weinig mededeelzaam in de zaak, met vertakkingen in België, Nederland en West-Duitsland. Ver wacht worden meer arrestaties, vooral wegens heling, in kringen van Europese antiquairs. Geweld De stichting Maatschappij en Po litie heeft zich gisteren gepresen teerd. Hierin beraadslagen het be drijfsleven en politie moeten uit monden over een strategie die on dernemingen moeten volgen ten aanzien van politiek geweld. On dernemingen worden steeds meer slachtoffer van terroristische ac ties, terwijl de politie hierin een on dersteunende rol kan vervullen. Kruisraketten Het akkoord tussen president Reagan en de partijleider Gor- batsjov is voor de Stichting 'Ver biedt de Kruisraketten' geen reden het bijltje er bij neer te gooien. De stichting voert sedert enkele jaren een proces tegen de staat. Doel van dit proces is de onrechtmatigheid aan te tonen van het besluit van de regering tot plaatsing van kruisra ketten op de vliegbasis Woensd- recht. Reflector Ongeveer driekwart van de Ne derlandse fietsen is voorzien van de sinds 1 januari van dit jaar ver plichte zij reflectoren. Een meting dóór de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) dit voorjaar kwam op 60 tot 70 procent. Eredoctoraat De universiteit van het Joegosla vische Zagreb heeft eeq eredocto raat in de rechtswetenschappen verleend aan dr. C'. C. A. Voskuil (58), directeur van het Interuniver sitair Instituut voor Internationaal Recht in Den Haag en politierech ter in Amsterdam,. De eerbewijzen zullen op 17 december te Zagreb aan Voskuil worden overhandigd. 50,2 naar 56,7), vooral aangeplant op arme zandgrond, is volgens Staatsbosbeheer in hoofdzaak het gevolg van de voor deze boomsoort gunstige koele en natte zomer. Eén droge zomer evenwel kan de ba lans weer totaal in de andere rich ting om laten slaan. In Noord- en Zuid-Holland, waar de duinbossen in vorige onderzoe ken altijd als goed tot redelijk ge zond werden beoordeeld, gaat het nu ook duidelijk bergafwaarts. In de duinstrook tussen Velsen en Den Haag wordt geen gezond bos meer gevonden, vooral door afta keling van het eikenbestand. In de boswachterij Schoorl (1750 hecta re) en op Texel loopt de vitaliteit van de dennenbossen snel terug, vooral de percelen met Corsicaan se en Oostenrijkse dennen. Consommé double Dubbel getrokken runderbouillon met kruiden. Filet de porc Normand Gegrilde varkenshaas met een lichte kerrie-appel- saus. Bavarois au chocolat, sauce crème vanille Chocolade compositie met vanillesaus. 39,00 Rapenburg 97, tel. 071-122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur. BAARN (GPD/ANP) - Minister Braks wil het zoeken en rapen van kievitseieren, vooral in Friesland en Noord-Holland erg populair, aan strenge banden leggen. Dit blijkt uit het gisteren door minister Braks gepresenteerde vooront werp van de flora- en faunawet. De toegestane raaptijd kan worden be kort. De minister heeft Friesland op voorhand een raaptijd toege zegd, van 1 maart tot uiterlijk 6 april, een week korter dan vorig jaar. De mogelijkheid bieden eieren van kieviten te rapen is in strijd met de Europese Vogelrichtlijn. Op Europees niveau, recentelijk nog via het Europees Hof, is Neder land daarvoor al diverse keren op de vingers getikt. Desondanks wil de minister het rapen van kievitsei eren niet helemaal uitbannen. Hij vindt het een belangrijk cultuur element. Minister Braks van landbouw wil in het voorontwerp van de flo ra- en faunawet verbieden dat kie vitseieren worden afgeleverd en verhandeld. Dit betekent dat speci aalzaken en restaurants die in het vroege voorjaar de eetlustigen vers geraapte kievitseieren via de me nukaart aanboden, dit niet meer kunnen doen. De vinders worden door deze maatregelen gedwongen de gevon den eieren zelf op te eten. Ze mo gen ze niet meer verkopen en zelfs niet weggeven. De eierzoekers en vooral die in Friesland, hadden bij de minister aangedrongen op een verbod op de handel in kievitseie ren. Braks heeft dat in zijn ont- werpwet opgenomen. In de nieuwe wet wil de minister tevens de mogelijkheid scheppen om, ter voorkoming en bestrijding van schade, te jagen op enkele vo gelsoorten die nu gewoonlijk volle dige bescherming genieten: de rot gans, de kleine rietgans en de roek. Op enkele zeldzame soorten een den en de hout- en watersnip blijft de plezieijacht toegestaan. Het ontwerp opent ruimere mo gelijkheden voor de jacht op en be strijding van de kokmeeuw en zil vermeeuw. De beperking van het aantal knobbelzwanen gaat voorlo pig nog via het rapen van eieren. Behalve jagers krijgen in de toe komst ook exploitanten van eende- kooien en valkeniers/havikeniers een examen ter verkrijging van een akte, waarvan de prijzen trouwens fors zullen stijgen. Een geheel nieuw element in de voorgestelde wetgeving is de in voering van beschermde leefgebie den. Daaronder verstaat de minis ter geriefhoutbosjes, kleine meer tjes en drinkpoelen, ijskelders, bunkers, kerkzolders, en dergelij ke. In de toekomst zullen provinci ale overheden dergelijke plaatsen aan kunnen wijzen tot beschermde leefomgeving voor amfibieën (drinkpoelen), vleermuizen (ijskel ders en bunkers), uilen (kerk- en schuurzolders), en dergelijke. Ook als dit leidt tot beperkingen van het gebruik van die leefgebieden door mensen. Er komt een betere controle op het houden van kooi- en siervogels. Uitgangspunt is dat die absoluut niet aan de natuur mogen worden onttrokken. Alle kooi- en siervo gels moeten krachtens het vooront werp van de flora- en faunawet worden geregistreerd en voorzien van een voetring. Overtredingen tegen flora- en faunawet zullen als economisch delict zwaarder be straft worden. Illegale handel in, of bezit van beschermde planten en/of dieren, wil de minister be straft zien met een maximale boete van tienduizend gulden, of een jaar gevangenisstraf. Naar verwachting zal de nieuwe wet op zijn vroegst in 1990 van kracht worden. De nieuwe wet moet in de plaats moet komen van de vogelwet, de jachtwet, de wet en het in- en uitvoerbesluit bedreigde en uitheemse dier- en plantesoor- ten, en een hoofdstuk van de na tuurbeschermingswet, wordt na drukkelijk de mogelijkheid ge handhaafd voor een of meer pro- 5 een raaptijd voor kievitsei- vast te stellen. Het gaat niet goed met de Nederlandse bossen. Nog maar 42,6 procent wordt als 'gezond' bestempeld. (archieffoto» ZWOLLE (ANP) - De Zwolse stadsarcheoloog H. Clevis is be zig met opgraving van 1500 ske letten in de Broerenkerk in de Overijsselse hoofdstad. Sinds oktober van dit jaar zijn al 120 complete skeletten opgegraven ten behoeve van een bevol kingsonderzoek dat zich uit strekt over de 16-de, 17-de en 18-de eeuw. Verwacht wordt dat er tot medio februari in to taal 500 volledige geraamten worden opgraven en zo'n 1000 in-complete exemplaren. Cle vis maakte dit gisteren bekend gemaakt bij deiopening van een expositie die aan deze opgra vingen is gewijd. De tot nog toe opgegraven skeletten verkeren in bijzonder goede staat. Sommige bevatten nog haar en kledingresten. Dit vergemakkelijkt volgens Clevis het pathologisch onderzoek. Het is de bedoeling aan de hand van de geraamten en gebit de seks, lichaamslengte en leeftijd vast te stellen. Ook is te achter halen aan welke ziekten men leed. Over de gezondheid van mensen in de dit tijdperk is weinig bekend. Van de doods oorzaken werden ook geen ge gevens geregistreerd. Als oor zaak werd vaak de pest ge noemd. Omdat er in Broerenkerk eenvoudige mensen zijn begra ven, meest gewone werklui zo als de timmerman, de bakker en de visser, is het mogelijk een goed beeld van de gemiddelde gezondheidstoestand te krij gen. In het voorjaar van 1988 worden de uitkomsten van de ze studie bekend. Het archeolo gisch onderzoek in.de Broeren kerk is noodzakelijk geworden, omdat een groot deel van de vloer in verband met restaura tiewerkzaamheden wordt ge ruimd. CDA en WD steunen plannen Heerma DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe woningwet woningen wordt in 1988, in vergelijking met 1984, bij na gehalveerd, 54.500 tot 29.500. CDA en WD zijn gis teren akkoord gegaan met de verlaging van het aantal in 1988 te bouwen sociale huurwoningen en met de verlaging van de premies voor premie-A-koopwonin- gen. De oppositiepartijen hadden felle kritiek op het bouwbeleid van staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting). CDA-kamerlid Wolters zei in te stemmen met de da ling van het programma sociale huurwoningen, mede op grond van de keuze van de staatssecretaris voor kwaliteit boven kwantiteit. Hij meldde verder begrip te hebben voor de verlaging van de subsidies in de pre- mie-A-sector. Hij erkende dat deze verlaging de be reikbaarheid van de premie-A-woning voor lagere in komens enigszins bemoeilijkt. Maar daar staat volgens de CDA'er een dalende rente tegenover. Volgens Wolters is er in het algemeen sprake van een aanvaardbare ontwikkeling van de woonlasten. WD- woordvoerder De Beer ondersteunde de teruggang in de sociale woningbouw van harte. Volgens De Beer vult de markt het gat op dat ontstaat als de overheid te rugtreedt. Minder sociale woningbouw betekent van zelf meer produktie in de vrije sector, aldus de WD'er. Hij wees erop dat de laatste tien jaar de totale woning- bouwproduktie steeds heeft geschommeld tussen de 100.000 en de 110.000 huizen. De Beer lanceerde verder een plan om de eenmalige bijdrage voor vrije sectorwoningen (de zogenoemde premie-C) af te schaffen en te vervangen door een pre mie voor gemeenten die niet al te hoge grondkosten berekenen. Volgens De Beer valt niet goed in te zien wat bij woningen in een prijsklasse van 162.000 tot 172.000 gulden nog de functie is van de subsidie, zeker nu die nog maar 5000 gulden bedraagt. De woordvoerders van oppositiepartijen hadden fel le kritiek op het beleid van Heerma. De Pree (PvdA) hekelde de daling in de sociale huursector van 54.500 in 1984 tot 29.500 in 1988. Hij wees de vermindering van premies voor premie-A-koopwoningen voor de laagste inkomens af en stelde voor dan maar minder premie-C-woningen te laten bouwen. Hij drong er verder bij de staatssecretaris op aan snel de voor- en nadelen van financiering van de woning bouw door de kapitaalmarkt te onderzoeken. "Ik denk dat ieder weldenkend mens zich afvraagt waarom in vredesnaam wordt afgestapt van financiering door het rijk. Het is duurder en dat zal toch op de een of andere manier betaald moeten worden", aldus De Pree. Tommei (D66) zei dat zijn fractie zich met kracht te gen dit voorstel verzet. De vermindering van het nieuwbouwprogramma sociale huurwoningen, de keuze voor kwaliteit boven kwantiteit en het accepte ren van een stijgend woningtekort wees D66 af. "Ik be grijp niet goed hoe de staatssecretaris kan volhouden dat de zorg voor voldoende huisvesting voor de lagere inkomensgroepen een hoge prioriteit houdt. Er wor den voor hen minder woningen gebouwd en de woon lasten zullen fors stijgen", aldus Tommei. Bij alle verdeeldheid in de Kamer waren de partijen het over één ding eens: de scholingsactiviteiten van landelijke organisaties van woonconsumenten (LOS, LOBH, NVH en de Stichting Landelijk Contact Vrou wen Advies Commissies) moeten worden voortgezet. Anti-semitisme AMSTERDAM (ANP) - Onder het motto 'Geen anti-semitisme in Ne derland' wordt zaterdagavond in de Mozes- en Aaronkerk in Amster dam een grote manifestatie tegen het antisemitisme gehouden. De bijeenkomst is volgens de organi satoren een rechtstreeks gevolg van de recente bedreigingen aan het adres van een aantal joodse Ne derlanders en de ontvoering van de acteur Jules Croiset. De bijeenkomst wordt georgani seerd en ondersteund door een groot aantal organisaties, politieke partijen, vakbonden, kerken, ver zetsorganisaties, maatschappelijke organisaties en organisaties van kunstenaars. WOENSDRECHT (GPD) - Acti visten die in de toekomst doordrin gen op de vliegbasis Woensdrecht moeten er niet van staan te kijken als tegen hen vuurwapens worden gebruikt. Die krasse waarschu wing geeft basiscommandant H. Schut. Directe aanleiding voor zijn uitspraak is de actie van dinsdag, toen vier activisten doordrongen tot een bunkercomplex op de vliegbasis. Twee van hen zijn vol gens een defensiewoordvoerder nog steeds in arrest. Schut meent dat 'de grenzen van het toelaatbare' daarmee zijn over schreden en wijst er op dat bij de beveiliging van de vliegbasis wa pens mogen worden gebruikt. Dat geven borden op de hekken rond de basis ook aan. Hij voegt er aan toe dat de actievoerders niet alleen verantwoordelijk zijn voor hun ei gen daden, maar ook voor de gevol gen daarvan. De basiscommandant spreekt van een 'doelbewuste provocatie'. Hij stelt dat sinds medio november al vijftien activisten zijn opgepakt die op de basis kwamen, met de be doeling geweldinstructies uit te testen. Volgens hem zijn militairen van de luchtmachtbewaking steeds met gepast geweld opgetre den, rekening houdend met de aard en ernst van de omstandighe den. "Maar dat tot nu toe niet is ge schoten, betekent niet dat geen vuurwapens worden gebruikt bij de beveiliging van het terrein", al dus Schut. „De actievoerders moe ten goed beseffen dat hun actie ook heel anders had kunnen aflopen. Ze moeten beseffen dat ze met vuur spelen". Woordvoerder Ad van Atoom Vrijstaat zegt dat de acties gewoon zullen doorgaan. "Ze hebben al va ker geprobeerd ons bang te maken met bijvoorbeeld gevangenisstraf fen. Als ze op mensen willen schie ten, zullen ze dat aan hun eigen ge weten moeten verantwoorden. Wij hebben alleen ons geweten en dat is blanco. We hebben steeds open lijke en geweldloze acties ge voerd". Dinsdag drongen vier activisten, na gaten in enkele hekken te heb ben geknipt, door op het terrein van de vliegbasis. Twee van hen klommen op een raketbunker met een spandoek. Enkele seconden la ter werden ze ingerekend. ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren het voormalig lid van de Tweede Kamer H. Janmaat (eerst Centrum partij, later Centrumdemocraten) en zijn secretaresse vrijgesproken. Het tweetal werd ervan verdacht in januari 1986 in Hoek van Holland onder valse voorwendselen hand tekeningen te hebben verzameld. Deze die dienden ter ondersteu ning van de kandidatenlijsten van de Centrumdemocraten voor de Rotterdamse gemeenteraadsver kiezingen in maart en de Tweede- Kamerverkiezingen in mei van dit jaar. Zij zouden zich hebben voor gedaan als actievoerders voor ver laging van de gasprijs. Het open baar ministerie had tegen Janmaat vier maanden gevangenisstraf ge ëist, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. DEN HAAG - Het ministerie van volkshuisvesting heeft de laatste jaren haast gemaakt met het over brengen van taken van rijk naar ge meente. Eerst werden de stadsver- nieuwings- en woningverbete ringsfondsen bij gemeenten en provincies ondergebracht. Per 1 ja nuari 1988 trekt het departement zijn handen af van de budgetverde ling in de sociale woningbouw. door Runa Hellinga Dan treedt het zogenaamde Norm Kosten Systeem (NKS) in werking. Gemeenten krijgen in de toekomst een eigen pot, waaruit ze volgens bepaalde strikt vastgestelde nor men zelf de bouw van woningwet woningen gaan financieren. Het NKS brengt twee belangrij ke bevoegdheden van rijks- naar gemeenteniveau: de beoordeling van het bouwplan en de bereke ning van de huurprijs. Gemeenten krijgen budgetten op basis van het aantal woningen dat ze bouwen. Met deze budgetten hebben ze een zekere vrijheid van handelen: ze mogen wat minder, maar grotere woningen bouwen, of wat .meer, maar dan goedkoper uitgevoerd. Met de invoering van het NKS verandert nog een belangrijk punt in de subsidieregeling: de wijze waarop de huur wordt berekend. Tot nu toe was de huur een bepaald percentage van de totale kosten van de woning. De subsidie van het rijk was bedoeld om het verschil tussen de werkelijke kosten en de huuropbrengst te overbruggen. In het vervolg wordt dat precies om gedraaid. De hoogte van de subsi die staat tevoren vast. Valt de wo ning duurder uit, dan moet de huurder de extra kosten betalen. Bij de berekening van de subsi diehoogte, gaat het rijk uit van twee zaken: de normbouwkosten en de kopkosten. De normbouw kosten zijn de kosten die je zou ma ken wanneer je een woning van een bepaalde grootte zou bouwen on der de meest ideale omstandighe den: een groot bouwproject op een makkelijk bereikbare plaats, met een stevige ondergrond zodat de fundering makkelijk te leggen is en vooral geen regen, vorst of andere spelbrekers. De normbouwkosten vormen de basis voor de subsidieberekening, maar ze gaan helaas uit van een bouwproject zoals het maar zelden voorkomt. Dat erkent het rijk ook en daarom komen bovenop de normkosten de kopkosten. Dat zijn alle kosten die nodig zijn om de normwoning daadwerkelijk neer te zetten. Het zijn dus kosten waar de huurder geen extra comfort voor krijgt en waarvan het daarom onrechtvaardig zou zijn die wel in de huur door te berekenen. Er bestaan vier soorten kopkos ten: voor bouwplaats, bedoeld voor woningen die worden gebouwd op moeilijk bereikbare plekken. Dat komt vooral vaak voor in de stads vernieuwing, waar bouwplaatsen klein zijn en vaak liggen inge klemd tussen bestaande woningen in smalle straatjes. Verder zijn er funderingskosten voor gebieden waar extra diep moet worden ge heid, regiokosten voor gebieden j^jaar het bouwen duurder is dan het landelijk gemiddelde en ge- luidskosten voor woningen waar extra voorzieningen moeten wor den getroffen om te voldoen aan de maximale normen voor geluids hinder (bijvoorbeeld in de buurt van een snelweg). Duurder Alle kosten liggen vast. Maar wie echt plannen wil maken, komt er vaak achter dat dat praktijk duur der uitvalt dan de normen die het rijk ervoor stelt. Extra kosten ko men op de schouders van een van de betrokken partijen: de op drachtgever (gemeente of woning bouwcorporatie) of de huurder. Als de huurders de zaak niet in de ga ten houden, is het risico groot dat de extra lasten vooral op hun schouders terecht zullen komen. Voor de huurder is er een voor deel: de huur van de woning ligt voor aanvang van de bouw vast. Dat kan niet meer worden veran- ADVERTENTIE Lekker pittig met puur mager rundvlees. 157. Leiden Tel: 071-146459 derd, tenzij de kwaliteit van de wo ning aanwijsbaar betër is. Gaan de kosten tijdens de bouw omhoog zonder dat de woonkwaliteit stijgt, dan is de aannemer daar zelf de du pe van, want hij moet voor die ex tra kosten opdraaien. De afgelopen twee jaar is al op grote schaal met het NKS-systeem geëxperimenteerd. Twee jaar gele den werden 26 grote en middelgro te gemeenten als proefgebieden aangewezen. Hoewel er in het be gin wel werd gesteund en ge kreund, bleek het systeem in prak tijk te werken. De proef is afgelo pen jaar uitgebreid met 44 kleine gemeenten zonder eigen budget. Deze zogenaamde 'niet-recht- streekse' gemeenten moeten, net als vroeger, met hun bouwplannen naar de provinciale directie voor de volkshuisvesting. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de afgelopen maanden in de gaten gehouden hoe het de 44 'niet-rechtstreekse' gemeenten uit de proef is vergaan. Echte problemen zijn er niet ont staan, maar woordvoerder Krom wijk voegt eraan toe: "Het loopt al lemaal wel, maar op deze manier liep het al jaren". Een van de ang sten van tegenstanders van het sys teem was dat de huren zouden stij gen. In de proefgemeenten is daar van niets gebleken, maar Krom wijk benadrukt daarbij wel dat het rijk er ook alle belang bij had de huren niet op te laten lopen: "Men wilde de proef laten slagen". Kromwijk: "Bewonersorganisa ties hebben wel de conclusie ge trokken dat de huren feitelijk wel omhoog zijn gegaan. Ze blijven weliswaar op hetzelfde niveau, maar je krijgt er minder woonkwa liteit voor terug". Bewonersorgani saties in Rotterdam hebben aan de letters NKS al een andere invulling gegeven: Nieuwbouw Kleiner en Slechter.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3