Wackernagel heeft geweld afgezworen Ganges moet gezuiverd worden Ex-RAF-lid wil 'normaal leven' Arias in buitenland populairder dan 'thuis' Kerken willen onderzoeken naar omvang armoede PAGINA 2 DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 Tien jaar nadat de politie hem in een hagel van kogels had gearresteerd, is Christoph Wac- kernagel weer vrij man. Hij hoopt de draad van zijn toneelloopbaan op te vatten die hij had laten vallen om zich te voegen in het ondergrondse leven van de linkse stadsguerrilla. De vroegere filmster in rolprenten voor middelbare scholieren zwoer tijdens zijn verblijf in de gevangenis zijn loyaliteit aan de Rote Armee Fraktion (RAF) af. Op 7 november was hij het eerste vroegere lid van de linkse Westduitse stadsguerrillagroep die op erewoord vervroegd vrijkwam. De 36-jarige Wackernagel, die uit een familie van toneelspelers komt, zwoor drie jaar geleden het terrorisme af in een artikel in een links gerichte krant. In een vraaggesprek na zijn vrij lating zegt hij: „Als ik terugkijk, was het toetreden tot de RAF mis schien een nieuwe rol van mij. Mo gelijk was ik niet in staat onder scheid te maken tussen toneelspe len en de werkelijkheid. Tot mijn geluk werd ik aangehouden toen ik nog maar kort bij de RAF was", zegt Wackernagel over de terroris tische groep wier bommen- en moordcampagne de Duitse Bonds republiek in de jaren '70 in een wurgende greep hield. „Als ik er langer in had meegedaan, zou ik met gemak ernstiger misdaden hebben kunnen plegen". Wackernagel kreeg een rol in een speelfilm toen hij als jongen van 16 in München op de middelbare school zat. Hij werd gevraagd voor de hoofdrol in de rolprent van Jo- hann Schaaf „Tatowierung" (Ta- touage), die een prijs kreeg. Andere rollen vielen hem toe nadat hij in 1972 naar Stuttgart was verhuisd. Daar begon hij een drukkerscollec tief met radicale studenten met wie hij bevriend was. Hun drukkerij hielp mee aan protestcampagnes tegen de oorlog in Vietnam. Op deze manier kwam Wackernagel in contact met een anarchistische splintergroep, de voorganger van de RAF, die het westerse 'imperialisme' wilde ver nietigen. „Wij besloten dat wij geweld met geweld moesten bestrijden om een eind te maken aan het onrecht", herinnert Wackernagel zich deze periode. Jacht Wackernagel verbrak in 1977 alle contacten met zijn familie en met zijn vrienden in de kring van ac teurs. Hij werd een 'drop out' om bij de RAF te gaan. Lange tijd heb ben de autoriteiten jacht op hem gemaakt in verband met de moord door de RAF op werkgeversvoor zitter Hanns-Martin Schleyer. De Nederlandse politie ontdekte Wackernagel en zijn RAF-maat Gert Schneider in november 1977 in een telefooncel in Amsterdam. Het kwam tot een felle schietpartij met de bewapende Westduitsers, waarbij de twee terroristen en drie politiemensen gewond raakten. Wackernagel en Schneider wer den een jaar later aan de Duitse Bondsrepubliek uitgeleverd. Zij werden berecht op de aanklachten poging tot moord, lidmaatschap van een terroristische organisatie en het gebruiken van vervalste identiteitspapieren. In verklaringen tijdens het pro ces in 1980 diskwalificeerde Wac kernagel de Duitse Bondsrepu bliek als een „neo-fascistische staat". Met Schneider werd hij schuldig bevonden op alle punten. Zij kregen 15 jaar gevangenisstraf opgelegd. Zij bleven weg van de zitting waarop het vonnis viel om zo te protesteren tegen dit „terreur- vonnis". "Het breken met de RAF was een langzaam proces waarbij ik ging in zien dat geweld niet veel oplost, en dat het dingen soms erger maakt", zegt Wackernagel in zijn apparte ment in de industriestad Bochum in het hart van het Ruhrgebied. „Jaren achtereen liepen Schneider en ik elke dag een uur samen op de binnenplaats van de gevangenis. Wij bespraken urenlang, zonder dat wij gestoord werden, de waar heid", aldus Wackernagel. „In 1984 kapten wij ermee. Wij werden 'schoon' en hoopten een uitweg te bieden aan anderen" (an dere gevangen leden van de RAF). Schneider kwam enkele dagen na Wackernagel op vrije voeten. Maar meer dan 30 RAF-leden zuchten nog achter de tralies. Veel van hen zitten levenslang uit voor hun aan deel in de moorden in 1977 op de openbare aanklager van de Bonds republiek, een topbankier en Schleyer. Toen de RAF in 1986 een hoge medewerker van het ministerie van buitenlandse zaken vermoord de, kwam in West-Duitsland een nationaal debat op gang over de vraag of men amnestie moest aan bieden aan gevangen zittende gu- Christoph Wackernagel - terrorisme afgezworen - errillastrijders in ruil voor inlich tingen over hun nog voortvluchti ge kameraden. De conservatieven binnen de re gering van CDU-kanselier Helmut Kohl wilden er niet aan. Maar des kundigen wezen er op dat de dis cussie als zodanig een nieuwe be nadering aantoonde van pogingen het terrorisme te ontkrachten. „Er is veel meer aandacht voor de vraag hoe men terroristen kan weglokken uit hun gewelddadige omgeving. Nu komen vroegere ter roristen op vrije voeten. Een derge lijke tolerantie was 10 jaar geleden nog niet mogelijk", aldus Rolf Top- hoven van het instituut ter bestu dering van het terrorisme in Bonn. De Westduitse binnenlandse vei ligheidsdienst hield begin dit jaar een olijftak voor aan de nog voort vluchtige RAF-leden door hun een nieuwe identiteit te beloven als zij het geweld afzweren en in de nor male samenleving terugkeren. Voorzover bekend heeft niemand overigens op dit aanbod gerea geerd. zijn Nadat Wackernagel zich stadsguerrillaverleden had gedis tantieerd, bood het nationaal be kende stedelijke theater van Bo chum hem een deeltijdbaan aan als regie-assistent. De gevangenis liet hem overdag naar het theater gaan. Hij behield de baan tot hij ver vroegd voorwaardelijk vrijkwam. Op dit moment is hij op zoek naar oude contacten in de filmwe reld in de hoop dat hij een nieuwe rol krijgt. Ook houdt hij lezingen over de twee boeken die hij in de gevangenis geschreven heeft en legt hij de laatste hand aan zijn der de boek. Wackernagel gelooft dat de acti viteit van het stadsguerrillawezen in de jaren '80 aan aantrekkelijk heid heeft ingeboet - de RAF leidt al jaren een sluimerend bestaan - omdat de wereld niet langer ver deeld kan worden in goed en kwaad. „In vroeger jaren was Viet nam een apert voorbeeld van het onrecht, maar anno 1987 is het veel moeilijker vast te stellen wat 'wit' is en wat 'zwart' aldus de 'nieu we' Christoph Wackernagel. (Reuter) SAN JOSE (IPS) - In het buiten land is president Oscar Arias een gevierd man. Na het Middenameri- kaanse vredesakkoord van Esqui- pulas II heeft de Nobelprijs voor de vrede zijn roem tot ongekende hoogten opgestuwd. Maar in eigen land vergaat het de regeringsleider heel wat minder. De Costaricaan van de straat kan zich over Arias' succes aan de on derhandelingstafel noch over de Nobelprijs erg druk maken. De aanvankelijke vreugde over de Zweedse onderscheiding van „on ze" president lijkt allang weggeebt. Wat overblijft is hoogstens onhan dige trots. Politieke waarnemers wijten de koele reacties aan de problemen waarmee de Costaricanen worste len en de hooggespannen verwach tingen die zij hadden toen Arias werd geïnstalleerd als president. Werkgelegenheid en huisvesting vormden de as van zijn verkie zingscampagne. Hij beloofde de Costaricanen 25.000 banen en hui zen. Maar nu, bijna twee jaar later, is daar nog weinig van terecht ge komen. Arias' voorganger, Luis Alberto Monge, sloot een akkoord met het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Costa Rica zit met een van de hoogste schulden per hoofd van de bevolking op het continent: «4,6 miljard dollar. Arias erfde zeer tot zijn ongenoegen de afspraken die Mr. Fondo, zoals Monge grappend ook wel werd genoemd, in Was hington had gemaakt. Het fonds eiste vorig jaar hervormingen in ruil voor nieuwe leningen. De boodschap uit Washington betekende het voortijdig einde van Arias' huisvestingsplan. Maar het hield ook een vacaturestop en be vriezing van de ambtenarensalaris sen in. Het IMF stelde zelfs dat het 2,5 miljoen inwoners tellende Cos ta Rica wel met minder ambtena ren toe kon en souffleerde het ont slag van 5.000 overheidsdienaren. De ontevredenheid in het apparaat groeide. Arias heeft de opdracht gekre gen om het overheidstekort terug te brengen van 5,8 procent van het Bruto Nationaal Produkt (BNP) in 1986 tot drie procent in 1988. Het BNP bedraagt ongeveer vier mil jard dollar. Dat betekent dat de laatste maat van de buiknemdans nog niet in zicht is. Vakbonden zeggen dat de Costa- ricaanse arbeiders er de afgelopen jaren alleen maar op achteruit zijn gegaan. Het ministerie van plan ning bestrijdt dat. Uit de statistie ken over het eerste halfjaar v^i 1987 blijkt dat het minimuminko men, zelfs met verrekening van de prijsstijgingen, 0,6 procent is ge groeid, zegt het ministerie. Volgens deze statistiek was er dit jaar zelfs sprake van een kleine economi sche opleving. Toch kon de regering ook niet om sombere vaststellingen heen, Bij de behandeling van een serie belastingmaatregelen enkele da gen geleden, constateerde Anas dat Costa Rica nog steeds in de na- weeen van de grote crisis van 1980 zit. Toen werd de colon, de nationa le munteenheid, met bijna 500. pro cent gedevalueerd. De inflatie hol-! de naar tachtig procent en de eco nomische groei was twee jaar lang negatief. Volgend jaar wordt schraalhans; weer troef, voorspelde de rege ringsleider. Maar het past niet om alleen naar de boze buitenwereld te wijzen, vond hij. Costa Rica moet in 1988 zijn handelsbalans in even wicht brengen. Nu importeert het kleine Middenamerikaanse land voor 100 miljoen dollar meer dan dat het exporteert. Belangrijkste kritiekpunt van de oppositie is dat de regering rijken teveel ontziet en armen te veel de dupe laat worden van economische hervormingen. De nieuwe belas tingen zijn daarvan een voorbeeld, zegt de voorzitter van de onderwij zersbond (SEC), Ricardo Garcia. De maatregel moet 100 miljoen dollar in de overheidskas doen vloeien. Garcia heeft moeite met het mooi weer gedrag van de presi dent over de grenzen. „De vrede in Costa Rica wordt gehandhaafd door het burgerschap en de liefde van het volk. Maar daarom moet nog wel goed worden gekeken naar de sociale noden van datzelfde schatting ongeveer twee miljoen Indiërs een bad in de heilige Gangei De Indiase regering wil serieus werk maken van de zuivering van de rivier de Ganges, een eeuwen oud Indiaas symbool dat door de hindoes met veel eerbied wordt omgeven omdat de rivier hen rei nigt van zonden. De Ganges heeft echter alles weg van een open riool. door Seema Sirohi, AP De rivier begint als een spanke- lend bergbeekje op een gletsjer in de Himalaya maar eindigt 2.525 ki lometer verderop als een smerige, dikke modderstroom die uitloopt in de Baai van Bengalen. Dagelijks nemen naar schatting twee miljoen mensen een bad in de Ganga - de hindi naam van de rivier - om hun zonden weg te wassen. Op religieuze hoogtijdagen groeit hun aantal aan tot tussen de zes en tien miljoen. Gewijde poeders, bloe menslingers, balsem en zeep wor den rijkelijk in het water gestrooid op die dagen. Premier Rajiv Gandhi heeft zich in bezorgde bewoordingen uitgela ten over de vervuiling van de rivier. „De Ganga is de bron van onze poë zie en legenden, waarop miljoenen zijn aangewezen. Tegen woordig is het een van de meest vervuilde rivieren ter wereld. We moeten de Ganga haar oorspronke lijke zuiverheid teruggeven," aldus Gandhi. In 1985 startte de regering een vijfjarenproject om de rivier te zui veren. Inmiddels werken honderd duizenden arbeiders aan een van de zuiveringsprojecten, onder het zingen van „Ganga mata ki jai" of wel „Heil, moeder Ganga." Het zui veringsproject kost alles bij elkaar zo'n 500 miljoen gulden. Dagelijks wordt er ongeveer 900 miljoen liter afval in de rivier ge stort. De Ganges loopt door het hart van India in een gebied waar ruim 300 miljoen mensen wonen. Industrie-afval, gemeentelijke riolen, gedeeltelijk gecremeerde li chamen, dierenskeletten: de Gan ga moet het allemaal slikken. Slechts 16 van de 98 steden en gro te dorpen langs de rivier hebben iets wat lijkt op een rioolzuive ringssysteem. De menselijke vervuiling van de heilige rivier begint in Hardwar, een heilige stad aan de voet van de Himalaya waar de Ganga de vlakte bereikt. De stroom van elf miljoen liter afval die daar dagelijks in de rivier werd geloosd is inmiddels gestopt in het kader van het Gan ges Actieplan. In Benares, een heilige stad die beroemd is om zijn vele tempels, worden dagelijks zeker 400 licha men gecremeerd aan de oevers en dat levert tonnen as op die in de ri vier worden gestrooid. Vaak moe ten er zoveel lijken verbrand wor den dat halfverbrande lichamen al van de brandstapel worden ge haald en in de rivier worden ge gooid. De hindoes zijn ervan over tuigd dat zij in de hemel komen als zij sterven in Benares. De Ganga stroomt verder naar Kanpur, een van de eerste indus triesteden van India. Ruim 30 grote en kleinere industrieën lozen gifti ge afvalstoffen in de rivier. De ver vuiling van de rivier wordt voor een kwart veroorzaakt door de in dustrie, de rest bestaat uit ongezui verd rioleringswater. „De Ganga is een machtige ri vier. Zij kan herstellen als wij er niet langer misbruik van maken," zegt K.C. Sivaramakrishnan, direc teur van het Ganga-project. Britse deskundigen helpen de Central Ganga Authority inmid dels bij het ontwikkelen van een computermodel voor bewaking van de waterkwaliteit en Neder landse deskundigen zijn betrok ken bij de bouw van een zuive ringsinstallatie bij Kanpur om in dustrieel en huishoudelijk afval te verwerken. De installatie gaat zo'n 27 miljoen gulden kosten. Het Nederlandse bedrijf Euro consult werkt plannen uit voor de bouw van nog een zuiveringsinstal latie in Mirzapur, een plaats in de buurt van Benares die bekend is om zijn tapijtindustrie. De Neder landse hulp beloopt een totaalbe drag van ongeveer 70 miljoen gul den. Volgens Hillebrand Ehrenburg, zuiveringsdeskundige van Euro- i consult in Benares, heeft de plaat- selijke bevolking hoge verwachtin gen van de Nederlandse hulp. „Ze begrijpen niet zo goed dat dergelij ke projecten veel tijd vergen. Het is j een enorm project. Voor de Rijn was tien jaar nodig. Het is een I moeilijkë'taak om de Indiërs dui delijk te maken dat zij de rivier niet moeten vervuilen. Zij zijn nu een maal gewend om allerlei activitei ten te ontplooien op de oevers van de rivier," aldus Ehrenburg. Hij zegt dat het nog een hele klus zal zijn om het project in 1990 af te ron den. De Raad van Kerken in Neder land zal het parlement vragen om een onderzoek naar de omvang van de armoede in ons land. Daartoe is gisteren in Amers foort besloten. Gesproken werd over de ver klaring van de 450 deelnemers aan de conferentie 'De arme kant van Nederland', eind september gehouden in Amsterdam. Deze conferentie was georganiseerd door de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Ker ken (Disk) en de afdelingen 'dienst' en 'sociale vragen' van de Raad van Kerken. In de slotver klaring wordt gepleit voor een ander regeringsbeleid, tot verbe tering van de positie van mensen met de laagste inkomens. Het be leid van vergroting van inko mensverschillen heeft, volgens de verklaring, geleid tot armoe de. In de discussie van gisteren werd erop gewezen, dat de ker ken over armoede signalen op vangen via hun diakonieën en parochiële caritas-instellingen. Omdat leden van het kabinet openlijk de tot nu toe gepubli ceerde resultaten van onderzoek in twijfel trekken, wil de raad dat het parlement omvang en oorza ken van de armoede onderzoekt. De slotverklaring van de con ferentie in Amsterdam gaat naar de lid-kerken, met het verzoek deze te verspreiden onder de plaatselijke gemeenten en paro chies. Reacties van die kant zul len over een klein jaar op een ver volgconferentie aan de orde ko men. Een speciale werkgroep zal deze conferentie voorbreiden en ook de positie van mensen met de laagste inkomens blijven vol gen. Verder heeft de raad de secties 'dienst' en 'sociale vragen' ver zocht, samen met mensen uit de wetenschap een alternatief voor het huidige regeringsbeleid te ontwikkelen. Het is mogelijk, dat de raad ook zelf nog met een ver klaring over de armoede komt. Beleggingen De raden van bestuur van Shell en Philips kunnen van de Raad van Kerken in Nederland een verzoek tegemoetzien voor een gesprek over terugtrekking van kerkelijke beleggingen uit beide bedrijven. De vertegen woordigers van de kerken willen in dat gesprek uitleggen waarom zij voorstander van terugtrek king zijn gezien de betrokken heid van deze bedrijven bij de in standhouding van het apart heidsregime in Zuid-Afrika. Op een verzoek van Shell aan de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken om een afzon derlijk gesprek lieten beide ker ken weten, alleen in het kader van de Raad van Kerken te wil len opereren. Met een rooms-ka- tholieke delegatie was er wel een afzonderlijk gesprek geweest, maar dat werd de bisschoppen niet in dank afgenomen. "Een poging van Shell om ons uit el kaar te drijven", zo reageerde se cretaris W. R. van der Zee van de Raad van Kerken toen. De raad zal de andere lid-ker ken naar hun houding op dit punt vragen. Niet van alle kerken is bekend of zij de aanbeveling tot terugtrekking van beleggin gen opvolgen. Congres. Aan de Vrije Uni versiteit begint op 15 december een internationaal vierdaags 'ho mo-congres', georganiseerd door het Bezinningscentrum van de universiteit en de Schorer-stich- ting in Amsterdam. Er wordt op dit congres, dat een breed draagvlak heeft, niet alleen vanuit de theologie en de ethiek over homoseksualiteit ge sproken, maar ook vanuit de lite ratuur, kunst, sociale weten schappen en de hedendaagse si tuatie. Bij dit laatste gaat het on der andere om relaties, de ge zondheidszorg en de politieke houding met betrekking tot ho moseksualiteit. Bezuiniging De toezending van kerkelij ke periodieken en publikaties aan Nederlands sprekende pre dikanten in het buitenland wordt in hervormde kring grotendeels stopgezet. Dat is een gevolg van de omzetting van de Hervormde Emigratiecommissie in een afde ling 'Kerk en emigratie' van de Raad voor de Herderlijke Zorg. Reden voor die omzetting was de noodzaak tot bezuiniging. Ook het feit dat voorzitter ds. D. Karres en secretaris mevrouw J. van Tellingen zich, gezien hun leeftijd, moesten terugtrekken, speelde mee. Door toezending van lectuur probeerde de com missie het contact te onderhou den met overzeese predikanten in plaatsen waar Nederlandse emigranten wonen. Jaarlijks ver zorgde ze ook een 'pastorale brief aan Nederlands sprekende predikanten in Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afri ka. Diakonie Purmerend. Als hervormde colleges van diake nen onroerende goederen of ef fecten willen kopen of verkopen, moeten zij daarvoor groen licht krijgen van het provinciaal colle ge van toezicht. Met veel instem ming verleende de 'proviciale di- akonale kamer' van Noord-Hol land toestemming aan de diako nie van Purmerend om een aan tal aandelen Shell, Unilever, Rol- inco en Robeco te verkopen. Ze brachten ter beurze f18.000 op, en daarmee werd een koerswinst van f9.000 geboekt. Purmerend vond het niet juist die f9.000 in eigen gemeente te houden. Immers, men wilde een teken stellen tegen de apartheid. Daarom werd dit bedrag ge schonken aan de 'facultaire steungroep' in Amsterdam voor een studieplaats van een zwarte predikant aan de theologische fa culteit van de Universiteit van Amsterdam. De diakonale ka mer noemde het een 'prijzens waardig initiatief. Agenda Zondagmiddag 13 december om half 3 begint in de Hulp en Heil-kerk aan de Veursestraat- weg 185 in Leidschendam een muzikaal advents- en kerstpro gramma met werken van Buxte- hude, J. S. Bach, Handel, Pep ping, Walcha, Jacob Bijster en Jan Bonefaas. Uitvoerenden zijn Richard Heidema orgel en Irene Lubben dwarsfluit. Het concert, georganiseerd door de pastorale dienst en de ac tiviteitensector van 'Schaken- bosch', duurt een uur. Het vol gende zondagmiddag-concert is op 10 januari. Zondagavond 13 december om half 7 werkt het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim van Meeuwen met enkele vocale solisten weer mee aan een cantatedienst in de Dorpskerk in Leiderdorp. Uitgevoerd wordt de cantate 'Uns ist ein Kind ge boren' van J. S. Bach. De plaatse lijke predikant A. Knorth gaat in de dienst voor. Dit is de laatste cantatedienst met het Leiderdorps Kamer koor. De plaatselijke hervormde gemeente en de gereformeerde kerk moeten bezuinigen. Volgende week dinsdag, 15 december, om half 8 wordt een kerstzangavond gehouden in de Marekerk in Leiden, uitgaande van de hervormde wijkgemeen- te. Het kinderkoor van Jennifer van de Hoek uit Ridderkerk en de organist Cor van de Wijngaard verlenen medewerking. Dr. S. Meijers verzorgt de verbindende teksten. Hervormde Kerk: beroepen te Biggekerke-Meliskerke (Z.) kandidaat mevouw N. J. Cöther- Middelhoek Vlissingen; aange nomen naar Deurne-Helenaveen vicaris mevrouw P. J. van der Plas Bathmen, naar Vianen J. Ch. Plaat, ziekenhuispredikant in Den Bosch. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Haarlem-Oost voor gevangenispastoraat R. Knol (geestelijk verzorger van 'OveramsteD Diemen-Water- graafsmeer. Gereformeerde Ge meenten: aangenomen naar Franklin Lakes (Ver. Staten) C. Vogelaar St. Catharines.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2