CULINAIRE TIPS Kamer stemt in met lagere belastingen Zuidafrika verder in Angola leiforestier ONZE WllDKAART IS RF1M (iROOT PREST. Grijs kenteken aan banden Boete geëist wegens dood na fout in narcose WD: grote conferentie als Unctad niet zinvol 'Facilitair bedrijf NOS kan nog niet zelfstandig' Nieuw systeem minimumloon Shell-topman krijgt geen eredoctoraat hotrlQr\njr.'n Vorstelijk stukjr noordwuk. eetcafé dehooykist 't Kompas PAGINA 18 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer gaat akkoord met het regeringsvoorstel om de tarie ven van de loon- en inkomstenbelasting in 1988 te verla gen. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de belas tingverlaging van in totaal 1,35 miljard gulden, die wordt gefinancierd uit een deel van de meevallende belastingop brengsten en uit opbrengsten van fraudemaatregelen. De eerste schijf, het 16 procent ta rief, wordt met 2 procent verlaagd tot 14 procent. Met uitzondering van de 32 procent schijf, die 300 gulden wordt ingekort en de 72 procent schijf waaraan niets veran dert, gaan de overige schijven met 1 procent omlaag. De regeringspartijen CDA en WD stemmen in met het wets voorstel om de rentevrij stelling voor belastingplichtigen te verrui men. Ook de PvdA is het ermee eens de vrijstelling voor ongehuw- den te verhogen van 700 tot 1000 gulden en voor ongehuwden van 1400 tot 2000 gulden. Bovendien wordt een aparte rentevrij stelling van 500 gulden per kind ingevoerd. De officier van justitie bij de recht bank in Leeuwarden, mr. dr. J. de Valk, heeft gisteren voor de recht bank in Leeuwarden een geldboete geëist van 25.000 gulden tegen de stichting Sint Antoniusziekenhuis in Sneek. Tegen een 61-jarige an esthesist uit Sneek van het hospi taal eiste hij een geldboete van 10.000 gulden en vier maanden voorwaardelijke celstraf, wegens schuld aan het overlijden van de 4- jarige Erwin Rijpma uit Heeg na een narcosefout. Daarbij wil de officier dat de arts, die inmiddels zijn praktijk heeft neergelegd, een proeftijd van tv/ee jaar krijgt opgelegd. In juli 1985 overleed de 4-jarige Erwin Rijpma uit Heeg na een behandeling in het Sint Antoniusziekenhuis, waarbij zijn gebroken been werd gezet. Op 24 juli raakte hij bij het beëindigen van de narcose in coma, doordat hij in plaats van zuurstof lachgas kreeg toegediend. De anesthesist werd dood door schuld ten laste gelegd, omdat hij de apparatuur niet controleerde voor hij begon met de narcose. Daarbij was hij volgens de officier niet voldoende op de hoogte van de onderhoudsregels, die voor medi sche apparatuur gelden. Boven dien werd volgens De Valk met ou de apparatuur zonder beveiligin gen gewerkt, waarmee de anesthe sist tegen adviezen van de Neder landse Gezondheidsraad inging. De officier verweet het ziekenhuis een gebrekkige bedrijfsvoering met betrekking tot het beheer en het onderhoud van medische appa ratuur. Uitspraak 23 december. Bestelauto Verder is de Kamer ervoor om het ongewenste gebruik van het grijze kenteken van bestelauto's en daarmee het ontlopen van de bij zondere verbruiksbelasting tegen te gaan. De PvdA-er Kombrink wil de dat de invoering van het wets voorstel wordt uitgesteld teneinde om een andere uitwerking te ma ken. Hetgeen volgend jaar 95 mil joen moet opleveren. Maar de Ka mer vraagt zich af of door de gede tailleerde omschrijvingen in de wet wel goede controle mogelijk is. "Wij zijn niet verrukt en zijn be nieuwd wat de automobilist nu weer bedenkt", aldus de WD'er Lauxtermann. Reitsma (CDA) meent dat uitvoering van de wet millimeterwerk wordt. Het CDA had liever gezien dat ontheffing van de bijzondere verbruiksbelas* ting op auto's was gekoppeld aan het ondernemerschap, maar de uit werking daarvan levert ook proble men op. De PvdA'er Kombrink opperde de gedachte de problemen te om zeilen door alle auto's onder een ge wicht van 3500 kilo onder de bvb te brengen. Het kleinere bedrijfsle ven zou hierdoor worden gedu peerd. Maar volgens Kombrink kan dat worden gecompenseerd uit de 150 miljoen gulden die het voor stel extra opbrengt. CDA en WD wezen dit plan echter af. MEXICO (GPD) - Peru treurt om z'n meest bekende voetbalclub. Gisteren stortte een vliegtuig met de hele selectie van 'Alianza' uit Li ma in zee op zo'n 10 kilometer af stand van de Peruaanse hoofdstad. De Peruaanse marine heeft een van de vliegers weten te redden en 6 lij ken geborgen. Onder de 44 mensen aan boord bevond zich de trainer, Marcos Cal- deron, en ook de hele selectie van 'Alianza', op het ogenblik lijstaan voerder van de Peruaanse competi tie. Zes van de 16 voetballers heb ben in het nationale elftal van Peru gespeeld. Voetbalelftal Peru gedood bij vliegtuigongeluk Alle hoop dat er nog meer overle venden worden gevonden, is opge geven. Het toestel was vertrokken uit Pucallpa, in het Peruaanse Amazone-gebied, waar 'Alianza' een wedstrijd had gespeeld. Toen het vliegtuig Lima naderde weiger de het landingsgestel uit te klap pen. De machine stortte in zee toen het in cirkels vloog om alle voorbe reidingen voor een noodlanding te kunnen treffen. Augustin Moreno, de president van de club, wilde de tragedie op een persconferentie uitleggen, maar barstte ten overstaan van de samengedrongen journalisten in tranen uit. Zo'n 2000 supporters hielden een spontane herdenking in het stadion van 'Alianza'. In Li ma heerst algemene verslagenheid. Het Peruaanse parlement heeft een nationale rouwdag afgekondigd. LT' SABON (Rtr) - Zuidafrikaanse 1 roepen zijn dieper Angola inge- boklcen, ondanks de bekendma king van de Zuidafrikaanse rege ring dal zij werden teruggetrok ken. Dit heeft het Angolese persa gentschap ANGOP gisteren be richt. "Het regionaal militair opperbe vel heeft meegedeeld dat dinsdag Zuidafrikaanse troepen zijn gesig naleerd die noordwaarts trokken, wat er op wijst dat de troepen niet klaarstaan om zich terug te trek ken," aldus ANGOP in een bericht uit de zuideliike stad Lubango. DEN HAAG (ANP) - 'Een bescha mende vertoning'. Zo kwalificeer de het WD-Kamerlid Weisglas gis teren de in Genève gehouden Unc tad VlI-conferentie. Uit alles blijkt dat dergelijke mammoetconferen ties inefficiënt zijn en dat het niet zinvol is met zo'n 3.000 mensen te vergaderen, zo hield het liberale Kamerlid minister Bukman (ont wikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Van Rooy (buiten landse handel) voor tijdens een te rugblik op de drie weken geduurd hebbende bijeenkomst van de VN- commissie voor handel en ontwik keling. Hij riep de regering op te gaan werken aan een bijdrage tot een an dere opzet, waarbij wordt onder handeld over deelproblemen als bij voorbeeld grondstoffen en scheep vaart. "Maak van het geleerde ge bruik door Unctad VIII geen her haling van Unctad VII te doen zijn". Unctad blijft intussen nuttig als orgaan voor studies over deel onderwerpen, meent Weisglas. De conferentie in Genève kende geen duidelijke procedures, alles ge beurde 's nachts als gewone men sen slapen en toen er werd voorver- gaderd over een passage inzake de nationale handel in het slotdocu ment was men vergeten de Vere nigde Staten en Japan uit te nodi gen, aldus het Tweede Kamerlid. Voor de WD-fractie is het een raadsel hoe de Nederlandse delega tie, na afloop van Unctad VII, zo positief over het resultaat van de conferentie kon doen. Een bijeen komst nota bene met een vage slot verklaring, die toch niet in over eenstemming was met de Neder landse constatering dat het be staansrecht van Unctad opnieuw was aangetoond. CDA-woordvoerder Van Leijen- horst en D66-vertegenwoordiger Tommei waren het niet met Weis glas eens, al onderkenden zij ook het probleem van de massaliteit van dergelijke bijeenkomsten. Bei den oordeelden positief over het resultaat van Unctad VII, waar de Verenigde Staten 'binnen boord' bleef, de Sovjetunie een positieve rol vervulde en Japan opmerkelijk optrad. "Als klein land moeten wij niet de indruk vestigen dat wij kunnen bepalen welke kant het met Unctad op moet," meende Van Leijenhorst. Staatssecretaris Van Rooy vond dat er wel alle reden was om na af loop te spreken van een succesvol le conferentie. Unctad is natuurlijk veel meer dan eens per driejaar een mammoetconferentie, voegde zij Weisglas toe. Maar, zo gaf de staats secretaris toe, er valt aan de organi satie veel te verbeteren. De Zuidafrikanen, die vechten aan de zijde van de opstandige be weging UNITA, lijken een nieuwe aanval op Rocadas en Mongua in de provincie Cunene, op 80 kilome ter ten noorden van de Namibische grens, voor te bereiden. De regering in Pretoria deelde zaterdag mee dat zij haar troepen uit het zuiden van Angola terug trok. ANGOP berichtte dat het Ango lese opperbevel ervan overtuigd was dat het uiteindelijke doel van Zuidafrika de strategische stad Cuito Cuanavale was, van waaruit de regeringstroepen hun recente offensief in het droge seizoen on dernamen. DEN HAAG (ANP) - Het toekom stige Nederlandse Omroepproduk- tie Bedrijf (NOB) is 'absoluut niet gereed om 1 januari als een echte zelfstandige onderneming te gaan functioneren'. Tot deze conclusie komt de Nationale Investerings bank (NIB) in een advies aan mi nister Brinkman (welzijn, volksge zondheid en cultuur) over de ver zelfstandiging van het facilitair be drijf van de NQS. In zijn advies deelt de bank voorts een gevoelige klap uit aan de voorgestelde openingsbalans van het NOB. De NIB ziet in zijn advies geen reden het NOB een startkapitaal van 30 miljoen gulden mee te geven. De bank zegt even min de noodzaak in te zien het be drijf een bedrag van 60 miljoen gul den mee te geven voor investerin gen. De conclusie dat het facilitair be drijf nog niet klaar is voor een zelf standige toekomst baseert de bank op het ontbreken van een commer cieel beleid hoe men op de audio visuele markt moet gaan opereren. Bovendien zou de informatie ont breken om de financiële gang van zaken te kunnen controleren en be staan er geen ideeën over de naar het inzicht van de bank 'waar schijnlijk noodzakelijke ingrijpen de reorganisatie in het personele vlak'. In zijn advies beveelt de bank de minister dan ook-aan de topstructuur van het bedrijf te ver sterken om deze zaken alsnog te re gelen. Omdat dit de nodige tijd zal ver gen, stelt de bank de minister voor een overgangsperiode van een half jaar in te lassen. BAZEL - Op het fabrieksterrein van het chemieconem Sandoz in Schweizerhalle bij Basel is gisteren een nieuw ongeluk gebeurd. Kort na het middaguur ontplofte een tank, waardoor brand ontstond, maar die richtte geen grote schade aan het milieu aan. Negen personen raakten door het ongeval licht gewond. Sandoz kwam in novem ber 1986 in opspraak toen na een brand bluswater met zeer giftige stoffen in de Rijn liep en grote vissterfte veroor zaakte. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het mini mumloon zal in de toekomst op zijn minst meestijgen met de prijs- ontwikkeling. Minister van sociale zaken De Koning liet dat gister avond doorschemeren in een debat met de Tweede Kamer. Het debat resulteerde er ondertussen in dat het minimumloon volgend jaar be vroren zal worden op de bedragen die er in 1987 voor golden. De kin derbijslag wordt volgend jaar wat extra verhoogd. Minister De Koning gaf gister avond toe dat het 'eigenlijk onmen selijk' is om telkens het bestaande systeem van de automatische aan passing van het minimumloon (en van de daaraan gekoppelde mini mum-uitkeringen) te doorbreken. Op grond van de Wet Aanpassings Mechanismen zou het loon elk jaar moeten stijgen met een gemiddelde van de loonstij ging in het bedrijfsleven. Al enige jaren achtereen wordt het minimumloon echter bevro ren; eenmaal werd het zelfs met een aantal procenten verlaagd. Vol gens minister De Koning is dat no dig in het belang van de bestrijding van de werkloosheid. De Koning verwacht dat het de laatste keer is geweest dat de Twee de Kamer over een bevriezing van het minimumloon heeft hoeven oordelen. Vóór 1989 hoopt hij een nieuwe regeling voor het mini mumloon te hebben kunnen invoe ren. Ten minste handhaving van de koopkracht van mensen met een minimum-inkomen zal daarbij uit- gangspunt zijn. DELFT (ANP) - De Technische Universiteit in Delft heeft afgezien van het voornemen een eredocto raat te verlenen aan de president- directeur van de Shell, ir. L.C. van Wachem. Volgens een woordvoerder van de universiteit was te verwachten dat een eredoctoraat voor een top man van een bedrijf dat contacten onderhoudt met Zuid-Afrika on rust zou veroorzaken bij de werk nemers van de universiteit en tot ongeregeldheden zou kunnen lei den bij de uitreiking. Op de TU- Delft is het nog niet eerder voorge komen dat een voordracht in dit stadium wordt ingetrokken. Het eredoctoraat zou worden uitge reikt op de diesviering op 8 januari aanstaande. De voorgenomen toekenning is ingetrokken op aandringen van de Universiteitsraad die in een beslo ten vergadering met tweederde meerderheid tegen stemde. Het college van bestuur (dagelijks be stuur) heeft vervolgens het college van dekanen. dat eerder unaniem positief had beslist, verzocht het eredoctoraat niet te verlenen. Aan ir. Van Wachem, die op de toenmalige Technische Hoge school werktuigbouw heeft gestu deerd en was voorgedragen door de faculteit der mijnbouwkunde en petroleumwinning, was nog geen definitieve tqezegging gedaan. KEUZEMENU 36,75 Vispate met gerookte zalmsaus óf Slakken in kruidenboter óf Gerookte ham Rundvlees met knoflook en rode wijn óf Visragout van diverse vissoorten óf Eendeborstfilet met sinaasappelsaus Vanille ijs met slagroom óf Appelgebak met slagroom óf Sinaasappelijs met likeur Rembrandtstraat 2-4 boek Noordeinde tel. «71-122115 Leiden Diner ci'Automne Terrine tiède de Gibier Lauwwarme paté van wild Consommé a la manière du Chef KracJitige bouillon van eend met een verrassend garnituur Cötelette de Cerfa l'Armagnac et au Moidarde Herlekoteletjes met een grove mosterdsaus en Armagnac Parfait au Chdtaigne parfimw au Sabayon de Miel Parf ait van kastanjes met een honingsabayon c f75,- ESft Kon. WiUxlminabouleiard20,2202 GV Noordwijk. Ë3 Tèle/oon 0171919340. lèlex36975. Fax 01719-20612. Dis Atlantis Kreeftesoep Diverse Romige soep v schaaldiertjes met rivierkreeftjes e bearnaise- en garnalen cocktailsaus 4 05 6,25 Forel Eukalypta •Gebakken Vegetarisch ge- I regenboogforel recht met courget- met kreeftesaus te, paprika. can-J en garnaaltjes tharellen. cham-1 14,75 pignons"i3,75 DAGSCHOTELS VANAF 8,75 cRestcmriïnL ar6eoue Inlichtingen tel. 02524-4215 't Kompas, gelegen aan de Kagerplassen met uniek uitzicht op De Kaag gezelschappen van 10 tot 200 personen verschillende zalen met uitzicht op de Kagerplassen met de salonboot naar uw partybestemming het gehele jaar geopend ARRANGEMENT T KOMPAS: Barbecue met 6 drankjes 49,50 Koud/warm buffet met 6 drankjes 61 - Wist u dat: u bij ons kunt gourmetten wij recepties, feestavonden en diners verzor gen barbecue's onze specialiteit zijn wij koude en warme buffetten verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18