'Na rust hoefde het niet meer voor ons' 'We zijn kandidaat voor titel' "Ga ik momen toch voor u op de veiling kijken. Ik heb ontzettend veel opgestoken' Oranje blijft toch met kater zitten Fleming helpt John McEnroe Michels richt na kwalificatie blik op eindronde EK Cruijff ziet plaats voor Frank Rijkaard •l*o J ##i ft Van je GroenteSpecialist moetje 't hebben. DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAGINA 17 AMSTERDAM (GPD) - Van echte vreugde in de catacomben was geen sprake na de lang ste en meest bizarre confrontatie tussen Nederland en Cyprus. Slechts heel traag kwam het besef dat 'We naar Westduitsland gaan' boven drijven. De kille sfeer, die op de lege tri bunes anderhalf uur lang was vastgehouden, verdrong de juichstemming over de kwalifi catie naar de achtergrond. „Geen fotografen in de kleedkamer", zei KNVB-perschef Wim Jesse. „Er is niks aan de hand". „Een kleine blijdschap begint wel langzaam op te steken", consta teerde voorzitter betaald voetbal André van der Louw. „Maar dat neemt niet weg dat de kater blijft hangen. De lege tribunes in het sta dion accentueerden dat gevoel na drukkelijk. Daarnaast wordt mijn blijdschap getemperd als ik denk aan de zaken die komen gaan". Protest Ronald Koeman was de eerste die zich losmaakte uit de kleedka mer. „Het had allemaal anders kunnen zijn", realiseerde de PSV- international zich terdege. „Maar deze wedstrijd, hoe triest ook, moest worden gespeeld. Er is een last van me af gevallen". Over de wedstrijd zelf was de vrije verdedi ger al helemaal niet te spreken. „Zeker na rust hoefde het niet meer voor ons. De Cyprioten ble ven, als een vorm van stil protest, de bal terugspelen op hun doelman en het spel vertragen. Wij hadden geen zin meer om blessures of gele kaarten te riskeren". Dat de Cyprioten na de hervat ting het spel saboteerden, lag voor de hand. Het was hun reactie op het oordeel dat de beroepscommissie van de UEFA had uitgesproken. De bonte verzameling bankemplo- yees, winkeliers en elektriciens had er na de 2-0 ruststand geen zin meer in. De oppermachtige tegen stander en de demoraliserende werking die gistermiddag van de lege Meer uitging, deden de rest. Enkel doelman Pantziaras, de eni ge voetbalprofessional in de gele deren van bondscoach Taikis Char- alambos, was nog uit op persoon lijk succes. Hij kreeg dat in de vorm van de gele kaart die hij John Bosman aansmeerde. Moeilijk „Ik heb die man nooit aange raakt", zei de Amsterdamse doel puntenmaker na afloop. Bosman, goed voor drie treffers, vond dat Oranje een moeilijk karwei voet ballend had opgelost. „Het duurde lang voordat er een opening was gevonden. Onze lengte gaf uitein delijk de doorslag". Ook Ruud Gul- lit vond dat zijn ploeg te lang nodig had om de beslissing te forceren. De sinistere ambiance en de ijzige omstandigheden waarin het ander gebeurde hadden daar vol gens de Oranje-aanvoerder weinig mee te maken. „Ik heb het opge pikt als kans om je voor West- Duitsland te kwalificeren. Daarop heb ik me geconcentreerd en niet op het randgebeuren. We hadden geen excuus alleen maar de taak om in de eindronde te komen. Hoe, dat maakte niets uit. We zijn rustig geconcentreerd blijven wachten totdat die kansen er kwamen". Om het tijdens dat wachten niet al te koud te krijgen, had de Milan- ster zijn trainingsbroek tot boven de knieën afgeknipt. „Ik heb de laatste tijd wat last van mijn spie ren gehad. Op die manier blijven je bovenbenen in elk geval warm", legde Gullit uit. Doelman Hans van Breukelen stond het langst in de kou. „Voor de wedstrijd heb ik met mijn handen en voeten in heet wa ter gezeten. Daarna heb ik ze dik in gesmeerd om die temperatuur vast te houden. Tijdens de rust heb ik dat herhaald, maar tegen het einde van de wedstrijd was ik blij dat ik geen bal op het doel kreeg. Ik had absoluut geen gevoel meer in mijn ledematen". Toen geleidelijk aan het besef groeide dat Oranje verzekerd was van een plaats in de EK-eindronde, stonden de gezichten weer wat vro lijker. „We zijn erbij en met dit elf tal hoeven we voor niemand bang te zijn", beweerde Gullit. De man van zeventien miljoen zal er vol gende week, als het restant kwalificatieronde op Rhodos tegen Griekenland wordt afgewerkt, niet bij zijn. Evenals de overige 'buiten landers', Silooy, Van Tiggelen Lankhaar mikt op West-Duitsland Beeld uit het lege Ajax-stadion, wt tegen Cyprus afwerkte. Erwin Koeman. „Rhodos heeft geen enkele zin", verklaarde Gullit. „Bovendien staan we met AC Milan voor een reeks belangrijke wedstrijden. De club is bang voor het blessurerisico, als ik tegen die geirriteerde Grieken moet spelen". Bondscoach Michels heeft zich in middels al verzoend met de absen tie van het viertal, waardoor Lank haar en Winter niet beschikbaar zijn voor Jong Oranje. Kijker Voelt Ruud Gullit niets voor het treffen tegen de Grieken, voor John Bosman is dat andermaal een kans zich internationaal in de kij ker te spelen. „Als Marco van Bas ten weer fit is, heb ik een lange weg te gaan", zei de Ajax-spits met be trekking tot een vaste stek in het nationale elftal. Momenteel onder handelt Bosman over een tweejari ge contractverlenging met Ajax. „Marco heeft mij het buitenland af geraden", zei de Ajacied die nog ir Nederland gisteren de interland (foto GPD) niet zo lang geleden hemel en aarde had bewogen om te vertrekken uit De Meer. In contrast met de sportieve vooruitblik van de spelers stond het wat sombere perspectief van André van der Louw met betrek king tot de EK-eindronde. Het ver zoek aan de UEFA om de tv-recette van gisteren - anderhalve ton - te in vesteren in de pasjesregeling is een indicatie van de problemen waar mee de KNVB tobt. Van der Louw: „We hebben een werkgroep EK in het leven geroepen. Dit lichaam zal zich vanaf nu bezig gaan houden met alle organisatorische zaken rond de EK-eindronde. De suppor- tersproblematiek heeft daarin een belangrijke plaats en zal van de werkgroep veel energie vergen. We gaan bekijken hoe we de suppor- tersschare benaderen. Je kunt niet volstaan met de mededeling i supporters om maar niet Westduitsland te gaan en vervol gens je rug toe te draaien". AMSTERDAM - De hernieuwde kennismaking met Adrie van Tig gelen is Joop Lankhaar uitstekend bevallen. Vorig jaar kreeg de 21-ja- rige Alphenaar het in Zeist aan de stok met de verdediger van An- derlecht, maar aan de vooravond van Nederland-Cyprus werden de twee kemphanen de beste maatjes. Toen Lankhaar, de verrassende nieuweling in de A-selectie van Ri- nus Michels, zich begin deze week in het sportcentrum van de KNVB meldde, moest hij terugdenken aan het 'sparringpartijtje' dat het Ne derlands A-elftal vorig jaar met Jong Oranje uitvocht. Daarin wek te de verdediger van FC Den Haag de woede van Van Tiggelen met een forse ingreep waarbij de ranke benen onder het zitvlak van de vas te 'Oranjeklant' werden wegge maaid. Na zijn belager voor rotte vis te hebben uitgemaakt, nam Van Tiggelen later in het treffen revan che met een identieke aanslag. "Maar Adrie bleek dat incident al lang en breed te zijn vergeten", merkte Lankhaar tijdens de voor bereiding op het verplichte num mer tegen Cyprus op. "Een hele toffe jongen trouwens, die Van Tig gelen, hij heeft me prima opgevan gen. Datzelfde geldt voor Arnold Mühren en Ronald Koeman, met wie ik op één kamer sliep. Na een kwartiertje Zeist voelde ik me al helemaal op mijn gemak, alsof ik al jaren bij de selectie zit". Hoewel voor hem geen rol was weggelegd in de bestrijding van het Cyprische 'theatergezelschap', dat in de ijskoude Watergraaf smeer een defensieve variatie op het voetbal bracht, is Lankhaar heel wat wijzer geworden van zijn Oranje-debuut. "Ik heb in die paar dagen ontzettend veel opgestoken. Omdat de spanning voor deze wed strijd kunstmatig moest worden opgewekt, is er bijna onafgebroken voetbal gepraat. In die ge- vona aat zijn ploeg te lang nodig gende week, als het restant van de nationale elttal. Momenteel onder- tersschare benaderen. Je kunt niet dagen ontzettend veel opgestok id om de beslissing te forceren, kwalificatieronde op Rhodos tegen handelt Bosman over een tweejari- volstaan met de mededeling aan de Omdat de spanning voor deze w e sinistere ambiance en de ijzige Griekenland wordt afgewerkt, niet ge contractverlenging met Ajax. supporters om maar niet naar strijd kunstmatig moest won nstandigheden waarin het een en bij zijn. Evenals de overige'buiten- „Marco heeft mij het buitenland af- Westduitsland te gaan en vervol- opgewekt, is er bijna onafgebrol ider gebeurde hadden daar vol- landers', Silooy, Van Tiggelen en geraden", zei de Ajacied die nog gens je rug toe te draaien". over voetbal gepraat. In die T\/TcrTT?Dr* a 7v/r tc\DT\\ u..id - - t AMSTERDAM (GPD) - Een gemis aan humor kan Rinus Michels niet worden ontzegd, een gebrek aan realiteitszin evenmin. Een half uur na de besloten voorstelling van Oranje tegen Cyprus (4-0), die de verwachte kwalificatie LONDEN (Reuter)-John McEnroe opleverde voor de EK-eindronden volgend jaar in de krijgt bij z(jn strijd weer 's werelds Bondsrepubliek Duitsland, kreeg de bondsmanager de la- chers op zijn hand met zijn bijna onovertroffen galgehu- mor. jaar hulp van een oude bekende. Peter Fleming, jeugdvriend en voormalig dubbelspelpartner van McEnroe, zal de even bewonderde als verguisde tennisser als mana- De bizarre voetbalvertoning in het lege en steenkoude Ajax-stadion vergeleek Michels met ger gaan begeleiden. Fleming ont- valswedstrijd, de plaatsing hulde dit gisteren in Londen, hij deelneemt aan het Masters-düb- belspeltoernooi. Tony Palafox blijft fungeren als trainer-coach. Fleming zal met McEnroe de toernooien afreizen en dienst doen als trainingspartner. het EK noemde hij 'de erkenning en herkenning van. het Nederlands elftal op het internationale voetbal- toneel'. Met gemengde gevoelens blikte de opperbaas van Oranje terug op het hamerstuk in het spookhuis AMSTERDAM (GPD) - De kans is groot, dat Frank Rijkaard weer voor Ajax zal uitkomen. De 25-jarige verdediger heeft technisch direc teur Johan Cruijff te kennen gegeven, dat hij onder bepaalde voor waarden bij de Amsterdamse club wil terugkeren. „Er is nog geen se rieus gesprek geweest", gaf Cruijff gisteren na de interland Neder land-Cyprus aarzelend toe, „maar uiteraard ben ik bereid met hem te praten. Voor hem gaat tenslotte de tijd ook dringen. Geen enkele spe ler van zijn niveau kan zo maar drie maanden zonder voetbal". De verzoeningspoging van Rijkaard, die eerder in conflict raakte met Cruijff en verklaarde nooit meer voor voor Ajax te zullen spelen, heeft ongetwijfeld te maken met de weinig succesvolle pogingen van diens zaakwaarnemers hem elders onder dak te brengen. AC Milan wil de Amsterdammer graag inlijven. Milan-baas Silvio Berlusconi is persoonlijk zelfs al enige tijd rond met Rijkaard over een vierjarige verbintenis. De miljonair zit echter met het probleem, dat de club reeds het maximiale aantal van drie buitenlanders (Gullit, Van Basten en de Argentijn Borghi) onder contract heeft. Om die reden werd con tact gezocht met Sporting Lissabon, dat de speler best van Milan wil de huren, maar tot een transactie kwam het echter (nog) niet. Ajax zou - met het oog op de kwalitatief fors uitgedunde selectie - Rijkaard graag weer in de gelederen opnemen. Te meer, daar de komst van Rabbah Madjer uiterst onzeker is. Weliswaar bestaat er vol gens Cruijff goede hoop, dat het tweede onderhoud met Porto, de club van Madjer, komende zondag tot een (tijdelijke) overgang zal leiden van de Algerijn, maar de Stichting Arbeidszaken heeft zich eerder de ze week negatief over de mogelijke transfer uitgelaten uitgelaten. „Ik sta open voor een gesprek met Rijkaard en zal dat zonder enige rancune doen. Hij zal echter wel moeten functioneren zoals ik dat wil. Ik heb niet alleen met hem, maar met een compleet team te maken. De spelersgroep staat ook achter een eventuele terugkeer van Rijkaard. Trouwens wie niet? Iedereen, en ik dus ook, wil graag een speler van zijn kaliber in het elftal hebben", aldus Cruijff. aan de Amsterdamse Middenweg. Een speciale plaats ruimde hij in voor het even clowneske als irri tante optreden van doelman Pant ziaras. De enige professional bij de Cyprioten toonde zich een groot meester in het tijdrekken smeerde en passant Bosman gele kaart aan. Maar net zomin als het voetbal op de harde en gladde piste de vrieskou kon verdrijven, net zo goed kon Michels met zijn gekun stelde taalgebruik zijn afschuw niet camoufleren over het bominci- dent van zes weken geleden in het Feyenoord-stadion en alles wat daarop volgde. Zielsblij als hij is, dat Oranje nu eindelijk in een wat rustiger vaarwater is gekomen, was er voor de bondsmanager bitter weinig aanleiding voor een feest. „Dat moet spontaan zijn, daar is nu geen sprake van. Voor het voetbal is het een hoogst ongezondè zaak als een kwalificatie op deze manier beslecht moet worden. Ik voel me nu weliswaar een stuk beter dan de vorige keer, maar ik kan niet zeg gen dat ik mij erg happy voel. Want het blijft een hele absurde situatie die met voetbal niets te maken heeft".. Met afschuw had Michels de ver richtingen gevolgd van de Cyprio ten, die zich permanent met elf man op de eigen helft terugtrokken en alles deden wat in hun vermo gen lag om Ruud Gullit c.s. van scoren af te houden. Dat was de ploeg volgens bondscoach Chris- tos Charalambous aardig gelukt, de drie doelpunten van John Bos man en de benutte strafschop van Ronald Koeman nam hij op de koop toe en schreef hij toe aan het lengtevoordeel van Oranje. „Als je ziet hoe Cyprus hier vanmiddag heeft gespeeld", spuwde Michels -zijn gal over het destructieve voet bal van de Cyprioten, „mogen we blij zijn dat er geen publiek was. Ik ben blij dat het allemaal voorbij is". Cyprus-doelman Pantziaras (1) grijpt mis en ook verdediger Andrelis i punt, dat door Johnny Bosman (9) wordt ingekopt. Voor de rest wenste de per 1 juli aftredende bondscoach geen woord meer vuil te maken aan deze karikatuur van een voetbalinter land. Liever richtte hij zijn blik op volgend jaar, waarin het Neder lands elftal na een afwezigheid van acht jaar internationaal weer aan de weg kan timmeren. „In Duits land zijn wij een van de medekan didaten voor de titel, dat is al een hele vooruitgang. Tot die wedstrijd tegen Griekenland stond er geen team en waren er twee groepen. Maar sinds de neuzen van de PS- V'ers en de Ajacieden één richting uitwijzen, zijn er belangrijke vor deringen gemaakt. En als individu eel goed materiaal gebonden wordt, krijg je een hecht geheel. Dat hebben we tegen Polen en Cy prus gezien, en zelfs vandaag". Om tot een nog solider geheel te komen, hoopt Michels in de ko mende maanden de selectie een paar keer bij elkaar te kunnen ha len. Hij denkt daarbij niet alleen aan twee of drie stages in Zeist, maar ook aan een paar oefeninter lands. In Zeist zijn inmiddels invi taties binnengekomen uit Urugu ay, Argentinië en Schotland, maar vooralsnog staat alleen een inter land op Wembley tegen Engeland (23 maart) op het programma. „Dat is de eerste test in de aan loop naar het EK", aldus Michels. ADVERTENTIE Een dure bom AMSTERDAM (GPD) - KN- VB-secretaris Jan Huijbregts becijferde het verlies dat de bond door het bomincident heeft geleden op een kwart mil joen gulden. „De boete en de beroepskosten bedroegen een ton", aldus Huijbregts. „Daar bij komt nog de reis en het ver blijf van de Cyprioten, de huur van het stadion De Meer, verze kering van de spelers, de kos ten gemaakt in Zürich en het salaris van onze advocaat. Bij elkaar 'n kwart miljoen gul den". Een pleister op de wonde is echter de kwalificatie. Door de deelname aan de eindron den is de KNVB verzekerd van één miljoen. Door plaatsing in de halve finale of het bereiken van een finaleplaats wordt dit bedrag enkele keren verdub beld. Nederland Griekenland Hongarije Joop Lankhaar. sprekken heb ik van alles opge pikt. Dat Michels voor de rechter vleu- gelverdiger van Jong Oranje een plaatsje zou hebben ingeruimd in het 'echte' Oranje had Lankhaar voor zichzelf uitgesloten. "Het was logisch dat Winter in mijn plaats zou spelen. Aron had al drie inter lands gespeeld en ik moet eerlijk zeggen dat hij het niet slecht heeft gedaan, zeker gezien de moeilijke omstandigheden. Natuurlijk had ik gehoopt dat ik nog een kwartier tje mee zou mogen doen, dan had ik tenminste een officiële interland achter mijn naam gekregen. Maar het was natuurlijk al geweldig dat ik bij de laatste zestien zat". 'De laatste 22' is het volgende doel van Lankhaar. "Nu ik de hele entourage rond een echte interland heb meegemaakt, wil ik volgend jaar naar West-Duitsland. Ik zal knokken voor een plaatsje in de EK-selectie, want ik wil dat evene ment niet missen. Zo'n eindtoer- nooi is de beste leerschool die je je als voetballer kan voorstellen". En de beste etalage voor een spe ler wiens contract aan het eind van dit seizoen afloopt. Lankhaar: "Ik heb het best naar mijn zin bij FC Den Haag, maar iedere voetballer wil zo hoog mogelijk spelen en zo veel mogelijk verdienen. Bij Den Haag zijn de mogelijkheden nu eenmaal beperkt en daarom is elk aanbod welkom". „Voor de rest zullen we moeten af wachten wat PSV en Ajax voor de Europa Cup doen. Wat mij betreft mogen ze doorstomen naar de fina le, want een betere test voor spelers is er niet. Het wordt voor mij alléén moeilijker als de een wel en de an der niet verder komt. Zoals het in de planning ook een rol speelt wie verder bekert en wie niet. Tot zo lang blijft het improviseren. Ik zou het ook graag willen op de manier zoals de Duitsers het doen. Die zijn al twee jaar bezig en maken nu weer een trip door Zuidamerika. Mooier kan het niet. Tot nu toe staat echter alleen vast dat de 20 in ternationals die meegaan naar het EK vanaf maandag 30 mei in trai ningskamp gaan. De rest is afwach ten". Groep 5 Nederland-Cyprus 4-0 (2-0), 34. Bosman 1-0,45. Bosman 2-0, 63. Ronald Koeman 3-0 (straf schop), 66 Bosman 4-0. Scheidsrechter: Gregr (Tsj). Toeschouwers: 400. Gele kaarten: Bosman (Ned), Pantziaras en Mavroudis (beiden Cyprus). Nederland: Van Breukelen; Winter, Ronald Koeman, Van Tiggelen en Silooy; Van Aerle en Mühren; Vanenburg, Bosman, Gullit en Van "t Schip. Cyprus: Pantziaras; Andrellis, Misos, So- cratous, Christodoulou en Pittas; Mavroudis, Yiangoudakis (Petrosjan), Pavlos Sawa, Nico- laou en Tsingis (George Sawa). 7 5 2 0 12 12- 1 7 4 1-2 9 12-10 8 4 0 4 8 13-11 8 3 2 3 8 9-11 Dat zo'n bod van Ajax afkomstig zal zijn, lijkt vrijwel uitgesloten nu de houder van de Europa Cup 2 de Zweedse international Peter Lars- son heeft vastgelegd. Lankhaar: "Er zijn alleen geruchten geweest dat Ajax belangstelling voor mij had, zelf heb ik nooit iets van de club gehoord. Zo doen allerlei ge ruchten de ronde en het mag dan leuk zijn dat je naam met een hele boel clubs in verband wordt ge bracht, ik heb liever dat zich één se rieuze gegadigde meldt". Hoe zijn directe toekomst als 'Oranjeklant' er uit ziet, is voor Lankhaar, door zijn buurman op de reservebank, Hans Gillhaus, al direct tot 'Ome Joop' gebombar deerd, nog een raadsel. "Een dezer dagen krijg ik te horen of ik voor de wedstrijd tegen Griekenland bij de A-selectie blijf of dat ik weer wordt opgenomen in de ploeg van Jong Oranje". Die zich volgende week dinsdag door een gelijkspel tegen Bulgarije kan plaatsen voor de kwartfinale van de Europese titelstrijd. Of hij nu aan de bak moet in een belang rijke (jeugd)interland in Groes- beek of een echte interland zonder belangen op Rhodos maakt de in Alphen aan de Rijn wonende full- prof niets uit. "Dat is me om het Ik maak me maar om één ding druk en dat is om een plaatsje in de selectie voor West-Duits land". JAAP VISSER DONDERDAG 15.02-17.00 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls. 17.30-18.30 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls. 21.00-21.30 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls. 21.30-22.00 BBC 1: A Ques tion of Sport: sportquiz. 21.55-22.40 SKY: Ski Re port: wintersportmagazi ne, met o.a. reportages over grote ski-evenemen ten en achtergrondinfor matie. 22.30-23.35 SCH: Ameri can Indoor Soccer Lea gue. 22.40-23.40 SKY: Spaans competitie-voetbal. 23.35-00.30 SCH: Super Sport. 00.35-01.15 BBC 2: World Indoor Pairs Bowls. VRIJDAG 12.20-13.45 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van de Worldcup skiën voor dames (afdaling in Leukerbad, Zwitserland). 15.02-17.00 BBC 2: Sport on Friday: met paarderen- nen vanuit Cheltenham en World Indoor Pairs Bowls vanuit Bournemouth.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17