Actie tegen storten slib zeer succesvol Voorschoten: meer doen voor asielgerechtigden Rijnsaterwoudenaar Erik Bosch: 'Niemand wilde instaan voor de gevolgen' KERSTCONCERT PIETERSKERK 4' Provincie verandert normen voor storten Wassenaar ziet geen mogelijkheden Alcohol oorzaak van aanrijding BRANDWEER BOTST DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel. want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht. M.m.v. het Toonkunst Orkest Leiden. Symfonie-kamer-or- kest van amateurs onder pro fessionele leiding van René Verhoeff. Repertoire van 17e- eeuwse tot hedendaagse mu ziek. Veel aandacht voor Ne derlandse componisten Rui me ervaring koorbegeleiding. Kaarten voor dit Kerst concert zijn verkrijgbaar bij: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 WV-Leiden Stationsplein 210 Alphens Dagblad Julianastraat 19 WV-Katwijk Vuurbaakplein 11 Toegangskaarten voor lezers van het Leidsch en Alphens Dagblad, tegen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON 12,50 p p QEZtNSKAARTEN (max, 4 personen) 27,50 NIET-LEZERS betalen 17,50 p.p. Bel voor telefonische informatie: 071-144941 (géén reserveringen) KERSTCONCERT LEZERSBON Adres: Postcode: wel/geen abonnee GIRO 646900 DEN HAAG/REGIO - De nor men voor het storten van veront reinigd baggerslib in de Kaag en Braassem worden opnieuw vast gesteld. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS) schrijven dat in antwoord op schriftelijke vragen van de statenleden W. van den Berg (CDA) en J.P.R.M. Steegh (PSP-CPN-PPR). GS hebben de stort van vervuild slib afkomstig uit het Wassenaarse Weteringpark inmiddels verbo den, maar schrijven aan provin ciale staten dat de stort geen risi co's voor de waterkwaliteit zou hebben opgeleverd. In het antwoord aan Steegh, die ook vragen heeft gesteld over andere dumpingen van slib, staat verder dat tegen het Alphense bedrijf Jannes Vos bv proces verbaal is opgemaakt voor het il legaal storten op het eigen ter rein aan de Steekterweg. De pro vincie heeft het Openbaar Minis terie ook geadviseerd om tegen het Hoogheemraadschap van Rijnland proces verbaal op te maken omdat het schap ten on rechte met Jannes Vos in zee is gegaan. De discussie over het storten van baggerslib kwam op gang nadat bij de werkzaamheden voor rijksweg 11 in Alphen werd geconstateerd dat er vervuilde bagger werd gebruikt. Het be drijf Rutte uit de Haarlemmer meer stortte daar met vergun ning van Rijkswaterstaat zuive ringsslib afkomstig uit een Am sterdamse rioolwaterzuiverings installatie. Tegen het bedrijf én Rijkswaterstaat is voor deze stort proces verbaal opgemaakt. Het hoogheemraadschap heeft met deze zaak niets te maken. Dat is wel het geval met de afvoer van slib door Jannes Vos en door Wassenaar naar het Braassem- De stort van de 5.500 kubieke meter vervuilde baggerspecie uit het Wassenaarse Weteringpark was wel in overeenstemming rhet het provinciale beleid. De aangetroffen hoeveelheden af valstoffen overschreden de nor men niet, zo staat in de antwoor den van GS. Er zou dan ook geen enkel gevaar voor de waterkwali teit te duchten zijn geweest. "Al jarenlang vinden soortgelijke le gale stortingen plaats en al jaren lang zijn de waterkwaliteitseisen goed", aldus GS. Het enige punt van zorg betreft de aanwezigheid van kwik in de baggerspecie. Het gaat om een anorganische kwikverbinding die onder bepaalde omstandig heden kan leiden tot de vorming van het zeer giftige methylkwik. Het ontstaan van deze stof in de Braassem kan niet geheel wor den uitgesloten, menen GS. "Wij zijn wel van mening'dat de vorming van substantiële hoe veelheden methylkwik in de hui dige omstandigheden niet zal plaatshebben. Een en ander is wel aanleiding voor ons om het baggerbeleid te heroverwegen met name ten aanzien van de normstelling voor de zwarte lijst stoffen kwik en cadmium". In de volgende vergadering van de provinciale commissie voor mil ieubeheer zullen de normen na der worden besproken. RIJNSATERWOUDE - Rijnsaterwoudenaar Erik Bosch is geen biochemicus of jurist. Toch had hij snel in de gaten dat het met de inmiddels veelbesproken slibstort in het Braassemermeer niet in de haak was. "Ik heb in een paar dagen heel wat politici en deskundigen gesproken. Als dan blijkt dat écht niemand durft in te staan voor de gevolgen van die stort op langere termijn, dan weet ik genoeg. Dan hoef ik al niet meer te weten welke stoffen er in dat slib zit ten". Het blijkt helaas niet de enige merkwaardige ontdek king te zijn die de 28-jarige leraar deed tijdens een succes vol weekje actievoeren. ruisloos bagger en slib in de Braas sem verdwijnen. Misschien was dót spul uit het verleden ook wel zwaar verontreinigd en lijkt deze heisa over het Wassenaarse spul wat dat betreft hypocriet. Maar je moet het ook zien als een sein dat het zo niet langer kan met het klak keloos storten, al weet ik ook wel dat dit een groot milieuprobleem is. Bij veel mensen, ook politici, zijn de ogen door de ontwikkelin gen van de laatste weken open ge gaan". Het actiecomité tegen de slib stort - officieel: Comité Slibgevaar - is niet opgeheven met deze 'goe de' afloop. Bosch: "Door ons werk is er nog steeds ruimte in die zand- put voor bagger en slib in de toe komst. Het blijft dus oppassen ge blazen". hebben niet eens gereageerd, maar hebben het spul in de haast terug genomen", haalt Bosch zijn schou ders op. "Mij is wel gebleken dat de poli tici die erover hadden beslist eigen lijk helemaal niet wisten waarover het allemaal ging. Het vuile spul kon volgens hen nog worden afge dekt door turf of iets dergelijks, meenden ze. Ik zeg: loopt het grondwater dan geen gevaar? Tja, daar hadden ze niet bij stilgestaan. Ik ben maar een simpele leraar, maar waar zijn we in godsnaam mee bezig hier, heb ik toen geroe pen". Laat De vraag rest waarom de acties van de bewoners zo laat op gang kwamen. Bosch: "Zelfs toen ik de notulen las van de laatste raadsver gadering in Rijnsaterwoude waar in werd besloten de bezwaren te gen de stort in te trekken, was mij nog niet duidelijk waarover het ging. In dit dorp praten ze al vijf jaar over 'het baggerprobleem', dus ik dacht dat zal wel loslopen, hoe wel de stort van wat dan ook in we zen met het nodige wantrouwen moet worden ontvangen, vind ik. Later bleek pas dat het hier toch wel om een zwaarder geval ging. Daarom kwamen de acties ook zo laat op gang. Het leek te laat, maar dat viel dus mee". "Velen zeggen nu dat er door een artikel in de krant opeens actie wordt gevoerd terwijl er al jaren ge door Rob van der Zanden De 'ontdekkingsreis' van Erik Bosch eindigde gisteren rond het middaguur met een climax. De stort van het verontreinigde slib uit Wassenaar wordt niet in het Braas semermeer - enkele honderden meters van Bosch' woonhuis van daan - gedumpt. De gemeente Wassenaar besloot na overleg met milieugedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) om het spul tijdelijk op te slaan in een Schiedams de pot "Het is heel vreemd om te con stateren wat ik met de andere actie voerders in een paar dagen heb be reikt", vindt Bosch. "Daar heb je gemiddeld maanden of jaren voor nodig. Alle procedures waren door lopen door het Hoogheemraad schap van Rijnland en de diverse gemeenten. Het heeft drie jaar ge duurd voordat het hoogheemraad schap de stortvergunning kon ge ven aan Wassenaar. Mag ik het dan vreemd noemen dat enkele gewo ne burgers in staat zijn om binnen drie dagen de zaak tegen te hou den?" Angst Hij verbindt er meteen de con clusie aan dat dus óók de verant woordelijke instanties moeten hebben gevonden dat het zaakje stonk, getuige het uiteindelijke re sultaat. "Als het spul zo onschuldig was als ze in het begin deden voor komen, waarom dan toch die angst als de bevolking rond de Braassem gaat protesteren?". Volgens de ac tievoerende leerkracht bestaat er overigens in de wereld amper nog onschuldige bagger. De angst zat er in de ogen van Bosch goed in. Vooral bij gedepu teerde Van der Vlist die eigenlijk pas in beeld verscheen toen alles in kannen en kruiken leek en de eer ste stort bijna was geschied. "Toen hij begreep dat er grote publiciteit zou worden gegeven aan de stort en alle mogelijke gevolgen, begon hij zich tóch druk te maken, terwijl alle vergunningen al waren ver leend. Gek dat zo'n man als provin ciebestuurder dan alleen nog kan zeggen tegen Wassenaar: 'Ik advi seer jullie de stort een week uit te stellen'. Heeft die niet meer dan een adviserende functie?" Beloning De leraar zegt in korte tijd 'enorm veel' te hebben geleerd. Da genlang was hij tot drie uur 's nachts op om de stort te verhinde ren. De beloning mocht er zijn en geeft de Rijnsaterwoudenaar ook moed voor de toekomst. "Het blijkt dat je als burger toch een aardige invloed uit kunt oefenen op de offi ciële instanties, al wordt vaak ge dacht dat de inspraak een wassen neus is. We hebben als actiecomité ook bewust gekozen voor een niet- militante aanpak. Je kunt met hon derd man op een brug gaan staan en de doorvaart van een schip met slib voorkomen, maar dat werkt volgens mij averechts. Van begin af aan heb ik de burgemeesters, gede puteerde en andere verantwoorde lijken keurig te woord gestaan en gezegd wat ik ervan dacht. Dat heeft indruk gemaakt, zo blijkt i op het Braassemermeer waar de bagger zou worden gedumpt. "Ik e bezig?" toto Bosch groeide in een paar dagen uit tot een belangrijke spil voor ve le instanties die bemoeienissen hadden met de stort. Niet alleen de pers overspoelde hem met tele foontjes, ook de gemeenten en pro- vincies benaderden hem van vroeg in de morgen tot diep in de nacht. Zijn werkgever in Katwijk moest het met lede ogen aanzien. "Van der Vlist belde wel vier keer per dag, hoe het verder zou gaan. Hij hoefde niet bang te zijn voor harde acties, daar hadden we geen be hoefte aan. Maar de schrik zat er wel in. Hij voelde dat hij als milieu- gedeputeerde toch zou moeten op draven om alle heibel te verant woorden. Nu heb ik alles op een rij tje gezet en ben ik tot een enge con clusie gekomen. In feite heeft Van der Vlist ons als actiegroep mis bruikt voor zijn politiek. Hij zit met het baggerprobleem en is voorstan der van opslag op land en niet in water. Door onze actie heeft hij hier succes geboekt. Het lijkt ook alsof hij als held uit het hele verhaal naar voren komt. Ik wil niet zeggen dat hij een smerig spelletje heeft ge speeld, maar een vieze smaak krijg ik er wèl van". Ook werd de actievoerder gebeld door mensen die wilden weten of het waar was dat de actiegroep zélf monsters ging nemen van het slib. "Waarom al die angst. Het spul was toch in orde?", stelt hij cynisch een vraag, waarop hij het antwoord wellicht allang weet. Bollenvelden Tekort van zwembad valt mee LEIDERDORP - Het tekort van het Leiderdorpse zwembad De Does over 1986 is minder groot uit gevallen dan geraamd. Het exploi tatietekort viel ruim 2.000 gulden lager uit dan begroot: 406.407 gul den tegen 408.773 gulden. Over het jaar 1985 bedroeg het tekort nog 482.035 gulden. De tegenvallende inkomsten uit entreegelden werden ruimschoots gecompenseerd door hogere in komsten uit het leszwemmen. Aan energielasten en personeelskosten heeft De Does vorig jaar minder uitgegeven dan begroot, zo bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor sport en welzijn. De commissie sprak haar tevredenheid uit over het feit dat De Does een halt had toegeroepen aan de steeds maar oplopende tekorten en keurde ver volgens de jaarrekening van het zwembad goed. VOORSCHOTEN/W ASSENAAR - De gemeente Wassenaar ziet nog steeds geen mogelijkheden om asielzoekers op te vangen, sclirijft ze aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Voor schoten evenmin, maar B en W wil len wel wat extra's doen voor asiel gerechtigden en erkende vluchte lingen. Mensen dus die wat meer zekerheden hebben dan opgejaag de asielzoekers. In een brief aan de gemeenteraad stellen de bestuurders voor om ie der jaar definitief een woning be schikbaar stellen aan een erkende vluchteling met A- of B-status. In 1988 en 1989 krijgen erkende vluchtelingen, eveneens via de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN), zelfs in totaal vier woningen. De woning die de hervormde diaconie beschikbaar heeft gesteld wordt niet van het 'contingent' voor 1988 afgetrok ken, maar beschouwen de dage lijks bestuurders als een extraatje voor 1987 Dit is een handreiking richting WN. Zij protesteerde onlangs fel toen dit kleine woninkje ten koste ging van de jaarlijks toegewezen gezinsflats, die vanaf 1985 trouw zijn toegewezen na een gemeente lijke toezegging. Ook de aange- OEGSTGEEST - Bij een aanrij ding op de Rijksweg 44 ter hoogte van Oegstgeest zijn omstreeks half twee vannacht twee personenau to's totaal vernield. Beide auto's, bestuurd door een 47-jarige Katwij- ker en een 52-jarige Hagenaar, re den in de richting Den Haag toen de een op de ander botste. Waar schijnlijk had de chauffeur, die on der invloed van alcohol was, de snelheid van zijn voorligger niet goed ingeschat. kaarte problemen van vluchteling S. wordt opnieuw bekeken. De man is gemarteld en bewoont in Voorschoten een kamer die zo klein is dat zijn lichamelijke en geestelijke situatie er niet beter op wordt, zo oordeelden Haagse medi ci. Het centrum van asielzoekers die in lichamelijke of geestelijke nood verkeren, drong bovendien per brief aan op een andere behui zing. In hun brief aan de raad schrijven B en W dat de 'beschik baarstelling van woonruimte - na ontvangst van een medisch advies - nader door de Woningadviescom missie worden beoordeeld'. Problematisch Met hun voorstel sluiten B en W aan bij het advies van de Woning adviescommissie (WAC). Die com missie wil wel wat doen voor asiel gerechtigden, maar niet voor groe pen zoekers asielzoekers. De mo gelijkheden om die groepen aan te helpen, zijn volgens de commissie beperkt. De gemeente moet in eerste in stantie opkomen voor Voorschote naren en geregistreerde woning zoekenden zouden het niet rechtvaardig vinden wanneer flin ke aantallen woningen aan de ver deling worden onttrokken en naar anderen gaan. De wachtlijsten zijn al lang genoeg. Mogelijkheden om particuliere eigenaren en institu tionele beleggers tot opvang te be wegen, ziet de commissie niet. En de gemeente beschikt, 'voor zover bekend', niet over mogelijkheden om grote leegstaande gemeentelij ke panden beschikbaar te stellen. Het zou zelfs al moeilijk zijn om etnische minderheden aan een woonruimte te helpen. 'Ook is het van belang dat de gemeente al een aantal kwetsbare buurten heeft en dat juist in deze buurten de goed kopere sociale woningen zijn ge concentreerd, waardoor de com missie geen mogelijkheden ziet om deze buurten nog zwaarder te be lasten met de huisvesting van asielzoekers', schrijft de WAC. Vol gens haar hebben asielzoekers een 'zeer intensieve vorm van bewo ning', met alle overlast vandien. Bovendien moet bij de toewij zing bedacht worden, zo stelt de commissie, dat wanneer asielzoe kers asielgerechtigden worden zij 'ongetwijfeld om zelfstandige woonruimte in deze gemeente zul len vragen'. Overigens is één lid van de commissie tegen de extra toewijzing aan erkende vluchtelin gen en hebben B en W hun stand punt mede gevormd na gesprek ken met de regionale afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, het agglomeratieover- leg van de burgemeesters en wet houders van de Leidse regio en het lezen van brieven en circulaires van het ministerie van WVC en ver schillende organisaties. Ook in gemeentelijke commis sievergaderingen is heel wat afge- discussieerd over de opvang, nadat D66 zich er per brief over had ver baasd dat B en W - zonder demo cratische discussie - een zeer af houdende brief schreven aan het ministerie. Wassenaar Het Wassenaarse standpunt is en blijft afwijzend. De gemeente zou vol zijn, ook voor asielzoekers. Zo schrijven burgemeester en wet houders aan de Vereniging Vluch telingenwerk Nederland: er is een hoog aantal woning zoekenden (ongeveer 2000) met een hoge gemiddelde wachttijd voor een woning; er zijn geen grote leegstaande panden voorhanden, en woningbouw vindt minimaal plaats. B en W noemen het 'onaanvaard baar dat de wachttijd voor een wo ning nog verder oploopt' en heb ben 'na ampele overwegingen' be sloten om op het oude standpunt te blijven staan. De brief aan het mi nisterie is hier en daar wat scher per. Zo stellen de Wassenaarse be stuurders dat 'van rijkswege mondjesmaat woningcontingenten worden toegewezen, hetgeen de si tuatie van woningzoekenden al leen maar verergert'. Volgens een woordvoerder van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland zijn het "de bekende ar gumenten". Veel gemeenten heb ben dat van het begin af aan geroe pen, maar haar club vindt dat niet zakelijk genoeg en vroeg vorige maand om sterkere argumenten. WARMOND - Een Leidse brandweerwagen is gisteravond licht beschadigd bij een aanrijding op de Herenweg in Warmond. De brandweerauto, een ladderwagen, was met twee andere brandweerwagens uitgerukt na een brandmelding bij verpleeghuis Mariënhaven. De melding was echter loos. De brandweer had echter zo'n haast dat bij het linksaf slaan een personenauto geen voorrang werd verleend. De bestuurder van de ladderwagen was daarbij fout, aangezien de wagen geen signaal voerde. De personenauto werd bij de aanrijding zwaar beschadigd. (foto Jan Holvast). De zoveelste vraagtekens zet hij bij het feit dat het spul ijlings werd afgevoerd zonder dat de actiegroep ook maar één serieus onderzoek had ingesteld naar de samenstel ling van het verontreinigde slib. Het is afkomstig uit sloten langs bollenvelden waar fors met insecti ciden is gespoten. Na de stort in een zandput zouden er op langere termijn kwalijke processen kun nen ontstaan die schadelijk zijn voor de Braassem en misschien het grondwater. "We hebben helemaal niks aangetoond. Alleen maar vraagtekens gezet bij het slib. Ze Folo Jos Donkers Filippijnse kinderen zoeken PLEEGOUDERS op-afstand terre des hOmmes beeklaan 414 2562 bj - den haag telefoon 070-63794<r Leiderdorpse gewond LEIDERDORP - Een inwoonster van Leiderdorp moest gistermid dag naar het AZL worden vervoerd nadat zij bij een aanrijding op de Laan van Ouderzorg was aangere den. De vrouw, die op de fiets was, werd aangereden door een automo bilist die linksaf sloeg zonder voor rang aan haar te verlenen. De vrouw kwam ten val en liep daarbij een hoofdwond op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14