TAD LEIDEN Stee Extra miljoenen voor ziekenhuizen in regio Felle kritiek personeelsraad AZL op bestuur en directie LEIDSCH A DAGBLAD 'Heerma laat weinig van zich horen' Kritiek op Meldpunt C. Oomen voorzitter Verplaatsing LBC pas over jaren actueel s DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De drie algemene zieken huizen in de Leidse en Alphense regio krijgen er de komende jaren waarschijnlijk flink wat geld bij. Het Leidse Diaconessenhuis, het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp en het ziekenhuis Rijnoord in Al phen aan den Rijn zullen hun bud get de komende jaren met wellicht enkele miljoenen zien toenemen als het nieuwe budgetteringssys teem voor de ziekenhuizen wordt ingevoerd. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft in prin cipe ingestemd met deze nieuwe wijze van betalen van de zieken huizen, maar beraadt zich nog over de financiële gevolgen ervan. De nieuwe manier van financie ren van de algemene ziekenhuizen is zogenaamd 'functiegericht'. Dat v/il zeggen dat veel meer dan voor heen wordt gekeken naar de taken van een ziekenhuis, het aantal bed den, het aantal dagbehandelingen, het aantal patiënten en het aantal inwoners dat het verzorgingsge bied van een ziekenhuis telt. Vanaf 1983 zijn de budgetten van alle algemene ziekenhuizen bevro ren op basis van de uitgaven over 1982. Daarop is veel kritiek ge weest, omdat ziekenhuizen die in dat jaar heel zuinig waren geweest, daarvoor in feite werden gestraft en ziekenhuizen die in 1982 nogal ADVERTENTIE WILT MEER OMZET? Daar heeft u doeltreffende reclame voor nodig. Maak eens een vrijblijvende afspraak met het enige erkende reclame bureau in Leiden. Jan de Wilde is uw man. Bel 071- 143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. wat hadden uitgegeven, dat gedrag zagen beloond. Het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) heeft zich daarom in over leg met onder meer de Natiopale Ziekenhuisraad gebogen over de vraag hoe het beschikbare geld eer lijker over de ziekenhuizen kon worden verdeeld. Het nieuwe beta lingssysteem is daarvan het resul taat. Scheefgegroeid De Leidse regio behoort tot de gebieden die er met dit nieuwe sys teem financieel gunstiger vanaf zullen komen. Volgens beleidsme dewerker algemene ziekenhuizen P.D. Vreidanus van het COTG is dat onder meer het gevolg van het feit dat de Leidse regio relatief wei nig ziekenhuizen heeft in vergelij king met bijvoorbeeld de regio's Amsterdam, Rotterdam en het LEIDEN - Volgens PvdA-raadslid J. van Meijgaarden zijn er nog wei nig tekenen dat staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) bereid is om mee te werken aan de afslan king van het Leidse woonwagen kamp tot 40 plaatsen. Heerma wil het" centrum aan het Trekvaart plein vrijwel geheel opheffen. "De geluiden die ik in de wandel gangen oppik, wijzen er niet op dat Heerma zijn standpunt heeft her zien", zei Van Meij gaarden gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie sociale zaken. Het PvdA-raadslid deed een be roep op de lokale CDA-fractie om hun partijgenoot Heerma van de juistheid van de Leidse woonwa genplannen te overtuigen. Wethou der De la Mar zei dat Heerma welis waar nog niet positief heeft gerea geerd op de Leidse plannen, maar die ook niet resoluut van de hand heeft gewezen. De gemeente wil - en wordt daar bij gesteund door de provincie - het aantal plaatsen aan het Trek vaartplein terugbrengen van 68 naar 40. Elders in de stad worden dan twee centra van elk 15 plaatsen gerealiseerd. Wethouder De la Mar zei gisteren te hopen clat volgend jaar een van die kleinere kampjes gereed is. Het is overigens nog niet bekend waar die moet komen. Gooi. "Het totaalbedrag aan vaste kosten dat op basis van het aantal inwoners in een bepaald gebied wordt uitgekeerd, hoeft in de Leid se regio over veel minder zieken huizen te worden verdeeld dan in Amsterdam. Dat pakt voor de zie kenhuizen daar dus positief uit". Omgekeerd zal het, als alles doorgaat, de ziekenhuizen in de Amsterdamse regio minder goed vergaan: omdat het nieuwe sys teem geen geld mag kosten, moe ten die vanwege een eerlijker ver deling inleveren ten gunste van bij voorbeeld Leiden en de ziekenhui zen in het noorden van het land. De drie ziekenhuizen in deze re gio zijn verheugd over de nieuwe regeling, die 1 juli 1988 in werking zou moeten treden. Volgens direc teur Sissingh van Rijnoord in Al phen aan den Rijn wordt een scheefgegroeide en oneerlijke situ atie rechtgetrokken: het zieken huis krijgt het budget waar het recht op heeft. Bedragen "Wij zitten vanwege de bevrie zing van het budget ver onder de maat en dat feit wordt nu erkend. En we hebben het geld hard no dig", aldus Sissingh. Ook bij het Diaconessenhuis en het Elisabeth ziekenhuis, dat vorig jaar slechts met heel veel moeite de begroting kon rondkrijgen, is meer geld zeer welkom. Maar om welke bedragen het nu precies zal gaan, is nog volstrekt onduidelijk omdat een aantal nor men en voorwaarden nog moeten worden vastgesteld. Zoals het plan er nu ligt, wordt de herverdeling van het geld over vier jaar uitge smeerd. Een ziekenhuis zou dan volgend jaar maximaal één en de drie jaren daarna maximaal twee procent verhoging van het budget kunnen krijgen. Worden de drie ziekenhuizen in de regio inderdaad met dit maxi mum bedeeld, dan zou dat voor het Diaconessenhuis over vier jaar een uitbreiding van het budget met globaal 2,4 miljoen, voor het Elisa beth 3,8 miljoen en voor Rijnoord 1,6 miljoen gulden kunnen beteke nen. Van deze maxima gaan de zie kenhuizen echter vooralsnog niet uit. "Want dat kunnen we omdat er nog veel zaken in discussie zijn, op dit moment absoluut niet bepa len", aldus A.J.J. de Bont, hoofd van de economische en administra tieve dienst van het Elisabeth-zie- kenhuis. Ook Rijnoord en het Dia conessenhuis hebben nog geen flauw idee hoeveel geld de i regeling zal opleveren. Het bestuur van de personeelsraad geeft openheid van zaken. Links achter de tafel de heer Weeda, naast hem Voorzitter Bekkering. (foto Henk Bouwman» LEIDEN - "De grote schuldige van het niet doorgaan van de verkiezin gen voor de medezeggenschaps raad is het bestuur. De oorzaak ligt bij het stafconvent". Voorzitter Bekkering van de personeelsraad van het AZL nam geen blad voor de mond. Tijdens een bijeenkomst voor het personeel gistermiddag beschuldigde hij algemeen-direc teur Peters van het AZL gezwicht te zijn voor de eis van het stafcon vent (de artsen) om de verkiezin gen uit te stellen. Het dreigement van de artsen om anders naar de rechter te stappen, was volgens hem niet meer dan blufpoker. Bekkering: "Nadat be sloten was de verkiezingen uit te stellen, hebben ook wij overwogen naar de rechter te stappen. Dat bleek helemaal niet mogelijk". Gisteren zouden de verkiezingen voor de medezeggenschapsraad van het AZL plaatshebben. De raad zou in de plaats komen van de huidige personeelsraad, maar ge niet aanmerkelijk ruimere be voegdheden. De personeelsraad is niet meer dan een adviesorgaan. De medezeggenschapsraad krijgt meer bevoegdheden en heeft over bepaalde zaken zogenaamd in stemmingsrecht, hetgeen betekent dat de directie van het AZL bij be paalde besluiten niet om goedkeu ring van de raad heen kan. Donderdag 26 november besloot het AZL-bestuur de verkiezingen af te blazen. De betrokken verkie zingscommissie vernam het be sluit afgelopen vrijdag via een arti keltje in het AZL-blad Cicero. De commissie is inmiddels opgestapt uit protest tegen de gang van za ken. De voorzitter van het overleg orgaan voor het personeel Blan kensteen is ook opgestapt. Volgens Bekkering eisten de art sen uitstel van de verkiezingen na dat een wijziging in hun kandida tenlijst was geweigerd omdat deze te laat was ingediend. Eerder werd de kandidaatstelling al een week uitgesteld op verzoek van het staf convent. De artsen zouden op het laatste moment een stemmentrek- ker aan hun lijst hebben willen toe voegen. "Het al dan niet prijken van een van de artsen op hun lijst was uit eindelijk de reden dat wij allen ge boycot moesten worden. Het be stuur en directie heeft zich een bre vet van onvermogen opgespeld want zij hebben zich niet sterk ge toond om hun sympathieën en toe zeggingen waar te maken", zei de heer Weeda (lid van de personeels raad) gistermiddag. "Het meest er- gelijke is dat door de directie zon- Redactie: Simone van Driel en Melndi telefoon 144941, toestel 217 of 222. Leidse video Volgens Roger Busschots zijn er nergens ter wereld zoveel musea met zo'n waardevolle collectie op zo'n kleine oppervlakte bij el kaar te vinden als in Leiden. Hij kan het weten, want hij kent alle Leidse musea zo'n beetje als zijn broekzak. Gisteren werd een door hem geregisseerde video gepresenteerd in het Rijksmuse um van Oudheden over alle mu sea die Leiden rijk is. In de 24 mi nuten durende video komen maar liefst 15 instellingen aan bod die op een of andere manier iets tentoonstellen. De video is gemaakt in op dracht van de de Stichting Lei den Museumstad. Secretaris Verheij zegt dat zijn stichting als hoofddoel heeft om Leiden als museumstad te promoten, waar dan ook. Daarvoor wordt jaar lijks een krant gemaakt, waarvan gisteren trouwens de tweede edi tie werd gepresenteerd. Daar naast moet het moderne medium video een belangrijke rol gaan spelen. "Die willen we vertonen op beurzen en tentoonstellingen waar we Leiden kunnen promo ten als dé museumstad van Ne derland. Met name in het buiten land gaan we dat doen. Er komen daarom versies in verschillende talen, waaronder in het Japans. We laten de video ook zien op het VW-kantoor", aldus Verheij. De stichting had al wat eerder op dat gebied gedaan zoals een diaserie over Leiden, maar nu wordt het dan modern aange pakt en volledig toegesneden op de musea. Daarvoor is her en der geld bijeen gesprokkeld en met een subsidie van de overheid kon het project wordpn verwe zenlijkt. De maker Busschots, die eige naar is van het bedrijfje Infofilm, heeft al vaker met het bijltje ge hakt. Hij is onder meer maker van de video over de expositie Schatten uit Turkije, over de ten toonstelling Jaargetijden van de mens en de algemene video van het Rijksmuseum van Oudheden over de klassieke oudheid. Naast de video's over Leiden heeft Busschots met zijn bedrijfje ge werkt voor de Ikon en in 1984 zelfs de Sony Video Award ge wonnen voor het beste educatie ve programma van Nederland. Het zal niet bevreemden dat Busschots zijn eigen video 'prachtig vindt'. Volgens hem is het een fictief bezoek aan Lei den. "Het geeft een korte impres sie van datgeen wat er in de Leid se musea te vinden is. Alle musea komen aan bod, dus ook het rela tief onbekende Anatomisch Mu seum en het Prentenkabinet. He le mooie beelden zijn er te zien van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg. Nee, de beroemde beuk heb ik er expres uitgelaten. Ik wist toen al dat die gekapt zou worden", aldus Leidenaar Bus schot. Miyschien dat de video ook eens kan worden utigezonden op televisie, want daarvoor is het wel geschikt. Dat zal niet eens zo gek zijn, want je moest de Leide- naars eens de kost geven die nooit één voet binnen de deuren t hebben gezet. File's Vogens Leidenaar D. Rijpma' moet er nu eens een einde komen aan het gedoe rond de file's die elke dag tijdens de spitsuren ont staan. Die file's kosten de ge meenschap handen vol geld en dus moeten die maar eens ver holpen worden. De oplossing is niet het elke keer maar weer uit breiden van het wegennet en het bouwen van tunnels en viaduc ten, want dat zal er volgens Rijp ma alleen maar toe leiden dat er meer auto's op de weg komen. Rijpma heeft zelf een andere oplossing bedacht waaraan ver schillende voordelen zitten. Hij stelt voor dat mensen die naar werk moeten tijdens de spits uren gratis van het openbaar ver voer gebruik kunnen maken. Zij ontvangen van hun werkgever een reisbiljet op naam. De werk gever moet voor het geven van die reisbiljetten een subsidie kunnen aanvragen bij de over heid. Maar gaat dat Vadertje Staat niet handen vol geld kosten? Ze hebben het toch al zo moeilijk met bezuinigingen. Rijpma zegt op zijn beurt dat de overheid geld uitspaart doordat het we gennet niet verder behoeft te worden uitgebereid. "Wat kost het de overheid niet om een paar extra bruggen of tunnels aan te leggen? Dan praat je toch over tientallen miljoenen. Je moet het geld dus"anders gebruiken". Ook is Rijpma niet bang voor een hele papierwinkel die ge paard gaat met subsidie voor het openbaar vervoer. "Werkgevers hebben toch loonlijsten? Aan de hand van die lijsten kunnen ook de gratis biljetten worden uitge reikt. Dat is dezelfde formule als bij de belasting". De voordelen voor de werkge vers zijn duidelijk: de parkeer problemen bij hun bedrijven worden minder groot waardoor de bereikbaarheid beter wordt en er beter bevoorraad kan wor den. Voor de werknemers is het voordeel dat de auto thuis kan blijven en de andere gezinsleden daarvan kunnen profiteren. De tweede auto kan dan zelfs de deur uit. Rijpma hoopt dat hierdoor ie dereen in zijn auto kan blijven rijden. "Ik ben bang dat de auto kosten zoals wegenbelasting steeds hoger worden omdat de filez's zoveel geld kosten. Nu kan de kleine man soms zich nog wel een auto veroorloven. Als dingen duurder worden, is altijd één groep de dupe en dat zijn de min- dervermogenden". der enig overleg opdracht werd ge geven de stemoproepkaarten niet te versturen", aldus Weeda. Bekkering beklaagde zich er over dat op geen enkele wijze met de verkiezingscommissie overleg werd gevoerd. "Alle geldende fat soensnormen zijn hiermee geweld aangedaan", aldus Bekkering. De voorzitter verweet bestuur en di rectie 'amateuristisch en blame rend gedrag' en 'de personeelsraad niet serieus te nemen'. De directie heeft inmiddels aan gekondigd dat over twee maanden de verkiezingen alsnog door moe ten gaan. Volgens Bekkering is de ze termijn veel te kort en kunnen de verkiezingen niet eerder dan over vijf maanden worden gehou den. Het aanwezige personeel vroeg de personeelsraad, die aan vankelijk volgend maand zou aftre den, tot de verkiezingen aan te blij ven. De personeelsraad, waarvan het aantal leden inmiddels is gehal veerd, heeft zich daartoe bereid ge toond. De raad is echter niet bereid zich verder nog te bemoeien met de voorbereiding van de volgende verkiezingen. LEIDEN - De Leidse raadsfracties hebben kritiek op het functioneren van het Centraal Meldpunt Discri minatie. Vooral het feit dat het meldpunt zich slechts over matige belangstelling van de doelgroepen mag verheugen, vinden de ge meenteraadsfracties teleurstel lend. "De werkwijze spreekt ons niet aan, het meldpunt krijgt weinig respons vanuit de doelgroepen", stelde PvdA-raadslid N. Demirbas gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie sociale za ken en maatschappelijke aangele genheden. De commissie neemt binnenkort een besluit over het voortzetting van het meldpunt dat vorig jaar september als experi ment voor een periode van ander half jaar van start ging. Volgens Demirbas moet het meldpunt zich meer richten op het bestrijden en voorkomen van dis criminatie dan op het inventarise ren. Ook vond het PvdA-raadslid dat er te weinig mogelijkheden zijn bij het meldpunt om persoonlijk ervaringen met discriminatie te melden. Er is in totaal vier uur per week spreekuur. Ook de andere fracties zijn van mening dat het Centraal Meldpunt op een andere wijze verder moet. Het college van B en W doet bin nenkort een voorstel of en, zo ja op welke wijze, het Centraal Meld punt ook na 1 maart wordt voortge zet. LEIDEN - Mr. C.P.C.M. Oomen (46) wordt de nieuwe voorzitter van het college van bestuur van de Rijks universiteit Leiden (RUL). Het mi nisterie van onderwijs en weten schappen heeft dit bekend ge maakt. Oomen wordt binnenkort door minister Deetman voorgedra gen en de benoeming (bij konink lijk besluit) gaat per 1 september 1988 in, de datum waarop de huidi ge voorzitter, mr. K.J. Cath, met pensioen gaat. Oomen is nu plaatsvervangend secretaris-generaal op het ministe rie van verkeer en waterstaat. Daar voor was hij van 1980 tot 1984 lid van de directieraad van Rijkswa terstaat. Vanaf 1972 is hij achter eenvolgens lector en hoogleraar in straf- en strafprocesrecht aan de Leidse juridische faculteit ge weest. Van 1975 tot 1978 was hij de caan van diezelfde faculteit. LEIDEN - Het duurt nog jaren voor een eventuele verplaatsing van de Leidse Betonmortel Centra le (LBC) naar het Wernink-terrein haar beslag krijgt. Dat zegt B. de Jong, directeur van de Mortelunie, het bedrijf dat in totaal vijf centra les, waaronder de LBC, in deze re gio beheert. Het ingenieursbureau DHV con cludeert in een rapport, dat giste ren openbaar is gemaakt, dat de verhuizing van de onderneming naar het Wernink-terrein milieu technisch gezien mogelijk is. Het bedrijf moet dan wel tal van voor zieningen treffen. Volgens direc teur De Jong moet zijn bedrijf nu eerst bekijken of de verhuizing van de Zoeterwoudseweg naar het ein de van de Morsweg financieel een haalbare kaart is. Volgens het be stemmingsplan is er geen plaats meer voor de LBC op de huidige lo- katie. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening en milieu denkt even eens dat het nog wel enige tijd zal duren voor de verplaatsing van de betoncentrale een feit is. Eerst moeten gemeente en LBC het eens worden. De provincie moet vervol gens een vergunning verlenen op grond van de Wet Geluidhinder. De buurtbewoners kunnen be zwaar maken tegen de vergunning verlening. De wethouder verwacht bezwaren van omwonenden. Ook moeten de 44 huizen aan de Mors weg verdwijnen voordat bedrijfs activiteiten kunnen beginnen. Peters wil zich niet uitlaten over de vraag of de gemeente moet bij dragen aan de verplaatsing van het bedrijf dat momenteel aan de Zoe terwoudseweg voor stof- en ge luidsoverlast zorgt. "Wij hebben een verzoek gehad van het bedrijf of het wellicht naar het Wernink- terrein kon verhuizen. Daar heb ben wij een onderzoek naar laten verrichten. Zie het maar als service aan het bedrijf'. Directeur De Jong van de Morte lunie ziet dat toch anders. "Het is beslist niet zo dat wij graag weg willen van de Zoeterwoudseweg. Wij begrijpen wel dat we daar over last veroorzaken. Dit tot ongenoe gen van de bewoners, die daar ove rigens later zijn komen wonen. Te genwoordig is het echter zo dat mensen die bijvoorbeeld bij een haven komen wonen waar lawaai wordt gemaakt, kunnen zeggen: gooi die haven maar dicht". Hoewel De Jong zich aanvanke lijk niet wil uitlaten over een moge lijke bijdrage van de gemeente Lei den in de kosten van de verhuizing, wil hij die zeker niet uitsluiten. "Wij moeten nog beginnen met re kenen, over een vergoeding van kosten door de gemeente is dus nog weinig te zeggen. Als wij een nieuwe machine nodig hebben en de oude is al volledig afgeschreven, dan maakt het niet uit datje die in een nieuwe vestiging opstelt. Als er echter nieuw gekocht moet wor den, terwijl de oude apparatuur nog niet is afgeschreven, is er spra ke van een andere situatie", zegt de directeur van de Mortelunie. De Jong verwacht niet dat het tot sluiting van zijn bedrijf in Leiden komt. Dat zou namelijk inhouden dat de transportkosten van het be ton per rit omhoog gaan, omdat een grotere afstand moet worden afge legd. "Dat zou dan uiteindelijk een duurdere oplossing zijn. Wij willen graag een bedrijf in Leiden hebben omdat het een goede vestigings plaats is", aldus De Jong. Ook wethouder Peters zegt er be slist niet op uit te zijn dat het be drijf wordt geliquideerd of uit Lei den verdwijnt. "Al is het alleen maar om de werkgelegenheid". De Leidse Betonmortel Centrale bestrijkt een gebied dat wordt be grensd door Zoetermeer, Voor schoten, Oegstgeest, Sassenheim, Nieuwe-Wetering en Hazerswou- de. Bij het bedrijf zijn elf mensen werkzaam. Het bedrijf is al 30 jaar aan de Zoeterwoudseweg geves tigd. De eigenaar van de LBC, Ce- mentbouw, bezit aan de Zoeter woudseweg ook het bouwmateria- lenbedrijf Fontein. Als de LBC naar het Wernink-terrein vertrekt, zou er ruimte zijn voor uitbreiding van Fontein. Directeur De Jong noemt suggesties over een mogelij ke uitbreiding van het bouwbedrijf voorbarig. Regisseur Roger Busschots: "Nergens zoveel waardevols op zo'n klein gebied als in Leiden'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13