In jaren '90 Europees digitaal net Computerbedrijven IBM en Nixdorf in telefonie Gestage groei Daihatsu Fiat Groep leidt op Europese automarkt 1 AUTO Veranderingen Cuore en Rocky Auto Allerlei ELEKTRONICA Draagbare telefoon over vijf jaar gewone zaak Boeken DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 PAGINA 11 Eerste plaats overgenomen van VW-Audi Fiat nummer één (de Uno) in het Drentse plaatsje Een. Hier in de luxueu ze SX-uitvoering. (toto pr) Daihatsu heeft geen haast. Het kleine Japanse merk is nu is bezig een goed jaar met ongeveer 9.000 verkochte auto's af te sluiten en denkt voor volgend jaar aan zo'n 9.500 verkopen. Meer hoeft niet. Het wil langzaam maar gestaag ver der groeien. Volgens verkoopdirecteur Van Balen is de Nederlandse organisa tie van het merk niet gediend met een explosieve groei. Dan zouden de dealers het niet kunnen bijbe nen. Daarom gaat het goed zoals het nu gaat. De grootste bijdrage in de groei wordt natuurlijk geleverd door de aantrekkelijke Charade. De ver koop van de grotere Charmant heeft men hier in afwachting van de komst van een nieuw model maar op een laag pitje gezet. Over de kleinere Cuore is men in het Rotterdamse hoofdkwartier niet ontevreden, maar het zou nog beter kunnen. De Suzuki Al to zit het meest in de weg. Eenzelfde type auto, maar wel iets goedkoper. In Rotterdam wordt echter verwacht dat de ko mende nieuwe Alto door de over stap van de starre achteras naar on afhankelijke wielophanging rond om wat duurder zal worden, waar door de kansen voor de Cuore 850 (altijd al onafhankelijk geveerd) weer wat groter worden. In deze prijsklasse telt immers elke gul den. Wijzigingen Maar ook de prijs van kleine Cu ore is 100 tot 300 gulden (afhanke lijk van de uitvoering) omhoog ge gaan. Daihatsu heeft - zoals gemeld - het model op enkele onderdelen gewijzigd. Zo loopt de motorkap verder naar voren door en vormen grille en voorbumper een geïnte greerd onderdeel. Ook van binnen is het een en ander verbeterd. Op zichzelf allemaal niet zo spectacu lair, maar ook details kunnen be langrijk zijn. Technisch' bleef alles bij het ou de. Een proefrit levert dan ook wei nig verrassingen op. De 850 cc drie- cilinder motor (van 44 pk) is goed voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in dik 15 seconden en een gemakkelijk te halen top snelheid van 135 km/uur. En dat natuurlijk bij een heel matig benzi- negebruik. Rocky Daihatsu heeft overigens nog een paradepaardje op stal: de ter reinwagen Rocky. Deze alleskun- ner is goed voor zo'n 400 verkopen per jaar. Voor het modeljaar '88 heeft men het concept in takt gelaten, maar tal van details gewijzigd. Vooral op Renault heeft de zescilindermotor in de 25-serie vernieuwd. Door ver andering van de krukas en vernieu wing van inspuiting en ontsteking kon de inhoud worden vergroot tot 2849 cc, het vermogen worden uit gebreid tot 160 pk en het maximum koppel worden opgevoerd tot 230 Nm bij een lager toerental (2500). Waardoor de motor dus sterker en -soepeler is geworden. Natuurlijk is het een en ander het eerst te merken in de prestaties. In net even meer dan 9 seconden Samengesteld door Koos Post Cuore zal een flink deel van de gestage groei van Daihatsu voor zijn rekening moeten nemen. Diverse details van de kleinste uit de collectie van het rood witte Japanse merk werden verbeterd. Maar daarmee gingen ook de de prijzen wat in de hoogte. het gebied van comfort, dat op een aanzienlijk hoger peil werd ge bracht. Het aanhangwagengewicht werd verhoogd van 2.500 naar 3.500 kg. En het leveringsprogram ma werd uitgebreid tot niet minder dan 28 modellen, waarbij enkele eenvoudiger uitgevoerde versies. Deze vernieuwde introductie ging uiteraard gepaard met een in de autobranche dan gebruikelijke prijsverhoging. In dit geval van 0,8 tot 4,3 procent. wordt deze Renault 25 V6 injection 2,8 liter uit stilstand naar een snel heid van 100 km/uur getrokken en als men het gaspedaal diep blijft in drukken komt men ten slotte op een topsnelheid van tegen de 215 km/uur uit. Maar meer nog dan deze uiterste prestaties - die men in de dagelijks praktijk niet zo vaak zal kunnen halen - is het de souplesse van de krachtiger motor die bekoort. In de lagere toerentallen valt dat het meeste op. Bij hogere toerentallen komt er nogal wat geluid vrij (er is trouwens ook vrij veel band- en windgeruis) maar over het alge meen blijft het rumoer binnen de grenzen der aanvaardbaarheid. Zoals ook het gebruik niet tegen viel. Tegen de één op tien is lang niet beroerd voor een auto van zo'n allure. Want nog altijd is de Renault 25 een sierlijke gelijnde wagen Fiat-Lancia heeft de eerste plaats in de nog steeds groeiende Europese automarkt - dit jaar ongeveer 12 miljoen stuks - overgenomen van Volkswagen-Audi. Dat liet directeur D. Fütterer van Fiat Auto Nederland weten bij de introductie van de Uno SX. Zonder het onlangs opgekochte merk Alfa Romeo haalde de Fiat Groep een marktaandeel van 13 procent, ter wijl de Westduitse combinatie daar net even beneden zakte. Maar zou men bij Fiat ook Alfa meetellen en bij Volkswagen-Audi ook het Spaanse merk Seat, dan nog blijft de volgorde hetzelfde: Fi at één en Volkswagen twee. Maar het is niet alleen in aantal len dat Fiat een goed jaar achter de rug heeft. Omzet en winst zijn ook verder toegenomen. De Italianen boekten een winststijging van 22 procent, een cijfer dat door geen enkele Europese concurrent ook maar wordt benaderd, laat staan geëvenaard. Leuk voor de aandeel houders natuurlijk, maar ook goed voor de investeringen. Dit jaar zal de Fiat Groep voor maar liefst vijf miljard gulden investering, voor het overgrote deel in de autodivi- met een grote lading comfort aan boord. In deze editie zijn elektrisch verstelbare stoelen, elektrisch be diende ruiten, centrale vergrende ling en dergelijke standaard. Maar ook - en dat is bij deze zesci linder belangrijker - de elektroni sche beheersing van inspuiting en ontsteking. Dat zorgt voor brand- stofontbreking bij het loslaten van het gaspedaal (behalve in de eerste versnelling), stabilisering van het stationaire toerental en pingelcon- trole op elke cilinder afzonderlijk. Dat alles in dienst van een soepel functioneren van de motor. Deze vlotte zescilinder kost op een haar na zestig mille. Dezelfde prijs wordt gevraagd voor de kata lysatorversie. Alleen liggen daarin het vermogen en het koppel wat la ger: respectievelijk 153 pk en 225 Nm. Fiat heeft dit opvallende succes vooral te danken aan de Uno. Nooit hadden de Italianen zo'n succesvol model in hun midden. Tot en met september van dit jaar werden er al meer dan 2,6 miljoen Uno's gepro duceerd. Ook in Nederland gaat het model - volgens directeur Füt terer - steeds beter. Tot en met ok tober werden meer dan 11.000 Uno's in ons land verkocht, wat een marktaandeel betekende van 2,18 procent. En intussen gaat de uitbouw van het Uno-programma alsmaar ver der. Dezer dagen werd er weer een nieuw topmodel op de serie gezet: de Uno SX. Prettig comfortabel en leuk compleet uitgerust kost dat Italiaanse stukje luxe op wielen 22 miljoen als men genoeg heeft aan drie deuren en 750 gulden meer als men de voorkeur geeft aan vijf deu- Onder de kap zit een 1498 vierci- linder injectiemotor met katalysa tor, een motor die aan de strengste milieu-eisen voldoet. Het vermo gen bedraagt 75 pk, wat voor pitti ge acceleratie en een voor zo'n be trekkelijke kleine wagen toch flin ke topsnelheid zorgt. Ik kon tij dens een proefrit tenminste fiks uit de voeten. Maar dat is niet het enige nieuws van het Uno-front. De Uno Turbo i.e. zal binnenkort worden geleverd met een anti-blokkeersysteem op de remmen. Het is de eerste maal dat een dergelijk systeem wordt gemonteerd op een model uit de zogenaamde economische klasse. Nu is deze Uno Turbo niet de goed koopste wagen (dat kan ook niet met een motorvermogen van 105 pk en een topsnelheid van 200 km/uur), maar Fiat zit toch op de goede weg. Meermalen is het al betreurd, dat zo'n voortrekkelijk anti-blokkeer systeem - dat echt de veiligheid be vordert - alleen op wagens uit de duurdere klassen te vinden was. Weliswaar is het systeem dat Fiat voor deze Uno Turbo heeft om armd wat anders dan het gangbare abs - het wordt ook anders ('an tiskid systeem') genoemd, maar het resultaat is nagenoeg hetzelfde. Door een elektronisch systeem kunnen de wielen tijdens het rem men niet blokkeren, zodat de auto bestuurbaar blijft en de remweg aanzienlijk wordt bekort. De Uno Turbo i.e. Antiskid wordt geleverd in een speciale uitvoering met elek trisch bedienbare portierramen. Mercedes in Korea Mercedes-Benz is er als eerste buitenlandse autofabrikant in ge slaagd te voldoen aan de importbe palingen van Zuid-Korea. Het merk met de ster mag daar nu per sonenauto's met een cilinderin houd van meer dan twee liter ver kopen. Ook heeft Daimler-Benz toestemming gekregen om specia le voertuigen voor vliegvelden, stadsbussen en vrachtwagens voor bouwtransport naar Zuid-Korea te exporteren. Binnenkort zal Mer cedes een servicecentrum in de hoofdstad Seoul openen. Caravan-RAI De in november gehouden Cara van Camping RAI wordt door or ganisatoren en deelnemers een succes genoemd. Hoewel er in ja nuari een soortgelijke beurs was gehouden kwamen er ditmaal zo'n 15.000 bezoekers meer, die het to taal brachten op 89.442. Er werd ook aardig zaken gedaan, de expo santen toonden zich althans zeer tevreden. In de tentensector waren de verkoopresultaten zelfs boven verwachting goed. De volgende Caravan Camping RAI zal ook in november worden gehouden: van 25 tot en met 30 november 1988. In het vrije veld kan men met een soort draagbare autotelefoon (met in gebouwde accu) over grote afstanden telefoneren. (foto gpdi De hoofden van dertien verschillende Europese PTT's hebben in september een contract getekend met betrekking tot het radio-telefoonnet. Hoewel die vergadering verder onopgemerkt voorbij is gegaan, zal de overeenkomst grote gevolgen hebben in de jaren negentig. Het contract houdt in dat er door heel Europa een geweldig draadloos telefoonnet totstand komt. Daarop zal elke auto-, boot- of mobiele telefoon kunnen werken: onafhankelijk van welk land de radiotelefoon afkomstig is. door Hugo van der Heem De overeenkomst had duidelijk zijn weerslag op de onlangs gehou den wereld communicatie tentoon stelling Telecom' in Genève. Fa brikanten uit vele landen toonden daar al mobiele- en autotelefoons die geschikt zijn voor de nieuwe 900 MegaHertz-band. De definitie ve apparaten - waarbij digitale techniek zal worden toegepast - zijn echter nog niet gereed. Aan het Europese project doen nu al 13 landen mee: behalve Ne derland, België, Duitsland, Dene marken, Zweden, Noorwegen, Fin land, Frankrijk, Ierland, Italië, En geland, Spanje en Portugal. De mo gelijkheid bestaat dat in een later stadium ook andere Westeuro- peese landen, die aan de PTT-over- leg meedoen (zogeheten CEPT-lan- den) zich bij de overeenkomst zul len aansluiten. Verwacht wordt dat de indienst- stelling van de eerste netten rond 1991 zal plaats hebben. In 1993 zul len verschillende hoofdsteden van de dertien landen voorzien zijn van het systeem, inclusief het grootste vliegveld van het land. Daarna zal men er naar streven het verzor gingsgebied te vergroten tot en met de hoofdwegen in de diverse lan den. Het net zou rond 1995 door heel Europa moeten werken. Tarieven Hoewel elk land in die situatie dezelfde apparatuur gebruikt, zal elke PTT nog wel zelf de tarieven vaststellen. Thuis krijgt men de re kening van alle in het buitenland gevoerde gesprekken. Autotelefoonnet-3 zal in de 900 MegaHertz-band in Nederland vanaf 1989 worden ingevoerd. Het gaat hier om een tijdelijk, analoog net, met wel weer meer mogelijk heden, zij het dat het nog niet bruikbaar is in heel Europa. Dit is nodig omdat de telefoons op auto- telefoonnet-2 dan vrijwel allemaal uitgegeven zijn. Er moet dus een opvolger komen. Met de 900 MHz-band radiotele foons is in de noordelijke landen (Noorwegen, Zweden, Denemar ken en Finland) al flink wat erva ring opgedaan. Het autotelefoon systeem van deze landen (Nordic Mobil Telephone - NMT) staat ten voorbeeld aan autotelefoonnet-3 in Nederland. Geleidelijk zal vervolgens ook 'net 4' zijn intrede doen. Hoewel werkend in vrijwel dezelfde band, gaat het om een wezenlijk ander systeem, dat nog kleinere telefoons en mobilofoons toestaat. Alle spraak daarop zal vertaald worden in digitale (^computer) signalen. Deze signalen (met een dichtheid van 56.000 bit per seconde) zijn niet meer af te luisteren: ze klinken als een soort geratel. Het wordt met dit systeem ook standaard mogelijk om inplaats van spraak allerhande stuur- of computersignalen over te brengen, hoewel PTT daarmee ook op het huidige radionet reeds expe rimenteert. Cellulair Radionet 3 en 4 zullen op de 900 MHz worden opgebouwd volgens het zogenaamde cellulaire sys teem. Daarbij is het land in kleine vakken verdeeld, elk met een flink aantal radiokanalen, met name bij steden. Via deze kanalen kan de ei- geworden. Vandaar dat de IBM- en de Nixdorf-aankondiging telefoon centrales te gaan leveren niet uit de lucht kwam vallem IBM annonceert zijn reeks tele communicatie produkten nadruk kelijk in tien Europese landen, waaronder Nederland. De bedrijfs telefooncentrale heeft het type nummer 8750 BCS (Business Com munications System) gekregen. Hij zal in Nederland leverbaar wor den als PTT geprivatiseerd is en er een vrije markt voor zulke produk- ten ontstaat: na 1 januari 1989. De bedrijfcentrale die men dan gaat leveren heeft een programma pakket aangepast aan de Europese eisen. Per land kan men nog aan passingen doen, indien gewenst. De centrale voldoet aan de Europe se ISDN-versie, die momenteel volop in ontwikkeling is. Er zijn ve le functies denkbaar, zoals verkort genaar van een auto- of draagbare telefoon (die steeds kleiner en handzamer zullen worden in de toekomst) contact opnemen met een abonnee thuis. Dat gaat via een speciale radio/telefooncentrale, die ook de sterkte van het signaal bij houdt. Wordt het gesprek te zwak en slecht te ontvangen in een vak, dan schakelt de centrale automa tisch over naar een ander. Dat ge beurt omdat het voertuig van waar uit het gesprek wordt gevoerd zich ondertussen verplaatst heeft. Een dergelijke, bijna onmerkba re overschakeling gebeurt nu ook al vrij goed met autonet-2. De tech nieken om de beweging van het voertuig bij te houden worden ech ter steeds geraffineerder. Met het toenemen van het verkeer zullen de vakken (het cellulaire net wordt fijnmaziger) steeds kleiner wor den. De toepassing van kleinere, draagbare telefoons op batterijen door het hele land (later Europa) wordt in die situatie steeds makke lijker. Het zal dan ook niet al te lang meer duren of het privé-toestel gaat mee naar de supermarkt, waar de kinderen hun vader of moeder in geval van nood kunnen bellen. Met het overbrengen van digitale signalen via de zend/ontvangtech- niek is nog niet veel ervaring opge daan. Nu de gezamenlijk PTT-ei- sen er liggen, kunnen de communi catie-firma's volop aan de slag. Ge zien het feit dan men apparatuur zal kunnen ontwikkelen die in heel kiezen, conferentie schakelingen met meerdere toestellen, automa tisch herhaald kiezen en combina ties met een selectief oproepsys teem. De centrale heeft een capaciteit van 50 tot 3000 interne aansluitin gen en kan maximaal 1120 buiten lijnen aan. Toch beslaat de centrale in de kleinste uitvoering maar een vloeroppervlak van 80 bij 80 cm. De centrale is modulair opge bouwd en daardoor makkelijk uit te breiden. Er kunnen willekeurig telefoons of computers op worden aangesloten. Een combinatie van telefoon en computer maakt het mogelijk om heel snel nummers met de PC op te zoeken en die ver volgens door de 'personal' ook te laten kiezen. De arbeidsplaats van de telefoniste komt er dan ook heel anders uit te zien in IBM's visie. Nixdorf heeft in samenwerking Europa te gebruiken is, verwacht men lagere prijzen. Ook al omdat men grote aantallen denkt te kun- met de Duitse Bundespost een aan tal ISDN-proeven gedaan en heeft inmiddels al heel wat kleine be- drijfscentrales geleverd. Ook is men bezig met zogeheten breed- band-communicatie, waarbij tal van telecommunicatie diensten te gelijk worden overgebracht. De computerfirma heeft er vanaf het begin naar gestreefd tegelijk spraak, tekst en data (per compu ter) en tenslotte ook beeld over te brengen. Dit heeft onder meer ge leid naar bedrijfs-telefooncentrales waarbij men ook een beeldverbin ding tijdens het gesprek tot stand kan brengen. Nixdorf biedt kleine centrales aan voor hotels waarbij een auto matische wekfuncties is inge bouwd. Tevens kunnen daarmee makkelijk allerlei boekingsfunc ties gedaan worden. Men biedt ook telefoontoestellen aan met een dis- nen verkopen: in de Westeuropese landen zal de mobiele telefoon een dagelijks verschijnsel worden. play (leesvenster) van twee regels, 80 tekens breed. Met deze toestel len zijn tal van extra functies te ver wezenlijken. Alarmering Tele Alarm tenslotte is een Zwit serse vinding rondom telefonie. Het bedrijf Teletronic ontwierp een telefoontoestel met een draad loze afstandsbediening (een zen dertje) zo groot als een pakje siga retten, dat men bij zich draagt. Bin nen een cirkel van 60 meter van het toestel kan men alarm slaan door op een knop te drukken. Dit kan geschieden door bejaarden, die een dergelijk zendertje bij zich dragen in verband met de gezondheid. Het kan echter ook onopvallend door b.v. bankpersoneel worden gedra gen. Een overvaller kan in zo'n ge val niet waarnemen dat men (op af stand) alarm slaat. Spellen Personal computers zijn er niet om er spelletjes mee te doen. Wie daar op het zwaartepunt wil leggen, moet niet bij IBM en familie zijn, maar kan beter een relatie aankno pen met Commodore, MSX of Ata ri. Dat PC's echter niet uitsluitend met droge stof als tekstverwerkers of database kunnen draaien, laat Olaf Schrickel zien in het boek Toepassing en spellen in IBM-ba- Naast fractals, zijn er ook pro gramma's a la Arcade en adventu res. Printerprogramma's drukken Guust Flater, Bambi of een portret af. Wat technischer gaat het toe bij programma's over weerstandsnet werken, kleurcodes, transistoren en de timer 555. De niet elektroni-' ca-hobbyist kan er evenwel weinig of niets mee doen. In de laatste twee hoofdstukken gaat Schrickel nog serieuzer te werk. Allereerst een programma dat adventures genereert - hoewel u niet alle denkwerk wordt be spaard. Als slotstuk een program ma-bestandsorganisatie, waarmee naar hartelust kan worden geëxpe rimenteerd. De auteur waarschuwt in zijn in leidend woord voor fouten bij het overtikken van de programma's. Dat blijft altijd een handicap bij computers die geen controle op de syntax van een programmaregel uitvoeren voor deze wordt geac cepteerd. Pas als het programma wordt gerund, komen - in de mees te gevallen - de fouten te voor schijn. Een vergeten spatie kan al .dodelijk" zijn. Toepassingen en spellen in IBM- basic/Schrickel/Kluwer Deventer/f 29,50. Meten Bepaalde metingen zijn onontbeer lijk bij het testen en controleren van elektronische schakelingen. 'Meten in de elektronica' is prak tijkgericht rondom de vragen „hoe?" en „waarmee?". De om gang met multimeter en oscillo- scoop komt uitgebreid aan bod. Maar ook hoe dat laatste instru ment met behulp van een home computer kunt nabootsen. Dat is in elk geval een minder kostbare zaak dan de aanschaf van een echt apparaat. Wie op een of andere manier iets doet in de elektronica kan niet zon der naslagwerk, dat de gegevens van allerlei IC's bevat. Omdat de ontwikkelingen in de halfgeleider wereld allerminst stilstaan is on langs Datasheetboek 2 verschenen met gegevens over de nieuwste IC's. Meten in de elektronica/G. H Nachbar/Elektuur Beek/F 29,75. Datasheetboek 2/Steeman/Elek- tuur Beek/F 41,00. GUUS LEEUW Hoewel de markt voor openbare- en bedrijfstelefonie het meest van een slagveld wegheeft, zijn er nog steeds grote bedrijven die deze markt wensen te betreden. Dat blijkt uit de aankondigingen die zo wel IBM als Nixdorf onlangs heb ben gedaan op de internationale expositie Telecom in Genève. Zij hebben aangekondigd nieuwe di gitale bedrijfscentrales te zullen gaan leveren, waarvan inmiddels de gegevens bekend zijn gemaakt. Het betekent dat de concurrentie in dit veld nog heviger zal worden. Traditioneel worden zowel de openbare- als de bedrijfscentrales geleverd door een beperkt aantal telefoonreuzen. Research op dit, zich steeds uitbreidende gebied, is perperduur en het aantal klanten beperkt. In vele landen zijn het uit sluitend de nationale PTT's, die het voor het zeggen hebben. Om overal centrales te kunnen verkopen zijn er daarom de laatste jaren steeds grotere, multinationale combina ties gevormd, met vertakkingen over de hele wereld. Om de telefoonnetten van de toe komst te kunnen ontwerpen, met name het allround telecommunica tienet volgens het ISDN-concept (Integrated Services Digital Net work), gaat de research van de tele foonmaatschappijen helemaal de kant van de computertechniek op. Veel van die bedrijven zijn dan ook inmiddels halve of hele computer firma's geworden. Terrein verlegd Het lag voor de hand dat die ter reinverlegging gevolgen zou heb ben. Computerfirma's van huis uit groeien op hun beurt naar de com municatie toe. Computernetwer ken zijn telecommunicatie-netten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11