Opnieuw felle strijd ontbrand in Afghanistan Volksverhuizing Indonesië loopt uit op fiasco DE BOEKEN- EN PMTENMARKT IN DE BIJENKORF VOOR WIE V\N LEZEN, LUISTEREN EN VOORDEEL HOUDT. Rustige herdenking doden in Suriname Iraniërs uit Frankrijk gezet Memoires Schmidt in Duitsland bestseller Bestrijding overbevolking Java strandt op gebrek aan geld en animo WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 7 Bloedige gevechten om steden ISLAMABAD (AP) - In de Afghaanse hoofdstad Kabul worden veel doden en gewonden aangevoerd van twee bloedige veldslagen in Afghanistan, zo is gisteren door westerse diplomaten gemeld. Volgens de diplomaten in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad is uit Afghanistan be richt over een felle strijd om de strategisch belangrijke oos telijke stad Khost en om de zuidoostelijke provinciehoofd stad Kandahar. Eerder dit jaar was bij Kandahar de zwaarste veldslag geleverd in de acht jaar oude strijd tus sen islamitische guerrillastrijders en de Sovjet-Afghaanse troepen. Kandadar in zuiden van Aghanistan, waar de gevechten v PARAMARIBO (GPD/ANP) - De twee dodenherdenkingen die gis teren gelijktijdig in Suriname plaatsvonden, zijn rustig verlopen. Leden van de vakcentrale Moeder- bond herdachten de standrechtelij ke executie van hun voorzitter Cy- rill Daal en 14 anderen en decem ber 1982. De Daal-herdenking werd door de militairen als een 'provoca tie' opgevat en beantwoord met een eigen dodenherdenking voor 'de nationale helden die zijn geval len sinds 25 februari 1980', de da tum van de staatsgreep door Bou- terse. Bij het moederbondsgebouw verzamelden zich enkele honder den vakbondsleden die kransen legden op het graf van Daal. Voor zitter Van Russel: "Een maand voor zijn overlijden besprak Daal de democratisering. De Moeder- bond stond toen alleen en op 8 de cember werd bewezen dat een en keling een drenkeling is". Een zegsman in een Kabuls zieken huis zou hebben verteld dat er nog nooit zoveel doden en gewonden waren binnen gebracht. Over de verliezen aan Russische zijde was niets bekend, omdat het Rode Le ger zijn eigen lazaretten gebruikt. De guerrillastrijders zouden Khost, dat slechts 40 kilometer van de Pakistaanse grens ligt, nog steeds belegeren en vier belangrij ke toegangswegen bezet houden. Afghaanse regeringstroepen wa ren er niet in geslaagd dichter bij de provinciehoofdstad Gardez, 75 kilometer naar het noordwesten, te komen. De Russen hebben, tot dusverre zonder succes, comman dotroepen en elite-eenheden inge zet. Volgens de diplomaten en zegs lieden van de guerrillabewegingen heerst in Khost een nijpend gebrek aan voedsel en zijn er ook veel ver liezen onder de burgers gevallen door onnauwkeurige Sovjet-bom bardementen van grote hoogte op door de guerrillastrijders verover de gebieden. Volgens de jongste berichten hebben de guerrillastrij ders sinds eind november MIG-gevechtsvliegtuig neerge haald, een Afghaans transport vliegtuig en drie helikopters. In Kandahar, dat verder naar het zuidwesten ligt, hadden gecombi neerde verzetsbewegingen de afge lopen twee weken maar liefst ze ven Sovjet-Afghaanse stellingen onder de voet gelopen, aldus de di plomaten. Een ongenoemde Af ghaanse zegsman zou hebben ver teld dat de islamitische verzets strijders op 21 november een leger post hadden veroverd bij Mard Qala even buiten de stad. Maar de regering in Kabul zou op het ogenblik ook nog van een ande re zijde worden belaagd. De afgelo pen week zijn volgens diplomaten bloedige vuurgevechten geleverd tussen regeringsgezinde troepen onderling. President Najib heeft aan westerse journalisten toegege ven dat onenigheid is uitgebroken op 30 november tijdens de zitting van de Loya Jirga, de Grote Natio nale Raad, toen zo'n 1500 rege ringsfunctionarissen en burgers bijeen waren in Kabul om de grondwet goed te keuren en de aanstelling van Najib als president te bekrachtigen. De strijd in Afghanistan zal vol gens Amerikaanse en Russische functionarissen een belangrijk ge spreksonderwerp zijn op het topoverleg tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov in Washington. FRANKFURT (AP) - De me moires 'Menschen und Macht- e'van de voormalige Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt zijn een bestseller ge worden bij onze oosterburen. Meer dan 230.000 exemplaren zijn inmiddels verkocht van dit boek, waarin dit voormalig SPD- lid vaak openhartig zijn mening geeft over vooraanstaande politi ci van deze wereld. Brezjnev is volgens Schmidt een Rus met alle kwaliteiten die wij normaal gesproken een Rus toedichten: kracht, goed voor een drankje, gastvrij, gevoelig, warm, gul. In de visie van Schmidt wil de Chinese partijlei der Deng Xiaoping dat China een communistische maatschap pij blijft en geen vrije of een die is gemodeleerd naar democratisch Westers voorbeeld, maar een au toritaire maatschappij in een au toritaire staat. De Amerikaanse president Carter zou zonder het te wensen of te herkennen het vertrouwen hebben ondermijnd dat de Sov jetunie had in de strategische doelen van de Verenigde Staten. Ook noemt Schmidt het misluk ken van Carters mensenrechten- beleid voorspelbaar: "Hij bleek niet op de hoogte van het feit dat de Russen nooit burgerrechten hebben gekend". In 1977 zaten de Carter en Schmidt bij elkaar en Carter vroeg aan Schmidt hoe ze samen konden werken om de Berlijnse Muur neer te halen. "Toen reali seerde ik me hoe weinig mijn ge sprekspartner begreep van de si tuatie in een gescheiden Europa en van de macht van de Sovjetu nie en haar belangen", aldus de memoires. Over Reagan schrijft Schmidt dat de Amerikanen eindelijk een president hebben die één van hen is en met zijn landgenoten kan praten zoals zij zelf onder ling met elkaar praten. Schmidt noemt Reagan een fantastische tv-communicator maar waar schuwt tegen de tendens om po pulariteit als maat voor de poli tiek te nemen. De SPD'er Schmidt was van 1974 tot 1982 regeringsleider in de Bondsrepubliek. Een derde van zijn boek besteedt hij aan de 'wisselende koude en warme douches', de typering van het Amerikaanse buitenlandse be leid dat met iedere nieuwe presi dent veranderde. "In het licht van huidige Eu ropese opvattingen zou je kun nen zeggen dat het internationa le beleid in het tijdperk Nixon- Ford-Kissinger bestempeld kan worden als de middenweg. Car ter draaide het stuur 90 graden naar links en Reagan ging weer 180 graden naar rechts", aldus Schmidt in zijn boek. Helmut Schmidt die op 23 de cember 69 jaar wordt oefent geen politiek ambt meer uit en is me de-uitgever van het prestigieuze weekblad Die Zeit. Verder geeft hij lessen aan universiteiten en lezingen voor internationale in stituten. Schmidt leidde jarenlang de rechtervleugel van zijn partij en is altijd voorstander geweest van stationering van Amerikaanse raketten in de Bondsrepubliek. Studietoelage Surinaamse studenten die door de deviezenbeperking van hun re gering in financiële moeilijkheden zijn gekomen krijgen een studie toelage in de vorm van een rente loos voorschot. De eerste uitkering is in januari, zo meldt het ministe rie van onderwijs. Tot dusver heb ben zich ongeveer 350 Surinaamse studenten voor de toelage aange meld. Door de deviezenbeperking kan uit Suriname geen geld meer worden overgemaakt aan in ons land verblijvende Surinamers. Golfoorlog Iran heeft gisteren bekendge maakt dat zijn Revolutionaire Gar de maandag twee Iraakse ge vechtsvliegtuigen heeft neerge haald. Een van de toestellen zou met een Stinger-raket zijn neerge schoten. Voorts meldde radio Te heran dat Iraanse gevechtsvliegtui gen aanvallen hebben uitgevoerd op doelen in de buurt van Al-Bas- rah, de reeds zwaar getroffen ha venstad in het zuiden van Iraq. Zuidafrika In het zwarte Zuidaffikaanse woonoord Taylor's Halt, in de buurt van Pietermaritzburg, zijn zes zwarten doodgestoken door een groep andere zwarten die op plundertocht was. De politie deel de mee dat het geweld waarschijn lijk voortvloeit uit onenigheid tus sen de anti-apartheidsorganisatie UDF en de Inkatha-beweging van Zululeider Buthelezi. Gibraltar De leider van de autonome rege ring van de Britse kolonie Gibral tar, de 72-jarige Sir Joshua Hassan, is afgetreden. Het aftreden houdt verband met de recente onderteke ning van een verdrag tussen Groot- Brittannië en Spanje over het ge meenschappelijke gebruik van de luchthaven van Gibraltar. Vliegtuigongeluk Een Amerikaans vrachtvliegtuig pia's. De olie bracht miljarden van het type Hercules C-130 is ver- het laatje, zo veel zelfs dat drie- ongelukt op een afgelegen vlieg- kwart van de nationale begroting veldje op Antarctica. Twee beman- ermee werd gefinancierd. Maar ningsleden kwamen om het leven toen de olieprijzen kelderden en de en de overigen liepen verwondin gen op. LIMA - Zeker 26 mensen zijn in de Peruaanse provincie Chanchamayo omgekomen toen vijf dorpjes langs de Amazone-rivier onder een lawine van modder en stenen werden bedolven. Volgens de autoriteiten zijn zeker 2000 mensen dakloos geraakt door de ramp en worden nog tientallen men sen vermist. De lawine is het gevolg van dagenlange tropische regenbuien. (foto ANP) PARIJS (AFP/UPI/GPD) - De Franse regering heeft gisteren 14 Iraniërs en 3 Turken uitgewezen naar Gabon. Alle 17 personen wa ren lid van Mudjaheddin Khalq die in Iran strijd voert tegen het huidi ge bewind. Acht andere Iraniërs en Turk zijn onder huisarrest ge- DEMONSTRATIE - Voor de derde opeenvolgende dag hebben veilig heidsagenten voor het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou een demonstratie van Russische jo den verhinderd. Dit hebben oogge tuigen meegedeeld. Een tiental 'ot- kazniki', Sovjetjoden aan wie een uitreisvisum wordt geweigerd, werden ter plaatse ondervraagd. De joodse demonstranten hebben aangekondigd gedurende de top tussen president Reagan en partijl eider Gorbatsjov dagelijks bijeen te komen. plaatst. Enkelen van hen waren in hongerstaking gegaan, maar dat heeft hun uitzetting niet tegenge houden. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken zijn de Iraniërs en Turken uitgewezen, "omdat ze mi litante acties uitvoeren die een ern stige bedreiging zijn voor de open bare orde." Er zouden enkele tien tallen Iraniërs zijn gearresteerd, al dus het ministerie. De Mujaheddin Khalq wist gisteren van 21 perso nen zeker dat ze waren gearres teerd, maar men vermoedt dat het er minstens 30 zijn. Iran probeert de Mudjaheddin al jaren hun werk in ballingschap in Frankrijk onmogelijk te maken. In het verleden zijn al eerder Iraanse vluchtelingen, al of niet actieve le den van de Mudjaheddin Khalq, het land uitgezet. De laatste uitzet tingen worden algemeen uitgelegd als een concessie aan Iran van de Franse regering om de normalise ring van de diplomatieke betrek kingen te bespoedigen en de laatste Franse gijzelaars in Liba non vrij te krijgen. De Franse regering heeft tot nu toe op geen enkele manier duide lijk gemaakt op welke manier de uit te wijzen Iraniërs 'de belangen van de Franse Republiek' in gevaar zouden hebben gebracht. Ook in de Franse media werd deze vraag gisteren nog nauwelijks gesteld. De leider van de Iraanse verzets beweging heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties en het Hoge commissariaat voor de vluch telingen gevraagd de Iraanse vluchtelingen in Frankrijk te be schermen. Het betreft Iraniërs die het bewind van Khomeiny zijn ont vlucht en in Frankrijk politiek asiel hebben gekregen. SINGAPORE - De grote volksver huizing van Java naar Irian Jaya (het voormalige Westelijk Nieuw- Guinea), die de Indonesische rege ring in gang had gezet om de over bevolking op Java te bestrijden, is vastgelopen. Meer dan 3800 huizen die de Indonesische regering in Iran Jaya heeft bestemd voor Ja vaanse transmigranten staan leeg en verkeren in vervallen staat. Ver der moeten 16.000 andere huizen als afgeschreven worden be schouwd, zo heeft de Indonesische minister Martono voor transmigra- door Bob Mantiri tie vorige week in het parlement verklaard. Volgens minister Marto no is het debêcle te wijten aan het feit dat er geen geld meer is om het programma behoorlijk te kunnen uitvoeren. De Indonesische regering begon met het ambitieuze programma toen er geen gebrek was aan roe- lingsprojecten werden van de lijst afgevoerd of op de lange baan ge schoven en het veel bejubelde transmigratie-programma raakte in het slop. Bovendien was de animo van de mensen om naar een voor hen wildvreemde omgeving in de bui tengebieden te verhuizen - waar door de traditionele banden met het dorp en de geboortegrond wer den verbroken - in de loop der ja ren beduidend verminderd. Mede als gevolg van de uitgebreide ver slagen in de kranten over de bittere teleurstelling van de mensen die in het beloofde land niet de facilitei ten kregen die hun in het vooruit zicht waren gesteld. Een Nederlandse ambtelijke missie, die in 1984 een uitgebreid bezoek bracht aan Irian Jaya, con stateerde dat transmigranten op de plaats van bestemming arriveren, terwijl de grond niet is ontgonnen en de huizen nog niet zijn afge bouwd. Een veelgehoorde klacht is dat drainagekanalen ontbreken, waardoor nederzettingen soms maanden achtereen onder water staan. De geringe vruchtbaarheid van de grond is een ander pro bleem waarmee veel transmigran ten kampen. Soms is de grond ver zuurd en vaak is de, in de tropen erg dunne, vruchtbare bovenlaag weggespoeld, zo meldden de Indo nesische kranten. Er zijn berichten over ouders die na transmigratie wegens geldge brek hun kinderen verkochten. Andere berichten maken gewag van een familie die was gestorven omdat zij vergiftigde rijst, die was bedoeld om insekten weg te hou den, had gegeten wegens voedsel gebrek. De problemen werden mede ver oorzaakt door het gebrekkig func tioneren van het ambtelijk appa raat, competentiegeschillen tussen de verschillende ministeries (er zijn 20 directoraten-generaal bij de uitvoering betrokken). Het kwam vaak voor dat een nederzetting was gepland in een gebied dat door het ministerie van bosbouw al aan een houtkapfirma was gegeven of door het ministerie van milieu tot be schermd gebied was verklaard. Ondanks de gigantische proble men ging de overheid door met de de verhuizing van miljoenen Indo nesiërs vanuit dichtbevolkte gebie den naar minder bevolkte delen in de archipel. In de afgelopen 35 jaar zijn ruim 4,3 miljoen mensen van de dichtbe volkte provincies Java, Madura en Bali, naar dunbevolkte buitenge bieden als Irian Jaya, Kalimantan (Borneo), Sumatra en Sulawesi (Celebes), 'overgeplant'. Het plan is om er de komende 20 jaar 65 mil joen te laten verhuizen. Achtergrond van deze massale volksverhuizing is de overbevol king. Bijna tweederde van de ruim 165 miljoen inwoners woont op Ja va en Bali, die samen maar zeven procent van het totale Indonesi sche grondgebied beslaan. De be volkingsdichtheid van Java is ruim 2,5 keer die van Nederland en jaar lijks neemt de bevolking van dit ei land nog toe met twee miljoen mensen. Zo'n situatie werkt ar moede en grote werkloosheid in de hand alsmede ontbossing en daar mee gepaard gaande milieuram pen als grondverschuivingen. In 1986 begon de sterk opgevoer de transmigratie van voornamelijk Javanen naar Irian Jaya, waar Ja karta tussen 1984 en 1987 137.000 gezinnen naar toe wilde laten ver huizen, internationale aandacht te krijgen. De ambtelijke missie-Bos signaleerde in haar verslag aan de toenmalige minister Schoo, die dit rapport aan de Tweede Kamer zond, dat deze toestroom de 800.000 Papoea's tot een minder heid in eigen land zou maken. De missie merkte verder op dat "op papier de Indonesische transmi gratieplannen goed zijn uitge werkt. Maar in de praktijk blijkt dat de keuze van gebieden, waar transmigranten zijn gevestigd, niet altijd even zorgvuldig is geschied, hetgeen in een aantal gevallen heeft geleid tot vestiging van men sen op ongeschikte, onvruchtbare gronden". Het feit dat nu de verantwoorde lijke minister in het parlement openlijk kritiek krijgt en zelfs door de rekenkamer op de vingers wordt getikt, betekent dat presi dent Suharto niet gelukkig is met de verrichtingen van zijn minister. Minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking zal, zoals vorig jaar, een reis maken naar Indone sië als voorzitter van de IGGI (de Intergouvernementale Groep voor Indonesië) om de vooijaarsconfe- rentie van deze club van donoren in Nederland voor te bereiden. Bij het 'monument lutie' waren ruim duizend i er getuige van hoe de bataljons commandanten, legerleider Bou- terse en familieleden van de ge sneuvelden kransen legden. Enige honderden militairen waren aange treden. Tijdens de plechtigheid werden saluutschoten afgevuurd. De herdenking van vakbonds voorzitter Daal kreeg niet de om vang van de Front-verkiezingsbij- eenkomsten van de afgelopen maanden. Dit kwam volgens velen door de dreigende taal die de mili tairen een dag voor de herdenking lieten horen. Een andere rem was het feit dat NPS-voorzitter Henk Arron, één van de Front-leiders, zich van van de Daal-herdenking heeft gedistantieerd. Voor de Surinaamse ambassade in Den Haag hebben enkele tiental len demonstranten de vervolging van de decembermoordenaars ge ëist. Van deze herdenkingen in Ne derland zal Suriname niets mer ken, want sinds twee dagen wordt de Wereldomroep weer gestoord. Barschel slikte veel medicijnen LÜBECK (AP) - Wijlen de minis ter-president Uwe Barschel van de deelstaat Sleeswijk-Holstein was waarschijnlijk reeds maanden voor zijn overlijden op 11 oktober aan een overdosis slaapmiddelen en tranquillizers een gebruiker van medicijnen. Dit is gisteren bekend gemaakt door het bureau van de openbare aanklager in Lübeck. Een woordvoerder van het bu reau, Joachim Böttcher, verklaar de dat sinds 1986 verscheidene art sen grote hoeveelheden medicij nen aan Barschel hadden voorge schreven. Barschel had bijvoor beeld een recept voor Tavor, een middel dat vijf maal zo sterk is als valium, aldus Boettcher. Zwitserse functionarissen heb ben geconcludeerd dat Barschel zichzelf van het leven heeft beroofd door een overdosis slaappillen en kalmeringsmiddelen. Er was tegen Barschel een onderzoek ingesteld inzake beschuldigingen dat hij op onwettige wijze zou hebben gepro beerd een politieke rivaal uit te schakelen. Zware bommen geëxplodeerd op Filipijnen MANILA (AP) - Bij en in de groot ste stad van de Filipijnen, Manila, hebben zich gisteren twee krachti ge explosies voorgedaan. Op het vliegveld van Manila explodeerde gistermiddag een autobom, waar door glazen deuren en ruiten wer den verbrijzeld en minstens vier personen verwondingen opliepen, aldus vliegveldfunctionarissen. Een half uur later, omstreeks zeven uur in de vooravond plaatselijke tijd (12.00 uur Nederlandse tijd), explodeerde op verscheidene kilo meters afstand van het vliegveld een tweede bom in het financiële district van Manila, Makati. Bij de ze tweede explosie vielen geen slachtoffers. De directeur van het vliegveld verklaarde dat de aanslagen kenne lijk zijn bedoeld om mogelijke deelnemers aan een volgende week in Manila te houden topconferentie van de ASEAN af te schrikken. In verband met de topconferentie van volgende week zijn in Manila onge veer 10.000 man extra troepen ge stationeerd. De politie heeft vanochtend in de zakenwijk Makati van Manila een in cadeaupapier verpakte tijdbom onschadelijk gemaakt. Het Fili- pijnse persbureau PNA meldde eveneens vanochtend dat opnieuw een burgemeesterskandidaat was vermoord. Pantaleon Pacis, 'zijn vrouw en twee metgezellen liepen maandag in een hinderlaag in de plaats Sanchez Mira in de provin cie Cagayan en werden vermoord. Hij was de zevende verkiezings kandidaat die werd gedood sinds de campagne vorige week van start ging. Minister van buitenlandse zaken Raul Manglapus verklaarde dat de aanslagen niets aan de plannen voor de top zouden veranderen. "Dit soort incidentjes doen zich da gelijks in elke stad over de hele we reld voor", zei hij. De verantwoor delijkheid voor de aanslagen is nog door niemand opgeëist. ADVERTENTIE Als u boeken (van kinder tot kook, van populair tot literair), platen (var, pop tot klassiek) ver beneden de normale prijs wilt aanschaffen, stop dan even met lezen en luisteren en profiteer van al het voordeel op de Boeken-en Platenmarkt in de Bijenkorf. In Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven v.a. 9 december. In Arnhem v.a. 21 december a.s. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF ®Niet in Utrecht

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7