Niet alle details akkoord al bekend Wijziging Russen: van 'geen SDI' naar 'beetje SDI' Zon breekt door bij Russisch volkslied Ook Sovjet-kijker overstroomd met 'top'-nieuws Amerikanen houden toeKchting achter Senatoren verwachten goedkeuring verdrag WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie verschillen met elkaar van mening over de vraag welk gedeelte van het INF-verdrag over de afschaffing van middel lange en korte afstandswapens openbaar mag worden gemaakt. Amerika publiceerde gisteren een 56 pagina's tellende tekst van het verdrag. Maar een 73 pagina's tel lende toelichting waarin de onder het verdrag vallende raketten en raketopslagplaatsen gedetailleerd gemaakt. Volgens een Amerikaanse func tionaris is dat gedaan om te voor komen dat terroristen van deze kennis gebruik kunnen maken. Maar Russische functionarissen vermeld staan, werd niet openbaar toonden zich hierover verbaasd, zeiden zelf van plan te zijn de volle dige tekst, inclusief toelichting, te publiceren. De Amerikaanse onderhande laar Maynard Glitman zei gisteren bij een toelichting dat 2611 raket ten, samen goed voor 3431 kern koppen, onder het verdrag vallen. Uitgesplitst zijn dat 859 Ameri kaanse raketten met evenzovele kernkoppen en 1752 Russische ra ketten met 2572 kernkoppen. Deze cijfers dateren van 1 no vember jongstleden, aldus Glit man. Het gaat daarbij om zowel ge stationeerde als niet-gestationeer- de middellange en korte afstands wapens. In de tekst van het verdrag staan onder meer de manieren opgeno men waarop beide supermachten zich van deze raketten moeten ont doen. Een van de voorwaarden luidt, dat de beide landen elk 100 raketten mogen vernietigen door deze, uiteraard ontdaan van hun kernladingen, simpelweg te lance ren. Ook wordt gedetailleerd be schreven hoe zal worden gecontro leerd of beide landen zich aan het verdrag houden. Dertig Russische inspecteurs zullen bij een Ameri- Overzicht te vernietigen raketten WASHINGTON (AP) - Onder staand volgt een overzicht van het aantal raketten dat krach tens het INF-akkoord aan Rus sische en Amerikaanse zijde zal worden vernietigd. De Sovjetu nie en de Verenigde Staten heb ben ieder hun eigen cijfers in gediend, geldend op 1 novem ber 1987. De Amerikaanse on derhandelaar Maynard Glit man zei dat de cijfers nog kun nen veranderen als de inspectie eenmaal is begonnen. MIDDELLANGE AF STAND (Geplaatst) Verenigde Staten: 429; Sov jetunie: 470 KORTERE AFSTAND (Ge plaatst) Verenigde Staten: 0; Sovjetu nie: 387 MIDDELLANGE AF STAND (Niet geplaatst) Verenigde Staten: 260; Sov jetunie: 356 KORTERE AFSTAND (Niet geplaatst) Verenigde Staten: 160; Sov jetunie: 539. verdrag vallende raketten. Elk moet ook de ander inlichten over plannen om dergelijke raketten, zolang ze nog niet vernietigd zijn, te verplaatsen. Bunkers waarin nu raketten zijn opgeslagen, moeten van bovenaf worden opengemaakt zodat spio- nage-satellieten kunnen waarne men wat er met die raketten ge beurt. Glitman zei gisteren, over spio- nage-satellieten sprekend, dat de gegevens die de Sovjetunie de af gelopen maanden over hun raket ten bekend hebben gemaakt, over het algemeen goed overeenkwa men met de gegevens die de Ame rikanen zelf al door middel van hun satellieten hadden samengesteld. De stemming tijdens de officiële begroetingsceremonie tussen Gor- batsjov en Reagan gisteren bij het Witte Huis was opperbest. (foto anp> Nieuwe plannen verwacht van Warschaupact BERLIJN (AP) - Als de topontmoe ting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov een voor spoedig verloop heeft, zal het War schaupact het komend weekeinde wellicht nieuwe voorstellen doen over vermindering van conventio nele strijdkrachten en de aantallen korte-afstandsraketten. Dit heb ben welingelichte diplomatieke Utah mogen posten, en eenzelfde aantal Amerikanen bij een Russi sche rakettenfabriek in de Oeral. Beide partijen hebben het recht om persoonlijk aanwezig te zijn bij de vernietiging van de onder het WASHINGTON (AP) - De leider nieuwe onderhandelingen met het van de Democratische meerder- Kremlin stort, teneinde nog meer heid in de Amerikaanse Senaat, problemen in het bondgenoot- Robert Byrd, meent dat de vooruit- schap te vermijden, zichten voor ondertekening van het INF-Verdrag door de Senaat goed zijn. Byrd waarschuwde ech ter tevens voor „te veel enthousias me" over het verdrag. Byrd zei dat hij na het verdrag te hebben gelezen geen ernstige pro blemen in de Senaat voorzag. Het is volgens hem echter maar „een kleine stap voorwaarts" en het is vooral van belang om af te wachten wat de gevolgen voor het NAVO- bondgenootschap zullen zijn. Ook de Democratische senator Sam Nunn, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor de strijd krachten, voorspelde gisteren dat het verdrag zal worden onderte kend. Hij wees er echter op dat on voorziene eisen van de Senaat, zo als toevoeging van amendementen waarin wordt geeist dat over be paalde onderdelen opnieuw wordt onderhandeld, door de regering als fataal kunnen worden beschouwd. Senator Richard Lugar, een Re publikeins lid van de senaatscom missie voor buitenlandse aangele genheden, noemde het INF-ak koord een „gezond, goed-onder- handeld verdrag". De Republikeinse senator Ro- kaanse rakettenfabriek in de staat zegslieden in Oost-Berlijn gezegd. TT4"' De Russische partijleider zou na de top in Washington een tussen stop maken in Oost-Berlijn, waar hij een vergadering van het Poli tiek Adviescomité van het War schaupact bijeen zou roepen. Dit comité bestaat uit de partijleiders van de zeven landen van het War schaupact, de regeringsleiders, de ministers van defensie en buiten landse zaken en hoge Russische militairen. Reeds in mei van dit jaar ver klaarde het Warschaupact zich in principe béreid de onevenwichtig heden in de conventionele bewape ning tussen de NAVO en het Oost blok weg te werken, en te steven naar ontwapening „van de Atlanti sche Oceaan tot de Oeral". Hoewel er-een stroom aan geruchten op gang is gekomen over de zoge naamde slechte verhouding tussen Raisa Gorbatsjov en Nancy Reagan valt daar in het openbaar althans weinig van te merken. (foto ap> Tijdens begroetingsceremonie WASHINGTON (GPD) - Het is koud op het grasveld achter het Witte Huis. Toch staan al honderden mensen achter de touwen te wachten op de ceremonie, die pas over een dik uur zal beginnen. Nijvere mannen treffen de laatste voorbereidingen. Vanaf het Witte Huis wordt een rode loper uitgerold in de richting van het podiumpje waarop het straks allemaal moet gebeuren. Voor alle zekerheid krijgt de loper er nog even stevig met de stofzuiger van langs. Even verderop leggen jonge militairen met fris geschoren achterhoof den en gekleed in pracht-uniform witte naamplaatjes op het gras terzijde van het podium. Hier komen straks de ere-gasten te staan. Vice-president Bush en zijn vrouw krijgen de meest prominente plaat sen. Daarnaast worden kaartjes voor minister Shultz (buitenlandse za ken) en zijn vrouw neergelegd, en weer daarnaast is het de plaats voor 's lands hoogste militair, voorzitter van de chefs van staven admiraal Crowe. Overal op en rond het grasveld zwermt het van de veiligheidsmannen die makkelijk te herkennen zijn. Ze kijken allemaal wantrouwend, heb ben allemaal een snoertje uit hun oor lopen, en praten veelvuldig in hun Van helemaal achter in de tuin zijn zo nu en dan flarden van ge schreeuw te horen. Daar, achter het hek, ver weg, staat het volk zich te verdringen in de hoop iets van de ontmoeting van het jaar te kunnen op vangen. Russische journalisten zetten inmiddels elkaar voor het nog lege podi um op de foto. Dan maken mannen en vrouwen met draagbare telefoons en harde stemmen ruw een einde aan de tot dan toe vriendelijke chaos op de "South Lawn". "Witte Huis staf hier, genodigden in dit vak, pers achter dat touw", wordt er gesnauwd, en al gauw staat iedereen waar hy volgens de uiter mate strakke regie ook zou moeten staan. Militairen, van wie sommigen in historisch uniform, en bands marche ren het grasveld op. Vrolijke marsen doen de kou even vergeten. Nieuws gierig wordt gekeken naar het vak van de uitgenodigde beroemdheden. Kissinger is te zien, Billy Graham, acteur Jimmy Stewart en de vermaar de oud-sportheld (en echtgenoot van Marilyn Monroe) Joe DiMaggio. Met trompetten gewapende militairen verzamelen zich nu op een trap boven een van de ingangen van het Witte Huis. Onder de zilveren tonen van hun instrumenten zwaaien de deuren open en daar is, breed lachend, het echtpaar Reagan. Ze blijven aan de rand van het weggetje staan dat tussen het Witte Huis en het gras loopt. Spoedig wordt duidelijk waarom: een zwarte limousine van het soort dat men wel ziet maar niet hoort, komt voorgereden. Het is de Zil van Gorbatsjov. Na een hartelijke begroeting lopen de twee wereldleiders, met een tolk op eerbiedige afstand achter hen, alleen het podium op. Een moment van zware symboliek breekt aan: op het moment dat het Russische volkslied wordt ingezet, laat zich voor het eerst die dag een aarzelend zonnetje zien. Reagan haalt een papiertje uit zijn jaszak en begint aan een kleine wel komstrede. Gorbatsjov knikt kort in de richting van de Amerikaanse pre sident als de tolk de volgende volzin vertaalt: "Ik heb vaak gevonden dat onze volkeren al lang geleden betere vrienden hadden moeten zijn". Geen reactie volgt, als de Amerikaanse president een zinnetje Russisch probeert. "Mr. Gorbatsjov, mir na nas smotrit, de wereld kijkt. En wij heb ben iets om de wereld te laten zien". Dan is het de beurt van Gorbatsjov. Hij houdt een soms haast poëtische speech, die eindigt met: "Ik hoop dat de Sovjetunie en de Verenigde Sta ten een plaats in de geschiedenis van de nu eindigende 20e eeuw zullen in nemen als landen die voor de mensheid de weg naar een veilige wereld hebben geplaveid, een wereld die vrij is van de dreiging van nucleaire ver nietiging". Het is allemaal weer voorbij. Gevolgd door hun beide in bontjassen ge stoken vrouwen en een kleine groep dignitarissen wandelen Gorbatsjov en Reagan terug naar het Witte Huis, rechtstreeks naar de Oval Office, Reagans werkvertrek. Fotografen krijgen nog even de gelegenheid de twee mannen, gezeten naast een knus haardvuur, te vereeuwigen. Dan moet iedereen weg, en blijven slechts de twee wereldleiders, tolken en stenografen achter. Reagan-Gorbatsjov III is begonnen. MOSKOU (GPD) - Een menigte van enkele honderden Moskovie- ten trotseerde gisteravond de kou van de straat om op de Kalinin Pro- spekt via een groot tv-scherm de directe uitzending te volgen van de ondertekening van het INF-ak koord. Toen de handtekeningen gezet waren ging er een spontaan applaus op. De top in Washington is in Mos kou gesprek nummer één en de mensen tonen zich oprecht betrok ken en goed geïnformeerd. De kranten besteedden zeer veel aan dacht aan de gebeurtenissen in Washington. Zowel partijblad Pravda als de regeringskrant Izves- tija brachten vanmorgen op ruim de helft van hun zes pagina's het nieuws van de top en gaven de vol ledige tekst van het INF-akkoord plus de speeches van de beide we- reldleiders en alle nevendocumen- bert Dole, die zich kandidaat heeft* gesteld voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, waarschuwde dat de Senaat niet in de ban van de „glasnost-koorts" moet raken. Hij zei dat de Amerikaanse regering het Kremlin nooit blindelings moet vertrouwen. „Het komt hierop neer, ik vertrouw Ronald Reagan, maar ik vertrouw Michail Gor batsjov niet", zei hij. Dole, die als leider van de Repu blikeinse minderheid in de Senaat een belangrijke rol zal spelen bij de debatten om het INF-verdrag door de Senaat te loodsen, ging ook in op de spanningen die de onderhan delingen over het verdrag in de NAVO hebben veroorzaakt. Het verdrag is de NAVO „door de strot geduwd", meent Dole, en hij pleit er dan ook voor dat de Amerikaan se regering zich niet overhaast in uitgebreide uitleg aan toe, waarin alle punten van het akkoord in gewone mensentaal waren om gezet. Een Russisch gezin Amerika nader tot de Sovjet-kijker met ABC News, dat aan zijn laatste te brengen. De ontbijtshow 'Ne- uitzending van gisteravond bezig gentig minuten', die door onnoe- was. Met pauzes in verband met de De televisie deed vanmorgen een melijk veel Sovjets wordt bekeken, Amerikaanse reclames en ook om- goede poging om het verschijnsel had een direct schakelprogramma dat er aan weerskanten druk ver- epa) taald moest worden, konden de studiogasten elkaar vragen stellen. De Sovjet-presentator, Vladimir Moltsjanov, die tot voor kort cor respondent van Novosti Nederland was, was op jij-en-jou-basis met de Amerikaanse presentator en schroomde niet om af en toe zelf een antwoord te geven op politieke vragen die specialisten in Washing ton stelden. Bij voorbeeld over de terugtrekking van de Sovjet-troe pen uit Afghanistan: "Die is binnen een jaar een feit", aldus Moltsja nov, "als de Amerikanen tenminste ophouden met de steun aan de Af ghaanse rebellen". "Wij noemen deze mensen vrijheidsstrijders, die volledig terecht strijden tegen de bezetters", reageerden de Ameri kanen. Zonder haperen werd deze lasterlijke tekst in het Russisch vertaald. "Nou ja, dat is een van de meningsverschillen die nog be sproken moeten worden", redde Moltsjanov zich eruit. De Russische vermoedens, dat de ondertekening van dit INF-ak koord in maart door de Amerikaan se Senaat nog wel eens moeilijkhe den zou kunnen opleveren, werd door de Amerikanen weggewim peld. En ook over de gewenste 50 procent reductie van de strategi sche raketten deed men in Was hington gematigd optimistisch. Ook top van kinderen uit Europa en VS WASHINGTON (AP) - Kinde ren uit Westduitsland, Neder land en de Verenigde Staten zijn gisteren in Washington voor hun eigen top bijeengeko men terwijl de Amerikaanse president Reagan en de Russi sche partijleider Gorbatsjov praatten over de wereldvrede. De in totaal 246 kinderen, van 10 tot 16 jaar oud, willen Reagan en Gorbatsjov duizend brieven geven, uit een totaal van 230.000 brieven geschreven door kinderen uit 39 verschil lende landen. Christo, een ar tiest die kunstwerken maakt door gebouwen, bruggen en ei landen in te pakken, heeft de brieven voor de kinderen inge pakt. De „kindertop" is georgani seerd door de groep „Vredesvo- gel" in Hamburg en duurt tot 10 december, wanneer ook de „grote top" van Reagan en Gor batsjov eindigt. Mars-expeditie WASHINGTON (AP) - Sovjet-lei- der Gorbatsjov heeft gisteren de Verenigde Staten voorgesteld om samen met de Sovjetunie een be mande expeditie naar Mars op touw te zetten, aldus Karen Mul- hauser, oprichtster van het comité Vrouwen voor een Betekenisvolle Top. Mulhauser zei dat Gorbatsjov de suggestie had gedaan tijdens een ontmoeting met vooraanstaande Amerikanen die plaatsvond na twee zittingen in het Witte Huis. Het idee is afkomstig van de Ame rikaanse astronoom Carl Sagan en wordt enthousiast ondersteund door onder anderen de bekende oud-senator William Fulbright, oud-minister Robert McNamara, de filmacteur Paul Newman, de zanger John Denver en Susan Ei senhower, kleindochter van presi dent Eisenhower. WASHINGTON - De Russische partijleider Gorbatsjov liet er maandag, direct na aankomst in Amerika, geen enkel misverstand over bestaan. De onderhandelin gen over strategische wapens zijn voor hem het belangrijkste onder werp van de top met Reagan. door Henk Dam Waar gaat het allemaal om? Stra tegische of intercontinentale wa pens zijn die kernwapens waarmee de supermachten elkaar vanaf hun eigen grondgebied kunnen besto ken. Zowel Amerika als de Sov jetunie hebben de mogelijkheid zo'n 12.000 doelen met dit type wa pen te raken. Waar Reagan en Gorbatsjov het bij hun eerste top in Genève van november 1985 al in principe over eens werden, is dat het aantal stra tegische wapens met de helft moet kunnen worden verminderd. Bij hun volgende ontmoeting, een jaar geleden in Reykjavik, werd dit na der gepreciseerd. Toen werd afgesproken dat bei de supermachten 1600 strategische lanceerders (raketten of zware bommenwerpers) zouden mogen overhouden, met in totaal 6000 kernkoppen. Dit zou, aldus het overleg in Reykjavik, in een perio de van vijfjaar moeten gebeuren. Waarover de Verenigde Staten en de Sovjetunie het niet eens wer den, was welke wapens elk der su- permogendheden precies zou moe ten vernietigen. Eenvoudig ge zegd: de Sovjets willen vooral die wapens beperkt zien waarin de VS sterk zijn, de Amerikanen eisen het omgekeerde van de Sovjetunie. Deze discussie over de zoge naamde „sublimieten" is nog lang niet afgerond, maar in september is van de kant van de Sovjets een con cessie gedaan. Zij gaven toen toe aan de Amerikaanse eis dat het aantal kernkoppen op hun zware, op land gestationeerde raketten op 1540 wordt gebracht. Maar andere problemen over de aard van de te vernietigen raketten staan nog steeds recht overeind. Zo willen de Sovjets vasthouden aan hun nieuwe mobiele strategische raketten en willen de Amerikanen dat die onder de termen van een START-verdrag (de overeenkomst over strategische wapens) totaal verboden worden. De Sovjets eisen omgekeerd van de Amerikanen dat die hun vanaf zee te lanceren kruisraketten onder het verdrag laten vallen. De Ameri kaanse regering wil hierover apart onderhandelen. Controle Daarmee zijn de technische pro blemen van een START-akkoord niet afgelopen. De twee super machten moeten het ook nog zien eens te worden over controle-pro cedures, met andere woorden: over de manieren waarop elk ervan ver zekerd kan zijn dat de ander zich echt aan het akkoord houdt. Op dit vlak heeft het gisteren ge tekende akkoord over korte en middellange afstandswapens, het INF-akkoord, een belangrijke doorbraak te zien gegeven. De Sov jetunie gaat daarin akkoord met „on site" inspectie, controle dus van Amerikaanse specialisten in fabrieken en installaties op Rus sisch grondgebied. De Amerikanen wilden een der gelijke ingrijpende wederzijdse in spectie allang. Dat de Sovjetunie daarmee akkoord is gegaan, bete kent dat het principe ook op een START-akkoord zou kunnen wor den toegepast. Daarmee zouden controle-problemen voor een groot deel kunnen worden opgelost. Maar controle of verificatie van een START-akkoord blijft moei lijk, moeilijker dan bij INF. Bij het INF-akkoord immers gaat het om de vernietiging van een hele cate gorie wapens, en dat is relatief een voudig na-te gaan: niet een van die wapens mag overblijven. Bij een START-akkoord blijven wel wa pens over. Star Wars Amerikaanse onderhandelaars gaan ervan uit, dat zowel over de sublimieten als over verificatie kan worden onderhandeld, en dat de twee supermogenheden elkaar ooit zouden moeten kunnen vinden. Maar dan blijft er nog één huizen hoog obstakel over. In Reykjavik maakte Gorbatsjov duidelijk dat hij alleen over een START-akkoord wil praten als de Amerikanen beperkingen accepte ren voor hun plannen tot ruimte- verdediging, ook wel bekend als SDI of „Star Wars". De Sovjets eisten, nader gespeci ficeerd, dat de Amerikanen zich ge durende tien jaar houden aan het in 1972 gesloten ABM-verdrag met de Sovjetunie. Daarbij wilden ze dat werd vastgehouden aan een zoge naamde „nauwe" interpretatie van het verdrag. Het ABM-verdrag naar Russi sche lezing zou testen en statione ren van ruimte-defensie vrijwel ge heel verbieden. Reagan weigerde in Reykjavik daarmee akkoord te gaan. Hij wil juist naar een „brede" interpretatie van het ABM-verdrag toe, waarmee hü in de praktijk alles kan doen wat hij in het kader van SDI ook wil doen. Sinds Reykjavik is er aan Russi sche zijde ook in dit opzicht sprake geweest van enige beweging. Een nog in Reykjavik geformuleerde eis dat de Sovjets, als beide landen na de periode van tien jaar het ABM-verdrag zouden opzeggen, een veto zouden moeten hebben op Amerikaanse stationering van SDI is nu van tafel. Medio dit jaar kwam de Sovjetu nie verder met nieuwe voorstellen waarmee bepaalde testen in het ka der van SDI worden toegestaan. Bij de gesprekken tussen Shultz en Sjevardnadze van de afgelopen herfst is gebleken dat de aard van wel en niet toegestane testen voor de Sovjets onderhandelbaar is. Dat betekent dat in ieder geval door de Sovjetunie wordt gezocht naar formules waarmee de Ameri kanen weliswaar zekere beperkin gen aan SDI zouden accepteren, maar dan beperkingen die veel minder ver gaan dan tot nu toe is geëist. Zekere vormen van SDI willen de Sovjets nu toestaan. Het stand punt is verschoven van „geen SDI" naar „een beetje SDI". Daar zou de doorbraak kunnen zitten die een START-akkoord mogelijk maakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5