Kinderen op paspoort van ouders' Nederland stoot geen kerntaken af ME oefent in Galgenwaard: 'Even Apeldoorn bellen' Amsterdam geeft premie aan gezonde ambtenaren 'Haagse binnenstad moet zoveel mogelijk autovrij' Bergense familie na INF weer aangesloten op gas WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 3 Kamer kapittelt Van der Linden DEN HAAG (GPD) - Bijna de hele Kamer wil dat ook op het nieuwe paspoort kinderen kunnen worden bijgeschre ven op die van hun ouders. PvdA, WD en D66 willen dat voor kinderen tot 16 jaar, terwijl het CDA pleit voor een leeftijdsgrens van 12 jaar. Bovendien willen PvdA, WD en D66 dat de geldigheidsduur wordt verlengd van vijf tot tien jaar. UTRECHT (GPD) - 'Hihahonde- lul', schalde het gisteren vanaf een tribune in het kale, koude stadion Galgenwaard. Dat was lachen, want het was waar, er waren heel wat politiehonden op de be sneeuwde grasmat, waaronder me nige reu. Maar een falende scheids rechter, doorgaans door suppor ters in die zin aangeduid, was in geen velden of wegen'ebekemieri worden opgevat het weigeren Voetballers al evenmin. Zodat het van een diens,bevel. "Maar als jul- 5?00AÏ5if?Jl,t;^sfnJ0Al"!a.n?" lie lief zijn voor ons, zullen we de de voetbalvandalisten en echte po litie toch het karakter van een oefe- nauwde''vandalisf mng behield. bus niet slopen", beloofde een be- Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken), verantwoor delijk voor de invoering van een nieuw Europees paspoort op 1 ja- 8, zei gisteren tijdens komt. Voor een gezin met twee kin deren, ouder dan 5 jaar, kost de aanschaf van nieuwe passen meer dan 400 gulden. Om die reden wil de meerderheid van de Kamer dat "Jammer", vonden politieman nen van wie het wel wat realisti scher had gemogen. Maar de uit de Kromhoutkazerne opgetrommelde soldaten vonden het wel best zo. Ze hadden vanaf de tribune gezien waartoe politiehonden zo al in staat zijn. Een demonstratie op het veld die aan de oefening voorafging. En ze waren nogal onder de indruk. "Even Apeldoorn bellen", riep een soldaat. En: "Mij krijgen ze voor geen goud samen met een hond in de bus". Wat duidelijk wel de bedoeling was. De aanwezigheid van de 30 technisch specialisten in het sta dion was een dienstopdracht, het niet de bus willen betreden zou Mager Een soldaat die nogal eens bij Ajax op de F-side staat, vond de oe fening maar een magere weergave van de werkelijkheid. Hoe grimmi ger de sfeer op de tribune hoe be angstigender honden daar zijn, was zijn ervaring. "Bij Ajax-Feijenoord kwamen ze zo met die honden de tribune oprennen. Nou, dan zorg je wel datje weg bent". De politie kwam gisteren in Gal genwaard ook met honden de tri bune op. Maar daar stonden geen opgefokte supporters die elkaar naar het leven stonden. Daar was niets van die witte woede; geen messen, bommen of zelfs maar spugen. Daar stonden soldaten keurig in uniform, met vlaggen van de politie en een spandoek waarop vermeld stond dat bar-bistro De Malle Jan een groots feest hield. Ze hadden van de dienst welzijn wat muziekinstrumenten in bruikleen gekregen, terwijl de politie hen van een sirene had voorzien. Verder be schikten ze over een kratje rot fruit en een bescheiden voorraad be schaafd knallende rotjes. Er werd wat gegooid en er was wat lawaai maar dat kon in het lege stadion moeilijk als bedreigend worden opgevat. Evemin als het uit volle borst gezongen 'olé, olé, olé'. De reacties van de honden waren navenant. Ze zochten vooral de in dikke pakken gestoken politie mannen om zich in vast te bijten - vertrouwde doelwitten. De solda ten konden heelhuids de bus in. Die lieten ze vervaarlijk schomme len. Maar verder geen krasje, niks. Alleen vertoonden enkele politie- paarden, anders nooit zo dicht bij een supportersbus, vluchtgedrag, normaal gedrag voor dit edele dier, maar ongewenst in dienst van de politie. Eén paard probeerde de be rijdende ME'er zelfs uit het zadel te wippen. Dat probeerde daarop ook een hondengeleider. Dat 'dollen' werd de collega niet in dank afge nomen. De geïrriteerde ruiter haal de uit met de lange lat, venijnig. Zodat althans op dat moment de oefening een realistisch tintje had. Wapen Brigadier Dirk Wijnstekers had de oefening bedacht. "Het is hele maal eigen initiatief. Nee, niks geen directieven uit Den Haag. En het is beslist toeval dat het aan de vooravond van Nederland-Cyprus gebeurt. Dit heeft helemaal niets met het bomincident in De Kuip te maken. En evenmin met een harde re aanpak van het voetbalvandalis- De politiehond wordt als een zwaar wapen beschouwd. De be doeling is het net zo weinig te ge bruiken als een pistool. "Maar dan moet je er heel goed mee kunnen omgaan. Vandaar dat we oefenen onder zo extreem mogelijke om standigheden. Honden in de bus of op de tribunes zijn in Utrecht echt uitzonderingen, al zullen sommige supporters anders beweren. En de keren dat de honden hebben gebe ten, zijn te tellen". De acht risico- wedstrijden hebben volgens de bri gadier vier beten opgeleverd. "Dat er meer supporters beweren gebe ten te zijn, heeft te maken met hun neiging tegenover elkaar op te scheppen" De Utrechtse politiehonden wor den getraind in 'sociaal gedrag'. Als ze in Hoog Catharijne lopen moe- teri kinderen ze gewoon kunnen strelen. Dirk's politiehond Remco leidt doordeweeks een huiselijk le ven, gewoon thuis bij het baasje. "Remco kent het stadion door en door. Tijdens de wedstrijd ligt hij in de gracht rond het veld te slapen. Als hij in actie moet komen trek ik aan de riem en zeg: 'Vooruit Rem co, we moeten aan het werk'. En dan wordt het echt niet meteen happen, zo moet je dat niet zien". overleg met de Kamer echter niet de geldigheidsduur van plan te zijn die wensen te hono- De bewindsman is voorstan- an een eigen pas voor ieder- de pas wordt verlengd van 5 tot 10 jaar. Ook België en West-Duitsland han teren die termijn. Maar Van der i kost- maandag een motie indienen. pas nog onlangs toestaan dat kinderen tot 5 steeds niet naar tevredenheid zijn beantwoord, was de Kamer het gis teren over één ding wel eens: de ven. nieuwe pas is in ieder geval fraude bestendig. Maar die enige zeker- In het nieuwe paspoort, dat gaat heid werd door Van der Linden, tot bestaan uit een plastic kaart en een oprechte verbijstering van de visumboekje, zal een sticker wor- Tweede Kamer, onderuit gehaald, den aangebracht waarop de kinde- Het nieuwe paspoort moet nog op ren staan vermeld. Het argument fraudebestendigheid worden ge- van fraudegevoeligheid geldt door test. Dat gebeurt door een Ameri- waarop de Tweede Kamer prompt komt er op 1 januari geen i u_ paSpoort", aldus Van der Linden. verzocht om dan maar alle kinde ren tot 16 jaar te laten bijschrijven. PvdA-woordvoerder De Visser zal maandag, voortgezet, een motie indienen die bijschrijving af te dwingen. Het bleef gisteren opnieuw duidelijk hoeveel het Wat D66-woordvoerder Kohnstamm deed verzuchten dat het debat wordt de paspoortaffaire steeds meer op een Dallas-achtige feuilleton be gint te lijken. schillenboeren van de grond poort gaat kosten. Buitenlandse Belangenvereniging Zaken houdt het op 68,25 gulden, maar daar komen de gemeentelijke leges van naar schatting 20 tot 30 gulden nog bij. Van der Linden: "De gemiddelde prijs van het hui dige paspoort is 81 gulden. Ik schat dat de nieuwe pas 85 tot 90 gulden gaat kosten. Daarmee voldoe ik aan de eis van de Kamer, dat de prijs niet teveel van de huidige mag afwijken". Fraude De Kamer deelde die visie niet. Voor het nieuwe reisdocument moeten namelijk speciale pasfoto's worden gemaakt (kosten: 13,50 gul den), waardoor de totale paspoort- prijs boven de honderd gulden ALPHEN AAN DEN RIJN - Ne derland heeft een officiële belan genvereniging voor schillenboe ren. Dit heeft de oprichter ervan, de Alphense schillenboer Bert Baerends, gistermorgen laten we ten. De belangenvereniging is in eerste instantie opgericht om de plannen van landbouwminister Braks om een verbod om schillen te voeren aan koeien te voorko men. De minister wil dit om te voorkomen dat boeren de schillen ook voeren aan varkens. Sinds het uitbreken van de Afrikaanse var kenspest is het voeren van keuken afval - ook wel bekend als swill - aan varkens verboden. De maatregelen van de minister houden wel in dat de schillenboe ren geen afzetmarkt meer zouden t hebben voor de schillen en hun be- Losser roep n*et meer kunnen uitoefenen. Anderhalve maand geleden deed de Alphense schillenboer via de media een oproep aan al zijn colle ga's in het land zich te verenigen. gezin inreed. Een 14-jarige jongen °p de led^'jst ^an sinds zater- ta- om het teven een lü.ifri» daS inmiddels 22 namen geno- Vcm der Linden laat de Kamer het oude en nieuwe paspoort zien. Tot verbijstering van de kamerleden liet hij weten dat het nog niet zeker is of het nieuwe paspoort fraudebestendig is, de hoofdreden waarom het wordt ingevoerd. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse gemeentebestuur wil het ziekteverzuim onder ambtena ren met een premiestelsel terugd ringen. Eerder stelde personeels- wethouder Jonker voor om boetes te geven aan gemeentelijke dien sten waarbij het ziekteverzuim te hoog bleef, nu stelt hij voor om een beloningstelsel in te voeren voor 'gezonde' diensten. Het ziekteverzuimpercentage bij de gemeente Amsterdam ligt met 14 procent twee maal zo hoog als het landelijk gemiddelde. Volgens de gemeente levert elk procent da ling 13,5 miljoen gulden op. De pre mies worden uit die besparingen betaald. De diensttakken die er in slagen zo'n bonus in de wacht te slepen mogen zelf bepalen wat zij met dat geld gaan doen. "Ze kun nen daar bij voorbeeld een sport zaal mee inrichten of hun arbeids omstandigheden mee verbeteren", aldus wethouder Jonker. Volgens Jonker krijgen leiding gevenden binnen de gemeente een belangrijke rol bij het terugdringen van het ziekteverzuim. Uit onder zoek is volgens de gemeente geble ken dat de kwaliteit van het mana gement veel uitmaakt. Volgens Jonker is daarnaast overmatig al coholgebruik aanleiding tot veel ziekteverzuim. De voorlichting daarover wordt daarom uitgebreid. Volgens een ambtenaar van de afdeling personeelszaken drinkt 5 tot 8 procent van de Amsterdamse ambtenaren zoveel dat het werk er onder lijdt. "Dat percentage base ren we op landelijke cijfers en sta tistieken. We starten in december met een actie om een matigingskli maat te bewerkstelligen- Afde lingshoofden moeten directer con tact krijgen met de interne hulp verlening zodat personeelsleden direct door hun chef kunnen wor den aangesproken op hun drank gebruik. Chefs moeten de mensen kunnen aanspreken in de trand van 'nu ga je hulp zoeken anders heeft dat consequenties zoals inhouding van vrije tijd of als uiterste overhe veling naar de ziektewet". Zwangerschaps- en bevallings verlof wordt sinds kort niet meer als ziekteverzuim geregistreerd. Volgens de gemeente betekent uit breiding van het ouderschapsver lof dat het ziekteverzuimpercenta ge onder vrouwen wordt terugge bracht. "Overigens blijkt uit onder zoek dat vrouwen vaker ziek zijn dan mannen maar minder langdu rig dan mannen zodat het ziekte verzuim onder vrouwen lager is dan van mannen", aldus wethou der Jonker. De gemeente gaat haar personeel wyzen op de mogelijk heid van 'sociaal verlof zodat per soneelsleden zich niet ziek melden 'omdat ze geen andere Uitweg zien. bij voorbeeld omdat een kind of partner ziek is geworden'. DEN HAAG (ANP)- De Haagse binnenstad moet een huiskamer voor de bewoners worden. Hoewel zoveel mogelijk autovrij, moet het centrum wel voor het verkeer be reikbaar blijven om niet doods te worden. Een serie parkeergarages met goede af- en aanvoerwegen Binnenland kort Dronken De Almelose rechtbank heeft een 27-jarige i veroordeeld tot acht maanden cel en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, omdat hij in dronken toestand op drie kinderen uit kwam om het leven, een 13-jarig broertje werd zo ernstig gewond ppr dat hij blijvend invalide is. De da der had minstens 20 glazen bier ge dronken. De bloedproef wees een promillage uit van 1,93. Oude Pekela Burgemeester Smidt van Oude Pekela verwacht niet dat er veroor delingen zullen volgen naar ding van de ontuchtaffaire in zijn gemeente. "De zaak is zo langza merhand BERGEN (GPD) - De onderte kening van het INF-akkoord door Gorbatsjov en Reagan in Washington is voor de familie Griethuysen in het Noordhol landse Bergen aanleiding ge weest zich weer te laten aanslui ten op het gas. Het doel, geen nieuwe kernraketten op Neder lands grondgebied, is bereikt. De landelijke initiatiefgroep 'Betaal niet mee', waarvan de familie deel uitmaakt, heeft zichzelf gis termiddag ten huize van de fami lie op demonstratieve wijze op geheven. "Ik ben blij dat er een einde komt aan de schimmel op de mu ren, aan die eeuwig beslagen ra men en het gehannes met but- aangasflessen", aldus mevrouw Ruth van Griethuysen. Gister- middag, om precies half vier, kwam het gasbedrijf het huis van de familie weer op het gasnet aansluiten. Anderhalf jaar geleden weiger de de familie Van Griethuysen samen met nog 4000 andere Ne derlandse gezinnen doelbewust nog langer mee te betalen aan dat deel van de gasrekening, dat ge bruikt wordt voor defensie-doel einden. Vijf maal achtereen maakten ze een bedrag van 5,72 gulden (afgeleid van het aantal pershings en kruisraketten dat in Westeuropa zou worden opge steld) over aan de vredesbewe ging in plaats van aan het gasbe drijf. Dat leidde in alle gevallen tot afsluiting. Terwijl alle andere gezinnen zich na korte of langere tijd weer lieten aansluiten, om dat het bij hen toch voornamelijk om het demonstratieve karakter van de actie ging, bleef de familie Van Griethuysen principieel weigeren via de btw op de ener gierekening mee te betalen aan een defensieapparaat, dat in staat is de wereld 33 maal te ver nietigen. "We vonden dat we moesten blijven volhouden. We wilden een daad stellen. En het heeft re sultaat gehad. Mensen, die ons anders maar vreemd vonden, gingen door onze principiële houding toch nadenken. We heb ben veel begrip en waardering ondervonden. De ondertekening van het INF-akkoord betekent voor ons een grote stap in de richting van ontwapening. We denken en hopen dat het niet bij deze ene stap blijft. Voor ons was dit akkoord aanleiding ons eigen protest op te geven. Het doel is bereikt en we verheugen ons daarover". veroor- DEn HAAG (GPD) - De rege- aanlei- ringspartijen CDA en WD steu- het kabinetsbesluit om alle de Nederlandse kerntaken te te reconstrueren, behouden. Het kabinet wil de situ- de technische bewijsvoering atie herstellen van voor 1 novem- 'tn zaak ber 1985. de dag waarop Nederland zo zei besloot kruisraketten te plaatsen. Het betekent dat de kerntaken van de F-16 straaljager en het Orion- vliegtuig (atoommijnen), die inge- in Em- rujjd zouden worden voor de kruis- de goede raketten, blijven. De PvdA wijst patiënt het besluit af. Deze beslissing van het kabinet een gevolg van de ondertekening van het INF-akkoord door presi- zal zo lastig zijn, dat niet zullen kunnen hij gisteren. Gift Het Scheper-ziekenhuis men heeft als dank behandeling van een miljoen gulden gekregen. Daarmee koopt het ziekenhuis een computertopograaf, om diagnoses te stellen. Circa 2000 dent Reagan en partijleider" Gor- _i. x ...x i-» xi orden jaar- batsjov in Washington. De twee re- ziekenhui- geringsleiders kwamen gisteren alle middellange afstands patiënten uit Drenthe worden jaar lijks doorverwezen zen in Zwolle en Groningen die wel beschikken over een computer topograaf. Geen enkel ziekenhuis in Drenthe beschikte tot over zo'n apparaat. toe Woensdrecht houdt de onderteke ning in dat de bouw van de raket basis wordt stopgezet, met uitzon dering van contractueel vastgeleg- Greenpeace PSP-kamerlid Van Es heeft de de constructiewerkzaamheden, ministers Nijpels (milieu) en Van den Broek (buitenlandse zaken) ge vraagd om te protesteren tegen de tekening het n het INF-akkoord 'grotere stabiliteit op eau van bewapening'. acties tegen lozingen op zee door j)e overeenkomst is van grote mili- de Britse kernfabriek bij Sellafield taire en politieke betekenis door de Britse rechter veroordeeld belangrijke impuls geven tot drie maanden gevangenis. Van lopende en toekomstige wapenbe- Es noemt het ongerijmd en onbe vredigend dat de vervuiler mag de reactie blijven vervuilen en de milieube schermer wordt veroordeeld. Belangrijk vindt het kabinet ver der dat de Sovjetunie voor het eerst Tan P Pr'nciPe heeft geaccepteerd dat p niet beide partijen evenveel raket- Ruim 5000 uitkeringsgerechtig- ten ontmantelen, en vergaande ve- den in Eindhoven moeten enkele rificatiemaatregelen heeft aan- dagen op hun wekelijkse uitkering vaard. Moskou heeft zich verplicht wachten. De computertape met de aanzienlijk meer kernwapens weg betalingsgegevens is namelijk te halen dan Washington, omdat er zoekgeraakt. Toe i verschillende meer Russische dan Amerikaanse uitkeringsgerechtigden gisteren raketten staan opgesteld, informeerden waar hun geld bleef, kwam men er achter dat de tape nooit bij de bankgirocentrale in Amsterdam was aangekomen. In- rie en Lance-raket) is volgens mi- middels is een duplicaat verstuurd nister Van den Broek (buitenland per koerier. se zaken) nodig om drie redenen: De Orion (boven) ruil voor de plaatsiug van 48 kruisraketten een militaire noodzaak bij de ver dediging van het westen; het is vol gens hem politiek onjuist om een zijdig taken af te stoten, waarmee je tegen de bondgenoten zegt dat zij de taak (of taken) maar moeten overnemen; en eenzijdige afstoting vormt ook geen bijdrage aan ver dergaande wapenbeheersing want de taken worden dan door anderen overgenomen. Afstoting van de twee kerntaken zou volgens Van den Broek verder 'absoluut' niet betekenen dat de rol van de kernwapens zou worden te ruggedrongen. "U kunt hoogstens zeggen dat de Nederlandse deelna me aan die rol daarmee wordt te ruggedrongen", aldus Van den Broek. Juist de laatste jaren is im mers gebleken hoe belangrijk het is om te trachten in bondgenoot schappelijk verband te proberen tot wapenbeheersingsafspraken te komen, aldus de minister. Zijn collega Van Eekelen (defen sie) heeft inmiddels gepleit voor het uittrekken van meer geld voor de luchtverdediging op de basis Leeuwarden. In het kader van het 1 november-besluit zou dit ook ge beuren, maar die beslissing staat nu weer op losse schroeven nu de situatie van voor 1 november 1985 wordt hersteld. staande kerntaken te handhaven. Beide partijen stellen voorts vast dat het INF-akkoord slechts het begin kan zijn van de wapenbe- heersingsbesprekingen. Het CDA vindt daarnaast dat er een herbezinning moet komen over de toekomstige verdediging van West-Europa. Daarbij zal zowel de conventionele als de nucleaire bewapening aan de orde moeten komen. Het kabinet moet een dui delijk eigen bijdrage leveren aan deze discussie met een sterke na druk op het belang van voortgezet te onderhandelingen en een verde re terugdringing van de rol van kernwapens. De WD noemde het in haar re actie van belang dat nu alles in het werk wordt gesteld om te komen tot tweezijdige vermindering van de lange afstandsraketten, chemi sche ontwapening en conventione le ontwapening. Op conventioneel gebied moet de aandacht gericht worden op beperking van die wa pens die gebruikt kunnen worden voor een verrassingsaanval. Zo lang het overwicht van het War schau Pact op het gebied van con ventionele en chemische wapens groot blijft, moeten er geen takti- sche kernwapens worden terugge trokken, zegt WD-leider Voorhoe- De PvdA toont zich 'pijnlijk ge troffen' door het besluit van het ka binet de twee kerntaken van F-16 en Orion te behouden. Het is een onjuiste invalshoek. De socialisten vinden dat thans voorrang moet worden gegeven aan onderhande lingen om de nucleaire artillerie af te schaffen. Het besluit van het ka binet is vooral ingegeven door coa litiepolitiek en niet door overwe gingen van veiligheid. Ook vindt de PvdA dat het kabinet meer tijd had moeten nemen om haar stand punt te bepalen in afwachting van het komende Navo-overleg. moet daar voor zorgen. Een daar van zal onder het Lange Voorhout moeten komen, nu de aanleg onder de Hofvijver politiek niet haalbaar is gebleken. Dat adviseert oud-staatssecreta ris Brokx in een gisteren aan het gemeentebestuur van Den Haag aangeboden nota getiteld 'Hart voor Den Haag'. De gemeente had Brokx ingehuurd als extern advi seur inzake de ontwikkeling van de binnenstad. Zijn voornaamste taak was het benaderen van instanties en be drijfsleven over de financiële mo gelijkheden. Hij toonde zich daar optimistisch over. Mits er een dui delijke visie wordt gepresenteerd, zijn beleggers bereid te mee te wer ken aan de verbetering van de bin nenstad, aldus Brokx. In samenwerking met de ge meentelijke Projectstaf Binnen stad komt Brokx tot de conclusie dat verbetering inderdaad noodza kelijk is: er wordt te weinig in de binnenstad gewoond - wat de soci ale veiligheid niet ten goede komt- de openbare pleinen zijn vervuild, er is veel te veel verkeer en de win kels dreigen hun kwalitiet te verlie- Om de problemen het hoofd te bieden moet Den Haag allereerst zijn pleinen -'waaronder misschien wel het mooiste van Europa, de Lange Voorhout'- meer gaan koes teren als rustpunten in de stad. Om ze in hun oude glorie te herstellen moeten de pleinen en andere open bare ruimten worden opge schoond: overbodige paaltjes, lich ten, bloembakken en kiosken be lemmeren het overzicht. Belangrijker is echter nog het au tovrij maken van de pleinen door een strenger parkeerbeleid te pa ren aan de bouw van bij voorbeeld een parkeergargage onder het Lan ge Voorhout. "Na de onvermijdelij ke overlast van de aanleg hebben tegenstanders hiervan daarna wat ze willen: een autovrij plein", aldus Brokx, vooruitlopend op de te ver wachten emoties over zijn plannen. Om de binnenstad verder te ont lasten pleit de projectstaf verder voor het afsluiten van diverse door gaande routes. Belangrijkste daar van is het kruispunt op het Spui. Als de stromen doorgaand verkeer langs het Binnenhof hierdoor zijn verdwenen, kan de vroegere be bouwing tussen de Gevangenpoort en de Hofvijver terugkeren. Het Buitenhof krijgt hierdoor opnieuw een 'intiem karakter'. Het overge bleven bestemmingsverkeer zal onder de (dure) koopwoningen door moeten. Het Spuikwartier wordt een spil functie bij de ontwikkeling van de binnenstad toegedicht. In nauwe samenwerking met het bedrijfsle ven moeten daar kantoren en wo ningen verrijzen. De eventuele komst van het nieuwe stadhuis wordt door de staf toegejuicht. Wel vindt de advies groep dat de gemeente daar dan ook moet gaan vergaderen: bijko mend voordeel is dat de bestaande raadszaal op de Groenmarkt dan kan worden afgebroken. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3