Fileprobleem is onontwarbare kluwen Saar Boerlage: speelsheid moet terug in PSP Achtergrond Compromis tussen aanpak milieuvervuiling en 'blij rijden' moeizaam AKKOORD Kerkelijke teruggang moet ook humanisten zorg baren PAGINA 2 WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 COMMENTAAR DEN HAAG - In het politieke debat over de verkeerspro blemen in Nederland zijn plotseling termen als 'road pri cing' en 'public-private-partnership' gemeengoed gewor den. Iedereen is het eens over de problemen, maar over de oplossing daarvan zal vermoedelijk nog vele jaren op luide toon worden gediscussieerd. Het probleem is snel geschetst. Je hoeft 's morgens maar te luisteren naar de sombere berichten van Jelles Bode en Lucia Mering die voor de radio vele kilometers lange files oplepelen, of het is duidelijk. Als we doorgaan zonder iets aan de verkeersopstoppingen te doen, is Nederland bin nen afzienbare tijd één grote file. Over de oplossing van dit pro bleem wordt heel verschillend ge dacht. 'Groene' partijen als PPR en PSP roepen al jaren dat het open baar vervoer moet worden gesti muleerd, om op die manier het ge bruik van de milieu-vervuilende auto terug te dringen. Ook het dra matisch duurder maken van het auto-gebruik hoort bij deze partij en tot de wensen. Andere partijen (de WD voor op) vinden dat de vrijheid van de burger bij de keuze tussen particu lier en openbaar vervoer voorop moet staan. Goed openbaar ver voer is noodzakelijk, maar de auto rijdende burger moet niet al te zeer worden belemmerd. Je mag de au torijder wel wat geld vragen 'Oude' oplossingen als verhoging van de motorrijtuigenbelasting of van de benzine-accijns zijn weinig aantrekkelijk. Het eerste is een las tenverzwaring en daar is minister Ruding (financiën), samen met de WD-ministers, tegen. Duurdere benzine leidt tot faillissement van de benzine-stations in de grens streken met Duitsland en België. door Henri Kruithof Deze stations leiden nu al een noodlijdend bestaan omdat veel hergebruik van ^favoriete ver- Nederlanders graag even de grens voermiddel, maar dat mag niet ont aarden in 'autootje pesten' Bezwaren Voor beide denkrichtingen is High-tech wat te zeggen en tegen beide zijn NT i ook veel bezwaren in te brengen. Nee' de 2pl,?ssl"f worden Het tot in het uiterste doorvolren gezocht >n de hlf*tech L"ssen in van de WD-Iijn betekent dat de wegdek en chips in de num- schaarse vrije ruimte in de Rand- eerplaat moeten de oplossing bie- stad binnen afzienbare tijd geasfal- den' p manier moet een sys- teerd zal zijn en dat wil ook de 'eem van road-pneing tot stand WD niet. Aan de andere kant zal k°me"' "afrl^ de w^Rebimker het terugdringen van het autoge- betaalt. Niet alleen afhankeluk van bruikin de spitsuren met tien pïo- de mat,T van het auto-gebruik, cent, moeten leiden tot een gigiiti- ?aar ,ook vhe' ^dst'P waar°P sche, vrijwel niet te realiseren uit- aut0 wordt gebruikt. Een in het breiding van het openbaar vervoer spitsuur afgelegde kilometer Ziedaar het dilemma "ordt zo duurder dan een daarbui- De ministeries van verkeer en ten gereden afstand, milieu zijn al maanden bezig een systeem wt 315 volgt- In samenhangende visie te ontvrikke- het wegdek worden op plaatsen len, om tot een lange termijn oplos- "i™ elke dag lange files staan sing te komen. Het kabinet zal bin- elektronische lussen ui het wegdek nenkort de laatste besluiten nemen aangelegd, vergelijkbaar met de over een 'Mobiliteitsplan' en een signaleringssystemen die nu al nota 'Verkeer en Milieu'. Vooruit- worden gebruikt om verkeershch- lopend op de laatste nota heeft het beïnvloeden of om de zoge kabinet onlangs besloten de maxi- eten, rood-hcht-camera s in wer- mum snelheid op het grootste deel stellen, van onze autowegen te verhogen Daze lussen signaleren elke auto tot 120 kilometer per uur, hetgien d,a daar overheen dt. Om al die vooral milieu-minister Nijpelt op <!utos uit elkaar te kunnen hou- ernstige kritiek is komen teltaan den- z"llen de nummerplaten van Het kabinet zoekt naar oplossin- 5- s worden voorzien van gen die nog niet eerder aan de orde 'e ven voor elke auto ver zijn geweest. De technologische schillend signaal ui zenden dat in ontwikkelingen moeten helpen die 1™°Z oplossingen te bereiken. Bij dit al- ra les staat één principe voorop: de gebruiker (en dus de vervuiler) be taalt De vraag is echter hoe. Nijpels: milieu in de knel door uitdijend autogebruik (foto anp) gegeven aan een centrale compu ter, die geheel automatisch de re kening bijhoudt en aan het eind van de maand verzendt. Om zo'n systeem sluitend te ma ken, zijn er nog heel wat techni sche problemen te overwinnen. Om te beginnen moeten we naar het Britse systeem van kenteken platen op naam en niet op de auto. Bij de aanschaf van de eerste auto krijgt elke burger een kenteken toegewezen, dat hij of zij verder het hele leven behoudt. De chip kan dan in de kentekenplaten worden 'ingebakken'. Bij de aanschaf van een nieuwe auto worden simpel weg de kentekenplaten overgezet. Fraude Het wordt echter veel ingewik kelder om het 'contact' tussen chip en lus fraudevrij te maken. Het ligt voor de hand dat in een tijd dat computerinbraken gemeengoed zijn, onverlaten onmiddellijk zul len proberen het signaal dat hun chip uitzendt te storen of zelfs he lemaal uit te schakelen. En hoe rnoet dat afdoende worden bevei ligd? Je kunt moeilijk bij elke lus een valluik aanleggen, waarin au to's met niet goed werkende chips verdwijnen. rijden voor een tank vol goed kopere benzine. Het prijsverschil bedraagt vaak vele dubbeltjes per liter kostbare brandstof. Nederland massaal i en ogen. Maar ook al zou een fraudevrij systeem van 'road-pricing' kunnen worden bedacht, dan is het pro bleem van de files nog niet opge lost. Daarvoor is het echt noodza kelijk een aantal knelpunten in het Nederlandse wegennet weg te ne men. De rijkswegen 8, 12, 16 en 2ü worden elke ochtend en elke avond door de medewerkers van de Rijkspolitie genoemd met vele kilometers file daarop. Dat is door afremming van het autoverkeer al leen niet op te lossen. Daarom wordt er ook gewerkt aan verbreding van de Van Brie- nenoordbrug, en wordt er gedacht aan de aanleg van een viertal tun nels. Maar dat kost geld, veel geld. En 's lands schatkistbewaarder Ruding past ervoor de miljarden die hiervoor nodig zijn beschik baar te stellen. Tol Dus is de 'public-private-part nership' uitgevonden. Particuliere beleggers zoals banken en pen sioenfondsen wordt gevraagd geld beschikbaar te stellen om een snel le aanleg van die tunnels mogelijk te maken. Er is geld genoeg bij de ze instellingen, maar zij willen dan wel een redelijke zekerheid dat die investering er met een behoorlijke rente weer uitkomt. En dat kan vrijwel uitsluitend door tol te hef fen. Maar hoe voorkom je dan dat de meeste automobilisten door de be staande Benelux- of Coentunnel gaan, om de tol van de nieuwe tun nels te vermijden. Dat kan alleen door bij de bestaande tunnels ook tol te heffen en een belangrijk deel van de ontvangsten af te staan aan de particuliere beleggers. 'Milieubeschermer' Nijpels wordt niet vrolijker van dit soort discussies. Hij heeft de slag om de maximum snelheid al verloren in het kabinet en hij voelt er weinig voor de geschiedenis in te gaan als de minister die de vervuiling door het verkeer alleen maar groter heeft laten worden in plaats van deze met kracht te bestrijden. Daarom zal hij ook niet akkoord gaan met een voorstel om wegen te verbreden en nieuwe tunnels aan te leggen, zonder dat daar drasti sche maatregelen ter beperking van de vervuiling van de auto te genover staat. De katalysator is een mooi begin om de auto's wat min der smerigheid te laten uitstoten, maar daarmee zijn we er nog lang niet. Het moet nog veel schoner en veel zuiniger. Het kabinet heeft besloten om al deze problemen in één klap op te lossen, maar het staat daarmee wel voor een vrijwel onontwarbare klu wen. Zoals gewoonlijk moet pre mier Lubbers er weer intensief te genaan om de tegenstellingen in het kabinet te overbruggen. Tot nu toe is hij er altijd redelijk in ge slaagd schier onoplosbare tegen stellingen toch tot een bevredi gend compromis te brengen. Dat zal ook nu wel weer lukken. Maar eenvoudig is het niet. Eer» eerste en kleine stap. maar ook een historische doorbraak. Die twee as pecten kenmerken het akkoord dat de Verenigde Staten en de Sovjetunie heb ben gesloten over de ontmanteling van de kernwapens voor de middellange af stand. Reagan en Gorbatsjov kunnen elkaar met recht gelukwensen. Voor het eerst sinds de opbouw van de kernwapenarsenalen zijn we nu ge tuige van een welbewuste stap terug. Gerekend naar het totaal van de arse nalen van de beide grootmachten gaat om niet meer dan drie of vier procent en lijkt het niet meer dan een kleine stap. Maar het verdrag voorziet ook in een daadwerkelijke controle op de naleving van deze wapenvermindering. Die af spraak alleen al tekent het toenemende vertrouwen over en weer, of moeten we voorlopig nog spreken over het afne men van het wantrouwen? In elk geval zijn de relaties tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie in jaren niet zo ontspannen geweest en die gelukkige omstandigheid moet wor den aangegrepen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Voordat het INF-verdrag kon worden gesloten, dus voordat bij ons de gees ten rijp waren om af te zien van een verdere modernisering van kernwa pens. is de politieke discussie fel ge-, weest en soms ook verbitterd. Een zeer krachtige vredesbeweging kwam vaak hard in botsing met de beroepspolitici. Van beide kanten betoogde men met klem dat men streefde naar beteugeling en, zo mogelijk, terugdringing van de kernbewapening. Maar de vredesbewe ging vond geen gehoor voor het pleidooi om desnoods zelf een eerste stap te zetten en als het moest zelfs in een klein land als Nederland. Ondanks de zware maatschappelijke en politieke druk hebben Eerste en Tweede Kamer en ook het kabinet vast gehouden aan een benadering van dit probleem binnen het kader van het bondgenootschap. Nederland is jaren lang wel heel lastig geweest en de bezwaren tegen de mo dernisering van de kernwapens leefden hier ook heel sterk, maar het resultaat dat nu op tafel ligt is ten slotte geboekt na moeizame en langdurige onderhan delingen tussen de beide grootmach ten. Van groot belang is hierbij geweest dat het bondgenootschap eensgezind heeft geopereerd. Dat was zeker niet dagelijks het geval en ook niet altijd van harte, maar wel steeds in het moeizame proces van onderhandelingen met een gesprekspartner die veel minder last heeft van zo'n roerig thuisfront. Het staat daarbij overigens ook vast dat de druk van onderop, vanuit de samenle ving als geheel, de politici ook tot hun inspanningen heeft gebracht. Het pro bleem hierbij is vooral hoe bepaalde, ook gemeenschappelijk nagestreefde doeleinden, in de praktische politiek ge realiseerd kunnen worden. De laatste defensienota van de PvdA bijvoorbeeld getuigt al van heel wat meer zin voor de weerbarstige werkelijkheid van de grote wereldpolitiek dan eerdere rapporten en dito standpunten uit die hoek. Het proces van ontwapening, al zijn de stappen nog zo klein, blijft heel moei lijk. Na tientallen jaren van tegen elkaar opbieden moeten de betrokkenen een manier zien te vinden om dat proces te keren. Maar dat moet dan wel weder zijds en ook evenwichtig gebeuren. Dat laatste is nu het geval en het is een be langrijke les voor de toekomst dat het inderdaad op deze manier mogelijk blijkt te zijn. De top in Washington gaat echter niet alleen over kernbewapening, want daarachter gaan alle grote problemen in de wereld schuil: de oorlog in de Perzi sche Golf, de bezetting van Afghanistan door de Sovjetunie, de gevechten in Midden-Amerika, de plannen van Rea gan met zijn Star Wars. Over al die zaken zullen de beide grootmachten met elkaar in gesprek moeten raken en vervolgens in gesprek moeten blijven. Alleen indien ook voor die problemen oplossingen worden ge vonden, kan de spanning over en weer afnemen. En daarmee ook het elkaar wederzijds bedreigen met veel te veel kernwapens. Na het sluiten van het INF-verdrag in Washington is de wereld echt een klein beetje minder gevaarlijk geworden en daaruit mogen we de hoop putten dat we getuige zijn van een historisch keer punt. AMSTERDAM - Met fiets en al stapt ze haar universitaire werkkamer aan de Am sterdamse Jodenbreestraat binnen. Sanda len, bordeaux-rode corduroy broek, groeni ge gebreide trui, kort grijs haar. Saar Boerla ge, 55 jaar en sinds 28 november voorzitter van de Pacifistisch Socialistische Partij. De partij maakt op haar „een beetje een verko kerde indruk; de speelsheid moet weer te rugkomen, vindt ze en ze is vast van plan daar het nodige aan bij te dragen. door Ronald Frisart Een kleine meerderheid van de PSP-afge- vaardigden op het huishoudelijk congres in Dordrecht vond Saar Boerlage bij uitstek geschikt om weer eens flink leven in de brouwerij te brengen. Aftredend voorzitter Marko Mazeland had na bijna vijf jaar wel zin in een volgende termijn, maar de 1.700 stemmen die hij vergaarde waren te weinig: Boerlage kreeg er 200 meer. Ze vindt het „gelukkig geen afgang voor Mazeland, „het was een vriendelijk congres. Alleen al de naam Saar Boerlage doet sommigen in woede ontsteken - voorzitter Vonhoff van het Nederlands Olympisch Co mité bij voorbeeld, die vorig jaar in het ge zicht werd gespuugd door een tegenstander van Olympische Spelen in Amsterdam. Per soonlijk had Boerlage daar part noch deel aan, evenmin als aan de twee tegen de Spe len gerichte explosies die flinke materiele schade aanrichtten. Maar ze was het gezicht van het comité Olympische Spelen Nee en dus werkt haar naam op heel wat i als de bekende rode lap op een stier. In de PSP hebben sommigen zich afge vraagd of het de partij geen afbreuk zou doen als Boerlage voorzitter zou worden. Zelf denkt ze dat het wel mee zal vallen. „Dat verbleekt op den duur, meent ze, „en mensen zullen me dan eerder vereenzelvi gen met discussies over bij voorbeeld ont wapening en werkloosheid dan met anti- Olympische acties. Ze geeft twee voorbeelden: „Sinds mijn verkiezing zijn op het partijbureau twee be dankjes binnengekomen, maar ook tiental len nieuwe aanmeldingen. En dan de grote studentenbetoging deze week in Amster dam tegen Deetman. Voor het eerst sinds tijden hebben PSP-jongeren toen weer eens pamfletten uitgedeeld. O, de partij van Saar Boerlage, zeiden veel demonstranten. Er zijn tegenwoordig weer heel wat rechtse studenten en die reageerden negatief, maar er waren ook veel positieve reacties. Dat vind ik best. Laat de ene helft maar tegen ons zijn en de andere helft voor. - Al snel na de oprichting van de PSP werd Boerlage lid. Eind jaren zestig zat ze voor haar partij in de Provinciale Staten van Noord-Holland en in de Amsterdamse ge meenteraad, maar eind 1969 verliet ze beide colleges. „Met een politiek conflict had dat niets te maken, onderstreept ze. Het ging om zuiver persoonlijke motieven, bij voor beeld het feit dat de relatie met haar vrien din in het gedrang kwam door haar drukke politieke bestaan. Omdat partijgenoten toch een beroep op haar bleven doen, heeft ze daarna ook h.aar PSP-lidmaatschap opge zegd. „Ik heb altijd gezegd dat ik wel weer eens lid zou worden. Begin dit jaar is me ge vraagd of ik voor de Provinciale-Statenver- kiezingen ergens onder aan de PSP-lijst wil de staan. Ze hoopten dat dat extra stemmen zou opleveren. Ik heb toen het verkiezings programma eens goed gelezen. Dat beviel me en ik ben weer lid geworden. En nu, na nog geen jaar, is ze dus partij voorzitter. Gehengeld heeft ze niet naar die functie. „Op een gegeven moment kreeg ik een brief van het partijbestuur. Daarin stond dat de PSP-jongeren me voor het voorzitterschap kandidaat hadden gesteld. Later schreven de PSP-vrouwen in Utrecht een landelijke bijeenkomst uit en de (iets meer dan tien) aanwezigen steunden die voordracht. Saar Boerlage moest binnen een week beslissen of ze de kandidatuur wilde aanvaarden. Van Boerlage wordt verwacht dat ze flink aan de weg timmert en daar heeft ze ook zin in. Ze wil desnoods met de duvel en z'n ou we moer politieke debatten voeren. Over werkloosheid, arbeidsethos, rolpatronen van mannen en vrouwen, basisinkomen, milieubescherming, ontwapening en niet in de laatste plaats over het recente PvdA-rap- port 'Schuivende Panelen'. Ze denkt dat er naar aanleiding daarvan beweging in de PvdA gaat komen en ze wil daarop inspelen. Doordat Saar Boerlage pas kort (weer) PSP-lid is en nog geen gelegenheid heeft ge had zich als voorzitter te profileren, is het moeilijk haar politiek te plaatsen. Met voor ganger Mazeland heeft ze naar eigen zeggen geen grote meningsverschillen en ook met PSP-kamerlid Van Es niet. Maar nuance verschillen zijn er wel, geeft ze toe. Minder dan de twee anderen is Boerlage geneigd bij verkiezingen te streven naar samenwerking mèt CPN en PPR. Principiële bezwaren heeft ze niet, maar ze staat voorlopig ook niet te trappelen. „Ik ben geen voorzitter ge worden om de tent over twee jaar te sluiten. Het zou slecht voor de PSP zijn als we dit jaar wéér gaan krakelen over samenwer king. Laten we die interne discussie maar een jaartje op een laag pitje zetten en ons be zighouden de toekomstige samenleving. De PSP moet nu haar functie als zelfstandige partij waarmaken. En fel tegenstander van samengaan met CPN en PPR was het vroegere PSP-kamer lid Fred van der Spek, die begin vorig jaar op het congres in Wijk aan Zee op dramati sche wijze met de partij brak. Saar Boerlage was toen geen lid en is wat dat betreft dus niet 'belast'. Gevraagd naar haar houding ten opzichte van de 'Spekkianen', van wie er een aantal weer is teruggekeerd in de gele deren van de PSP-jongeren, wil ze wel kwijt: „Van der Spek had ook graag een ac tiepartij. Wat dat betreft is er tussen ons dus een overeekomst. "De strijd tegen onmenselijke uitwassen van christelijke ge loofsijver mag voor humanisten niet meer het hoofddoel zijn. Mi lieuvervuiling, bewapening, ge netische manipulatie en het op komend fundamentalisme zijn een veel grotere bedreiging voor de mensheid. Humanisten die ondanks deze ontwikkelingen de oude strijd willen voortzetten, zijn met blindheid geslagen". Dat betoogde professor mr. J. F. Glastra van Loon, voorzitter van het Humanistisch Verbond, gisteren in zijn 'Socrates-lezing' over 'Humanisme en levensstijl' in Utrecht. Humanisten proberen zelf hun bestaan zin te geven en niet, zo als christenen, die zingeving bui ten deze werkelijkheid te zoe ken. Glastra van Loon vond het opmerkelijk, dat kerken leeg lo pen. Immers, de eenheid stich tende en zichzelf versterkende kracht van een dogmatische ge loofshouding mag niet worden onderschat. Daar komt, zoals in het christendom, de troostende of straffende werking nog bij, die uitgaat van een almachtig, per soonlijk God. Het leeg lopen van kerken zou ook de humanisten zorgen moe ten baren, vindt Glastra van Loon. Vaak zijn negatieve gevoe lens debet aan die leegloop. "Het verlaten van de kerk is voor ve len dan ook niet een stap naar zelfstandigheid, maar een toe stand van innerlijke onzeker heid. Deze nood moet ook huma nisten een zorg zijn". Kerkbezoek De helft van de kerkgangers in rooms-katholiek Nederland is ouder dan 50 jaar en ruim 20 pro cent ouder dan 65 jaar. De leef tijdsgroep van 25 tot 35 is sterk ondervertegenwoordigd Dat is te lezen in een artikel van Kaski-medewerker J. Sloot in het laatste nummer van '1-2-3', het informatiebulletin van het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap. (Kaski is een katholiek in stituut voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek, studie en ad vies). Sloot baseert zijn conclu sies op een onderzoek in maart van dit jaar onder ruim 25.000 kerkgangers. De ondervertegenwoordiging van de groep tussen 25 en 35 roept de vraag op of dit een tijde lijk verschijnsel is óf een aandui ding voor nog minder kerkbe zoek in de toekomst. Uit het onderzoek bleek ver der, dat het opleidingsniveau van de gemiddelde kerkganger lager is dan van de bevolking in het algemeen. Anders gezegd: in de kerk zitten relatief meer men sen met een lagere opleiding. De binding van de hoger opgeleiden aan de kerk is, gemeten aan de kerkgang, zwakker. Van de mensen die naar de kerk gaan is 77 procent vaste kerkganger. Ze gaan in de regel iedere week. Als daarbij de men sen geteld worden die een paar keer per maand gaan, dan komt het percentage trouwe kerkgan gers boven de 90. De groep die zeer onregelmatig gaat is dus maar een kleine minderheid. Verhuizingen doen de kerk gang geen goed, zo blijkt ook uit het onderzoek. Mensen die lan ger dan vijf jaar in een parochie wonen gaan meer naar de kerk dan anderen die er nog maar kort wonen. Een van de conclusies pleit dan ook voor een goede pas torale opvang van nieuwkomers en voor een effectief verhuis-re- gistratie-sy steem Ook de grootte van de parochie is van invloed. Komen parochies bijvoorbeeld boven de 5000 adressen, dan wordt het aantal onregelmatige kerkgangers aan zienlijk groter. Bijzondere vierin gen (jongeren, gezinnen) zijn meer in trek dan gewone. Er ko men meer jongeren en ouders met kinderen, maar ook meer on regelmatige kerkgangers. Echtscheiding De kerk moet nu maar eens openlijk zeggen, dat echtschei ding geen zonde is. Dat is de me ning van ds. Th. M. Loran, secre taris van de hervormde Raad voor de zaken van Kerk en Ge zin. Aanleiding tot deze uit spraak was de kerkdienst in het hervormde kerkje van Uitwierda bij Delfzijl, waarin een gerefor meerd echtpaar op liturgische wijze de zegen kreeg over zijn scheiding. Loran, die nog nooit van zo'n dienst had gehoord, noemt het 'goed' wat er in Delfzijl is ge beurd, al is hij met de vorm - een besloten kerkdienst - minder ge lukkig. "Een eredienst is per de finitie openbaar". "De bevesti ging van een echtscheiding kan het best in een gewone kerk dienst gebeuren". Het aantal ge- scheidenen dat op een goede ma nier uit elkaar gaat is maar klein. Dus zal ook het aantal dat in de kerk God om vergeving wil vra gen voor de fout gelopen relatie en om zegen voor de toekomst. heel beperkt zijn, denkt ds. Lo in de Hervormde Kerk is niets geregeld over ambtsdragers die gaan scheiden. Volgens Loran moet van geval tot geval worden bekeken of een predikant, ouder ling of diaken na scheiding kan aanblijven. "Ik kan me voorstel len dat een ouderling die er met zijn secretaresse vandoor gaal, niet meer te handhaven is". Loran was vorig jaar zeer ge lukkig met een artikel van dr. O. F. ter Reegen over echtschei ding. Ter Reegen is voorzitter van de rooms-katholieke kerke lijke rechtbank in het aartsbis dom Utrecht en de bisdommen Groningen en Rotterdam. Echt scheiding, schreef hij toen, kan een moedige daad zijn, "als pu blieke bëkentenis van menselijk falen en het opgeven van verwor ven zekerheden". Hij opperde de mogelijkheid van een ritueel of ceremonieel om bijvoorbeeld bij de nietigverklaring de scheiding ook kerkelijk - in besloten fami liekring - te bevestigen. Ter Reegen was alleen via de media van de viering in Delfzijl op de hoogte. Hij vraagt zich af, of de dienst wel goed is voorbe reid en de kerkelijke gemeente er niet door is overvallen. "Die voorbereiding in parochie of ge meente is van essentieel belang". Overigens vindt hij een goed hu welijkspastoraat in de kerk be langrijker dan het ontwerpen van een ritueel voor scheiding. "Rooms-katholieken van nu rea liseren zich weer hoe belangrijk een goede huwelijksvoorberei ding is". In Harlingen is de gerefor meerde predikant E. Haverkamp overleden. Hij was 59 jaar. Van 1961 tot 1967 was hij predikant in Leiden (wijk Petrakerk). De be grafenis is zaterdag om 11 uur op de algemene begraafplaats in Harlingen, na een rouwdienst in de gereformeerde kerk die om 10 uur begint. In Nijmegen is, 82 jaar oud, de jezuïet professor dr. ir. A. F. van Leeuwen overleden. In de ja ren 60 en 70 had hü verschillende functies in de kerkelijke vredes beweging, zowel 'Pax Christi' als het Interkerkelijk Vredesberaad. Vele jaren gaf hij les in ethiek aan de filosofie-opleiding van de jezuïeten in Nijmegen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Assen en te Zuidhorn P. J. Trimp Bedum; bedankt voor Hoogeveen H. Ja- gersma Bergentheim. Baptisten gemeenten: aangenomen naar Stavoren kandidaat J. H. Stuk- kers Enschede. Dood. Gareth Bennett (58), vooraanstaand theoloog en func tionaris van de Anglicaanse Kerk, werd in zijn auto dood aan getroffen. Die stond in de garage bfj zijn woonhuis in Oxford. Vol gens de politie heeft Benneth duidelijk zelfmoord gepleegd. Dit wordt in verband gebracht met een weinig vleiend artikel in een handboek over aartsbis schop Runcie van Canterbury. Daarin zou Beuneth de hand hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2