Jonge Leidse schakers geen saaie huismussen 'Wanordelijk leven kan eindigen met aids' 'Old ones'.. Kijken naar verhaaltje in plaatje Met club kampioen van Nederland Uitstel betaling schoolgeld Vaakst getroffen doorde bliksem achtergrond Mwookwoflied Wè Verroest...6«eii suiter tWee/ totey net nu ik t Hodifr M Joppie nn i» wi piaats w 4e keb...u feest vanHïtüeht Iaat ik lopD\e. even binnenkort en1w w en voor m teen vraeen... Kamer... feest m Het lidtt... w Mi mi <jie elw staat maar leeo tsss... feest van <fe J maar ik dof moon &etn nieuwe Huurder meruood- j te nemen je weet niet wat |e in huis neemt want die jeued van ttotnwoowjio-.. Boek over 'eigentijdse jongeren': Actie scholen tegen milieuprobleem eii ..pjnfcH «eïwiw_ik heet Dopp'ie Croot en ik heb net ew JVCrlv boodschap voor m'n moeder ik hei) Gedaan en en.. Kan ik u helpen een Kamén met i/w boodschappen Wereldtentoonstelling Joost Swarte: WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 PAGINA 21 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Na de studenten worden nu ook veel middelbare scholieren het slachtoffer van het profijtbegin sel dat minister Deetman (on derwijs) in steeds sterkere mate hanteert. Wie ergens van profi teert (van onderwijs in dit ge val) moet daar ook maar wat voor over hebben, vindt de be windsman. De studenten in het hoger beroepsonderwijs en aan de universiteiten zijn daar de laatste jaren al achter gekomen via hogere collegegelden en la gere studiebeurzen. Gekweld door de bezuinigin gen besloot de minister vorig jaar om jongeren die ouder zijn dan 16 jaar en daarom volgens de wet niet langer naar school hoeven, voor het onderwijs te laten betalen: 1030 gulden per jaar. Tegelijkertijd kwam er een subsidieregeling. Veel ou ders, want die draaien in de meeste gevallen voor de kosten op, kunnen zo'n bedrag maar De enige man ter wereld die ze ven maal door de bliksem is ge troffen, is ex-boswachter Roy C. Sullivan, de 'menselijke blik semafleider' van Virginia (Ver enigde Staten). Zijn aantrek kingskracht voor bliksem mani festeerde zich voor het eerst in 1942 (hij verloor de nagel van een grote teen) en daarna in juli 1969 (toen raakte hij zijn wenkbrau wen kwijt). In juli 1970 gebeurde het voor de derde keer (zijn lin kerschouder werd verbrand), daarna op 16 april 1972 (zijn haar vloog in brand), op 7 augustus 1973 (zijn nieuw aangegroeide haar brandde en zijn benen ver brandden), op 5 juni 1976 (enkel gekwetst) en op 25 juni 1977 (brandwonden op borst en buik). Volgens berichten heeft hij in september 1983 zelfmoord ge pleegd in verband met een on beantwoorde liefde. nauwelijks opbrengen. Wie wei nig verdient, krijgt een tege moetkoming van het ministerie. Volgens Deetman hoeven men sen met inkomens vanaf 43.000 gulden pas écht te betalen. Om zelf een hele berg werk uit te sparen beval Deetman de scholen om dat schoolgeld te in nen en dat uiterlijk 1 december naar het ministerie over te ma ken. Leerlingen die niet hadden betaald, moesten ze maar van school sturen. De scholen pro testeerden: we zijn een onder wijsinstelling en geen incasso bureau, stelden ze. Maar dat hielp niet. Als stok achter de deur zei Deetman dat ze geen rijksgeld meer krijgen voor leerlingen die geen schoolgeld hebben betaald. Bovendien kunnen ze ook nog een boete krijgen. De harde opstelling van Deet man lokte veel protest uit: hoe kun je leerlingen van school sturen wanneer iedereen het er over eens is dat mensen zonder scholing ook geen toekomst hebben? Deetman beloofde daarop de Tweede Kamer dat het zo'n vaart niet zou lopen met het van school sturen van leerlingen. Maar vorige week werden toch heel wat niet-betalende leerlingen van school gestuurd. Omdat iedereen wel inziet dat dét geen oplossing is, is de da tum van 1 december verschoven naar 1 februari. Met leerlingen die dan nog niet hebben betaald (al of niet met subsidie van het ministerie), heeft Deetman geen pardon. Die worden écht van school gestuurd, zo liet hij vori ge week nog eens nadrukkelijk weten. SJAAK SMAKMAN Wat doe je na schooltijd als zwemmen en tennis als hobby's nog niet genoeg zijn? Maaike De- lemarre heeft haar antwoord al klaar. „Dan ga ik schaken, wel een keer of drie per week". De 12-jarige Leidse leerlinge van het Rijnlands lyceum is niet de enige die er zo over denkt getuige de massale opkomst tijdens een schaakavond van Op Eigen Wie ken. De schaakclub uit de Me- renwijk beleefde onlangs het hoogtepunt uit haar zesjarige ge schiedenis: samen rhet Jeroen Visser, Ronald Righart van Gel der, Stefan van Blitterswijk, Ma- chiel de Heer en reserve Bas Schrover behaalde Maaike in no vember in Baarn het clubkam pioenschap van Nederland in de leeftijdsklasse tot 13 jaar. Maaike schaakt na 2 1/2 jaar al met de beste meisjes van haar leeftijd mee. Dat heeft tot gevolg dat zij af en toe ver weg tegen te genstanders van gelijke sterkte moet spelen, „één keer zelfs in Bussum". Ook Machiel kent dat „probleem", want hij behoort tot de allersterkste jongens van zijn leeftijd. „Ik kan me niet herinne ren een partij te hebben verlo ren", meldt hij met een beschei den glimlach. „Ook niet die par tij tegen mij?" wil Stefan weten. „Maar dat was vorig jaar", werpt Machiel tegen. „Daarna heb ik jou weer een keer van het bord gespeeld". Het is duidelijk dat voor het vlaggeschip van Op Eigen Wie ken niet alleen de gezelligheid, maar ook het resultaat telt. De belangstelling voor de schaak sport hebben Maaike en haar maatjes van huis uit meegekre gen. „Mijn vader heeft mij scha ken geleerd, maar nu kan hij het niet meer van mij winnen", geeft Stefan aan hoe de rollen bij hem thuis zijn omgedraaid. Gelukkig kan vader Van Blitterswijk goed tegen zijn verlies, want hij be vond zich onder de talrijke fami lieleden die het Leidse schaak team in Baarn bijna naar het kampioenschap toekéken. „Dat kampioenschap was na tuurlijk heel leuk", beamen Maaike, Machiel, Stefan en Je roen. Op de vraag wat dat hen heeft opgeleverd worden behal ve de bekers en de bloemen ook de schaakklokken (liefst drie stuks) genoemd. De drijvende kracht van de jonge schaakver eniging, voorzitter Ger Dekker, voegt daaraan de kampioensre ceptie toe, waarop zelfs een ver- Een gedeelte van het kampioensteam van de schaakclub 'Op Eigen Wieken'. Links achter Maaike Delemarre met tegenover zich Stefan van Blitterswijk. Links op de voorgrond Machiel de Heer met Jeroen Visser (foto Holvast) tegenwoordiger van de gemeen te (Jan Duivesteijn van de direc tie sport en recreatie) aanwezig was. „Eigenlijk groeien de succes sen ons boven het hoofd", be kent Dekker zonder omwegen. „Zelf kunnen we de jongens wei nig meet leren, vandaar dat bondstrainer Rob Brunia hier el ke donderdagavond les komt ge ven". Zijn lessen gaan er bij de schaakjeugd uit de Merenwijk en verre omstreken in als koek. Maaike beweert dat zij partijen van wereldkampioen Gary Kas parov alleen nog maar naspeelt „als-ie leuk genoeg is". Machiel volgt de tweekamp om de we reldtitel tussen Kasparov en Anatoly Karpov op de voet. De gymnasium-leerling hoort dat internationale schaaknieuws tussen het spelen met de compu ter („Ook een hobby van me") en het schaken door. Als het hem binnen te benauwd wordt, gaat hij het liefst voetballen bij zijn vereniging Roodenburg. Ook Je roen zegt graag buiten te spelen, waarmee de stelling dat schakers saaie huismussen zouden zijn, naar het rijk der fabelen wordt verwezen. Maar als de toekomstige opvol gers van Leidse topschakers als John van der Wiel en Jeroen Pi ket over een schaakbord gebo gen zitten, vergeten zij meteen wat er om hen heen gebeurt. In hoog tempo vliegen de schaak stukken dan over het bord, tot één van de twee het loodje legt. Blijven er stukken over dan is daar altijd nog Ger Dekker, die vriendelijk maar dwingend som meert: „Stukken opruimen". Zit Dekker echter zelf tegen één van zijn pupillen achter het bord, dan hoeft zich geen zorgen te maken over schaakstukken die op het bord blijven staan. Die van hem zijn namelijk verdwenen voor hij er erg in heeft... TIM BROUWER DE KONING De Young Ones maken het steeds bonter. Gedroegen ze zich op televisie al als een stelletje nietsontziende 'randgroepjonge ren', op de plaat proberen ze zichzelf te overtreffen. Een tijdje geleden deden ze al een geslaag de poging met een oud nummer van Cliff Richard ('Living doll' nu wagen ze zich aan nummers van onder anderen Queen. 'Bo hemian rapsody' bijvoorbeeld, is in een heel nieuw jasje gestoken. De gitarist van Queen, Brian May, is overigens zo sportief ge weest om aan de nieuwe versie van deze popklassieker zijn me dewerking te verlenen. Als pop groep treden de Young Ones nu op onder de naam 'Bad News'. Goed nieuws voor de fans: bin nenkort zijn de jongens weer op televisie te zien, maar dan als 'old Ones'... (foto orl De milieuorganisatie Greenpeace heeft het afgelo pen najaar een grootscheepse scholierenactie op touw gezet. Ruim 1.000 scholen (ongeveer 50.000 scholieren) veranderden tijdelijk in een Greenpea- ce-actiekantoor. De leerlingen konden een plaatse lijk milieuprobleem kiezen, onderzoeken, en in dien mogelijk oplossen, óf de Greenpeace Noord- zeecampagne steunen. De actie werd een succes, Greenpeace telde op 28 oktober ruim 51.000 nieu we donateurs. Naar aanleiding van de scholierenactie is een boekje verschenen, getiteld 'Scholieren maken schoon schip!'. Het boek bevat onder meer infor matie over Greenpeace, de Noordzee en de Green- peace-actieschepen. Het tweede deel vai) het boek is een handleiding voor jeugdige actievoerders. Wil je met je klas een milieuprobleem uitje omgeving aanpakken dan is het heel handig de tips die in dit hoofdstuk staan' eens door te nemen. In duidelijke taal wordt uitge legd hoe je de zaak stapje voor stapje moet aanpak ken. Ook wordt in 'Scholieren maken schoon schip! verslag gedaan van de acties die al door scholen zijn gevoerd. Veel brieven die scholieren aan Greenpeace schreven zijn in het boek opgenomen, evenals de uitslag van een op scholen gehouden milieu-enquête, een lijst van nuttige adressen, een werkboekje, een donateurbon en een door toekom stige actievoerders te gebruiken Noordzee-verkla- ring. Achterin zit ook nog een monsterboekje. Daar mee kun je terecht op alle actieschepen van Green peace. Ben je in het bezit van zo'n monsterboekje dan kun je een gratis rondleiding krijgen op een actieschip. Op het eerste oog lijkt het een heel gewoon boek over heden daagse jongeren. 'Eigentijdse jeugd' staat er boven de titel 'Steek jezelf voorbij('een jonge- renboek over weerbaarheid'). De kaft is in de nieuwste mo dekleurtjes: grijs met geel en groen. Begin je te lezen dan merk je dat er onder dat mooie uiter lijk een addertje schuilt... De eigentijdse jeugd blijkt de groep te zijn die het Belgisch na tionaal centrum voor eigentijdse jeugd wel eens heeft bezocht. Deze godsdienstige club organi seert sessies, oriënteringsdagen en navormingsweekeinden voor jongeren tussen 16 en 21 jaar. Telkens staat tijdens zo'n bijeen komst een bepaald thema cen traal. De resultaten van een aan tal gesprekken zijn nu gebun deld in 'Steek jezelf voorbij'. De onderwerpen die in het boek aan bod komen zijn: reïn carnatie, aids, God en vrije lief de. Interviews, informatie en ant woorden op vragen van jongeren verpakken de boodschap op een heel geraffineerde manier: geloof in God en het ga je goed. In het hoofdstuk over aids ('de stille moordenaar') wordt bij voorbeeld de vraag gesteld of de ze 'schrik van de jaren tachtig' misschien een straf van God is voor homoseksuelen. De schrij vers gaan uitgebreid (en heel se rieus) in op deze vraag. In eerste instantie beantwoorden ze de vraag met 'nee', maar dan: 'We moeten het veeleer zien als een bewijs voor een algemene le venswet, namelijk dat wanorde lijk leven schadelijke gevolgen met zich meebrengt en uiteinde lijk leidt tot vernietiging. Het is niet God die de mens straft doch veeleer de mens die zichzelf straft'. Mooi gezegd, maar in feite komt het hier op neer: homosek suelen zijn verkeerd bezig en daar worden ze nu voor gestraft. Met zestien aan de pil is een 'morele ontsporing' staat in het hoofdstuk over 'vrije liefde'. 'Seks is te veel een anti-taboe ge worden' is een citaat uit de mond van één van de jongeren die heb ben meegedaan aan een sessie van het Belgisch nationaal cen trum voor eigentijdse jongeren. De moraal van het verhaal is dat seks alleen na het huwelijk mag en dan nog het liefst zonder gen- ruik van voorbehoedsmiddelen. 'Elke anticonceptie-methode is een zekere hinder. Het is een in greep die hoe dan ook tussenbei de komt in de seksuele intimi teit'. De makers hebben hun best gedaan een zo mooi mogelijk boek te maken. Dat is zeker ge lukt. Illustraties, papier en vorm geving zien er prachtig uit. Trap er echter niet in, de schijn be driegt: 'Steek jezelf voorbij' is een beetje 'eng' boekje. ERNA STRAATSMA (Wordt vervolgd) Tekenaar Joost Swarte (39) houdt tot en met 5 januari 1988 een 'wereldtentoonstelling' in het Frans Halsmuseum in Haar lem. In het museum wordt een overzich getoond van het vele werk van Swarte dat bestaat uit onder meer kinderpostzegels, stripboeken, posters en platen hoezen. Ter gelegenheid van de ten toonstelling is een catalogus ver schenen getiteld Plano. Een prachtig boekwerkje dat behalve veel tekeningen ook een hele boel informatie over de tekenaar/ illustrator bevat. Joost Swarte werd op 24 de cember 1947 geboren in Heem stede. Na een studie aan de Aca demie voor Industriële Vormge ving in Eindhoven richtte hij in 1971 het striptijdschrift Modern Papier op en werkte mee aan het striptijdschrift Tante Leny per- senteert. Zij werkzaamheden breidden zich steeds verder uit. Sinds 1977 ontwerpt Swarte pla tenlabels en -hoezen voor het Torsolabel. Hij werkt geregeld mee aan de Blauwgeruite Kiel in Vrij Nederland en heeft ook vaak de omslagen van de boekenbijla ge van dit blad getekend. Paul Hefting heeft in Plano wat notities gemaakt over het werk van Joost Swarte. Zijn te keningen zijn eigenlijk op zich zelf staande kunstwerkjes, zegt Hefting. Niet echt strips, niet echt illustraties, maar plaatjes die zonder tekst een heel verhaal kunnen vertellen. Swarte is dui delijk geïnspireerd door de teke naar van Kuifje. Het dagelijks le ven en de goede en slechte eigen schappen van mensen zijn steeds terugkerende onderwerpen in Swarte's werk. Op het eerste ge zicht zie je iets heel gewoons, maar steeds duikt er iets onver wachts op waardoor je moet grinniken. Juist die kleine de tails maken de tekeningen van Swarte bijzonder. Je moet vaak heel lang kijken voordat je het 'verhaaltje in het plaatje' be grijpt. 'Plano', catalogus bij Wereldten toonstelling van Joost Swarte; uit geverij De Harmonie/Het Raadsel; prijs 29,90.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21