Tijdelijke opvang slachtoffers seksueel geweld in gastgezin 'Onhaalbare visie is geen visie' Buurtpreventieproject in Alkemade succesvol Geen geld apparaten voor bejaardenalarm Mishandeling door cliënt sociale dienst Noordwijks burgemeester Bonnike neemt na 21 jaar afscheid 'Bedrijfsleven nog niet rijp voor kinderopvang' PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 NOORDWIJK - De hulpverlening aan Noordwijkse vrouwen en kin deren die het slachtoffer zijn van incest, seksueel geweld binnen het huwelijk of andere vormen van geestelijke of lichamelijke mishan deling, wordt uitgebreid. Vanaf 1 januari kunnen vrouwen die bij de politie aankloppen voor hulp, tijde lijk bij gastgezinnen worden on dergebracht. Tot nu toe was alleen opvang in de passantenkamer of een cel op het politiebureau moge lijk. Zes Noordwijkse gezinnen heb ben zich bereid verklaard om bij toerbeurt voor de opvang van vrou wen en kinderen te zorgen. Het is de bedoeling dat alleen in de avonduren en tijdens het weekein de van deze opvangmogelijkheid gebruik wordt gemaakt. Op werk dagen zijn de reguliere hulpverle ners bereikbaar en in staat voor op vang te zorgen. Het initiatief voor de uitbreiding van de hulpverlening is genomen door de afdeling Noordwijk van Humanitas. Bij de oprichting van de afdeling, enige tijd geleden, is de problematiek van incest en sek sueel geweld binnen het huwelijk als een van de speerpunten van het beleid gekozen. Een woordvoerder van Humani tas: "Incest en seksueel geweld binnen het huwelijk komt overal in Nederland voor, dus ook in Noord- wijk. Ontkennen heeft geen zin. We moeten zorgen voor een goede hulpverlening aan de slachtoffers. Uit gesprekken met maatschappe lijk werkers en de politie werd dui delijk dat er behoefte is aan een goede opvangmogelijkheid in de avonduren en de weekeinden, dus hebben we die draad opgepakt". De adressen van de hulpverle nende gezinnen blijven geheim. Op die manier wordt voorkomen dat de man van de vrouw die om hulp aanklopt, bij het gastgezin stennis komt maken. Het Noordwijkse gemeentepoli tiekorps speelt een centrale rol. Zo dra een vrouw om hulp aanklopt, wordt zij door de politie onder de hoede genomen en indien nodig overgebracht naar een gastgezin. De politie is de enige instantie die de beschikking heeft over de adressen van de gezinnen. Huisart sen en maatschappelijk werkers in het dorp zijn op de hoogte gesteld van de nieuwe vorm van hulpverle ning, maar zelfs zij kennen de adressen niet. Korpschef E.F. Wegman van de Noordwijkse gemeentepolitie is bijzonder ingenomen met het initi atief: "Het is in het verleden wel eens voorgekomen dat een vrouw met haar kind de nacht in een pas santenkamer of zelfs een cel heeft moeten doorbrengen. We proberen in zo'n geval wel tijd vrij te maken om met het slachtoffer te praten en geestelijke hulp te verlenen, maar onze mogelijkheden zijn beperkt. De gastgezinnen betekenen een verbetering. Zij zijn in staat het slachtoffer de aandacht te geven waaraan zij op dat moment behoefte heeft". De korpschef haast zich eraan toe te voegen dat uit het project niet mag worden opgemaakt dat incest, seksuele mishandeling bin nen het huwelijk, kindermishande ling en andere vormen van misdrij ven, in Noordwijk vaker voorkomt dan in andere plaatsen. "Noord wijk telt zelfs een gering aantal de licten op dit vlak. Elke keer dat een vrouw op het politiebureau moet overnachten is er echter een te veel". Opvang van de vrouw en haar kinderen is overigens niet de enige manier om acute problemen op re lationeel gebied het hoofd te bie den. Wegman: "Als een vrouw onze hulp inroept omdat haar man de boel kort en klein slaat, sluiten we waarschijnlijk de man in. Op die manier nemen we niet alleen de dreiging voor de vrouw weg, maar beschermen we bovendien de man tegen zichzelf'. Man Het project is uitdrukkelijk ge richt op de hulpverlening aan vrou wen. Wegman ontkent niet dat mannen ook slachtoffer kunnen worden van mishandeling, maar denkt dat een speciale opvang voor hen niet noodzakelijk is. De korps chef: "In de meeste gezinnen zijn de mannen financieel onafhanke lijker dan de vrouw. Het komt vrij wel nooit voor dat een man zonder een cent op zak op straat komt te staan. Meestal kunnen mannelijke slachtoffers een hotel of pension zoeken. Daaraan geven we dan de voorkeur. Noch het politiebureau, noch het gastgezin mag worden ge zien als een goedkope en eenvoudi ge manier van overnachten". De gastgezinnen krijgen geen fi nanciële vergoeding voor hun hulp. De afgelopen weken hebben de maatschappelijk werkers van het dorp de gezinnen 'getraind' in de opvang van mensen in noodsi tuaties. De gastgezinnen fungeren alleen als opvang. Op de eerste werkdag nadat de vrouw om hulp heeft aan geklopt, neemt de profes sionele hulpverlening het van de gastgezinnen over. Wegman: "Het slachtoffer moet zo veel mogelijk zelf de reguliere hulpverleners inschakelen. Het is heel belangrijk dat de vrouw haar eigen verantwoordelijkheid neemt. Op die manier houdt zij haar zelfrespect. Juist voor slacht offers van geestelijke of lichame lijk mishandeling is dit erg belang rijk". Drempel Slachtoffers van lichamelijk of geestelijke delicten moeten, weet Wegman, de nodige schroom over winnen om met hun problemen naar de politie of andere hulpverle ners te stappen. "Mensen hangen de vuile was nu eenmaal niet graag buiten". De korpschef is ervan overtuigd dat het bestaan van de gastgezinnen, de drempel naar de hulpverleners verlaagt. Hij is evenwel niet van plan op grote schaal 'reclame te maken' voor de uitgebreide hulpverlening. "Het is niet de bedoeling dat ieder een nu met zijn problemen naar ons toe komt. Een groot deel kan binnenshuis of via de reguliere hulpverlening op normale tijden worden opgelost". De drempelverlaging zal er vol gens de korpschef wel toe leiden dat het aantal aangiften van licha melijke of geestelijke mishande ling toeneemt. "Ik verwacht echter geen gigantische toename. Noord wijk is een dorp waar dergelijke de licten relatief weinig voorkomen. Er wordt vaak gezegd dat de hulp verlening alleen het topje van de ijsberg van de misdrijven te zien krijgt. Ik betwijfel evenwel of er in Noordwijk onder het topje wel een ijsberg zit". ALKEMADE - Het buurtpreven tieproject in de Roelofarendsveen- se wijk tussen de Dijkstraat en de Europaweg lijkt in eerste instantie te zijn geslaagd. Het aantal inbra ken in woningen, vernielingen en diefstal van tweewielers is aanzien lijk teruggelopen, zo werd gister avond bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst met de buurtbewo ners in de mavo Johannes XXIII. Hoewel de opkomst van de buurt bewoners tegenviel - er waren 25 aanwezigen uit 129 woningen - kon wachtmeester R. van Riessen van de rijkspolitiegroep Alkemade zijn volle tevredenheid uitspreken over het resultaat van de actie. Het project begon in februari dit jaar in zes straten van de wijk. De bedoeling was door oplettendheid van de buurtbewoners de kleine criminaliteit, zoals inbraken, dief stallen en vernielingen terug te dringen. Deze was namelijk nogal hoog in deze buurt. Met name het aantal vernielin gen is drastisch gedaald in vergelij king met 1986. In de periode febru- ari-november is zeven keer aangif te gedaan, terwijl dit in 1986 ruim veertig keer was. Diefstal van fiet sen en bromfietsen werd vier keer aangegeven in 1986. In het jaar er voor was dit vijftien maal. Ook het aantal inbraken liep terug van ze ven stuks tot één. Wachtmeester Van Riessen kon ook nog enkele andere successen melden. Zo werden graffitispuiters opgepakt en verbaliseerd dankzij de oplettendheid van buurtbewo ners. De op ramen en deuren aan gebrachte stickers 'Pas op buurt preventie', bleek bij voetballende jeugd verhuizing naar het trapveld te weeg te hebben gebracht. Tegen de overlast door jongeren werd door motorpolitie in de wijk gepa trouilleerd. Enkele tientallen pro cessen verbaal konden dankzij de ze taktiek worden opgemaakt. Desondanks is de overlast hier van nog niet helemaal verdwenen. Met name het monteren van ex pansie-uitlaten op brommers geeft een irritant geluid. Een wijkbewo ner stelde voor dat de politie be richt stuurt naar middelbare scho len om controle op brommers aan te kondigen. "Daarvan kan een preventieve werking uitgaan". Hoewel dat niet werd ontkend, blijft hierbij het probleem bestaan dat de veroorzaker op heterdaad moet worden betrapt. "Gaat u eens praten met de ouders van de brom fietser", adviseerde de politie, maar dat maakt de buurtbewoners toch huiverig. Roelofarendsveen had gister avond ook nog een landelijke pri meur. Net vers uit de fabriek wer den borden 'Attentie, buurtpreven tie' gepresenteerd. De gemeente kan een aantal van deze borden WOUBRUGGE - De raadscom missie voor welzijn in Woubrugge vond het gisteravond niet nodig om vijf bejaardenalarmeringsap- paraten aan te schaffen. "Het flan kerend ouderenbeleid gaat vanaf 1 januari 1988 onder de welzijnswet ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 48-jarige Alphense vrouw is in het bijkantoor van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) aan de Stevin- straat in Alphen mishandeld door een cliënt, die boos was omdat de vrouw hem geen sigaret kon geven. Nadat de man de vrouw had gesla gen en geschopt, maakte hij zich uit de voeten. Inmiddels is hij door de politie ingerekend. vallen en ik vind het niet nodig dat wij ons budget beroven door hier aan geld uit te geven" aldus com missielid M. Beukenhold - Ter Mors. "We moeten dit terugspelen naar de gemeenteraad. Naar aanleiding van vier nieuwe aanvragen voor bejaardenalarme ring is een eventuele urgentielijst besproken. Uit deze besprekingen bleek dat het gewenst is vijf alar meringsapparaten aan te schaffen. De provinciale bijdrage die vol gend jaar wordt teruggeschroefd van 15.000 gulden naar 10.600 gul den wordt echter al bestemd voor aanschaf van een lift voor" bejaar dencentrum Thuisweide. De nood zaak van de alarmeringsapparaten is moeilijk aantoonbaar. Het is trouwens wel de bedoeling dat de alarmeringscentrale meeverhuist naar Sassenheim alfe bejaardencen trum Woudsoord, waar het is on dergebracht, daar volgend jaar naartoe gaat. De commissie welzijn vond una niem dat wat is overgebleven van het budget 1987 moet worden be steed aan windschermen voor het nieuwe bejaardenhuis. s zal vertellen hoe het allemaal aanschaffen en die in de betreffen de wijk plaatsen. Kwaadwillenden kunnen dan nog tijdig op hun schreden terugkeren. Voorwaarde is wel dat de borden zodanig wor den neergezet, dat ze niet door graf fiti onleesbaar worden gemaakt. MeLdit eerste succes is het pro ject nog niet aan het eind. Wacht meester Van Riessen: "Het is de bedoeling dat het vijf jaar wordt volgehouden. In de Verenigde Sta ten lopen dit soort projecten al twintig jaar". Of de bewoners over zo'n lange adem beschikken, moet nog blijken. door Monica Wesseling NOORDWIJK - "Het grootste gevaar voor een gemeente is het spasme van een meerjarenplanning. Het is niet moge lijk nu een beleid voor over tien jaar vast te stellen. De maatschappij en de omstandigheden veranderen. Het ge meentebestuur moet zijn beleid daaraan aanpassen. Be stuurders moeten die flexibiliteit kunnen opbrengen". Burgemeester J.M. Bonnike, bestuurder in hart en nie ren, verlaat na 21 jaar zijn post als eerste burger van Noord wijk. Persoonlijke omstandigheden dwingen hem tot het zetten van deze stap: "Ik had eigenlijk nog twee jaar willen blijven. Het is evenwel niet anders. De dingen gaan niet al tijd zoals je het wilt". plaats in de ruimste zin van het woord. De hotels werden gerund en bezocht door gezinnen. De tij den veranderden evenwel en we dreigden uit de mode te raken". De vernieuwing van de bad plaats, door sommigen verguisd, door anderen geroemd, maakte on stuitbaar haar opmars. De hotels werden overgenomen door zaken mensen en het karakter van de be zoekers veranderde. Bonnike: "We zijn hier waarschijnlijk wat laat met de vernieuwing begonnen. Té laat was het niet. Noordwijk was eerder nog niet rijp voor een zo in grijpende karakterwijziging". De burgemeester lijkt nu nog verbaasd te zijn over het 'toeris tisch beleid' uit die dagen. "Mid denin het hoogseizoen is het Pala- cehotel afgebroken. De badplaats lag onder een dikke laag stof, het lawaai was nauwelijks te harden. Ik heb me er wel eens over verwon derd dat er in die dagen nog bad gasten naar Noordwijk kwamen". Noordwijk is nu, zoals Bonnike het uitdrukt, een ecnte badplaats met allure. De uitspraak als zou het strandtoerisme het dorp voor gi gantische problemen stellen, wijst Bonnike stellig van de hand: "De badgasten leveren alleen proble men op voor wat bereft het parke ren van hun auto's. Het is niet reëel om de overlast van de bezoekers van bars en dancings aan de bad gasten toe te schrijven. Die twee za ken moeten heel duidelijk worden gescheiden". Na zijn rechtenstudie wist Noord wijks eerste burger al dat hij het burgemeesterschap ambieerde. Tegelijkertijd trok evenwel ook het avontuur, zodat Bonnike samen met zijn vrouw vertrok naar Nieuw-Guinea om daar in de scheepvaart te gaan werken. In 1958 werden de Nederlanders tij dens de crisis uit Nieuw-Guinea gezet en trof Bonnike de eerste voorbereidingen voor het bereiken van een burgemeesterspost. Hij werkte twee jaar op het kabinet in Gelderland en werd burgemeester in Maasdriel. Hoewel de jaren in Maasdriel door Bonnike wordt omschreven als 'een heerlijke tijd', solliciteerde hij in 1966 toch naar de functie van burgemeester in Noordwijk: "Ze keken hier wel raar op. Een burge meestertje uit zo'n klein plaatsje in de Bommelerwaard kon toch nooit een badplaats met internationale allure goed besturen". Visie De Noordwijker, want dat is Bonnike naar zijn zeggen de afge lopen jaren wel geworden, wordt door velen omschreven als een echte democraat. Hij ontkent dit niet: "Ik heb wel eens het verwijt gekregen dat ik ook de kleinere po litieke partijen te veel ruimte gaf. Dat verwijt is onterecht. Ook Idei- ne partijen kunnen belangrijke ideeën aandragen. Bovendien kun je die kleintjes wel eens nodig heb ben voor het bereiken van een meerderheid in de raad". De Noordwijkse eerste burger is een van de laatste burgemeesters die partijloos is benoemd. "Ik heb een gruwelijke hekel aan de chris telijke verzuiling. We geloven alle maal in dezelfde God, dus waarom zouden we elkaar bestrijden. De vorming van het CDA betekende voor mij dat er eindelijk een partij was waarbij ik me volkomen thuis voel. Het samengaan van verschil lende christelijke stromingen is al tijd al een ideaal van me geweest". Het CDA in Noordwijk heeft al jaar en dag het grootst aantal zetels in de gemeenteraad. Dat gegeven, plus het feit dat alle besluiten lang durig worden 'voorgekauwd' in commissievergaderingen, hebben er volgens de Noordwijker toe ge leid dat de raadsvergaderingen nu aanzienlijk minder spannend zijn dan enkele jaren geleden. "Vroeger kwam je nog" wel eens voor verras singen te staan. Nu is dat eigenlijk nooit meer het geval". Veranderd De belangrijkste verandering die zich in het dorp gedurende zijn burgemeesterschap heeft voltrok ken, is volgens Bonnike de ver nieuwing van de badplaats. De burgervader herinnert zich nog goed de lange rij witte hotels aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. "Noordwijk was een familiebad- Parkeren Omdat Noordwijk niet de be schikking heeft over een spoor wegstation komen nagenoeg alle dagjesmensen en verblijfstoeristen met de auto naar de badplaats. Hoewel Bonnike zegt beslist niet op een spoorverbinding te zitten wachten, ("We krijgen hier dan toe standen als in Zandvoort en daar aan moetje toch niet denken"), ver oorzaken de honderden auto's op mooie zomerdagen wel een grote chaos in het dorp. De oplossing voor het probleem van het tekort aan parkeerplaatsen is volgens Bonnike even eenvou dig en doeltreffend als duur. Ver spreid over het dorp moet een aan tal grote parkeerkelders worden aangelegd. "In vredesnaam geen parkeergarages. Die afschuwelijke dingen horen niet in dit dorp". De bestrijding van de overlast die de inwoners van het dorp van het zogeheten avondtoerisme on dervinden is een stuk ingewikkel der erkent Bonnike. Hoewel het gemeentesbestuur van de bloe- menbadplaats de afgelopen tijd verschillende maatregelen heeft getroffen, wordt datzelfde gemeen tebestuur toch geregeld een gebrek aan visie verweten. "Dat verwijt is de reinste vorm van kretologie. Diegenen die ons dat verwijten, bepleiten het opko pen van alle bars en dancings en het inzetten van 50 extra politie agenten. Zoiets noem ik geen visie. Een visie is geen visie als het voor gestelde beleid niet haalbaar is". Mislukt. Hewel er tijdens zijn ambtsperio de veel dingen tot stand zijn geko men, het nieuwe gemeentehuis noemt Bonnike zelf een randver schijnsel daarvan, zijn er ook mis lukkingen. "We hebben, ondanks jaren van vechten met het provin ciaal bestuur, nog steeds niet de be schikking over een behoorlijk in dustrieterrein. Er zijn daardoor nogal wat bedrijven naar Katwijk vertrokken. Voor de grote Noord wijkse bedrijven zoals Beuk, het Zilveren Kruis en Buijze zijn nood oplossingen gevonden. De behoef te aan een eigen terrein blijft even wel bestaan". Het uitblijven van een bedrijven terrein is niet te wijten aan het ge meentebestuur. Zowel burgemees ter en wethouders als de gemeente raad hebben bij voortduring om de medewerking van gedeputeerde staten verzocht. GS, het dagelijks bestuur van de provincie, houden de boot echter af. Opvolger Direct nadat de ontslagaanvraag van Bonnike door de Koningin is ingewiligd, wordt met de procedu re voor de benoeming van een nieuwe burgemeester begonnen. De gemeenteraad heeft bij de uit eindelijke keuze tussen de ver schillende sollicitanten, een be langrijke stem. Hoewel de gemeenteraad van Noordwijk voor een belangrijk deel uit CDA'ers bestaat, is dat vol gens Bonnike geen garantie op een nieuwe burgemeester van CDA- huize. Landelijk gezien heeft de PvdA minder burgemeesters dan waarop zij recht heeft. Van de tien gemeenten van de bollenstreek worden er acht bestuurd door een CDA'er. "Het zou me daarom niet verwonderen als het geen CDA'er zou zijn". De burgemeester voegt eraan toe dat de politieke kleur niet van we zenlijk belang is: "Het gaat om de capaciteiten van de man of de vrouw. Ik denk dat het ook belang rijk is dat de nieuwe burgemeester een levenspartner naast zich heeft staan die zich intensief voor de ge meente wil inzetten. Een vrijgezel lijkt me daarom minder geschikt". Weg Net als zijn collega's in andere gemeenten, heeft Bonnike altijd een groot aantal nevenfuncties ver vuld. De naar zijn idee zwaarste daarvan, was de laatste jaren het voorzitterschap van het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollen streek. Deze functie heeft hij on langs overgedragen aan de Rijns- burgse burgemeester F. Jonkman. Een groot deel van de neven functies moet hij neerleggen bij zijn afscheid als burgemeester. Zijn bestuurslidmaatschap van de ANWB en het voorzitterschap van de reumakliniek Sole Mio wil Bon nike echter continueren: "En ik sluit niet uit dat daar nog een aantal bestuursfuncties bijkomen". Hoewel hij zegt zijn werk als voorzitter van de Stuurgroep Ont wikkelingssamenwerking Noord- wjk-Burkina Faso met enorm veel plezier te hebben gedaan, "het is fantastisch wat er in dat land is be reikt", legt hij deze functie wel neer. Bonnike: "Dat neemt niet weg dat ik heel graag hiervoor ook in de toekomst de handen uit de mouwen blijven steken". Bonnike is vast van plan het rei len en zeilen van het dorp op de voet te volgen. Tegelijkertijd neemt hij zich echter voor zich niet op bestuurlijk vlak te begeven. "Ik wil voorkomen met een verwijtend vingertje de nieuwe bestuurders na te wijzen. Betrokkenheid bij het dorp is prima, maar achter het mee besturen moet een punt worden gezet. De wijze schoolmeester die wel eens even zal vertellen hoe het eigenlijk allemaal .moet, hoop ik nooit te worden. Jongens ingerekend NIEUW-VENNEP - De gemeen tepolitie van Haarlemmermeer heeft gisteravond en vanmorgen vier jongens (13, 14 en en twee van 15 jaar) aangehouden die worden verdacht van twee inbraken in de Linquenda-school in Nieuw-Ven- nep. Bij de inbraken werd door de jongens voor enige duizenden gul dens schade aangericht. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense bedrijfsleven is niet rijp voor een door hem betaalde afde ling bij het kinderdagverblijf Ka trijn. Dat is de voorlopige conclu sie van H. Demoet, vice-voorzitter van de VOA (Vereniging van On dernemingen in Alphen en omstre ken). De voor gisteren geplande infor matie-avond voor het Alphense be drijfsleven moest op het laatste moment worden afgezegd wegens gebrek aan belangstelling. Slechts vier ondernemingen hadden te kennen gegeven geïnteresseerd te zijn. Deze bedrijven worden bin nenkort bezocht door de initiatief nemers van gesponsorde kinder- dagopvang. Bij de bedrijvenpoot kunnen in de toekomst jonge kinderen te recht van in Alphen werkende ou ders. De huidige gesubsidieerde kinderopvang is uitsluitend toe gankelijk voor kinderen die in Al phen wonen. Voor de ouders die in kleine plaatsen buiten de gemeen te wonen maar in Alphen werken, ontbreekt deze voorziening meest al. Demoet: "Ik stel vast dat de Al phense bedrijven nog niet warm lo pen voor het meebetalen aan een afdeling aan het kinderdagverblijf. Het is een langzaam proces dat nog niet zo snel blijkt te zijn doorge drongen". De gemeente Alphen is minder somber over de verwezen lijking van een bedrijvenpoot. Als voorziening voor haar eigen perso neel wil de gemeente betalen voor de opvang van twee kinderen. Met de aparte afdeling bij Katrijn kan worden begonnen wanneer geld op tafel komt voor de opvang van tenminste zes kinderen. Wel zijnswethouder G. Brussen-Leer- dam verwacht dat de eerste groep reeds volgend jaar van de grond kan komen: "Als er een begin is, groeit het vanzelf. Ook al hebben we nu erg weinig respons. Dat heeft natuurlijk ook te maken met de geringe grootte van het gemid delde Alphense bedrijf'. Onderne mingen van omvang voorzien vaak al in enige vorm van kinderdagop- vang, zoals een crèche. WOENSDAG 9 DEC. Katwijk Adventszang mmv Evangelisa- tiekoor olv Jan Boonekamp, aan vang 20.00 uur in de Oude Kerk aan de Boulevard. vogeltentoonstelling in de Leid- concert Katwijks Vrouwenkoor mmv organist Hans van Kruistum, aanvang 20.00 uur in de Dorps kerk in Katwijk aan de Rijn. familievoorstelling "Woutertje Pieterse S cie.' door toneelgroep Theater, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. optreden van Dansgroep Re flex met drie nieuwe choreografie ën, aanvang 20.30 uur in het Lak- heater aan de Cleveringaplaats. 'Een portret van Claude Debus sy'. concert in de Debussy-cyclus. aanvang 20.15 uur in de Kapel- al van KSO aan de Oude Vest. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 bij de Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. thema-avond onder de titel 'PvdA en VVD. een locaal huwelijk met landelijke pretenties?' van de Jonge Socialisten in de PvdA, aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. 1 programma 'Achter de scher- 20.00 uur in het Centraal Voorzie- DONDERDAG 10 DEC. Leiden lunchconcert door Paul Huyts, piano, werk van Van Beethoven. menwerking met Krasna Musica Delft, werk van Brahms, Bartok en Strawinsky. aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing met het thema 'Het ge bruik van paragnosten ten behoe ve van praktische doeleinden' aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van KSO aan de Oude Vest. in de fin-de-siecle-cyclus van de studentenvereniging SSR spreekt Jaap Goederede over de decadentie in de literatuur, aan vang 20.00 uur in het pand Hoge- dienstencentrum Binnenstad z de Hogewoerd 65. lezing over 'chakra's gie' door Ruud Kats, gespeciali seerd in lichaamstherapie, aan vang 20.00 uur in Centrum Ex '85, Koppenhinksteeg. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni- i Buitengewonen, aanvang Noordwijk opening tentoonstelling Noord wijkse Pluimvee en Konijnenvere niging door wethouder J. Bedijn, VRIJDAG 11 DEC. de Avantihal, vanaf optreden van 'Facade' met op wekkend literair cabaret in Art Centre Droomfabnek aarvde Ou de Singel, aanvang 21.30 uur. concert door het Leids Studen ten koor en -orkest Collegium Mu- sicum olv Rene Gulikers, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. lezing door J.Ph. Fijnvandraat uit Sneek, over de onfeilbaarheid van de bijbel, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat 1. Leiderdorp jaarvergadering van de ijsclub Leiderdorp, aanvang 20.15 uur in de kantine bij de Mauritssingel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16