Surséance betaling voor Leids orthopedisch bedrijf Van Lierop Brouwerij redt mogelijk Stichting Burcht Achterstallig schoolgeld bij Leidse Meao alsnog betaald Comité 'Jongeren voor het leven' Kuijers: 'Onterecht optimisme bonden over plannen EHD' actie! in vrije tijd Circa 2400 gulden gestolen uit woning aan de Maredijk WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 'Emilie Knappert' blijft bij besluit LEIDEN - De bouw van de parkeergarage aan het i r. Driessenplein vor- vestigt zich in elk geval het kledingbedrijf Marca. Het is tevens niet uitge- dert gestaag. Als alles volgens de planning verloopt, wordt de garage ko- sloten dat Albert Heijn een filiaal bij de parkeergarage opent. mend voorjaar in gebruik genomen. In de bedrijfsruimte bij de garage (foto Jan Holvast) Verhuizing naar Marcagebouw twijfelachtig LEIDEN - De Leidse School voor Meao heeft inmiddels al het ver schuldigde schoolgeld binnenge kregen. Vorige week nog dreigde een aantal leerlingen van school te moeten worden gestuurd omdat hun ouders het geld niet had vol daan. Die maatregel heeft kennelijk ef fect gehad, want nog geen dag later was al het geld overgemaakt. Uit eindelijk is slechts één leerling één dag niet op school geweest. Vol gens directeur Oort was zelfs dat niet noodzakelijk geweest. "De leerling nam de maatregel wat al te letterlijk op en besloot zelf maar niet te komen, terwijl zijn vader in middels al contact had opgenomen en het schoolgeld had toegezegd. LEIDEN - Wethouder Kuijers (cultuur, volksgezondheid en groenzaken) begrijpt niet waarom de vakbonden optimistisch zijn dat de Eerste Hulpdienst (EHD) bij de brandweer kan worden onderge bracht. De bonden trokken vorige week na een gesprek met Kuijers en zijn collega Bordewijk de con clusie dat deze wethouders niet af wijzend stonden tegenover het plan dat de vakorganisaties had den ingediend. Ze meenden daar door dat de kans groot was dat de EHD niet hoefde over te gaan naar het ambulancebedrijf Gebr. De Jong. Kuijers stelt nu dat de bonden tijdens dat gesprek een paar zeer belangrijke vragen niet hebben kunnen beantwoorden. "In hun be groting werd er vanuit gegaan dat POLITIEK DEZE WEEK Woensdag 9 december verga dert de commissie sociale za ken en maatschappelijke aan gelegenheden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, ka mer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een voorstel voor een een malige subsidie voor een pro ject van de Stichting Samen werkingsverband tegen Seksu eel Geweld. Voorts staat op de agenda de instelling van een projectgroep woonboten Haar lemmertrekvaart en een ver slag van het meldpunt discrimi natie. Donderdag 10 december vergadert de commissie finan ciën, personeel en organisatie in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Overigens heeft het ministerie on dertussen besloten ouders die het schoolgeld nog niet hebben vol daan, twee maanden extra respijt te geven. De scholengemeenschap Emilie Knappert, die afgelopen maandag ook een aantal leerlingen de toe gang tot de school ontzegde, wil niet meer commentaar op de zaak geven dan dat de school in de twee maanden uitstel geen aanleiding voor een ander beleid ziet. "Die maatregel verandert voor de scho len niets". Leerlingen voor wie het schoolgeld nog niet is betaald, wor den niet teruggenomen voordat dat is gebeurd. Volgens een woordvoerder van directie onderwijs in Leiden zijn de dienst normaal kon draaien met twaalf mensen. Volgens ons zijn echter veertien mensen nodig. Dat kost de gemeente al met. al één tot anderhalve ton extra. Van een be zuiniging van 50.000 gulden, zoals de bonden hebben berekend, is dus geen sprake". Volgens Kuijers hebben de bon den tijdens dat gesprek niet aange geven hoe dit gat kan worden ge dicht. Inmiddels hebben de bon den schriftelijke antwoorden ge stuurd op de vragen die destijds zijn gesteld. Kuijers heeft nog geen tijd gehad die antwoorden te lezen. Het college neemt, zo is de bedoe ling, voor de kerst een besluit over de toekomst van de EHD. De woordvoerder van de bonden was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. LEIDEN - Geboren: Tom Martijn, zv. A.P.M. van Nieuwland en J.G.M. den Hollander; Catuja Henriëtte Marianella, dv. Y. Buruma en M.E.T.C. van den Muijsenbergh; Charlotte Margriet, dv. S.S. Hoekstra en J.E. van Houten; Arnold, zv. H.C.T. Dijkstra en L.C. Kroon; Petter Paulszoon, zv. P.J.F.M. Derhaag en M.M.C. van de Weijer; Anne, dv. J.E. van Naerssen en M.E.J. Heijn- ders; Davey, zv. R. Buwalda en A.C. Bouman; Cornelia, dv. C. van der Plas en J.W. Haasnoot; Jeffrey, zv. W. Schout enM.J. van Zuijlen; Doudouce Mathilde Emma, dv. J.S.K. Luitse en C.M.A.M. van der Horst; Cornelia, dv. M.L. Schaap en A.M. den Haas; Nejma, dv. M. Tahiri en S. Bouamam; Tanith Aïcha, dv. J.N. Bakhtali en J.M. Doeleman; Je- mal, zv. H.J.J. van Leeuwen; Benjamin, zv. D. van Duijvenbode en M.M. van Zundert; Sebastiaan Hendrikus, zv. H. Oudshoorn en J. van der Mee; Dewi, dv. T.J. Jelierse en J. Hoek; Enzo Mario Christiaan, zv. D. Valerio en H.H. Eriks; Stéphanie Elisabeth, dv. G.P. van Daal- en en E.J.C.M. van Loon; Guido Lau rens, zv. J. Abbas en N.M. van der Hoorn; Niels, zv. W. Koolstra en W.D.M. Wielogroch; Charles Daniel Joseph, zv. J.H.C.M. Janssen en G.D. Tjiong; Jacob, zv. C. Barnhoorn en A. de Mol; Johannes Jacobus, zv. J.F.M. Hogervorst en T.T. J. Koster; Steven Cornells, zv. K.J. Bulk en G.P. Haasnoot; Cornelis Pieter, zv. J. Meijvogel en A. van der Meij; Mitchel, zv. G. van der Blom en C.M.A. Berg; Lin da, dv. S.H. Braxhoven en J.J.C. Boeff; Brigitte, dv. W.L. van Delft en J.H.M van Munster; Jack. zv. A.P. Spaander man en J. Aleksic; Annelies, dv. H. Duri- eux en H. Ammeraal; Maria Johanna, dv. A. Ravensbergen en C.A. van Star- kenburg; Benny Mike, zv. B.P. Volkers en I.W.H. Paauw; Wendy Lianne, dv. J.C. van Egmond en J.M. Steneker; Nick, zv. W. Waardenburg en I. Haver- korn; Linda Manon, dv. G.I.R. Cornelis en A.C. Hansen; Eliane Marije, dv. J.J. Rochat en W.P. Schoorl; Ralf, zv. A. Spaan en A. Brak; Wilhelmina Dorothea Maria, dv. C.A.M. Schinck en M.H.H. baones van der Feltz; Petrus Paulus Ma ria, zv. W.J.A.M. Zwetsloot en M-H.L. van Eijk. scholen wel degelijk gerechtigd om leerlingen te weigeren. Met de maatregel van de minister, die trouwens nog niet officieel aan de scholen is meegedeeld, zijn de scholen niet 'verplicht' om leerlin gen de deur te wijzen. Het probleem voor de scholen is dat het ministerie van onderwijs geen financiële consequenties trekt uit de maatregel om de ou ders van leerlingen nog twee maan den uitstel van betaling te geven. De minister houdt het schoolgeld dat door de scholen zelf moet wor den geïnd, wel in op het december- voorschot. Hieruit moeten de scho len echter de salarissen betalen van de docenten. LEIDEN - Leiden heeft sinds kort een comité 'Jongeren voor het leven' dat zich inzet voor de strijd tegen abortus. Het comité is onderdeel van de gelijknami ge landelijke vereniging die drie jaar geleden is opgricht. Het Leidse comité bestaat uit een vijfkoppig bestuur en onge veer tien leden. Volgens voorzitter M. Vesel- ka stelt het comité zich ten doel de waarde van het ongeboren leven te benadrukken en wel op een positieve manier. "Het ver schil met bijvoorbeeld de Vere niging voor Bescherming van het Ongeboren Kind is dat die abortus proberen te bestrijden door onder meer de meest af schuwelijke foto's te laten zien. Zoiets zullen wij niet doen". Als voorbeelden van een po sitieve aanpak noemt hij het overhandigen van een jong boompje aan een chirurg van een abortuskliniek, "als sym bool voor het jonge leven", en het houden van nachtwakes bij een abortuskliniek. Het comité zal zich de komende tijd echter eerst bezighouden met leden werving en het verkrijgen van meer bekendheid. Gedeelte van Noordeinde voorzien van nieuw asfalt LEIDEN - Het deel van het Noord einde van de Weddesteeg naar het Noordeindeplein wordt geasfal teerd. De werkzaamheden worden in één keer uitgevoerd en wel van zondagavond 24.00 uur tot dins dagmorgen 7.00 uur. Doorgaand verkeer op het Noordeinde zal in die periode niet mogelijk zijn. Bij de bocht van het Noordeindeplein naar de Witte Singel zal voor beide richtingen slechts één rijbaan be schikbaar zijn. Mogelijk kan de week voor de as- falteringswerkzaamheden slechts één rijbaan van het Noordeinde worden gebruikt. Er zal een mobie le verkeersinstallatie worden ge plaatst om het verkeer te regelen. Om de gevolgen voor het verkeer tot een minimum te beperken wordt 's nachts doorgewerkt. De omwonenden kunnen door de werkzaamheden wel enige overlast ondervinden. Indien de weersom standigheden te slecht zijn zal een nieuwe datum worden vastgesteld. LEIDEN - Het orthopedische be drijf Van Lierop "dv verkeert in sur séance van betaling. De Haagse rechtbank heeft het uitstel afgelo pen vrijdag verleend. Directeur S.H. Nolf van het aan de Nieuwe Rijn gevestigde bedrijf heeft overi gens alle hoop dat het bedrijf niet failliet gaat. "We hebben er alle ver trouwen in weer in het goede spoor te komen". De bewindvoerder, mr. M. Teek- ens, laat zich minder optimistisch uit over de kansen voor Van Lier op. "Het bedrijf bevindt zich in een zeer moeilijke situatie. Die is nog eens verslechterd door een diefstal die afgelopen vrijdag bij de onder neming heeft plaatsgevonden". Bij Van Lierop werd afgelopen vrijdag 40.000 gulden aan cheques en kasgeld gestolen. Teekens noemt het 'zeer ongelukkig' dat de diefstal plaats had op de dag dat de surseance van betaling werd ver leend. "De diefstal is moeilijk los te denken van de surséance, maar dat is verder een zaak van de politie", aldus Teekens. Van Lierop heeft behalve in Lei den nog drie filialen in Venlo, Delft en Rotterdam. Bij het bedrijf zijn in totaal 50 mensen werkzaam. Daar van werken er 20 in Leiden. Van Lierop is inmiddels al meer dan 40 jaar in Leiden gevestigd. De direc tie van het bedrijf wil niet meede len wat de oorzaken zijn van de moeilijkheden, waarin het bedrijf verkeert. De financiële, problemen van Van Lierop maken het onwaar schijnlijk dat het bedrijf verhuist naar de Marca-parkeergarage, die momenteel aan het ir. Driessen plein wordt gebouwd. De onderne ming zou verhuizen naar de be drijfsruimte bij de parkeergarage en de bouwer van de garage, Erica, zou het pand van Van Lierop over nemen. Erica wilde appartementen bouwen aan de Nieuwe Rijn. De directeur Nolf van Van Lier op wil geen commentaar geven op het mogelijk niet doorgaan van de verhuizing. Directeur Swaak van Erica sluit niet uit dat het bedrijf zich toch aan het ir. Driessenplein vestigt. "Het komt regelmatig voor dat een onderneming goed uit een surséance komt. Het is evenmin onmogelijk dat Van Lierop door een goedlopend bedrijf uit dezelf de branche wordt overgenomen. Wij zijn niet gebaat bij het afhaken van Van Lierop. Wij hebben al een flink bedrag geïnvesteerd om de komst van dat bedrijf mogelijk te maken". Een ambtenaar van de ge meente wist gisteren overigens al te vertellen dat de verhuizing van Van Lierop definitief niet door gaat. Het niet doorgaan van de ver plaatsing van het orthopedisch be drijf zou het mogelijk maken dat er een vestiging van Albert Heijn in de garage aan het ir. Driessenplein komt. Eerdere geruchten wilden dat beide bedrijven zich bij de par keergarage zouden vestigen. Vol gens Swaak is dat echter onmoge lijk. "Er is, als Van Lierop komt, nog maar 300 vierkante meter vrij. Albert Heijn heeft 1200 tot 1500 vierkante meter nodig". Volgens een woordvoerder van Ahold is de grootgrutter wel. met Erica in on derhandeling over het openen van een filiaal bij de parkeergarage. Om een vestiging van de super markt mogelijk te maken, moet er een nieuwe procedure worden ge volgd. Het erfpachtscontract tus sen gemeente en Erica maakt het niet mogelijk dat er een super markt in de Marca-garage wordt gevestigd. Er zijn overigens wel ontsnappingsclausules. Een van de voorwaarden voor vestiging van Albert Heijn is dat er een Distribu tie Planologisch Onderzoek wordt gehouden. Daarin wordt bekeken wat de economische gevolgen zijn van de komst van AH voor de be drijven in de binnenstad. De supermarkt Bavelaar aan de Hooigracht heeft in ieder geval be zwaar tegen de komst van Albert Heijn. Erica heeft "Bavelaar al di verse aanbiedingen gedaan om die bezwaren in te trekken. Bavelaar is echter met geen van deze aanbie dingen akkoord gegaan. De onder nemer vreest echter dat zijn bezwa ren de komst van AH hooguit kun nen ophouden, maar niet tegen houden. Postduiven Postduivenvereniging De Vriendenclub houdt zaterdag en zondag een grote postduiven- show in haar clubgebouw aan de Anna Paulownastraat 1. De ten toonstelling is geopend zaterdag van 16.00 tot 23.00 uur en zndag van 11.00 tot 17.00 uur. Cursus 'Kijk op kunst' is het thema van een korte cursus die het Leids Volkshuis in januari organi seert. In zes bijeenkomsten op donderdagavonden wordt de ge schiedenis van de schilder- en beeldhouwkunst onder de loep genomen. Meer informatie en aanmelden bij het Leidse Volks huis, Apotherksdijk 33a. telefoon 149180. Strandloop Atletiekvereniging De Bata ven houdt zondag een strandloop in Noordwijk. De start is om 11.00 uur op het strand bij de vuurtoren. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 2,5,5,10 en 15 kilometer. Voor de eerste 10 heren is er een apart klassement op de 10 en 15 kilometer, voor de dames op de 5 kilometer. In schrijven in het restaurant De Wulk aan de Koningin Wilhelmi na Boulevard. Ruilen Ruilclub Koningskerk houdt zondag een ruildag voor verza melaars van postzegels, munten, prentbriefkaartenenzovoorts. Op de dag wordt voorts een vei ling gehouden. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en wordt ge houden in de aula van de Dr. voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat. De kavels zijn te be zichtigen vanaf 10.00 uur, de vei ling begint om 13.00 uur. Cursussen Bij de Zonneboom, centrum voor kunstzinnige activiteiten, worden begin volgend jaar twee cursussen over Goethe's kleuren leer gehouden. De een, 'De mens en het licht', is een inleiding tot de kleurenleerde tweede een uit werking daarvan. De Zonne-- boom organiseert verder cursus sen boekbinden en papiermar meren, houtbewerken, zonne kindpoppen maken, waarne ming stekenen en aquarelleren- sluieren. Inlichtingen en opgeven bij De Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5, telefoon 123137 (op werkdagen van 12.00 tot 14.00 en van 17.00 tot 19.00 uur). W erknemer Ben W alenkamp ontslagen LEIDEN - De brouwerij Stella Ar- tois is wellicht bereid geld te ste ken in de Stichting Burcht. Als de brouwerij inderdaad met geld over de brug komt - en daarmee het be talen van de huur garandeert - zou de stichting voorlopig van een fail lissement zijn gered. Volgens be windvoerder mr. E.N. Muller zou ook de gemeente er voor voelen de stichting financieel de helpende hand te bieden. Al met al heeft de stichting op korte termijn enkele tienduizenden guldens nodig om aan haar verplichtingen te voldoen. Het bestuur van de stichting heeft onlangs een reddingsplan ge presenteerd. Dat plan houdt in dat de bar wordt verpacht aan een zelf standig, beginnend ondernemer. De galeneruimte zou vervolgens moeten worden beheerd door de Stichting Stelling, die haar eigen expositieruimte - in elk geval tij delijk - moet verlaten. Ook is het de bedoeling dat het huidige be stuur nieuwe bestuursleden aan zoekt met meer deskundigheden op het gebied van financiën en or ganisatie. Het 'oude' bestuur zou vervolgens aftreden. Volgens Muller ziet het er naar uit dat het inderdaad lukt om een ondernemer te vinden voor de bar en de galerie over te doen aan Stel ling. Met het aanzoeken van een nieuw bestuur wil het daarentegen nog niet zo vlotten. Er zijn welis waar enige kandidaten gevonden, maar die aarzelen om in het be stuur te stappen nu de toekomst van de stichting nog steeds onge wis is. Muller verwacht echter dat de kandidaten hun huiver verlie zen wanneer zeker is dat de 'Burcht' voorlopig voor enige tijd is gered. Kunstenaars Wethouder Kuijers stelt dat hij inderdaad overweegt om ongeveer 10.000 tot 15.000 gulden te steken in de galerie bij de Burcht. Dat geld is overigens niet bestemd voor de Stichting Burcht maar voor Stel ling. Kuijers wil met het deze sub sidie mogelijk maken dat de stich ting ervoor zorg draagt dat kunste naars meer werk verkopen en zich zelf dus een groter inkomen ver schaffen. Op zichzelf staat de sub sidie dus los van de Burchtsocië teit. "Stelling heeft er echter voor ge kozen om in de galerie bij de socië teit te trekken. Het lijkt ons ook een plaats die beter in de 'loop' ligt dan de huidige galerie van Stelling. Maar voordat de gemeente er geld in steekt, willen we eerst zekerheid hebben over de toekomst van de Stichting Burcht", aldus Kuijers. Hij benadrukt overigens dat het college en ook de gemeenteraad nog een besluit moeten nemen over de subsidie. De enige werknemer in vaste dienst bij de stichting, Ben Walen kamp, is inmiddels ontslagen. De kantonrechter heeft de arbeids overeenkomst met Walenkamp rige week ongedaan gemaakt. Voorzitter Joustra van de stichting meldde vorige maand nog dat he' bestuur zijn best zou doen Walen kamp te behouden als - onbezol digd - adviseur van de stichting Bewindvoerder Muller stelt nu da dat laatste er niet meer inzit. Na kele onregelmatigheden zijn de verhoudingen tussen Walenkamp en het bestuur dermate vertroe beld dat van een samenwerking geen sprake meer kan zijn. Waaruit die onregelmatigheden hebben be staan, wil Muller niet kwijt. Walenkamp weet met op welke onregelmatigheden Muller doelt. Wel heeft hij onlangs enige spullen, die zijn eigendom zijn, bij de socië teit weggehaald. Walenkamp stelt overigens dat hij het voorstel, om hem aan te trekken als adviseur slechts uit de krant heeft verno men. "Daarna heb ik er niets meer van gehoord". LEIDEN - Uit een woning aan de Maredijk is in de nacht van maan dag op dinsdag een bedrag van 2400 gulden gestolen. Twee sur veillerende rechercheurs zagen dat de ruit uit de deur was gehaald en gingen binnen poolshoogte ne men, maar troffen geen ïnbreker(s) aan. Wel de bewoner, die nadat hij door de agenten was gewekt, con stateerde dat er geld was verdwe nen. Een andere bewoner van de Maredijk heeft eveneens aangifte gedaan van inbraak in dezelfde nacht. Ook bij dit huis werd de ruit uit de deur gehaald, maar de da ders werden gestoord door de hond van de bewoners, die aans loeg, en namen onverrichterzake de benen. VERNIELING - De deur van café Hollands Glorie aan de Haarlem merstraat is in de nacht van maan dag op dinsdag geramd met een van de bloembakken die in de win kelstraat staan. De bak werd in de gang 'geparkeerd'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15