Grote tevredenheid over oplossing slib 'Warmond kan wellicht zelfstandig blijven' g Zilverfabriek Wassenaarse woningbouw gered Achtergrond Voorschotenaren stellen royaal kunst beschikbaar Rijnlands scoort met Twee oneffen Kezen Ruzie over nieuwe kleur monumentale Duinfietspad Wassenaar- Scheveningen afgesloten 4' PIETERSKERK PAGINA 14 WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 VOORSCHOTEN - Rond de voor malige Voorschotense Zilverfa briek is een klein steekspel ont staan. Zonder Monumentenzorg te raadplegen heeft de nieuwe eige naar, Mexx, de monumentale voor gevel in de nieuwe, modieuze kleurcombinatie wit/grijs geverfd. Volgens Mexx zag de front aan de Leidseweg er heel vroeger ook al zo uit. Monumentenzorg betwij felt dat en vindt dat niemand, zon der overleg, het leverkleurige gee- loker had mogen wegwerken. Kort nadat de rijksdienst de nieuwe kleuren ontdekte, zijn er twee overlegrondes geweest. In het laatste gesprek liet Monu mentenzorg weten dat de verf er op Een archieffoto van de Zilverfabriek uit het begii lijk, maar welke kleur had het gebouw toen? kan blijven tot een volgende schil- genlijk geeloker moet zijn, wordt der- of opknapbeurt. Wanneer Mexx vriendelijk verzocht de Mexx en Monumentenzorg tegen verfkwast te hanteren. Wit/grijs die tijd ontdekt hebben dat het ei- blijft echter tot de mogelijkheden De Zilverfabriek na een ingrijpende verbouwing. Het monumentale voorstuk is witge- verfd met grijze banden. Uit studies moet blijken of dat goed is (archieffoto) behorenin het verleden heel anders was. Zo Volgens Monumentenzorg heb- bleek dat een Utrechts stadskas ben archiefonderzoeken wel vaker teel een oranje/rode achterkant aan het licht gebracht dat de kleur moest krijgen. Een bepaalde kleur echt opdringen, kan Monumenten zorg niet. Een onwillige eigenaar heeft altijd ontsnappingsmogelijk heden. WASSENAAR - Het drukgebruik- te fietspad tussen Wassenaarse Slag en Scheveningen is eind deze maand en begin volgend jaar afge sloten. Onder de eerste tweehon derd meter van dit pad, recht te genover de bekende waterpomp bij Duinoord, legt de Duinwaterlei ding van 's Gravenhage dan een koppelleiding aan. Deze koppelleiding wordt 2,5 ki lometer lang en verbindt het Haag se met het Leidse net. Hierdoor kan voorgezuiverd Maaswater naar het Leidse duingebied worden getransporteerd. Fietsverkeer is tijdens de werkzaamheden onmo gelijk, terwijl ook ruiters een ande re route moeten kiezen. Voetgangers merken er minder van: zij kunnen via enkele bospa den, toch weer op het pad terecht komen. De duinwaterleiding zorgt voor een duidelijke bebording, zo dat niemand voor verrassingen hoeft te staan. Het Fietspad langs de Wassenaarse Slag zal, zij het be perkt, voor weggebruikers open blijven. IJs en wederdienende duurt het karwei tot eind maart. Wat later gaat ook onder het geasfalteerde pad tussen Wasse naar en zijn Slag een leiding door en wordt de weg naar het strand voorzien van een beveiligde over steek voor fietsers tussen Scheve ningen en Katwijk. Deze oversteek komt naast Hotel Duinoord, hal verwege de Slag en de Klip. Afslui tingen zijn tijdens deze laatste twee klussen niet nodie. ADVERTENTIE WARMOND - Begin 1988, zo is de verwachting, zal de gemeente Warmond te weten komen of zij haar zelfstandige bestaan kan voortzetten. Dan namelijk zal in de provinciale commissie be stuurlijke zaken een notitie wor den besproken over wat er met de "resterende knelpunten" moet gebeuren. Op het War- mondse gemeentehuis, zo maakt gemeentesecretaris C. Zoete melk namens B en W duidelijk, heeft men een grote hekel aan die aanduiding. Het dorp wenst niet voor knelpunt te worden uit gemaakt. door Wim Koevoet Voor de provincie en het rijk is Warmond echter wel degelijk een knelpunt. De provincie heeft zo langzamerhand een punt ge zet achter de streeksgewijze her indeling van Zuidhollandse ge meenten en blijft nu zitten met enkele "solitaire" gemeenten die minder dan de zelfstandigheid garanderende 8.000 inwoners tel len. Warmond telt er een dikke 5.000 en voldoet dus geenszins aan die norm. Voornoemde notitie is nog niet 'uit'. B en W van Warmond heb ben in een recent schrijven rich ting provincie verzocht om in de gelegenheid te worden gesteld op het stuk te mogen reageren al vorens de definitieve versie er van het licht ziet. "Het betreft hier een heel dringend verzoek", zegt Zoetemelk. GS van Zuid- Holland hebben nog niet gerea geerd op het Warmondse ver zoek. In februari van dit jaar liet bur gemeester Hendrickx-Vlaar we ten heel goede hoop te hebben op de instandhouding van de Warmondse grenzen. Zij had kort daarvoor een poging tot an- nexatie van Warmonds grondge bied door Alkemade met succes verijdeld en daaruit werd in het dorp moed geput voor de verde re discussie over gemeentelijke herindeling. De burgemeester deed haar hoopgevende uitspra ken net in een periode dat het "draagvlak" de bestuurskracht van het dorp werd gemeten door een onderzoeksbureau dat werk te in opdracht van staatssecreta ris De Graaff-Nauta. "Wij durven met de billen bloot, we hoeven ons nergens voor te schamen", aldus mevrouw Hendrickx. Uit dat onderzoek naar het draag vlak en de daaruit te putten be stuurskracht van kleine gemeen ten (Warmond werd niet als eni ge onder de loep genomen) is een nieuwe norm komen rollen: die van 8.000 inwoners. Voordien zou 6.000 zijn genoemd. Gemeentesecretaris Zoete melk vertelt dat het nieuwste "kompas waarop wij moeten va ren" in het chaotische herinde lingsdoolhof het provinciale be leidsplan 1987-1991 is. Dat stuk kwam enkele weken geleden uit. Onder het hoofdstuk gemeente lijke herindeling is daar te lezen dat in Zuid-Holland het aantal gemeenten nu van 151 naar hon derd is teruggebracht. Voor de "resterende knelpunten" wordt verwezen naar genoemde notitie. En verder ligt er een nog altijd onbeantwoorde brief van wijlen minister Rietkerk van binnen landse zaken waarin hij de pro vincie vraagt wat deze denkt dat er moet gebeuren met die solitai re gemeenten als Warmond, Nootdorp en Valkenburg. Zoetemelk geeft aan dat "niet helemaal duidelijk is hoe de op vattingen van het rijk nu eigen lijk zijn". Uit interviews met de staatssecretaris zou weer af te lei den zijn dat deze hoe dan ook alle gemeenten met minder dan 6.000 inwoners "onder het snoeimes terechtkomen". Die kreet wordt weer een beetje teniet gedaan door het wegstemmen door de Eerste Kamer van de herinde lingsoperatie in de Midden-Betu- Uit die ontwikkeling wordt in Warmond afgeleid dat "het niet meer is zoals voorheen: te weinig inwoners betekent niet automa tisch meer dat een gemeente moet worden opgeheven", zegt de eerste ambtenaar van het dorp. "Ik vind dat niet opportuun", antwoordt Zoetemelk onmiddel lijk op de vraag waarmee War mond - als het herindelingsge vaar niet kan worden afgewend - een fusie zou moeten aangaan. Oegstgeest, Sassenheim, Alke made, Leiden, Lisse, Haarlem mermeer? Voorhout hoort in dit rijtje niet thuis, zegt Zoetemelk, "dat grenst niet aan Warmond, de A44 loopt ertussen. En: "Met die vraag houden wij ons niet be zig. We denken nog altijd dat Warmond zijn zelfstandigheid kan behouden. Nu en in de toe komst". (vervolg van pagina 1) WASSENAAR - *Een goed alternatief. Alle partijen zijn tevreden", zegt de Wasse naarse voorlichter W. Is- sendonck nu het omstreden slib uit de Weteringpolder niet naar het Braassemer- meer gaat, maar tijdelijk in Schiedam wordt opgesla gen. "Een soort overwin ning voor de democratie", begroet E. Bosch, de woord voerder van de actiecomités uit Rijnsaterwoude de be slissing. "De druk die we als bevolking hebben uitgeoe fend heeft tot resultaat ge- leid". Actievoerder De Winter uit Wou- brugge was vanochtend even opge lucht: "De Braassem is vooreen ca tastrofe behoed". De laatste weken hun actiecomités fel geprotesteerd tegen de stort. Ze dreigden met ac ties als de dumping zou beginnen. De laatste dagen heeft gedeputeer de Van der Vlist mede op aandrang van hen druk uitgeoefend op Was senaar om de stort in elk geval uit te stellen. Vanochtend is gebleken dat die onderhandelingen tot resultaat hebben geleid en reageerde ook de burgemeester van Rijnsaterwou de, M. Boelen, enthousiast. "Dat lijkt een vreemde reactie na eerst als gemeente de stort te hebben toegestaan. Maar ik ben nooit blij geweest met het slib in de Braas sem. Alleen hebben we de zaak niet tot aan de Raad van State aange vochten, omdat we dan moesten aantonen dat het Hoogheemraad schap van Rijnland als verantwoor delijke instantie helemaal fout zat. En dat was niet het geval". Bij het Hoogheemraadschap was men vanochtend nog niet officieel op de hoogte van de beslissing. Woordvoerder Meijer: "Wat ons be treft had het slib gestort mogen worden. Dat is nog eens bevestigd door de laatste onderzoekingen vlak voordat met de afvoer van het slib werd begonnen. Een laatste onderzoek van de Heidemij "heeft aangetoond dat de hoeveelheden gevaarlijke stoffen in de bagger ver beneden de vastgestelde normen bleven". Het Wassenaarse slib is opgesla gen vlak achter de jachthaven, niet ver van de plek waar eerder dit jaar een prehistorisch graf is gevonden. Het is afkomstig uit sloten langs bespoten bollenvelden. De insecti ciden zijn in het water terecht ge komen en hebben de bagger ver ontreinigd. Niettemin gaven de ge meenten rond het Braassemer- meer weken geleden toestemming aan Wassenaar om het spul te stor ten in het meer, waar overigens al jaren incidenteel wordt gedumpt. Voorwaarde was wel dat nauw lettend zou worden toegezien of op de juiste diepte wordt gestort. Ook zouden na de stort regelmatig mon sters moeten worden genomen. In middels had ook het Hoogheem raadschap van Rijnland een stort- vergunning gegeven aan Wasse naar. Dat de stort toch vertraging opliep, kwam doordat Wassenaar geen overslagbedrijf kon vinden rond het meer waar het spul kon worden overgeladen in een schip. Zowel de gemeente Leimuiden als Hazerswoude weigerde begin deze week om een hinderwetvergun ning hiervoor te verstrekken. Wanneer er geen oplossing w gevonden, had het bouwprograi ma van de nieuwbouwwijk Wete ringpark vertraging opgelopen Volgende maand moeten eerste pa len worden geslagen en dienen lei dingen de grond in te gaan voor de wijk aan de Leidse kant van Wasse naar. "Dit gaat de gemeente tonnen geld kosten en een aantal woning zoekenden is hier de dupe van, want de contingenten komen in ge vaar", riep de woordvoerder vóór dat de oplossing werd gevonden. De snel aanrukkende koude boe zemde hem eveneens angst in. Vandaag is hij een stuk enthousi aster, al betreurt Wassenaar het dat nog niet duidelijk is hoe veel duur der de tijdelijke opslag is en wie die kosten moet dragen. Wassenaarse wethouders hebben op duidelijk heid aangedrongen, maar de gede puteerde van milieuzaken kon die onmogelijk geven. Nederlanders NIET' door een lichamelijke handicap Al meer dan 25 |oar help! hel NRF hun gelijke kansen te geven door financiële sleun oon honderden pro|eden in Nederland Help! u mee2 Ja, toch zeker4 G|R° 953 vttv Nationaal Revalidatie f VOORSCHOTEN - Voorschotense kunstbezitters hebben royaal hun moderne werken beschikbaar gesteld voor de expositie die vanaf vrij dag gehouden wordt op de zolder van het Ambachts- en Bajuwhuis aan de Voorstraat. Terwijl er plaats is voor 40 tot 50 werken, kon de culturele commis sie - na enkele oproepen - uit 200 werken kiezen. Vandaar dat Ambte naar T. Bonhoff en burgerlid M. Bloembergen met een fototoestel op pad gingen en alle keus vastlegde. Maandag besloten ze, samen met kunstenares F. Mazure, welke werken tentoongesteld worden en wel ke werken buiten de boot vallen. Volgens mevrouw Bloembergen was het een moeilijke keuze. Een hoge kwaliteit en flink wat bekende namen. Zo prijken vanaf vrijdag grafieken van Picasso en Dali op de AB-zolder en hangen er tevens werken van Corneille en Lucebert. Geen wonder dat veel bezitters vragen stelden over de alarminstatie, bewaking en verzekering. Volgens Bloembergen is dat allemaal goed geregeld en heeft de commissie nog maar een zorg: hoe moeten de werken bij elkaar wor den gehangen? Anders dan anders zijn er geen collecties van bepaalde kunstenaars of proeves van bepaalde stromingen. Van kunstenaars zijn hooguit twee werken aanwezig en de stromingen variëren van ab stract tot figuratief. Bovendien is er wat 'klein grut', zoals Bloember gen het noemt. Overigens zal het voor de bezoekers een vraag blijven wie de ver schillende kunstwerken bezit. Daar zijn het de tijden niet meer voor. De expositie is tot 3 januari dagelijks van 2 tot 5 uur geopend. Alleen op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag vinden bezoekers een gesloten deur. 'Kees de jongen', toneelspel van Gerben- Hellinga naar de gelijknamige roman van Theo Thijssen. Titelrol: Rogier in 't Hout en Hylke van Sprundel. Regie: Hans Luyen- dijk. Decor: Petra Spuybroek. Kledingont werp: Aafke van 't Land. Gezien op 8 de cember in het Rijnlands Lyceum, Oegst geest. Aldaar nog 9,10,11 en 14 decem ber te zien. OEGSTGEEST - Het aansteke lijk enthousiasme heeft een groep leerlingen en docenten van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest 'Kees de jongen' op de planken gebracht. Het gaat hier om de vermaarde toneèlbe- werking uit 1970 door Gerben Hellinga van de in 1923 versche nen roman van Theo Thijssen. De vaak gememoreerde voorstel ling van toneelgroep Centrum was indertijd bijzonder succes vol: Hellinga kreeg een prijs, de regisseur kreeg een prijs en de beide Kezen kregen de Louis d'Or. Twee Kezen - inderdaad wordt in de toneelbewerking het romanpersonage Kees in twee rollen opgesplitst. Dramatech nisch komen de zelfgesprekken van de innerlijke en uiterlijke Kees, dat wil zeggen tussen de echte Kees en zijn zelfprojectie, goed zichtbaar naar voren. Het is de vondst bij uitstek, waarop de ze bewerking berust. In deze voorstelling vormen de kleinere Rogier in 't Hout en Hylke van Sprundel als de beide Kezen een leuk koppel. Rogier is al gauw de lieveling van het publiek en heeft zeker vele ontroerende en aardige momenten, al laat hij zich wel eens te gemakkelijk meeslepen door zijn onmisken baar succes. De rol vraagt dan ook erg veel van zo'n jonge knul; misschien zelfs iets te veel. Hyl ke speelt reëel en verzandt ge lukkig niet in zweverige toestan den, wat bij een dergelijke "droomfiguur" denkbaar zou zijn. Beiden leveren in elk geval een knappe prestatie. Het stuk toont fragmenten uit het leven van een sympathieke arme Amsterdamse volksjon gen. Na de dood van zijn vader staat hij zijn moeder zo goed mo gelijk bij in haar armoede en neemt aan het einde een baantje als jongste bediende aan. Daar mee is zijn kindertijd definitief voorbij.. Het verhaal is overigens erg braaf en niet geheel vrij van sentimentaliteit. Deze moeilijk heid van het stuk heeft regisseur Hans Luyendijk aanvaardbaar weten op te lossen. Geen enkele speler wordt larmoyant - door alle liefelijkheid heen wordt een overtuigend sfeerbeeld gecre ëerd. Dat komt ook zeker mede dankzij de verzorgde kostuums. Op dit punt scoort de voorstel ling. De fragmentarische structuur van het stuk blijft daarentegen in deze voorstelling problematisch. Luyendijk volgt vrij nauwgezet de regieaanwijzingen in de tekst. Al met al gaat daarin nogal wat tijd zitten. Doordat de voorstel ling tevens maar liefst twintig minuten te laat begon, ging de avond als geheel toch wel te lang duren. Hoewel de vormgeving sober is gehouden, doen sommi ge changementen toch nog te zeer afbreuk aan de zo kwetsbare spanningslijn van dit stuk. Afge zien van deze oneffenheden (ook de hoorbare stemgeluiden van uit de kleedkamers zijn storend) komt het Rijnlands met een voorstelling voor de dag, die er zeer beslist zijn mag. WIJNAND ZEILSTRA KERSTCONCERT LEZERSBON lazers van hel Leidsch en Afphens Dagblad, tegen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBON 12,80 p p GEZiNSK AARTEN (max. 4 personen) 27,50 NIET-LE2ERS betalen 17,50 p.p. Bei v telefonische Naam: Adres: Postcode:Plaats Tel.:wel/geen abonnee Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersboni Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht. M.m.v. Folkert Grondsma-or- gel. Prix d'Excellence 1975. Prix de Virtuosité - Scola Can torum, gespecialiseerd in Franse orgelliteratuur, docent Rotterdams Conservatorium en organist St. Pauluskerk Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14