CTAD LEIDEN Steeds de Mors goed mogelijk 'Zorg voor ouderen naar buiten brengen' Verhuizing LBC naar LEIDSCH DAGBLAD Gewonden Wethouder De la Mar over nieuw beleid bejaardenoorden Kritiek wethouder Peters na schrappen Weddetunnel 'Raadsleden Voorschoten boekhouders' Heropening Laatste aanbod voor redding slachthuis Conclusie van ingenieursbureau DHV Gewonde bij ongeval op rijksweg WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 LEIDEN - De Leidse Betonmortel Centrale (LBC) verhuist mogelijk naar het Wernink-terrein (eind Morsweg). Indien het bedrijf dat aan de Zoeterwoudseweg is geves tigd, de nodige voorzieningen treft, is daarbij nauwelijks geluids- en stofoverlast voor omwonenden te verwachten. Tot deze conclusie komt het ingenieursbureau DHV dat in opdracht van de gemeente Leiden de haalbaarheid van de ver plaatsing heeft onderzocht. De LBC moet op de huidige verplaatsing niet mogelijk is, moet het berijf, waar elf mensen werk zaam zijn, worden geliquideerd. Welke kosten met de verhuizing naar de nieuwe lokatie zijn ge moeid, is nog niet bekend. Wel is duidelijk dat het om een miljoe nenoperatie gaat. Het Wernink-ter rein moet nog geheel bowrijp wor den gemaakt. Ook moet de huidige beschoeiing langs de Rijn worden vervangen. Als de betoncentrale naar het Wernink-terrein komt, bedraagt de plaats aan de Zoeterwoudseweg kortste afstand tussen het bedrijf verdwijnen. Het bedrijf zorgt daar en woonboten ongveer 100 me- veel milieu-overlast. Indien ^er afstancl tussen de LBC aan de flatwoningen aan de Haagweg zal circa 150 meter bedragen. Om aan de milieu-eisen te vol doen, moet de LBC overigens ge heel worden vernieuwd. De nieu we centrale zal een zogenaamd 'nat type' zijn. Dat betekent dat Daarbij is er wel vanuit gegaan dat het bedrijf draait tussen 8.00 en 19.00 uur. "Indien echter geduren de de avondperiode wordt gepro duceerd, moet wel op een toename van de geluidsbelasting worden ge rekend", stelt het onderzoeksbu- Om het industrieterrein te ont sluiten zal de Amphoraweg wor den doorgetrokken. Bij de huidige produktie van de LBC zullen 10 tot 12 voertuigen per uur van de weg gebruik maken. De scheepvaartin tensiteit op de Rijn - de grondstof fen van de LBC worden per schip aangevoerd - neemt met twee tot vier schepen per week toenemen. De betoncentrale aan de Zoeterwoudseweg die mogelijk verhuist LEIDEN - Een 22-jarige automobi list uit Oegstgeest is gisteren bij een aanrijding op Rijksweg 44 tus sen Leiden en Wassenaar gewond geraakt. Hij is met een gescheurde wang en mogelijk hoofdletsel over gebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond nadat een auto met beladen aanhangwa gen, bestuurd door een 42-jarige Voorschotenaar, twee pakken iso latiemateriaal verloor. De vracht wagen, bestuurd door een 38-jarige Hagenaar, die achter de auto reed, ontweek de pakken door te rem men en tenslotte bijna stil te staan. Achter de vrachtwagen reed de Oegstgeestenaar, die vermoedelijk even was afgeleid, de manoeuvres van de vrachtwagen niet tijdig zag en er bovenop reed. De man is afge voerd met een Haagse ambulance die toevallig achter zijn auto reed. De auto van het slachtoffer is totaal vernield. LEIDEN - Als gevolg van de glad heid is een 30-jarige automobilist uit Leiden gisterochtend rond half langrijk minder stof vrijkomt. De elf bij het nemen van de bocht Leeghwaterstraat-Lage Morsweg i slip geraakt en heeft daarbij de nodige schade aangericht. De auto draaide op de Lage Morsweg stofverspreiding door de LBC een van de belangrijkste klachten van de bewoners van de Zoeter woudseweg over de centrale. Ook moeten om zijn as, botste tegen een 20-jari- ningen worden getroffen ge fietser uit Leiden, vervolgens te gen een geparkeerd staande auto en kwam tot stilstand tegen twee tuinhekken. De fietser is met een snijwond aan zijn kin en licht letsel nauwelijks aan zijn dijbenen overgebracht voor de c naar het AZL. De fiets werd totaal zijn dan r vernield, de auto's liepen deuken op. Een 44-jarige bromfietser uit Lei den is vanmorgen vroeg, eveneens als gevolg van de gladheid, op de Willem de Zwijgerlaan ten val ge komen. De brommer raakte in een slip op het fietspad ter hoogte van de Marnixstraat. De bestuurder liep twee gecompliceerde breuken in zijn rechterarm op. ge luidshinder tegen te gaan. Het in genieursbureau concludeert dat als alle maatregelen die het bureau voorstelt, worden uitgevoerd. LEIDEN - De gemeente Leiden wil een ander ouderenbeleid. Diverse organisaties, instellingen en oude ren worden uitgenodigd mee te denken over andere vormen van woon- en zorgvoorzieningen voor geluidsbelasting ouderen. De bouw van een verzor gingshuis in Leiden-Noord, waar voor de eerste paal najaar 1988 de grond in gaat, is al op die kwamen ideeën over een andere leest geschoeid en moet volgens ouderenzorg tot ontwikkeling r wethouder De la Mar beeldfunctie gaan vervullen voor de stad als geheel. Vooruitlopend op de discussie zegt hij dat "bejaar denhuizen hun hulp en zorg meer naar buiten moeten brengen". In de afgelopen anderhalf jaar aanleiding van plannen verzorgingtehuis te bouwen aan de Zijloever in Leiden-Noord. Uit een onderzoek dat kort geleden in deze wijk werd gehouden blijkt dat vooral behoefte bestaat aan een an der type voorziening dan het tradi- LEIDEN - De verbouwde Vijf Mei sauna wordt zaterdagmorgen om 10.30 uur officieel geopend door di recteur J.G.P. J. Duivesteijn van de gemeentelijke directie sport en re creatie. Komend weekeinde en maandag houdt de sauna open da gen: zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur en maandag van 11.00 tot 13.30 uur. In verband met de open dagen gaat de sauna zaterdag en zondag om 16.30 uur open in plaats van om 14.00 uur. LEIDEN - Wethouder Peters tussen Leiden en Voorschoten aan (ruimtelijke ordening) is zeer te- te leggen: de Vink- en de Wedde- leurgesteld over de Voorschotense tunnel. Beide moeten de Leidse politiek nu deze de aanleg van een wijk Stevenshof met Voorschoten tunnel onder de spoorweg Leiden - verbinden maar maken ook onder- Den Haag heeft geblokkeerd. De deel uit van het fietspadennet in tunnel moest ter hoogte van het deze regio. Articon, de bouwmaat- Voorschotense zwembad Het Wed- schappij van de Nederlandse de worden aangelegd en was be- Spoorwegen, heeft berekend dat doeld voor voetgangers en fietsers, de aanleg van de twee tunnels 2,5 Leiden zou de kosten van de aanleg miljoen gulden gaat kosten. Daar- met Voorschoten delen. Vorige week haakte de Voorschotense raadscommissie voor ruimtelijke ordening af omdat de tunnel teveel gaan kosten. Het was de bedoeling om tegelij- Voorschoten 1,2 miljoen oor zijn rekening nemen. Volgens de betrokken colleges an B en W waren de berekeningen an Articon veel te pessimistisch. De aanleg van de tunnels zou veel kertijd met de verbreding en opho- goedkoper kunnen. Daarom werd ging van de spoorlijn twee tunnels voorgesteld voor 20.000 gulden op nieuw een onderzoek te laten ver richten. Vorige week donderdag avond besloot de Voorschotense commissie daar van af te zien. Een andere commissie uit de randge meente was eerder wel akkoord ge gaan. De betrokken wethouders van ruimtelijke ordening zijn ongeluk kig met de afwijzende houding van de Voorschotense politici. De Voorschotense wethouder Visser wijst er op dat de aanleg van een tunnel op een later moment nage noeg onhaalbaar is omdat 'de kos ten dan tenminste 50 procent hoger uit zullen vallen'. Peters spreekt van een historische fout en verwijt de raadsleden van de buurgemeen te 'een boekhoudersmentaliteit'. "Als we alleen op de centen gaan letten en geen ambitie meer heb ben om iets aardigs tot stand te brengen, waar zitten we als politici dan voor", aldus Peters. "We vin den met z'n allen dat er meer ge bruik moet worden gemaakt van de fiets. Als de Weddetunnel er niet komt, moeten fietsers uit de Ste- venshof om bij het zwembad te ko men een kilometer omrijden. Dat heeft tot gevolg dat zij in de auto stappen". Peters hoopt dat de Voorscho tense politici alsnog bereid zijn om een oplossing in het conflict te vin den. Redactie: Simorte van Driel en Meindert van der Kaaij, leiefoon 144941, toestel 217 of 222. Magisch jaar Veel mensen weten nog niet eens wat ze met de komende jaarwis seling gaan doen, laat staan op welke wijze ze van de oliebolen gaan genieten op de avond van 31 januari 1999. Dat geldt niet voor Tjeerd Scheffer, Carlo de Korte en René van der Horst. Zij zijn al weer bijna een jaar bezig met het organiseren van een massale party die zich rond het begin van het magische jaar 2000 moet afspelen. Het is dan immers een driedubbel feest: een jaar-, eeuw- en millenniumwisseling (tijdperk van 1000 jaar) Scheffer vertelt dat het plan reeds tijdens de jaarwisseling van 1984 bij hem rijpte: "Ik zat toen te denken hoe we het oud jaar zouden vieren als we het jaar 2000 ingaan. Dat jaar heeft iets magisch en dat wordt natuurlijk steeds sterker als we dichter bij die datum komen". Dat moet een regelrechte knaller worden en dat kost natuurlijk de nodige snippen. Het beste is daarom zo snel mogelijk met sparen te be ginnen. De drie initiatiefnemers heb ben nu een stichting in het leven geroepen. Het verkrijgen van een vergunning om automatisch het maandelijkse bedrag van 1,50 per persoon van een rekening af te schrijven heeft een half jaar geduurd, waardoor het een en ander wat vertraagd is. Maar nu zijn de uitnodigingen van de drukker gekomen en zijn de drie heren begonnen met het als een gek uitdelen daarvan aan vrien den en bekenden. Hoe groot de groep gaat worden is onmogelijk te voorspellen. "Tussen de 1500 en 2000 is mogelijk, maar als het er 700 worden gaat het natuurlijk ook door. Het wordt jn ieder ge val een massale toestand", zegt Scheffer. Hoe en waar de party 2000 pre cies gevierd gaat worden is vol gens Scheffer nog niet zeker. "Nadat we de plannen over de or ganisatie rond hadden, hebben we wat brainstormsessies gehad. Die waren overigens heel gezel lig. Zo kwam er een idee uit om een aantal vliegtuigen van de KLM te huren en naar Spanje te vliegen. Daar huren we een hotel en vieren oudjaar in een aange name temperatuur. Het idee om een cruiseschip te huren viel af toen ik de prijzen van zoiets hoorde. Dat gaat om bedragen van rond de 250.000 gulden en dat is niet te betalen". Eén plan staat nu bovenaan op het verlanglijstje. Dat is het afhu ren van een dorpje in Tirol. "We kunnen daar met de trein naar toe gaan. Het lijkt me geweldig om midden in de sneeuw in ro mantische sfeer zo'n feest te vieren. Dat plan trekt op dit ogenblik nog het meest". Leidenaars kunnen kortom de toekomst met vertrouwen tege moet zien. Minstens tot en met het jaar 2000. Wachtlokaaltje Het echtpaar Jansen uit Den Haag wilde afgelopen zondag morgen in Leiden overstappen op de bus naar Haarlem. Omdat de echtelieden echter nog 20 mi nuten moesten wachten voordat die bus vertrok en de NZH de deuren van de bussen herme tisch gesloten houdt, ook al staan die te wachten, besloten ze even te schuilen in het wachtlokaaltj'e bij het Stationsplein. Er stond immers een ijskoude wind. In het wachtlokaaltje schrokken zij zich echter rot. "Wat een verschrikkelijke ben- LEIDEN - De krant zelf is ook niet zonder smetten, maar dit bord hij de ingang van het Academisch Zie kenhuis slaat alle recrods. 'Verkeersregeling gewijzicht'. Het bord is daar neergezet omdat door de sloop van gebouw 30 de parkeersituatie is veranderd, gewijzigd dus in gewoon Nederlands. Dat nu in plaats van de d een t wordt geschreven, ach dat komt - helaas - in de beste families voor. Maar dat óok de g wordt inge wisseld v i ch gaat toch te ver. de was het daar", zegt mevrouw Jansen een paar dagen later nog verschrikt. "Het was werkelijk vreselijk. Smerige ramen, een vloer waar kenneljk weken of maanden niet gereinigd is als we moeten afgaan op het afval en pa pier dat daar lag. Het stikte er van de peuken. Er lagen ge scheurde plastic zakken over de banken. We durfden niet eens te gaan zitten! Al met al was het een triest beeld van volkomen ver waarlozing", concludeert Jan- Volgens het echtpaar zijn ze wel wat gewend, maar dit spande de kroon. Ligt het soms aan de vervoermaatschappij? Volgens hen valt de N ZH wel wat te ver wijten. "Het is een kwestie van een bezem er doorheen halen. Dat is misschien vijf minuten werk. Een schoon hok maken mensen minder makkelijk vuil dan één die al vuil is. Vuil trekt vuil aan. Aan de andere kant stonden er twee papierbakken ten teken dat het ooit wel gepro beerd is door de NZH. Die bak ken waren echter helemaal ge blakerd. Ze haden gewoon de brand erin gestoken. Zo is de mentaliteit van de huidige jeugd", aldus Jansen. De man van de NZH die over de wachthuisjes gaat, J. van Steijn, wil het liefst het op het laatste houden. "Na afloop van het weekeinde kun je zoiets ver wachten. Nog geen twee weken geleden hebben we nog een nieuw raam en nieuw kozijn in het wachtlokaaltje moeten plaat sen. Het is toen schoon gemaakt en ook nog een keer daarna. Dat wordt periodiek gedaan, maar als je daar komt nadat een groep jongeren daar heeft huis gehou den, heb je pech gehad". Het liefst had Van Steijn ech ter gehad dat het echtpaar Jan sen direct naar de NZH was ge komen. "Het klinkt gek, maar we zijn blij met klachten. Dan kun nen we er tenminste iets aan doen". tionele bejaardenhuis. In plaats daarvan is gekozen voor de zoge naamde 'zorg op maat'-filosofie waarbij ouderen in staat worden gesteld zolang mogelijk zelfstandig te (blijven) wonen in hun eigen buurt. Wethouder De la Mar, die het be jaardenbeleid in zijn portefeuille heeft, legt uit dat ouderen volgens deze visie de benodigde hulp thuis krijgen. Deze hulp zou gegeven moeten worden door bestaande in stellingen en voorzieningen zoals gezinszorg, kruiswerk, tafeltje- dekje, algemeen maatschappelijk werk en dergelijke. Van groot be lang is volgens de wethouder dat deze instellingen aansluiting zoe ken bij elkaar. Voor ouderen die veel hulp nodig hebben en voor wie het zelfstandig wonen grote be zwaren oplevert worden speciale woningen gerealiseerd. Voorbeeld In september jl. gaven provincia le staten van Zuid-Holland goed keuring aan het verder uitwerken van dergelijke plannen. Voorwaar de is Wel dat die plannen in mei of juni volgend jaar gereed zijn zodat de provincie tegen die tijd een defi nitieve beslissing kan nemen. Een andere voorwaarde die door de provincie werd gesteld is dat de in breng van ouderen en betrokken instellingen en organisaties gega randeerd moet worden. Voor de verdere uitwerking van de plannen heeft de gemeente het Research Instituut voor de Wo ningbouw, Volkshuisvesting en Stadsvernieuwing in de arm geno men. Deze instelling houdt zich on der meer bezig met het in kaart brengen van de hele lappendeken van instellingen op het gebied van de bejaardenzorg en met het for muleren van de woonwensen van ouderen. De afgelopen weken werden al enkele informatie-avonden gehou den en werden directie-, staf- en be stuursleden van in de stad werken de organisaties en instellingen uit genodigd na te denken over de in vulling van een ander ouderenbe leid. In Leiden-Noord werden or ganisaties en instellingen die ope reren in dat stadsdeel uitgenodigd mee te denken over een alternatie ve woon- en zorgvoorziening in hun eigen wijk. Dit project moet volgens de wethouder een voor beeldfunctie voor Leiden als ge heel krijgen. In de te bouwen bejaadenvoor- ziening Leiden-Noord komt de na druk vooral te liggen op het zelf standig wonen van de ouderen in volwaardige woningen. Bij deze bejaardenwoningen komt een wijkvoorziening die zowel voor de ouderen in de bejaardenwoningen als die in de wijk bestemd is. Toejuichen Wat nu gaat gebeuren is dat zo wel op stedelijk- als op wijkniveau een voorlopige initiatiefgroep wordt geformeerd om het 'vernieu wend' ouderenbeleid in gang te zet ten en te komen tot een gezamen lijk aanpak. In de maand december worden leden voor beide initiatief groepen geworven. Gestreefd wordt naar een vertegenwoordi ging van alle betrokkenen sectoren (gezondheidszorg, welzijn, volks huisvesting, enz.). Volgens wethouder De la Mar hebben alle betrokken instellingen zich bereid verklaard mee te wer ken en gezegd het initiatief toe te juichen. "Dat kan het begin zijn van iets heel moois", aldus de wet houder. Vanaf 14 januari vinden wekelijks bijeenkomsten plaats van de verschillende groepen. Wethouder De la Mar verwacht dat de plannen in mei of juni vol gend jaar gereed zijn. De provincie kan dan een definitieve beslissing nemen over de bouw van een be jaardenhuis aan de Zijlover in Lei den-Noord. Door te kiezen voor een nieuwe, experimentele opzet heeft de gemeente de komst van een bejaardenhuis in Leiden- Noord versneld. Zijloever zou an ders niet voor 1992 aan de beurt zijn gekomen. De wethouder ver wacht dat de bouw van dit bejaar- denhuis-nieuwe-stijl in oktober be gint. Het nieuwe bejaardenoord zou dan in het najaar van 1989 wor den geopend. LEIDEN - De curator in het faillis sement van het slachthuis en de nieuwe besloten vennootsschap die het slachthuis wil exploiteren, hebben de gemeente Leiden een laatste aanbod gedaan. Volgens cu rator mr. M. Teekens is het voorstel van de nieuwe bv de enige kans dat het slachthuis wordt voortgezet. In het plan wordt de oude ven nootschap opgeheven zonder dat er een betaling aan de schuldeisers wordt gedaan. Dat betekent dat de gemeente Leiden een verlies lijdt van meer dan een miljoen gulden. Ook de Nederlandsche Midden- standbank gaat voor enkele tonnen het schip in. Volgens de curator, mr. M. Teek ens, is de financiële situatie van het slachthuis de laatste maanden drastisch veranderd. Het bleek dat om het abattoir draaiende te hou den, enkele machines op zeer korte termijn moeten worden vervan gen. "Dat moet binnen enkele we ken gebeuren en vergt flinke inves teringen", zegt Teekens. De gemeente Leiden beraadt zich nu over het voorstel van de nieuwe bv. De vraag is of de gebo den huurprijs acceptabel is voor de gemeente. Die is overigens wel ho ger dan de huurprijs die de oude exploitant betaalde. Volgens Teek ens is het nu buigen of barsten voor het slachthuis. "Als de gemeente het abattoir graag wil open houden, dan zal ze het voorstel accepteren. Wordt het aanbod niet aangeno men, dan gaat het slachthuis echt dicht". DENKT AAN RECLAME? Neem dan eens vrijblijvend contact op met Jan de Wilde. Directeur van het enige erkende reclamebureau in Leiden. Telefoon 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13