Laatste nieuws: Diepvries en wild blijken een perfecte combinatie Servies in kerstsfeer 1SMANN ETEN EN DRINKEN- Rechtsdraaiend melkzuur is echt niet gezonder Goede messen «5? - stereo kleurentelevisie met teletekst ST25VT WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 Kerstkarafjes voor verzamelaars Afgezien van de kerstgans, waar trouwens waarschijnlijk maar weinig Nederlanders zich aan bezondigen, gebeurt er veel meer rond de kerstdis. Vaak wordt de tafel opgefleurd met een lopertje en sommigen strooien zelfs wat dennegroen over de tafel. Het zijn vaak hulpmiddelen die na Kerstmis in de bekende plactic zak aan de stoeprand terecht komen. Dat is eigenlijk een beetje zonde van het geld. Beter is het iets blijvends te kopen. De eerste investering ligt misschien wat hoger, maar op den duur ben je goedkoper uit. door Sjoerd v.d. Meulen Aan de produkten kun je vaak al zien dat andere landen veel uitbun diger kerstfeest vieren. De Angel saksen bijvoorbeeld, of ze nu in Eu ropa zijn gebleven of al enige gene raties aan de overkant van de oce aan wonen, maken er elk jaar een feest van met lekker eten, veel ca deautjes en allerlei speciale attri buten. Zo horen wandelstokvormi- ge zuurstokken voor hen net zo bij Kerstmis als voor ons de kerst kransjes. De rood-witte stangen al dan niet voorzien van wat hulst- groen zien er in elk geval vrolijk uit. Wie met deze stokken zijn kers- tontbijt wil opfleuren die kan ze als serveervorkje bij de vleeswaren of als smeermesje bij de boter neer leggen. Studio Bazar International in Amsterdam importeert een spe ciaal kerstbestek in deze vorm. Mes en vork kosten per stuk rond 10 gulden. Speciaal servies Echt haalbaar is het natuurlijk niet, maar het leukste zou natuur lijk zijn om voor hoogtijdagen een speciaal servies te hebben. In Groot-Brittannië schijnt dat niet ongebruikelijk te zijn want de Wedgewood-groep heeft onder de merknaam Mason's Ironstone een servies in het assortiment dat de sfeer oproept van Dickensiaanse kerstavonden. Wie dit servies, dat de naam draagt Christmas Village, alleen maar ziet zou direct aan tafel willen gaan, zo'n feest moet het zijn om er van te eten. De onderdelen van het servies zijn apart te koop en dat opent per spectieven. Er zit voor rond de 14 gulden een papschoteltje bij dat het prima doet als bonbonschaal en de grote platte schotel van bijna 80 gulden is schitterend om iets lekkers op te serveren. Om wat an dere prijsindicaties te geven: een groot plat bord kost 28 gulden en een serveerschaal in de vorm van een kerstboom precies 80. Bij deze laatste zijn ook kleine bakjes in de zelfde vorm voor 30,75 gulden. Kerstkaraf Zodra iets eenjarigs een blijver tje blijkt, ontstaat een verzamelob ject. Een voorbeeld daarvan vor men de kerstkaraffen van de Deen se Holmegaardfabrieken. Eigenlijk doe je ze met de term kerstkaraf te kort want het is de bedoeling dat ze gedurende de totale adventstijd dienst doen. Op de zijkant van de fles staat namelijk een maatverde ling die je, getrouw aan Lucas Bols' raad 'Eiken dag een glaasjen', in matigheid naar de kerst begeleidt. Het eenjarige karakter van dit stuk glaswerk zit h'm in het decor. Elk jaar toont de karaf namelijk een ander plaatje. Dit jaar zien we op de 'Juleflaske' aan de voorkant een meisje dat voor het raam staat en op de achterkant vogels bij een voederhuisje. De karaf die in de winkel 38,50 gulden moet kosten wordt geïmporteerd door de firma Luttje in Baarn. Yoghurtprodukten met rechts draaiend melkzuur maken de laatste jaren een grote opgang. Vol gens de fabrikanten zijn deze pro dukten gezonder. Voor veel consu menten is het verschijnsel rechts draaiend melkzuur echter nog steeds een groot mysterie. Yoghurt wordt gemaakt door aan melk yoghurtbacterien toe te voegen. Daar door treedt verzuring op. De suiker in de melk wordt om gezet in melkzuur, dat links- of rechtsdraaiend kan zijn. Dit is af hankelijk van de toegevoegde bac teriën; sommige bacteriën produ ceren namelijk alleen linksdraai end melkzuur, andere alleen rechtsdraaiend zuur en weer ande re bacteriën produceren beide vor men. De termen linksdraaiend en rechtsdraaiend moeten overigens niet letterlijk worden genomen; ze zeggen alleen iets over de chemi sche structuur van het zuur. De meeste yoghurtprodukten bevatten een mengsel van links- en rechtsdraaiend melkzuur. Bepaal de merken bevatten alleen rechts draaiend zuur. Van deze produkten wordt gezegd dat ze gezonder en beter zouden zijn. Het Voorlich tmgsbureau voor de Voeding is he daar niet mee eens. Het is welis waar zo dat rechtsdraaiend melk zuur meer lichaamseigen is. mers, het in ons lichaam aanwezige melkzuur is uitsluitend rechts draaiend. Maar dat wil niet zeggen dat rechtsdraaiend melkzuur meer positieve effecten zou hebben op ons lichaam. Linksdraaiend melk zuur wordt wel wat trager omgezet, maar dit heeft geen nadelige in vloed. Uit voedingsoogpunt maakt het dan ook geen verschil of men produkten met links- of rechts draaiend melkzuur nuttigt. Alleen zuigelingen jonger dan drie maan den moeten geen produkten met linksdraaiend melkzuur gebrui ken. Op deze jonge leeftijd wordt deze vorm van melkzuur niet goed verdragen. Yoghurt is overigens een uitste kende vervanger van melk. Het le vert vooral calcium, vitamine B2 en eiwit. Met uitzondering van ma gere yoghurt, bevat yoghurt boven dien vet en vitamine A en D. „Wild", zegt Eugene Hameiers van Wildhandel Johan van Leendert uit Maastricht, „is maar in een be perkte periode leverbaar. Het is im mers gebonden aan het jachtsei zoen en vooral met de feestdagen is de vraag heel groot. De techniek van het diepvriezen is de laatste ja ren zo verbeterd dat nu zonder kwaliteitsverlies het wild het hele jachtseizoen ingevroren kan wor den en probleemloos geleverd wordt met de feestdagen". Een van de gevaarlijkste gereed schappen in de keuken is een bot mes. Grote boosdoener de keu kenla. Zelfs het mooiste en het scherpste mes wordt, wanneer het zo iedere dag tegen allerlei andere metaalwaren ligt aan te rijen zo bot als een tang. Fiskars brengt daarom in de Chefserie een set bestaande uit een broodmes, een groentemes en een vleesmes, compleet met messenblok, waarbij aangete kend dat het messenblok ook lig gend (in die keukenla bijvoor beeld) kan worden gebruikt. De drie messen kosten samen 72,25 gulden en dan krijgt u het mes senblok cadeau. (foto gpdi Een paar jaar geleden nog zou men op het woord diepvries nega tief reageren. Tegenover dat begrip immers staat vers. En diepvries, dat was toch vooral kwaliteitsver lies. Soms zal dat nog wel opgaan. Maar in het geval van wild blijkt uit verschillende onderzoeken dat dat idee met het oog op de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van invriezen achterhaald is. Zo zou met name de structuur van het vlees van bijvoorbeeld een hazerug malser worden door dat vries- en ontdooiproces. Waarbij wel na drukkelijk de hygiënische behan deling in acht genomen moet wor den. Argentinië De wildhandel zou ook niet meer zonder diepvries kunnen. Zoveel wild wordt er in die paar weken voor kerst niet geschoten, dat daar mee meteen de vraag tijdens de feestdagen naar wild bediend kan worden. Maar er komt ook nog bij dat fijnproevers ook niet altijd meer zo dol zijn op het Nederland se wild. Of, om het wat correcter te zeggen, ook de Nederlander heeft het buitenlandse wild leren waar deren. De wildgroothandel heeft die veranderingen tijdig onderkend Zo trok Johan van Leendert bij voorbeeld naar Argentinië om daar eigen verwerkingsbedrijven, op te zetten, waar het geschoten wild naar de strengste (Duitse) veteri naire normen verwerkt wordt. Haas behoort - hoewel niet echt tot de categorie wild te rekenen - met konijn tot het meest populaire wild in ons land. Konijn wordt te genwoordig massaal als diepvries uit China geïmporteerd. In dat land is er in sommige provincies een thuiscultuur, waarbij de konijnen niet, zoals bij ons, in kleine hokjes, maar in vrij grote ruimten gehou den worden voor de slacht. Ook daar is de Westeuropese kennis zo ver geëxporteerd dat er slachterij en gekomen zijn waar op de meest moderne manier die konijnen ver werkt worden voor de diepvries. Door die diepvries zijn bovendien de afstanden die afgelegd moeten worden om die hazen of konijnen te importeren eenvoudig te over bruggen. Er is nog een heel belangrijke re den om de diepvries te kunnen waarderen. Dat is de prijs. Het is een van de ijzersterke economi sche wetten dat als de vraag groot is, de prijs ook stijgt. Diepvries heeft het mogelijk gemaakt om het aanbod van wild over een veel lan gere periode uit te smeren. Dat was vroeger ook al zo, maar toen merk- TT r>- 1 ^nTf 8W te niemand dat er echt geen storm loop was bij de jagersverenigingen om juist de weken voor kerst te gaan schieten. Ook toen werd er al het nodige ingevroren. Met heel wat minder kennis van de vries- technieken dan nu. Het laatste voordeel tenslotte is dat de diepvriesprodukten steeds meer gebruiksvriendelijk aange boden worden. Wil de horeca nog r dat de kwaliteit van het wild be- steeds het liefst de hazerug met vlies, voor het gebruik thuis is de reeds ontvliesde hazerug wel zo makkelijk, want niet iedereen be heerst de techniek van dat ontvlie- zen. En met die ontwikkelingen in diepvriezen komen deze próduk- ten tenslotte ook terecht in de su permarkt. Hoewel natuurlijk de poelier vooral de voorsprong houdt over de kennis van het produkt. Servies met kerstdecoraties uit de collectie van Wedgewood. Wilt u veel kijk- en luisterplezier voor een zeer voordelige prijs, dan is deze ITT Stereo kleurentelevisie met teletekst uwtoestel. Liefst63 cm meetz'n platte rechthoekige beeldbuis. 4 Ingebouwde luidsprekers en versterker zorgen ervoor dat u kunt genieten van 2 x 30 Watt stereogeluid, 'n ware belevenis! Met de afstandsbediening kiest u een van de 40 voorkeuzezenders. Hl - Of bijvoorbeeld Teletekst met 8 pagina's geheugen. Door de vernuftige CTI-techniek biedt dit topmodel u verder perfecte kleurovergangen. Tel daarbijz'n scart-aansluitingvoor videorecorder, hifi-installatie of computer. Zijn regelbare hoofdtelefbonaansluiting. En de mogelijkheid om gespreid te betalen, en u moet concluderen dat deze fantas tische televisie werkelijk alles bezit. P1 ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11