Braks: snel sanering van visseiijvloot Schiphol gaat fors uitbreiden Kosten kinderopvang verdienen zich ruim terug Prijs vliegticket kan vanaf januari omlaag 'Sancties tegen Zuidafrika kosten zwarten hun baan' Milieudefensie komt met plan voor schone energie ■■Jmm W DINSDAG 8 DECEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) wil snel een regeling voor sanering van de Neder landse visserijvloot invoeren. Hij hoopt dat het visserijbe drijfsleven daaraan wil meewerken. Doet het dat niet, dan komt hij met een eenzijdige regeling. De bewindsman heeft dit gisteren gezegd tijdens een uitgebreide commis sievergadering over het hoofdstuk visserij van zijn begro ting. De minister wil de komende jaren 160.000 pk van de kottervloot (25 tot 30 procent van de vangstcapaci teit) saneren. Hij is het niet eens met WD en CDA dat ongeveer 120.000 pk voldoende is en nog minder met het visserijbedrijfsle ven dat aan 95.000 pk denkt. Samen met het geld dat de Eu ropese Commissie daaraan wil bij dragen denkt de minister aan een premie van 600 gulden per pk. Het geld dat de bewindsman voor de komende vijf jaar beschikbaar heeft, ongeveer 100 miljoen gul den, wil hij desnoods eerder ge bruiken om de regeling versneld uit te voeren. Het bedrijfsleven wil volgens hem 750 gulden per pk. Braks vindt dat de vissers die blij ven voor het resterende bedrag van 150 gulden moeten opdraaien, om dat zij bij de sanering gebaat zijn. Overleg mislukt: cacaoprijzen in vrije val LONDEN (Rtr) - De cacaoprijzen zijn gisteren in een vrije val te rechtgekomen nadat het overleg tussen producenten en consumen ten over stabilisering van de markt op een mislukking zijn uitgelopen. Aanhoudende verkooporders zorgden ervoor dat de prijs van een ton cacao voor levering in maart om en nabij de honderd pond ster ling daalde tot 1040 pond (ruim 3500 gulden). Handelaren spraken van een 'bloedbad'. Zaterdag gingen cacaoproduce- rende en -verbruikende landen na zes dagen van overleg onder auspi ciën van de Internationale Cacao Organisatie (ICCO) zonder resul taat uit elkaar. Opnieuw konden de landen het niet eens worden over de werking van een buffervoorraad ter stabilisering van de cacaoprijs. Op 29 februari wordt het overleg voortgezet. Invoerrechten Het Japanse ministerie van bui tenlandse handel en industrie wil de invoerrechten op personenau to's met een cilinderinhoud van bo ven de 2,0 liter aanzienlijk vermin deren. Het voorstel is om deze au to's ten opzichte van de kleinere volgend jaar nog maar met circa 5000 yen (71 gulden) extra te belas ten. Japan vreest dat zijn huidige stelsel van importheffingen op mo torvoertuigen zal worden aange merkt als een schending van de GATT-afspraken. De EG en de VS hebben hierop reeds fórse kritiek geuit. Japan De Japanse investeringen in de Britse industrie hebben zich dit jaar verdubbeld. De Japanners in vesteerden dit jaar tot nu toe 160 miljoen pond sterling (539 miljoen gulden) tegen 75 miljoen pond vo rig jaar. Olie De Iraakse minister van olie, Is- sam-Rahim al-Chalabi, heeft Iran ervan beschuldigd zijn olie drie dollar onder de formele OPEC- prijs van achttien dollar per vat te hebben verkocht. Hij wil deze zaak morgen op de bijeenkomst van de ministers van olie van de OPEC te Wenen ter sprake brengen. BRUSSEL (ANP) - Met ingang van het nieuwe jaar kan het vliegen in Europa goedkoper worden. Die be slissing hebben de EG-ministers van verkeer gisteren in Brussel ge nomen. De Nederlandse minister Smit-Kroes vindt de gemaakte af spraken 'aan de magere kant'. Het akkoord moet vooral de con currentie op Europese vliegroutes vergroten en een eind maken aan de afspraken tussen luchtvaart maatschappijen en overheden. Over het luchtvaartakkoord is driejaar onderhandeld. De raad be reikte in juni van dit jaar al over eenstemming over een heel pakket maatregelen om de Europese luchtvaart vrijer te maken. Een conflict tussen Engeland en Spanje over de status van de Gibraltar blokkeerde de uitvoering ervan. Een apart Spaans-Brits akkoord kwam vorige week te laat om de goedkopere vluchten nog op te ne men in de winterdienstregeling. De 21 léden van de Europese Lucht vaartassociatie hebben gisteren ge zegd met ingang van de zomer dienstregeling, op 1 april, nieuwe tarieven te hanteren. Hoeveel lager de tarieven worden moet nog wor den afgewacht. Volgens het akkoord kunnen de luchtvaartmaatschappijen kortin gen geven tot 45 procent van de normale prijs. Maar aan die moge lijkheid zijn zoveel voorwaarden verbonden, onder meer een mini- mumverblijf van zes nachten in het gekozen reisdoel, dat het voor mi nister Smit-Kroes een open vraag is of de consument er iets van merkt. Voor Nederland, dat samen met Engeland jarenlang op de bres heeft gestaan voor meer vrijheid in de EG-luchtvaart, is het wel gun stig dat de strakke afspraken over capaciteitsverdeling enigszins worden doorbroken. Regeringen mogen pas ingrijpen als het aan deel van hun maatschappij op een bepaalde route daalt tot 45 procent van het aantal stoelen. Over twee jaar wordt die grens verlegd naar veertig procent. Verder zal de mogelijkheid wor den geopend om met kleine toe stellen te gaan vliegen tussen grote nationale luchthavens en regionale luchthavens in een andere lidstaat. Tot dusver was alleen luchtverkeer mogelijk tussen régionale luchtha vens in verschillende lidstaten. De meeste regionale vliegvelden in Griekenland en Denemarken, en enkele luchthavens in Spanje en Italië, vallen de komende drie jaar trouwens nog buiten deze regeling. Er komen voor Nederland ook wat meer mogelijkheden om op nieuwe routes te gaan vliegen in bijvoorbeeld Frankrijk, de Bonds republiek, Spanje en Italië. De Ier se en Portugese luchtvaartmaat schappijen krijgen de mogelijk heid om onderweg naar een be stemming in de Gemeenschap pas sagiers op te pikken in een andere lidstaat. Verbazing over statiegeld blik AMSTERDAM (ANP) - Een statie geldsysteem voor frisdrank- en bierblikjes zal er wel niet zo snel komen. Dat zeggen de Vereniging Milieudefensie en Konsumenten Kontakt (KK) in een reactie op de zondag door een vertegenwoordi ger van de - nog op te richten - fir ma Holland Blikretour BV gedane uitlatingen als zouden er op korte termijn in winkels blikjes geretour neerd kunnen worden. Beide organisaties zijn verbaasd over de uitlatingen van directeur J. A. Verbove over een op handen zijnde statiegeld voor blikjes en noemen deze rijkelijk voorbarig. KK en Milieudefensie wijzen er op dat tot nu toe de fabrikanten en het grootwinkelbedrijf zich hardnek kig verzet Braks deelde verder mee dat er enkele tientallen vissers zijn die het komend jaar bijna of geen quo tum toegewezen krijgen omdat ze het afgelopen jaar zoveel hebben gevangen dat ze hun quotum heb ben verspeeld. "Er kan geen spra ke van zijn dat we die vissers met een schone lei laten beginnen in ja nuari. Misschien kunnen ze nog mogelijkheden vinden door onder linge ruil om zo nog enige visserij activiteiten te kunnen ontplooien", zei Braks. Zowel de minister als het parle ment benadrukten dat de vissers moeten beseffen dat harde maatre gelen op de korte termijn nodig zijn om de toekomst van het visse rijbedrijfsleven veilig te stellen. Vissers die nu nog rekenen op ex tra quotum vanuit Brussel over en kele jaren komen bedrogen uit. De visserijbiologen laten in hun advie zen aan Brussel duidelijk merken dat al heel voorzichtig moet wor den gedaan met het opvissen van enkele soorten. De vissers hebben woedend ge reageerd op de plannen van de mi nister. Volgens drs. D. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft dit tot direct gevolg dat ongeveer 100 vissers schepen op korte termijn uit de vaart moeten worden gehaald. Ben Daalder, voorzitter van het Visse rijschap, een werkgeversvereni ging, kondigde gisteravond aan dat 'een eensgezinde politiek zal wor den geconfronteerd worden >met eensgezinde vissers'. Dagelijks bestuur EG wil naar de rechter stappen BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie en het Europese Parle ment willen gerechtelijke stappen tegen de 12 lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap ondernemen nu zij er niet in zijn geslaagd over eenstemming te bereiken over een begroting voor 1988. Een functionaris van de EG zei gisteren dat de Commissie, het da gelijks bestuur van de Gemeen schap, het ontbreken van een be groting beschouwt als een overtre ding van het Verdrag van Rome. Hij zei dat de Commissie over weegt een klacht in te dienen bij het Europese Hof van Justitie, na overleg met het Europese Parle ment dat ook stappen overweegt. De Commissie had de lidstaten tot 7 december de tijd gegund voor een ontwerp-begroting, in de hoop dat ze overeenstemming zouden bereiken tijdens de Europese top van afgelopen weekeinde in Ko penhagen. Nu dat is mislukt, moet de EG het nieuwe jaar beginnen met een maandelijks financierings systeem gebaseerd op de uitgaven van 1987. Volgens de Commissie zal de EG op grond van huidige be stedingsverplichtingen volgend jaar ongeveer 6 miljard ecu (onge veer 15 miljard gulden) tekort ko- De Europese Commissie en het Europese Parlement zullen met eventuele juridische stappen wachten tot na de vergadering morgen van de begrotingsminis ters van de EG. "Als die geen be slissing nemen, zie ik niet hoe we een procedure kunnen vermijden", zei een bron bij het parlement. Op Schiphol zal binnenkort een nieuw bagagesorteersysteem in gebruik worden genomen. Het zogenaamde Ba gage Afhandelingssysteem (BAS) is een van de modernste ter wereld. Laserscanners lezen de aan de koffers beves tigde bestemmingslabels die voorzien zijn van een streepjescode, waarna de bagage naar het juiste vliegtuig wordt gedirigeerd. (foto anp) SCHIPHOL (GPD/ANP) - Schip hol gaat het stationsgebouw op nieuw uitbreiden, de B-pier vergro ten en een nieuwe E-pier aanleg gen. Daarmee komt de capaciteit van de luchthaven op 25 miljoen passagiers. De uitbreiding, waar mee een bedrag van 600 tot 800 mil joen gulden is gemoeid, moet voor de zomer van 1992 klaar zijn. De president-directeur van Schiphol, J. W. Wegstapel, heeft de plannen gisteren bekendgemaakt. Vergroting van de capaciteit is no dig in verband met de verwachte groei van vooral het Europese luchtverkeer. Dit jaar reizen meer dan 13 miljoen passagiers via Schiphol. In 1992 zit de luchthaven volgens schattingen aan de grens van de huidige capaciteit: 16 mil joen reizigers. De nieuwe E-pier is gepland tus sen de D-pier en de snelweg A-4, op de plaats waar nu het parkeerter rein PI ligt. Daar is ook nog plaats voor een F-pier, die de luchthaven mogelijk na 1995 gaat bouwen. De B-pier wordt vergroot met 15 gates, een uitbreiding die al in de zomer van 1990 klaar moet zijn. Volgende week opent prins Claus op Schiphol de nieuwe C- pier, het eerste deel van de uitbrei dingsplannen van de luchthaven. In de kelder van de nieuwe pier is een computergestuurd bagage-af handelingssysteem geïnstalleerd. Schiphol is, zegt Wegstapel, een van de eerste luchthavens die met behulp van van streepjescode voorziene bagagelabels werkt. De luchthaven verwacht dat door het nieuwe systeem het aantal foutzen- dingen van bagage zal verminde ren, terwijl de snelheid en de capa citeit van de bagageverwerking zullen toenemen. Met het gereed komen van de nieuwe pier en het streepjescodesysteem was een be drag van 250 miljoen gulden ge moeid. Verder bereidt de luchthaven zich voor op een verdere groei van het vrachtvervoer. Het tweede deel van vrachtareaal Schiphol-Zuid wordt versneld aangelegd, aldus Wegstapel. Tot 1995 investeert Schiphol in totaal 1,5 miljard gul den in de uitbreidingsplannen. JOHANNESBURG (GPD) - Meer dan 800 Zuidafrikaanse mijnwer kers hebben het afgelopen jaar in de kolenindustrie hun baan verlo ren als gevolg van internationale sancties tegen Zuidafrika. Dat heeft de voorzitter van Rand Mines Group, 'Dammy' Watt gisteren ver klaard. "In plaats van hervormin gen in dit land aan te moedigen, heeft de internationale sanctiecam pagne geresulteerd in een verhar ding van de houding ten opzichte van dit land. Door deze houding zijn evenwel juist de personen, die het meest van het apartheidssy- teem hebben te lijden, verder ge troffen". aldus Watt. Bij de publikatie van het jaarver slag van Rand Mines zei Watt ver der, dat sancties nooit een bijdrage tot een oplossing van Zuidafrika's problemen kunnen vormen: "Sancties vergroten slechts de moeilijkheden van hen, die er juist geacht worden baat bij te vinden". Volgens Watt is het verlies in ba nen vooral te wijten aan de verdere modernisering van de kolenmij nen. Deze vindt plaats vanwege de noodzaak om de personeelskosten te drukken. De boycot van Zuidafrikaanse kolen werd geïnitieerd door Dene marken, en vervolgens door onder meer Frankrijk en de Verenigde Staten overgenomen. Er is voorals nog geen sprake van een algehele EG-boycot van kolen uit Zuidafri ka. Cijfers tonen aan, dat juist het afgelopen jaar meer Zuidafrikaan se kolen dan ooit tevoren via Rot terdam naar Westeuropa zijn ver scheept. De belangrijkste importeur van Zuidafrikaanse kolen is nog steeds het Verenigd Koninkrijk. Maar sinds het aflopen van de kolensta- king in 1985 is de import van Zuid afrikaanse kolen in 1986 teruggelo pen tot 106.000 ton en over de eer ste negen maanden van dit jaar zijn er officieel slechts 37.000 ton Zuid afrikaanse kolen in Groot Britan- nie terechtgekomen. 'Ander beleid landbouw nodig' ROTTERDAM (ANP) - De crisis op de internationale graanmarkt laat zich op de lange termijn niet oplos sen door een produktiebeleid waarbij boeren door garantieprij zen een redelijk inkomen wordt ge garandeerd. De tijd is aangebroken voor een scheiding tussen markt beleid en sociaal beleid. Dit plei dooi hield voorzitter ir. K.K. Ver velde van het Comité van Graan handelaren gisteren in Rotterdam tijdens de jaarvergadering van de ze belangenorganisatie. Laat de markt zijn werk doen en formuleer voor boeren die het als gevolg hiervan niet redden een so ciaal beleid, waarbij gedacht kan worden aan directe inkomenstoe slagen. Zo'n beleid kost veel geld, maar biedt op lange termijn wel uitzicht op een oplossing, aldus Vervelde. "De afbouw van allerlei beper kingen en subsidies in de interna tionale handel moet tot gevolg heb ben dat aanzienlijke financiële middelen beschikbaar komen om een sociaal beleid te voeren, waar bij afvloeiingsregelingen mede kunnen bijdragen tot een herstel van evenwichte verhoudingen in vraag en aanbod", aldus Vervelde. MEDEMBLIK (ANP) - Vier grote gascentrales van ieder 600 mega watt (MW) en vijf kleinere van ieder 200 MW zijn voldoende om Neder land tot het jaar 2000 van schone elektriciteit te voorzien. Daarvoor behoeft geen extra aardgas de bo dem uit. Het benodigde aardgas voor de elektriciteitsopwekking kan worden verkregen door vijf procent besparing op het aardgas verbruik in de industrie, dienstens ector en huishoudens. Maar in feite kan er veel meer dan vijf procent worden bespaard. Dit is de kern van de inhoud van de nota 'Elektriciteit zonder kern energie, een overbruggingsplan', die de Vereniging Milieudefensie en het Centrum voor Energiebe sparing en Schone Technologie vandaag in Medemblik hebben ge presenteerd. Het plan wil duidelijk maken dat er een werkelijk alterna tief is voor kernenergie tionele kolencentrales. 2000 ongeveer 14 miljard kubieke meter aardgas gebruiken. Dat komt volgens de nota overeen met vijf procent van het totale aardgas verbruik in Nederland in die perio de. Door intensiever gebruik te ma ken van de vele energiebesparende technieken kan in de huishoudens en in de industrie tot het jaar 2000 evenwel bijna twintig procent wor den bespaard op het aardgasver bruik en in de tuinbouw bijna tien procent. In totaal kan bij een actief besparingsbeleid bijna 60 miljard kubieke meter aardgas worden be spaard. Dat is meer dan vier maal de hoeveelheid die nodig is voor gascentrales. De hoeveelheid aardgas nodig voor de gascentrales kan boven dien nog belangrijk worden terug gebracht door de bouw van instal laties voor kolenvergassing. Wan neer bij voorbeeld de eerste twee gascentrales van 600 MW zouden draaien op kolengas uit dergelijke installaties is geen 14 miljard ku bieke meter aardgas nodig, maar slechts 8 miljard. Het windmolenpark op de Westermeerdijk. Thomassen De raad de motorenfabriek Thomassen In ternational heeft gisteren T. Herre- ma (66) benoemd tot tijdelijk op volger van de vorige week ge schorste directeur B. Idema. Herre- ma was tot voor kort voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Hij kwam in 1975 in het nieuws toen hij als directeur van de vestiging van Akzo-dochter Enka in Ierland door leden van de IRA werd ontvoerd en 36 dagen werd vastgehouden. Ambtenaren De overheid ontkomt er niet aan om de schaarse middelen die zij heeft voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van ambtena ren selectief in te zetten. Het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen VNO vindt dat de overheid daarbij dan in de eerste plaats moet denken aan hogere functies in die sectoren waar op de arbeidsmarkt veel vraag naar is en waarvoor de overheid minder betaalt dan het bedrijfsleven. AMSTERDAM - "Niet alleen bij tweeverdieners met kinderen be staat behoefte aan kinderopvang. Ook voor alleenstaande ouders die werken of willen werken, is de mo gelijkheid van kinderopvang es sentieel. Niet alleen ouders hebben belang bij een uitbreiding van kin- deropvangmogelijkheden. Meer en meer bedrijven hebben er ook be hoefte aan dergelijke opvang aan te bieden. Zakelijke argumenten spe len hier een hoofdrol". door Patricia van der Zalm Minister De Koning (sociale za ken) wees hierop tijdens het con gres over 'Emancipatie, kinderop vang en werkgelegenheid', georga niseerd door de Stichting Organi satie Kinderopvang Amsterdam (OKOA), dat gisteren in Amster dam werd gehouden. De dag was georganiseerd om een bijdrage te leveren aan het nieuwe regerings standpunt over kinderopvang, dat medio volgend jaar wordt ver wacht. De minister noemde kinderop vang ook vanuit demografisch oog punt van belang. "De toenemende vergrijzing heeft gevolgen voor de omvang van de beroepsbevolking. Na het jaar 2000 wordt een daling van de beroepsbevolking ver wacht; het aantal 45-65-jarigen zal het aantal 20-45-jarigen gaan over treffen. Het teruglopend aanbod van jongeren kan worden opgevan gen door een toenemende deelna me van vrouwen aan het arbeids proces. Daarom moet ook het kabi net maatregelen treffen om de combinatie van betaald werk en verzorgende taken te vergemakke lijken". Kosten Om daarin enigszins tegemoet te komen ligt op dit moment het wetsvoorstel inzake het ouder schapsverlof voor advies bij de Raad van State. De SER en de Emancipatieraad moeten advise ren over een voorstel tot verlen ging van het bevallingsverlof met twee weken en flexibilisering van het zwangerschaps- en bevallings verlof. Rond het eind van deze maand wordt een oordeel verwacht van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen van het kabinet om de rechtspositie van deeltijd werkers te verbeteren. De bedrijfsopvang voor kinde ren van werknemers en werkneem sters is de afgelopen jaren met ruim 150 procent toegenomen. In 1981 waren er in ons land 41 be- drijfscrèches; nu zijn het er 109, vooral bij overheidsinstellingen. Als voorbeeld noemde De Koning de PTT. Dit bedrijf gaat uit van een berekening dat de gemiddelde kos ten om een kantoorbeambte te se lecteren, op te leiden en in te wer ken, neerkomen op rond de 30.000 gulden. Minister Van Dijk (Binnen landse Zaken) heeft vorige maand een berekening naar de Tweede Kamer gestuurd, waarin hij uiteen zet dat een plaats bij een crèche, re kening houdend met de gemiddel de besparing voor de rijksover heid, gemiddeld ruim 4.500 gulden kost. Op die manier verdienen de kosten voor kinderopvang zich ruimschoots terug. Kwaliteit De meeste kinderen worden op gevangen in het informele circuit betaalde oppas, familie, ouders, buren of kennissen. Dit jaar en vol gend jaar lopen 14 experimenten met gastouderopvang, gefinan cierd door Sociale Zaken. Nog be keken moet worden hoe de kwali teit moet worden bewaakt en wel ke rechtspositie een gastouder zou moeten krijgen, aldus De Koning. Hij is voorstander van diverse ty pen opvang. Een onderzoek van Sociale Zaken uit mei dit jaar wees immers uit dat er een tekort aan op vang van kinderen tot vier jaar is van tussen de 70.000 tot 160.000 plaatsen. Slechts een kwart van de ondervraagde moeders met kinde ren in die leeftijd heeft een baan en ongeveer de helft zei graag te wil len werken als er, onder andere, kinderopvang zou zijn. Directeur A. Permentier van de Stichting Dagopvang voor Kinde ren in Den Haag bepleitte dat de initiatieven voor bedrijfsopvang en (door de overheid) gesubsidieerde kinderopvang zoveel mogelijk als een geïntegreerd geheel moeten worden aangeboden. Dit, om te voorkomen dat de twee genoemde opvang te zeer met el kaar gaan concurreren. Dr. J. Siegers, hoofddocent bij het economisch instituut van de Utrechtse Rijksuniversiteit en ver bonden aan het Centrum voor In terdisciplinair Onderzoek van Ar beidsmarkt- en Verdelingsvraag stukken (CIAV) is er voorstander van dat aan het rijtje van doelstel lingen van sociaal-economisch be leid wordt toegevoegd dat mannen en vrouwen binnen de maatschap pelijke arbeidsverdeling gelijke posities bezetten. Daarom, zo be toogde hij, is het hard nodig dat zo wel vrouwen als mannen verzor gende én beroepstaken kunnen combineren. Algemene arbeids tijdverkorting in combinatie met ouderschapsverlof en uitbreiding van de kinderopvangmogelijkhe- den ziet hij als voorwaarde. Op die manier zullen, zo voorziet hij, de opbrengsten uiteindelijk groter zijn dan de maatschappelijke kos ten. Als vrouwen immers na de be valling (kunnen) blijven doorwer ken, blijven de herintredingspro- blemen achterwege en wordt het geld dat in vrouwen is geïnves teerd (opleiding, werkervaring) goed benut. Grootste park windmolens in Europa geopend NOORDOOSTPOLDER (GPD) - Onder ideale weersomstandighe den - een strakblauwe hemel en een stevige bries - heeft minister De Korte (economische zaken) gis termiddag op de Westermeerdijk in de Noordoostpolder het Wind- park IJsselmij officieel in gebruik gesteld. Met dit park, het grootste van Europa, is het 'windvermogen' in Nederland in één klap verdub beld tot 15 megaWatt. De bewinds man kondigde bij deze gelegen heid maatregelen aan om schaal vergroting van windenergie te sti muleren. De minister liet zich vrij optimis tisch uit over de toekomst van windenergie. De belangstelling is fors aangewakkerd: er is subsidie aangevraagd voor meer dan 1500 turbines die samen ruim 200 mega Watt vertegenwoordigen. Uit de plannen van de fabrikanten blijkt, dat een gestreefd wordt naar een kostprijsdaling van 30 procent in vergelijking met het huidige peil. Tot dusver is al voor zo'n 60 MW aan projectvoorstellen gesubsidi eerd en dat zal naar verwachting dit jaar nog oplopen tot 75 mW. Directie-voorzitter Sisouw da Zilwa van de IJsselmij liet door schemeren, dat zijn energiebedrijf al denkt aan een tweede windpark met turbines die vermogen hebben van 500 a 600 kiloWatt. De 25 mo lens die nu draaien, hebben een vermogen van 300 kW. Een globale verkenning heeft volgens hem ge leerd, dat langs het IJsselmeer in de Noordoostpolder nog zo'n 75 mW windvermogen kan worden gebouwd zonder veel hinder voor landbouw of milieu. Wat het succes van kleinschalige elektriciteitsopwekking - zoals windenergie - momenteel in de weg staat, is de lage prijs van olie, gas en steenkool, aldus Da Zilwa. Maar wanneer de energieprijzen weer gaan stijgen - en dat moment komt volgens hem onherroepelijk - neemt ook het rendement van dat soort projecten toe. Daarom mag men nu niet deze technologie ver waarlozen. „Anders komen we op een bepaald moment tot de conclu sie de boot te hebben gemist". Verwacht wordt dat het wind- park 10 a 11 miljoen kiloWattuur per jaar zal leveren, wat overeen komt met het verbruik van 3500 ge zinnen. Dank zij een overheidssub sidie van 950 gulden per kW komt de kostprijs uit op circa 14 cent per kiloWattuur (dat zou anders 22 cent zijn geweest). Ter vergelijking: op dit moment kan door middel van olie of gas een kWu worden gepro duceerd voor 12 cent. De totstand koming van het project heeft vanaf de besluitvorming tot aan de ople vering nauwelijks anderhalf jaar in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9