Levenhypotheek geeft stof tot nadenken Stakers Haïti eisen aftreden leider Namphy Plan voor keurmerk veilig speelgoed 1 CONSUMENT De groenteman Geen nieuw melkhormoon nodig Protest gaat tweede dag in Lauw protest na Franse 'koehandel' met Iraniërs Herdenking decembermoorden brengt Suriname in beroering Dochter Botha in Amerikaans tv-programma tegen apartheid DINSDAG 8 DECEMBER 1987 PAGINA 7 Nu de vrieskoude langzaamaan de huizen binnendringt zetten de meesten zich weer aan de zogenaamde winterkost-dis. Boerenkool, zuurkool, allerlei koolsoorten, hutspot, hachee, afijn u kent ze wel. Die zware maaltijden zetten aardig aan, velen moefen dan ook na de maaltijd altijd even 'uitbuiken'. Natuurlijk smaken deze dingen uitstekend in de winter, maar het is niet het enige dat te koop is. Zo is er 's winters bijvoorbeeld ook veldsla te koop. Deze groente wordt vanwege zijn lepelvormige bladeren ook 'lamstong' of 'ezelsoren' genoemd. De smaak is ietwat nootachtig en de bladeren behoren er fris en glanzend uit te zien. De sla kan enkele dagen, onverpakt, in de koelkast worden bewaard. Ze wordt in het zuiden van het land geteeld en is het hele jaar door verkrijgbaar. Voor de bereiding moeten de worteltjes van de sla worden verwijderd en de groente voorzichtig gewassen. In een slamandje of theedoek kan de sla drooggeslagen worden. Wanneer de veldsla een beetje slap is geworden, kunt u haar in ijswater leggen zodat ze weer knisperig wordt. Veldslasoep Net zoals andere slasoorten wordt veldsla meestal rauw gegeten, vaak in combinatie met andere groenten. Veldsla kan echter ook warm worden opgediend, namelijk in de vorm van veldslasoep: (voor vier personen) 250 gram veldsla, 2 sjalotjes, 20 gram boter, een liter kippebouillon, zout en geraspte nootmuskaat zijn de ingrediënten voor een makkelijk en smaakvol gerecht. De veldsla wassen en fijn snijden. In een grote pan de sjalotjes fijn hakken en in de boter aanfruiten. De groente hieraan toevoegen, goed roeren en even laten smoren. Hete, krachtige kippebouillon erbij gieten, enkele minuten zachtjes laten borrelen. Op smaak maken met zout en geraspte nootmuskaat, eventueel met wat aroma. Serveren met warme toast en droge witte wijn. ERIC TRUFFINO De discussie over de voor- en nadelen van de annuïteitenhypotheek versus levenhypotheek is vorige week in alle hevigheid opgelaaid. De Nederlandse Vereniging van Makelaars veroorzaakte dit door een partij modder te gooien naar de Vereniging Eigen Huis (VEH), die in het oktobernummer van haar blad 'De Woonconsument' de lezers aanraadde tot een bruto jaarinkomen van globaal 60.000 gulden niet aan een levenhypotheek te beginnen. samenstelling Raymond Peil Eerder dit jaar is in deze rubriek aandacht besteed aan de levenhy potheek, op basis van een nummer van de Consumentengeldgids van de Consumentenbond. De bond beoordeelde daarin de nieuwe ge neratie levenhypotheken als verba zingwekkende goedkoop, ook voor mensen met een inkomen onder de bovengenoemde grens. De stelling dat levenhypotheken alleen voor de zeer ruime verdieners aantrek kelijk zijn is achterhaald. Met de levenhypotheek sluit de klant mèt de hypotheek een le vensverzekering af, die na afloop (ook bij leven) wordt uitgekeerd. Tot de einddatum houdt de verze kerde de volledige hypotheek schuld, zodat over het volledige be drag rente moet worden betaald. Die rente kan worden afgetrokken van de belasting en het fiscale voordeel is daardoor meer dan bij andere hypotheekvormen. Tijdens de looptijd van de hypo theek wordt een bedrag aan rente en premie betaald. Na de eindda tum wordt een uitkering betaald aan de klant. Het bedrag van de po lis moet aan het eind van de rit groot genoeg zijn om de schuld af te lossen. In het begin is het meest al lager (de makelaar adviseert on- gever 60 tot 65 procent van het hy potheekbedrag dat men voor een annuïteitenhypotheek kwijt zou zijn) in de verwachting dat door winstdelingsuitkeringen van de maatschappij het bedrag voldoen de aangroeit. Hoe voordelig een levenhypo theek is hangt af van verschillende zaken: leeftijd, inkomen en loop tijd. Bovendien kan een aantal on zekere factoren van invloed zijn. Genoemd kunnen worden de winstdeling van de hypotheekver strekker, versnelde aflossing, inko mensachteruitgang, fiscale aftrek posten, inflatie, in aantocht zijnde belastingmaatregels en het risico dat de afkoopwaarde van de verze kering - binnen de termijn waarop deze financieel aantrekkelijk wordt - het beoogde voordeel om zeep helpt. De NVM maakt in haar publica tie van vorige week op een wel haast schaamteloze manier recla me voor de levenhypotheken, brandt Eigen Huis op een even on genuanceerde manier af en stapt luchtigjes over mogelijke bezwa- ren heen. De winstdeling bijvoor beeld is allerminst een vast gege ven. Sommige maatschappijen hanteren onrealistisch hoge winst- prognoses, waarvan moeiteloos valt na te rekenen dat ze op de lan ge termijn niet haalbaar zijn. Wat de inflatie betreft: de verge lijkende staatjes die de NVM publi ceert houden geen rekening met toe- of afname van de koopkracht. Het voordeel van een levenshypo theek wordt in vergelijking met een annuïteitenhypotheek minder naarmate de inflatie toeneemt. Op zichzelf is dat een gokje voor dege ne die de hypotheek afsluit. Ook moet worden bedacht dat de regering bezig is met wettelijke maatregelen die bewerkstelligen dat levensverzekeringen hetzelfde worden behandeld als spaartegoe den bij de bank. De plannen behel zen een belastingheffing op het deel van de verzekeringsuitkering dat meer is dan het totaal dat aan premies is betaald. Vooral kortlo pende levenhypotheken (minder dan 25 jaar) lijken hierdoor na janu ari 1989 te worden getroffen. Tot slot van deze reeks onzeker heden de regeling die in werking treedt als de levenhypotheek voor het verstrijken van de looptijd moet worden afgekocht, bijvoor beeld door een inkomensachteruit gang of verhuizing naar een huur huis. De afkoopwaarde is vooral in het begin veel lager dan het totaal aan betaalde premies plus rente- of winstbijschrijving. Het Keurmerkinstituut IVHA van de Nederland se Vereniging van Huis vrouwen wil als de EG- plannen voor de speel- goedrichtlijp doorgaan een keurmerk voor speel goed invoeren. Het IVHA maakt zich ernstig zorgen over de EG-speelgoed-richtlijn, omdat het meent dat de veiligheid van speelgoed in Nederland daardoor ernstig vermindert. De ontwerp-richtlijn bevat veel lagere eisen dan de strenge Nederlandse nor men, aldus het IVHA. Als de richtlijn ingevoerd wordt mag Nederland geen speelgoed meer wei geren dat in de EG is ge produceerd en voldoet aan de Europese regels. Bovendien heeft het keurmerkinstituut, be heerder van het keur merk 'Goedgekeurd door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen' dat is erkend door de Raad voor de Certificatie, bezwaar tegen het EG- merkteken dat elk speelgoedartikel gaat voeren. Volgens een woordvoerster van het IVHA kan de consument door dat merkteken ten onrechte veronderstellen dat het speelgoed uitge breid is onderzocht. Bo vendien vertraagt het nieuwe systeem de con trole op onveilig speel goed. Controle vindt plaats op verdachte as pecten en pas uitgebreid onderzoek toont aan of een artikel ten onrechte het EG-merkteken draagt. Wanneer en of het keur merk wordt ingevoerd is afhankelijk van invoe ring van de EG-richtlijn, aldus de woordvoerster van het keurmerkinsti tuut. Hoe het nieuwe keurmerk er eventueel uit gaat zien en hoe het speelgoed in de praktijk wordt getest is ook nog niet bekend. Vergelijking van leven- en annuï teitenhypotheek levert voor de eer ste soort enkele duidelijke plus punten op. Als alles meezit is de werkelijk betaalde rente veel lager. Bij verhuizing naar een ander koophuis kan de levenhypotheek meestal probleemloos worden meegenomen. Jonge mensen beta len een lage premie. De hypotheek- last is de eerste jaren daarentegen juist hoger. Het omslagpunt waar op de last lager wordt dan bij de an nuïteit ligt - afhankelijk van de leeftijd - na vijf tot zestien jaar. Eigen Huis adviseert over het al gemeen een annuïteitenhypotheek (met een lagere rente) aan mensen met een lager inkomen. Maar vol gens de NVM pakt zo'n hypotheek na twee verhuizingen gemiddeld 134.000 gulden duurder uit dan de levenhypotheek. Die schade kan weliswaar beperkt blijven door na de verhuizing een hypotheek met een kortere looptijd over te sluiten, maar zelfs dan is een annuïteiten hypotheek voor het gezin volgens de NVM duurder uit. De conclusie van dit verhaal ligt voor de hand: voor hypotheekne mers kan de levejihypotheek een alleszins aantrekkelijk vorm zijn, die echter wat meer onzekerheden met zich meebrengt dan de in een aantal gevallen minder voordelige annuïteitenhypotheek. Als alles op de juiste manier wordt voorgere kend hoeft het niet moeilijk te zijn om te kiezen wat voor de hypo theeknemer in spe het meest aan trekkelijk is. Bij het Instituut Voor Veevoe dingsonderzoek (IWO) in Lely stad worden proeven gedaan met een nieuw hormoon dat koeien in staat zou stellen 15 tot 25 procent meer melk te produceren. Bij de experimenten krijgen de dieren 'bovine somatotropine' (bst) inge spoten, een eiwithormoon waarvan het gebruik overigens is verboden. De consumentenorganisaties Konsumenten Kontakt (KK) en Consumentenbond en kritische boeren verenigd in de Werkgroep Beter Zuivelbeleid zijn in actie ge komen tegen de toepassing van dit hormoon. Aanleiding hiervoor is een onderzoek van de Swoka (stichting Wetenschappelijk On derzoek voor Konsumentenaange- legenheden), waaruit blijkt dat er geen behoefte is aan meer kunst matige middelen om dieren meer te laten produceren. Over de gevolgen van toediening van het hormoon voor vlees en melk is nog onvoldoende bekend. Bovendien is de zuivelproduktie - de EG-overschotten bevestigen dat zonneklaar - al de pan uitgerezen, zodat er aan turbokoeien en pro- duktiebevordefende hormonen nauwelijks behoefte bestaat. Het hormoonverbod dat momenteel geldt, kan daarom ook maar beter blijven bestaan zo vinden KK en de kritische boeren. Koeien aan de melkmachine: als het aan Konsumenten Kontakt en de Werkgroep Beter Zuivelbeleid ligt blijft de melk hormoonvrij (foto Wim Dijkman) PORT-AU-PRINCE (GPD/ANP/AFP) De gisteren be gonnen algemene staking tegen de voorlopige regerings raad van luitenant-generaal Henry Namphy in Haiti is van daag voortgezet. Aanleiding voor het protest is het geweld dat de op 29 november gehouden verkiezingen in een bloedbad smoorde. Er vielen toen 34 doden en 75 gewon den. PORT-AU-PRINCE Ondanks de staking vertoonden de straten vai Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince de gebruikelijke drukte. Veel t kels waren echter dicht en bedrijven draaiden niet. (foto PARAMARIBO (GPD/ANP) - In Suriname is beroe ring ontstaan om de herdenking van de slachtoffers van 8 december 1982. Het militair gezag heeft afwij zend gereageerd op de vandaag door de vakcentrale Moederbond georganiseerde herdenking. Majoor Sital van het militair gezag liet weten dat de herdenking voortaan niet meer in het openbaar en met vertoon mag plaatshebben. Sital reageerde hiermee op de oproep van de vakor ganisatie de Moederbond om haar omgekomen voor zitter Cyrill Daal te herdenken. "Laten wij dit zien als een afsluiting van de herdenkingen van 8 december. De komende tijd is daar geen ruimte meer voor aanwe zig", zei Sital. Volgens hem moet Suriname gaan kij ken hoe het tot orde, rust en stabiliteit kan komen. Sital noemde de oproep van de Moederbond een provocatie en de slachtoffers van 8 december betitelde hij als 'reactionairen, die hun leven zeer zeker niet heb ben gelaten in het belang van Suriname'. Hij liet mer ken dat het leger zich geërgerd heeft aan de pamfletten en de advertenties waarin tot het eerbetoon aan Daal werd opgeroepen. "Je moet goed nadenken voordatje over het leger heen wil lopen". Als reactie op het eerbetoon aan vakbondsleider Daal wil het leger vandaag 'nationale helden' herden ken die 'zijn gevallen in de strijd voor de soevereiniteit van Suriname'. Militaire eenheden trekken 's morgens vanuit de Memre Boekoekazerne naar het monument van de revolutie voor een kranslegging. Familieleden en vrienden van de 'helden' zijn opgeroepen bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Met de verkiezingen zijn de decembermoorden weer een veel aangeroerd onderwerp geworden in Parama ribo. De eis om de schuldigen te berechten is veelvul dig te horen. De 'oude' politieke partijen verenigd in het Front zwijgen echter over deze zaak. "Ik ga geen si tuatie scheppen die achteraf geen oplossing blijkt te zijn", zei Front-kopstuk Arron onlangs over deze te rughoudendheid. De winnaars van de verkiezingen hebben tot nu toe alles gedaan om te voorkomen dat het leger wordt geprovoceerd. De organisatoren van de staking ei sen het aftreden van Namphy. Te genstanders van regeringsraad stellen de regering verantwoorde lijk voor het geweld, dat het werk zou zijn geweest van aanhangers van de gevluchte dictator Jean- Claude Duvalier. In het centrum van de hoofdstad Port-au-Prince bleven gisteren de meeste winkels en kantoren geslo ten. Maar de 'tap taps', de kleurige pick-ups die voor het openbare vervoer zorgen, reden volop en ook de hordes straatventers waren pre sent. Trucks met zwaarbewapende militairen reden af en aan om te voorkomen dat de acties uit de hand konden lopen. Radio Metropole, het enige ra diostation dat nog nieuwsuitzen dingen brengt, meldde dat in Cap Haitien, een havenstad in het noor den van het land, nauwelijks ge hoor werd gegeven aan de sta- kingsoproep. In St. Marc, Hinche en Port-de-Paix werd daarentegen wel gestaakt en in Gonaives, de op drie na grootste stad van het land, kwam het openbare leven tot stil stand. De staking, waartoe was opge roepen door de vier belangrijkste presidentskandidaten bij de ver kiezingen van vorige week zondag en de grootste vakbonden, had AFGHANISTAN - In Afghanistan zijn zondag uit de Pule Charkhi ge vangenis in Kabul en een gevange nis in Jalalabad bijna 2400 gevan genen vrijgelaten. De vrijlating ge schiedde op grond van een amnes tie door de Afghaanse leider Naji- bullah in verband met zijn verkie zing als president door een traditio nele volksvergadering op 30 no vember. maar weinig van de verlammende protesten van afgelopen zomer. Het Haitiaanse volk lijkt nog te diep onder de indruk van alle ter reur en de heropstanding van de Tontons Macoutes, de vroegere po litieke politie van de Duvaliers. Overigens lijkt de staking nu al een aflopende zaak te worden. De vakbond van chauffeurs beschul digde de politici gisteren van munt te willen slaan uit de situatie en kondigde aan dat men vandaag weer normaal aan het werk te gaan. Hét bewind van generaal Henri Namphy lijkt vrij spel te krijgen om zelf nieuwe verkiezingen te or ganiseren. Via de nationale televisie heeft de regering opnieuw aangekon digd dat men zelf een verkiezings- raad zal samenstellen indien ker ken en belangenorganisaties hun medewerking blijven weigeren. Ook de kans op hulp van buitenaf is inmiddels miniem geworden. De permanente raad van de Organisa tie van Amerikaanse Staten sprak zich gisteren tijdens een speciale zitting uit tegen elke vorm van in terventie bij de gebeurtenissen in Haïti. In een resolutie werd gene raal Namphy opgeroepen om zo snel mogelijk vrije verkiezingen te organiseren. De Onafhankelijke Kiesraad be sloot de verkiezingen af te gelasten nadat het land was getroffen door een golf van terreur die aan tal van mensen het leven kostte. De voor lopige junta van generaal Namphy, die niets had ondernomen om het geweld in te dammen en zich daar in sommige gevallen zelf aan schul dig had gemaakt, besloot daarop de Kiesraad te ontbinden en be loofde nieuwe verkiezingen te hou den. PARIJS (GPD) - De arrestatie en de aangekondigde uitwijzing van Iraanse mudjahedins in Auvers- sur-Oise hebben nauwelijks tot protesten geleid in Frankrijk. Alle betrokkenen vermoeden dat de mudjahedins, vluchtelingen en te genstanders van het regime van ayatollah Khomeini, zijn opgepakt als onderdeel van koehandel tus sen Parijs en Teheran rond de vrij lating van de laatste drie Franse gij zelaars die zich in Bayrut in sji'iten- handen bevinden. Een woordvoerder van de groep vluchtelingen in Auvers verklaar de: "de Franse regering is bezig om voor zijn gijzelaars aan de beulen van Khomeini, die religieuze klei ne Hitier en zijn wankelend regi me, een zwaar losgeld te betalen. Tegenover Khomeini wijkt voor de Franse regering nu alles terug. Het Iraanse verzet en het Iraanse volk zullen deze onvriendschappelijke daad niet vergeten". De Franse regering ontkende gisteren bij monde van ondermi nister Pandreau van binnenlandse veiligheid dat er sprake zou zijn van een koehandel met het regime van de ayatollahs, of van enig ver band met de kwestie van de Franse gijzelaars in Bayrut. JOHANNESBURG (GPD/AP) - In perskringen in Zuidafrika wordt met spanning afgewacht welke maatregelen de regering-Botha zal nemen tegen het lokale kantoor van de Amerikaanse televisie-gi gant CBS. Zaterdagnacht zond CBS in de Verenigde Staten een documentaire uit, getiteld 'Child ren of Apartheid', die in het geheim in Zuidafrika is opgenomen. De dochters van respectievelijk presi dent Botha en Nelson Mandela werkten mee aan de totstandko ming van het tv-programma. door Ruud de Wit De documentaire werd eerder dit jaar gemaakt door de beroemde Amerikaanse televisiepersoonlijk heid Waltér Cronkite, die op een toeristen-visum naar Zuidafrika was gekomen. Het programma laat het verschil in de levensomstan digheden tussen blanke en zwarte kinderen zien, waarbij de dochter van de Zuidafrikaanse president, Rozanne Botha, en Zinzi Mandela, de dochter van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela, tegenover elkaar zijn ge plaatst. "Armoede, in scherpe te genstelling tot bij de blanken, is de norm in de zwarte woonwijken", aldus Cronkite. Het zou niet de eerste keer zijn dat er maatregelen tegen het CBS- kantoor in Johannesburg worden genomen. Ruim een jaar geleden werd de Nederlandse CBS-camera- man Wim de Vos uitgewezen en en kele maanden later kreeg corres pondent Allan Pizey geen nieuwe verblijfsvergunning. De maatrege len tegen CBS kunnen variëren van de sluiting van het Zuidafri kaanse kantoor, het uitwijzen van de huidige correspondent tot het in de toekomst weigeren van nieuwe visa voor CBS-medewerkers. Opvallend is trouwens wel de rol van Rozanne Botha, die geheel vrij willig aan de documentaire heeft meegewerkt, en daarin zelfs een liedje zingt, waarbij ze zichzelf be geleidt op de gitaar. Tegenover het Afrikaanstalige dagblad Beeld ver klaarde ze gisterochtend, dat ze haar medewerking had toegezegd, omdat ze hoopte 'dat er een objec tief beeld van de Zuidafrikaanse problematiek zou worden gege ven': "Maar ik keur het eindresul taat af, als het een scheef beeld van de situatie in Zuidafrika geeft". In de documentaire zegt Rozan ne Botha onder meer dat zij een voorstander is van geleidelijke ver anderingen in Zuidafrika. Ze be klaagt zich erover dat haar vader door velen in het buitenland zo slecht begrepen wordt. Zinze Man dela daarentegen heeft evenwel een heel andere opvatting over de president Botha: "Zolang Botha aan het bewind is, is er geen hoop voor dit land". Het besluit van de Zuidafrikaan se censuur om de film 'Cry Free dom' ongecensureerd in de biosco pen te laten draaien heeft tot furi euze reacties geleid van extreem rechtse blanke Zuidafrikanen. De film van de Britse regisseur Ri chard Attenborough vertelt het verhaal van de zwarte activist Ste ve Biko die in 1977 tijdens een ver hoor in politiecel om het leven kwam. De film is vorige maand in ver schillende delen van de wereld in premiere gegaan en een Zuidafri kaanse correspondent omschreef de rolprent als een stevige aan klacht tegen apartheid en sprak het vermoeden uit dat de film wel nooit in zijn land vertoond zou mo gen worden. Tot ieders verrassing werd door de Zuidafrikaanse cen sors anders besloten en de film gaat in februari of maart aldaar in première. DEFENSIE - Het Amerikaanse ministerie van defensie zal de ko mende vijf jaar een flinke bezuini ging doorvoeren. Als gevolg hier van zal in 1994 het militaire perso neel mogelijk met vier tot vijf pro cent in omvang zijn teruggebracht. Dat heeft de onderminister voor defensie, William Taft, gisteren in Washington verklaard. Op dit mo ment werken bij de Amerikaanse strijdkrachten in totaal 2,1 miljoen mensen. Over de verdeling van de personele reductie over land-, lucht- en zeemacht kon de onder minister nog geen uitsluitsel ge-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7