Veel optimisme bij aanvang top De slag om de publieke opinie:één en al glasnost 'Niet minder kernwapens in Europa Gorbatsjov hoopt op 'nieuwe woorden' Activisten verdringen zich in park Reagan voorbereid op Russische surprises Na akkoord nog bijna 16.000 kernkoppen over Thatcher wil eerst reductie conventionele wapens DINSDAG 8 DECEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - Even na half vijf gistermiddag Amerikaanse tijd landde het Aeroflot- toestel waarmee de Russische partijleider Gorbatsjov op de Andrews luchtmachtbasis na bij Washington aankwam voor de topontmoeting met president Reagan. De Russische lei der werd daar begroet door de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) met de woorden: „Welkom in de Verenigde Staten. Wij zijn blij dat u hier bent". Gorbatsjov hield direct na komst een kleine toespraak hij onder meer zei: "Wij willen het Amerikaanse volk verzekeren dat we betere relaties tussen onze lan den en onze volkeren wensen". Ook later in zijn rede zei hij na drukkelijk betere betrekkingen tussen de twee supermachten te willen. In een even opvallend als belang rijk gedeelte van zijn rede, zei Gor batsjov met name over verminde ring van strategische (interconti nentale) raketten te willen praten. "Wij hebben daarover iets te zeg gen, en we hopen dat we hier nieu- WASHINGTON (AP) - Het is nog niet duidelijk hoe vaak partijleider Gorbatsjov zich de komende dagen in het openbaar zal laten zien in Washington, maar als hij het doet zal hij zonder twijfel worden ge confronteerd met demonstranten. Gisteren verdrongen demon stranten in meer dan 10 verschil lende groepen zich om de aandacht te trekken van de verzamelde inter nationale pers. De centrale plaats voor demon stranten is Lafayette Park, tegen over het Witte Huis, waar activis ten tegen het Reagan-conservatis- me al jaren onafgebroken demon streren. Zij zullen hun parkje dezer dagen moeten delen met tientallen groepen die op toegewezen vier kante meters zullen mogen demon streren voor, tegen, of namens Oostzeelanden, Afghanistan, jo den, dissidenten, kernwapens, ruimtewapens, Hare Krishna en aids. De Amerikaanse luchtvaartauto riteiten hebben uit veiligheids overwegingen vliegtuigreclame tij dens de topontmoeting verboden. Ook mogen er vanuit vliegtuigen geen foto's worden genomen. Vanunu Gisteren is in het proces tegen de atoomtechnicus Mordechai Van unu de getuige a d'écharge Peter Hounan gehoord. Vanunu, onder meer beschuldigd van hoogver raad, speelde vorig jaar informatie over Israels kernwapenproduktie door aan de Britse Sunday Times, via Hounan. Zondag heeft de recht bank de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Pe res, als getuige opgeroepen. China mstreeks duizend studenten van een universiteit in Beijing hebben gisteren een betoging gehouden uit protest tegen de manier waarop de autoriteiten een recente moord op een medestudent hebben afgehan deld. Enkele honderden van hen maakten hun grieven kenbaar aan regeringsfunctionarissen op het ministerie van economische zaken. Le Pen Het bezoek van de Franse ui terst-rechtse politicus Jean-Marie Le Pen aan de Martinique en Gua deloupe is volledig mislukt nadat betogers de aankomst van zijn vliegtuig verhinderden. Le Pen keerde in Parijs terug zonder zijn programma te hebben kunnen af werken. Golfoorlog Een Iraanse Zijderupsraket is gisteren in de zuidelijke territoriale wateren van Kuwayt niet ver van een belangrijk off-shore olielaad- station zonder schade aan te rich ten in zee terechtgekomen. In scheepvaartkringen werd evenwel gezegd dat de raket voor de olieter- minal Al-Ahmadi een schuit had getroffen die daar speciaal was neergelegd ter beschenning van het laadstation. Waldheim De Oostenrijkse president Kurt Waldheim is met zijn Wehrmacht- eenheid in 1942 direct betrokken geweest bij de moord op 4000 op standelingen in het Joegoslavische Kozara. Het Westduitse weekblad Stern publiceert deze week uit tot dusver niet openbaar gemaakte do cumenten, die dit zouden aanto- Ex-minister De Filipijnse oud-minister van fi nanciën, Jaime Ongpin, is vandaag dood gevonden in zijn kantoor in de hoofdstad Manila. Hij had een schotwond in zijn slaap en een re volver in zijn hand. De politie wilde nog niet concluderen dat de ex-be windsman zelfmoord heeft ge pleegd. we woorden zullen horen", zo zei hij. De microfoons registreerden na deze toespraak nog een kleine dia loog tussen Shultz en Gorbatsjov. door Henk Dam "Wij staan klaar", gaf de Ameri kaanse minister als reactie op Gor- batsjovs speech. "Wij ook", ant woordde de Russische partijleider. Maakte Gorbatsjov dus al direct na aankomst duidelijk de discus sies over de reductie met 50 pro cent van het aantal strategische ra ketten als belangrijkste doel van zijn bezoek te zien, president Reagan onderstreepte gisteren het belang van het vandaag te onderte kenen INF-akkoord. Enkele uren voor Gorbatsjov aankwam, zei Reagan in een ver klaring: "Het hoogtepunt van de top zal de ondertekening van het INF- akkoord zijn. Voor de eerste keer zullen we kernwapens vernie tigen in plaats van limieten afspre ken over de aantallen die we ma ken." Reagan toonde zich gematigd positief over de vooruitzichten op een akkoord over strategische wa pens, een START-akkoord. "Ik wil zo'n overeenkomst alleen als het een goede overeenkomst is, die we kunnen controleren en die onze veiligheid vergroot", zo zei hij. Sprekend over zijn Strategische Defensie Initiatief (SDI), voegde hij aan die woorden toe: "Maar te gelijkertijd wil ik ook voorberei dingen treffen waarmee we ooit een effectieve defensie kunnen sta tioneren die onze strategische sta biliteit vergroot". Howard Baker, de chef staf van het Witte Huis, zei gisteren ervan overtuigd te zijn dat Reagan goed is voorbereid op wat zijn derde top ontmoeting met Gorbatsjov is. Hij zelf, minister Shultz en minister Carlucci (defensie) zullen bij alle gesprekken beschikbaar zijn om Reagan van advies te dienen. Reagan heeft zich het afgelopen weekeinde gebogen over de vele onderwerpen die hij met Gor batsjov wil bespreken. Naast ge sprekken over ontwapening zullen de gesprekken gaan over de kwes tie van de mensenrechten, regiona le conflicten en directe problemen tussen beide landen. WASHINGTON - Hoewel het bezoek van Gorbatsjov bij de meeste Ameri kanen een enthousiast onthaal krijgt zijn ook de nodige tegenstanders ac tief zoals deze mannen die behalve met het bord 'Gorby go home' ook met een groot houten 'paard van Troje' door de straten van Washington lopen te zeulen. Het paard verwijst naar het klassieke Griekse verhaal van de Trojaanse oorlog toen in een overwinningsroes verkerende stadsbewoners een door belegeraars achtergelaten houten paard binnenhaalden die later gevuld bleek te zijn met soldaten, waardoor de stad alsnog kon worden in genomen. (foto AFP) WASHINGTON (AP) - President Reagan, die na de top in Reykjavik scherpe kritiek kreeg te verduren omdat hij en de rest van de Ameri kaanse delegatie onvoldoende zou den zijn voorbereid, heeft de afge lopen weicen een grondige voorbe reiding ondergaan voor de top met de Russische partijleider Michail Gorbatsjov. De afgelopen week heeft de pre sident iedere ochtend met Colin Powell, de nationale veiligheidsad viseur, over de top gesproken. Daarbij was iedere morgen gewijd aan een van de vijf ontmoetingen met Gorbatsjov. Een regerings functionaris lichtte toe dat onder meer is gesproken over de voor stellen die gedaan kunnen worden, de verschillende oplossingen waar uit gekozen kan worden, wat de Russische voorstellen zouden kun nen zijn en ook welke verrassingen Gorbatsjov eventueel in petto kan hebben. Al het besprokene is ïngeoonaen en aan de president ter beschik king gesteld als naslagwerk. Daar naast heeft de president twee keer een onderhoud gehad met minister van buitenlandse zaken George Shultz, en zijn er twee vergaderin gen geweest met bewapeningsdes kundigen en specialisten van het ministerie van buitenlandse zaken. Gisteren heeft de president nog een bijeenkomst met de Chefs van Staven gehad. De intensieve voorbereiding op de top bracht de stafchef van het Witte Huis vorige week tot de uit spraak dat hij Gorbatsjov nog nooit had gezien, maar dat hij het gevoel had dat hij hem „als een broer" kent. v oor ae twee eerdere ontmoetin gen met Gorbatsjov gaven zijn me dewerkers de president een grote hoeveelheid boeken, informa tiemappen, persoonlijkheidsschet- sen, videobanden en zelfs Russi sche films te lezen en te zien. Niet temin zette Gorbatsjov Reagan en de Amerikaanse delegatie in Reykjavik geheel op het verkeerde been met zijn onverwachte voor stellen over grootscheepse vermin deringen van de kernwapenarsena len, die veel verder gingen dan waarover ooit was gesproken. Het bijna-akkoord ketste uiteindelijk af op de wederzijdse onverzette lijkheid over het Amerikaanse SDI-programma. Witte Huis-woordvoerder How ard Baker verdedigde het optreden van Reagan in Reykjavik zondag nog eens met de opmerking dat dit een bewijs van de kracht van Reagan was geweest. Reykjavik had volgens Baker duidelijk ge maakt dat Reagan de moed had „zijn boeken bij elkaar te zoeken en naar huis te gaan," in plaats van toe te geven op SDI. BONN/WASHINGTON (AP) - Het INF-akkoord over de op het land geplaatste kernraketten voor de middellange en kortere afstand (500 tot 5000 km) in Euro pa. dat vandaag in Washington zal worden ondertekend, is het eerste akkoord waarbij het aan tal kernkoppen reeel wordt ver minderd. Toch neemt hiermee het totaal aantal kernraketten waarover de supermachten be schikken met slechts 3 procent af; na ondertekening en uitvoe ring van het INF-akkoord blijven er in Europa nog 15.937 kernkop pen over. Voor de Verenigde Staten be tekent het verdrag dat 108 in Westduitsland geplaatste Pers- hing-2 raketten zullen worden weggehaald, alsmede 256 Toma hawk kruisraketten, die zijn ver deeld over Groot-Brittannie (96), Westduitsland (64), Italië (80) en Belgie (16). De Sovjetunie zal 112 in silo's geplaatste SS-4 raketten en 441 mobiele SS-20 raketten ontman telen. Bovendien vernietigt de Sovjetunie nog eens naar schat ting 150 raketten voor de kortere afstand, te weten 130 gemodérni- seerde SS-12 raketten en 20 SS- 23 raketten. De SS-20 vormt de ruggegraat van de Russische kernmacht in dit bereik. Elke raket kan drie kernkoppen vervoeren, met elk een vernietigingskracht van 150 kiloton TNT, 7,5 maal de kracht van de bom op Hiroshima. De Sovjetunie begon in 1977 met de plaatsing van de SS-20, die oude re en minder nauwkeurige raket ten moesten vervangen. Dit leid de tot het NAVO-dubbelbesluit van 1979, waarbij werd besloten met ingang van 1983 572 Ameri kaanse kernraketten in vijf West- europese landen te plaatsen on der gelijktijdige pogingen de on derhandelingen over wapenver mindering voort te zetten. De Amerikaanse kernraketten vervoeren slechts een kernkop; die op de kruisraketten hebben een kracht van 200 kiloton TNT, die op de Pershing-2 50 kiloton. Hoewel over de precieze hoe veelheden kernkoppen die nog in Europa overblijven door de betreffende regeringen geen ge gevens bekend worden gemaakt, geven de cijfers en ramingen van het Internationaal Instituut voor Strategische Studie (IISS) in Londen een redelijk betrouw baar beeld. Volgens de gegevens van dit instituut beschikt de NAVO over 1.200 nucleaire artilleriegrana ten, het Warschaupact heeft een voorraad van 3.800 granaten. Daarnaast beschikt de NAVO over 2.700 nucleaire mijnen, het Warschaupact over 6.200. Op het gebied van de korte-af- standsraketten met een bereik van minder dan 500 kilometer beschikt Westeuropa over 33 Franse Pluton-raketten, die ech ter niet in de NAVO-bevelsstruc- tuur zijn opgenomen. Daarnaast beschikt de NAVO over 88 Ame rikaanse Lance-raketten. Het Oostblok beschikt over in totaal 1.488 korte afstandsraketten van het type „Frog" (635), SS-21 (140) en Scud-B (590). De NAVO beschikt in totaal over 1.800 vliegtuigen die tech nisch gesproken een kerntaak kunnen vervullen. Daarvan heb ben 650 toestellen van het type F- 104 (de Starfighter), F-4, F-16. Tornado. 65 Franse Mirages, als mede 144 in Groot-Brittannie ge stationeerde Amerikaanse F- 11 I's ook werkelijk een atoom- taak. Volgens het IISS staan tegen over de 1.543 kernkoppen die de ze NAVO-toestellen kunnen ver voeren 2.348 kernkoppen van het Warschaupact. Deze worden ver voerd met verschillende typen bommenwerpers en gevechts vliegtuigen, die in de NAVO-ter- minologie bekend staan onder de namen Badger, Blinder, Backfire, Fitter, Fishbed, Flog- ger en Fencer. De getalsverhouding tussen de op zee gestationeerde kernkop pen bedraagt 842 voor de NAVO en 630 voor het Warschaupact. BRIZE NORTON (Rtr/AFP/U- PI/DPA) - Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft gistermiddag na een bespreking met de Britse pre mier, Margaret Thatcher, de hoop uitgesproken dat de topontmoe ting in Washington zal leiden tot hervorming van de internationale betrekkingen en tot meer begrip tussen Oost en West. Tijdens een tussenlanding in Groot-Brittannie had Gorbatsjov een twee uur du rende werklunch met de Britse premier op de luchtmachtbasis bij Norton Brize. Premier Thatcher omschreef het korte onderhoud als „uitstekend". Thatcher roemde het INF-akkoord als een „historisch verdrag dat de belofte van verdere vooruitgang in houdt". Gorbatsjov noemde de be sprekingen met Thatcher een „overtuigend bewijs dat betere, meer zakelijke en opbouwende be trekkingen tussen onze landen mo gelijk zijn". Thatcher sprak haar waardering uit voor het beleid van perestrojka (hervorming) en glasnost (open heid) van Gorbatsjov, die zij een "vastberaden en moedig leider" noemde. Thatcher beklemtoonde echter dat zij geen ruimte ziet voor „verdere vermindering van de kernwapens in Europa, zolang er geen evenwicht is bereikt op het gebied van de conventionele bewa pening en niet alle chemische wa pens zijn afgeschaft". Deze maatre gelen zouden vergezeld moeten gaan van een halvering van de aan tallen strategische kernwapens, al dus Thatcher. Zij zei verder dat zij geen „bemiddelaar" tussen Gor batsjov en Reagan wil spelen, maar een „loyale bondgenoot van de Verenigde Staten" blijft. De Britse premier sprak nog maals haar steun uit voor het Ame rikaanse SDI-project voor een de fensiesysteem in de ruimte. Vol gens haar moeten de Sovjetunie en de Verenigde Staten afspreken zich voor een aantal jaren te hou den aan het ABM-verdrag, dat plaatsing van een SDI-systeem ver biedt. In die tijd moeten beide lan den proberen tot een verdrag over vermindering van hun strategische kernarsenalen te komen, aldus Thatcher. Ditzelfde voorstel deed Thatcher deze week ook in een brief aan Reagan. Daarin stelde zij Reagan verder voor met de Sovjetunie een tijdschema voor het onderzoek naar defensiesystemen tegen kern raketten, zoals het SDI-project, overeen te komen. Terwijl Gorbatsjov besprekin gen voerde met Thatcher, bracht zijn vrouw Raisa omstuwd door een leger journalisten, een bezoek aan een lagere school in het nabij gelegen Carterton, waar zij de op voering van een kerstspel bijwoon de. Mevrouw Gorbatsjova werd en thousiast ontvangen door honder den kinderen die met vlaggetjes van de Sovjetunie en Groot-Brit- tannië zwaaiden. Na afloop van het kerstspel praatte zij met een aantal kinderen. Aan een negenjarig jon getje vroeg zij of hij wel eens van Rusland gehoord had. Toen het jongtje ietwat beledigd antwoord de dat hij „al eeuwen" van Rusland wist, nodigde mevrouw Gorbatsjo va hem haastig uit voor een bezoek aan haar land. WASHINGTON (GPD) - "Nu moe ten we een werkverdeling maken. Als jij alle vragen in het Engels be antwoordt, neem ik de vragen in het Russisch voor mijn rekening", grapte de Russische woordvoerder Gennady Gerasimov. door Henk Dam Zijn Amerikaanse collega Marlin Fitzwater lachte wat mee, en in de ze opperbeste stemming begon, en kele uren voor de Russische partijl eider Gorbatsjov in de VS landde, gisteren de eerste gemeenschappe lijke persconferentie van de twee supermachten. De ronde, joviaal ogende Fitzwa ter en zijn koele, een tikje sarcas tisch rondblikkende Russische te genhanger Gerasimov hadden het bij hun eerste "brifink", zoals het Russische woord voor briefing luidt, niet al te moeilijk. Ze konden volstaan met volzin nen over de Oost-West dialoog die "noodzakelijk is om de vrede te ga randeren" en "het cruciale belang van de top die ons op het pad van de nucleaire ontwapening kan brengen". Makkelijk pareerde Gerasimov de iets venijnige vraag van een ver slaggever die wilde weten of hij de grote joodse demonstratie in Was hington van een dag eerder een "anti-Sovjet betoging" had gevon den. "O, allerminst", zei hij vrien delijk, "Dit was een bepaalde groep die iets te zeggen had, en dat ook gedaan heeft". Idee Nog vele malen zullen Gerasi mov en Fitzwater de komende da gen als paar apart de circa 7000 journalisten die in de Amerikaanse hoofdstad zijn om de top tussen Reagan en Gorbatsjov te volgen, te woord staan. Het idee om gemeen schappelijk de pers te woord te staan, is afkomstig van de Sovjets die bang waren dat de Amerika nen, die toch al het voordeel van een thuiswedstrijd hebben, te veel de wereldmedia zouden beinvloe- den. Daarbij is het niet gebleven. De Sovjetunie ziet, volkomen terecht, de top vooral als één groot public relations gebeuren, en heeft er alles aan gedaan om de publicitaire wedstrijd met de Amerikanen op z'n minst gelijk te spelen, zo niet te In totaal 180 functionarissen zijn door de Sovjets ingezet. Zij zijn al lemaal beschikbaar voor „bri- finks" en „bekgronds" (achter- grondgesprekken). Onder hen be vinden zich specialisten op vele terreinen, vaak mannen die men in Moskou nimmer te spreken krijgt. Wie dat wil kan in de lobby van het imposante Madison Hotel, vlakbij de Russische ambassade, met minzame Sovjet- functionaris sen onderhandelen over interviews met leden van de delegatie. Het is glasnost (openheid) op z'n overtui gendst. Het vraagt ook om uithoudings vermogen om naar de immer be leefde, formele, hooguit nu en dan kleine plaagstootjes uitdelende stoet van grijze mannen te luiste ren. Een Amerikaanse journalist, na drie briefings van anderhalf uur elk, kreunde gisteren: "Ik heb voor m'n leven genoeg van glasnost". Journalisten Behalve de regeringsfunctiona rissen wordt de top ook nog eens door een kleine 100 Russische jour nalisten gevolgd, van wie de helft uit Moskou is komen overvliegen, en de andere helft Washington toch al als basis heeft. Net als het Madison Hotel is ook het Vista Hotel, waar de Russische journalisten verblijven, zoiets als een symbool voor de aan kracht winnende Oost-West dialoog. De nieuwsgierigheid van met name de Amerikaanse media naar de gasten uit het Oosten is onbeperkt. Dankzij de makkelijk te maken en vele kontakten weten we nu dat de Russische delegatieleden en journalisten 20 dollar per dag mo gen besteden, en dat het op prijs wordt gesteld als zij de maaltijden onderling, in speciaal daartoe aan gewezen vertrekken, gebruiken. Wat meer vrijheid van handelen hebben de topleden van de delega tie, van wie menigeen, een stapeltje dollars onder handbereik, al in Washington's sjiekste winkels is aangetroffen. KGB Tenslotte is er nog een derde groep uit Moskou overgekomen: enkele tientallen agenten van de Russische geheime dienst, de KGB. Samen met enige duizenden Amerikaanse agenten moeten zij ervoor zorgen dat We twee wereld leiders niets overkomt. Zorgen over de veiligheid van met name Gorbatsjov heeft er me de voor gezorgd, dat deze niet door het land zal reizen, zoals zijn voor ganger Chroetsjov in 1963 nog wel deed. De veiligheid is tot het uiterste opgevoerd. Putdeksels langs de routes die Gorbatsjov volgt, zijn verzegeld, overal zijn zwaargewa pende agenten neergezet, extre mistische groepen en personen zijn de afgelopen tijd nauwgezet ge volgd om alle eventualiteiten te voorkomen. Gorbatsjov zal, afgezien van de tocht die hij gisteren maakte van de Andrews luchtmachtbasis waar hij landde naar de Russische am bassade waar hij verblijft, niet veel meer van Amerika zien dan het ge deelte tussen de 16e en de 22e Straat van Washington. Uit een oogpunt van veiligheid zal hij niet onder het publiek ko men, maar zich naar zijn verschil lende afspraken begeven in de ge pantserde Zil limousine die vanuit de Sovjetunie is overgevlogen. De enige plaats waar de gewone Ame rikaan de Russische leider dan ook kan zien, is op de tv.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5