Lot liberalen ligt in hand van Martens Vlaams-Waalse strijd splijt christelijke zusterpartijen Socialisten: meeregeren, maar via de voordeur Reportage Belgen zondag vervroegd naar de stembus Priesters tegen grotere bevoegdheden van pastoors PAGINA 2 DINSDAG 8 DECEMBER 1987 i Zondag, 13 december, gaan ruim zeven miljoen Belgen naar de stembus om een nieu we Kamer van Volksvertegen woordigers te kiezen. Ver vroegde verkiezingen die nodig werden nadat het zesde chris- tendemocratisch-Iiberale ka binet van premier Wilfried Martens was gevallen over de kwestie-Happart. De strijd gaat vooral tussen de drie traditionele politieke 'families': de christendemocra ten, de liberalen en de socialis ten, met aan Vlaamse kant als outsider de Vlaams-nationalis tische Volksunie. Maar het po litieke familieleven in België is weinig harmonieus. Tot tien jaar geleden kende België een christendemocratische partij, een liberale en een socialisti sche. Vlamingen en Walen be dreven daarin gezamenlijk de politiek. Maar de taalproblemen en de economische scheefgroei, die ertoe leidden dat België werd opgedeeld in de steeds zelf standiger wordende gemeen schappen Vlaanderen en Wal lonië. lieten ook hun sporen na in het partijleven. De drie na tionale politieke groeperingen vielen uiteen in Vlaamse en Waalse zusterpartijen. Sindsdien wordt de Belgi sche politiek gekenmerkt door het begrip 'symmetrie'. In een kabinet moesten beide lands delen al gelijk vertegenwoor digd zijn, ook al heeft Vlaande ren meer inwoners dan Wallo nië. Bovendien zijn kabinetten sindsdien altijd samengesteld uit dezelfde partijen aan weer zijden van de taalgrens. De Vlaamse CVP regeert niet zon der de Waalse zusterpartij PSC. En de Waalse liberale PRI doet niets zonder de Vlaamse PW. nen eikaars bloed wel drinken na de door de PSC veroorzaak te crisis over de kwestie-Hap part. De Waalse socialistische PS wil koste wat het kost rege ren, desnoods zonder de Vlaamse SP. Nu de huidige rooms-blauwe coalitie in de opiniepeilingen op verlies staat, doen allerlei 'a-symetri- sche' mogelijkheden de ronde. Onze Brusselse correspon dent Hans de Bruijn schetst in een drietal artikelen het leven in en tussen de grote politieke families, achtereenvolgens de liberale, de socialistische en de christendemocratische. Geen ommekeer, was twee jaar geleden de leus waarmee Martens kans zag zijn premierschap te prolongeren. Totdat de Voerense burgemeester José Happart dit jaar roet in het eten gooide. (foto Beigai "Ik zet door" staat op de verkie zingsaffiches van de liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. En die 'ik' staat er boven. Het bleke, wat spichtige gezicht met een dun brilletje van het wonderkind in de Belgische politiek: de pas 34-jarige Guy Verhofstadt. Maar of hij na de verkiezingen van 13 december mag doorgaan is nog allerminst zeker. En het steekt Verhofstadt dat hij en zijn liberalen daar nauwelijks iets aan kunnen doen. Zij staan er in de opiniepei lingen goed voor. Maar de christen democratische CVP staat op ver lies en dat kan de rooms-liberale coalitie wel eens de regeermacht kosten. door Hans de Bruijn De Vlaamse en Waalse liberalen hebben de kabinetscrisis van okto ber zeker niet gewild. Het zesde ka- binet-Martens struikelde over de grote verdeeldheid tussen de chris tendemocraten aan beide zijden van de taalgrens over de kwestie- Happart. Een uit de hand gelopen broedertwist, menen de liberalen. Een crisis die het land niet kan gebruiken, verkondigt de jeugdige partijleider, vice-premier en minis ter van begroting te pas en te on pas. Het beleid van het kabinet- Martens had de laatste tijd een steeds liberaler stempel gekregen. Drastische bezuinigingen, kortin gen op de sociale uitkeringen, ver laging van de belastingen. Kiespijn Het overheidstekort daalde van twaalf naar acht procent, de bedrij- "Wij staan klaar. We hebben de juiste mensen. Als men ons blijft uitsluiten wordt het oorlog". Guy Spitaels, de zeer beheerste voorzit ter van de Waalse socialisten, zegt het zonder een spoor van zelfover schatting. Maar er mag geen enkele twijfel over bestaan: de Belgische socialisten willen na zes jaar oppo sitie weer regeren. De crisis in het christendemocra- tisch-liberale kabinet van Wilfried Martens kwam voor de Belgische socialisten op het goede moment. In de opiniepeilingen doen zij het buitengewoon goed en de rooms- blauwe coalitie zou op grond van diezelfde peilingen wel eens haar in 1985 verworven krappe meer derheid kunnen kwijtraken. Spitaels en zijn Vlaamse collega Karei van Miert weten dat Martens alles zal doen om de socialisten buiten de regering te houden. Als zijn CVP toch met de socialisten in zee moet, dan zonder hem. Maar de oorlogsdreiging van Spitaels is een teken van het gegroeide zelfver trouwen bij de socialisten. Van Miert zei vorige week alleen 'via de voordeur' in de regering te willen. Dus als een volwaardige re geringspartner. Martens wil name lijk de socialisten pas over twee jaar via de achterdeur binnenha len. Niet omdat hij dat zo graag wil - integendeel - maar omdat hij dan wel moet. vigheid trekt aan. Resultaten die volgens Verhofstadts PW en haar Waalse zusterpartij, de Parti Refor mateur Liberal van justitieminister Jean Gol, er alleen dankzij de libe rale druk zijn geboekt. Het gaat weer wat beter met België en een crisis kan gemist worden als kies pijn. Geen wonder dat de PW en de PRL - samen - willen doorregeren. Het herstelbeleid meet worden af gemaakt. Er zijn nog teveel werklo zen en het tekort is nog te hoog. En als de socialisten aan de macht ko men is het gedaan met de verbete ring van de Belgische economie, zo klinkt het. Dat zegt ook Martens, die niets van de socialisten wil weten. Maar als de kiezer de rooms-liberale coa litie de krappe meerderheid ont neemt, is de CVP wel gedwongen de steven richting socialisten te verleggen, met of zonder Martens. En die kans is niet denkbeeldig. De socialistenhaat is in de sterke vak bondsvleugel in de CVP veel min der sterk dan bij het topkader van de partij. Volgens peilingen halen de vier huidige coalitiepartijen op 13 de cember niet meer dan 45 procent van de stemmen. Ook bij de vorige verkiezingen, in oktober 1985, we zen de polls in die richting. Maar José Happart. De socialistische ex-burgemeester uit Voeren blijft de politieke gemoederen in België bezighouden. (foto AP) Maar voor grondwetswijziging is een tweederde meerderheid nodig. De socialisten zeggen nu dat zij daar niet aan willen meewerken als zij niet vanaf het begin aan de rege ring mogen meedoen en invloed het beeld van toen is nu precies omgekeerd. Toen waren de libera len de zwakke broeders. Zij verloren zes van de 28 zetels - omdat de beloften van 1981 niet waren waargemaakt - maar dat werd goedgemaakt door de even grote winst van de CVP. Dit keer doet de PW het een stuk beter. Enkele recente schandalen hebben de partij nauwelijks kwaad gedaan. Nu is het de CVP die op verlies staat. Doorregeren staat en valt voor de liberalen dan ook met een goed resultaat voor premier Mar tens. Happart Dat zit Verhofstadt dwars. Hij hamert er in zijn campagne op dat de crisis niet nodig was. Maar dat het kabinet alleen is gevallen over de affaire-Happart wil er ook niet in. Veel liberalen menen dat vooral de Waalse christendemocraten on der druk van de christelijke vakbe weging van de liberalen afwillen om met de socialisten in zee te gaan. De Waalse PSC zou het liberale bezuinigingsbeleid beu zijn, en zou er bovendien op rekenen dankzij de felle steun voor José Happart stemmen te winnen in het Waalse land. Anderen geloven dat de christendemocraten wilden voor komen dat liberalen en socialisten kunnen uitoefenen op het sociaal- economisch beleid in België. Martens wil pas in 1990 de Vlaamse Socialistische Partij (SP) en de Waalse Parti Socialiste (PS) bij zijn regering betrekken. Op die manier kan hij eerst twee jaar lang met de Vlaamse en Waalse chris tendemocraten en liberalen - even tueel met gedoogsteun van de cen trumrechtse Vlaamsnationalisti- sche Volksunie - het keiharde be zuinigingsbeleid van de laatste ja ren kan voortzetten. Van Miert wil zich niet als alibi voor dat door links verfoeide be leid laten gebruiken, maar ook hij weet dat de SP alleen een kans maakt als de krappe meerderheid van CVP, PV, PSC en PRL gebro ken wordt. De verkiezingscampag ne van de SP (en PS) is dan ook vol ledig gericht op het onderuithalen van zes jaar rooms-liberaal sane- ringsbeleid. 'Het hart moet terug in de poli tiek', is een van de PS-leuzen. En bij de SP heet het 'We willen er met zijn ALLEN op vooruit gaan'. De harde bezuinigingen van de laatste jaren hebben vooral de zwaksten in de samenleving getroffen. Daaren tegen wil het kabinet wel een belas tingverlaging die vooral de hogere inkomens voordeel zal opleveren. SP en PS zijn niet tegen belas tingverlaging. Dat zou ze in volle verkiezingstijd niet populair ma de liberalisering van abortus door het parlement zouden halen. De liberalen hebben zich zelf nooit echt druk gemaakt om Hap part. Er zijn belangrijker zaken in de politiek. Natuurlijk zeggen ook zij dat Happart moet aanblijven en gewoon Frans moet kunnen pra ten, maar dat gebeurt op zeer be heerste toon. Vice-premier Jean Gol heeft al eens onomwonden ge zegd dat Happart voor hem geen crisis waard is. En PW-voorzitster Annemie Neyts sprak over een 'hallucinerend schaduv/gevecht' in de christendemocratische familie. Een gevecht dat PW en PRL in de oppositiebanken kan duwen. Het zou een grote teleurstelling zijn voor de jonge PW-leider en wellicht het vroegtijdige einde van een bliksemcarrière. In 1982 was hij als 29-jarige al partijvoorzitter. Hij trok de PW uit het moeras van de gezapigheid waarin zij onder mensen als Willy De Clercq terecht was gekomen. Drammerigheid Als geen ander riep hij om bezui nigingen. Martens deed een slim me zet door Verhofstadt in zijn ka binet te halen en meteen de begro tingsportefeuille te geven. Met veel doorzettingsvermogen, slimheid en volgens zijn collega's ook dram merigheid, wist hij zijn woorden in daden om te zetten. Hij werd de steunpilaar van Mar tens in het herstelbeleid. De ironie wil nu dat niet Verhofstadt maar Martens de vruchten van het libe raal-geïnspireerde beleid plukt. Het is wrang dat Verhofstadt alleen door het persoonlijke succes van de grote Wilfried nu kan dromen dat hij na 13 december toch nog mag doorzetten. ken. "Als er kaviaar op tafel wordt gezet kunnen wij geen magere kaas aanbieden", zei Spitaels vorige week veelbetekenend. Maar de so cialisten hameren wel op de scha duwzijden van het beleid: de nog steeds hoge werkloosheid, het wel iswaar gedaalde maar nog steeds te hoge begrotingstekort en de econo mische groei die de laagste is in de hele EG. Bedrijfsvriendelijk Maar Van Miert stelde vorige week ook het Belgische bedrijfsle ven, dat als de dood is voor de soci alisten, gerust. Er komt geen ver hoging van de vennootschapsbe lasting als wij mogen meeregeren, we willen een beleid voeren dat 'bedrijfsvriendelijk' is, tenminste voor ondernemers die willfen inves teren, zo zei hij. Op de hoofdpunten van het be leid zijn SP en PS het dus roerend eens. Zeker nu de kruisraketten- zaak zich door het Amerikaans- Russische akkoord vanzelf oplost. De Vlaamse socialisten hebben steeds fel actie gevoerd tegen de ra ketten, terwijl de PS zich opval lend moeiteloos bij de plaatsing in Florennes neerlegde. Ook over de bouw van een acht ste kerncentrale en de aanleg van een TGV-spoorlijn verschillen de beide partijen. De SP is tegen, de PS voor. Maar met de regerings- Het politieke hoofdkwartier van de Belgische christendemocraten be vindt zich - toepasselijk - in de Brusselse Tweekerkenstraat. De Vlaamse CVP en de Waalse PSC delen daar nu nog één gebouw. Maar dat gaat veranderen. De PSC betrekt binnenkort een ander pand. verderop in de straat. Een scheiding die symbolisch is voor de verhoudingen tussen de twee zusterpartijen. CVP en PSC kun nen elkaar immers niet luchten of zien. Ongeveer tien jaar geleden ken de Belgie slechts eenheidspartijen. Er was één socialistische, één christendemocratische en één libe rale partij. Maar toen het land staat kundig werd opgedeeld, splitsten ook die partijen zich. In geen van de partijen zijn de Vlaamse en Waalse 'zusters' echter zo ver uiteengedreven, als in de christendemocratische. Het is er oorlog. Toen CVP-voorzitter Frank Swaelen afgelopen zondag zei dat de CVP na de verkiezingen van 13 december niet aan de PSC 'vast zit', werd hij door het CVP-congres onthaald op een ovatie. Toch was dat tot nog toe de ge- macht in het vooruitzicht lijken zij bereid de strijdbijl daarover te be graven. De relatie tussen Van Miert en Spitaels is goed. "We zijn be vriende vijanden", zei Spitaels on langs. Er blijft echter een twistpunt: Jo- sé Happart. De lastige Voerense ex-burgemeester is lid van de PS. Meer nog: een prominent lid. Over al waar Guy Spitaels gaat, gaat Jo sé Happart. Hij is zelf geen kandi daat voor het parlement, maar stelt zijn tijd volledig beschikbaar voor de PS. Taalproblemen De taalproblemen verdelen dus ook de socialisten. De PS steunt Happart, niet omdat hij zo geliefd is in PS-kring, maar omdat zij - als grootste partij van Wallonië (40 procent) - via hem een betere rege ling wil afdwingen voor Voeren, en daarmee voor de officiële verhou dingen tussen de twee grote taal groepen in het land. De SP vindt, net als iedereen in Vlaanderen, dat Happart weg moet en nooit meer terug mag komen. Toch komt de affaire-Happart in de verkiezingscampagne van de soci alisten nauwelijks aan bod. Nu is de aandacht aan beide zijden van de socialistische taalgrens gericht op dat ene doel: via de voordeur in de regering. woonte. Sinds de staatshervor ming van 1978-1980 kende Belgie slechts 'partitaire' kabinetten. De CVP regeerde niet zonder de PSC, de liberale PW niet zonder de Waalse PRL en de Waalse socialis tische PS niet zonder de Vlaamse SP. Niet rijp Maar voor de CVP hoeft dat niet meer. Een standpunt dat echter nauwelijks te rijmen valt met de wens om Wilfried Martens te laten doorregeren. Martens zelf zegt met de huidige rooms-liberale coalitie te willen doorgaan, om het 'herstel beleid verder te zetten'. Martens en de CVP moet niets van de socialis ten hebben. Volgens de hoogharti ge Swaelen zijn de socialisten 'niet rijp' voor regeringsverantwoorde lijkheid. En toch zijn zij zijn enige alternatief, als hij de PSC aan de kant zou willen zetten. Het heeft er dan ook veel weg van dat de hekel aan de PSC alleen verbaal beleden zal wortlen. De beide christendemocratische par tijen lijken tot elkaar veroordeeld, zolang zij de spil willen blijven waarom de Belgische politiek draait. De PSC is verantwoordelijk voor de crisis, die de vervroegde verkie zingen nodig maakte. De onvoor waardelijke steun van de Waalse christendemocraten aan de socia list Happart betekende het eind van het zesde kabinet-Martens. Het voorlopige einde ook van de successtory van Wilfried Martens. Het succes van de CVP bij de ver kiezingen van 1985 kwam vrijwel geheel voor zijn rekening. Politiek spreekt de CVP de grote massa in Vlaanderen nauwelijks aan, maar het is Martens die de trein rijdende houdt. Bij een recente enquete sprak 41 procent van de ondervraagde Bel gen, zowel Vlamingen als Walen, zich uit voor Martens als premier. Op de tweede plaats stond de leider van de Franstalige socialisten, Guy Spitaels, met... 8 procent. De CVP- campagne is dan ook geheel op Wilfried Martens gericht. Karwei afmaken Daarbij wordt veelvuldig gegre pen naar de verkiezingsleus van onze Ruud Lubbers uit 1986: laat Martens zijn karwei afmaken. Tot nog toe zijn de opiniepeilingen voor de CVP echter niet gunstig. De regeringscoalitie zou haar aan hang zien slinken van krap 50 pro cent tot ruim 44 procent. En met de affaire-Happart vallen nauwelijks stemmen te winnen, omdat alle Vlaamse partijen daar over ongeveer hetzelfde denken. De Vlaamse christendemocraten doen dan ook hun uiterste best om die zaak zoveel mogelijk uit de campagne te weren en de nadruk tel leggen op het economisch beleid, de werkloosheidsbestrijding en de terugdringing van het overheidste kort. Op die punten kunnen de chris tendemocraten zich nog profileren tegenover liberalen, die ook graag de eer voor het herstelbeleid opei sen, en de socialisten. Hetzelfde geldt voor kwesties als abortus en euthanasie, waarover de CVP heel anders denkt dan de PW of de SP Maar de confrontatie met de PSC valt niet te vermijden. Voor een ka binet gevormd kan worden moet en zal de zaak-Happart geregeld zijn, zei Martens zondag nog. Wat de CVP betreft betekent dat, dat Jose H. zich dient te plooien naar de taalregels van het Vlaanderen waartoe Voeren behoort. Maar voor de de PSC - en vooral de keiharde voorzitter- lijsttrekker Gerard Deprez - is dat onverteer baar. De Waalse christendemocra ten vormen een wonderlijke partij. Als kleinste van de vier in de coali tie met slechts 8 procent van de stemmen, heeft zij een onevenre dig grote invloed. De PSC is een saaie, burgerlijke partij, die aan de ene kant de belangen van de in vloedrijke christelijke vakbewe ging vertegenwoordigt, maar ook een groot deel van het Waalse esta blishment verenigt. Wegkwijnen Waalse christendemocraten heb ben in Belgie al sinds de vorige eeuw de dienst uitgemaakt op alle niveaus van het landsbestuur. Met het economisch en politiek weg kwijnen van Wallonië is ook de rol van de christendemocratie in Wal lonië kleiner geworden, en dat bleek moeilijk te verkroppen. De PSC had nauwelijks econo mische thema's te verdedigen. Het herstelbeleid is publicitair geheel een zaak van de Vlaamse liberalen en christendemocraten geworden. Om zich te profileren, en het electo rale verlies in het Franstalige landsdeel goed te maken, heeft de PSC zich voor het karretje van dei rebel Happart laten spannen. Meer dan PS of PRL doet de PSC zich graag voor als de enige verde diger van de belangen van de Wa len tegenover de verfoeide Vlaam se overheersers. Die houding zal een belangrijke rol gaan spelen in de komende kabinetsformatie. Martens gave om voor de meest onmogelijke problemen een oplos sing te vinden is legendarisch. Maar het vinden van een consen sus tussen de Vlaamse en Waalse christendemocraten over Happart en over de al even omstreden over heveling van het toezicht op het on derwijs van de staat naar de beide taal- gemeenschappen, lijkt een on uitvoerbare taak. Honderd priesters van het aartsbisdom Utrecht hebben bij kardinaal Simonis geprotesteerd tegen het ontwerp-reglement voor parochiebesturen, waarbij aan pastoors grotere bevoegdhe den worden toegekend. In een open brief tonen zij zich ver baasd dat er geen overleg is ge weest met parochiebesturen of priesters over invoering per 1 ja nuari aanstaande. De priesters wijzen erop, dat in veel parochies de verantwoorde lijkheid voor beleid en beheer zo veel mogelijk wordt gedeeld. De ze ontwikkeling komt het pasto raat ten goede en moet daarom worden voortgezet. Kardinaal Simonis wordt ge vraagd, de invoering van het re glement op z'n minst een jaar uit te stellen. Dan kunnen parochie besturen, priesters en bis domstaf bezien hoe het nieuw kerkelijk wetboek op dit punt kan worden ingepast in het plaatselijke pastoraal beleid. Antisemitisme. Het Over legorgaan van Joden en Christe nen in Nederland (Ojec) is 'ver bijsterd' over het 'oplevend anti semitisme': de ontvoering en mishandeling van Jules Croiset en-de bedreigingen aan het adres van joodse gezinnen. "Antisemi tisme in ons land is na de Tweede Wereldoorlog kennelijk niet uit geroeid. Er behoeft maar een ge ringe aanleiding te zijn om bij sommigen sluimerende haatge voelens boven te laten komen". Dat schrijft Ojec-voorzitter de predikant dr. S. Schoon in een open brief aan het Nederlands- Israëlitisch Kerkgenootschap, het Portugees-Israèlitisch Kerk genootschap en het Verbond van Liberaal-Religieuze Joden in Ne derland namens de vertegen woordigers van de kerken in het overlegorgaan. "Het zal nooit meer mogen gebeuren, dat de joodse gemeenschap het gevoel krijgt alleen te staan. Van chris telijke zijde wil men onomstote lijk duidelijk maken: wie aan de joden komt, komt aan ons". Het Joods Maatschappelijk Werk spreekt naar aanleiding van de recente bedreigingen van een 'zorgelijke situatie'. Zondag 1 mei Het kabinet komt niet tege moet aan de wens van de PvdA om de Zondagswet zo aan te pas sen, dat op zondag 1 mei volgend jaar in de ochtenduren openbare 1 mei-vieringen kunnen worden gehouden. Volgens de Zondags wet is het houden van optochten of bijeenkomsten op openbare plaatsen zondags vóór 1 uur 's middags niet toegestaan. De PvdA stelde voor, het aan de ge meentebesturen over te laten om hiervan af te wijken. Minister Van Dijk van binnen landse zaken en minister Kort hals van justitie vrezen dat bij aanpassing in veel gemeenten discussies over dit bij uitstek ge voelige onderwerp zouden op laaien. Zij vinden het juist zo be langrijk dat de bestaande wet zulke discussies op plaatselijk niveau zoveel mogelijk voor komt. Bovendien zijn er voor openbare manifestaties zondags na 1 uur ruime mogelijkheden. Getto. "Het christelijk ge loof moet geen getto-geloof wor den. Wij moeten op zoek gaan naar nieuwe symbolen, zodat het evangelie in onze situatie nog iets te zeggen heeft. Plaats en da tum moeten in aanmerking wor den genomen om de werkelijke waarde van het evangelie te be palen". Dr. P. N. Holtrop hield gister avond een rede bij zijn intrede als kerkelijk hoogleraar zen dingswetenschap (missiologie) aan de gereformeerde theologi sche universiteit in Kampen. De waarde van het evangelie wordt, volgens hem, altijd bepaald door de situatie waarin het weer klinkt. "Het brengt in iedere cul tuur een andere boodschap. In Brazilië is het wat anders dan in een Aziatisch land, en daar weer anders dan in een Europees land". De nieuwe hoogleraar kriti seerde het gangbare gerefor meerde denken uit het begin van deze eeuw. Met name de gedach ten van Kuyper en Bavinck be rusten, volgens hem, op verkeer de veronderstellingen, namelijk dat alle niet-christelijke religies in wezen vals zijn en dat het hart van de cultuur wordt bepaald door de religie. Zijn conclusie was, dat het evangelie door de cultuur wordt bepaald, maar dat het tegelijk al tijd toch net even anders is dan wat er in een cultuur van wordt gemaakt. Daarom noemde hij be grippen als 'christelijke religie', 'christelijke partij' en 'christelij ke cultuur' innerlijke tegenstrij digheden. "Het evangelie laat zich niet zo gemakkelijk in een cultureel jasje steken". Leiden. In de serie 'De Bijbel Gods Woord voor nu' spreekt de heer J. Ph. Fijnvandraat uit Sneek vrijdagavond 11 decem ber in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden over 'Onfeilbaarheid van de Bij bel'. Godsdienstonderwijs. Boe kencentrum BV in Den Haag geeft een 'Handboek voor het Godsdienstonderwijs' uit, dat op overzichtelijke wijze informatie verschaft die een leraar/lerares godsdienstonderwijs nodig heeft om verantwoord te kunnen les geven. Het boek is bedoeld voor alle werkers in het godsdienston derwijs bij het voortgezet onder wijs, ongeacht hun theologische uitgangspositie. De auteurs uit verschillende vakgebieden en levensbeschou welijke richtingen zijn uitslui tend gekozen op grond van hun wetenschappelijke deskundig heid. Daarnaast hebben collega's uit verschillende schoolsoorten een gegeven godsdienstles als voorbeeld uit de praktijk inge stuurd. De redactie koos voor een los bladig systeem. Daardoor kan dit naslagwerk stap voor stap wor den opgebouwd en door actuali serende pagina's up to date wor den gehouden. In de redactie zit ten onder anderen drs. A. W. de Bruin, docent godsdienstfiloso fie en vakdidactiek aan de chris telijke avondopleidingen in Lei den, afdeling mo-theologie, en drs. G. Sleeuwenhoek, docent godsdienstonderwijs aan de christelijke scholengemeen schap 'Visser 't Hooft' in Leiden en docent godsdienstpedago- giek en algemene onderwijskun de aan genoemde avondoplei dingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Em- men P. J. Trimp Bedum. Chris telijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Amers foort H. Biesma Apeldoorn-Oost. Fout. Het weekblad 'Moskou Nieuws' heeft de heropening van een kerk in de Litouwse haven stad Klapeida toegejuicht. De sluiting van de kerk is een fout geweest. Het blad betreurt het, dat de plaatselijke autoriteiten dat niet hebben toegegeven. Collecte. In de rooms-katho- lieke kerken in de Verenigde Staten zal de komende tien jaar jaarlijks worden gecollecteerd voor gepensioneerde religieu zen. Dat hebben de Amerikaanse bisschoppen besloten. Uit een onderzoek bleek, dat ordes en congregaties ruim f. 4,5 miljard nodig hebben om hun gepensioneerde leden een onbe zorgde levensavond te bieden. Dat komt door het ontbreken van deugdelijke pensioenvoor zieningen voor religieuzen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2