X Tarieven zwembad gaan fors omhoog Bekende Beukenhof-tuin voorlopig nog gespaard 22SCBS21 Politiek akkoord met mini-container Het Wedde nu relatief tegoedkoop Kappen bomen bij De Does niet te stoppen Moeder Godsparochie viert 25-jarig bestaan Amerikaanse school naar Wassenaar Brandweer mag busje niet voor ophalen oud papier gebruiken Gladheid leidt tot vele botsinkjes in de streek Leiderdorp verlegt grens TROUWPLANNEN? VUL IN! PAGINA 14 DINSDAG 8 DECEMBER 1987 Verhoging reinigingsrechten voor sommigen fasegewijs ingevoerd WASSENAAR - Politiek Wassenaar is gister avond akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van mini-containers. De container neemt de plaats in van de plastic vuilniszak, die de meeste Was- senaarders nu nog gebruiken. De verhoging van de reinigingsrechten wordt voor een aantal inwoners waarschijnlijk fasegewijs doorge voerd. Wel zette een aantal leden van de raadscom missie financiën/economie gisteravond nog wat kanttekeningen bij de komst van de mini- container. Zo vroeg VVD-er Aptroot zich af of de overgangsregeling - het hogere tarief staps gewijs betalen - ook geldt voor grotere woon gemeenschappen. Hij had namelijk begrepen dat deze regeling voor grotere gemeenschap pen een kostenstijging van 120 tot 140 procent met zich meebrengt. Ook Schelhaas (CDA) wilde weten welke overgangsregeling er wordt gehanteerd voor bijvoorbeeld bejaardentehuizen. En de PvdA wilde bij monde van mevrouw Van der Mey weten hoe de voorlichting zal verlopen en wat de gevolgen van de komst van de mini-contai ner zijn voor de grotere groepen. Is het aantal van 5600 containers trouwens niet aan de hoge kant, vroeg de PvdA zich af, evenals vorige week tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening werd gedaan. Volgens wethouder Barning dat het aantal van 5600 een schatting is. Het juiste aantal kan pas na een inventarisatie worden vastgesteld. Wat de voorlichting betreft: deze zal zeer uit voerig geschieden. Volgens wethouder Barning zijn er 642 een heden in Wassenaar die tot de meergezinswo ningen kunnen worden gerekend. Dat zijn bij voorbeeld Ridderhof, Stoephout, Schouwen burg en dergelijke. De bewoners daarvan beta len nu acht tot negen gulden per maand, straks zullen ze achttien gulden moeten neerleggen. Wethouder Barning steldevoor de over gangsregeling ook te laten gelden voor deze ca tegorie bewoners. Zo zouden ze volgend jaar ongeveer 12,50 moeten betalen en pas in 1989 die achttien gulden. Deze gefaseerde aanpak kost de gemeente ongeveer 42.500 gulden. De wethouder zou zijn voorstel vandaag nog mee nemen tijdens de vergadering van burgemees ter en wethouders. Ook is het voorstel om het gezamenlijke ta rief (voor grotere groepen) van 216 gulden te verlagen naar 206 gulden. In de eerstvolgende raadsvergadering zal dit voorstel worden be handeld. In principe gingen alle commissiele den er gisteravond mee akkoord. VOORSCHOTEN - De tarieven voor het Voorsehotense recreatiebad Het Wedde moeten per 1 januari met tien procent omhoog. De uurtarieven voor verenigingen worden acht maanden later met datzelfde percentage verhoogd. Dat geeft verenigingsbesturen de gele genheid om tijdig de nodige maatregelen te nemen. LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft we derom bakzeil gehaald in haar pogingen om de bouw van het sportcomplex aan de Leider- dorpse Hoogmadeseweg tegen te houden. De commissie beroep en bezwaarschriften, waar de Stichting in het geweer was ge komen tegen het besluit van de gemeente Leiderdorp om een vergunning te verlenen voor het kappen van groen op het par keerterrein van zwembad De Does. De commissie beroep- en be zwaarschriften heeft echter be paald dat de stichting niet ont vankelijk is in haar beroep. Het bezwaar van 'Leefbaar Leider dorp' kan niet in behandeling worden genomen omdat ze niet rechtstreeks in haar belang wordt getroffen. Het "pakket doelstellingen van de Stichting is te ruim om door een concrete kapvergun- ning, verleend aan een ander dan de stichting, in haar belangen te kunnen zijn geraakt", zo schrijft de commissie. De doelstellingen in de statuten van 'Leefbaar Lei derdorp' die specifiek betrek king hebben op het al dan niet kappen van bomen zijn eveneens te ruimom van een rechtstreeks belang te kunnen spreken, zo oordeelt de commissie beroep en bezwaarschriften. Dit stellen burgemeester en wet houders voor. Volgens de dagelijks bestuurders zijn de tarieven van het zwembad altijd voorzichtig ge weest en liet de gemeente zich lei den door de tarieven die de omlig gende baden vragen. Nu die baden duurder zijn geworden en Sport fondsen heeft geconcludeerd dat Het Wedde meer biedt dan het ta rief doet vermoeden, lijkt het B en W tijd voor een aanpassing. Omdat de tarieven nog geen structuur hebben, zoals dat heet, kozen burgemester en wethouders voor een procentuele stijging. La ter willen ze het dan hebben over 'een verdergaande herziening van de tariefstructuur'. Belangrijk punt hierbij is het al dan niet af schaffen van abonnementen, die in de nieuwe opzet 132 gulden (voor jeugd) of 165 gulden (voor 18 plus sers) gaan kosten voor acht maan den. Eentreekaartjes komen op 3,60 gulden. Reeds gekochte toe gangskaarten blijven overigens ge woon geldig. Stabiel Tegenover deze forse stijging van de zwembadtarieven staat een daling van de sporthaltarieven met 1,6 procent en een gelijkblijvende VOORSCHOTEN - De Moeder Godsparochie in Voorschoten viert deze maand het 25-jarig jubileum met diverse activiteiten. Deze paro chie, gelegen in de wijk Bosch geest, werd namelijk in december 1962 opgericht door de toenmalige bisschop van Rotterdam, Mgr. Janssen. Hij benoemde destijds pastoor J. Blonk tot bouwpastoor. Dop nieuwe WD-voorzitter in Leiderdorp LEIDERDORP - Jan-Albert Dop (42) is de nieuwe voorzitter van de Leiderdorpse WD-afdeling. De le denvergadering koos hem gister avond in de Muzenhof als opvolger van Peter Prillwitz, die 3,5 jaar lei ding aan het afdelingsbestuur heeft gegeven. Dop is in de Leiderdorpse poli tiek geen onbekende. Hij was tus sen 1974 en 1978 gemeenteraadslid. Daarvan fungeerde hij achttien maanden als voorzitter van de WD-fractie. Voor die tijd, in 1973/1974, was Dop lid van het af delingsbestuur van de WD Lei derdorp. Tijdens de ledenvergadering werd Jules van Oostrom (67) be noemd tot lid van verdienste. Van Oostrom is de tweede WD-er die deze eer te beurt valt. De oprichter van de Leiderdorpse WD-afde ling, ir. Poels, ging hem voor. Het nieuwe lid van verdienste heeft zich binnen zijn partij jarenlang verdienstelijk gemaakt. terwijl de architect Nefkens het ontwerp voor zijn rekening nam. De kerk kon overigens pas in 1967 officieel worden ingezegend. Een grote brand in het dak leverde na melijk de nodige vertraging op. Als jubileumgeschenk wordt door de parochie gedacht aan enige hui zen voor de leproserie in Medan in Indonesië. In deze melaatsenkolo nie wonen hele gezinnen in huizen die langzamerhand aan vernieu wing en zeker aan uitbreiding toe zijn. De bekende Voorsehotense zuster Oosterveer, die het project probeert draaiende te houden, kan daarbij niet zonder de financiële hulp van de Nederlandse achter ban. Achter in de Moeder Godsparochie is nu een foto-tentoonstelling inge richt die een indruk geeft van deze leproserie en de manier waarop mensen er leven. Bij de tentoon stelling kunnen bezoekers kaarten en zakdoekjes bestellen waarvan de opbrengst direct ten goede komt aan de melaatsen. Bij de Ra- bo-bank in Voorschoten is een re kening geopend waarop onder ver melding van 'Leproserie Medan' geld kan worden gestort. Giro: 238929 en bank: 155082876. In het kader van het jubileum treedt morgen verder het Leidse poppentheater op in de Zuider horst met voor de kleintjes pop penkast en voor de oudere kinde ren een marionettenvoorstelling. Donderdagavond wordt vervol gens een ikonententoonstelling ge opend met werk van mevrouw De Maa uit Den Haag en de heer Van Leeuwen uit Voorschoten. Deze tentoonstelling is gratis toeganke lijk en is geopend voor en na de di verse eucharistievoeringen en op zaterdag 12 december van twee tot vier uur 's middags. De opening wordt omlijst door een gratis concert waaraan meewerken het gemengde koor van de Moeder Godsparochie, de cantorij van de Dorpskerk uit Voorschoten, de cantorij van de Ontmoeting uit Voorschoten, de Magnificatcanto- rij uit Wassenaar en het koor van de Pius X-parochie uit Voorburg. Za terdagavond 12 december verzorgt het Voorsehotense Jongeren Koor (VoJojKo) de eucharistie. De festiviteiten worden zondag 13 december afgesloten met om tien uur een plechtige eucharistie, waarbij de feestpredikatie zal wor den gehouden door pastoor W. de Munck. huur voor gymnastieklokalen. De tarieven voor hockeygrasvelden, halfverharde trainingsvelden en de trainingsuren op het kunstgras veld stijgen met 1,4 procent, voor wedstrijden op het kunstgrasveld moet 1,5 procent meer worden be taald en de voetballers zijn 1,6 pro cent meer kwijt voor hun velden. B en W zijn op deze stijgingen en dalingen gekomen door voor bin nensportaccommodaties 32 pro cent van de standaardkostprijs te nemen en voor buitensportaccom modaties 16 procent van die stan daardkostprijs. Deze formule da teert uit 1980 en is steeds toegepast door de functionele commissie voor sport- en recreatie. Deze com missie is vorig jaar opgeheven, zo dat de politici de tarieven dit jaar zelf moet vaststellen. Ze doen dat in de gemeenteraadsvergadering, eind deze maand. Donderdag avond kunnen ze een advies uit brengen in een vergadering van de raadscommissie voor welzijn. Volgens B en W blijft de op brengst van binnen- en buiten sportaccommodaties 'tesamen ge lijk' en gaat de gemeente 26.000 gulden meer verdienen aan het zwembad. Het aantal zwemmers moet dan wel stabiel blijven en de verenigingen dienen evenveel uren af te nemen. Over de jeugdsport- subsidies melden de bestuurders dat die de laatste jaren niet ver hoogd zijn 'als gevolg van het mati- gingsbeleid. Ook voor 1988 nemen wij dit standpunt in'. Snackbar krijgt nachtelijke klant VOORSCHOTEN - Niet de aan trekkingskracht van een of andere vruchtenrijke coup maar ordinaire geldzucht heeft een inbreker aan gezet tot een nachtelijk bezoek, maandag, aan een Voorsehotense snackbar aan de Papelaan. Hij kwam binnen na een ruit uit de voorgevel te hebben gelicht. Er vandoor ging hij met de in houd van een speelautomaat en de complete sigarettenvoorraad. Een poging om ook de inhoud van de kassa buit te maken is mislukt. De waarde van de buit wil de politie niet kwijt. Het Beukenhof-parkeerterrein met een capaciteit van 35. Tot opluchting van Koudekerker V.d. Putten is de aan leg ervan niet ten koste gegaan van de door kenners als utermate waardevol beschouwde tuin. (Foto wim Dijkman) OEGSTGEEST - De aanleg van een parkeerterrein van 35 plaatsen bij en door restaurant De Beukenhof aan de Oegst- geester Terweeweg is niet door iedereen van begin af aan met vreugde begroet. In het vervolg zullen de gasten met hun blik niet langer de Terweeweg ver stoppen, besefte eenieder, maar Koudekerker M. van der Putten zat tijdens de aanleg op een houtje te bijten. De Koude kerker was als de dood dat "de over de hele wereld bekende Beukenhoftuin zou worden aangetast". Van der Putten kent als geregeld gast én als broer van de Oegstgees- ter tuinarchitect Leo van der Put- ten die tuin als geen ander. Zijn op 74-jarige leeftijd in 1969 overleden broer is de ontwerper van de tuin. Nu alles aan kant is, haalt de Kou- derkerker opgelucht adem. De tuin is volledig intact gebleven. Was de tuin wel aangetast, dan had hij niets kunnen uitrichten. En dat zit Van der Putten, die inmid dels als amateur-tuinarchitect in de voetsporen van zijn broer is getre den, niet lekker, linnen zijn on voldoende beschermd", zegt hij. Van der Putten trekt de vergelij king met monumentale gebouwen. "Om die te beschermen hebben we wél een monumentenraad inge steld en allerlei regels in het leven geroepen. Voor tuinen is er niets". Volgens de Koudekerker gaat het in dit soort zaken altijd om "de tegenstelling" tussen "rendement" van de ondernemer en het belang van de instandhouding van de tuin. En bijna altijd winnen de rende mentsoverwegingen het. "Logisch, maar dat is des te meer een reden om onze tuinen te beschermen. Van der Putten vertelt dat hij de zogeheten Tuindersstichting heeft ingeschakeld. Deze zou "na goed overleg met de Beukenhot-direc- tie" tot sluitende afspraken zijn ge komen. De directie-assistent van het res taurant meldt dat er geen enkele aanleding was om bezorgd te zijn over de tuin. "De grond die we heb ben gebruikt was een braakliggend stuk dat werd gebruikt voor opslag en composteren". Van der Putten echter blijft waakzaam. Hij meldt te weten dat het restaurant "grond heeft ge kocht tot aan de Leidsestraatweg toe" en dat dat wel eens zou kun nen wijzen op uitbreidingsplan nen. Met alle gevolgen voor de tuin vandien, natuurlijk. WASSENAAR - De Amerikaanse school komt naar Wassenaar. Als alles meezit start ze volgend jaar langs de Deylerweg met de bouw en kan de voorziening twee jaar la ter in gebruik worden genomen. De school heeft 626 leerlingen van veertig verschillende nationalitei ten en maakt gebruik van ver spreid liggende lokalen in Den Haag. Dat bevalt slecht en ruim twee jaar geleden zag de school uit naar een plek waar een centraal school gebouw kan komen. Ze liet haar oog vallen op twee lokaties: Rei gersbergen in Den Haag en Wete ringpark in Wassenaar. Reigersber gen had de voorkeur van de school, maar een aantal politieke fracties had onoverbrugbare bezwaren. Tegen de Wassenaarse plannen kwam vooral verzet van omwonen den. Ze voerden aan dat de plan nen woningbouwmogelijkheden nog verder inperken en vreesden (verkeers)overlast. Het gemeente bestuur reageerde direct positief en gaf het terrein tussen Rijkl* straatweg, Weijermanstraat en Deylerweg de bestemming 'inter nationale school'. De fracties kon den, onder bepaalde voorwaarden, akkoord gaan met de vestiging. Een gezamenlijke projectgroep gaat binnenkort de plannen uit werken voor de lage- en middelba re schoolafdelingen, sporthal, to neel-' en cultuurcentrum, een bi bliotheek en een aantal sportvel den. De totale kosten van het pro ject zijn geraamd op 20 miljoen gul den. Kunstkring Zangeres/actrice Paola Tuin en pianist Dinant Krouwel brengen vanavond hun programma 'Ame rican songs, ballads en cabaret' in de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn. Ze doen dat in het kader van het 'artistiek café' van de Kunst kring. Centraal in het programma van het tweetal staat het levensver haal van een vrouw, dat zich af speelt in het Amerika van 1920. Zo wel de zoete als de wrede aspecten van de liefde worden hierin belicht. Aanvang vanavond half negen op het adres Hoofdstraat 24 in Leider dorp. Toegang een rijksdaalderle den kunnen gratis naar binnen. Dialoog De twee voorstellingen van 'De Gelaarsde Kat' die de Wassenaarse toneelcombinatie Dialoog komende vrijdag en zaterdag brengt, waren in korte tijd uitverkocht. Vandaar dat Dialoog nog een extra voorstel ling van dit stuk brengt en wel ko mende zondag, 13 december, om. half drie. Net als de twee andere voorstellingen wordt deze gegeven in cultureel centrum Warenar aan de Kerkstraat 75. Aan deze produk- tiedie onder regie staat van Jan Nonhof, werken maar liefst zo'n 30 mensen mee.^Kaarten kunnen tele fonisch worden gereserveerd bij Pe ter Knijnenburg, telefoon 01751- 17911, tussen halfzeven en half acht 's avonds. Mandoline De Zoeterwoudse Mandolinever eniging heeft voor de aanschaf van nieuwe instrumenten van het An jerfonds een subsidie van 3507,75 gekregen. De gemeente Zoeterwou- de gaf de vereniging 7015,50. Be dragen waarmee het bestuur van de mandolinevereniging uiteraard REGIO - De gladheid op de wegen in de regio heeft menig automo bilist overvallen maar tot letsel hebben de vele botsinkjes in deze regio - vooral in Wassenaar ging het veelvuldig mis - niet geleid. In de bebouwde kom van Oegstgeest deden zich geen aanrijdin gen voor. Wel heeft de politie geassisteerd op de A4 waar als gevolg van het langzame rijden de boel lange tijd flink verstopt zat. Ook de Leiderdorpse politie hield een oogje in het zeil op de rijksweg. Het werd "spitsuur", aldus een woordvoerster, toen van uit het dorp zelf kort na elkaar de meldingen binnenkwamen van twee aanrijdingen, beide op de Laan van Oudenzorg, waarbij ook een NZH-bus was betrokken. Na de klap viel er alleen maar blik schade te noteren "die wel meeviel In Wassenaar was het elf maal raak. "Uniek is dat niet één van die elf aanrijdingen op de Rijksstraatweg gebeurde", zegt een woordvoerder met opgetogen stemgeluid. "Men "rijdt daar geluk kig langzaam". De elf aanrijdingen vonden verspreid door het hele dorp plaats. Bij de politie van Warmond, Voorschoten en Zoeterwoude kwa men geen meldingen van gladheidsperikelen binnen. OEGSTGEEST - De personeels vereniging van de Oegstgeester brandweer, 'Paraat', mag van bur gemeester en wethouders bij het ophalen van oud papier geen ge bruik maken van personeelsbus- jes. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft een verzoek daar toe afgewezen. Burgemeester en wethouders willen niet de indruk wekken dat zij bepaalde verenigin gen voortrekken. Ze gaan op zoek naar "wegen om het ophalen van papier voor iedereen aantrekkelij ker te maken". 'Paraat' heeft op het terrein van de gemeentewerven aan de Kwaaklaan een verzamelcontainer staan waar Oegstgeestenaren hun oud papier kwijt kunnen. Los daar van gaat de uit louter vrijwilligers bestaande brandweer de deuren af, op jacht naar oud papier. De brand weer doet dat op vrijdag. Aanbie ders van oud papier moeten zich van tevoren aanmelden. De men sen van 'Paraat' maken daarbij ge bruik van de eigen automobiel. Dat is om uiteenlopende redenen niet meer haalbaar. Vandaar het ver zoek om gebruik te mogen maken van personeelsbusjes, die eigen dom zijn van de gemeente. In Oegstgeest is een plan in de maak waarvan de hoofdmoot de bevordering van het inzamelen van oud papier door verenigingen is. De gemeente is van plan dat te sub sidiëren maar wenst een onder scheid te maken tussen clubs die «de deuren afgaan en clubs die er gens een verzamelcontainer neer zetten en voor het ledigen en herp laatsen daarvan zorgen. Een woordvoerster van de gemeente meldt dat de bijdragen voor clubs die actief zijn aan .het oud-papier front zullen worden 'opgetrokken'. Het scheiden van het afval bij de bron - ook in het geval van oud pa pier - is in Oegstgeest een beetje in het slop geraakt sinds de invoering van de mini-container. De burgers zijn, sinds de groene karretjes het Oegstgeester straatbeeld bepalen, minder snel bereid om glas, papier en groente- en tuinafval apart aan te bieden. Ze stoppen alles in hun mini-container. LEIDERDORP - De grens tussen de bebouwde en onbebouwde kom zal bij de Leiderdorpse Achthovenerweg worden verlegd. Het deel van de weg tussen de aansluiting van de Hoofdstraat en de brug bij het perceel Achthovenerweg 28 wordt daarbij bij de bebouwde kom getrokken. Aan leiding hiertoe is de wens van de gemeente om op dit stuk weg snelheids- beperkende maatregelen te treffen. Zolang dit stuk weg buiten de bebouwde kom ligt, moet de provincie voor voorzieningen zorgen. Die bleek daartoe echter niet bereid. Komt het stuk weg binnen de bebouwde kom, dan geldt er automatisch een maximum-snelheid van vijftig kilometer per uur en kan de gemeente er een snelheidsremmer aanleggen. De operatie kost Leiderdorp wel extra geld. De jaarlijkse tegemoetko ming in het onderhoud zal namelijk dalen met 840 gulden. Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee fcezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een .hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leldsch/Aiphens Dagblad, t.a.v. Els van Santvoord, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum. in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Naam bruidegom: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14