TAD LEIDEN Steeds Publex wil in Leiden 150 gratis bushokjes plaatsen LEIDSCH DAGBLAD MB Super Channel blijft waarschijnlijk op kabel Aangifte van poging tot doodslag Houtwerf moet brochure uit de handel nemen Leiden op 1 januari 16de stad van Nederland Alleen met toestemming patiënt of familieleden Endegeest overweegt elektro-shoektherapie Extra geld nodig voor verbeteren parkeer- gedrag automobilisten Verdacht van autodiefstal s DINSDAG 8 DECEMBER 1987 Hi LEIDEN - De bushokjes in Lei- vooral ook omdat in de gemeenten den worden de komende paar jaar Voorschoten en Oegstgeest ook mogelijk alle vervangen door r we, modernere abri's. De gemeente voert inmiddels onderhandelingen met het bedrijf Publex dat die abri's in de gemeente wil plaatsen. Deze onderhandelingen zijn naar verwachting begin volgend jaar af gerond, waarna geleidelijk, gedu rende een periode van twee tot drie jaar, alle bushokjes worden nieuwe bushokjes komen. Die abri's worden neergezet door een ander bedrijf en verschillen wat ui terlijk betreft duidelijk van de bus hokjes die in Leiden moeten ko- De gemeente streeft ernaar dat bij alle, ongeveer 150 opstaphaltes nieuwe abri's worden geplaatst. Mocht Publex daar niet aan willen, vangen. De bushokjes lijken op de dan wil de gemeente de 'oude' bus- i Amsterdam hokjes, die na de vervangingsope ratie overschieten, bij de 'kale' bus haltes neerzetten. Het bedrijf heeft bij wijze van proef al twee nieuwe abri's ge plaatst. Eén op het Stationsplein - tegenover de Kamer van Koophan del - en één bij station Lammen- schansweg. Het bedrijf wil hiermee de bevolking laten zien welk type bushokje er geplaatst gaat worden, Reclame De kosten van de bushokjes zijn voor rekening van Publex. Dit be drijf verzorgt ook het onderhoud en, wanneer noodzakelijk, de ver vanging ervan. De gemeente hoeft niets voor de hokjes te betalen. Het LEIDEN - De satellietzender Su per Channel blijft waarschijnlijk te ontvangen in deze regio. Het dage lijks bestuur van de ontvangsmast LEIDEN - Een 27-jarige Amster dammer heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan an mishandeling en poging tot doodslag. De man wandelde zondagavond met familie over de Haarlem merstraat toen een auto luid toete rend achter hen aan kwam rijden. Het gezelschap ging aan de kant maar de auto kwam zo hard aanrij den dat de arm van de Amsterdam mer werd geraakt. De bestuurder draaide vervolgens zijn auto en reed opnieuw op de man in die maar ternauwernood opzij kon springen. Daarna stapte vier kna pen uit de auto en dreigde de con frontatie uit te lopen op een hand gemeen. De politie verwacht de knapen dezer dagen te kunnen aanhouden. in Oegstgeest - de gemeenschap pelijke regeling antenne-energie- voorziening Leiden en omgeving - stelt de aangesloten gemeenten voor een- nieuw contract met dit station af te sluiten. Deze maand neemt het algemeen bestuur van de 'mast' hierover een beslissing. Het bestuur was aanvankelijk van plan Super Channel van de ka bel te weren als deze zender geen vergoeding wilde betalen. Super Channel heeft enkele maanden ge leden laten weten dat zij de ge meenschappelijk regeling inder daad geen geld wil geven. De satel lietzender stelt dat zij ook niet hoeft te betalen om toegelaten te worden op de kabelnetten van de grote steden. Wel is Super Channel bereid een bijdrage te leveren aan de oprich ting van de onafhankelijke Stich ting Kunstkanaal. Deze stichting biedt lokale en streekomroepen - zoals de Omroep Rijnland - de mo gelijkheid om programma's te ma ken. Voorwaarde is wel dat die pro gramma's ook belang hebben voor kijkers buiten de regio. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling vindt dit voldoende om toch een nieuw contract met Super Channel af te sluiten. Het contract zou geldig moeten zijn tot 1 januari 1990. bedrijf krijgt in ruil daarvoor het recht om reclame te maken op de abri's. In principe mag het bedrijf alle inkomsten hieruit houden, hoewel ambtenaar Kuzee van de gemeente Leiden niet uitsluit dat Leiden uiteindelijk ook een zeker bedrag krijgt. Volgens Kuzee zal Publex op vrij bescheiden wijze reclame maken op de bushokjes. "In Voorschoten en Oegstgeest is het de bedoeling dat op de rugkanten en zijkanten van de abri's reclame wordt ge maakt. In Leiden zal echter slechts op één kant van de twee zijpanelen reclame worden aangebracht", al dus de ambtenaar. Overigens moe ten gemeente en Publex nog af spraken maken over de verschil lende voorwaarden. Geen geld Het aanbod van Publex komt de gemeente en de busmaatschappij NZH goed uit. De NZH plaatst en beheert op dit moment nog de abri's in Leiden. De maatschappij heeft daar echter steeds minder geld voor beschikbaar. Om deze re den heeft de gemeente, die feitelijk weinig bemoeienis had met het on derhoud van de bushokjes, al enke le abri's voor haar rekening geno men. De NZH kon geen nieuwe hokjes betalen, terwijl de gemeen te het noodzakelijk vond dat bij een aantal nieuwe halten een schuilgelegenheid kwam. Hoewel de NZH dus zeggen schap heeft over bushokjes, heeft de gemeente de onderhandelingen naar zich toegetrokken omdat ze invloed wilde blijven uitoefenen op de hoeveelheid en de soort re clame die op de abri's wordt aange bracht. De NZH kan zich overigens vinden in de standpunten van de gemeente. De abri's die in de gemeente zul len worden neergezet - als de par tijen tot overeenstemming kunnen komen en ook de gemeenteraad met de zaak instemt - zijn de goed koopste typen die Publex voorra dig heeft. Volgens Kuzee is het ech ter heel goed mogelijk dat Publex ook een aantal luxere en duurdere uitvoeringen in de stad plaatst. De ambtenaar geeft toe dat de abri's een betrekkelijk kwetsbare indruk maken, maar hij stelt dat het de be doeling is dat Publex, zodra een bushokje wordt beschadigd, dit meteen weer wordt vervangen door een nieuw exemplaar. "Dat is ook de tactiek van het bedrijf. Het meent dat vandalen worden ont moedigd wanneer een bushokje vrijwel direct weer wordt vervan gen". DEN HAAG/LEIDEN - Houtwerf Leiden bv, een groothandel in on der meer deuren, moet een brochu re uit de handel nemen. Deze bro chure is voor een groot deel overge nomen van het bedrijf Skantrae bv uit Doetinchem. Skantrae eiste gis termiddag in kort geding dat bo vendien alle mensen die een bro chure hebben gehad door middel van brieven en een advertentie in een vakblad op de hoogte worden gesteld van het illegaal overnemen van delen van de folder. Ter zitting werd duidelijk dat Houtwerf een groot deel van de fol der van Skantrae had gekopieerd. Het gaat met name om twee pagi na's met daarop tekeningen van buitendeuren. De advocaat van Houtwerf, mr. L.E.M. van Boxsel, betoogde nog dat beide bedrijven een standaardpakket buitendeu ren voerden en dat afbeelding daarvan moet kunnen. Toen echter uit de folder van Houtwerf dezelfde foutjes werden getoond als uit die van Skantrae, stond ook voor rechtbankpresi dent mr. J.J. Brinkhof vast dat er sprake was van een kopie. "Laten we elkaar niet voor de gek hou den", zo zei hij. Brinkhof stelde voor dat de fol der uit de handel zou worden geno men en er bovendien een afspraak zou komen over het inlichten van de mensen die de folder hebben ontvangen. Skantrae staat daarop omdat de deuren die dit bedrijf le vert van een betere kwaliteit zijn. Onbekend is echter wie de folders de afgelopen tijd allemaal heeft ontvangen, zodat Skantrae ook een advertentie eist in een vakblad. Met het vernietigen van de folder en het inlichten van de bekende re laties wilde Houtwerf wel instem men, maar het plaatsen van de ad vertentie wees het Leidse bedrijf af. Daarom doet mr. Brinkhof vol gende week vrijdag uitspraak in het geding. LEIDEN - Districtsbestuurder H. de Jong van de ambtenarenorgani- satie AbvaKabo heeft gisteren uit handen van wethouder P. Borde- wijk personeelszaken en organisa tie) de gouden speld der gemeente Leiden voor externe relaties ont vangen. De Jong kreeg de speld voor zijn bijzondere inzet voor de belangen van het personeel van de gemeente Leiden. De Jong legde onlangs zijn lid maatschap neer van het Georgani seerd Overleg, het plaatselijk over leg tussen het gemeentebestuur en de ambtenaren-vakorganisaties. Van dat overleg maakte De Jong sinds 1976 deel uit. Hij blijft voorlo pig nog lid van de bezwarencomis- sie binnen het functiewaarderings systeem. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Leiden hoopt per 1 januari 1988 de 16de gemeente van Nederland te worden wat betreft het aantal inwoners. Op die datum passeert Leiden op de ranglijst de gemeente Dord recht. Leiden, dat op 1 januari 1988 ongeveer 107.600 inwo ners telt, heeft nu Maastricht voor zich met 120.000 inwoners. Dat Leiden een plaatsje stijgt, kan onder meer gevolgen hebben voor de politiesterkte. Dordrecht beschikt namelijk over ongeveer 30 politiemen sen meer. Burgemeester Goe- koop vermoedt dat het passe ren van Dordrecht in grootte ten grondslag ligt aan de recen te uitbreiding van het politie korps met zes mensen. De burgemeester kreeg voor zijn inspanningen voor het be werkstelligen van die uitbrei ding gisteren lof toegezwaaid van het raadslid P. Langen- berg. De D66'er, die zich eerder kritisch over de tijdsbesteding van de burgemeester had uitge laten, vond dat Goekoop "uit stekend werk" had geleverd. LEIDEN - Het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest overweegt bij de behandeling van zwaar-depres- sieve patiënten weer gebruik te gaan maken van de elektroshock- therapie. Endegeest schat dat jaar lijks tussen de vier en tien patiën ten voor de therapie in aanmerking komen. Het toepassen van de elektro shock wordt wel aan strikte voor waarden verbonden. Alleen patiën ten die onder meer niet op medicij nen reageren, voedsel en drank weigeren en bovendien een suïci daal gedrag vertonen, mogen met de elektroshock worden behan deld. Een team van deskundigen Redactie: Stmone van Driel en Meliidert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Abri C. de Heiden en J.C. van der Poel van het bewonerscomité Muider- kring hebben het eindelijk voor elkaar. Op de hoek van de flat aan de Muiderkring, vlakbij de Plesmanlaan, is kort geleden een zogenaamde abri neergezet. Dat is geen afkorting, maar een Frans woord dat wachthuisje bij een bus- of tramhalte betekent. Het Nederlandse woord wachthuisje is kennelijk te gewoontjes. Maar goed, de bewoners van de buurt rond de halte aan de Muider kring hoeven niet langer in weer en wind te wachten op hun bus. Volgens Van der Poel speel den er bij die halte vaak bescha mende taferelen af. De halte staat vlak bij een hoek van de flat aan de Muiderkring. "Het perron staat midden in een open vlakte. Dat is ronduit een windvanger. Als je daar staat te wachten is het altijd hartstikke koud. Laat staan als het regent, dan is het hele maal niet te doen", zegt Van der Poel die vanuit haar flat op de halte uitkijkt. Als de weergoden dan weer eens opspeelden, gingen de on- gelukkigen steevast schuilen on der de balkons van de flat. Dat is echter een behoorlijk eindje van de halte. Bovendien kan van daaruit door het aanwezige groen pas op het allerlaatste mo ment de aankomende bus wor den gesignaleerd. Gevolg was dat er een fikse sprint moest wor den getrokken om de bus nog aan te houden. Niet zelden ge beurde het dat. het rennen ten spijt, de bus aan hun neus voor bij ging. Dat zal wel eens gepaard zijn gegaan met het slaken van de nodige verwensingen. Treurig vond Van der Poel dat met name gehandicapten, moe ders met kinderwagens en be jaarden van die erbarmelijke si tuatie de dupe werden. Daarom moest daaraan iets worden ge daan. Een vorig bewonerscomité had hierop twee jaar eerder al zijn tanden stuk gebeten. De Hei den en Van der Poel lieten zich hierdoor niet ontmoedigen en gingen langs de deur voor het verzamelen van handtekenin gen. "We kregen vaak opmerkin gen in de trant van: 'Ik wil mijn handtekening wel zetten maar het lukt je toch niet'. We hebben echter doorgezet en een afspraak gemaakt met wethouder Peters. Dat werd een heel leuk gesprek waar we de toezegging kregen dat snel iets ondernomen zou worden". De oplossing werd gevonden door een oude abri, die van een halte kwam waar heel weinig mensen instapten, naar de Mui derkring te verplaatsen. Geld voor een nieuwe abri, die zo'n 7.000 gulden kost exclusief het plaatsen, was er niet. Maar dat maakt volgens Van der Poel niets uit: de mensen staan nu droog en uit de wind. De moraal van het verhaal is volgens haar dat het goed is dat er een bewonerscomité is. "Die kan allicht dingen voor elkaar krijgen die nuttig voor de buurt zijn. Ook kun je daar op terugval len als er klachten zijn. In veel buurten zijn dergelijke instan ties er niet en dat is toch jam- Rembrandtbeeld (3) Waren er tot voor kort nog maar drie mogelijkheden voor het plaatsen van het Rembrandt beeld. Nu zijn daar echter nog eens twee bijgekomen. Twee le zers reageerden op het stukje in deze rubriek op het feit dat de ge meenteraad en het college van B en W de knoop in deze kwestie maar niet kunnen doorhakken. De actievoerders van de Muiderkring. Eindelijk beschermd tegen regen en wind. Het beeld staat nu een beetje te verkommeren op de hoek van de Witte Singel en Noordeinde (plein). Althans, dat is de mening van sommige Leidenaars die het beeld van de grote kunstenaar een prominentere plaats in Lei den toedichten. Nu het beeld hard aan een op knapbeurt toe is en daarvoor van zijn sokkel moet worden ge haald, is dat een mooie gelegen heid om het gevaarte te verhui zen. Naast de huidige plaats wordt gedacht aan de mogelijk heid om het beeld op het gras veldje bij de molen De Put of tus sen de Zeevaartschool en het hek aan het Noordeinde te plaatsen. Leidenaar L.M.H. van Cleef heeft met verbazing kennis geno men van de discussie rond het beeld. "Hoe is dat toch mogelijk. Zo'n grote man op een onooge- lijk plaatsje aan de Witte Singel. Ik heb een diep respect voor de goede man en ben als Leidenaar trots op Rembrandt. Ik ben een echte kaaskop en daar schaam ik me niet voor" Er moet volgens Van Cleef een einde komen aan het gesol met Rembrandt door het beeld ofwel aan de Stationsweg ofwel op het Stadhuisplein te plaatsen. "De meest begaafde tekenaar/schil der ooit geboren en zo een wordt er waarschijnlijk nooit meer ge boren, verdient gewoon een ereplaats. En dat is alleen op de plaatsen die ik heb genoemd. Zo weet iedere vreemdeling dat hij of zij in onze mooie stad Leiden is. Rembrandt heeft het niet ver diend om weggestopt te worden. Hij moet in ere worden gehou den", betoogt van Cleef gloedvol. De oplossing die door Leide naar Bavelaar is opgeworpen is het beeld te plaatsen op het pleintje tussen de Zeevaart school en de Weddesteeg. "Daar staat het beeld recht tegenover de plaats waar Rembrandt ooit geboren is. Dan kan de gemeente •meteen een fout uit het verleden goed maken", zegt hij. De fout blijkt te slaan op het afbreken van de gevel die ooit tegen de Ro tagravure heeft gestaan. Met de sloop van de fabriek is tevens het geveltje, die het geboortehuis van Rembrandt moest voorstel len, tegen de vlakte gegaan. Bavelaar wijst daarbij nog eens op het feit dat die plaats his torisch meer verantwoord is. "De Weddesteeg is immers de enige plaats die Rembrandt aan de stad Leiden bindt". Wel geeft Ba velaar toe dat het beeld een beet je ingeklemd komt te staan tus sen de Zeevaartschool.de achter zijde van de Witte Poortkazerne en het witte huis op de hoek van het Galgewater. "Ach, aan de an dere kant is dat niet zo'n groot bezwaar. Het gaat erom dat Rem brandt zich thuis voelt en dat is bij zijn geboortehuis". moet het met de therapie eens zijn. De patiënt krijgt zelf het laatste woord. Hij moet toestemming ge ven voor de elektroshock. Kan hij dat niet, dan moeten familieleden of een zaakwaarnemer dit doen. El ke behandeling, die in het Acade misch Ziekenhuis wordt uitge voerd, moet worden geregistreerd. Endegeest paste twintig jaar ge leden voor het laatst de elektro shock toe. De geneeskundige hoofdinspectie stelde onlangs ech ter dat psychiatrische ziekenhui zen nalatigheid kan worden verwe ten als de elektroshock achterwege wordt gelaten in gevallen waarbij andere therapieën niet doeltref fend waren. De definitieve beslissing over het herinvoeren van de elektro shock valt over enkele weken. Valt die beslissing positief uit, dan wor den de behandelingen halverwege volgend jaar hervat. Het aanbod van patiënten speelt hierin een rol. Wanneer dit té gering blijkt te zijn, dan worden zij doorgestuurd naar Bloemendaal waar deze therapie ook wordt toegepast. LEIDEN - Om het parkeergedrag van automobilisten in Leiden te verbeteren is meer personeel no dig. Hoofdcommissaris van politie Mostert wil dat de gemeente even tueel zelf geld investeert in par keerpolitie om het fout parkeren te verminderen. Tot nu toe is het zo dat het parkeerbeleid de gemeente Leiden geen geld kost. De discussie hierover werd gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie bestuurlij ke aangelegenheden aangezwen geld door het PvdA-raadslid Van der Pluijm. Hij vroeg hoofdcom missaris Mostert of er niet beter ge let kon worden op het fout parke ren in de Steenstraat. Volgens de PvdA'er leidt het fout parkeren re gelmatig tot onveilige situaties voor fietsers. Ook wees hij op het feit dat automobisten nog herhaal delijk hun auto verkeerd stallen in de Nieuwstraat waardoor 'alarm- verkeer' naar de binnenstad wordt geblokkeerd. Mostert wees er op dat de Steen straat voor de politie niet te 'behap pen' is en dat hij geen personeel hééft om dagelijks te controleren. "De aard van de straat brengt met zich mee dat er fout wordt gepar keerd. Je kan de groenteman niet iedere dag een bekeuring geven omdat hij zijn handel staat te los sen. Ik vraag me dan ook af op de straat geen andere functie moet krijgen", aldus Mostert. De hoofdcommissaris van politie stelde verder dat de Steenstraat lang niet de enige straat is met par keerproblemen. "Ik kan legio plaatsen opnoemen, bijvoorbeeld het Stationsplein waar ook fietsen her en der worden gestald". Burgemeester Goekoop wees er nog op dat de parkeermoraal in Leiden van wijk tot wijk verschilt. In sommige buurten wordt er aan merkelijk meer fout geparkeerd, terwijl de controle door de parkeer politie even streng is als in andere wijken. LEIDEN - Twee Leidse jongens zijn gisteren in Amsterdam aange houden omdat ze ervan worden verdacht auto's in Leiden te heb ben gestolen. Een 25-jarige vrouw uit Haarlem, op bezoek in een woning aan de Middelstegracht, zag gistermiddag haar gehuurde auto met twee per sonen er in wegrijden. De vrouw waarschuwde direct de politie. Twee rechercheurs zagen de auto later rijden op het Lammenschans- plein. Na een korte achtervolging raakte zij de auto kwijt omdat de knapen er met hoge snelheid van door gingen. De auto werd later leeg aangetroffen in de Apollolaan. De jongens worden er ook van verdacht later eenzelfde type auto gestolen uit de Kernstraat. Op het moment dat de eigenaar van deze auto, een 33-jarige vrouw uit Bos koop, bij de Leidse politie aangifte deed van de diefstal kwam het be richt binnen dat twee Leidse kna pen in Amsterdam in de gestolen auto waren aangehouden. Ze zul len door de Amsterdamse politie eerst worden gehoord in verband met een verdovende middelen zaak. Later zullen ze ook in Leiden aan de tand worden gevoeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13