PAGINA 11 Zure regen is al lang geen lokaal probleem meer dat slechts bestaat in de nabijheid van dichtbevolkte gebieden en industriecentra. In luttele jaren is het een internationaal, grensoverschrijdend verschijnsel geworden dat op korte termijn en ook wereldomvattend moet worden bestreden, willen we een ecologische ramp voorkomen. Maar wat is zure regen nu precies, hoe wordt het veroorzaakt en vooral: wat kan er (nog) tegen worden gedaan? door Ben Apeldoorn Onze aardse beschaving is inmid dels al zo ver dat we alle flora en fauna op deze planeet, en ook ons zelf, op korte of lange termijn om zeep kunnen brengen. Allereerst vissen we uit onze 'rampen grabbelton' het bekendste scenario te voorschijn: een oorlog met kernwapens of met bacteriologische wapens. Daar naast kunnen we nog kiezen uit de ge volgen van ongelimiteerde afvallozingen in en op onze zeeën, uit een rijk scala van alle mogelijke soorten milieurampen als gevolg van 'ongelukken' in fabrieken, uit de klimatologische en ecologische gevolgen van de grootschalige ontbos singen van tropische regenwouden rond de evenaar (de 'longen van de aarde': ie der jaar wordt een stuk gerooid dat drie maal zo groot is als Nederland), uit de sterk toegenomen aantasting van onze ozonlaag, uit stommiteiten met kerncen trales en het daaraan onverbrekelijk ver bonden kernafvalprobleem, en ten slotte uit de gevolgen van ongecontroleerde lo zingen van miljarden tonnen roet, stof en gassen in onze atmosfeer die onder meer zure regen tot gevolg hebben. De gedachte dat al deze bedreigingen - op een kernoorlog na - thans niet al leen overvloedig maar ook nog eens ge zamenlijk realiteit zijn, is behoorlijk angstaanjagend. En wellicht om die re den weigeren veel mensen erbij stil te staan. Onverantwoord Maar we kunnen er niet omheen: da gelijks wordt te land, ter zee en in de lucht een absoluut onverantwoorde hoe veelheid schadelijk afval gedumpt. Het is dus niet vreemd dat de gevolgen daar van zich steeds duidelijker beginnen af te tekenen, al wordt er soms van indus triële zijde veel aan gedaan om de aange dragen gegevens te ontkrachten ofte ba gatelliseren. Slechts een simpele zuurmeter (in vakjargon: pH-meter) laat zien hoe treu rig het is gesteld met bijvoorbeeld onze bodem dank zij de regelmatig neerda lende en steeds zuurdere neerslag; re gen, sneeuw, mist en nevel vervuild met rook van industrieschoorstenen en auto- uitlaten. Dit 'zuurspook' is onafgebroken en steeds ingrijpender bezig het milieu om ons heen af te breken. Het beschadigt gebouwen en monumenten, de bodem en de meren verzuren, de wilde natuur sterft af, oogsten mislukken, duizenden hectaren bos zijn al (op sterven na) dood. In steden over de gehele wereld onder vindt een toenemend aantal mensen - en niet langer alleen mensen met aandoe ningen aan de luchtwegen - last van zu re rook en ander vuil in de atmosfeer. Hoewel zure regen pas de laatste tien tot vijftien jaar tot een even actueel als wereldomvattend probleem is uitge groeid, hebben zich in een nog verder verleden in sommige steden tonelen af gespeeld die zelfs de meest fervente in dustrieel de haren te berge zouden doen rijzen. De meest beruchte gebeurtenis op dit gebied voltrok zich in december 1952 in Londen, dat toen al jaren bekend stond als 'Smog-City' (smog is een samenvoe ging van smoke (rook) en fog (mist). Meer dan een week lang hing boven de stad tijdens windstilte een inversielaag, een laag relatief warme lucht, waardoor de koudere lucht daaronder steeds voller kwam te zitten met rook en gassen uit tienduizenden schoorstenen van wonin gen en fabrieken. Binnen korte tijd hield een ijzige, zwarte zwaveldioxide-damp met een la gere zuurtegraad dan die van citroensap, een verstikkende mist waarin men geen hand voor ogen kon zien, die bijna met een mes te snijden was en die tot in alle hoeken en kieren in de woningen door drong, de stad een week lang in een nachtmerrie-achtige greep. Trieste balans Toen de stad daarvan uiteindelijk door een krachtige wind werd bevrijd, kon de trieste balans worden opgemaakt. Meer dan vierduizend mensen, merendeels lij ders aan astma en bronchitis, hadden de geest gegeven; als vissen op het droge happend naar een beetje frisse lucht. Stormen van protest tegen dit soort toestanden leidden in 1956 tot de invoe ring van de zogeheten 'Schone Lucht- wet' in Engeland. Maar de vuiluitstoot nam nauwelijks af. Fabrieksschoorste nen werden eenvoudigweg sterk ver hoogd, zodat de afvalprodukten niet meteen in de steden terechtkwamen maar verder weg en meer verspreid. De lucht werd pas daadwerkelijk wat min der vuil door het gebruik van het veel schonere aardgas en de versnelde invoe ring van elektriciteit. Toch is Engeland van alle Europese landen nog steeds de grootste producent van zwaveldioxide en de houding van de Engelse regering, die botweg volhoudt dat er te weinig over de vervuiling be kend is om veel geld voor de bestrijding ervan uit te geven, is de overige Europe se regeringen een doorn in het oog. Het grote probleem is namelijk dat de verzuring letterlijk en figuurlijk geen grenzen kent. Afhankelijk van de wind richting en andere klimatologische om standigheden kunnen de vele kubieke kilometers vuiluitstoot van industriege bieden en energiecentrales vaak over af standen van honderden kilometers wor den meegevoerd, alvorens ze in de vorm van zure neerslag naar beneden ko men. En dan vaak niet in het land waar de rommel vandaan kwam. Zo meent de Noorse regering duidelij ke aanwijzingen te hebben gevonden dat de sterke verzuring van de Noorse en Zweedse meren wordt veroorzaakt door de uitstoot van zwaveldioxide in Enge land. Een uitstoot die met de overheer send zuidwestenwinden naar Scandina vië wordt gevoerd. 'Zuurreservoir' Regen is van nature altijd al een heel klein beetje zuur als gevolg van rottende plantenresten en optredende vulkaan uitbarstingen. Bij die natuurlijke pro cessen komt zwaveldioxide in de damp kring terecht en dat vormt daar met het aanwezige zuurstof en waterstof zwavel- Volgens recent onderzoek treedt dit proces sterk versneld op in vochtige ge bieden, zoals bijvoorbeeld wolken. Men vond dat het door energiecentrales uit gestoten zwaveldioxide in de erboven hangende wolken reeds na enkele uren was omgevormd tot zwavelzuur. Op de een of andere manier schijnen wolken als een soort 'zuurreservoir' te fungeren, want gemiddeld genomen zijn de water deeltjes in zulke wolken tienmaal zuur der dan de regen die eruit valt. Boven dien spelen ook andere stoffen die luk raak in de atmosfeer worden geloosd bij de vorming van zure waterdeeltjes een rol van betekenis, en dat maakt het voor de onderzoekers erg moeilijk om een goed gefundeerd scenario op te stellen van het ontstaansproces van zure neer slag. Zo vond men dat de atmosfeer boven Europa en de Verenigde Staten een 'cocktail' van chemicaliën bevat waar door chemische reacties, zoals de vor ming van zwavelzuur, sneller en veel ge makkelijker optreden dan tien, twintig jaar geleden. Zeer sterk verontreinigde lucht boven dichtbevolkte gebieden en industriecentra bevatten bovendien tal loze kleine metaaldeeltjes zoals ijzer en mangaan, die als sterke katalysatoren ('stimulatoren') werkzaam blijken te zijn bij de vorming van zuren. Hetzelfde geldt voor het gas ammoniak waarvan enorme hoeveelheden vrijkomen uit op geslagen organisch afvalmateriaal (bij voorbeeld 'gier'). Gassen als ozon en waterstof spelen ook een belangrijke, maar nog niet ge heel begrepen rol bij verzuringsproces- sen. Op grote hoogte in de dampkring is ozon een zegen voor al wat leeft op deze planeet, omdat die het overgrote deel van de door de zon uitgezonden ultravio lette straling tegenhoudt. Schadelijk Maar dicht bij het aardoppervlak is het, in te hoge concentraties, bepaald schadelijk. Ozon wordt gevormd uit fo- tochemische onder invloed van zon licht) reacties tussen stikstof-oxiden en koolwaterstoffen; die stoffen komen als afvalprodukten onder andere vrij bij de verbranding van benzine, dus bij moto ren. Stikstof-oxiden worden, naast grote hoeveelheden zwaveldioxiden, ook ge produceerd door energiecentrales. Het aldus boven het aardoppervlak ge vormde ozon tast zowel binnenshuis als buitenshuis nagenoeg alle materialen aan van rubber tot kledingstoffen, brengt de flora onherstelbare schade toe, veroorzaakt hevige aanvallen van astma en bronchitis en bevordert, last but not least, de vorming van zure regen. Gedurende de laatste 30 jaar is de ozon concentratie vlak boven Europa onge veer verdubbeld. De schade die alleen al door zure neer slag aan het milieu is en wordt toege bracht is zó verontrustend dat men het er thans in zeer brede kring over eens is dat de handen ineen moeten worden ge slagen bij de bestrijding ervan. In som mige meren van Noord-Amerika en Noord-Europa stort men geregeld ton nen kalk om het zuur te neutraliseren, maar op die manier doet men alleen iets aan de gevolgen in plaats van aan de oor zaken van zure neerslag te sleutelen. Het probleem moet bij de basis wor den aangepakt: de uitgestoten gassen moeten van de verzurende bestanddelen worden gezuiverd. Maar dat is gemakke lijker gezegd dan gedaan; alleen al in Eu ropa wordt jaarlijks met inbegrip van de Oosteuropese landen naar schatting 60 miljoen ton zwaveldioxide de lucht in geblazen. Naast Engeland en België be horen Oost-Duitsland en Tsjechoslowa- kije tot de grootste boosdoeners. Netwerk In 1973 begonnen elf Europese landen gezamenlijk de luchtvervuiling te me ten. Sinds 1983 is in Nederland een uit gebreid net van 'snuffelpalen' in ge bruik; iedere snuffelpaal bestrijkt een gebied van 20 bij 20 kilometer en meet de concentraties zwaveldioxide, stik stof-oxiden, ozon, fluor, koolmonoxide en enkele andere stoffen. De gegevens worden automatisch door een centrale computer verwerkt en opgeslagen. Dit netwerk werkt samen met soortge lijke netwerken in België en West-Duits- land; de metingen worden uitgebreid en aangevuld met die van meetwagens en vliegtuigen. Er is een speciale commis sie van de Verenigde Naties die van deze gegevens gebruik maakt bij het bepalen van internationaal beleid met betrek king tot grensoverschrijdende luchtver vuiling. In het Rijnmondgebied kent men als gevolg van dit beleid de zogeheten Alarmfasen 1, 2 en 3. Vooral bij windstil, zonnig en warm weer hoopt zich in dat gebied snel een hoeveelheid uitgestoten schadelijke gassen op. Bij alarmfase 3 worden de grootste vervuilers in het Rijnmondgebied gemaand de vuiluit stoot te beperken en zonodig te stoppen. In het Duitse Ruhrgebied is de situatie inmiddels al zo verergerd dat het daar tijdens windstil weer noodzakelijk is ge vonden al het verkeer tussen 6 en 10 uur 's morgens en later op de dag tussen 3 en 8 uur stil te leggen. Maar, zei de milieu activist, niet bekend is wat die industrie daar in die tijd mag en niet mag. Vrijwel alle Europese landen zijn het erover eens dat in het begin van de vol gende eeuw de uitstoot van zwaveldioxi de en stikstof-oxiden gedecimeerd zal moeten zijn. Nieuw te bouwen energie centrales, de grootste verzuurders, zul len nu al moeten worden uitgerust met 'zuiver-ruimten' voor deze verzurende gassen, waar onder andere gebruik zal worden gemaakt van tonnen kalk (cal- cium-carbonaat). Dure grap Wat nog veel erger is, schamperde de milieu-activist, zelfs wanneer de uitstoot van alle schadelijke stoffen van vandaag op morgen zou worden gestopt, dan zit ten we nog tientallen jaren vast aan de na-effecten. De enige manier is een we reldomvattende schoonmaakaktie, gi gantische hoeveelheden kalk in bodem en water, en het toevoegen van voe dingsstoffen aan de verarmde bodem van alle aangetaste bossen en heidege bieden. Hoeveel dat kost? Een Duitse weten schapper sloeg toch maar eens aan het cijferen wat zo'n drastische schoonmaakaktie van de Westduitse bo dem, waar inmiddels de helft van alle bomen ziek of dood is, zou gaan kosten. Hij kwam tot een bedrag van ongeveer 60 miljard D-Mark. (Bron: 'Acid Rain', New Scientist, 15 no vember 1987) r Het ontstaan en neerdalen van zure regen, schematisch uitgeheeld

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11