Oegstgeest groeit nóg een keer H.H. ONDERNEMERS: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG VOOR NOG GEEN KWARTCENT PER AANSLUITING EEN DAG LANG OP DE SUIS! BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT: 071-144941, TOESTEL 251. Woningenbedrijven en groen in Morsebelpolder Versteegen wint veldrit Inbrekers ook tijdens sinterklaasavond actief Rechter eist opknap beurt pand Molenlaan Elfjarige Hangkonten trotseren kou MAANDAG 7 DECEMBER 1987 OEGSTGEEST - Na Haaswijk, waar in 1990 tweeduizend woningen- staan, zal Oegstgeest nóg een keer groeien. Ander maal in noordelijke rich ting. In de Morsebelpolder, ingeklemd tussen de Haar lemmertrekvaart en de Haarlemmerstraatweg, zul len in de jaren negentig de koeien ruim baan moeten maken voor maximaal 500 woningen. Zijn al die hui zen eenmaal bewoond, dan zal het inwonertal van het dorp heel dicht in de buurt van de 20.000 komen. De tel ler staat momenteel op 17.863. door Wim Koevoet Behalve huizen komen er een be drijventerrein (kantoren) en groen, vee) groen. "Méér dan openbaar groen alleen, ik denk aan parkach tige ontwikkelingen", zegt PvdA- wethouder Ton Kohlbeck (ruimte lijke ordening, openbare werken) aan de vooravond van een nieuw avontuur in het noorden. Een Oegstgeester Hout, zoals D66 wil? "Dat zou een opdracht kunnen zijn, ja". Het avontuur is eigenlijk al is be gonnen. De gemeente is de laatste tijd druk bezig geweest met het verwerven van gronden. Daarover komt weinig naar buiten uit angst voor prijsopdrijvende effecten. De grond die de gemeente onlangs voor 2,5 miljoen kocht, zal voor het grootste deel bedrijventerrein wor den. Wethouder Kohlbeck geeft geen cijfers prijs. Wel merkt hij op dat de gemeente 70 procent van de grond in handen heeft - de polder is 20 hectare groot. Met een grijns van oor tot oor voegt hij eraan toe: "De gemeente zal geen medewerking verlenen aan welke prijsopdrijving dan ook. We zullen niet opbieden tegen grondeigenaren of onderne mers die sinds ze van de Oegstgees ter plannen weten, voornemens zijn grondeigenaar te worden. De situatie is gewoon deze: of de ge meente heeft de grond al of de ge meente doet niets". Leidse kroon Het Morsebelavontuur is op voorhand een omstreden avon tuur. De gemeenteraad mag zich dan een paar weken geleden achter een "richtinggevende uitspraak" over de Morsebel hebben ge schaard, over "de mix" van de drie bestanddelen zal nog heel wat ge bakkeleid worden. En er zijn in Oegstgeest ook mensen te vinden, vooral D66'ers en leden en bestuur ders van de Vereniging Haaswijk, die "de groene long" helemaal wil len laten zoals die nu is, die vinden dat Oegstgeest nu wel groot ge noeg is. Moet Oegstgeest nu zo nodig groeien? Kohlbeck: "Op zichzelf is dat niet nodig. Beginnen we eraan dan moet je je goed afvragen waar om je het doet. In de gesprekken over de structuurschets van het he le dofp waarmee we druk bezig zijn, noemde iemand Oegstgeest "de parel aan de Leidse kroon". Mooi gezegd. Die parel moeten we instandhouden, bijslijpen. Prima. Maar da's niet het laatste woord. We hebben duizend woningzoe kenden onder wie veel urgente ge vallen. Alleen maar die parel op poetsen, is niet genoeg". Kohlbeck roept nog even in her innering hoe de zaken er, nog geen jaar geleden, voor stonden met de Morsebel. Op het provinciehuis stond de polder genoteerd als be drijventerrein en daarmee basta. Kohlbeck - en hij zeker niet alleen - beschouwde dat als "een vrij af schrikwekkend vooruitzicht". Een reeks van trips naar Den Haag be gon. Kohlbeck en de zijnen wisten van voornoemde 20 een 8 te maken. "Dat was al meer dan de helft min der dan aanvankelijk het geval was. Door nog eens 2,5 hectare met Alkemade te ruilen is het 5,5 hecta re geworden. Die 8 was te veel ge weest, ja, we waren dan niet aan de Ten gemeentehuize wordt al ge- uime tijd gespeculeerd over een verhuizing van het transportbe- Ook met inspraak in Haaswijk in de ogen der critici van alles doordat is gekozen voor een ond oorzichtige constructie met in be slotenheid vergaderende stuur groepen en projectteams1 drijf Van der Luyt van de Dorps- grote bouwer, het Bouwfonds Ne straat naar de Morsebelpolder. De Dorpsstraat klaagt al jaren over de grote verkeersoverlast. Over het Van der Luyt-terrein zou de Presi dent Kennedylaan kunnen worden doorgetrokken naar de Almonde- weg. Oegstgeest zou zijn felbegeer de by-pass krijgen en de Dorps straat zijn functie als hoofdader eindelijk kwijt zijn. Zou Van der ding Luyt daadwerkelijk naar de Morse bel verhuizen, dan is die 5,5 hectare echter direct 'op'. ZOETERWOUDE - Glorieuze winnaar van de jaarlijkse veldrit van Zoeterwoude gisteren werd Ben Versteegen. Met ongekend ruime voorsprong kwam hij na een half uur en een ronde, ogenschijn lijk nog fris over de eindstreep. Het parkoers dat organisator Jan van der Geest dit jaar op en om het Loetheveld had uitgezet, leek in eerste instantie niet zo zwaar. Er was slechts op enkele plaatsen wat modder te zien. Al spoedig na de start bleek, dat de achttien deelne mers nergens hoefden af te stap pen. In het begin waren de echte veldrijders als Kees Kerkvliet, Cock van der Hulst en Henny van der Maat voorin het peloton te vin den. Zeer spoedig bleek echter dat de zuigende ondergrond zware ei sen stelde aan kracht en conditie. Ben Versteegen rukte vanaf de oor spronkelijk zesde plaats steeds ver- Kohlbeck blijkt echter nog steeds te mikken op Kamphuizer- polder, bij Rijnsburg. Probleem daar is dat de eventuele komst van Van der Luyt niet in alle opzichten in overeenstemming is te brengen met de plannen tot uitbreiding van de bloemenveiling Flora. "Mee speelt ook dat wij per se niet willen dat de ontsluiting gestalte krijgt via het Klaverveldlaantje of via de wijk Buitenlust. Het is mij best wat waard cm Van der Luyt binnen on ze eigen gemeentegrenzen aan een nieuwe plek te helpen, maar ik zou het bedrijf het liefst in de Kamp- huizerpolder hebben", aldus de wethouder. Haaswijk Haaswijk kan straks als voor beeld dienen voor het Morsebel- avontuur. Een voorbeeld van hoe het niet moet zullen critici, zoals de Vereniging Haaswijk en de fracties PPR, D66 en Kohlbecks eigen derlandse Gemeenten, wél bewoners niet zijn vertegenwoor digd. Vandaar dat er nu al pleidooi en zijn te beluisteren voor het in ei gen (gemeentelijke) handen hou den van ontwikkeling en uitvoe ring van de werken in de Morsebel- polder. Vast staat dat als de ge meente alles zelf zou doen, uitbrei- het ambtelijk apparaat nodig is. En wat laat Kohlbeck, die ook personeelszaken in zijn porte feuille heeft, die ambtenaren doen als de Morsebel 'klaar' is? Of moet het Morsebelavontuur toch weer samen met het Bouwfonds, dat zijn interesse reeds heeft getoond, wor den s, bouwde hij zijn voorsprong Haaswijk zou te weinig sociale regelmatig verder uit. Achter hem kon alleen nog gestreden worden om de tweede plaats. Zeer verras send wist de outsider Jos van Teij- lingen in de voorlaatste ronde de totaal leeggereden Henny van der Maat te passeren en als tweede te eindigen. ningbouw zijn gerealiseerd. Dat kwam mede doordat het rijk tel kens minder sociale woningbouw toewees dan nodig was. Een ge meente kan dan wachten op een meer gunstige 'contingentering' maar lijdt dan wel grote rentever liezen op de braakliggende gron- strijd in het nieuwe seizoen,1 de renners punten konden verza melen voor de Zoeterwoudse Su- Deze veldrit was de eerste wed- den. Oegstgeest zag zich dus ge dwongen de grond met woningen uit andere sectoren te bebouwen. De geplande 30 procent sociale wo- per Prestige-trofee. Er volgt nog ningbouw zal dan ook niet worden een aantal wedstrijden in verschil- gehaald. De teller blijft op 25 ste lende disciplines. Na het kampi- ken. oenschap van Zoeterwoude in au gustus 1988 wordt het eindklasse- - ment opgemaakt. Uitslag veldrit: 1. Ben Ver steegen; 2. Jos van Teijlingen; 3. Henny v.d. Maat. REGIO - Inbrekers zijn het afge lopen weekeinde weer reuzeac- tief geweest in deze regio. Zelfs gemaakt en met een schroeven- deraaier de nachtschoot van de keukendeur weggeduwd. De 72- het Heerlijk Avondje werd aan- Jarige bewoonster, die de 6de de- gegrepen. Zoals in de flatwoning cember thuiskwam, zag dat haar de Leiderdorpse Zomerka- de. De inbreker ging er vandoor met de cv-ketel en de badkranen. Het huis is (nog) niet bewoond. De inbreker kwam binnen na een raam uit de kozijnen te heb ben gelicht. Eveneens op sinterklaasavond drong een inbreker binnen in een woning aan de Oegstgeester Hofbrouckerlaan. Eerst heeft hij gaatjes geboord in het keuken raam, ter hoogte van de schui ven. Hij heeft dat karwei niet af- Friese staartklok was klaarge legd voor verder transport. De politie vermoedt dat de automa tische tijdklok, waardoor het licht in de woning aan gaat, de in breker heeft "gestoord". Gisteren werden nog eens drie "avondinbraken" gepleegd in Leiderdorp in weningen aan de Rijnenburg, Woerdomstraat en Heemraadlaan. In het laatste ge val werd niets meegenomen, in het eerste stereo-apparatuur en in het tweede 14 girobetaalkaar ten, zonder pasje. ADVERTENTIE Nederlondera NIET' door een lichameli|ke Handicop Al mee' don 25 joor helpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun oan honderden projecten in Nederlond Helpt u mee2 Jo. toch zekeH GIRO 953 y*v Nationaal Qp Revalidatief Crf-sndS 3981 G0 8UNNIK le, 03405 63244 Kohlbeck doet over deze dilem ma's voorzichtige maar ook enkele krachtige uitspraken. "Hoe we de Morsebel gaan ontwikkelen is nog niet duidelijk. Eerst moeten we na gaan of er een exploitatie is op te stellen. En ik ben bereid volledig achter de wensen van de raad (de drieslag, red.) te staan. We hebben het over de afronding van de ge meente, dat vereist veel zorg. Hoe het ook zij, de Morsebel mag geen goudkust worden, de raad weigert verdere medewerking als er geen of onvoldoende sociale woning bouw komt. Daar kan ik me hele maal in vinden. Zelf denk ik aan 50 procent gesubsidieerde bouw. Maar er zijn complicerende facto ren. Ik moet én groen én sociale woningbouw in de Morsebel ver werken en in de exploitaitie zijn dat elkaar tegenwerkende krach ten". "In vergelijking met Haaswijk zal de gemeente in de Morsebel meer zélf gaan doen, denk ik, ja. Het rekenwerk doen we in elk ge val helemaal zelf en ook de gron dexploitatie moeten we volledig in eigen hand zien te houden. We moeten goed rubriceren voor wie we wat bouwen. De gemeente be paalt de bestemmingen, de wo ningcategorieën en de mix". "Over Haaswijk zou ik verder willen zeggen dat het op zichzelf een goede zaak is dat nu de ge meente daar niet alleen de eindver antwoordelijkheid heeft, een aan tal disciplines van het Bouwfonds meebeslist. Dat hoeft heus niet per definitie nadelig te zijn. Wel be zwaarlijk vind ik de onduidelijk heid voor de kopers. Die weten vaak niet waar ze moeten zijn, bij de gemeente of bij het Bouwfonds. Dat leidt van weerskanten tot fric ties. Mijn ambtenaren worden ver antwoordelijk gesteld voor dingen waaraan ze geen enkele schuld hebben. Dat mag in de Morsebel niet gebeuren". "Maar ik wil het ook best voor het Bouwfonds opnemen: ik vind Haaswijk een mooie nieuwbouw wijk. Er zijn mensen die de ge meente verwijten dat 'de Oegst geester standaard' niet is voortge zet in Haaswijk. Dat kan dus hele maal niet, ook niet in de Morsebel. Haaswijk moet worden vergeleken met andere nieuwbouwwijken en ik vind Haaswijk de aardigste uit de regio". "De kritiek op de inspraak deel ik niet. In Haaswijk is sprake van meer dan gemiddelde inspraak. Er is geregeld overleg met de Vereni ging Haaswijk en de gemeente. Er zijn in Oegstgeest ambtenaren bij wie de mond openviel toen ze ken nisnamen van het gedetailleerde niveau waarop we hier met in spraak bezig zijn. Wat je hebt ge kregen is juist dat iedereen denkt dat hij of zij over alles kan meepra ten, het gebied van de inspraak is nauwelijks begrensd. Er is een ge weldig sterke bewaking op alles wat er gebeurt ontstaan, ja, zelfs overbelichting. Toch heb ik het liever zo, dan andersom". Kohlbeck denkt net als de schrij vers van een artikel over de Morse bel in het PvdA-blad aan "niet meer dan 500 woningen". "Dat be tekent niet meer dan 50 per jaar zo dat we er ook niet te veel ambtelij ke tijd in hoeven te stoppen. Ik denk net als Van Eisen (PPR) dat een zekere temporisering wense lijk is". "Het zal trouwens toch nog wel een jaar of vijf duren voordat we er daadwerkelijk gaan bouwen. Dat we nu al bezig ziin met grondver werving is omdat we ons ervan be wust zijn dat intussen de renteklok gewoon doortikt. Anderzijds moet je als gemeente grond niet te lang in eigendom houden. Om dezelfde reden. Maar er is niets op tegen om in de kop van de polder al met de bedrijven, kantoren vooral, te be ginnen. Ik denk dat door nu al te beginnen met de uitgifte van be drijfsterrein we straks uit boek- waardeverliezen kunnen komen. Ook de verplaatsing van de ge- meentewerven aan de Kwaaklaan naar de Morsebel blijft in studie, ja. Daar hoeven we geen vijf jaar mee te wachten. De grond aan de Kwaaklaan kunnen we dan duur verkopen. Daarmee kun je de nega tieve boekwaarde te lijf'. Kohlbeck merkt - enigszins ver rassend - op dat hij voor de komen de jaren "inbreiden belangrijker vindt dan de uitbreiding van Oegstgeest in de Morsebel". En: "Er was namelijk sprake van een publieke armoede in Oegstgeest. Ik doel op de monumenten, op het gat in de bebouwing bij de Leidse Buurt, op de locatie Kamsteeg en op de saneringsoperatie in de Dorpsstraat, op de riolering in het oude dorp en op de wegen. Die za ken hadden en hebben voorrang bij mij". VOORSCHOTEN - De eigenaar van het Voorschotense monument Molenlaan 3 heeft van de rechter tot half januari de tijd gekregen zijn witte pandje op te knappen. Wanneer hij dat verzuimt moet een defini tieve, gerechtelijke uitspraak volgen. Toen de man het voormalige atelier in 1981 kocht, zat er een restau ratieplicht op. Sinds die tijd heeft de gemeente de Voorschotenaar heel wat keren aan die plicht herinnerd. Ze dreigde met een boete van 100.000 gulden en de gemeenteraad vroeg de rechter om de eigenaar een dwangsom van 10.000 gulden per dag op te leggen. Naast dat juridische getouwtrek, waren er ook bouwkundige pro blemen. Enkele maanden geleden vonden de partijen elkaar op een "reële oplossing" en keurde de gemeente een bouwplan goed. Nu de eigenaar nog immer wacht, willen B en W de zaak onder druk zetten. Ingewijden houden er overigens rekening mee dat de eigenaar de dans ontspringt door zich te beroepen op gewijzigde omstandighe den: toen hij het huisje kocht waren de subsidieregelingen veel aan trekkelijker. De Raad van Elf druk doende met het wassen van de burgemeestersauto. <r0to Henk ZOETERWOUDE Carnavalsver eniging 'De Hangkonten' bestaat elf jaar en dat moet Zoeterwoude weten. Burgemeester Houdijk kon zijn persoonlijk jubileumcadeau afgelopen zaterdagochtend in ont vangst nemen. Onder leiding van de pasgekozen prins Leo I en prin ses Ria 1 werd op het dorpspleintje de auto van de eerste burger gewas sen. Ondanks de felle kou verrichtte de Raad van Elf deze taak grondig. 'De Hangkonten' zijn begonnen als een groep jongelui uit de voor malige K.P.J. Met capes van gor dijnstof vierden zij destijds het car naval. De groep groeide snel uit naar een georganiseerde club. Be halve op de viering van carnaval ging men zich richten op goede doe len. Zo wordt elk jaar voor de be jaarden in Huize Emmaus een feestavond georganiseerd. Ook met de bewoners van Swetterhage viert de vereniging een carnavalsavond. Het streven dit jaar is, om behal ve de vaste feestavonden, een groot be jaar den feest in het Muziekcen trum te houden. Dit feest is bestemd voor alle bejaarden die tot nu toe de stap niet durfden te wagen om mee te doen aan het carnavalsfeest. Wie slecht ter been is, kan worden opge haald. Overigens treedt men dit jaar voor het eerst op als een echte vere niging met statuten en een huishou delijk reglement. Er zijn tachtig le den. Dat vindt het bestuur wel wat weinig, maar de vereniging is ge zond en de leden zijn enthousiast. Men heeft de beschikking over een eigen onderkomen, het Hangkot. El ke donderdagavond zijn leden hier bezig met het vervaardigen van versieringen en eretekens. Op zaterdagavond 12 december vindt het grote jubileumfeest plaats in de 'Eendenkooi'. De hofkapel van de carnavalsvereniging uit Boxtel, waarmee de Hangkonten nauwe betrekkingen onderhoudt, zal voor een goede sfeer zorgen met muziek en optredens van dansma riekes. Wie zelf wil dansen, kan dat doen op de muziek van de band Night-Life. Een extra attractie zaterdag vormt het optreden van Jan Boe zeroen om ongeveer kwart over elf. Deze avond is ook voor niet-leden toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9