'Karakter Noordwijk blijft nog onduidelijk' Woning uitgebrand door oververhitte allesbrander Houdbaarheid bloemen voortdurend in studie Dronken Oegstgeester joy-rider Slibstort Braassem korte tijd uitgesteld PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 7 DECEMBER 1987 Vertrekkend politiechef: 'Nachtleven of strand' NOORDWIJK - "Het gemeentebestuur heeft nog steeds geen openlijke keuze gemaakt ten aanzien van het karakter van Noordwijk. Het is niet duidelijk of de raad het een bad plaats mèt nachtleven wil laten blijven of het wil omzetten in een badplaats met alleen maar strand. Zolang die keuze niet wordt gemaakt, is het ook niet duidelijk hoever het ge meentebestuur wil gaan in de bestrijding van de overlast van het avondtoerisme". door Monica Wesseling De plaatsvervangend korpschef van het Noordwijkse gemeentepo litiekorps, G. Schilperoord, ver ruilt na drieëneenhalf jaar zijn post in Noordwijk voor een baan bij een organisatie- en adviesbureau in Beekbergen. Op 1 januari vertrekt hij. Hoewel er de afgelopen maan den door vele politieagenten is ge klaagd over de salariëring van de ambtenaren, is dit voor Schilper oord niet de reden van zijn vertrek. "Ik ben nu 40 jaar en als ik nog eens iets anders wil doen, dan moet het nu gebeuren. Ik vind het nog steeds leuk politieman te zijn, maar er zijn méér leuke dingen". In vergelijking met korpsen in omliggende gemeenten, heeft de Noordwijkse politie een uitgebrei der takenpakket. Elke weekeinde bezoeken duizenden toeristen de bars en dancings in de bloemen- badplaats. Voor de politie betekent dit niet alleen honderden foutge- parkeerde auto's, maar ook een ex tra taak in verband met de handha ving van de openbare orde. Er is de afgelopen jaren in de ogen van Schilperoord al het nodi ge gedaan om de overlast die de be- het dorp ondervinden van dit zogeheten avondtoerisme, terug te dringen. Zo zijn de barex- ploitanten verplicht hun deuren gesloten te houden zodat er weinig of geen lawaai naar buiten komt. Parkeren Sinds een paar maanden is er in een deel van de kern van Noord wijk aan Zee een zogeheten be- langhebbenden-parkeervergun- ningensysteem ingevoerd. Op vrij dag- en zaterdagavond mogen al leen de bewoners van het betrok ken gebied hun auto er neerzetten. Hoewel de proef nog moet worden geëvalueerd, is de eerste indruk volgens Schiperoord positief. "Er lijkt erop dat er minder wordt geparkeerd in het vergun- ningengebied. De eerste weken van de proef hebben we dan ook flink veel bekeurd. Het nadeel van het vergunningensysteem in een klein gebied is echter dat er op de andere plaatsen in het dorp, nog meer auto's komen te staan". Het nieuwe systeem betekent opnieuw een uitbreiding van het takenpakket van de politie. Dat ter wijl het volgens Schilperoord toch al moeilijk genoeg is voldoende mensen vrij te maken voor de vrij dag- en zaterdagavondd'ienst. "We kunnen maximaal 12 tot 15 agen ten op straat hebben. Dat betekent dat je, als er op De Grent een fikse vechtpartij uitbreekt, niet rustig bonnetjes kunt gaan schrijven voor fout-parkeerders". Een van de problemen van het avondtoerisme is dat bij het sluiten van de café's duizenden mensen te gelijkertijd de straat op gaan. Er zijn gemeenten in Nederland die het vaste sluitingsuur hebben ver vangen door variabele sluitingstij den. Schiperoord staat een proef hiermee in Noordwijk voor. "Zo lang we het niet proberen, kennen we het effect ervan niet. De politiek is evenwel niet bereid de sluitings tijden ter discussie te stellen. On danks de aanbeveling van onder anderen de politie, zijn we hierover dus snel uitgepraat". Verkeer De plaatsvervangend korpschef is tevreden over de maatregelen die de laatste jaren zijn getroffen om de verkeersveiligheid van het dorp te vergroten. "Het is een con tinu proces. Vroeger waren auto mobilisten het belangrijkst, nu wordt er steeds meer aandacht be steed aan de veiligheid van fietsers en voetgangers. In Noordwijk wordt het ene na het andere kruis punt opgeknapt en beveiligd. Dat is een goede zaak". De vlammenzee liet ALPHEN AAN DEN RIJN - Een felle uitslaande brand heeft zater dagavond de woning bij een voor malige boerderij aan het Goudse Rijpad op de grens van Alphen met Zwammerdam in as gelegd. Het vuur werd veroorzaakt door een oververhitte allesbrander. De be woners, die zich pas sinds kort daar hadden gevestigd, waren elders Sinterklaas aan het vieren. De wo ning brandde geheel uit. De brand weer raamt de schade op 300.000 gulden. De bewoners zijn verze kerd tegen brandschade. De aangrenzende, vroegere stal, die was ingericht als garagewerk plaats, kon door de met alle mate rieel uitgerukte brandweer uit de greep van de vlammen worden ge houden. Binnen stonden bijzonde- "Geen enkele consument raakt gefrustreerd als een bos tul pen of narcissen na een week is uitgebloeid. Maar als de bloe men het al na een dag of drie laten afweten, ligt dat al anders. Omdat de temperatuur in de huizen steeds hoger wordt en de bloemen door de toegenomen export lang onderweg zijn, wordt de houdbaarheid van de bolgewassen een steeds be langrijkere eigenschap. Het onderzoek naar de factoren die het vaasleven beïnvloeden, is eigenlijk jaren te laat begon nen Op het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek (LBO) in Lisse wordt sinds ruim 15 jaar ook de houdbaarheid van de bol- bloemen uitvoerig onderzocht. De invloed van teeltmaatregelen, de manier van transport en be waring en ook het gebruik van zogeheten houdbaarheidsmid delen worden door 'onderzoek ster houdbaarheid' A. Swart, uit en te na bekeken. Swart is ervan overtuigd dat het op de markt brengen van nieuwe kleuren of vormen geen enkele zin heeft wanneer niet ook de nodige aandacht aan de houdbaarheid van het nieuwe produkt wordt besteed. Swart: "Ook bij de bekende gewassen valt er nog het nodige te verbete ren. Bolbloemen hebben sowie so een veel korter vaasleven dan bijvoorbeeld chrysanten. Om de consument tevreden te houden, moet de houdbaarheid van de bolgewassen optimaal zijn". Swart heeft één belangrijke stelregel bij het zoeken naar me thoden ter verbetering van het vaasleven: de maatregelen moe ten door kweker of veiling wor den getroffen. Zij ziet geen heil in het laten uitvoeren van allerlei ingewikkelde behandelingen door de consument om daarmee de levensduur van de bloem te verlengen: "De huisvrouw moet de bos bloemen zonder al te veel poespas op de vaas kunnen zet ten". Verlenging van het vaasleven, oftewel het aantal dagen tussen het op de vaas zetten en het ver leppen van de bloemen, is op ver schillende manieren mogelijk. Het soort gewas bepaalt in hoge mate welke maatregelen noodza kelijk zijn. Swart vertelt dat er voor de tulp geen speciale won dermiddelen noodzakelijk zijn om de houdbaarheid te optimali seren. De onderzoekster: "Na langdurig onderzoek zijn we er achter gekomen dat het bij de tulp van het grootste belang is de bloem op het juiste tijdstip te snijden. Tulpen die te rauw wor den geoogst, blijven klein en ko men bovendien niet op kleur". Niet alleen een juist snijtijd- stip is van belang, het vaasleven wordt ook verlengd door de bloe men direct na de oogst een uur lang op water te zetten. Net als voor elk levend produkt geldt ook voor de tulp dat het trans port zo snel en voorzichtig moge lijk moet worden uitgevoerd. Hoewel het recept voor het verlengen van de levensduur van de tulp vrij eenvoudig lijkt te zijn, is doorvoering ervan vol gens Swart een probleem apart. De kwekers zijn in principe wel bereid de tulpen een uur lang op water te zetten, de handelaren daarentegen zijn volgens Swart geneigd te onrijpe tulpen te ko pen. Een onrijpe tulp kan langer worden bewaard en neemt bo vendien in de transportwagens minder ruimte in. De onderzoekster: "De consu ment maakt net zo goed een fout. De meeste huisvrouwen kopen bij voorkeur erg groene tulpen omdat ze verwachten dat deze langer zullen staan. De onrijpe tulp staat weliswaar even lang als de rijpe maar komt niet zo mooi op kleur en blijft boven dien klein. Zo eenvoudig als de houdbaar heid van tulp kan worden ver lengd, zo ingewikkeld ligt dat bijvoorbeeld bij de anjer en de le lie. Anjers zijn zeer gevoelig voor ethyleen, een hormoon dat ge produceerd wordt door rijpende vruchten en bloemen en dat de veroudering sterk stimuleert. Ook de lelie is gevoelig voor de stof. Deze bloem heeft boven dien als 'handicap' dat zij zelf veel ethyleen produceert. Met name bij kleurlelies komt het daardoor veelvuldig voor dat de bovenste knoppen afvallen voor dat ze geopend zijn, terwijl ook de openstaande bloemen erg snel verschrompelen. A. Swart: "Het onderzoek Enkele jaren geleden is even wel ontdekt dat zilverthiosulfaat de werking van het hormoon af remt. Op het laboratorium zijn talrijke proeven met het middel genomen. Lelies kregen kort na de oogst een oplossing van zil verthiosulfaat en werden vervol gens in de vaas gezet. Deze lelies werden vergeleken met bloemen die geen speciale voorbehande ling hadden gehad. Swart: "Zil verthiosulfaat blijkt het vaasle ven van de gekleurde lelie met drie tot vier dagen te verlengen. Het middel werkt prima". De onderzoekster plaats wel de kanttekening dat zilverthio sulfaat nou niet bepaald milieu vriendelijk is. Als de bloemen worden weggegooid en op de kwekerij waar de voorbehande ling wordt gegeven, komt er zil ver als afvalstof vrij. Juist gezien deze milieubelasting wordt er naarstig gezocht naar een ver vangend middel. Tot er goede alternatieven voorhanden zijn, is de voorbe handeling met zilverthiosulfaat verplicht gesteld. De onderzoek ster: "De veilingen hebben lang tegen het invoeren van deze maatregel aangehikt. Er moest immers een controlemethode worden ontwikkeld. De kwekers zagen van begin af aan de nood zaak daarvan wel in. Toen er een apparaat voor de controle op voorbehandeling was ontwik keld, kon de maatregel verplicht worden gesteld. Swart onderzoekt op dit mo ment het effect van zilverthiosul faat op de houdbaarheid van nar cissen. Deze bloemsoort produ ceert een slijm dat uitermate toxisch is voor andere bloemen. Zo zullen tulpen die in één vaas staan met narcissen, binnen de kortste keren verlept zijn. Dit probleem kan worden ondervan gen door de narcissen een dagje in een aparte vaas te zetten. Overigens heeft Swart niet al te hoge verwachtingen van het onderzoek naar de effecten van zilverthiosulfaat: "Wellicht dat het iets oplevert voor de exclu sieve narcissoorten. De gewone naricis is te goedkoop om er zo'n dure behandeling op los te la ten". Bij elk houdbaarheidsonder- zoek wordt een standaardproce dure gevolg. De bloemen worden geoogst, krijgen al dan niet een voorbehandelingsmiddel toege diend en worden vervolgens op het LBO drie dagen bij twee gra den droog weggezet. De droge opslag simuleert het transport zoals dat in de praktijk plaats vindt. De bolbloemen worden vervolgens bijgesneden en op de vaas gezet. De dagen dat de bloemen op de vaas staan, worden ze nauw lettend in de gaten gehouden. De bloemvorm en -kleur wordt be oordeeld, de lengte van de stelen gemeten en het aantal knoppen dat afvalt of niet uitkomt, wordt geteld. Door verschillende varia belen in te bouwen zoals het wel of niet voor het op de vaas zetten een uur köud water laten opzui gen, of het gebruik van bloemen die in verschillende rijpheidssta dia zijn geoogst, levert het onder zoek een schat aan informatie op. Swart gebruikt bij het onder zoek in tegenstelling tot veel an dere onderzoekers van houd baarheid, hele bossen bloemen. "Ik wil een indruk krijgen van een bos zoals die bij de consu ment op tafel staat. De houdbaar heid en sierwaarde van een pro dukt aan de hand van één bloem aflezen, ligt daarom niet in de lijn". Nagenoeg iedereen heeft wel 'een paar tips' om de houdbaar heid van snijbloemen te verbete ren. De een gooit 7-Up in het wa ter, de ander probeert het met een aspirientje of een scheutje chloor. Ook bekend is het met een speld doorprikken van de tulpestengel net onder de kop om het gaan hangen van de bloem te voorkomen. Swart is ervan overtuigd dat al deze 'tovermiddelen' soms een gunstig effect hebben op de houdbaarheid. "Een aspirientje zorgt voor een hogere zuurgraad van het water. De bacteriegroei wordt daardoor afgeremd, zodat de vaten van de stengel minder snel verstoppen. Chloor heeft hetzelfde effect en 7-Up of suiker geeft de bloem extra voedsel. Toch is de houdbaarheid in veel sterkere mate afhankelijk van de kwaliteit van het uitgangspro- dukt". De kwekers moeten volgens Swart doordrongen worden van de noodzaak de bloemen in het juiste stadium te oogsten. De handelaren moeten ervoor zor gen dat het transport en de ver handeling van de bloemen zo weinig mogelijk tijd in beslag ne men en onder optimale omstan digheden gebeurd. "De consument is als laatste schakel in de keten niet het minst belangrijk. We zouden de huisvrouwen en -mannen graag leren welke bloemen goed en welke minder goed zijn. Het la boratorium heeft echter geen voorlichtende taak in de richting van de consument. Al de kennis die wij hier opdoen, kunnen we daardoor niet rechtstreeks aan de consument overdragen. Dat is jammer, want houdbaarheidson- derzoek levert een schat aan praktische informatie op". MONICA WESSELING re oude wagens met een waarde van ongeveer honderdduizend gul den. De voertuigen stonden onder het plastic waardoor het bluswater al met al weinig schade aan de mo bielen toebracht. De brandmelding kwam om klokslag tien uur. Acht minuten la ter was het Alphense korps ter plaatse. Ondanks het smalle weg getje naar de boerderij was die goed bereikbaar omdat de toe gangsweg geheel vrij was. Om het brandend gebouw binnen te ko men, moest door brandweerlieden een deur met een boomstam wor den opengeramd. Later bleek dat een van de spuitgasten daarbij een ontvelde zij had opgelopen. De brand werd door ongeveer vijftig brandweerlieden van de blusgroepen uit het centrum en Zwammerdam met twintig stralen bestreden. Om 22.51 werd het sein 'brand meester' gegeven, waarna tot half twee 's nachts nog moest worden nageblust. De vijver achter het bedrijf Vapotherm zorgde voor voldoende voorraad bluswater. Geen van de omliggende gebouwen liep overi gens gevaar op. NOORDWIJK - In het uitgaans centrum van Noordwijk heeft de politie gisteren een 27-jarige auto mobilist uit Oegstgeest aangehou den. De man verkeerde onder in vloed van alcohol en was door het rode licht gereden. Bij zijn aanhouding bleek dat de auto waarin hij een ritje maakte was 'geleend', zodat hem ook joy riding ten laste werd gelegd. De man beschikte verder niet over een rijbewijs. Valkenburg koopt grond voor nieuw bejaardenhuis VALKENBURG - De gemeente Valkenburg koopt voor 560.000 gulden de percelen Hoofdstraat 19- 21 op van eigenaar Varkevisser. Daarmee heeft de gemeente de helft van de benodigde grond in handen voor de bouw van een be jaardenhuis. Met de andere eige naar wordt nog onderhandeld. Overigens is het nog lang niet ze- 'ker dat de Stichting Algemene Be jaardenoorden ook daadwerkelijk een bejaardenhuis in Valkenburg mag bouwen. Volgens burgemees ter C. Sinke heeft de gemeente al langer het plan om de gronden aan de Hoofdstraat op te kopen in het kader van de dorpsvernieuwing. Wanneer de grond niet wordt over gedragen aan de Stichting Algeme ne Bejaardenoorden, dan verkoopt de gemeente de percelen bijvoor beeld aan een projectontwikkelaar. Vanavond zal de raadscommis sie openbare werken zich om 19.30 uur buigen over de aankoop van de grond aan de Hoofdstraat. Dins dagavond neemt de raadscommis sie financiën de aankoop onder de loep. Sterk staaltje NIEUWKOOP - Bij een sport school op het industrieterrein in Nieuwkoop zijn zaterdagavond at tributen gestolen voor het beoefe nen van krachtsport. De waarde van de buit wordt geraamd op bij na twintigduizend gulden. Dieven hadden zich toegang tot het pand verschaft door een deur ruit in te gooien. De inbraak werd ontdekt door surveillerende agen ten van de Nieuwkoopse politie. WOUBRUGGE/RIJNSATER- WOUDE - De stort van verontrei nigd bagger en slib in het Braasse- mermeer is voor korte tijd uitge steld. Er blijkt geen hinderwetver gunning te zijn voor de overslag aan de Leimuidense Westerdijk van het uit de gemeente Wassenaar afkomstige slib. De aannemer is op zoek naar een andere overslag plaats. De bedoeling was om van daag met de dumping te beginnen. "Alle mogelijke instanties heb ben zich ermee bemoeid en toe stemming gegeven. Maar wanneer dan één bedrijf toch niet aan de re gels kan voldoen, moet je de stort afblazen", zegt adjudant J. Del haas, groepscommandant van de rijkspolitie te water. De rijkspolitie houdt toezicht op de stort in het Braassemermeer. De bagger is veelal a'fkomstig uit sloten, boezems en kleine vaarwe gen in de gemeente Wassenaar. Het slib wordt aangevoerd in gesloten vrachtwagens en overgeslagen in containers, die door een kraan wor den gelost in een schip. Eenmaal gearriveerd op de stortplaats, bo ven een van de diepe zandwinput ten op de bodem van de Braassem, verdwijnt de bagger via een klep of een schuif aan de onderzijde van de boot het water in. Stortgat De actievoerders tegen de stort van het vervuilde slib in het Braas semermeer blijven zich daar tot het uiterste tegen verzetten. Zaterdag morgen begaven de actievoerders zich in gezelschap van wethouder J. Haasbroek uit Woubrugge en ge meenteraadslid G. Bartels op de Braassem om te meten hoe diep het stortgat precies is. "Het ligt pre cies waar het op de kaart staat aan gegeven en ook de door het hoog heemraadschap opgegeven diepte van zestien meter klopt redelijk", aldus wethouder Haasbroek. In het Braassemermeer wordt al vanaf 1960 slib gestort. Volgens de actievoerders is het de vraag of de uit Wassenaar, afkomstige 5500 ku bieke meter daar nog bij kan. Met deze hoeveelheid zou het ook nog maar om een begin gaan, aangezien Wassenaar veel meer vervuilde grond wil verwijderen dan eerst was gepland. De om de Braassem liggende dorpen protesteerden aanvanke lijk tegen'de slibstort, maar trok ken hun bezwaren in toen het hoogheemraadschap aantoonde dat de vervuiling geen gevaar voor het milieu zou opleveren. De vuil- storting wordt uitvoerig gecontro leerd. Bezwaarschrift De actievoerders hadden zater dagmiddag een bijeenkomst met enige leden van provinciale staten, vertegenwoordigers van de milieu commissie Woubrugge en de streekcommissie. De activisten hebben besloten andermaal een bezwaarschrift in te dienen. Vol gens statenlid W. van den Berg (CDA) kan de stortvergunning on geldig worden verklaard op grond van de milieu-normen in het Rijn- saterwoudse bestemmingsplan. Eerder stelde Van den Berg al schriftelijke vragen over de bag ger- en slibstort aan gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Na de handtekeningenactie van vorige week in Woubrugge zijn in het weekeinde door een plaatselijk actiecomité ook in Rijnsaterwoude ongeveer vierhonderd handteke ningen tegen de vuilstort opge haald. MAANDAG 7 DEC. Lelden tweede concert serie 7. Vrou wen achter het klavier, Fania Cha- piro, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Ou de Vest. informatieavond over de herin richting van de Irenestraat. aan vang 20.00 uur in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade. fïn-de-siecle-cyclus van de stu dentenvereniging SSR, thema: de beeldende kunst aan het eind van de 19de eeuw, aanvang 20.00 uur in'het pand Hogewoerd 108. psychometrische seance door mevr. Nieuwenhuis uit Haarlem. Spiritisch Genootschap Leiden, zaal Lage Morsweg 14a, aanvang 20.00 uur. Verzamelaar" vanaf 19.00 i De Werf aan de Schoolstraat. DINSDAG 8 DEC. coholgebruik van anderen in hun nabije omgeving, Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, Lan ge Mare 45, opgave en informatie isch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Leiderdorp artistiek café, Kunstkring met optreden Paola Tuin, aanvang 20.30 uur in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. tentoonstelling van de Noordwijk se Pluimvee en Konijnenvereni ging, vanaf 19.00 uur, Pickéstraat WOENSDAG 9 DEC. Hillegom jaarvergadering var en Tuinbouwbond met Nijpels, aanvang 10.00 Treslong. Katwijk Adventszang mmv Evaiigelisa- tiekoor olv Jan Boonekamp, aan vang 20.00 uur in de Oude Kerk aan de Boulevard. vogeltentoonstelling in de Leid- se Buitenschool aan de Duinoord- weg, van 20.00 tot 22.00 uur. concert Katwijks Vrouwenkoor mmv organist Hans van Kruistum, aanvang 20.00 uur in de Dorps kerk in Katwijk aan de Rijn. 10.30 tot 12.00 i Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht 72. familievoorstelling 'Woutertje Pieterse cie.' door toneelgroep Theater, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. optreden van Dansgroep Re flex met drie nieuwe choreografie ën, aanvang 20.30 uur in het Lak- theater aan de Cleveringaplaats. 'Een portret van Claude Debus sy', concert in de Debussy-cyclus, aanvang 20.15 uur in de Kapel- Koning', door Dwart-jeugdtheater, aanvang 14.30 uur in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij de Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus met 'De dwerg achter de spiegel', voor kinderen vanaf 5. jaar, aan vang 14.30 uur, Cultureel Cen trum, Prinses Marijkelaan. DONDERDAG 10 DEC. lunchconcert door Paul Huyts, piano, werk van Van Beet hoven, Liszt, Debussy en Ravel, aanvang 12.45 uur in de Kap>el- zaal van K&O aan de Oude Vest. concert Toonkunstkoor in sa menwerking met Krasna Musica Delft, werk van Brahms, Bartok en Strawinsky, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8