Het is niet nodig datje erin gelooft. Het werkt gewoon Commissie AZL boos afgetreden Herb Health betrekt nieuw pand in Breestraat Man vernielt politiewagen Jongen schiet zichzelf door adamsappel Leiden krijgt vier ton van provincie Bij inbraak in winkel 30 mille buit Brand in huis Churchilllaan Zeeheldenbuurt maakt opnieuw bezwaar tegen wijkcontainers LEIDEN - "Mensen zijn veel meer bezig met hun eigen ge zondheid. Zij zoeken hun ei gen weg en laten zich niet meer uitsluitend en alleen leiden door de huisarts. Zij gaan zelf op zoek naar na tuurgeneeswijzen. Niet al leen om van kwalen af te ko men, maar ook om ze te voor komen en om gewoon een lang en gezond leven willen hebben". Bedrijfsleider B. de Graaff van Herbs Health spreekt nadrukkelijk niet van alter natieve geneeswijzen, want dat is voor hem een onaan vaardbare typering van het werk waarmee hij bezig is. Dat woord alternatief is hem te beladen, geeft voor hem te veel aan dat het gaat om een circuit dat kan worden inge schakeld als de 'oude' ge neeswijzen van huisarts en ziekenhuis falen. "Niks alter natief, het is gewoon een ma nier van leven, een levensbe schouwing". Deze week heeft Herbs Health een nieuw pand aan de Breestraat 89 betrokken, daar waar tot voor kort een juwelier was gevestigd. Het nog geen twee jaar geleden gestarte bedrijf is letterlijk uit zijn voegen gebarsten. Van een ruimte van enkele tientallen vierkante meters is het bedrijf nu gehuisvest in een pand waar het de be schikking heeft over een paar honderd vierkante meter. En dat is nodig ook. De toeloop is groot en De Graaff ver wacht dat de klantenkring verdrievoudigt. Assortiment Er bestaat nu ook gelegenheid om het gezondheidscentrum uit te bouwen. Want in het pand is niet alleen een winkel gevestigd, maar ook tal van specialisten werkzaam op het gebied van na tuurgeneeswijzen: phytothera- pie en homeopathie (geneesmid delen op basis van plantenex tracten), iriscopie (lichamelijke afwijkingen opsporen door naar onregelmatigheden in de iris te kijken), hand- en nageldiagnos tiek, kinesiologie (spiertesten om 'blokkades' in het lichaam te ontdekken), orthomoleculaire voedingsadviezen (vitamines, mineralen), psychotherapie, ma nuele therapie en acupunctuur. De winkel is een soort drugsto re waar tal van zaken verkrijg baar zijn. De Graaff somt op "Boeken voor mensen die er een bepaalde levensbeschouwing op nahouden, kruiden, vitamine- en natuurvoeding, natuurcosmeti- ca, tarotkaarten, pendels, half edelstenen en zogenaamde New Agemusic. Dat is een tikkeltje occulte muziek die kan worden gebruikt voor uiteenlopende doelen: van meditaties tot ach tergrondmuziek in wachtka mers". Tot het assortiment beho ren ook waterzuiveringsappara ten want het water zoals dat uit de kraan komt is kennelijk niet zuiver genoeg. Verder is in de winkel ook een cadeaushop on dergebracht. Reformvoedsel is eveneens verkrijgbaar in de nieuwe zaak aan de Breestraat, maar De Graaff wil zeker niet als reform winkel worden aangeduid: "Het is maar een onderdeel van ons brede assortiment. Reformwin kels roepen bij mij associaties op met mensen met geitenwollen sokken uit de jaren zeventig die zich nadrukkelijk alternatief be zighouden. In onze filosofie past zo'n beeld bepaald niet". Lekker voelen Dat wmkel en gezondheids centrum aan elkaar zijn gekop peld, daarover is door bedrijfslei der De Graaff en de zeven andere mensen die er werken nage Een aantal medewerkers van Herbs Health in de winkel: (vlnr) bedrijfsleider De Graaff, Carla Verha gen en Rob ter Haar. (foto Henk Bouwman) dacht. De winkel is eigenlijk een soort opstapje naar de natuur geneeskundigen. "In de winkel staat speciaal opgeleid personeel dat als verbinding fungeert tus sen winkel en gezondheidscen trum. Bezoekers krijgen alle tijd en aandacht en als dat nodig is worden ze 'doorverwezen' naar een van de natuurgeneeskundi gen". Een eerste kennismaking van ongeveer een half uur kost 40 gulden. Vervolgbehandelingen kosten circa 60 gulden voor een Een aantal mensen kijkt vol gens De Graaff nog scheef aan te gen natuurgeneeswijzen. Vooral voor hen kan zo'n combinatie van winkel en gezondheidscen trum een vergemakkelijking be tekenen Herbs Health binnen te stappen. "Veel mensen den ken nog steeds dat je in de me thoden moet geloven omdat het anders geen effect sorteert. Maar dat is onzin: het werkt gewoon". "Je lekker voelen in je li chaam. Dat is het centrale thema van winkel en gezondheidscen trum. En daartoe is het noodza kelijk dat de mensen bepaalde stoffen en therapieën ondergaan die dat lekkere gevoel stimule ren of klachten of blokkades in het lichaam verhelpen; stress en lichaamsklachten voorkomen". Herbs Health, een Leids be drijf waaraan gekoppeld een groothandel voor heel Neder land, is ook bezig met de promo tie van Life Exstantion, een door de eveneens uit Leiden afkom stig professor J. Defares ontwik kelde methode. "Die methode komt er op neer dat alle mensen die vanaf jonge leeftijd bepaalde middelen gebruiken in principe 130 jaar kunnen worden". Dat het bedrijf in de Breestraat is gebleven, is volgens De Graaff nooit een punt van discussie ge weest. "Wij zijn gewoon pro- Breestraat", aldus de bedrijfslei der die daar kennelijk goede za ken doet en betere zaken ver wacht. Na uitstel verkiezingen: LEIDEN - De verkiezingscom missie van de medezeggenschaps raad van het Academisch Zieken huis stapt op. De commissie is het niet eens met het feit dat bestuur en directie van het AZL hebben be sloten een nieuwe verkiezingscom missie in te stellen en dat de verkie zingen voor de medenzeggen- schapsraad met twee maanden zijn uitgesteld. Ook is de commissie, die tot taak had om de verkiezingen voor de medezeggenschapsraad voor te be reiden, verbolgen over het feit dat een en ander via het AZL-bulletin bekend is gemaakt. "Wij zijn nota bene door het bestuur zelf be noemd", zegt S.AM. Schermer Voest, de voorzitter van de verkie zingscommissie. LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden, nadat hij in de Nieuwstraat vernielingen aan een politiewagen had aange richt. Een auto blokkeerde daar de straat, wat veel getoeter van auto mobilisten opleverde. Toen de po litie arriveerde, begon de Leide naar zich met de zaak te bemoeien. Hij bedreigde agenten, brak een spiegel van de politiewagen af en gooide die tegen de auto. De man werd aangehouden, maar trachtte de zaak af te kopen door 250 gulden te bieden. Daar trapten de agenten echter niet in. De man is ingeslo ten. De auto die de straat blokkeerde is door de politie aan de kant gezet. LEIDEN - Een 16-jarige Leidenaar is vrijdagavond gewond geraakt toen hij in zijn woning aan de Arendshorst vol trots een lucht drukpistool aan zijn vriendin liet zien. Met veel bravour zette hij het wapen met de mededeling "Kijk maar, het is niet geladen" tegen zijn adamsappel en haalde de trek ker over. Het wapen was echter wèl geladen en het kogeltje ging dwars door zijn adamsappel heen. Met de EHD is hij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is zondagochtend vroeg opgepakt, nadat hij bij een supermarkt in de Kopermolen had ingebroken. De man was, na een inbraakmelding, op heterdaad door de politie be trapt. Hij had zich meester ge maakt van een hoeveelheid sigaret ten, after shave en haarbandjes. Met een baksteen had hij een win kelruit ingegooid. De nieuwe commissie staat on der voorzitterschap van het hoofd personeelszaken. "Die man wist nog van niets. Ook de huidige over legorganen, die in de nieuwe com missie zitting moeten nemen, wa ren daar met van op de hoogte ge bracht", aldus Schermer Voest. De inmiddels afgetreden voorzit ter vermoedt dat het uitstel van de verkiezingen op advies van het Stafconvent (de artsen) is gebeurd. De artsen (tezamen 800 van de 5000 personeelsleden vormend) streven naar een sterke vertegenwoordi ging in de raad, die 21 leden gaat tellen. De artsen streefden naar een sterke vertegenwoordiging in de raad, volgens Schermer Voest om dat onder meer de honorering van specialisten een 'hot item' is. Door het gevolgde systeem met kieslijs ten leek dat ook mogelijk, omdat de extra stemmen op de 'lijsttrek kers' overgaan op degenen die la ger op de lijst staan. Zijn er dus om gekozen te worden 200 stemmen nodig en krijgt iemand er 300, dan vallen de 100 extra stemmen wel toe aan dezelfde lijst. "Iemand die voor de artsen veel stemmen leek te gaan halen, schreef zich echter over op een an dere lijst. Het Stafconvent wilde toen weer met een nieuwe lijst ko men. Ze meldden dat echter tien minuten na de officiële sluitings tijd. Ik heb die nieuwe lijst dan ook geweigerd", zegt Schermer Voest. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een subsidie gekregen van ongeveer vier ton uit het provinci aal werkgelegenheidsfonds. Van dat bedrag is 290.000 gulden be stemd voor het opknappen van de Kleine Havenbrug. Deze monu mentale brug (tussen Havenplein en Kalvermarkt) is in 1981 al ge deeltelijk vervangen door een noodbrug omdat de oorspronkelijk verbinding werd verboden voor auto's. Leiden krijgt bovendien 65.000 gulden om het herintreden op de arbeidsmarkt van vrouwen in tech nische beroepen te stimuleren. Het Centrum Vakopleiding voor Vol wassenen (CVV) krijgt ook nog eens 3500 gulden om apparatuur aan te schaffen. Voor het opknappen van enkele sportaccommodaties is 40.000 gul den beschikbaar. Het gaat hierbij vooral om het verbeteren of ver nieuwen van hekwerken. Van het geld worden er verbeteringen aan gebracht bij de entree van het sportveld van Roodenburg, op de Kikkerpolder en bij de atletiek baan in de Leidse Hout. LEIDEN - Bewoners van de Zee heldenbuurt hebben opnieuw ge protesteerd tegen de aanwezgheid van wijkcontainers in hun buurt. De bewoners willen dat op die plaatsen waar de minicontainer niet kan worden ingevoerd, het ou de vuiliszakken-systeem weer wordt gehanteerd. De bewoners protesteerden al eerder, maar kre gen geen antwoord op hun protest brief van het gemeentebestuur. De bewoners willen dat eerst de buurt wordt gerenoveerd. In het 'Stadsvernieuwingsplan Zeehel denbuurt' is voorzien in de aanleg van een aantal achterpaden. Als die paden zijn gerealiseerd, is invoe ring van de minicontainer moge lijk. "Daarna kan bekeken worden of voor de overige plaatsen in de wijk de wijkcontainer een serieus alternatief is", schrijven de buurt bewoners. In een protestbrief die vandaag aan wethouder Kuijers (die de ge meentereiniging in zijn portefeuil le heeft) is aangeboden, brengen de bewoners een aantal bezwaren te gen wijkcontainers naar voren. De containers blokkeren op sommige plaatsen de straat, waardoor kinde ren over de rijbaan moeten lopen; de containers zijn soms moeilijk bereikbaar en het vullen met afval gaat met lawaai gepaard. Daarnaast signaleert de buurt een aantal ongewenste effecten. Bewoners met een minicontainer die in de buurt van een wijkcontai ner wonen, gebruiken de minicon tainer niet. Kleine bedrijven lossen hun afval in de wijkcontainers, waardoor de capaciteit tekort schiet. Zelfs nu de gemeentereini ging de wijkcontainers dagelijks leegt. "Er zijn kortom voldoende rede nen om de proef met wijkcontai ners als mislukt te beschouwen", schrijft de buurt in haar tweede protestbrief. Wethouder Kuijers heeft inmiddels toegezegd de eer ste brief van de bewoners te beant woorden. LEIDEN - Uit een winkel voor or thopedische artikelen aan de Nieu we Rijn zijn in de nacht van don derdag op vrijdag cheques en geld voor een totaal aan 30.000 gulden gestolen. De dieven hadden een ruit uitgenomen en het hele pand doorzocht. Uit de kassa in de win kel werden geld en cheques ont vreemd. Ook werd geld uit een geldkistje meegenomen. Een deel van de gestolen che ques is in de nacht van zaterdag op zondag verscheurd teruggevonden op de Beestenmarkt. Toen de poli tie daar gisteren bij daglicht ging zoeken, vond zij nog een aantal van de diefstal afkomstige cheques. LEIDEN - De brandweer heeft za terdagochtend vroeg een binnen brand gedoofd in een huis aan de Churchilllaan. De brand is ont staan in de woonkamer, doordat een voetenbankje vermoedelijk te dicht bij de brandende kachel stond. De bewoonster kon tijdig het pand verlaten. De woonkamer is geheel uitgebrand. Terwijl de familie bezig was pak jesavond te vieren, ontstond zater dag omstreeks kwart over zes brand op de zolder van een huis aan de Rijnsburgerweg. De gealar meerde brandweer had de brand, die inmiddels uitslaand was gewor den, snel onder controle. Vermoe delijk is de brand ontstaan toen de open haard-pijp oververhit raakte. LEIDEN - De politie heeft zater dagavond moeten ingrijpen bij een vechtpartij in café Den Uyl van Hooglandt aan de Nieuwstraat. Een 27-jarige Leidse vrouw was da nig beschonken en, zoals vaker bij haar het geval is, méér dan dwars, aldus de politie. Ze maakte ruzie en vernielde 200 bierglazen. ADVERTENTIE VERKOOP STAGNEERT? Goede reclame kan de oplossing voor dit probleem zijn. Het enige erkende reclame bureau in Leiden kan u daar alles over vertellen. Vrijblijvend uiteraard. Bel Jan de Wilde 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A. Leiden. LEIDEN - Raadslid R. van Lint kliederde vanochtend wat met zand in peuterspeelzaal Kweenie in buurthuis de Stevenshonk. Van Lint deed dat niet omdat hij niets beters te doen heeft. Hij deed dat in het kader van de Thema-avond, De Jonge Socialisten in de Par tij van de Arbeid, afdeling Lei den, houden woensdag een the ma-avond onder de titel 'PvdA en WD, een locaal huwelijk met landelijke pretenties?' Medewer king verlenen fractieleden van PvdA en WD. Plaats van hande ling is het Gulden Vlies aan de Breestraat aanvang 20.00 uur. Theatergroep De politieke theatergroep Fo rumtheater Manesgein brengt woensdag in buurthuis Op Eigen Wieken voor vrouwen het pro gamma 'Achter de schermenop de planken. Het stuk gaat over een revuegroep van vier vrou wen, van wie er één het niet eens is met de gang van zaken. De voorstelling begint om 20.00 uur, het buurthuis staat aan het Val kenpad 2. Film In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade wordt woensdag een filmochtend voor vrouwen gehouden. Vertoond wordt 'La historica Official', een film die speelt in het Argentinië van eind jaren zeventig, begin jaren tach tig. Centraal staan de 'dwaze moeders'. De film begint om 9.30 Lezing 'Computerkunst en creativi teit' is de titel van de lezing die R.P. Berg van het koninklijk con servatorium Den Haag woens dag houdt bij het Studium gene rale van de Leidse universiteit. Plaats van handeling is het Cen trale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1, aanvang 20.00 uur Wenen In 'Pandje 65', het dienstencen trum Binnenstad aan de Hoge- woerd 65, wordt donderdag een reisverhaal over Wenen verteld. Aanvang 14.00 uur. Staalwijk De christelijke wijkvereniging Staalwijk houdt zaterdag een ex positie-verkoop van olieverf schilderijen, waarvan de op brengst onder meer ten goede komt aan de exploitaitie van het wijkcentrum. Plaats van hande ling is gebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45, aanvang 14.00 Kredietbank In verband met de recente ver huizing naar de Breestraat 24 houdt de gemeentelijke Krediet bank vrijdag open huis van 15.00 tot 17.00 uur. Wethouder P. Bor- dewijk (financiën) verricht tij dens het open huis de officiële opening. internationale vrijwilligersdag. De Leidse vrijwilligerscentrale had de Leidse gemeenteraadsleden gevraagd vandaag enkele uren vrijwilligers werk te verrichten. <roto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7