Statiegeld opblik kan snel 'Het is om te huilen' de voorraad strekt. Massaal protest van Turken tegen Duitse visumplicht 'Crèche neemt komende jaren een hoge vlucht Nijmeegse naar rechter vanwege schoolgeld zoon Politie deelt pamfletten uit voor moord Terneuzen 'Snel minder ziekenhuisbedden' CDA en WD: vissersvloot hoeft minder in te krimpen MAANDAG 7 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Voor de Vara-radio zei Verbove dat hij op het ogenblik besprekingen afrondt met Scandinavische leve ranciers van inzamelmachines, die in Nederlandse winkels moeten komen te staan. Volgens Verbove heeft hij met het Nederlandse be drijfsleven al overeenstemming bereikt over het statiegeld. In Ne derland gaan jaarlijks ongeveer 350 miljoen blikjes over de toonbank, in de verhouding 60 procent ver tind staal en 40 procent aluminium. Aangezien de hergebruikwaarde van aluminium hoger is dan die van staal, verwacht Verbove dat de aktiviteiten van zijn nieuwe firma zullen leiden tot een verdere ver schuiving naar aluminium. Hij is op het idee gekomen door te kijken naar Zweden, dat al jaren een dergelijk systeem kent. Daar komt procent 80 procent van de blikjes retour. Dat is volgens Ver bove niet haalbaar met het huidige Nederlandse systeem, waarbij ge probeerd wordt blik terug te win nen uit huisvuil. Praktisch gezien ziet het plan er als volgt uit: winkeliers dienen zelf AMSTERDAM (ANP) - Bedrijfs gerichte kinderopvang hoort niet thuis in de softe hoek, maar zal zich ontwikkelen tot een normale vorm van dienstverlening aan bedrijven op dezelfde manier als bijvoor beeld uitzendbureaus en organisa tie-adviesbureaus. Directeur Ver- nooij van de stichting Kinder Op vang Nederland (SKON) zei dat vandaag tijdens het congres 'de re latie tussen kinderopvang, emanci patie en werkgelegenheid' in Am sterdam. SKON is één van de instellingen die probeert een goede en profes sionele kinderopvang in Neder land op te zetten en te stimuleren. De stichting opende sinds ze twee jaar geleden van start ging, in totaal Binnenland kort Raketten Het rakettenakkoord dat Reagan en Gorbatsjov morgen in Washing ton ondertekenen, betekent voor de Bergense familie Van Griethuy- sen dat ze weer gas krijgen. De fa milie trok uit protest tegen de plaatsing van nieuwe kerraketten 5,72 gulden (een cent voor elke pershing-2 en kruisraket) van de BTW op de energierekening af, waarop het energiebedrijf ander- halfjaar geleden het gas afsloot. De familie zal nu het achterstallige geld betalen. Huursubsidie Het PvdA-kamerlid De Pree wil niet dat de uitgaven van de huur subsidie aan een maximum wor den gebonden omdat huurders daarmee worden gediscrimineerd. De Pree vergelijkt de huursubsidie met de belastingaftrek voor ko pers: "Daar wordt ook geen stop opgezet als er plotseling 10.000 mensen meer dan geraamd een huis hebben gekocht, terwijl dat de fiscus behoorlijk in inkomsten scheelt". De Pree vreest dat huur woningen op deze manier uit de markt geprijsd zullen worden en dat er leegstand ontstaat. Hypotheek De Postbank heeft als eerste de hypotheekrente verlaagd als ge volg van de recente discontoverla ging. De verlaging varieert al naar gelang de looptijd van de hypo theek van 0,2 voor de kortlopende hypotheken tot 0,4 procent voor de hypotheken voor langere tijd. Ontvoering De Amsterdamse politie heeft na de televisie-oproep van vrijdag avond ruim 200 tips gekregen over de ontvoering van de toneelspeler Jules Croiset. De meeste hebben betrekking op de auto, een Citroén DS, waarin Croiset is ontvoerd. Er zijn ook tips bij over de identiteit van de daders, vermoedelijk twee mannen en een vrouw. De gouden tip, die de politie op het spoor van de daders moet brengen, is nog niet aangetroffen. voor ongeveer 8000 gulden een in- zamelmachine aan te schaffen, die de blikjes accepteert, daarvoor een dubbeltje afgeeft en het blikje in een plastic zak stopt, nadat hij het heeft samen geperst. De blikjes worden dan gesorteerd op staal en aluminium en gaan vervolgens naar hoogoven of smelterij. Voor elk blikje krijgt de winke lier een kleine vergoeding en Ver bove verwacht dat de aanschaf van de inzamelmachine er binnen on geveer een jaar uit is. Volgens hem zijn de machines te vergelijken met de flesinzamelaars die nu al in veel winkels staan en die voor een groot deel ook uit Scandinavië afkomstig zijn. Uiteraard heeft hij zijn bedrijf in het leven geroepen om winst te ma ken, maar Verbove wijst erop dat zijn nieuwe vorm van dienstverle ning van belang is voor het milieu en het hergebruik van grondstof fen. Hij is van plan om, net als zijn Zweedse tegenhanger, jaarlijks een deel van de winst uit te keren aan milieu-organisaties als Green peace. 16 kinderdagverblijven in Neder land (waar plaats is voor totaal 400 kinderen) en het is de bedoeling dat het er in 1989 ruim 30 zijn. Ook heeft de SKON plannen voor een deelproject, waarbij kinderdagver blijven worden opgericht in kleine re gemeenten, waar nog weinig of geen kinderopvang bestaat. Deze verblijven moeten in de vorm van een zogenoemd 'public-private partnership' - waarin zowel ge meenten als het bedrijfslevën deel nemen - worden gegoten. Het voor deel van deze opzet is volgens Ver- nooij dat het de gemeente niet al te veel geld kost om kinderopvang te creëren, terwijl ook werkgevers ge bruik kunnen maken van een voor ziening die anders vanwege de kleinschaligheid niet tot stand zou kunnen komen. Bovendien ontstaat zo nieuwe werkgelegenheid. Tot 1990 komen in ongeveer 100 gemeenten op de 'SKON-deelproject-leest' ge schoeide kinderdagverblijven van de grond, zo schat Vernooij. Dat betekent 600 nieuwe volledige ar beidsplaatsen en 1800 kinderop vangplaatsen. Ook minister De Koning (sociale zaken en qerkgelegenheid) wees in zijn opening van het congres op het belang van goede kinderopvang. Onderzoek heeft volgens hem uit gewezen dat ongeveer de helft van de moeders met kinderen tot vier jaar wel wil werken, maar dat slechts een kwart daadwerkelijk een baan heeft. Het tekort aan kin deropvang, aldus de minister, wordt geschat op 70.000 tot 160.000 plaatsen voor kinderen onder de vier jaar. Geldingsdrang BEVERWIJK (ANP) - De politie in Beverwijk heeft een 20-jarige man uit Beverwijk aangehouden, die heeft bekend als beveiligingsbe ambte branden te hebben gesticht en inbraken in scène te hebben ge zet. Volgens de politie pleegde de man de misdrijven om zich waar te maken tegenover zijn werkgever en zijn familie. De verdachte was werkzaam als particulier bewaker en stichtte tijdens zijn suveillances branden, gooide ramen in en ver zon inbraken. DEN HAAG (GPD) - De provin cies krijgen van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) nog slechts een jaar de tijd om concrete plannen in te dienen voor het ver minderen van het aantal zieken huisbedden met 12.000. Het stre ven is uit te komen op 3.4 zieken huisbed per 1000 inwoners. Dat moet volgens Dees begin jaren '90 zijn bereikt. Voor de Tros-radio zei Dees za terdag dat in 1990 het aantal zie kenhuisbedden met 8000 moet zijn verminderd. In Zeeland is de ver mindering al een feit. de proble- TERNEUZEN (GPD) - De ge meentepolitie van Terneuzen heeft zich gisteren met een pamflet tot de passagiers van de veerboot Perkpolder-Kruiningen gericht om nadere gegevens te verkrijgen over de moord op twee prostituées in Terneuzen. De politie wil hier mee de mogelijkheid onderzoeken of de daders vorige week de zon dagboot hebben gebruikt als vluchtroute. Vanaf 16.30 uur tot in de late avond deelden politiemensen in burger de pamfletten uit op de veerboot. In de brief worden alle passagiers die vorige week zondag van de veerpont gebruik hebben gemaakt opgeroepen zich bij de politie in Terneuzen te melden. De men liggen voornamelijk in de gro te steden in de Randstad, Brabant en Limburg. Dees zei dat niet al leen gekeken moet worden naar de vermindering van het aantal bed den maar ook naar het terugbren gen van het aantal specialismen in ziekenhuizen. De voorkeur van Dees gaat uit naar het sluiten van hele ziekenhuizen of afdelingen in gebieden waar nog een overcapaci teit is. In januari wil Dees een versnel ling aanbrengen in de beddenre ductie. Dit is volgens hem moge- oproep bevat behalve de namen ook de pasfoto's van de twee Domi nicaanse vrouwen, die vermoede lijk vorige week zondagavond of zondagnacht met messteken om het leven zijn gebracht. De politie hoopt dat het initiatief meer schot zal brengen in het on derzoek. Politiewoordvoerder Siersema ziet de voortvarende poli tieactie als een 'geëigende weg' voor de Terneuzense affaire. "In andere gebieden in Nederland zou de politie zich wellicht wenden tot het programma Opsporing Ver zocht. Wij zitten hier evenwel in een apart stuk van Nederland en dat vereist nu eenmaal ook een aparte aanpak". lijk, omdat patiënten inmiddels ge middeld steeds korter in het zie kenhuis liggen. De meeste zieken huizen hebben mede daardoor thans een bezettingsgraad van 75 tot 80 procent. De staatssecretaris zal donderdag het door het parle ment van hem geëiste overleg voe ren met de geneesmiddelenfabri kanten om te komen tot verminde ring van de kosten. Hij wil uitko men op een verlaging van de medi- cijnkosten van 535 miljoen gulden. Deze kosten stijgen nog met 8 pro cent per jaar en dat vindt Dees on verantwoord. BERGH/AUTOWEG (GPD) - Ruim 1000 Turken uit alle delen van ons land hebben zaterdag bij de grenspost Bergh-Autoweg ge demonstreerd tegen de visum plicht die West-Duitsland hen op legt. Vijftig minuten lang blokkeer den zij de grensovergang in beide richtingen. Als de regering-Kohl in Bonn geen gehoor geeft aan hun eis tot afschaffing van de visum plicht, volgen er op zeer korte ter mijn acties, zo kondigden de Tur ken aan. De rijkspolitie leidde het grens verkeer om via de grenspost bij 's- Heerenberg. De demonstranten protesteerden met spandoeken en gescandeerde leuzen tegen het naar hun oordeel 'oneerlijke visumbeleid van de Bondsrepu bliek'. Een woordvoerder van een groot aantal Turkse arbeidersorga nisaties in Nederland, zei dat men de demonstratie had georgani seerd uit protest tegen de visum plicht bij inreis en doorreis in West- Duitsland. Daarmee worden vooral Turken die hun familie in hun ge boorteland wensen te bezoeken, elk jaar weer gedupeerd. Het ver krijgen van een visum neemt soms lange tijd in beslag. Inwoners van Nederland, afkom stig uit een land buiten de Europe se Gemeenschap, kunnen de Bondsrepubliek alleen in met een visum. De Turken eisen dat de Westduitse regering in Bonn deze visumplicht afschaft. "De inwo ners van alle EG-landen die in deze landen geboren zijn, hebben ook geen visumplicht". In het kader van het streven naar vrijer grensverkeer tussen de EG- lidstaten, moet dit vrije grensver keer ook voor EG-inwoners gelden die niet in een van de lidstaten ge boren zijn, aldus Turkse woord voerders. Volgens opperwachtmeester Laarakker zijn de Turkse demon stranten zaterdagmiddag de West duitse Bundesgrenzschutz niet ge passeerd. De ruim duizend demon stranten waren via de rijksweg A12 naar de grens gereden. Enige hon- NIJMEGEN - De Arnhemse rechtbank krijgt vandaag een uniek kort geding op zijn bord. De Nijmeegse mevrouw Stoer wil via de rechter haar ex-man dwingen om mee te betalen aan de studie van haar 20-jarige zoon Theo den Hartog. De weigering van de in middels gepensioneerde vader door Ed van Ham heeft ertoe geleid dat de 1030 gul den lesgeld voor Theo niet is be taald. Dinsdag kreeg Theo van di recteur Van Goosen van de Streek school voor Kort Middelbaar Be roepsonderwijs in Nijmegen te ho ren dat er voor hem voorlopig geen plaats meer is op school. Hij is weer welkom als de totale 1030 gulden is ontvangen. Zijn moeder zegt er alles aan ge daan te hebben om het benodigde geld op tijd bij elkaar te krijgen. Het is haar niet gelukt. Ook wilde de school niet ingaan op een door haar voorgestelde betalingsrege ling. Deze zou inhouden dat het to tale bedrag pas na de fatale datum van 1 december voldaan zou zijn. In de loop van dit schooljaar heeft mevrouw Stoer stukje bij beetje 730 gulden bijeen weten te schrapen. Ondanks de getoonde goede wil, kent de KMBO-school waar Theo in de tweede klas een opleiding tot timmerman volgt geen genade. "Regels zijn regels", reageert pro jectleider Jansen van het KMBO. "Wij hebben van het ministerie de taak van incassobureau opgelegd derden meters voor de grens, bij een tankstation, verzamelden zij zich om massaal in de richting van de slagbomen op te trekken. De demonstratie kreeg snel het karakter van een blokkade. Zowel het inreis- als het uitreis-verkeer moest via 's-Heerenberg worden omgeleid. Douane, marechaussee en de Westduitse grensbewaking HILVERSUM (ANP/GPD) - CDA en WD willen dat minister Braks (landbouw en visserij) de Neder landse vissersvloot aanzienlijk minder hard aanpakt. De rege ringsfracties vinden dat de capaci teit met zo'n 120.000 pk moet wor den teruggebracht, 40.000 pk min der dan de minister voor ogen staat. De Tweede Kamer spreekt van daag met de minister over het vis serijbeleid, maar WD-kamerlid Te Veldhuis liet zaterdag voor de Tros-radio weten dat wat hem be treft de vlootreductie ergens moet uitkomen tussen wat Braks heeft voorgesteld en wat de vissers zelf redelijk vinden (95.000 pk). Ook de CDA'er Nijland zei te kunnen in stemmen met een vermindering van rond 120.000 pk. Hij stelde dat de in jaren opgebouwde overcapa citeit niet in een jaar kan worden teruggebracht. De PvdA'er Kosto daarentegen betuigde zijn steun aan Braks. Een stevige sanering is volgens Kosto de enige mogelijkheid om de pro blemen rond de overcapaciteit af doende aan te pakken. Het tijdelijk opleggen van een deel van de vloot, zoals CDA en VVD willen, is vol gens de PvdA geen goede oplos sing. Kosto verwacht niet dat er een aanzienlijke verhoging van de vangsthoeveelheid voor de Neder- gekregen. Een taak die we volgens de regels moeten uitvoeren. Moge lijk dat door zo resoluut op te tre den, deze regels in de toekomst versoepeld worden". Dinsdag 1 december werd Theo, met nog drie leerlingen, de toegang tot de lessen ontzegd. Hij zit nu moedeloos thuis. "Ik had het juist zo naar mijn zin", zegt hij niet be grijpend. De rechter wordt nu ge vraagd de vader, voormalig onder- offier bij de Landmacht, tot het meebetalen van de studiebijdrage te dwingen. Heel erg De moeder van Theo: "Wat hier gebeurt is heel erg. Ik vind het al verschrikkelijk dat deze zaak zo in de publiciteit komt. Maar ik kan niet anders handelen. Mijn zoon moet weer naar school. Daar gaat het om". Mevrouw Stoer zegt graag te wil len betalen. "Maar ik heb het geld niet. Zelf geniet ik een bijstands uitkering. Recht op kinderbijslag heb ik niet. Iedereen kan toch be grijpen dat ik niet zomaar een paar honderd gulden kan ophoesten". Dat Theo van school is gestuurd, aldus mevrouw Stoer, is te danken aan zijn vader. "Vorig jaar kreeg Theo een basisbeurs van 457 gul den. Als die situatie was blijven be staan, dan hadden we het lesgeld best kunnen betalen. Maar Studie financiering in Groningen wilde in zicht hebben in het inkomen van de vader. Deze weigerde zelfs ook maar een papier in te vullen. Hij wil er niets mee te maken hebben. Ver scheidene keren heb ik heb aange tekende brieven gestuurd. Maar hij grepen, vanwege het vreedzame karakter van de blokkade, niet in. Sinds december 1986 bestaat in de landen van de Europese Gemeen schap het vrije doorgangsrecht. Ie dereen met een geldig grensdocu- ment kan vrij reizen tussen de EG- landen. Duitsland en Frankrijk ei sen echter een visum van inwoners van EG-landen die afkomstig zijn uit een niet-EG-land. landse vissers in zit de komende ja ren. Alle partijen waren het eens met Braks dat de scholvissers die hun quotum niet hebben kunnen opvissen, daarvoor geen financiële vergoeding moeten krijgen. Ze moeten hun schade vergoed krij gen door een grotere vangsthoe veelheid volgend jaar. Braks kreeg enige weken gele den in Brussel tijdens een EG-bij- eenkomst te horen dat de Neder landse vissersvloot 170.000 pk te rug moet. Bemiddeling in vrachtconflict ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Van der Doef van Vlissin- gen heeft zich in principe bereid verklaard als bemiddelaar op te treden tussen de schippersbonden ASV en ONS en de verladersorga nisatie EVO. Het conflict tussen de schippers en de verladers spitst zich toe op de eis van de schippers dat verladers niet meer zelf voor een deel van hun transporten ver zorgen, maar alle vrachten aanbie den op de schippersbeurzen. Van der Doef zal zich eerst verdiepen in tal van schriftelijke stukken die de ruziënde partijen hem hebben toe gezonden. antwoordt nergens op. Het is toch verschrikkelijk". Doordat de vader niets van zich liet horen, schatte het bureau Stu- diefinanciëring de bijdrage die pa voor zijn kind zou moeten voldoen. Door de lange administratieve weg in het afgelopen leerjaar, bleef Theo zijn basisbeurs behouden. Totdat Groningen genoeg kreeg van pa. Het bedrag dat de vader zou moeten betalen werd geschat en di rect ingehouden op de studiebeurs van de toekomstige timmerman. Daarop werd nog eens het bedrag ingehouden dat hij vorig jaar vol gens deze redenering te veel zou hebben ontvangen. Theo krijgt nu maandelijks een bedrag van 63 gul den overgemaakt. Onrecht De Nijmeegse advocaat Schenke is van mening dat hier een groot onrecht gaande is. Hij wil zich tot het uiterste inspannen deze zaak in het voordeel van zijn cliënt te laten uitvallen. Over hoe de uitspraak van de rechtbankpresident zal zijn. kan hij alleen maar gissen. Een der gelijke zaak als deze is voor zover bekend nog niet eerder in een rechtszaal besproken. Wel staat een bijna identiek geval binnen kort de rechtbank in Den Bosch te wachten. Mevrouw Stoer tot slot: "Er lo pen zoveel jongeren bij huis die niet verder willen leren. Mijn zoon wil dat wel, maar mag dat niet. Het verschil tussen goed geschoold de maatschappij ingaan en aan de slag proberen te komen als onge schoold arbeider is slechts 300 gul den. Het is om van te huilen". Plan voor dubbeltje retour per 1 mei HILVERSUM (ANP) - Met ingang van 1 mei volgend jaar zou er statiegeld van een dubbeltje op blikjes van bier en frisdrank kunnen komen. Doel hiervan is meer staal en aluminium beschikbaar te krijgen voor hergebruik. Het initiatief is afkomstig van J. Verbove, die ook directeur is van de volgende week op te richten firma Holland Blikre- tour. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse dierenambulance en brand weer hadden afgelopen zaterdag hun handen vol aan een poes die al twee dagen in een boom zat. De boom was te hoog om de poes eruit te halen. Daarom werd besloten het dier met een nevelstraal uit de boom te spuiten en op te vangen in een deken. Eenmaal in de deken beland, ging de poes er meteen weer vandoor, zijn redders enigszins onthutst achterlatend. (foto ANP» ADVERTENTIE ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3