'PvdA heeft mensen uit de praktijk nauwelijks gehoord Interview 'Pox Christien IKV op conferentie Pools Vredesberaad PAGINA 2 MAANDAG 7 DECEMBER 198; Schuivende Panelen typisch opgesteld door landelijke politici' DEN HAAG - Roel den Dunnen, de socialistische havenwethouder van Rot terdam, gaat de lijst af van coryfeeën die hun zegje hebben mogen doen bij het opstellen van het rap port 'Schuivende Pane len'. Illustere namen uit de wereld van wetenschap en cultuur passeren de re vue. "Het is weer als van ouds: veel intellectuelen, allemaal flinke lieden hoor, maar nauwelijks mensen uit de bestuurs praktijk". door Peter de Vries en Peter van Nuijsenburg "Wij schrijven natuurlijk geen uitgebreide artikelen waaruit zo'n commissie kan putten. Maar we maken wel werkweken van 60 tot 70 uur en zitten op onze manier ook aan het socialisme te rommelen. Daarbij missen we nog al eens respons uit de partij". Drs. Roel den Dunnen, tien jaar wethouder voor de Partij van de Arbeid in Rotterdam, heeft net een delegatie ontvan gen van vakbondsmensen uit de slepers wereld. Over een uur ko men de werkgevers van de sleep bedrijven hun visie geven op een nieuw havenconflict. Het socia lisme op plaatselijk niveau is bo venal praktisch en pragmatisch, zegt hij. Maar dat is geen reden om er - zoals binnen de PvdA ge- brukkelijk - geen acht op te slaan. Irritaties Terwijl de Haagse partijgeno ten al jaren in een toestand van machteloze oppositie verkeren. maakt de PvdA plaatselijk veelal de dienst uit. Aan de politieke ideologie van hun werk besteden de honderden wethouders en ge meenteraadsleden weinig tijd. Dat is voorbehouden aan de den kers van de partij. Bovendien is het nogal vrijblijvend: de schrale werkelijkheid van de macht ver draagt geen grootse beloften en glanzende toekomstbeelden. Joop Th.J. van den Berg, di recteur van het wetenschappe lijk bureau van de PvdA de Wiar- di Beekman Stichting, erkent de "flinke irritaties" die in de boe zem van de PvdA zijn ontstaan tussen kamerleden en partijge noten in het land. Op de wat lan gere termijn zal die scheiding der geesten tussen Haagse en plaat selijke socialisten niet zonder ge volgen blijven. De PvdA dreigt, aldus Van den Berg, terecht te komen in een zelfde situatie als de Italiaanse communisten. Van den Berg: "Als we niks doen, zullen we lokaal heel sterk staan, maai nationaal permanent in de oppositie zitten. Ik vind het niet verstandig daar voor te kie zen. Een andere mogelijkheid is dat we. als de Franse socialisten, werkelijk overal tegen in verzet gaan en al onze kaarten zetten op het bereiken van een linkse meerderheid. Dan kón het wel eens een hele tijd duren voor de PvdA weer in een regering komt". Als enige mogelijkheid om aan dit dilemma te ontkomen ziet Van den Berg vernieuwing en verandering van stijl. "We moe ten de maatstaven die in het plaatselijk bestuur worden aan gelegd. overplaatsen naar het Binnenhof. Dat betekent geen voorwaarden vooraf stellen bij coalitiebesprekingen, geen mini mumpakketten en ononderhan delbare strijdpunten, maar fat soenlijk onderhandelen. Het zal van de politici op landelijk ni veau nogal een ombouw ver gen" 'Schuivende Panelen' bevat, zo meent Van den Berg als éen der opstellers van het rapport, genoeg ingrediënten voor deze vernieuwing. Het enige dat Van den Berg en zijn commissie-ge noten zijn vergeten, is te infor meren naar de ervaringen van PvdA'ers die plaatselijk de prijs van de macht betalen Uitdagingen In 'Schuivende Panelen' zal men dan ook tevergeefs zoeken naar de conclusies die worden getrokken uit de bestaande prak tijk van socialistische gemeente politiek. Trefwoorden in de nota zijn de ernst van de wereldwijde milieu-verontreiniging, de indi vidualisering, de opmars van nieuwe technologieën, en de toe nemende internationale verwe venheid van de economie. Dat zijn, aldus Van den Berg, "trends en uitdagingen die van belang zijn voor het denken in sociaal democratische kring". PvdA-wethouder Den Dunnen zegt dat hij in Rotterdam nu al el ke dag te maken heeft met deze veranderingen. "Mijn voorgan gers spraken zelf met de haven baronnen. Ik heb te maken met een bedrijf als Exxon, dat hier 2,5 miljard investeert, maar waar het me twee maanden kost als ik een topman wil spreken. Op natio naal niveau kan geen enkel te genwicht worden geboden aan dergelijke concerns. Het enige wat je kunt doen is Europa ver sterken. Dat is onontkoombaar. We moeten ophouden te kiften met de Duitsers; per slot van re kening is Rotterdam de grootste Duitse haven". "We zijn hier al lang bezig met milieubeleid. De gemeente heeft de afgelopen jaren 10 miljoen uit getrokken voor wateronderzoek bij lozingspunten. Daarna heb ben we de 60 ergste industriële lozers benaderd met de bood schap dat, wanneer ze zo door Rotterdamse wethouder Den Dunnen: 'Het Binnenhof leutert altijd tegen zichzelf. gaan, de haventarieven omhoog moeten om het slib te zuiveren. Die bedrijven zijn dan wel bereid te praten over het staken van lo zingen voor het jaar 2000. Ik be doel maar: ik herken me op zo'n punt in 'Schuivende Panelen' Wij doen dat al, zonder hulp van de staat". Voor Rotterdam is de intro ductie van nieuwe technologieën geen naderende toekomst. "We zitten daar midden in. Een nor male lading gaat vergezeld van zo'n 500 documenten. Als je dat via telematica terug weet te bren gen tot een elektronisch docu ment, sta je enorm sterk. Het kost je alleen wel vreselijk veel banen". "We hebben uitgerekend dat er bij de telematica zo'n 13.000 tot 15.000 banen zijn betrokken. Wanneer je zo'n vernieuwing so ciaal niet goed opvangt, zetten de mensen de hakken in de grond, krijg je stakingen, en komt er niks van terecht. Als sociaal-de mocraat is dan je inbreng dat je het recht op scholing voor ieder een erkent, en dat je sociale ze kerheid garandeert voor mensen die uit het systeem vallen maar wel hun best blijven doen om een baan te vinden", aldus Den Dunnen. "De nationale staat is in veel opzichten een succes geweest", zegt Joop van den Berg. "Maar door de internationale ontwikke lingen en de veranderende hou ding van de Nederlandse burgers kan de staat steeds minder. Het is ook niet zo goed wanneer de overheid eenzijdig probert de maatschappij te beheersen. De speelruimte is heel beperkt". Den Dunnen drukt het plasti- scheruit: "Het Binnenhof leutert altijd tegen zichzelf en lult nooit eens met het Buitenhof. Wij wer ken, bouwen, en maken mensen werkloos". Solidariteit Roerende passages wijdt 'Schuivende Panelen' aan de in dividualisering van de Neder landse bevolking. Van den Berg: "Op dat gebied is er een inhaal manoeuvre gaande ten opzichte van de rest van Europa. Neder land is altijd in de greep geweest van de zuilen. Het verval van dat 'maatschappelijk middenveld' is gepaard gegaan met de opkomst van kleine informele eenheden. Dat betekent heel wat voor de or- gansatie van de politieke en maatschappelijke besluitvor ming, voor het inkomensbeleid, en voor zaken als arbeidstijdver korting. Je moet mensen nu veel meer mogelijkheden tot indivi duele arbeidscontracten geven. Daarom nemen we afscheid van de uniforme atv. Op een span doek zetten '25 uur' is eenvoudig, maar de oplossingen passen vaak niet op een spandoek". Den Dunnen: "Zeventig pro cent van de Rotterdamse huis houdens bestaat uit alleenstaan den of twee-persoonshuishou dens. Je ziet dat de mensen die vroeger leiding gaven aan de ver enigingen en het leven in de wij ken naar de betere buurten trek ken. De zaak verschraalt, verpau pert. Als je dat wilt keren, moetje mensen macht geven over hun eigen omgeving". "Dat hebben wij gedaan: bij voorbeeld bij een renovatie men sen veel meer beslissingen zelf laten nemen. Zo bied je een te genwicht aan te drastische indi vidualisering. Het wordt in 'Schuivende Panelen' allemaal mooi geanalyseerd, hoor. Maar je moet als socialisten wel een al ternatief formuleren". Permanente landelijke opposi tie en plaatselijke regeermacht óf wachten op de linkse meerder heid; 'Schuivende Panelen' moet de PvdA de weg wijzen tussen die twee vuren door. Van den Berg meent dat de PvdA zich moet profileren als een solide, 'regierungsfahige' coalitiepart ner, die samenwerking met CDA of WD niet schuwt. Immers: "De PvdA verkeert niet meer in de positie om de politieke agen da te bepalen. Dat doet het CDA nu, mede doordat de WD er niet in slaagt z'n invloed te verzilve ren". Hoewel het uitzetten van een nieuwe politieke strategie of ficieel de taak is van een andere commissie, heeft Van den Berg er een uitgesproken mening "Je kunt net zo lang wachten tot het CDA de WD helemaal heeft opgeslokt en die twee par tijen geen meerderheid meer ha len, en je kunt hopen dat de WD uit z'n verlamming komt en openlijk de discussie aangaat". Daaruit voortvloeiende bonje tussen de twee coalitiepartijen zou de PvdA regeerkansen bie den. Nieuw élan Voor die regeringsdroom in vervulling kan gaan, zal de PvdA echter minstens één obstakel moeten nemen. Er moet een pro gramma komen dat idealistisch genoeg is om kiezers mee aan te spreken, en dat tegelijk voldoen de realistisch is om als uitgangs punt bij het regeren te dienen. Of 'Schuivende Panelen' die tegen stelling overbrugt, is de vraag. Want het rapport heeft dan wel alom lof geoogst, een nieuw élan heeft nog niemand er in kunnen ontdekken. Van den Berg reageert geïrri teerd. De taaie passages zullen middels een handleiding voor de minder geletterde leden toegan kelijk gemaakt worden. En ver der: "Het gaat niet aan om een uitvoerige en dichtgetimmerde cathechismus aan te bieden. We hebben geen boodschap vóór de wereld, eerder een boodschap aan de wereld. In een discussie van een jaar moet dit tot een nieuw programma leiden. Het stuk hoeft mensen niet te emo tioneren, het wil tot denken aan zetten. Politiek hoeft mensen niet in eerste aanleg emotioneel te bewegen, maar moet ze aan spreken op hun overtuiging, hun verstandelijke vermogens". De politieke stijl van de twijfel. "De tijd is voorbij dat vlaggen omhoog moesten en de maat schappij verandert. Wij willen la ten zien welke oplossingen er vanuit de sociaal-democratie zo al mogelijk zijn voor vaak inge wikkelde maatschappelijke vraagstukken. En er is niet tel kens slechts één oplossing de juiste. Kiezers hebben verdraaid goed in de gaten dat politici niet met emotionele kreten moeten werken, maar beoordeeld moe ten worden op hun gave proble men op te lossen. Wij appelleren aan kiezers die je niet bereikt met het verkondigen van, soms onhoudbare, standpunten. Poli tiek is een kwestie van je ver stand gebruiken". Roel Den Dunnen heeft er een hard hoofd in of het realisme, dat in de PvdA-gemeenteraadsfrac- ties hoogtij viert, ook landelijk z'n beslag zal vinden. "De PvdA heeft de neiging te gaan zweven. Laat dit rapport eerst maar eens aan een vertaalslag onderhevig zijn: wat betekent het allemaal praktisch?" Hij noemt als voorbeeld het in 'Schuivende Panelen' aangekon digde "links bezuinigingspro gramma". "Hoe moet dat dan? De Rotter damse begroting beloopt 8 mil jard, waarvan we 1,2 miljard kun nen beïnvloeden. De rest ligt vast. De afgelopen vijf jaar heb ben we op die 1,2 miljard 300 mil joen bezuinigd. Doet een indus- trieël bedrijf me dat na? 180 mil joen van dat geld is opgegaan aan rentestijging en kosten van werkloosheidsuitkeringen. Heb je gewoon nodig om die werklo zen te laten happen. Waar we ge probeerd hebben het welzijns werk te ontzien, heeft het rijk dat keurig gecorrigeerd. Bezuinigen is bezuinigen, en het enige datje als sociaal-democraat kunt doen is proberen de werkelijk zwak ken iets te ontzien. Links bezui nigen? Dat is gewoon lege taal". "Het socialisme maak je van dag tot dag. waar. Ik ben niet al leen dominee, maar ook koop man. Wat denk je nou, als ik bij de Shell kom? Die investeren hier elke dag één miljoen gulden. Ik ga de slangen bij de pompen niet doorsnijden hoor. Als ik bij hen op het hoofdkantoor zit, speel ik de dominee. Leg ik uit dat het niét goed is wat er Zuid-Afrika gebeurt. Maar als ik op het stadhuis zit en een a vraag van hen moet beoordelen, ben ik koopman. Hoeveel men sen eten er niet van dat bedrijf?" Het socialisme gaat stroomaf- en stroomopwaarts. "Mijn grote zorg is dat we maar drie jaar de tijd hebben om die partij met beide benen aan de grond te krijgen. Waht dan moeten we toch weer eens regeringsverant woordelijkheid dragen. Maar ach, voor het vloed wordt moet het eerst goed eb zijn". Voor het eerst hebben het In terkerkelijk Vredesberaad en de rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax ^Christi' een conferen tie van de officiële Poolse Vre- desraad bijgewoond. Beide orga nisaties zijn in het verleden nooit ingegaan op uitnodigingen van die kant omdat de raad werd voorgezeten door de oud-pre mier die verantwoordelijk was voor het neerslaan van de op stand in de Poolse havenstad Gdansk. De Vredesraad ken merkte zich door een puur staatsgetrouwe koers. Volgens 'Pax Christi'-secreta- ris J. ter Laak is de nieuwe voor zitter, H. Kubiak, erin geslaagd de raad 'een normaal gezicht' te geven. Zo is nu ook een vertegen woordiger van de Poolse bis schoppenconferentie er lid van. "Kubiak is een open, tolerante man", zei Ter Laak. Eerst hebben de Nederlandse deelnemers een bezoek gebracht aan de niet-officiële vredesgroe- pering 'Vrijheid en Vrede'. Die zet zich vooral in voor verbete ring van de positie van dienst weigeraars in Polen. Vrijdag woonden de Nederlanders een proces bij tegen een 24-jarige man die eind november werd ge arresteerd wegens dienstweige ring en die sindsdien in honger staking is. Op de conferentie van de Vre desraad hebben westerse deelne mers door middel van een ver klaring gepleit voor een wet ge wetensbezwaren, opdat dienst weigeraars vervangende dienst plicht kunnen vervullen en niet, zoals nu, in de cel belanden. Een Nederlandse deelneem ster merkte op, dat ook in Neder land dienstweigeraars gevangen zitten en dat die geen enkele steun van de vredesbeweging krijgen. Zij stond dan ook niet achter deze verklaring. Ter Laak: "Mevrouw Höhne" (van het Co mité voor veiligheid en samen werking in Europa - redactie) "doelde op de tien totaalweige raars, voor wie Pax Christi zich wel degelijk inzet". 'Voor het leven' Vrijdag 11 december wordt in de Sint Joriskerk in Amers foort opnieuw een manifestatie van 'Kunstnaars voor het leven' gehouden. Vorig jaar was de eer ste op deze plaats. Vijftig kunstenaars doen eraan mee, onder wie schilders, teke naars, musici, fotografen en dichters. Zij willen het publiek laten nadenken over de manier waarop mensen met het 'door God geschonken' leven omgaan. Daarbij komen onder andere om streden zaken als abortus, eutha nasie en genetische manipulatie aan de orde. Aan de manifestatie werken twaalf pro-life organisaties mee, zoals 'Schreeuw om leven', de Vereniging tot bescherming van het ongeboren Kind, de Neder landse Patiënten-Vereniging en 'Jongeren voor het leven'. Kerstverhaal. In de 17de- eeuwse grachtenpanden van het Bijbels Museum, Herengracht 366 Amsterdam, is van 11 decem ber tot 11 januari een tentoon stelling van kerstdiorama's te zien. Dat zijn grote 'kijkdozen', die met decoratieve taferelen en daarbij passende belichting het hele kerstverhaal uitbeelden. Naast de bekende kerststal zijn ook zo'n achttien andere on derwerpen in beeld gebracht, zo als Jozef in zijn timmerwerk plaats, het paleis van Herodes, de rivier de Jordaan en de straten van Bethlehem. De voorstellin gen zijn speciaal voor kinderen erg aantrekkelijk, schrijft het museum in zijn persbericht. Tegelijk is een postzegelten toonstelling ingericht onder de titel 'Advent'. Die sluit aan bij de onderwerpen van de kerstdiora- Op de agenda van het museum staan verder nog enkele concer ten op eerste en tweede kerstdag. Op de eerste dag speelt het blok fluitensemble van Eva Boon laat middeleeuwse muziek, op de tweede dag zingt het ensemble 'Jeanboule' liederen over kerst, naast een wereldlijk repertoire. De concerten (geen extra entree) beginnen beide dagen om half 3 en worden om half 4 herhaald. Op zondag is het Bijbels Muse um open van 1 tot 5 uur, op beide kerstdagen ook van 1 tot 5 uur en op 31 december van 10 tot 4 uur. Op 1 januari is het gesloten, zoals op alle maandagen. Hervormde Kerk: beroepen te Opende (Gr.) kandidaat P Zeedijk Amsterdam; bedankt voor Pijnacker J. C. Plaat (zie kenhuispredikant) Den Bosch, voor Zwaagwesteinde (Fr.) J. Visser Steenwijkerwold. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Soest J. P. Schou ten Halsteren/Nieuw-Vossemeer (protestantse kerkgemeen schap). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Bruns- sum-Treebeek J. J. Poutsma Hardenberg. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Kampen M. de Jong Alphen aan den Rijn. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Middel burg H. C. Mijnders Zwijnd- recht, te Veenendaal B. Witzier Den Haag-West; aangenomen naar Apeldoorn-Centrum C. A. den Hertog Papendrecht, naar Nieuwe Pekela kandidaat P. J. den Hertog Dronten; bedankt voor 's Gravenzande A. Stehou- wer Nijkerk. Eenheid De paus en patriarch Dimi- trios van Coristantinopel hebben gisteren gepleit voor eenheid tussen de al negen eeuwen ge scheiden Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe kerken. Bij de eucharistieviering in de Sint Pieter riepen beide kerklei ders op tot verdere afbouw van de geschillen en vijandelijkhe den, die de verhouding tussen deze kerken in het verleden zo sterk hebben bepaald. Patriarch Dimitrios, geestelijk leider van veertien orthodoxe kerken met samen zo'n 160 mil joen leden, zei, dat 'concrete ac ties' moeten worden onderno men om de betrekkingen te ver beteren. De paus van zijn kant verzekerde zijn gast van respect voor de orthodoxe kerken. De twee kerken zijn sinds de jaren 60 weer met elkaar in ge sprek. Eind 1976 trokken zij de banvloek in die ze negen eeuwen geleden over elkaar hadden uit gesproken. En dit jaar werd, zij het na veel geharrewar, overeen stemming bereikt over het docu ment 'Geloof, sacrament en een heid van de kerk', dat een ge mengde commissie had samen gesteld. De tegenstellingen tussen bei de kerken, bijvoorbeeld over de positie van de paus, blijven voor alsnog groot. De paus ging giste ren uitvoerig in op zijn plaats binnen de kerk. "Het pauselijk primaat is niet alleen een ereplaats", zei hij. "Het houdt ook een grote verantwoordelijk heid in". Hij sprak de hoop uit, dat, met hulp van de Heilige Geest, theologen en bisschoppen van beide kerken samen vormen kunnen vinden voor het primaat schap als 'dienst der liefde'. Muziek. Rooms-katholieke kerken mogen, als het goed is, niet meer worden gebruikt voor wereldse concerten, volgens za terdag bekendgemaakte richtlij nen van de Vaticaanse congrega tie voor de eredienst. Er mag al leen religieuze muziek of reli gieus geïnspireerde muziek ten gehore worden gebracht. De opstellers willen, naar zij verzekeren, het speciale karakter van het kerkgebouw behoeden. "De kerk is een heilig oord en geen plaats voor concerten". We reldse muziek mag wél in een kerk waar geen diensten meer worden gehouden, mits de be zoekers zich netjes kleden en ge dragen. PvdA-man Vden Berg: 'Maatstaven van het plaatselijk besturen overplaatsen naar het Binnenhof. I0t0 GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2