Magdalena Pattianakotta in de 'grote' muziekwereld Cabaret Zak en As mist nog wat reliëf Dood en opstanding inMahlers 'Tweede' Beperking in werk Stam en Jansen Straks ook in vredespassie Jan Ritsema weg bij Toneelgroep Amsterdam Casa-festival: zwarte cultuur van Zuidafrika Nieuw expositiebeleid Arti PAGINA 20 KUNST MAANDAG 7 DECEMBER 1987 j LEIDEN/DEN HAAG - Tijdens de orkestrepetitie van het oratorium 'Svata Ludmilla' van Antonin Dvorak in de Anton Philipszaal in Den Haag was er opeens een ontmoeting met Magdalena Pattianakotta. Voor Pattianakotta is deze uitvoering een première in de 'grote' muziekwereld. Als Svatava zal zij dinsdag 8 december de altpartij vertolken vóór een menigte van 140 koorleden en het Residentie-Orkest o.l.v. Jos Vranken. Haar tweede grote optreden is op 7 en 8 mei in de Leidse Stadsgehoorzaal in de vredespassie 'The gates of Greenham' van Tony Biggin o.l.v. Wim de Ru. Een groots opgezette produktie met een koor van 160 leden, het voltallige Randstedelijk Begeleidingsorkest, nog aangevuld met een combo van verscheidene slagwerkers, elektrische gitaren en synthesizers. Biggin komt zelf naar ons land om de première van dit oratorium op het vasteland bij te wonen. Uit alle hoeken van Nederland zijn nu al bussen besproken door mensen die bij deze muzikale oproep tot vrede aanwezig willen zijn. door Lidy v.d. Spek In welke periode van leven werd de gedachte uitgesproken: ik wil zan geres worden? "Die gedachte is altijd is mijn leven geweest. Ik kom uit een muzikale familie waar de hele dag gezongen werd. Op mijn vijfde verjaardag werd ik al naar een kinderkoor ge stuurd. Mijn vader was jazz-gitarist in verschillende bands; er werd minstens driemaal per week bij ons aan huis gerepeteerd. Vóórdat ik goed kon praten zong ik al vele evergreens, liedjes van Gershwin en Irvin Berlin. Door verschillende omstandigheden heb ik niet in één run mijn conservatorium afge maakt. Eerst kweekschool, een fantastische tijd waarin ik natuur lijk in het schoolkoor meezong; toen één jaar Sweelinck-conserva- torium in Amsterdam, waardoor ik al snel meezong in de Hoofdstad- Operette en mij bovendien steeds meer ging interesseren voor de Ita liaanse taal, dus ook colleges Itali aans ging lopen. Uiteindelijk ben ik afgestudeerd aan het Haags Con servatorium, eerst mijn B-diploma, daarna als uitvoerend musicus Opera". En dat werd de start voor je pre mière van 'Svata Ludmilavan Dvorak? "O nee, zo gaat het niet. Verschei dene zomercursussen volgden in Italië en Wenen. Ik heb gezongen bij Giulietta Simionato, beroemd mezzosopraan van de Scala in Milaan, die vaak naast Maria Callas heeft geschitterd, en bij Sena Juri- nac, dramatische sopraan bij de Weense Staatsopera. Zij heeft mét Elisabeth Schwarzkopf 'Der Ro- senkavalier' van Richard Strausz onsterfelijk gemaakt. Hoe veel ik daar ook geleerd heb op het gebied van bel canto, de zanglessen die ik nu van de coloratuursopraan Mari anne Blok ontvang, zijn ook niet uit te vlakken, en staan geheel in het teken van de opera. Dan mijn kleinere optredens, zo als de uitvoering van 'The Song- books' van John Cage, moderne experimentele muziek, waarin dra matische expressie, acteren en zin gen hand in hand gaan en waarin je je volledig kan uitleven. Niet te ver geten mijn lied-recitals met Mari anne Vetter aan de vleugel, enkele tv-opnamen met onbekende negro spirituals en nog meer". Verdi Naar welke muziek gaat je voor keur uit? "Ook al houd ik van Bach en Han del, van oratoria dus, mijn stem heeft meer drama nodig. Mijn diep ste voorkeur gaat dan ook uit naar de 19de eeuwse opera, met name naar G. Verdi. Ik heb een grondige studie gemaakt van zijn 'Don Car los'. Om zijn politieke en religieuze aspecten, om het prachtig literaire werk (Schiller schreef de inhoud oorspronkelijk als een politieke tragedie), om het diep menselijke in deze opera in tekst en vormge ving, kan ik mij totaal inleven en uitleveren. Ook de 'Ludmila' ligt meer naar de opera toe dan de ora toria van Bach en Handel, waar door ik met mijn stem meer kan uitpakken, gesteund door de dra matische muziek. De 'Gates of Greenham' van Tony Biggin, die ik in Leiden ga zingen, heeft voor mij een speciale bekoring. Ik vervul daarin de moederrol, een vrouw die haar angst voor de toekomst uitschreeuwt, en voor het lot van haar kinderen in een wereld vol ge weld, kernwapens en onderdruk king. Ik voel mij voor een deel tot dit drama aangetrokken omdat ik zelf tot een onderdrukt volk be- Magdalena Pattianakotta: liefde voor bel canto (foto pr) hoor. Dit zal zeker mijn aandeel in de vertolking kleuren? Worden er zangers of zangeressen door jou aanbeden? "Aanbeden zeker niet, bewonderd wél. Ik heb afgelopen week in Pa rijs de opera 'Macbeth' van Verdi besluiterd. Daarin zongen o.a. de bas-bariton Simon Estes en de bas Nicolai Ghiaurov: in één woord fantastisch. Ook Maria Callas is voor mij onvervangbaar, niet zo zeer door haar stem als wel door haar formidabele expressie en uit straling: hoe zij speelt met de tekst of zelfs met een enkel woord is on gelofelijk". Wat zijn je toekomstdromen? "Ik wil dolgraag in het theater staan, opera zingen en dan speciaal bel canto, het ware 19de eeuwse zingen volgens Rossini, Bellini, Donizetti, maar speciaal Verdi, die zelf ook heel duidelijk interpretatie voorschrijft. En na zo'n grote opera uitvoe ring: een zalig diner van fruits de mer, Belgische bonbons en Dame Blanche". AMSTERDAM (ANP) - Jan Ritse ma trekt zich terug uit de artistieke leiding van de nieuwe toneelgroep Amsterdam. "Onoverkomelijke moeilijkheden" met de andere ar tistieke leider, Gerardjan Rijnders, zijn de oorzaak van dit vertrek. Het bestuur en de directie van de toneelgroep onderhandelen nu nog met Ritsema over de afwikkeling van zijn contract. De artistiek lei der zou tot en met het lopende to neelseizoen aan de groep zijn ver bonden. De leiding noemt Ritse ma's vertrek „in het belang van het voortbestaan van de toneelgroep". Op de aard van het conflict werd desgevraagd niet ingegaan. Toneelgroep Amsterdam is een fusiegezelschap. Het kwam dit jaar in de plaats van de toneelgezel schappen Centrum en Publieks- theater. Het nieuwe gezelschap telt dit seizoen 37 acteurs, onder wie zes gastspelers. De beide artistieke leiders behoorden tot een meer koppige directie. De start van Toneelgroep Am sterdam was weinig gelukkig. De eerste uitvoering (Boom uit de tro pen) werd eind augustus kort na de première van het programma ge schrapt. De voorstelling was slecht door pers en publiek ontvangen. Eind september ging al een nieuw £tuk in première. RECORDPRIJS - Het schilderij 'De dood van Urie' van de Utrechtse kunstschilder Dirck van Baburen (1595-1624) is in Parijs voor een bedrag van circa 3,5 mil joen gulden geveild en gaat naar een Britse galerie. De opbrengst is een Frans record voor een oud schilderij. Expositie bij Denise Stephan Voorbeeld van het werk van Arthur Stam foto pr) Expositie met werk van Arthur Stam en Rien Jansen, t/m 20 december. Galerie Denise Stephan. Bakkersteeg 18-20. Lei den. Openingstijden vr. t/m/ zo. van 13.30- 17.30 uur. LEIDEN - In het werk van Ar thur Stam en Rien Jansen valt nauwelijks enige overeenkomst aan te wijzen, of het moest de be perking die beide kunstenaars zich opleggen, zijn. Stam maakt gebruik van een summiere, door gaans rake tekentrant, die meest al weinig ruimte laat voor correc ties, terwijl Jansen bewust zijn palet beperkt houdt tot nuances tussen grijs en wit. Arthur Stam werkt veel met aquarel of gouache, gecombi neerd met inkt of collagetech niek. In 'Vis en Vondeling' con trasteert de ingekleurde contour lijn met de minutieus uitgewerk te knoflookteen. Dit stuk is een onderdeel van de serie van vijf composities die gebaseerd zijn op een Chinees karakter. Het meest directe verband is te zien in een driehoekvorm, uitgevoerd in goud-geel en paars, die staat voor het begrip 'mens', zoals de titel luidt. Van heel andere aard is het werk 'Chinees binnenhuis', dat in behandeling en kleurgebruik heel treffend de sfeer verbeeldt. LEIDEN - De Tweede Symfonie van Mahler zal op 16 december in de Stadsgehoorzaal klinken in een uitvoering door het orkest van de Vrije Universiteit (voor deze gele genheid versterkt tot ca. 130 musi ci) en het Amsterdams Toonkunst- koor, het geheel onder leiding van Daan Admiraal. Werk van Mahler wordt in Leiden jammer genoeg zelden uitgevoerd en hierom alleen al verdient dit concert belangstel ling. door Mies Albarda Mahler was een typische verte genwoordiger van het laat-roman- tische componeren in de vorige eeuw, waarin voor de componist de hoogst persoonlijke beleving van de wereld om hem heen voorop stond. Gevoel en verstand zijn niet meer in evenwicht, maar emotie en fantasie zijn bepalend. De muziek wordt het middel bij uitstek om dat eigen gevoel uit te drukken, en wordt zo sterk individueel bepaald. Melancholie is de steeds aanwezige ondertoon in alles wat geschreven wordt. De strakke vormen van symfonie en sonate worden door broken en uitgebreid als de muzi kale inhoud daarom vraagt. De opera's van Wagner, de symfonieën van Bruckner en Mahler dijen uit tot werken van enorme omvang. Ook het aantal en de soort van in strumenten in het orkest neemt toe; componisten als Wagner, Brucker, Richard Strauss en Ma hler hebben die verscheidenheid nodig om hun klankkkleuren te mengen. Het meest extreme voor beeld is de Achtste Symfonie van Mahler, waaraan zo'n duizend in strumentalisten en vocalisten mee werken. Veel muziek in de romantiek is beïnvloed door de literatuur; vaak grijpt men naar teksten om zijn be doelingen duidelijk te maken. Voor genres als het lied en de opera is dat vanzelfsprekend, maar ook instrumentale werken worden In deze serie behandelt Stam heel ironisch het menselijk ge- voorzien van een titel; een nieuw instrumentaal genre, het verhaal- in-muziek, het symfonisch gedicht ontstaat. Mahler gaat zo ver om zelfs aan zijn symfonieën teksten toe te voegen, zodat het vocale ele ment binnendringt in een bij uit stek instrumentaal gedacht genre als de symfonie. Hiermee greep hij terug op de Negende Symfonie van Beethoven, waarvan het laatste deel eindigt met het beroemde slot koor 'Ode an die Freude' op tekst van Schiller. LEIDEN - Het orkest van de Vrije Universiteit geeft n samen- werkig met het Amsterdams Toonkunstkoor op 16 december een concert in de Leidse Stadsge hoorzaal. Op het programma staan het Gloria voor sopraan, koor en or kest van Francis Poulenc e de Tweede Symfonie van Gustav Mahler. De solisten zijn Berna- dette ter Heijne (sopraan) en Eleonora Volkert (alt). In de Tweede Symfonie van Mahler staan koor en orkest onder lei ding van Daan Admiraal, de vaste dirigent van het VU-orkest. Het Gloria van Poulenc wordt gediri geerd door Jan Eelkema, de diri gent van het Amsterdams Took- unstkoor. Aanvang 20.15 uur. Het is niet verwonderlijk dat Ma hler, een uiterst gecompliceerd mens, teksten nodig had om zijn bedoelingen duidelijk te maken. Zijn werk draagt sterk het karakter van een persoonlijke belijdenis. Mahler, worstelend met de diepste levensvragen, verdiept zich in Nietzsche en Schopenhauer. Zijn denken beweegt zich in de drie hoek natuur-God-mens. Hij lijdt onder de tragiek van het leven, dat des te tragischer is omdat er ook zo veel schoonheid is. Zijn muziek be zingt dan ook de schoonheid van de natuur, van de liefde, van het het menselijk geluk, maar steeds tegen de achtergrond van de eindigheid van dit alles. Das Lied von der Erde, zijn 9e symfonie, is daar het treffende drag met 'wederzijdse betrekkin gen'. Dat de verhouding nogal voorbeeld van. Filosofische tek sten spreken hem evenzeer aan als naïeve volkspoëzie, zoals die te vin den is in de bundel Des Knaben Wunderhorn, in 1806 uitgegeven door Von Arnim en Brentano. Ook in zijn muziek gaan eenvou dige, volksliedachtige en soms haast vulgaire wijsjes samen met lang uitgesponnen melodieën. Na tuurgeluiden, vogelachtige motief jes met veel trillers zijn steeds we derkerende elementen. Veelvuldig voorkomende marsritmen zijn een herinnering aan Mahler's jeugd, toen de kleine Gustav regelmatig militaire bands van een nabije ka zerne langs het huis zag marche ren. Het Menuet, in de klassieke tijd een vast onderdeel van een symfonie, werd door Beethoven en Schubert al vervangen door het luchtiger Scherzo. Mahler, wonend en werkend in Wenen, gebruikt de Landler, de Oostenrijkse wals-van- de-gewone-man in een rustiger tempo. Filosofisch Mahler's Tweede Symfonie is het eerste werk waarin hij het vocale element toepast, met vermenging van naïeve Wunderhorn en filosofi sche teksten. Dood en opstanding vormen het thema van het werk, dat de bijnaam Auferstehungs- (Opstandings-)symfonie ontleent aan de tekst van het laatste (vijfde) deel. De symfonie begint met een treurmars, het tweede deel is een Landler, en in het derde deel ci teert Mahler zichzelf door motie ven te gebruiken uit een Knaben Wunderhornlied dat hij eerder componeerde en dat beschrijft hoe de heilige Antonius van Padua OVERLEDEN - De beeldhouwster Marie-Rose Ibert, weduwe van de componist Jacques Ibert, is op 94- jarige leeftijd in Parijs overleden. Als muziekminnares organiseer de Marie-Rose Ibert tot het einde van haar leven recitals in haar ate lier om jonge internationale solis ten bekendheid te geven. gespannen is, mag blijken uit de star glimlachende, langgerekte figuren, die met hun tanden een lijn gespannen houden, waarop een uil (hier als symbool van de wijsheid?) zit. De hier gebruikte motieven van de uil en de vis ke ren in Stams werk vaker terug; de uil als nachtvogel en de vis in diverse, soms boosaardige rol len. Vaak zijn bij Stam verschillen de niveaus te ontdekken. Voor stelling en titel laten meer zien aan alleen dat, watje ziet of leest. Verwijzingen naar muziek blij ken plotseling anders verklaar baar, zoals 'vioolspel', waarin de titel en de naam van de kunste naar verwerkt zijn in een kruis woordpuzzel, die met gele, witte en paarse viooltjes verluchtigd Het werk van Arthur Stam is diepgravender en geestiger dan men in eerste instantie zou den ken. Een nieuwe richting slaat Stam in met een fraaie composi- voor de vissen preekt. Het is een Scherzo, maar in een ongewoon langzaam tempo. Het vierde deel draagt de titel 'Urlicht'. De alt be zingt de nood van de mens en roept de voorspraak van Maria, gesym boliseerd door de rode roos, in ('O Röschen rot, der Mensch liegt in grosser Not'). Deze tekst, ook ont leend aan de Wunderhorn eindigt met de zinsnede 'Ik ben van God en wil weer tot God'. Het laatste deel schildert het oordeel en de opstan ding. Sopraan, alt en koor bezingen de opstanding op een tekst, waar van de eerste regel is ontleend aan een vers van Klopstock, een dich ter die grote invloed had op o.a. Goethe, de rest van de tekst is van Mahler's eigen hand. De slotzin vormt de apotheose: 'sterven zal ik om te leven'. De symfonie beleefde in 1904 haar eerste uitvoering door het Concertgebouw Orkest. Mahler was verrukt over de kwaliteit van het orkest, dat hét werk uitstekend had voorbereid onder leiding van zijn dirigent Willem Mengelberg. Hoewel Mahler vaak zelf zijn mu ziek van verklaringen voorzag, stond in het programma: '...op ver zoek van den componist wordt ge- ene analyse der symfonie gegeven'. De laatste jaren is de belangstelling voor Mahler's muziek weer sterk toegenomen, niet in het minst door toedoen van Bernard Haitink. die AMSTERDAM (GPD) - Amster dam wordt van 9 tot en met 21 de cember letterlijk overspoeld door het festival Culture in Another South Africa (CASA), waarin de cultuur van de onderdrukte meer derheid van Zuidafrika wordt ge presenteerd. In film, dans, theater, muziek, beeldende kunst, litera tuur en modeshows tonen Zuid- afrikaanse kunstenaars hun ideeën over een ander Zuidafrika en hun verzet tegen het apartheidssys teem. Tevens wordt een conferen tie gehouden, onder auspiciën van de gelijknamige stichting CASA, tie 'Ochtend' getiteld, die door de vervloeiende kleuren en de langs de onderrand geconcentreerde vorm bewondering wekte en ver wachtingen voor toekomstige werken. Rien Jansen toont eveneens recent en iets ouder werk. Zijn laatste schilderijen, waartoe de winterreis-serie behoort, zijn al leen in tempera uitgevoerd, ter wijl hij voorheen temera en olie verf combineerde. Vooral bij de delen uit winterreis past de ijle, nevelige sfeer, die het overige werk van Jansen kenmerkt. Het geringe contrast en de lichte to nen verlenen aan de schilderijen een koele afstandelijkheid. Hoekige lijnen in de weergave van bergen, laten een aanzet zien tot verdergaande geometrie, die zichtbaar is in 'Bij dag' en 'Bij nacht' of 'Luchtschap'. Naast de op de natuur geïnspireerde schil derijen exposeert Jansen een aan de Portugese dichter Pesoa ge wijd stuk en een meer symbo lisch geladen' voorstelling 'Het Judasschaap', waarin schuld en onschuld verbeeld zijn. Tot en met 20 december is deze tentoonstelling van Arthur Stam en Rien Jansen in de Bakker- steeg te zien. NANCY STOOP Tekening van Gustav Mahler. de Mahler-traditie van het Concert gebouw Orkest heeft voortgezet met plaatopnamen van het volledi ge werk van Mahler, en het traditio nele Mahlerconcert op Eerste Kerstdag. Maar het is vooral Ma hler's muziek zelf die in deze tijd veel mensen aanspreekt. waar 200 Zuidafrikaanse kunste naars van gedachten wisselen over de toekomst van de cultuur in hun vaderland. Het bijzonder veelomvattende programma van CASA (75 voor stellingen) omvat onder meer de fototentoonstelling De Verborgen Camera in De Nieuwe Kerk (20 de cember tot 3 januari). Het Neder lands Theater Instituut vertoont op 8 december videofilms van in Zuidafrika verboden toneelstuk ken. In het Muziektheater presente- Plaats: Stadsschouwburg, Haarlem. Programma: Het Nut van de Neus hoorn. Ondertitel: Een avond schuldig vermaak. Met: Justus van Oei, Erik van Muiswinkel en Eric Eygenraam op eigen teksten en muziek. Regie: Fred Florusse. Techniek: Eelco Velle- ma. Kostuums: Heide Fuehri Snethla- ge. Produktie: Harry Kies. Publiek: 750 (uitverkocht). Tot eind december in Bellevue, Amsterdam. Bedreigde soorten stop je in een reservaat. Maar hoe zit het met de diersoort mens? Leidt het diergedrag van de wijfjes en de mannetjes tot moordende ach tervolgingswaan of houden we ons in stand met domme spelle tjes, stupide tv-kwisjes, schaam teloze zelfgenoegzaamheid van ontwikkelingswerkers, de hypo criete vertroostingsstatus van de afdeling religie en de verblinden de discriminatie van de subsoor ten bejaarden, homo's, Zuidafri kanen? Cabaret Zak en As heeft er een virtuoze taalvaardigheid, een pakket orgininaliteit, raffine ment en het aburdisme van prik kende associaties tegenaan ge worpen. Het reliëf mankeert ech ter. Ze maken een programma met een ingebouwde veiligheids klep. De drie jongens laten de af gekloven onderwerpen ogen schijnlijk liggen door zich uit te leven in macabere, zwarte grap pen. Maar terwijl ze in tekst voor- AMSTERDAM (ANP) - De kunste naarsorganisatie Arti et Amicitiae in Amsterdam wil zich veijongen en een nieuw tentoonstellingsbe- leid voeren, dat meer op de buiten wereld is gericht. De plannen voor dat beleid zijn donderdag in het Ar- tigebouw aan het Rokin met zijn befaamde door Berlage ontworpen sociëteit onvouwd. Tot dusver hield Arti verspreid over een paar maanden van het jaar in zijn zalen tentoonstellingen voor leden. Het grootste deel van het jaar werden die zalen echter ver huurd aan instellingen op het ge bied van kunst en cultuur. Vanaf 1 januari zal dat veranderen. Het bij na 150-jarige Arti, met zijn 350 kun stenaarsleden en 1.000 sociéteitsle- den, wil vanaf die datum zelf bepa len wat in die zalen gebeurt en jaar lijks met een eigen tentoonstel- lingsoprogramma komen. In dat beleid zal wel plaats blij ven voor de vier tentoonstellingen van leden, daarnaast zullen ten toonstellingen worden opgezet van vooraanstaande kunstenaars uit binnen- en buitenland. Met het oog ren Whoopi Goldberg en Jeroen Krabbé op zondag 13 december het 'Grand Gala Opening Programm'. In dit vooral muzikale programma onder meer het ballet 'Ours to hold', de Jazz Pioneers, Sabenza en de Gwangwa Band. Theater De Balie brengt de voor stelling 'The Blood Knot' van het Thekwini Theater over de toe komstdroom van twee broers, dje leven in een krottenwijk voor kleurlingen. Na dit stuk (op 9 de cember) volgt in De Balie het con cert 'Music and poetry resistance' ai na de pauze diverse dodelijke klappen plaatsen, onbreekt het sloteffect van een verrassende kanteling dikwijls. De meeste nummers zijn niet af als ze uit zijn. Misschien gaan ze ervan uit dat we al lang met elkaar afge sproken hebben wat we vinden van discriminerende uitingen enzo. Prima, maar het lijkt er op dat ze zich tevreden stellen met registrerende opmerkingen, zon der daaraan een visie te verbin den. Wat ze doen, gebeurt soms te makkelijk, te breedvoerig en in te laag tempo. De stofkam mag er nog wel even doorheen, al heb ik me ondanks enkele diepte punten niet verveeld. Zak en As heeft namelijk iets intrigerends door de verfrissen de, typisch jonge honderige ma nier waarop ze tekeer gaan. Een voorbeeld. Voor een onthutsend, door Van Muiswinkel subliem gesproken nummer in het Zuid afrikaans, ga ik volledig plat. Maar het is jammer dat ze in hun afwijzing van de lulligheid- anno-nu kiezen voor een studen tikoze benadering, alsof het hen een blinde.zorg is. Je voelt dat het tegendeel het geval is. Vorm, inhoud en de persoon lijke identificatie liggen bij Van Muiswinkel, Van Oei en Eygen raam nog in conflict. Dat geldt ook voor de zang (houd die mi crofoons maar bij de hand) en de muziek. JACQUES D'ANCONA op het opzetten van exposities van buitenlandse kunstenaars zijn al contacten gelegd met organisaties in andere landen. In februari komt er na een ten toonstelling van beelden een foto expositie van Jean Ruiter en Krys- tyna Ziach van een reis naar Japan. In het voorjaar zal is er een tentoon stelling van oudere Arti-leden als Joop Sjollema, Theo Swagema- kers, Dora van der Veen, Elgia Ey- mer-Broeckman en Jeanne Bieruma Oosting met werk van voor 1955 en recent werk (1986- 1987). In mei-juni is er een presen tatie van werk van nieuwe leden. In oktober zullen kunstwerken van jonge Hongaarse kunstenaars wor den geëxposeerd en in november zal met een jubileumtentoonstel ling worden ingehaakt op veertig jaar Cobra, aldus een greep uit de plannen. Op deze wijze hoopt Arti een groot publiek te trekken, waarbij ook gedacht wordt aan een gele genheid voor het gebruiken van consumpties. van Burton Greene, die werk van diverse dichters op muziek zette. Meer literatuur valt te genieten in Paradiso op 15 december, waar on der anderen Breyten Breytenbach gedichten zal voordragen. Het slot- concert wordt op 19 december ge geven in De Melkweg met Chris MacGregor, veel jazz en township- jive. De conferentie in Bellevue be gint op 14 december en eindigt op 18 december. Door de hele stad zijn ruim 20 tentoonstellingen gratis toegankelijk. VU-orkest met Toonkunstkoor in Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20