mm 'Hier is elke cent welkom' 'Het gaat nóg sneller' Wilander als leider Zweedse 'bende' in finale van Masters Van der Kley en Oosterlee in 'kelder profvoetbal MAANDAG 7 DECEMBER 1987 SPORT PAGINA 19 NEW YORK (AFP) - Ivan Lendl treft in de finale van de Masters niet de aanvoerder van de Zweedse bende Stefan Edberg, maar diens iets oudere landgenoot Mats Wilan der. De 23-jarige Wilander nam op het juiste moment revanche ten op zichte van de open Australische kampioen. Vierentwintig uur na dat Edberg tegen Wilander met 6-2, 7-6 de zege in de groep had veilig gesteld, troffen beide Zweden el kaar via het lot opnieuw; ditmaal in de halve finales. Wilander revan cheerde zich voor 12.000 toeschou wers met 6-2, 4-6, 6-3 en maakte daarmee een einde aan de zege reeks van Edberg, die vijftien par tijen had geduurd. Op het beslissende moment ont brak het Edberg aan een betrouw bare eerste service. Bovendien miste hij nogal wat eenvoudige bal len. Het één had met het ander te maken. „Als Stefan serveert zoals Honkbalteam 'buigzaam' in Australië TAIPEH (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft op de derde dag van het internationale toernooi van Taipeh zijn veerkracht van dit mo ment weer eens bewezen. Tegen Australië werd na een zwakke ope ning een achterstand van 9-12 via veel aanvallend geweld omgebo gen tot een zege van liefst 20-12. Door dat resultaat telt Oranje, dat op de eerste dag Italië met 6-3 ver sloeg, volop mee in de kopgroep van poule A. Nederland, dat van daag het sterke Zuidkoreaanse team treft, heeft uitzicht op de fina leronde. De eerste drie uit beide poules gaan over naar de eindfase van het toernooi, dat nog negen da gen duurt. Tegen Australië begon Neder land zwak. In de eerste drie innings werd door drie fouten twee keer een voorsprong weggegeven. In de vijfde slagbeurt nam Nederland opnieuw de leiding (9-7). Toen star ting-pitcher Erik de Vries van de heuvel werd gehaald en de relie vers Nanne en Giroldi slechts kort mochten werpen, kwam Australië via vijf punten in de zesde inning op een voorsprong van 12-9. De vierde werper Peter Callenbach, bezig aan zijn'tweede grote toer nooi, had het eerst lastig, maar wierp de laatste drie beurten ui terst sterk. Australië scoorde in die laatste slagbeurten niet meer. Oranje kwam in die slotfase aan liefst elf punten. Het beste slagwerk was van Faneyte (vier honkslagen uit vijf). Eenhoorn en debutant Koene. De Australische pitchersstaf moes ten in totaal liefst 25 honkslagen toestaan. Manager Harry van der Vaart stond er tevreden bij na af- loop:„Het Nederlands team heeft weer bewezen, dat het uit benarde posities terug kan komen". 'Naamloze' wint afdaling Val d'Isère VAL D'ISERE (Rtr/SID) - Net als vrijdag zegevierde zaterdag in Val d'Isère een Zwitserse skister in de afdaling voor de wereldbeker. Na wereldkampioene Maria Walliser was het nu de beurt aan diens land genote Chantal Bournissen, die voor de eerste maal in haar loop baan een dergelijke wedstrijd won. De 20-jarige Bournissen maakte een tijd van 1.22,64. Dat was 0,13 se conde sneller dan de Westduitse Marian Kiehl. Derde werd de West duitse Ulrike Stanggassinger in 1.22,94. De als 36e van de 61 deelneem sters gestarte Bournissen profi teerde van de snel beter wordende omstandigheden. Stanggassinger was als 50e op het traject gekomen, de nummer vier, de Italiaanse De borah Compagnoni, als 46e. Slechts drie van de skisters, die deel uitmaakten van de eerste groep van vijftien, eindigden bij de top tien. Walliser kwam niet verder dan de zeventiende plek. Wereldrecords gewichtheffen SEOUL (Rtr/SID) - Tijdens de wed strijden om de wereldbeker in Se oul hebben de Bulgaren Michael Petrov en Alexander Varbanov ie der twee wereldrecords verbeterd. In het lichtgewicht bracht Petrov zijn eigen record in het stoten op 67,5 kg, een halve kilogram meer dan de vorige topprestatie. In de tweekamp schroefde Petrov het wereldrecord van de Oostduitser Andreas Behn met drie kilo naar 352,5 kg. Varbanov deed hetzelfde in het middengewicht. In het stoten kwam hij met 215,5 kg een halve ki logram boven zijn eigen wereldre cord. Met 380,5 kg in de tweekamp werd het record, dat op naam stond van zijn landgenoot Adravko Ve- lisjkov drie kilogram gewichtiger. Meerburg-UV S ZOETERWOUDE - In. het kader van de nederlaagserie speelt zon dagvierdeklasser Meerburg mor genavond tegen UVS. Het duel te gen de hoofdklasser wordt op kunstgras gespeeld. Om 20.00 uur wordt afgetrapt. het moet, kun je tegen zijn eerste service niets beginnen en tegen zijn tweede maar een heel klein beetje", erkende Wilander. Hij wist waarover hij praatte, want de dag tevoren had hij in de eerste set wel geteld twee punten gemaakt tegen de opslag van zijn landgenoot. Dit maal werkte Wilanders service-re turn heel wat meer. Bovendien ver liet hij als het enigszins mogelijk was zo snel mogelijk de achterlijn en verscheen hij als het maar even kon aan het net. Juist aan die offen sieve stijl dankte Wilander het, dat hij en niet de hoger geklasseerde Edberg als eerste Zweed sinds 1981 doordrong tot de finale, die over best of five gaat. In de eindstrijd van 1981 won Björn Borg van Lendl. Het gemis van het juiste gevoel bij het slaan van de service brak Edberg op in de derde, vijfde en ze vende game van de eerste set. Vooral de doorbraak in de zevende game maakte indruk. Wilander speelde een afgemeten lob, die juist buiten bereik van zijn sprin gende tegenstander bleef. In de tweede set was Wilander heel wat minder accuraat op zijn passeersla- gen. Tegenover één doorbraak van zijn kant stonden er twee van Ed berg. De match scheen in even wicht. Die indruk was echter fout. Edberg sloeg in vier games net zo veel dubbele fouten en Wilander pikte de eerste en derde game uit voor nieuwe doorbraken. In het zicht van de overwinning (5-1) gaf Wilander nog een service-game weg, maar daarna was het gebeurd: 6-3. Ivan Lendl had het vervolgens tegen Brad Gilbert heel wat een voudiger. Het veertiende treffen met de enig overgebleven Ameri kaan leverde de Tsjechoslowaak de veertiende overwinning op: 6-2, 6- Recordregen op Olympische piste in Calgary Ivan Lendl 4. Ook hier was sprake van een re vanche: Lendl en Gilbert hadden elkaar in de groepswedstrijden al ontmoet. Deze maal bleef de her kansing echter onbenut. Gilbert speelde precies zoals Lendl het had voorspeld: „Net als ik, maar dan twee klassen minder". (vervolg van pagina 11) DDR-trein Merkwaardig genoeg stagneerde de DDR-trein tijdens de afsluiten de 5000 meter. Yvonne van Gen- nips tweede wereldrecord leek ge ruime tijd tot het verleden te gaan behoren, maar na een kortstondige ziekte bleek Andrea Ehrig onvol doende aangesterkt om de vaart er in te houden. De Oostduitse rijd sters kregen daarom niet helemaal hun zin, want het was wel degelijk de bedoeling zo vlug mogelijk alle records weer in eigen huis onder te brengen. Christa Rothenburger: „De records van Blair en Van Gen- nip blijkt de Oostduitse top gewel dig te hebben gestimuleerd. Einde lijk werden wij eens uitgedaagd". Een dergelijke inspiratiebron hadden Geir Karlstad, die zijn 5000-meterrecord van Heerenveen naar Calgary overhevelde, en Igor Zjelezovski niet nodig. De twee voudige wereldkampioen sprin raakte het vorig seizoen door buik vliesontsteking wat op de achter grond. Thans knappen de spier bundels van de boomlange Mosko- viet zowat weer uit zijn pak en zijn uitsmijter mocht er zaterdag zijn. In de laatste 1500 meterrit beroofde hij Nikolai Goeljajev van diens Heerenveense WK-topper. Maar zelf bleek Zjelezovski amper onder de indruk van zijn 1.52,50. „De bochten waren slecht omdat het ijs tijdens de pauze niet was opge knapt. Dit record is dus gemakke lijk voor verbetering vatbaar", liet hij vertalen. Haalde sprintcoach Moeratov voor Zjelezovski nog de borden met rondetijden tevoorschijn, chef-trainer Vasilkovski keek met beide handen op de rug naar zijn ei- SCHIEDAM - Over de grote hoe veelheid grapjes die in omloop zijn over de bezoekersaantallen van SV\r haalt Frenk van der Kley zijn schouders op. Hij kent ze inmiddels allemaal Die één ■van een supporter die de kantine opbelt met de vraag hoe laat de thuiswedstrijd van de Schiedam- se club begint en aan de andere kant van de lijn te horen krijgt: 'Hoe laat schikt het u meneer?' Hem is ook al ettelijke keren de vraag gesteld of het op waarheid bewust dat het publiek zich op ei gen veld voorstelt aan de spelers in plaats van andersom. door Fred Segaar De ex-voetballer van Quick Boys, die enkele jaren geleden tij dens zijn verblijf bij Feyenoord en Haarlem al eens ervaring op deed in het profmilieu en zich aan het begin van dit seizoen bij SW (waar Alphenaar Ard Oos- terlee aan zijn tweedejaar bezig is) in een nieuw avontuur stortte haalt dan glimlachend zijn schouders op. "Daar word ik ge regeld mee geconfronteerd", weet de inwoner van Zoetermeer. wiens accent een langdurig ver blijf in Den Haag verraadt. "Vooral als je tegen amateurs speelt en je bent een beetje aan het bakkeleien met je tegenstan der. Dan gaan die gasten begin nen over het aantal mensen dat onze wedstrijden bezoekt. Heel wat minder dan wat bij mijn ou de club Quick Boys op de tribune zit". 'Harga' biedt inderdaad een troosteloze aanblik als de wed strijd van de op de voorlaatste plaats geklasseerde Schiedamse Voetbal Vereniging tegen de nummer laatst, het twee seizoe nen geleden nog in de eredivisie spelende Heracles, op het punt staat te beginnen. Een thuiswed strijd van pakweg Roodenburg trekt meer bezoekers en daarom spelen de meeste voetballers van SW ook liever uit dan thuis. Dat geldt ook voor Van der Kley, die deze competitie aanvankelijk zéér goed presteerde. Maar na enige tijd kwam de sleet er een beetje in. Dat was voor een be langrijk deel het gevolg van een schorsing, opgelopen aan het ein de van het seizoen in een wed strijd om de Leidsch Dagblad Cup. Spraakverwarring "In één van die potjes ben ik er uit gestuurd. Ik wist niet wat ik hoorde, toen ik drie wedstrijden aan mijn broek kreeg. Dat moest ik vervolgens gaan uitleggen aan Popovics (de trainer van Hongaarse afkomst). Die bleef maar vragen waarom ik ge schorst was. En ik maar uitleg gen dat het het gevolg was van een LD Cup-duel. Daar begreep- ie dus helemaal niks van, er ont stond een vreselijke spraakver warring", aldiLS de rossige aan valler, die volgens zijn huidige oefenmeester de vergelijking met een gokkast moeiteloos kan door staan. Het ene moment niks, het andere ogenblik alles. "Voor mijn gevoel ben ik al wat stabieler geworden", zegt de in een Leids horeca-etablissement werkzame Van der Kley. "Maar Popovics vindt het nog steeds niet goed genoeg. Hij zegt altijd: 'Gooi er vijftig gulden in en je wint niks, stop er twee kwartjes in en je pakt de jackpot'. De met een ijsmuts getooide oe fenmeester investeert dit keer Frenk van der Kley (links) en Ard Oosterlee poseren voor de lege tribunes. Als u i periodetitel pakken, wordt het misschien beter aanvankelijk helemaal niets in Van der Kley, door Popovics bij voorkeur 'Frenkie' genoemd. Met andere woorden, de snelle spits staat niet in de basis van zijn team, dat net als de opponent in de 'kelder' van de eerste divisie staat geposteerd, maar wél een rol speelt in de strijd om de twee de periodetitel. "Ik vermoedde al dat hij de voorkeur zou geven aan Sonnevïlle", zegt Van der Kley. "Afgelopen woensdag speelden we een wedstrijd in een nederlaagtoernooi tegen Fortu- na Vlaardingen. Op de eerste plaats staat een prijs van 1500 guden en die wil de club hoe dan ook verdienen, want elke cent is hier welkom. We wonnen met g ro te cijfers, maar ikzelf speelde niet best. Toen vermoedde ik al het ergste". 'Popo' bevestigt dat vermoe den, maar komt nog voor de pau ze op zijn beslissing terug. Zijn plan om Heracles (dat met 5-2 wordt verslagen) met veel aan vallers en een op Engelse leest ge schoeide speelwijze te bestrijden, pakt verkeerd uit. Zelfs Ardy Oosterlee, oud-ARC-speler en de oogappel van de trainer, komt er niet aan te pas tegen het onthut send zwakke Heracles. Popovics is de enige die voor opwinding zorgt. Bij de openingstreffer van Sonneville (al snel gevolg door de gelijkmaker van De Krijger) rent hij het veld in om met zijn speler een feestje te vieren en elk fluit signaal 'begroet' hij met een hoop stampij. Veranderingen Voor de 500 toeschouwers is het afzien, maar na de pauze brengt Popovics een verandering aan in de speelwijze van zijn ploeg. Hij valt terug op het oude spelpa- troon met minder mensen in de frontlinie. Vooral na de 2-1 (na zeer goed voorbereidend werk van Oosterlee) ontstaat er zéér veel ruimte. De overtreding tegen Van der Kley in het strafschopge bied is de inleiding van de 3-1 (door Van der Hoeven uit een strafschop gescoord). Daarna is het woord aan Ard Oosterlee, die optimaal profiteert van de ruimte en met zijn 'gestif te' vierde goal aantoont over een fabelachtige techniek te beschik ken en met de vijfde en laatste goal laat zien zéér snel te zijn. Tot groot genoegen van Povovics. wiens humeur na afloop van de wedstrijd echter weer tot het nul punt is gedaald. Dat heeft alles te maken met de tweede goal van Heracles, die zijn ploeg in de race om het tweede periodekampioen schap eventueel op zou kunnen breken. "Verdomme", briest de man die met een duur woord technisch directeur van de club wordt ge noemd. "Onbegrijpelijk dat we dat doelpunt nog tegenkrijgen" Zijn stemming slaat van het ene op het andere moment om als de naam Oosterlee valt. "Hij is een fantastische speler. Hij is een su perintelligente aanvaller De meeste jongens met zoveel klasse zijn grillig, maar hij is nog con stant ook. Alleen het benutten van de kansen was voor hem een probleem, maar ook dat ging vandaag goed. Of ik een goeie toekomst voor hem zie wegge legd? Normaal gesproken had hij nu al bij Feyenoord of Utrecht of een dergelijke club moeten spe len. Maar de scouts zijn nu een maal blind. Dat zijn ze zo lang hij nog bij SW zit en zolang ook ik nog hier zit". Alles of niks Over Van der Kley is hij min der vleiend dan over Oosterlee en over zichzelf. "Met hem is het alles of niks, hij is net een gokkast. Ik zal u vertellen meneer, uit bij Heerenveen speelde hij fantas tisch. Als Berlusconi van AC Milan toen op de tribune had ge zeten, had Frenkie nu in Italië ge zeten. Maar ja, toen speelden we op de counter en dan is hij uitste kend te gebruiken. In thuiswed strijden gaan we voor de volle winst en dan komt hij minder van pas, Maar hij leert nog steeds bij. Als ik met hem praat dan knikt hij wel, maar in de wed strijd blijkt niet altijd dat hij het heeft begrepen". Als ik nou maar het vertrou wen van Popovics kreeg", ver zucht Van der Kley. "Dat zou het een stuk gemakkelijker maken. Van der Zee (trainer van Quick Boys) gaf me dat en toen ging het ook goed. Ik weet dat ik een speler ben met wie een trainer geduld moet hebben. Op het moment dat het heel slecht met me gaat, moe ten ze me juist nog even laten staan. Dan volgt meestal snel de ommekeer". Popovics kan dat geduld niet opbrengen, maar dat wil niet zeggen dat hun relatie slecht is. "In tegendeel", zegt Van der Kley. "Taktisch vind ik hem sterk. Iedereen kijkt tegen hem op, er is eigenlijk niemand die zijn bek tegen hem open durft te doen. Maar je kan ook vreselijk met hem lachen. De laatste keer nog voor een training. Het had vreselijk geregend en er stond een plas van tien meter in het vier kant. 'De eerste oefening gaat als volgt', zei hij. Hij nam een aan loop, maakte een salto en sprong midden in die plas. Prachtig hoe hij daar vervolgens in zijn regen- pakkie stond te verkleumen". "Maar hij kan soms ook min der aardig zijn, bijvoorbeeld na dat we hadden verloren van NEC, zijn oude club. Toen zaten er achterin de bus een paar gas ten met een walkman op. Daar maakte hij zich kwaad om. Hij wilde duidelijk maken dat ze die dingen niet meer mee moesten ne men. Hij had het steeds over 'tal kie, talkie'. Ondanks dat hij Oude bus Aan het vervoermiddel overi gens is volgens Van der Kley de financiële positie van SW af te lezen. "Het is echt niet te geloven hoe oud dat ding is. Als we dan bij het stadion aankomen, schaam je je echt rot. Werkelijk niet om aan te zien. Die bus is nog ouder dan onze chauffeur. Heel anders dan bij Quick Boys. Al moesten we maar een klein eind je weg, gingen we al met de fraai ste dubbeldekker, compleet met video. Maar voor de rest is het hier prima. Ik wil hier gewoon kijken hoe ver ik kan komen Met diezelfde instelling speelt Ard Oosterlee, wiens tweelingb roer Rini herstelt van een ernsti ge knieblessure en wiens oudere broer Niek topscorer is bij ARC. Ook laatstgenoemde verdween zaterdag in de wedstrijd tegen Noordwijk in de ziekenboeg. Blijft Ard Oosterlee gevrijwaard - van blessures, dan wacht hem volgens Popovics een goede toe komst. "Maar vooralsnog is er nog geen sprake van dat ik hier weg ga", zegt hij. "Ik heb het goed naar mijn zin en ik leer nog steeds. Het zou leuk zijn als we een periodetitel pakten. Mis schien dat er dan ook wat meer mensen komen, want wat dat be treft was het weer niet best". Zijn ploeggenoot Coen van der Hoeven drukt het na de verras send hoog uitgevallen zege nog het best uit. 'Niet te geloven, vijf doelpunten. Toen de mensen 'tien, tien', gingen schreeuwen, wist ik het even niet meer. Ik dacht dat op dat moment het aantal toeschouwers werd omge roepen gen rijders. Het bleef bij enkele technische aanwijzingen, voor het scorebord had Vasilkovski totaal geen oog. Hij nam de wedstrijden amper serieus. Zijn ploeg bracht twee maanden in Moskou door en was onvoldoende gewend aan het razendsnelle ijs. Dit verklaarde ook de opmerke lijke verrichtingen van de Canade zen, die uitsluitend in Calgary heb ben getraind. Net als een andere oud-gediende maakte Boucher een schitterende comeback. In de op gebloeide Boucher en de Koreaan Bae, ook al een specialist op de bin nenbaan, krijgen de gereputeerde topsprinters uit de Sovjetunie, Ja pan en de Verenigde Staten er twee geduchte concurrenten bij. Aansluiting In dit sterke gezelschap vonden Menno Boelsma en Jan Ykema de hoop op Olympische uitzending. De twee verdienen het ja-woord van het NOC. „We hebben de aan sluiting met de wereldtop gevon den", juichte Ykema, nadat hij met 37,38 Boelsma weer had afgelost als Nederlands snelste man op de 500 meter. Het meeste ontzag verdiende zijn geweldige 1000 meter van gister avond. In een nek-aan-nek-race met Boucher veegde Ykema einde lijk en rigoreus het bijna zeven jaar oude record van Sies Uilkema (1.15,35) uit de boeken. Strompe lend en met de handen in het lucht ledige graaiend bereikte Ykema de eindstreep in 1.14,24. Zjelezovski deed er als winnaar 0,7 seconde korter over. Ook Menno Boelsma (1.15,33) finishte binnen het oude record. Voor Geert Kuiper blijft het er daarentegen donker uitzien. Aan het tonen van vormbehoud, een vereiste voor zijn uitzending, kwam hij ook in Calgary niet toe. Moeilijke periode Met dezelfde perikelen kampt Petra Moolhuizen bij de vrouwen. „Ze heeft nooit zo'n moeilijke pe riode doorgemaakt als nu", wist haar coach Egbert van 't Oever. Ma rieke Stam hielp zichzelf over de brug met de derde plaats op de 5000 meter, weliswaar op forse af stand van de beide DDR-stayers. Ingrid Paul miste een hoge klasse ring. Haar vijfde tijd (4.25,19) werd wegens diskwalificatie geschrapt. Driemaal zou ze bij het ingaan van een bocht hebben gesmokkeld en tot woede van Van 't Oever liet de Zweedse scheidsrechter Eklund dat niet over zijn kant gaan. Het enige, doch fraaie Neder landse vrouwenrecord dat sneuvel de, blijft bij Ingrid Haringa. Ze hield zich kranig in het sprintge- weld van gisteren en was 0,3 secon de sneller dan ooit. Met haar 40,61 en zesde plaats solliciteert ze naar een tweede retourtje Calgary, zon der in februari overigens ook maar het geringste uitzicht op een me daille te hebben. Een voorspelling van de Oostduitse coach Rainer Mund, die zich zelden een gewaag de uitspraak veroorlooft, spreekt boekdelen. Mund: „En het gaat straks nog sneller". Ik verwacht straks 1.17 op de 1000 meter, de 1500 gaat onder de 1.58, op de 3000 is 4.07 voor een vrouw haalbaar en de winnende tijd op de vijf kilome ter ligt rond de 7.10". Vergeer niet op 5000 meter in Galgary CALGARY (GPD) - Met pun in het hart heeft Hein Vergeer één olympische illusie laten varen. De 5000 meter, zijn sterkste afstand toen hij in de winters van '85 en '86 hoog op de schaatstroon zat, is een ware kwelling voor hem geworden. Lichamelijk kan Vergeer het dood eenvoudig niet meer bolwerken nu de schaatssport met reuze spron gen voortdendert. Na de martel tocht van vrijdag tijdens de World Cup-wedstrijden in Calgary leek het hem en coach Henk Gemser raadzaam de 5000 meter in zijn olympisch programma door te ha len en zich uitsluitend op de 1000 en 1500 meter te gaan prepareren. „Officieel", zo trachtte Vergeer nog een slagje om de arm te hou den, „maken we de komende week de beslissing bekend". Maar hij hoeft er geen nachtje over te sla pen. De knoop is in kleine kring reeds doorgehakt. Terwijl de in Calgary verzamelde schaatswereld in opperste verrukking raakte over zoveel fabelachtige tijden, voelde Hein Vergeer zich belabberd. "Ik heb altijd mijn sport gedaan zoals ik wilde en moet nu ook realistisch zijn. Ik denk dat ik de grenzen van mijn duurvermogen al bereikt heb". Met ten minste één gouden me daille wil hij zich in Calgary uit de internationale schaatsarena terug trekken. Daarom moet het afgelo pen weekeinde voor Vergeer, nota bene op het recordijs van Calgary, een wereld zijn ingestort. Ook de 1500 meter verliep zaterdag hope loos, want wie 1.57 rijdt telt heden ten dage niet meer mee. Vergeer echter: „Ik moest me van Henk (Gemser) inhouden. Ik had niks meer in mijn poten. Dat is denk ik ook een mentale kwestie, want dit seizoen heeft nog geen enkele wed strijd zelfvertrouwen gegeven en dat heb ik juist nodig na vorig jaar". De snelheidsduivels, die in het nieuwe tijdperk van overdekte ba nen geen enkel record meer ont zien, hebben Hein Vergeer achter zich gelaten. „Ik moet langzaam beginnen en in een race gloeien om snel te kunnen finishen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19