PORT Wéér uitbarsting Karlstad International voor Foreholte MAANDAG 7 DECEMBER 1987 PAGINA 11 r I IQap met dure gevolgen Droomduo in ere hersteld Elftal verdwijnt spoorloos Noor rijdt op 10 kilometer liefst kwart minuut sneller 'Gaddafi' krijgt lilt op stuk... H--&PBNA I INFORMATIEBON I KENNISMAKING BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD L-... Het basisdiploma Informatica kunt u In Leiden nog vóór de zomcr haien. Telefoon: 085-575602 T 1 J PONTIAC (SID) - Een rechter in het stadje Pontiac in de Amerikaan se staat Michigan heeft de 52-jarige golfspeler James Kusmierz ver oordeeld tot het betalen van 40.000 gulden smartegeld wegens schuld aan een ongeluk op de golfbaan. Kusmierz trof tijdens een partijtje golf zijn medespeelster Velma Wild met de bal. Het projectiel kwam met zoveel kracht aanvliegen, dat zijn partner een sleutelbeen brak. Reden voor de getroffene om naar de rechtbank te stappen en een aanklacht in te dienen. Velma Wild zag het geleden leed op de golfbaan verzacht door de uitspraak van de rechter. LEIDEN - Foreholte wordt aan het begin van 1988 versterkt met twee nationale top-handbalsters. Naast Cristine Knigge zal ook Maijan Bult zich in elk geval tot het einde van dit seizoen aan de Voorhoutse eerste divisionist binden. Bult zal voor haar overgang van landskampioen OSC naar de Voorhoutse ploeg de medewer king van haar oude club nodig hebben. "Maar dat ik kom, is zo goed als zeker", aldus de speel ster, die bekend staat om haar schoten van afstand. "Mijn over gang is eigenlijk slechts een kwestie van tijd. De reden van mijn komst is dat ik nog het nodi ge wil leren van Jan Kesckemé- thy". De trainer van Foreholte en Bult kennen elkaar van de natio nale ploeg, die tot voor enkele weken terug onder verantwoor delijkheid stond van de gewezen Tsjechoslowaak. Bult maakt om privé-redenen overigens geen deel uit van de nationale ploeg, die donderdag begint aan het we reldkampioenschap voor B-lan- den in Bulgarijë. Christine Knigge is geen inter national, maar mag desalniette min een versterking worden ge noemd voor Foreholte, dat er al les aan doet om dit jaar weer te rug te keren in de eredivisie. Knigge speelde lange tijd voor het Haagse Hellas, maar komt nu uit voor V&K uit Groningen. Het AMBI 1.1 diploma nog vóór de zomer halen? ilden kan het. I an: 085-575602 |&PBN,\f üf km H MAINZ (DPA) - Na 23 jaar hebben Marika Kilius en Hans-Jürgen Baumler het Olympisch zilver van Innsbruck 1964 teruggekregen. Za terdag overhandigde Willi Daume, de voorzitter van het Westduits Olympisch comité, de medaille aan het Westduitse paar, dat als het droomduo van het kunstrijden bekend stond. Kilius en Baumler raakten in 1964 hun medaille kwijt, omdat ze een voorcontract hadden getekend met een ijsrevue. Dat was een schen ding van de amateurbepalingen van het IOC. Het paar had destijds toen de discussie werd gevoerd eigenhandig de medailles al aan het IOC teruggestuurd. GEORGETOWN (AP) - Pre mier Green van Guyana zal een Officieel onderzoek instellen naar de verdwijning van bet grootste deel van de nationale voetbalploeg, die afgelopen vrijdag een 9-0 nederlaag leed in een Olympische kwalifica tiewedstrijd tegen Mexico Na de nederlaag bij de in Los Angeles gespeelde wedstrijd doken 15 leden van de ploeg ón der toen zij van hun bond op dracht kregen om na het be schamende verlies onmiddel lijk naar huis terug te keren. Aanvankelijk lag het in de be doeling dat de ploeg nog naar Mexico zou gaan voor enkele oefenwedstrijden. De rest van de ploeg durfde kennelijk de confrontatie met het thuisfront wel aan en vloog gisteren vanuit Miami naar huis terug. Volgens president Green van Guyana is de verdwijning van het tiental goed voorbereid, „De voetballers denken dat zij in Noordamerika rijk kunnen Worden. Dit is een misver stand", vertelde Green zater dag in de door de overheid ge controleerde krant „Guyana Chronicle". De president, die als porte feuillehouder van sportzaken een belangrijke rol speelde in de voorbereiding van het team op de kwalificatieronde, zei verschrikkelijk teleurgesteld te zijn. „De spelers hebben hun ploeg en land in de steek gela ten." MAANDAG 16.03-16.50 BBC 2: World In- door Pair Bowls: Engeland-Ier- land vanuit Bournemouth. 17.10-17.40 Ned 2: Studio Sport: World Cup schaatsen in Calga ry. 18.30-19.00 BBC 2: World In- door Pairs Bowls: Engeland- Ierland vanuit Bournemouth. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanora- ma: met eredivisie-voetbal, de wedstrijd WV-Willem 11, het doelpunt van de week met Ma rio Been, een portret van Betti- ne Vriesekoop en evt. nieuws uit KNVB-centrum in Zeist over het Nederlands elftal. 21.10-21.45 BRT 2: Extra Time. 21.30-22.05 SKY: Motorsport News. 22.05-23.05 SKY: Spaans com petitie-voetbal. veertien minuten te rijden. In het begin moest ik eerst een goed ge voel in de benen krijgen, zodat ik meer kracht kon ontwikkelen. Technisch ging het vrij redelijk, maar ik was nog wel wat moe van die 5000 meter". Bij het verbeteren van de officieuze 13.54,81, waarmee Igor Malkov in 1983 vanuit Alma Ata de schaatswereld perplex liet staan, had Karlstad geen moment gedacht. Na de finish stak Karlstad jubelend de armen omhoog, het geen een Canadese verslaggever tot de vraag bracht of hij zich wel helemaal had gegeven. Karlstad: „Schaatsen doe je niet met je ar men, maar mijn benen waren wel helemaal leeg". Of de glanzende vorm in de komende maanden on aangetast zal blijven is natuurlijk de grote vraag. Het vorig seizoen reed hij vanaf het begin tot het ein de beresterk. „Maar tot februari kan natuurlijk nog veel gebeuren", hield Karlstad zich op de vlakte, „misschien ben ik hier strak niet eens". Waarop de naast hem zitten de Tomas Gustafson hem vroeg: „Hoezo, moet je je soms nog kwali ficeren?" Alvorens de recordjagers met de langste adem aantraden voor de climax van het pré-Olympisch schaatsfestijn, de tien kilometer, kon Calgary reeds een vijftal wereldrecords omhel zen. De nieuwe droombaan, die wellicht in nog perfectere staat is te brengen als Nederlandse ijsmakers de knoppen bedienen, gaf slechts een voorschotje op wat er voor de deur staat. Karin Kania, die met dezelfde al lure persconferenties geeft als ze schaatst, zei wat iedereen dacht: „De Olympische Spelen worden de meest fantastische wedstrijden in de geschiedenis van het schaat- De Oostduitse ijsvorstin volstond deze maal met een nieuwe wereld topper. Na de 1000 meter (1.18,11) bleek nog geen uur rust te weinig om op de 3000 meter opnieuw de roos te raken. Dat liet ze over aan Gaby Schönbrunn-Zange, die al zes jaar terug een ijzersterk wereld record vestigde (4.21.70) en nu in 4.16,76 finishte. Zange en ook Christa Rothenburger, de sprint ster die schaatstend en fietsend reeds een wereldtitel bemachtigde, geven het DDR-bolwerk een nog oppermachtiger aanzien. Bonnie Blair, de vliegensvlugge Ameri kaanse, ging in de eerste slag ten onder. Op de vroege zondagoch tend nam Rothenburger, winnares van het sprintgoud in Serajevo in een vlekkeloze spurt Blairs wereld record over. Een rit later liet de ont troonde Amerikaanse de kans lig gen om onmiddellijk terug te slaan. (Zie ook pagina 19) Voorzitter Fiorentina verongelukt TURIJN (AFP/SID) - Pier Cesare Baretti (48), de voorzitter van Fio rentina, is zaterdag verongelukt. Hij bestuurde een vliegtuig, een Cessna 172, die in de buurt van Tu rijn om nog onopgehelderde rede nen neerstortte. Aan boord bevond zich ook de gepensioneerde piloot Oreste Puglisi. Ook hij vond de dood. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door sneeuwval en zware be wolking. Bij de operatie kamden ook drie honderd man te voet het terrein af. Vroeg in de avond vond een vrijwilliger de restanten van het vliegtuigje en het lichaam van een der inzittenden. Baretti was tot 1982 hoofdredak- teur van het Turijnse sportdagblad Tutto Sport. In dat jaar werd hij manager van Fiorentina. Vier jaar later werd hij benoemd tot voorzit ter van de club uit Florence. ADVERTENTIE Wie nog vóór de zomer Het AMBI 1.1 diplome wil halen, kan nu in Leiden terecht. Bits, bytes, Basic. Eigenlijk wilt u al een hele tijd meer weten over informatica en automatisering. Omdat u een carrière in de automatisering wel ziet zitten. Of misschien omdat het handig is bij uw werk of voor uw hobby. Waarom zou u nog langer wachten? Al in januari kunt u be ginnen met de AMBI l.t basiscursus bij Koninklijke PBNA. Nog vóór de zomer doet u dan examen. De cursus wordt ge geven volgens een moderne lesmethode. Vaste mondelinge lesavonden met gebruik van computers, om de week afgewis seld met schriftelijke lessen. Uw begeleiding is in handen van professionele, in de praktijk werkzame docenten. Tijdens de cursus komen onderwerpen als werkwijze van de computer, gegevensdragers, systeemontwikkeling en -gebruik, de pro grammeertaal Basic en programmatuur aan de orde. Plus natuurlijk examentraining. Vul nü de bon In, en doe over een half jaar examen. Of bel: 085-575602. I Stuur mij vrijblijvend het gratis informatiepakket met de studiegids over de AMBI 1.1 basiscursus informatica. IMw./Hr.: Straat:B Postcode: I Plaats:ga75 In open envelop, zonder postzegel, sturen naar: jj|^ PBNA, Antwoordnummer 68°° WC Arnhem" Jj ISERLOHN (DPA) - De Westduit se ijshockey bond DEB heeft een eind gemaakt aan de reclamecam pagne van ECD Iserlohn voor. staatshoofd Al-Gaddafi van Libië. Zaterdag verbood de bond tijdens een vergadering in Beieren met on middellijke ingang de shirtreclame van Iserlohn voor „het wereldcen trum van het Groene Boek", waar voor Al-Gaddafi liefst 1,7 miljoen gulden wil betalen. Gisteren gaven de spelers gevolg aan dat verbod. Vrijdag prijkte de tekst van de politiek omstreden Libische kolo nel wèl op de tricots van ECD, dat alleen aan de fiscus al een schuld van ruim 6,5 miljoen heeft. Volgens de Westduitse bond was er geen toestemming verleend voor een dergelijke reclame. Als Iserlohn zondag weer mét hetzelfde shirt zou verschijnen kondigde de bond aan drastische maatregelen tegen de club en zijn spelers te nemen. In de Bondsrepubliek is veel op schudding ontstaan over de spon soring van Al-Gaddafi, die tot stand kwam na een persoonlijk on derhoud van voorzitter Weifen- bach met het Libische staatshoofd. De ijshockeybond verbiedt shirtre clame voor politieke of confessio nele doelen. De minister van Bin nenlandse zaken, Friedrich Zim- mermann, noemde de actie van Iserlohn een duidelijke schending van de neutrale houding van de sport en riep de DEB op tot maatre gelen. Onder druk daarvan verschenen de spelers van ECD Iserlohn gister avond voor het competitieduel in Frankfurt tegen Eintracht inder daad zonder de omstreden reclame op het shirt, ondanks smeekbeden van hun voorzitter Weifenbach. Ondervoorzitter Ernst Eichler en penningmeester Walter Matthes van de Westduitse ijshockeybond waren vlak voor de wedstrijd de kleedkamer van Iserlohn binnen gegaan. „Als jullie met de tekst van Al-Gaddafi op het shirt op het ijs verschijnen, riskeren jullie een langdurige schorsing", maakten de bondsbestuurders de spelers dui- Dat had betekend, dat de ijshoc keyers niet op de transferlij st zou den kunnen worden geplaatst, in dien het in financiële problemen verkerende Iserlohn binnenkort inderdaad failliet wordt verklaard. Eintracht Frankfurt had al ge dreigd het duel te boycotten als Iserlohn aan de reclame zou vast houden. Tot opluchting van de zesdui zend toeschouwers, die werden omringd door een ongewoon grote politiemacht, kwamen de spelers van Iserlohn op het ijs met de naam van de oude sponsor op de borst. Het publiek was twintig minuten later dan gewoonlijk de hal binnen gelaten. Politiehonden moesten eerst nog enkele kartonnen dozen besnuffelen, waarin mogelijk een bom zou kunnen zitten. Na de speurtocht mochten de toeschou wers binnenkomen. De commotie bleek voor de ijs hockeyers van Iserlohn geen prik kel om tegen Frankfurt voor een stunt te zorgen. Eintracht won het duel met 7-3, na periodestanden van 2-2, 3-0 en 2-1. De bezoekers kregen wel meer strafminuten: twaalf tegen vier voor Frankfurt. Door die nederlaag zakte Iserlohn van de zevende naar de achtste plaats op de ranglijst. De bondsbestuurders verklaar den later, dat de licentie van Iser lohn niet zou worden ingetrokken, maar dat de club wel op een fikse straf zou kunnen rekenen, omdat vrijdagavond tegen Rosenheim met de Gaddafi-shirtreclame werd gespeeld. Nadat voorzitter Kerkum zaterdag het nieuwe supporters-home van Feyenoord had geopend nam trainer Rinus Israel de gelegenheid te baat om zich weer eens onder de fans van de stadionclub te mengen. Zo op het oog kan hij het met deze punker uitstekend vinden (ïoto anp> CALGARY (GPD) - Waar liggen de grenzen van Geir Karlstad? De Noor met paardelon- gen draait zijn hand nergens meer voor om. Het doorbreken van de veertien minuten-bar rière, ruim zestien jaar nadat Ard Schenk als eerste minder dan een kwartier nodig had voor de 10.000 meter, was uiteraard aan hem voorbehouden. Waar in een klap een dikke vijftien seconden sneller kan worden bijgeschreven in het rijtje fenomenale prestaties op de schaats. 13.48,51, het stond er daadwerkelijk op de wand in Calgary's Olympic Oval. En in alle nuchterheid merkte Karlstad slechts op: „Ik voelde me niet zo sterk als bij het WK in Heerenveen toen ik die 14.03 reed". lijk stramme benen. Ik kon ze ver der niet gebruiken", luidde zijn re laas. Ook Gerard Kemkers perste alle energie uit zijn ranke lijf. Vlak na dat de 13.48,51 het levenslicht had gezien begon de Drent vol overga ve aan de klopjacht. „In het begin reed ik redelijk", was zijn terug blik. Hij verloor in het eerste ge deelte inderdaad weinig op Karl- stads schema, maar een versnel ling, zoals in maart toen hij op een haar na Karlstads record afpakte, zat er deze keer niet in. De snelheid liep zelfs zo terug dat een tijd onder de veertien minuten onmogelijk werd. Kemkers: „Op het eind kreeg ik een aanzienlijke tik. Die laatste rondjes gingen heel moei lijk". Toch bleef hij juist onder het oude record van Karlstad en zijn 14.03,90 hield, naast een verbete ring van zijn eigen nationale top tijd, tevens de tweede plaats in. Kemkers hield andere specialisten als Hadschieff en Gustafson achter zich en is over twee maanden een serieuze kandidaat voor het zilver, al valt het de Nederlanders te prij zen dat ze de hoop op meer niet hebben opgegeven. Visser: „Hoe fantastisch die tijd van Karlstad ook is, we komen elkaar nog wel een keer weer tegen". De 24-jarige Noor heeft in Lille- strom zijn eigen schaatsclub. Hij is namelijk het enige lid van de schaatsafdeling van de plaatselijke voetbalvereniging. Karlstad: „Ik heb altijd gevoetbald en toen ik ging schaatsen wilde ik het liefst bij dezelfde club blijven. Speciaal voor mij is een sectie schaatsen op gericht en daarvan ben ik het enige lid". Hij zet een aloude traditie voort van vermaarde Noorse stayers, die in hun tijdperk bijna onverslaanbaar waren. Liggen er voor Karlstad op de 5000 meter nog wel een paar Olympische kapers op de kust, de tien kilometer is zijn domein. In een onberispelijke regelmaat knabbelde het 1 meter 90-lange lijf steeds meer seconden van zijn ou de record af. Zijn Zweedse tegen stander Karlberg, die zichzelf met vijftig seconden verbeterde en na 14.16,62 arriveerde, werd bijna op een volle ronde gereden. Karlstad: „Het was mijn doel om onder de Karin Kania is zichtbaar blij met haar wereldrecord. Op de baan in Calgary regende het overigens records (foto anp> Met hoeveel vernietigingskracht hij zijn oude wereldrecord ook om zeep bracht, een Beamon-achtige jump in de schaatssport is niet aan de orde. De Nederlandse bonds coach Henk Gemser: „Die 13.48 zal niet de winnende tijd zijn tijdens de Olympische Spelen. Al is het een behoorlijke klus, Kemkers en Visser kunnen ook die tijd rijden". Gemser vond Karlstads juweeltje aan het slot van drie meeslepende schaatsdagen in Calgary zelfs „hoogst irritant". „Vandaag was hij de beste en het is een enorme stap geweest, maar wij zijn niet min der", vond de coach, die ondanks alles de moed er in trachtte te hou den. „Ja, natuurlijk. Als we er niet in geloven kunnen we beter de roeiboot nemen en naar het Oosten terugroeien". Ook Leo Visser wilde zich niet van de wijs laten brengen door de fenomenale uithaal van de stayer die op de tien kilometer momen teel een aparte klasse vertegen woordigt. Visser: „Het zou stom zijn je erbij neer te leggen, anders hoefje hier in februari niet naar toe te gaan". De Haastrechter, die vrij dag zijn 5000 meterrecord bij Karl stad moest inleveren, zag de kans schoon om in de openingsrit als eerste Nederlander onder de 14 mi nuten te duiken. Tot kilometerpaal zeven ging het naar wens, daarna schakelde Visser over naar een la gere versnelling. „Ik heb het gepro beerd, maar kreeg last van vrese-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11