TAD LEIDEN Ik liet mij nooit zo maar naar de slachtbank voeren Gaslek in woning na onderhoud van EBR Negen maanden cel geëist tegen Leidse wegens bedreigingen LEIPSCH DAGBLAD Psychiater Bastiaans houdt er 1 januari mee op Bewoner Egas: 'Schuld energiebedrijf Mtiefnijfrijejiifl| s ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 De Leidse psychiater j. Bastiaans moet zijn activiteiten op 1 januari staken. Bastiaans werd onlangs 70 jaar. Drie andere therapeuten staan klaar om zijn werk voort te zetten. De oud- hoogleraar blijft nog enige tijd supervisor. Met het officiële vertrek van Bastiaans lijkt ook een einde te komen aan zijn vaak omstreden behandelingsmethode. Al leen hy heeft nu nog een licentie om oorlogsslachtoffers met lsd (een geestverruimend middel) uit hun isolement te halen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil de dit jaar een onderzoek laten doen naar de vraag welke invloed het goedje in al die jaren op de patiënten heeft gehad. De conclusie van het rapport was onthutsend: er was niet genoeg materiaal voorhanden waarop een verantwoord we tenschappelijk onderzoek zou kunnen worden gebaseerd. Klaar uit. In een brief aan het departement schrijft de oud-hoogleraar dat drie van de vijf onderzoekers het met die eindconclusie niet eens zijn. Zij, maar ook anderen, vinden dat er een kwali tatief onderzoek moet komen. De vraag is echter wie de kos ten daarvan voor zijn rekening moet nemen. Zorgen over de methode Bastiaans. Wel of niet goed? zijn patiënten zijn er eensluidend over. Ze kunnen niet zonder de behandeling. Nog onlangs maakten ze dat aan de buitenwe reld duidelijk. Of een van de opvolgers van Bastiaans vergun ning krijgt met lsd te mogen werken? Een verzoek is inge diend. Het ministerie moet het antwoord geven. LEIDEN - Bastiaans is bezorgd. Het negatieve rapport is, zegt hij, een kolfje naar de hand van het ministerie. Omdat, maakt Bas tiaans duidelijk, wvc van lsd af wil. De Leidse psychiater is de laatste therapeut die de persoon lijkheid van zijn patiënten met hallucinogenen mag beïnvloe den. Een 'mooiere' gelegenheid krijgt de minister niet. Bastiaans weg, lsd weg. door Jan Westerlaken Toch heeft de oud-hoogleraar nog een sprankje hoop. Hoop, die is gericht op Centrum 45, een kliniek waar oorlogsslachtoffers in nood met hun problemen kun nen aankloppen. Centrum 45 kan de minister vragen om met me thode Bastiaans te mogen door gaan. Dan moet één van de psy chiaters de licentie krijgen die Bastiaans over enkele weken in levert. Daartoe blijkt bereidheid te bestaan. Zij het onder voor waarden. Het gebruik van lsd moet worden gekoppeld aan een onderzoek. Onderzoek dat ant woord moet geven op de vraag of patiënten er nu echt beter van worden. De medisch-psycholoog Van der Ploeg kon dat antwoord niet halen uit de patiënten-gegevens van prof. Bastiaans. De psychia ter verzet zich daar fel tegen. Zegt: "Er is een eenzijdig stem pel op die zaak gedrukt. Drie van de vijf onderzoekers hebben de minister dat laten weten. Maar dat is hun niet in dank afgeno men. Testmetingen wilde men hebben. Daar draait het niet om. Centraal moet staan welke bete kenis de behandeling voor de pa tiënten heeft. Hoe voelen zij zich. Dat is de kern die op papier moet worden gezet. Mijn patiënten willen dolgraag hun verhaal ver tellen. Bovendien wordt alles op band opgenomen. Van begin tot eind. Het was voor het onder zoek niet geschikt, zei men". Achteraf Bastiaans zegt dat net zo goed achteraf het onderzoek kan wor den opgezet. Met slachtoffers van gijzelingen is precies hetzelf de gedaan. Bij hen konden geen metingen vooraf worden gedaan, omdat het destijds om een ge heel nieuw fenomeen ging. In feite gold dat eveneens voor de methode-Bastiaans. Zelf had hij best aan een onderzoek willen werken. Echter, hij behandelde primair patiënten. Het ontbrak hem aan mankracht om zo'n on derzoek te doen. Daardoor is dat erbij ingeschoten. Lsd, Bastiaans werkt er al meer dan 25 jaar mee. Als direc teur van het Psychoanalytisch Instituut in Amsterdam kreeg Bastiaans de opdracht uit te re kenen hoeveel tijd er nodig was voor een psycho-analyse. De psy chiater deed dat en kwam tot de slotsom dat hiervoor tussen de 600 en 800 uur nodig waren. An ders gezegd: iedere therapeut kon per jaar niet meer dan twee patiënten behandelen. En dat vond Bastiaans te weinig. De psychiater: "Ik heb er van alles aan gedaan om het gene zingsproces te versnellen. Dat is een reden waarom we gebruik maken van lsd en pentotal. Ik weet nog wel dat de ziekenfond sen in de jaren zestig niet meer dan tien uur psycho-therapie wil den vergoeden. Later is dit tot negentig uur opgetrokken. Had de patiënt een psycho-analyse nodig, dan kon dat niet. Ja, als hij het zelf kon betalen. Dan praat je wel over een halve ton. Nou, dat was dus onmogelijk". Op slot Wat is het criterium om een pa tiënt met lsd te behandelen. Prof. Bastiaans is er heel duidelijk over. Hij zegt: "Lsd gebruiken we pas als de patiënt 'op slot' zit. Star is. Want dat is het grote struikelblok bij de behandeling. Hoe kun je die starheid doorbre ken, daar gaat het om. Iemands persoonlijkheid verandert pas als hij de indruk heeft dat 'ie er wat aan heeft". "Lsd opent dat slot in ernstige gevallen. Het wordt alleen bij die mensen toegepast die écht ver stard zijn. De remmingen wor den minder sterk en het verdron gen trauma wordt opnieuw be leefd. De therapeut kan daarmee aan het werk. Alvorens we deze behandeling geven, wordt eerst het lichtere middel pentotal ge bruikt. Krijgen we de patiënt na een paar behandelingen niet van slot, dan pas wordt lsd toegepast. Je kunt niet eindeloos met pen total blijven proberen de patiënt uit zijn isolement te halen. Hele maal zonder gevaar is dat niet, omdat je hern toch een lichte nar cose geeft. Wat lsd betreft, één op de tien patiënten komt daarvoor in aanmerking". Kans op verslaving? Bastiaans zegt er dit over: "Mensen die lsd op hun eigen houtje gebruiken komen in diepe ellende. Die kun nen verslaafd raken, omdat ze tij dens het gebruik niet worden be geleid. In hun eentje komen ze terecht in een hel van vroeger. Dan schrik je je rot. Zulke men sen lijden aan een lsd-psychose. Ik heb ze in mijn kliniek gehad. Wat doe je dan? Je dient ze weer het middel toe om met hen terug te gaan naar de plek des onheils. Met lsd haalde ik deze mensen uit hun psychose. Op zo'n mo ment heb je als therapeut een stukje van de ziel in handen. Ik kan dat bijsturen of remmen. Maar als je zoiets in je eentje doet kun je gek worden of verslaafd raken. Die mensen willen steeds weer terug naar dat gelukzaliger leven". Psychodrama Subtiel omgaan met de patien- Bastiaans: "Met dat onderzoek is een eenzijdig stempel op de zaak gedrukt". ten. Dat is een eerste vereiste, zegt Bastiaans. "Er wordt een psychodrama gespeeld. Het ene moment valt de patiëntje als het ware in de armen, omdat hij in jou een van zijn ouders meent te herkennen, het andere moment maakt hij je voor 'schweinhund' uit. Dat drama speel je mee. Veel patiënten zeggen na afloop dat niet de lsd heeft geholpen, maar de begeleiding. De rol van lsd is het proces te versnellen als een soort katalysator". De patiënt kan zelf ook een steentje aan zijn genezing bijdra gen. "Ze kunnen heel veel doen", meent Bastiaans. "Ik geef de pa tiënt altijd een bandje mee naar huis waarop de gesprekken tij dens de behandeling zijn opge nomen. Thuis kan de patiënt die band net zo vaak afluisteren als hij wil. Dat moet", zegt hij met nadruk. "Na verloop van tijd worden ze het zat en zeggen, nu weet ik het wel. Heel belangrijk is dat. Van het elke keer weer luisteren naar die bandjes gaat een zelfgenezend aspect uit. De verwerking van de traumatische ervaring wordt op die versneld". Bastiaans heeft de medisch- psycholoog Van der Ploeg (ma ker van het rapport) wel eens uit genodigd om bij de behandeling van een patiënt aanwezig te zijn. Volgens de psychiater is hij daar nooit op ingegaan. Uit ethische overwegingen? Bastiaans vindt dat die niet zo'n rol hoeven te spelen. "Ik vraag de patiënt of hij er bezwaar tegen heeft als er ie mand anders dan een therapeut bij de behandeling aanwezig is. Als de patiënt daar moeite mee heeft, dan gebeurt dat absoluut niet". Verguisd Bastiaans. Oorlogsslachtoffers prijzen hem de hemel in, ande ren verguizen hem. Velen zijn het niet met hem eens. In het buitenland waardeert men hem. Zoals in Verenigde Staten. Toen de honderd gijzelaars van de Amerikaanse ambassade in Te heran (Iran) werden vrijgelaten, klopte men bij Bastiaans aan hoe die mensen moesten worden be geleid. Onlangs belden meer dan honderd oud-Indiëgangers om hulp. Prof. Lou de Jong schildert hen in één van zijn werken af als misdadigers. Maar als de naam Bastiaans in het nieuws komt, is er in de meeste gevallen sprake van hei bel. Hoe komt dat toch? Bastiaans draait er niet om heen. Zegt: "Dat komt uitslui tend door die lsd. En", voegt hii eraan toe, "jaloezie speelt ook een rol. Ik heb veel hoge functies bekleed en onderscheidingen voor mijn werk gekregen. Er zijn niet zo bar veel mensen die me dat kunnen nazeggen. Ze zijn er, denk ik, jaloers op. Wat hierin te vens meespeelt is natuurlijk het feit dat ik me nooit in de hoek liet drukken. Ik liet me niet zo maar afslachten". "Ja", beseft hij, "ik ben veel in het nieuws geweest. Een boel mensen kunnen dat niet hebben. Ooit kwam ik eens op een verga dering van een universiteit. Het eerste wat ik te horen kreeg toen ik binnenstapte was: 'Wij hou den niet van hoogleraren die in het nieuws komen'. Er is wat af- geroddeld in het circuit". Nieuwe regeling parkeren moet bereikbaarheid AZL verbeteren De Franse kunstenaar Christo hoeft er niet aan te pas te komen om een gebouw in te pakken. Studenten van Mi nerva hulden gisteren hun sociëteit aan de Breestraat in plastic. Aanleiding tot het inpakken was niet de voor de deur staande Sint Nicolaas pakjesavond, maar het jaarlijkse bal van de studenten, het Sempre. Het gebouw is keurig in witte en zwarte plastic banen verpakt, hoewel het Sempre dit jaar als motto mee kreeg 'La nuit en rose' (roze nacht). (foto Henk Bouwman» LEIDEN - "We mogen echt van geluk spreken dat het huis niet in de lucht is gevlogen". De heer Egas, bewoner van het huis aan de Akkerhoornbloem in de Meren- wijk, is opgelucht dat een lek in een gasleiding in zijn woning geen ver schrikkelijke gevolgen heeft ge had. Maar hij is woedend op het Energiebedrijf Rijnland dat het lek zou hebben veroorzaakt. Het lek ontstond nadat het ener giebedrijf de afgelopen week de buitenleiding van het gas in de straat had vervangen. Rijnland ont kent echter iedere verantwoorde lijkheid. "De rotte plek in de bin nenleiding zat er al en is hoogstens door onze werkzaamheden aan het licht gekomen", zegt EBR-voor- lichter Sytsma. Afgelopen woensdag werden de leidingen in de Akkerhoornbloem door het energiebedrijf vervangen. De leidingen lagen er al veertien jaar en dreigden door verzakkin gen in de grond te gaan scheuren. Het vervangen van dit soort leidin gen behoort tot het gebruikelijke onderhoud. Bij de werkzaamheden werd ook de gasmeter in de woning van de heer Egas losgekoppeld. Woensdagmiddag legden de mon teurs van Rijnland de laatste hand aan de werkzaamheden waarna het gas weer kon worden aangesloten. Gigantisch "Enkele uren later rook ik een. gaslucht in huis", vertelt Egas: "In de veronderstelling dat er bij het Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J.C. Turk (1920) man, C.D. Zandvliet (1926) man, B. Bos (1916) man, A.A. Coumou (1910) geh. gew. met A. Everaars, D. van Bee- len (1910) man, F.J. de Jong (1922) man, Z. Galjaard (1909) vrouw, L. Kroon (1908) vrouw, J.H. Wijngaarden (1916) man, S. Tameling (1919) man, H.J. Nij- huis (1897) geh. gew. met G. Burkj, C.W.P. Vintges (1910) man, P. van Har- werk wat gas was vrijgekomen, hebben we het huis goed doorge lucht. De volgende ochtend was de gaslucht échter veel doordringen der. Daarop besloot ik het EBR te waarschuwen". De diensdoende monteur van het EBR constateerde kort daarna dat er een lek in de leiding zat zon der echter vast te kunnen stellen waar precies. Hij sloot de gastoe- voer onmiddellijk af en adviseerde Egas een loodgieter te bellen. Deze arriveerde enkele uren later en ont dekte een lek in de buis boven de gasmeter. "Een gigantisch lek", aldus Egas: "Vanuit de hoofdleiding werd het gas zo tussen het plafond geblazen". Het lek is naar zijn me ning ontstaan doordat bij het los koppelen van de gasmeter de buis in een koppelingsstuk is gaan wringen. De verantwoordelijkheid hiervoor legt hij bij de mensen van het EBR. Egas: "Toen zij het gas woens dagmiddag weer aansloten, werd wel de buis naar het huis toe door gemeten maar niet de binnenlei ding. Dat was toch een kleine moei te geweest. We hebben geluk ge had dat ik toevallig thuis was. Nor maal gaan mijn vrouw en ik don derdagochtend altijd vroeg de deur uit. Het gas had dan de hele dag in het huis kunnen stromen: Komen de kinderen 's middags thuis, zet ten een pot thee en de hele zaak gaat in de lucht". tingsveldt (1947) man, A.P.H. van der Voort (1915) man, M.E. Bakker (1923) vrouw, C. Bos (1923) man, E.L.J. Koek (1940) man, W. Rosdorff (1935) man, E.A.A. Jürgensmann (1913) echtgen. v. N. de Jong, L. de Best (1930) man, B.H. Driessen (1905) geh. gew. met C. van Velzen, J.T. Wijngaarden (1917) geh. gew. met C. Jansen, M.J. Oele (1900) man, M. de Jong (1915) man, J.H. Mei link (1918) man, W. Klippel (1915) man, K. Terburg (1916) man, Ch. Risamasu (1921) man, D. Beekman (1897) man, G. Gravekamp (1930) echtgen. v. C. Haasbeek, J.C. Veltman (1927) man, H. Boon (1912) echtgen. v. A. Pijnnaken. Het EBR wijst iedere verant woordelijkheid af en is ook niet be reid de rekening van de loodgieter (circa 200 gulden) voor Egas te ver goeden. "Onze verantwoordelijk heid gaat tot en met de gasmeter", zegt woordvoerder Sytsma: "Die leiding waarin het lek is ontstaan, is kwalitatief niet in orde geweest en dat is de verantwoordelijkheid van de gebruiker. Een samenloop van omstandigheden; het komt wel vaker voor dat dit soort gebreken aan het licht komen wanneer de spanning door werkzaamheden enige tijd van de leiding is ge weest". De heer Egas heeft zich inmid dels schriftelijk tot de directie van het EBR gewend om zijn beklag te doen. DEN HAAG/LEIDEN - Een 22-ja- rige Leidse moet worden opgeno men in psychiatrische kliniek om een eind te maken aan haar crimi- nieel gedrag. Haar advocaat, mr. Staehle, pleitte voor een opname in een kliniek omdat negen maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf, zoals officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen had geëist, op zich geen oplossing is. "Na negen maanden gaat de deur van de ge vangenis toch weer open. En hoe gaat het dan verder?" De rechtbank besloot na enig be raad toe te staan dat de reclasse ring op korte termijn een onder zoek doet naar de mogelijkheden voor een vrijwillige opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Over twee weken moet daarover duide lijkheid zijn. Dan wordt de recht zaak voortgezet. De Leidse stond terecht voor drie feiten. Twee keer heeft zij een treinconducteur bedreigd toen zij haar de trein wilde uitzetten omdat ze zonder kaartje reed en voor een inbraak in een winkel in de Leidse Haarlemmerstraat. De eerste be dreiging met een mes had plaats in augustus op de dag dat ze terecht had gestaan voor een andere zaak. Voor deze feiten kreeg ze zestien maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk. Tegen dit vonnis heeft de vrouw, die het cri minele gedrag pleegt om zich te be wijzen, hoger beroep aangetekend. De tweede bedreiging, een dag la ter, was met een wapenstok. Officier van justitie mevrouw Klopper-Gerretsen zei dat sinds de verdachte in voorarrest zit, het op merkelijk rustig is in Leiden. "Zij heeft Leiden onveilig gemaakt met vernielingen, inbraken, pesterij tjes. Iedereen is dolblij dat ze nu in voorarrest zit", aldus de officier. Omdat het contact met de reclasse ring door de verdachte is verbro ken, kan er volgens Klopper moei lijk een psychiatrische behande ling worden opgelegd. Dat gaat al tijd samen met toezicht door de re classering. De officier had echter ook weinig behoefte aan wederom een vrijwil lige psychiatrische behandeling. "Mijn geduld met haar is op. Een vrijwillige behandeling maakt zij toch niet af'. Daarom eiste ze ne gen maanden gevangenisstraf. "Dan is ze in ieder geval enige tijd van de straat af en blijft het rustig in Leiden". Maar de advocaat van de ver dachte pleitte toch voor een vrij willige behandeling. Opsluiten zonder behandeling heeft geen zin, omdat de kans op herhaling le vensgroot is, zo blijkt uit een vorig jaar gemaakt psychiatrisch rap port. In dat rapport staat ook dat met een behandeling de kans op herhaling sterk kan worden ver minderd. Tot voor kort weigerde de vrouw echter vrijwillig dergelijke behan delingen te ondergaan, maar ter zitting vertelde ze dat ze nu wel in een psychiatrisch ziekenhuis wil worden opgenomen. Voor de advo caat was dat reden voldoende om de rechtbank te vragen zijn cliënte een voorwaardelijke straf op te leg gen met als bijzondere voorwaarde dat zij zich laat opnemen in een dergelijk ziekenhuis. "Voltooit ze de behandeling niet, dan gaat ze vanzelf weer de weg naar de gevan genis", redeneerde mr. Staehle. Na een korte schorsing besloot de rechtbank het verzoek van de verdediger te laten onderzoeken. Binnen twee weken moet er een nieuw contact met de reclassering tot stand komen en duidelijk wor den of de verdachte op korte ter mijn kan worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Als dat bekend is, zal de rechtszaak worden voortgezet. LEIDEN - De nieuwe parkeerege- ling van het Academisch Zieken huis Leiden treedt maandag in werking. Naar verwachting wordt hierdoor de bereikbaarheid en de parkeergelegenheid verbeterd. Met name de minder-validen, pa tiënten, ambulances, taxi's, dono ren en leveranciers zullen hiervan profiteren. Filevorming aan de Rijnsburgerweg zal hierdoor waar schijnlijk tot het verleden behoren. De toegang tot het binnenterrein is te bereiken na het passeren van een slagboom ter hoogte van de kinderkliniek. Deze slagboom kan worden geopend door middel van een door de portier verstrekt muntje of door een magneetkaart. Rondom het binnenterrein is een ruime parkeergelegenheid met hal teplaatsen voor de opstapbus. Bo vendien wordt de parkeercapaci- teit uitgebreid door sloop van ge bouw 30. ICTO Het ICTO houdt maandag een forum-bijeenkomst naar aanleiding van de voorgeno men ondertekening van het INF-akkoord. In het forum heb ben zitting de (oud-)ICTO-be- stuursleden A. Wagenaar, J.L. Janssen van Raay, W. de Vries en H. Franssen. Het forum wordt gehouden in 'In den Leidschen Salon' aan de Sta tionsweg, de aanvang is 20.00 Film 'Anders in dezelfde straat' is de titel van de film die zondag middag 6 december wordt ver toond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. De film, voorzien van Nederlands commentaar, gaat over een Marokkaans gezin in Leiden. Aanvang: 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9