n n P n Ruding: geen hoger tekort bij overheid Effectenhandel had weinig om het lijf A ZOUDEN DIE PIETEN DE REST VAN HET JAAR SOMS VOOR DHL WERKEN? Europa zoekt viswater rond landen van de Derde Wereld VS kochten 900 miljoen dollar om koers te steunen ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 SCHIPHOL (ANP) - Minister Ruding (financiën) houdt vast aan verlaging van het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de overheid). Bij terugkomst gisteren uit Saudia- rabië maakte hij duidelijk niets te voelen voor suggesties van CDA- fractieleider Bert de Vries, die de mogelijkheid van een groter tekort wil openhouden bij pogingen de economie te stimuleren via over- heidsinvesteri ngen. De bewindsman verklaarde op Schiphol niet de indruk te hebben dat het hier gaat om de kwestie of het regeerakkoord, dat voorziet in terugdringen van het financie ringstekort, al dan niet wordt open gebroken. Hij verklaarde met na druk alleen te voelen voor over heidsinvesteringen voor wat hij noemde nuttige doeleinden als die gepaard gaan met verminderingen in de consumptieve sfeer, daarbij doelend op lagere uitkeringen. Ruding: alleen meer overheidsin vesteringen als uitkeringen om laag gaan. (foto anp). KLM De KLM heeft de afgelopen maand de produktie, gerekend in capaciteit en afgelegde kilometers van de vliegtuigen, met 7 procent uitgebreid in vergelijking met no vember vorig jaar. Het vervoer nam, gerekend in gewicht en kilo meters, met 17 procent nog meer toe. Dit resulteerde in een bela dingsgraad, die steeg van 65,5 pro cent tot 71,5 procent. PTT Oud-staatssecretaris Ir. W. Dik van economische zaken (in het tweede en derde kabinet-Van Agt) wordt per 1 april benoemd tot plaatsvervangend directeur-gene raal en lid van de directie van de PTT. Met ingang van de oprichting van PTT Nederland nv, in 1989, wordt Dik benoemd tot voorzitter van de dan te formeren Raad van Bestuur. Telefoon In het laatste kwartaal van 1989 zal voor alle telefoonummers in het gebied met het netnummer 070 (Den Haag, Voorburg, Rijswijk en Leidschendam) het cijfer 3 worden gevoegd. De uitbreiding tot 7 cij fers is noodzakelijk geworden door de toename van het aantal tele foonaansluitingen op het telefoon net. In de regio Den Haag is er een groeiende vraag naar nieuwe tele foonaansluitingen, zowel van parti culieren als van bedrijven. Turkije De inflatie in Turkije heeft in ok tober 6,2 procent bedragen. Daar mee komt het percentage over de twaalf maanden tot en met oktober op 41,7 procent. Dat is het hoogste percentage sinds premier özal aan het bewind kwam. Vermoedelijk zal de inflatie over heel 1987 uitko men op 45 procent. Glasvezel Na een proefperiode van een jaar is gisteren de eerste onderzeese glasvezelkabelverbinding tussen Engeland en het vasteland van Eu ropa officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde in het World Trade Center in Rotterdam. De 'NK-B5'. verbindt Londen met Oostende in België. Deze verbinding vormt het eerste onderdeel van wat een we reldwijd netwerk van glasfiberka- bels moet worden. Het project is tot stand gekomen door de samen werking van de Nederlandse, Duit se, Engelse en Belgische PTT. Ruding zei dat hij tijdens zijn be zoek, waarbij hij heeft gesproken met vier Saudische ministers, in di verse gesprekken het punt van de levering van mijnenjagers aan Sau- diarabië naar voren heeft gebracht. Hij heeft er daarbij op gewezen dat ons land deze schepen praktisch uit voorraad kan leveren. Saudiara- bië zou voor een bedrag van in to taal ongeveer achthonderd miljoen gulden acht mijnenjagers willen kopen van hetzelfde type als de Ne derlandse marine al in gebruik heeft. Zo'n order is van levensbe lang voor de scheepswerf Van der Giessen-De Noord. De marine toonde zich eerder al bereid mijnenjagers af te staan, die dan geleverd zouden kunnen wor den aan het buitenland, terwijl de marine later weer kan beschikken over hetzelfde aantal schepen van dit type. Minister Ruding zei ook, dat de levering van onderzeeboten in geen enkel gesprek genoemd is. De Rotterdamse werf RDM wil zul ke schepen voor Saudiarabië bou- Ruding. die voorzitter is van het beleidsbepalende orgaan van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), is in gesprekken met zijn Saudische collega Ab al-Khail ge sterkt in zijn overtuiging dat het IMF een meer actieve en krachti ger rol moet spelen bij het herstel len van de onevenwichtigheden in de internationale economie. Ru ding zei onder meer dat de Ameri kaanse centrale banken teveel zijn achtergebleven bij Europa en Ja pan bij de recente interventies om de dollarkoers te steunen. Als belangrijkste oorzaak van de lage dollarkoers en de lage aande lenkoersen op dit moment noemde Ruding het gebrek aan vertrouwen bij de beleggers, dat wordt veroor zaakt door het Amerikaanse begro tingstekort. Volgens hem had het IMF zich krachtiger moeten uit spreken over dat tekort en over het nakomen van het zogeheten Lou- vre-akkoord van de G-7 (zeven gro te westerse industrielanden). In dat akkoord hebben de industrielan den zich onder meer vastgelegd op ondersteuning van de dollarkoers. Bovendien moet in de visie van Ru ding Japan nog steeds zijn markt verder open stellen voor Ameri kaanse en Europese produkten. Een verdere rentedaling zit er dit jaar, volgens Ruding, niet meer in nadat De Nederlandsche Bank in korte tijd de tarieven tot drie keer toe met een kwart procent heeft verlaagd. Hij denkt dat daarvoor volgend jaar wel ruimte kan zijn. BRUSSEL (IPS) - Terwijl in Brus sel de laatste hand wordt gelegd aan een visserijverdrag tussen de Europese Gemeenschap (EG) en Marokko, zinnen de ambtenaren in de betonnen EG-vesting op ak koorden voor nieuwe, onbekende verten. De EG voelt er voor ook de net ten bij Afrika, in de Indische Oce aan of voor de Latijnsamerikaanse kusten uit te werpen. Volgende week woensdag arriveert de Ma rokkaanse minister voor visserij, Ben Salem Smili, voor overleg in Brussel. Het verdrag dat Rabat al had met Spanje wordt omgewerkt tot een akkoord dat alle EG-landen toestaat in Marokkaanse wateren te vissen. Volgens EG-bronnen worden na 1 januari de besprekin gen met Gabon, Ivoorkust, Kaap- verdie, Liberia en Sierra Leone ge opend. Dat kan betekenen dat de twaalf lidstaten binnenkort tot aan Angola kunnen vissen. Alleen het hoekje van de Golf van Guinee, bij Benin, Togo, Nigeria en Kameroen, zou verboden gebied blijven. In Brussel wordt algemeen aan genomen dat Oost-Afrika spoedig volgt. Volgens Antonio Figueras, woordvoerder van visserijzaken in Brussel, staan besprekingen met Somalia, Djibouti, Tanzania, Ke nya en Mauritius op de agenda. Nieuwe doelwit is daarna de trits Sri Lanka, Malediven en India. De EG-commissaris voor visserij, de Portugees Cardoso e Cunha, heeft laten doorschemeren dat hij even eens mikt op een akkoord met Ma laysia en Thailand. Spanje heeft de bük westwaarts gericht en hoopt de Latijnsameri kaanse wateren in een legaal kader te loodsen, aldus de Spaanse Euro parlementariër Pancrazio de Pas- quale. Een aantal Spaanse rederij en ging reeds in zee met plaatselij ke visserijbedrijven. EG-functio- narissen zeggen echter dat Latijns- Amerika niet de eerste prioriteit heeft. De toetreding van Spanje en Por tugal als lidstaat bijna twee jaar ge leden heeft de visserijpolitiek in sneller vaarwater gebracht. De ge meenschap mocht in de wateren van Senegal en de Seychellen vis sen. Maar Spanje bracht behalve het eerder genoemde akkoord met Marokko ook een verdrag met Wes.tafrikaanse staten als Maurita nië, Equatoriaal Guinea, Sao Tome en Principe en Guinee binnen. De ze werden veranderd in EG-verdra- gen. De afgelopen anderhalfjaar le verden voorts nog vier nieuwe ak koorden op: met Angola, de Como ren, Madagascar en Gambia. Cardoso e Cunha noemt de ambi tieuze plannen een harde nood zaak: "Als we geen nieuwe deur openen, komen we in grote proble men". Hij is ervan overtuigd dat de EG dan niet kan voldoen aan de grote vraag naar vis. Door het Spaanse EG-lidmaatschap schoot het scheepstonnage dat de ge meenschap in huis heeft met 65 procent omhoog; het aantal a verdubbelde tot 260.000 terwijl de consumptie met 43 procent rees. De EG-commissie die de onder handelingen voert, ontkent dat Brussel de Derde Wereld ongunsti ge verdragen opdringt. "Wij onder handelen met Afrika over verdra gen op bijna dezelfde wijze als met de Verenigde Staten of Canada", onderstreept woordvoerder Figue ras. Andere functionarissen on derstrepen het profijt voor beide partners: de industrielanden verze keren zich van aanvoer van vis en de Derde Wereld krijgt hulp om een eigen visserij op poten te zet ten. Hoe ziet een verdrag er dan uit? Voor de Westafrikaanse kust vis sen Frans-Spaanse schepen met koelinstallaties meest op scharen tonijn. De betrokken Westafri kaanse landen krijgen een schade vergoeding in ruil voor de visserij rechten. Vaak komt daar een be drag bij voor wetenschappelijk on derzoek en studiebeurzen zodat het land zelf know-how in huis kan halen. De Europese vissers betalen per ton opgehaalde vis een heffing, meestal circa dertig gulden. PEKING - In China is sinds gisteren het varkensvlees op de bon. Alleen op vertoon t Chinezen zeer populaire vleessoort nog te verkrijgen. UTRECHT (ANP) - Het gemiddel de Nederlandse land- en tuinbouw bedrijf is thans ruim één miljoen gulden waard. De totale waarde van alle 136.000 agrarische bedrij ven bedroeg op 1 januari 1985 138,6 miljard gulden. In vergelijking met 1974 is dat een stijging van 164 pro cent. De Rabobank Nederland en het Landbouw-Economisch Instituut, die dit hebben becijferd, i VIS - De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft gis teren bij de vismijn in Vlissingen 4500 kilogram schol en 400 kilo gram kabeljauw in beslag geno men. De verboden vis was aange voerd door boomkorvisser de Tho- len 43. De AID heeft tegen de schipper proces-verbaal opge maakt. Landbouwbedrijf gemiddeld een miljoen waard als oorzaken voor de waardestij ging enerzijds de investeringen van boeren en tuinders en ander zijds de prijsstijgingen van de pro- duktiemiddelen. Vooral de grond prijzen spelen een belangrijke rol. Zij zijn in elf jaar ongeveer verdrie voudigd. Boeren en tuinders hebben nog steeds veel eigen vermogen in hun bedrijf. In de onderzochte periode daalde het aandeel van het eigen vermogen in de totale financiering van 78,5 naar bijna 75 procent. In absolute getallen was er sprake van een forse groei. In 1974 was het to tale vreemd vermogen 8,8 miljard gulden. In 1985 was dit gestegen tot 27,1 miljard gulden. Het overgrote deel hiervan, 24,4 miljard gulden, bestond uit leningen op lange ter mijn. Het aandeel van de Rabo bank in deze leningen steeg van 59 naar 75 procent. In de zelfde perio de daalde het aandeel van het fami lie-vermogen van 27 naar veertien procent. Rabobank en LEI verwachten dat de solvabiliteit van de bedrij ven (verhouding tussen eigen en vreemd vermogen dat het vermo gen om op langere termijn aan de schulden te voldoen bepaalt) de komende jaren verder zal dalen zonder dat dit reden tot grote zorg zal geven. De schaalvergroting in land- en tuinbouw is een van de re denen daarvoor. Een andere is de toenemende behoefte aan kapitaal voor onder andere mechanisatie en automatisering. NEW YORK (Rtr/AFP/ANP) - Het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, de 'Fed', heeft in augustus, september en oktober in totaal 900 miljoen dollar op de wis selmarkten gekocht om de koers van de Amerikaanse munteenheid te steunen. Tussen 4 en 10 augustus ver kocht de centrale bank van New York, die de interventies namens de Fed uitvoert, 631 miljoen dollar voor Westduitse marken. In die pe riode kwam de dollar ruim boven de 2,10 gulden. Tussen 24 augustus en 2 september, toen de koers weg zakte in de richting van twee gul- Forse groei van economie Japan TOKYO (VWD/UPI) - De econo mie van Japan is in het derde kwar taal van dit jaar ten opzichte van het voorgaande kwartaal met 2,0 procent gegroeid, zo heeft het mi nisterie van financiën gisteren be kendgemaakt. Dit komt overeen met een economische groei van 8,4 procent op jaarbasis. De groei is groter dan algemeen was verwacht. Op grond van ge ruchten werd rekening gehouden met een groei op jaarbasis tussen de 8,0 en 8,3 procent, maar veel des kundigen hadden laten weten een dergelijk hoog percentage uitge sloten te achten. In het tweede kwartaal was het nationaal produkt (de totale pro duktie in een land) onveranderd gebleven ten opzichte van het eer ste kwartaal. In de periode januari tot en met maart werd een stijging van 1,5 procent geboekt. De groei in de periode juli-sep- tember is onder meer toe te schrij ven aan de levendige bouwnijver heid. De bouwuitgaven door de particuliere sector stegen met 10,3 procent. Het was voor het eerst sinds het tweede kwartaal van 1975 dat deze uitgaven een stijging van meer dan tien procent vertoonden. AMSTERDAM - Het internatio nale effectenbeurswezen begon de wéék weer onder abominabe le omstandigheden. Overal wer den maandag zware verliezen ge leden en leek het er serieus op dat de diepste crisisstanden van de zwarte beursdagen van eind oktober-begin november zich opnieuw zouden herhalen. door C. Wagenaar Gelukkig kwam het nergens zover en werd deze ook bijna weer zwarte maandag opgevolgd door enkele lusteloze dagen met geringe koersverschillen. Hier mee werd overigens duidelijk ge demonstreerd dat de effecten handel momenteel weinig meer om het lijf heeft. Het was ook ditmaal weer de dollar die de richting aangaf. Maandag zette de Amerikaanse munt flauw in en doorbrak al snel de in november bereikte his torische dieptestanden in Bonn, Tokio en Amsterdam. Bij ons kwam de waarde zelfs even be neden de 1,84 gulden, zodat alle rente- en begrotingsvoorstellen van respectievelijk West-Europa en Amerika zonder enig positief effect bleken te zijn. Het wach ten was nu op een nieuwe stoot die komen moest vanuit de West duitse Bondsrepubliek. Daar werden tot deze week sinds be gin november weliswaar een aantal rentetarieven verlaagd, maar van een officiële discont overlaging, zoals ons land reeds tot tweemaal toe had doorge voerd, was het in Bonn nog steeds niet gekomen. Nerveus De hoop was nu op deze week donderdag gevestigd, omdat dan de centrale bankraad haar ge bruikelijke veertiendaagse dag- beraad hield en de wereld er dit maal groot vuurwerk van ver wachtte. De spanning werd zo groot dat zelfs Wall Street er dui delijk nerveus door werd. Naast de brandende vraag of het in Bonn nu een discontoverlaging van een kwart dan wel een half procent zou worden, ontstonden er ook bange vermoedens dat er helemaal niets zou gebeuren en West-Duitsland zijn eerder deze week bekend gemaakte stimule ringsplan van 22 miljard Duitse marken voldoende zcu vinden. De buitenwacht vond het ove rigens niet en wees het in feite af, zoals het eerder het bezuini gingsvoorstel van de Amerikaan se regering al had afgewezen, als mede de eerste nog vrij schamele renteverlagingen van een aantal Europese landen. Wat Duitsland voorstelt zou inderdaad ook wei nig effect kunnen hebben, want de overheid verleent aan inves teerders weliswaar een soort ren tesubsidie, maar laat het investe ringsinitiatief aan particulieren over. En of die er gebruik van maken moet dan maar worden afgewacht. Een sterk verwaterd Keynesi aans recept dus, want deze legen darische Britse econoom stelde destijds als crisisbestrijding di recte door de overheid zelf on dernomen grote investerings- werken voor. Op welke toer bij ons de CDA-fractievoorzitter De Vries ging toen hij deze week in de Tweede Kamer aandrong op een groots overheidsinveste ringsplan voor nieuwe wegen, bruggen en tunnels, alsmede stadsvernieuwingen en dergelij ke. Mager Er beginnen nu duidelijk over al initiatieven los te komen om te voorkomen dat de beurscrach van afgelopen herfst volgend jaar zal uitlopen op een economi sche crisis. Op zich worden al de ze maatregelen weliswaar door de financiële wereld veel te ma ger gevonden om de dollarcrisis te bezweren, maar met elkaar kunnen zij misschien toch een flinke vuist maken. Hoewel de kern van het dollarprobleem zui ver Amerikaans is en toegeschre ven moet worden aan het op veel te hoge voet leven van het Ameri kaanse publiek. Gelukkig werd het wachten en hopen beloond, want de West duitse centrale bank verlaagde inderdaad donderdag het officië le disconto en wel met een half procent. Precies evenveel dus wat onze centrale bank met tweemaal een kwart procent heeft bereikt. Toch behield de Nederlandsche Bank zijn voor sprong, want opnieuw werd in ons land het disconto met een kwart omlaag gebracht. De der de vermindering in een maand. En ook voor de derde maal in successie kreeg dit voorbeeld na volging, want ook de centrale banken van Engeland, Frank rijk, België, Zwitserland en Oos tenrijk volgden. Driemaal is scheepsrecht en te hopen valt dat deze ronde van of ficiële renteverlagingen einde lijk succes zal oogsten in de strijd tegen de valuta- en beurscrisis. Het antwoord op die vraag komt pas volgende week. Teleurstelling Voor de Amsterdamse effec tenbeurs levert de koersvorming deze herfst de ene teleurstelling na de andere op. De november- maand eindigde bijzonder slecht met voor de internationals een val van 9 punten op de index en voor het algemene beurscijfer een daling van ruim 7 punten. Maar ook de eerste decemberda gen verhepen in onprettige sfeer, waarbij het publiek zich volledig van zaken-doen onthield. Van omzet is er de laatste tijd dan ook nauwelijks sprake. Ie dereen wacht af en de indruk overheerst dat het in de paar we ken die er van 1987 nog resten ook niet veel meer zal worden. Wel bestaat er nog steeds een soort vlucht vanuit de aandelen in de obligatiesfeer met daarbij een voortdurend verder oplopen van de obligatie-index. Na drie dagen stond deze een vol punt hoger dan eind vorige week. De index nadert zelfs alweer de top van 117,5, die op 30 januari dit jaar werd bereikt, waarna er op 19 oktober de laagste stand BEI JRS W E E K van even 106 werd aangeslagen. Deze week kwam de 117 in zicht. Daarentegen zakte de aandelen- index deze week op 200 en dus niet ver meer verwijderd van de lage stand van 192 die op 10 no vember werd verkregen en sinds januari 1985 niet meer was voor gekomen. Nog altijd overheerst derhalve een vertrouwenscrisis. Ook voor de afzonderlijke aan delen was de week niet bemoedi gend. Alle internationals ston den op verlies en vele topfond- sen moesten 5 procent of meer inleveren. De Europese Optiebeurs had weer weinig te doen. Het aantal afgesloten contracten kwam 10.000 hoger te liggen dan de 131.000 van de voorafgaande werkperiode. Er was overwe gend goede belangstelling voor calls Koninklijke Olie en voor dollar-guldenopties, die soms de grootste dagomzet van alle ver handelde contracten boekte. den, kocht de Fed 389,5 miljoen dollar in ruil voor yens en 50 mil joen dollar voor marken. In de pe riode 27-29 oktober kwam de Ne- wyorkse centrale bank opnieuw in actie omdat de dollar onder in vloed van de beurscrisis verder daalde naar ongeveer 1,95 gulden Toen werd 395 miljoen dollar ge kocht voor marken en 65 miljoen dollar voor yens. De vice-president van de Newy orkse centrale bank. Sam Cross, verklaarde gisteren dat de inter venties werden gecoördineerd met andere centrale banken krachtens de afspraken in het in februari ge sloten 'Louvre-akkoord' van de ze ven grootste industrielanden. Over de omvang van de acties van ande re centrale banken wilde hij niets zeggen. Duidelijk is echter wel dat de centrale banken van Japan en West-Duitsland in de periode au- gustus-oktober heel wat dieper in de beurs hebben getast om de dol lar op de been te houden. Volgens valutahandelaren kochten zij tien tallen miljarden dollars. De interventies hebben niet kun nen voorkomen dat de dollarkoers in de genoemde periode met ruim zeven procent is gedaald ten op zichte van de belangrijkste valu ta's. Begin augustus lag de koers op ongeveer 2,10 gulden en eind oktober rond 1,95 gulden. Inmid dels is de dollar verder weggezakt naar ongeveer 1,86 gulden. 'Plan overneming bedrijven moet bijtijds gemeld' AMSTERDAM (ANP) - Om er voor te zorgen dat onderhandelin gen over overneming en fusie van bedrijven ordelijk verlopen moe ten potentiële overnemers zich tij dig bekend maken. Dit zou kunnen worden gebeuren door de invoe ring van een bepaalde vorm van meldingsplicht voor mensen of be drijven die een bepaalde hoeveel heid aandelen bezitten. Een derge lijke meldingsplicht opent de mo gelijkheid van een vroegtijdig overleg, ook op initiatief van het bestuur van het benaderde bedrijf. Dit is een van de aanbevelingen van de Commissie Van der Grin ten, die op verzoek van de Vereni ging voor de Effectenhandel advie zen heeft uitgebracht over toelaat baarheid van beschermingscon structies tegen ongewenste over neming van bedrijven. Over de bestaande bescher mingsconstructies zijn de leden van de commissie het niet eens kunnen worden. Daarom hebben de 15 commissieleden slechts aan bevolen alles in grote lijnen maar bij het oude te laten. De meerderheid (9 leden) vindt dat ondernemingen zelf moeten beslissen hoeveel en welke be- schermingsmaaregelen ze treffen. De minderheid vindt dat de effec tenbeurs deze maatregelen maar moet toetsen aan haar normen. Het beursbestuur zegt in een eer ste, voorlopige reactie, dat het rap port waardevolle, vooral juridisch geaarde beschouwingen bevat over de in Nederland gehanteerde beschermingscontructies. In ver band met de complexe aard van de materie heeft het beursbestuur eni ge tijd nodig zich zorgvuldig op zijn standpunt te beraden. Begin 1988 komt het beursbestuur op de ze zaak terug. .HITACHI - Het Japanse elek tronica- en elekrotechnische con cern Hitachi heeft in de eerste helft van het lopende boekjaar (per 1 april) zijn nettowinst met twintig procent zien stijgen ten opzichte van de eerste helft van vorig jaar tot 56,06 miljard yen (785 miljoen gul den). De omzet ging met één pro cent omlaag tot 2,42 biljoen yen (33,8 miljard gulden). ADVERTENTIE ER IS EEN BETROUWBARE MANIER. BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 WORLDWIDE EXPRESS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7