Surinamers boos over remigratie Nieuw: napna De natuurlijke suikersmaak maar dan zonder suiker-kalorieën. maakt het zoete leven lichter. Fosfaatverbod wasmiddelen schijnsucces Brabants Museum in geldnood Chemisch bedrijf ligt na incidenten voorlopig stil Haarlemse politie doet omvangrijke wapenvondst ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - In de Surinaamse gemeenschap in ons land is grote boosheid ontstaan over het voornemen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) om de 5000 Surinamers - die voor het regime-Bouterse naar Ne derland zijn uitgeweken - massaal de deur te wijzen, zodra de situatie in Suriname is genormaliseerd. De Surinaamse welzijnsorganisaties noemen het schrijnend dat Van den Broek alle Surinaamse vluchtelingen over één kam wil scheren. DEN BOSCH (ANP) - Wanneer de provincie Noord-Brabant niet meer geld beschikbaar stelt voor de exploitatie gaat het Noordbra bants Museum rnet ingang van 1 fe bruari twee dagen in de week dicht. Penningmeester J.Scholten heeft dit gisteren meegedeeld. Het museum heeft volgens hem vol gend jaar op een begroting van 2,6 miljoen gulden een tekort van min stens 170.000 gulden. De Brabantse gedeputeerde J.Baartmans-van den Bogaart vindt dat het museum niet moet zeuren. "Het museum krijgt vol gend jaar al 475.000 gulden extra subsidie. Dat is een ongelooflijk gebaar in een tijd waarin op alle an dere fronten moet worden bezui nigd", aldus de gedeputeerde. Het Noordbrabants Museum is sinds 2 november ondergebracht in het speciaal daarvoor gereno veerde gouvernementspaleis, dat geruime tijd dienst heeft gedaan als ambtswoning van de commis saris van de koningin. Bovendien werden er enkele nieuwe vleugels aangebouwd. Dat alles vergde een investering van ruim 21 miljoen gulden. De nieuwe behuizing van het museum is vier maal zo groot als de ruimte waarover het muse um aanvankelijk beschikte. Daar door zijn de exploitatiekosten aan zienlijk gestegen. Van de noodzakelijke 2,6 miljoen gulden per jaar zou de provincie 2,12 miljoen moeten bijdragen, vindt het museumbestuur. De rest komt van de gemeente Den Bosch en uit eigen inkomsten. Het Colle ge van GS van Noord-Brabant wil echter niet meer op tafel leggen dan 1,95 miljoen, dat is al 475.000 gulden meer dan vorig jaar. Het college wil door een onafhankelijk bureau een onderzoek laten instel len in hoeverre de exploitatie voor het beschikbare bedrag mogelijk is. Volgens penningmeester Schol ten is de begroting van het muse um uiterst bescheiden en is het ab soluut onmogelijk om te schrap pen zonder het functioneren van het museum als professionele in stelling in gevaar te brengen. "Het beloningsniveau van directie en staf ligt al op een onevenredig laag peil, terwijl de werkdruk langza merhand onverantwoord hoog is. Vandaar dat wij geen enkele ruim te zien om verder te bezuinigen", aldus Scholten. De openingstentoonstelling in het Noordbrabants Museum "Van Gogh in Brabant" trekt een record aantal bezoekers, een kleine 10.000 per week. Dat is voor het museum een ongekend hoog aantal. In het verleden bezochten jaarlijks nooit meer dan 50.000 mensen het Noordbrabants Museum. De laatste jaren zijn ongeveer 5000 Surinamers tot Nederland toegela ten vanwege de onzekere politieke situatie in hun land. Ze verblijven veelal bij familie en vallen onder een speciale gedoogregeling. Van den Broek vindt dat deze groep huiswaarts dient te keren zodra Su riname weer een democratie is. Op dat moment zijn ze immers geen vluchteling meer. Alleen de Suri namers die gegronde vrees hebben voor vervolging in eigen land ko men in aanmerking voor asiel. Het Surinaamse Inspraakorgaan denkt dat een grootscheepse remi gratie destreuze gevolgen zal heb ben voor Suriname. Woordvoerder Rambokus: "Stel je eens voor dat 5000 mensen in één week of één maand in Suriname aankomen. Dat is onmogelijk". Ook de Utrechtse advocaat Mr. Hamied Ahmed Ali vreest dat het econo misch uitgebeende Suriname door een massale terugkeer van 5000 landgenoten nog verder zal afglij den. Bovendien worden de uitlatin gen van Van den Broek als voorba rig beschouwd. Rambokus: "We hebben net verkiezingen gehad. Van wezenlijke veranderingen is nog geen sprake". Ook Henk Chin, voormalig economisch directeur van het Surinaams Planburo is die mening toegedaan. "Er is nog geen enkele garantie dat het leger zich werkelijk terugtrekt in de kazerne. Om over garanties dat de mensen rechten gerespecteerd zullen wor den nog maar te zwijgen". Ronduit treurig vinden de wel zijnsorganisaties het dat Van den Broek alle Surinaamse vluchtelin gen op één hoop gooit. Mr. Hamied Ahmad Ali wijst op de groep oude re vluchtelingen die veelal afscheid van hun land hebben genomen we gens een gebrek aan medische voorzieningen. Hamied: "Die kun je niet terugsturen. Juist in deze groep, die nu door familie wordt verzorgd, zullen zich heel pijnlijke situaties gaan voordoen". ARNHEM (ANP) - Een groot deel van de produktie van het chemi sche bedrijf Polysar Nederland in Arnhem blijft voorlopig stilliggen. Dit heeft een woordvoerder van de provincie Gelderland gisteren meegedeeld. Bij Polysar deden zich in een week tijd twee bedrijfs ongevallen voor waarbij grote hoe veelheden explosieve en in één ge val kankerverwekkende stoffen vrijkwamen. Afgelopen dinsdag kwam een hoeveelheid explosieve en schade lijke stoffen vrij na een storing in een reactorvat waarin synthetische rubber wordt geproduceerd. Vori ge week dinsdag deed zich even eens een bedrijfsongeval voor waarbij 600 kilo van het kankerver wekkende vinielchloride vrij kwam. Momenteel is een technisch bureau bezig met een onderzoek naar de oorzaken van de storing van vorige week. Inmiddels hebben de Arnhemse gemeenteraadsfracties van PvdA. D66, PSP en SP (een meerderheid in de Arnhemse gemeenteraad) aangedrongen op een volledige stillegging van Polysar Nederland. Binnenland kort In de kou De 29 bemanningsleden van het Egyptische vrachtschip Al Kahe- rah in de Rotterdamse Waalhaven gaan vermoedelijk een koud week end tegemoet. De bemanning wei gert nu al drie weken het schip te verlaten, terwijl de hoeveelheid voedsel aan boord van het schip sterk is teruggelopen en de verwar ming als gevolg van het opraken van de dieselolie niet meer werkt. Oorzaak van deze situatie is de vor dering van 35.000 dollar achterstal lig loon die de bemanningsleden nog op hun werkgever, een Egypti sche reder, hebben. Kinderdorpen Een groot transport van SOS- kinderdorpen met voedsel, medi cijnen en dekens vertrekt vandaag naar ondervoede kinderen in Ethiopië. De hulpgoederen gaan direct naar door de SOS-kinder- dorpen-organisatie opgezette hulp posten. In samenwerking met de lokale autoriteiten krijgen op elke hulppost dagelijks zo'n duizend kinderen maaltijden, kleding en medische zorg. Flevoland De provincie Flevoland kampt nog steeds met het probleem dat vele inwoners korte tijd nadat ze in de groeikernen Lelystad en Almere zijn neergestreken, weer weg wil len. Het aantal huishoudens dat in de komende jaren uit Flevoland wil vertrekken overtreft zelfs verre dat van het aantal dat zich in Flevo land wil vestigen. Ravage Een in slaap gevallen stuurman van een binnenvaartschip heeft in Willemstad een enorme ravage aangericht aan schepen en haven werken. Wonderwel deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een ruim 108 meter lang bin nenschip voer met een snelheid van twintig kilometer per uur over het Hollands Diep richting Vol- keraksluizen. De stuurman viel achter het stuurwiel in slaap. Zijn schip boorde zich in een andere boot die dwars op het water lag. De fracties verwijzen in hun stand punt naar een groot aantal inciden ten dat zich de afgelopen jaren bij Polysar heeft voorgedaan. De pro vincie Gelderland liet woensdag weten zeer ongerust te zijn over de veiligheid van het bedrijf. De pro vincie benadrukte dat in het afge lopen half jaar tenminste zes inci denten bij Polysar zijn geweest. Een rechercheur toont de omvangrijke wapen- en munitievondst in een aantal Haarlemse woningen. (foto anp) HAARLEM (ANP) - In een aantal woningen in Haarlem heeft de poli tie beslag gelegd op verzamelingen vuurwapens en munitie. In ver band met deze zaak zijn acht Haar lemmers aangehouden. Onder de in beslag genomen wapens bevin den zich een aantal levensgevaarlij ke op scherp staande brisantgrana- ten, handgranaten en patronen. De politie kwam de wapenverza melingen op het spoor na tips van omwonenden, waarna zij overging tot aanhouding van een 21-jarige man. Bij de huiszoeking werd na een groot aantal patronen tevens een brisantgranaat aangetroffen. Na verhoor van de eerste verdachte werd op dezelfde dag een 16-jarige Haarlemmer aangehouden, die ook zo'n granaat in zijn bezit had. De jongen had de bom opgegraven in de buurt van Haarlem en in een rugzak mee naar huis genomen. Op 28 november volgde de aan houding van een 22-jarige man. In zijn woning werden onder meer zes handgranaten en vier op scherp staande patronen voor het starten van vliegtuigen aangetroffen. Ver volgens werden vijf andere Haar lemmers aangehouden, in leeftijd variërend van 15 tot 39 jaar, die ook verzamelingen van vuurwapens, kruit en munitie in het bezit had den. Ook werd een 19-jarige man aan gehouden, die bekende zes maal te hebben ingebroken in NS-trein- stellen en daarbij 24 knalseinen te hebben ontvreemd, waarmee de NS in uiterste nood treinen tot stil stand kan brengen. DEN HAAG - De afspraak tussen minister Nijpels (milieubeheer) en de fabrikanten van wasmiddelen over de terugdringing van fosfaat houdend zeeppoeder is niet bij ie dereen in goede aarde gevallen. De Stichting Natuur en Milieu, die zich samen met andere milieugroe peringen en de consumentenorga nisaties sterk had gemaakt voor een totaal verbod op fosfaten in wasmiddelen, juicht het besluit als een enorme stap voorwaarts toe. Maar deskundigen van TNO en rijkswaterstaat spreken van een schijnsucces. door Jeichien de Graaff en Gert van Wijland/ANP Onlangs liet waarnemend direc teur van de directie Noordzee van rijkswaterstaat in Goes, dr. H. Saeys, al weten dat het terugdrin gen van fosfaten in wasmiddelen geen oplossing is om de vervuiling van het oppervlaktewater tegen te gaan. Volgens hem zijn de wasmid delen slechts verantwoordelijk voor ongeveer 10 procent van de fosfatenvervuiling en is de land bouw verreweg de grootste boos doener. Hij ziet meer in het nader hand zuiveren van het fosfaathou- dende water dan in een verbod op het gebruik van fosfaat in waspoe- der. Ook drs. M.J. Terpstra van TNO in Delft toonde zich deze week bang dat de nu gemaakte afspra ken slechts een politiek succes van Nijpels zijn. Terpstra is hoofd van de afdeling 'huishoudelijke reini gingstechnieken' van TNO. Uit hoofde van die functie heeft hij ge regeld met fosfaten en de proble men daaromtrent te maken. Van een daadwerkelijke verbetering van het milieu is volgens hem nau welijks sprake. Schadelijk Over de vervangende middelen is nog zo weinig bekend dat de ef fecten hiervan op langere termijn zeer onzeker zijn. Wèl zeker is het volgens Terpstra dat de meeste vervangers moeilijk afbreekbaar zijn en bij grote concentraties scha delijk zijn voor het milieu. Met de wasmiddelenfabrikantên is Terpstra van mening dat fosfaat in feite een ideaal middel is in het zeeppoeder: het heeft precies de ei genschappen die nodig zijn om te veel schuim tegen te gaan en om het wasgoed plus de wasmachine- trommel te ontkalken. Verder is het niet giftig en goed afbreekbaar door de natuur zelf. Nadeel is dat een teveel aan fos faat in het water een overvloed aan algen oplevert. Deze ontnemen zo veel licht en zuurstof aan het water dat het milieu hierdoor ernstig ver stoord wordt. Reden om het fos faatgehalte terug te dringen, maar evenals rijkswaterstaat constateert Terpstra dat verreweg de meeste fosfaten niet via het wasmiddel maar door overbemesting in het water terecht komen. Volgens Terpstra zitten er aan veel toegepaste fosfaatvervangers nadelen. Met name het vaak ge bruikte NTA is bij te grote concen traties schadelijk. Dit middel werkt namelijk zö goed, dat het al eerder in de rivierbodem neerge slagen zware metalen als cadmium en lood opnieuw oplost en dus weer in het milieu terug brengt. Verder is het produkt niet goed af breekbaar in water. Twijfels Ook de overheid onderkent de gevaren. Volgens een woordvoer der van het ministerie van milieu beheer is NTA inderdaad pas scha delijk als er teveel van komt. De lo zingen aan NTA mogen per jaar van het ministerie niet boven de 6500 ton uitkomen. Momenteel be draagt de fosfaatlozing ongeveer 8000 ton per jaar. Volgens het ministerie is de kans dat het NTA de kritische grens van 6500 ton zal overschrijden klein. "Niet alle fabrikanten zullen zullen deze stof gaan gebruiken. Er wor den ook andeTe middelen toege past". Het ministerie zal de maxi male concentraties dan ook niet dwingend voorschrijven. Maar ook het gebruik van andere vervangers als bij voorbeeld po- lyzuren is niet vrij van kritiek. De giftigheid is weliswaar laag, maar alle betrokken woordvoerders heb ben zo hun "twijfels" over de biolo gische afbreekbaarheid. Terpstra: "Het probleem is dat we gewoon te weinig van de polyzuren afweten. En dan zeg ik: niet iets gebruiken waarvan je nog niets weet". Een uitzondering is het alom be kende soda. Dat is volgens fabri kanten, ministerie en TNO milieu vriendelijk. Maar om de goede wer king van fosfaten te behalen kan soda eigenlijk alleen in combinatie met andere middelen gebruikt worden, een probleem dat voor alle fosfaatvervangers speelt. Ondanks alle kritiek op de af spraken is de Stichting Natuur en Milieu wel tevreden over de actie van Nijpels. "Het fosfaat moet er waar mogelijk uit", aldus een woordvoerster. Uiteraard moet ook de belasting door overbemes ting worden aangepakt, maar als alle Rijnstaten een verbod op fos faat in waspoeder zouden afkondi gen zou het fosfaatgehalte in de Ne derlandse wateren al met 30 tot 40 procent dalen, zo rekent de stich ting voor. In Zwitserland is fosfaat vrij wassen al lang verplicht, in Duitsland wordt er hard aan een verbod gewerkt. De nadelen van de vervangers wegen volgens de woordvoerster niet op tegen de voordelen van minder fosfaat. De concentraties zullen niet zo hoog worden dat er schade optreedt, zo verwacht Na tuur en Milieu. Een maximum stel len aan de te gebruiken hoeveelhe den vervangers vindt de stichting dan ook niet nodig. Het convenant tussen fabrikan ten en overheid mag echter geen reden zijn om de kwestie verder maar te laten rusten. "Een oplos sing is het nog lang niet, maar het is een enorme stap voorwaarts. We vinden nog steeds dat het fosfaat er via zuiveringsinstallaties uitge haald moet worden", zo liet de woordvoerster weten. fB, Het geheim van de natuurlijke suikersmaak Natrena "Kristalpoeder" ziet eruit als natuurlijke suiker, smaakt na tuurlijk zoet als suiker, maar heeft absoluut géén suiker-kalorieën. Unieke ontdekkingopvoedselge- bied. Natuurlijke bestanddelen die in vers fruit voorkomen zijn precies dezelfde als die gebruikt worden bij de bereiding van één van de belangrijkste ingrediënten van Natrena "Kristalpoeder". Past perfekt bij de gezonde ma nier van eten, om slank te blijven of slanker te worden. Kortom, u kunt geen vervanger van suiker kopen die natuurlijker smaakt dan nieuwe Natrena - de natuurlijke keuze. Ook aanfosfaatvervangers in wasmiddelen zitten nadelen voor het milieu. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3