Zegen voor twaalf paren Wacht u voor dure kinderbijbel-colporteurs Remonstranten op him hoede voor 'kerkelijk toerisme' GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 5 DECEMBER 1 Dit jaar hebben in remon strantse gemeenten twaalf paren de zegen ontvangen op hun niet-huwelijkse le vensverbintenis. In zeven gevallen betrof het twee vrouwen, in drie gevallen twee mannen en in twee ge vallen een man en een vrouw. Een aantal gemeen ten bereidt zich op het ogen blik nog op zo'n dienst voor. Ten minste twee paren die een hu welijk hadden gesloten naar bur gerlijk recht, besloten tot kerkelij ke bevestiging daarvan juist omdat de Remonstrantse Broederschap dit besluit aangaande andere le vensverbintenissen had genomen. Een jaar geleden sprak de alge mene vergadering van bestuur van de Broederschap zich met zeer dui delijke meerderheid uit vóór zege ning van ook andere levensverbint enissen dan het traditionele huwe lijk. Enkele tientallen leden en vrienden in de gemeenten hebben als gevolg van dit besluit voor de Broederschap bedankt, zo deelde Jan Willem Nieuwenhuijsen, alge meen secretaris, mee in het 'Re monstrants Weekblad'. "Daaronder waren heel actieve gemeenteleden", erkent hij. "Dat doet pijn. Er waren ook heftige ne gatieve reacties van mensen en groepen uit andere kerken. Maar daar stonden wel positieve tegen over. Voor een aantal i dit besluit aanleiding o met de Broederschap of om die band toch r verbreken". De remonstrantse predikanten is gevraagd welke reacties zij op het besluit hebben gekregen. Wat de eigen gemeenten betreft wijken die niet af van het landelijke beeld. Uit andere kerken reageerde een min derheid schamper of afwijzend. "Een meerderheid positief in de zin van 'goed dat jullie zo'n besluit konden nemen', zonder daarmee te willen suggereren dat de eigen kerk deze beslissing nu maar zou moeten volgen". Buitenland Uit het buitenland kreeg de Broederschap tot nu toe een 25-tal verzoeken om nadere inlichtingen. Nieuwenhuijsen: "Het gaat dan met name om twee mannen of twee vrouwen, die vragen of zij in een re monstrantse kerk over hun relatie de zegenbede kunnen ontvangen. In een aantal gevallen formuleren deze mensen in hun brief een uitge sproken godsdienstige, soms ook ontroerende motivatie". De 'Commissie tot de Zaken' (het dagelijks bestuur van de Broeder schap) gaat met deze verzoeken zeer terughoudend om. een band an te gaan aar niet te "Aan de ene kant moet worden dat de kerk openbaar Wie voorheen in een remonstrantse gemeente wilde trouwen zonder daarvan lid te zijn, werd alleen ge weigerd op grond van onvol doende godsdienstie motivatie, Aan de andere kant willen wij ook niet een nieuw type kerkelijk toe risme bevorderen, zo in de geest van: wat ergens anders niet kan, kan hier wél". Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot De gedragslijn is, dat iedere aan vrage zorgvuldig wordt bekeken en dat, indien dat gewenst is, om nadere schriftelijke toelichting wordt gevraagd. Pas daarna krijgt een van de remonstrantse predi kanten het verzoek of hij of zij het contact wil overnemen. Nieuwen huijsen: "In geen geval wordt tot een kerkdienst besloten zonder dat met de partners uitvoerig is ge sproken. Natuurlijk moet ook de kerkeraad zijn toestemming ge- Blijdschap en afkeer De diensten roepen heel ver schillende gevoelens op. Van grote blijdschap tot afkeer en woede. "Het blijkt dat het genomen be sluit ook in de vorm die het in de gemeente krijgt, mensen heftig be roert. Ervaringen van de afgelopen jaren in de gemeenten maken dui delijk, dat een direct gesprek met mensen die anders denken en voe len over het huwelijk, vaak verhel derend werkt". Voor de remonstrantse geloofs gemeenschap is het een uitdaging om zo helder mogelijk haar denk en gevoelswereld te verbinden aan haar geloof. Jan Willem Nieuwen huijsen: "Onze ziel wordt gemak kelijk troebel als het gaat om men sen die anders zijn dan wij. Direct contact kan doen oplichten wat ons ten diepste beweegt, in die an der en in mijzelf'. (Tekening uit Remonstrants Weekblad: Hans Erni) De liturgiecommissie van de Broederschap heeft enige 'ont- werp-verantwoordingen' opge steld voor de kerkdienst waarin over een levensverbintenis de ze genbede wordt gevraagd. Voor be langstellenden zijn deze teksten in de loop van het vooijaar bij het bu reau van de Broederschap verkrijg baar. Nu al is binnen de Broederschap een 'kort bestek' over levensver bintenissen verschenen. Uit het woord vooraf: "Niet in de zin van 'zo is het' of 'zo moet het zijn'. Wij zouden onze traditie dan wel erg verloochenen. De schrijvers for muleren hun gedachten, stellen hun vragen, zoeken hun - voorlo pige - antwoorden". De laatste tijd wordt in Rijns burg - en wellicht ook in andere plaatsen - actief gecolporteerd met een kinderbijbel in tien delen, prijs dik over de f300. Bij die colportage zou de indruk worden gewekt dat de plaatselijke kerk erachter staat en zelfs de bezoekadressen zou heb ben verstrekt. "De kerk staat niet achter deze kinderbijbel en ook niet achter de colporteur. En de adressen worden niet door de kerk verstrekt". Zo waarschuwt het Rijnsburgse ge- meentebericht in de gereformeer de kerkbode. "Een kinderbijbel kopen vereist aandacht en overleg. Je moet letten op de leeftijd van de kinderen en op de manier waarop de bijbelse verhalen worden weergegeven. Of ze dichtbij de bijbel blijven of aan 't fantaseren slaan. Er bestaat een boekje waarin een heel groot aantal kinderbijbels kritisch wordt beke ken. Dat kan helpen om een verant woorde keus te doen". Volgens de gever van dit advies moet een verkoper van kinderbij bels aan de deur niet anders wor den tegemoetgetreden dan iemand die een encyclopedie wil slijten. "Het gaat hem erom: te verkopen en winst te maken. De veiligste weg is nog altijd: ga naar een goede boekhandel en laat u aan alle kan ten voorlichten". Heiligen Voor pater Joseph Obers is Al lerheiligen een belangrijk kerkelijk feest gebleven, maar hij vraagt zich wel af wie 'heiligen' eigenlijk zijn. In het tijdschrift 'Nederlandse Reli gieuzen': "Misschien is onder hedendaag se christenen een aantal heiligen te vinden, met een sterke overtui gingskracht, waaraan je merkt dat het in hun leven niet meer om hen zelf gaat. Bezield als ze zijn door een Geest die henzelf overstijgt en tegelijk door hen heen handelt. Wat niet wil zeggen, dat je hun maatschappij-, mens- of kerkbeeld altijd of in alles kunt delen". "Als je namen noemt als Moeder Teresa, Desmond Tutu, Beijers Naudé, Edith Stein, Dwaze Moe ders en Titus Brandsmna, dan doe je tegelijk tekort aan tal van men sen dichterbij, van wie heil en he ling zijn uitgegaan of nog uitgaan. Zij krijgen als het ware iets van het gezicht van God zelf door hun lief devolle aanwezigheid onder men- "Heiligen hoeven niet hoog of ver weg op een voetstuk geplaatst te worden. Hen navolgen is even min nodig, want ieder mens ont ving een eigen teken. Als Jezus de Weg is van God, als Zijn waarheid wordt gedaan met alle risico's van dien, als Zijn leven gestalte krijgt in het praktizeren van Zijn zalig sprekingen, dan hebben we niet al leen met Allerheiligen iets te vieren. We kunnen ons dan vrijwel dagelijks verheugen over mede mensen die iets van Zijn liefde en bekommernis om deze wereld tast baar maken". Nulpunt De Drachtster predikant J. G. Arensman vermoedt, dat de kerk verlating tussen 30-plus en 50-min zeker net zo hard toeslaat als onder jongeren. "En ik vrees", schrijft hij in de Friese Kerkbode (gerefor meerd), "dat de gevolgen van de stille uittocht der middelbaren ern stiger zullen zijn dan die van de jongeren". "Jonge kerkverlaters willen nog wel eens terugkeren. Maar als plus- en min-veertigers afhaken, is het meestal definitief. Wat ze allang als ballast ervoeren zijn ze nu kwijt, en de motivatie om naar het nest terug te vliegen vinden ze niet". Zo zijn er heel wat mensen in de middengroepen die kerkelijk en geestelijk 'op het nulpunt' zitten. "De laatste jaren moest in theolo gie en prediking het geloof vooral worden waargemaakt in de christe lijke daad. Gevoel en ervaring wa ren verdacht. Nu dient zich met kracht het 'verwaarloosde hart' aan. Er wordt geroepen om ge- loöfsbeléving". 'Een riskante plek', dat nulpunt van de middelbaren, vindt ds. Arensman. "Dat kan de poort wor den naar een laagvlakte, met op den duur weinig in- en uitzicht meer. Maar het kan ook een door gang zijn naar een nieuwe fase van gelovige betrokkenheid op de God van de bijbel, van Wie je ontdekte dat Hij zoveel rijker en anders is dan je dacht". Van der Graaf ....vijand van binnen gevaarlij ker.... "Wat je had of meende te heb ben, ontviel je. Wie door dat punt heengaat en blijft hóren naar de Stem die roept, zal ervaren dat poorten opengaan en wegen zich ontsluiten naar een nieuw land". Vijandsdenken Voor ir. J. van der Graaf, secre taris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, zijn de per centages van de onkerkelijkheid - "hoe ernstig op zichzelf ook" - niet bepalend. In het blad 'De Waar heidsvriend': "Waar wij ons wel vooral druk om mogen maken is de bijbelse kwaliteit van kerk en christendom. Zonder een christendom van de daad alléén te willen, moet de vraag worden gesteld of de kwali teit van kerk en christendom inder daad wordt bepaald door de chris telijke liefde. Terwijl de theologen kibbelen en het volk verder twist, wordt de kerk meer afgebroken. De vijand van binnen is gevaarlij ker dan van buiten". Van der Graaf noemt de ver deeldheid juist onder mensen die de gereformeerde belijdenis aan hangen, 'beschamend'. Hij ge bruikt in dit verband zelfs het woord 'vijandsdenken'. "Geen wonder dat jongeren bij duizenden die gelegenheden zoeken waar ze iets van warmte en eenheid erva- - Ondanks teruggang laten de doopsgezinden van Terschelling de kop niet hangen. Uit het Doopsge zind Weekblad: "Hoewel we met r proberen de eindjes i knopen, moeten we weer ervaren dat onze getal afneemt. Maar zolang er leven is is er hoop, en we zijn nog lang niet van plan de kop te laten han gen. We weten ons verzekerd van mensen die ons een goed hart toe dragen in ons streven de kerkdeu ren open te houden, warm en droog te zitten en oor en hart te lenen aan het woord van de Heer dat Hij aan wezig is als twee of drie in Zijn naam vergaderd zijn". "Maar twee of drie mensen kun nen de kerk natuurlijk niet in stand houden. En daarom: hoe lang is het geleden dat u uw bijdrage hebt be taald? En kan het misschien een ietsje meer zijn?" Adam I of II Als bij kerkelijke verkiezingen voor een ambtsdrager die zich her kiesbaar heeft gesteld toch een te genkandidaat wordt voorgedra gen, dan ligt de hervormde domi nee P. J. Stam van Ter Aar daar geen uur wakker van. Want ie mand die herkiesbaar is kan nu eenmaal een tegenkandidaat krij gen, al is het jammer als de betrok kenen daarover niet met elkaar praten. Stam in het kerkblad: "Dat moet toch kunnen, dacht ik". Waar de Ter Aarse herder en le raar wél wakker van ligt is, dat er meer dan honderd man naar ver kiezingen komen en nog geen twintig .naar de bijbelstudiekring. "Mijn taak is het, hier en waar dan ook te roepen: maak u niet zo druk om wie er voorin de kerk staan of zitten, maar wél om wie er in uw hart leeft, Adam I of Adam II. An ders gezegd: mijn naam, mijn rijk, mijn wil of Gods naam, Gods rijk, Gods wil! In ieder geval is 'voor elk wat wils' uitgesloten". Baptisten. Ds. J. A. Visser van de onafhankelijke baptistenge meente in Katwijk legt de gemeen- J.A. Visser ....onderzoeken en gehoorzamen.... teleden in zijn kerkblad uit, dat de eerste christengemeente in Jeruza lem een baptistengemeente was, met bekering, doop, avondmaal, gebed en onderricht. "De apostel Paulus heeft het Evangelie verkondigd en ter plaat se gemeenten gesticht. En zo zijn wij aan zijn brieven in de bijbel ge komen. Wenst u op bijbelse manier te leven, dan zult ge uw plaats moe ten innemen in zo'n gemeente. On derzoekt de Schriften en gehoor zaamt eraan". Kinderdoop be schouwt de Katwijkse baptisten voorganger - in Rijnsburg woon achtig - als 'zuigelingenbespren- ging', "iets wat de Bijbel nergens leert". Kerst. De commercie is er altijd vroeg bij. De ene dag is het nog 'Zie ginds komt de stoomboot' en de volgende dag hoor je in datzelfde warenhuis het 'Komt verwondert u hier mensen'. Beide doen de kas sa's driftig rinkelen. Kerkelijk Lisse doet het dit jaar ook wel heel vroeg. Volgende week woensdag, 9 december, al organi seert de hervormde kerkvoogdij daar een 'kerstconcert' in de Grote Kerk met Reinata Heemskerk, zang, Teke Bijlsma, orgel, en een paar koren. De toegang tot deze kerstmuzikale primeur is gratis. Dr. Kruyswijk in China. Van daag behoort dr. A. Kruyswijk voorzitter van het Nederlands Bij. belgenootschap, tot de genodigden die in het Chinese Nanking een bij bel krijgen aangeboden. Dat ge beurt bij de ingebruikneming van een hypermoderne drukkerij die met een produktie van enkele hon derdduizenden exemplaren per jaar voorrang gaat geven aan hel drukken van bijbels. De Chinese christenen zijn meer geïnteresseerd in het afgewerkte produkt dan in het ratelen van ma chines, en daarom worden de nieu we persen niet in werking gesteld met een druk op de knop, maar staan de gasten vandaag aan het andere eind van de produktielijn om de eerste hier gedrukte exem plaren in ontvangst te nemen. De bijbeldrukkerij is tot stand geko men met medewerking van de We reldbond van Bijbelgenootschap pen. Die leverde het volledige ma chinepark. Ook het Nederlands Bijbelgenootschap heeft daaraan ruim bijgedragen. Dr. Kruyswijk is niet alleen voor deze gebeurtenis in China. Hij, maakt een reis langs een groot aan tal Chinese kerken. Het volgende weekend hoopt hij in ons land te rug te keren. Het Nederlands Bij belgenootschap heeft bij deze gele genheid een brochure gemaakt on der de titel 'China en de bijbel'. Die geeft een beknopt overzicht van de geschiedenis van de christelijke kerk in China tot nu toe. Gevangenen. Het protestantse Werelddiakonaat vraagt deze maand extra aandacht voor hulp aan mensen die om hun godsdiens tige of politieke overtuiging gevan gen zitten, en aan hun gezinnen. Die hulp gebeurt in Afrika, Oost- Europa, Azië en Midden- en Zuid- Amerika. "Bij uitstek diakonaal werk", aldus een persbericht van het gereformeerde Centrum voor Zending en Diakonaat. Het geld wordt besteed aan juri dische bijstand, kleding en medi cijnen. Ook wordt schoolgeld er van betaald. Er komen wel mensen vrij, maar ook dan is een helpende hand vaak nodig. In veel gevallen is er over deze hulp geen verhaal te vertellen. Te veel bekendheid kan helpers en geholpenen in gevaar brengen. "Wat niet wegneemt", zegt het Werelddiakonaat, "dat de situatie van onrecht zelf van de da ken moet worden geroepen". "Aan gereformeerde kant is voor een aantal van deze projekten al f. 658.000 nodig. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Den Haag-Zuid J. Mijnders Veenendaal. voor Haar lem J. Baaijens Aagtekerke, voor Barneveld Chr. van de Poel Yerse- ke. (Secretarissen van kerken en gemeen ten verzoeken wij hun diensten en bij eenkomsten van heel december (tot en met de eerste zondag van januari) ons zo snel mogelijk toe te zenden. Bij voorbaat dank. Redactie geestelijk le ven Lcidsch Dagblad/Alphens Dag blad). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas, mmv cantorij, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Trouwborst, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, ha; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. Wolthaus, Z.woude, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, mmv koor 'Emoena'; Waal se kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 mevr. v Beinum, ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Sjolle- ma. Katwijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dovendienst, hr. C. Haaring, zie ook Be thlehemkerk; Oude Vest 10 drs. P. de Bruyn, O.geest; Maranathak. zie herv gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn, ha; Merenwijk zie herv. gemeen te. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 kand. D. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Hout man, 5 ds. E. A. de Boer. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Affourtit. Ger ef. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehem kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.30 zie Lokhorstkerk. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Mostert, gez. dienst. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. T. Korff, 10.30 evang. A. Jansen. Evan- geliecentrum-Pinksterbew. (Bethle- hemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 8 jeugd-filmavond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten)el ke zat. 10 bijbelstudie, 11 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Qua kers') 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 10; Steen- schuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.45 en 12.15; Me renwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Schilt, Leimuiden. Geref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 dr. Fernhout. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3 ds. Rietveld, Maarssen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. v. Manen, Mijdrecht; Kruiskerk 10 ds. Hemmes, O.geest; Opstandingskerk 10 ds. Ommenng, 5 ds. Bovenberg. Leiden, jeugddienst; G. Herderkerk 10 vicaris Allewijn, 5 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Hoogendijk, 11 ds. Taselaar en pastor J. J. de Graaff, oe- cum. jeugddienst, 6.30 kand. P. Aartsen; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoorne 7 nam. ds. Moll: Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals: Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. Stolk, Zuiawolde (Dr.), 5 zie Opst- .kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bos- park) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Klein geld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6 30 evang. P. Slag ter. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. J. v.d. Steen, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaci- usk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Baas, Molenaarsgraaf. Ger- ef./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Wolthuis, Monster. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Hartzheim, Scheveningen, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Wie man. 6.30 ds. Rothfusz, Hillegom'; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 10 ds. El- derman. 6 ds. Schaap, Gouda. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 lees dienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Huisman, H.woude. Chr. Ger ef. Kerk 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. J. Lof. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boog aard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Gaasbeek, Zevenhui zen. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, 7 ds. Hofland, jeugddienst, mmv ds. A. Kobus (dans) en zusters Roelofs. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart., zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds: Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Her/ Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. J. A. van Selms. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. De Jong; Pniêlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoeveri 10 ds. Bogaard, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. A. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v. 't Hof, Noordw.hout, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. Koster, ha. Ger ef. K. Vrijg. 10.30 en 5.30 ds. Heida, ha. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. De Lange. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ger ef. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. H. Bakker, Heverlee, ha, ma. 8.15 ds. Visser. Soefi-beweging Universel Marud Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 mevr. ds. E. Visser, L.dorp, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 ds. Vlasblom, Boskoop. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Ste- geman; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zie- kenhuis 9.30 hoogmis. 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 5 ds. Bos. Bennebroek. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 stud. P. Groen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Brink, Haarl.meer, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Den Boer. Evangelie gemeente (Heereweg 52a) 9.45 br. J. Ver- meij. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30: Ma- nakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. B. Plaisier, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, ha, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Beek huis, R.dam. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, Leimuiden, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, N.-Vennep, 7 ds. Moet, Woerden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 kand. A. Lagendijk, Leiden, jeugd dienst, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang, ont- moetingsdienst. Chr. Geref. Kerk 10.30 en 4.30 ds. H. W. Eerland, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN. Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder. 7 ds. Dronkert, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Exalto, Benthuizen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Hovius, Katwijk aan Zee, ha. Sole Mio 9 hr. M. de Ridder, S.heim. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds. Attema-Roosjen, Nieuwer brug a.d. Rijn; Vinkenl. (Binnen) 10 en 7 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Rothfusz, Hillegom. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Koomari, mmv jeugd- cantorij en -orkest; Pauluskerk 10 ds. Pannekoek, Amerongen; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 ds. v. Rossum, Voorburg, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. Pol, Kampen, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 kand. W. M. v.d. Vegt, Utrecht, 4 ds. De Lange. Van Wijcker- slooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem- .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. P. Sierat, O.geest Geref. K. 9.30 ds. De Reus, 5 ds. Zijl. Re monstr. Gem. 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN. Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 7 ds. v. Driel. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij. RIJNSBURG' Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter, do. 10 dec. 8 nam. adventszangdienst; Bet- helkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 en 5 ds. Snel, ha; Imm.kerk 8.45, 10.30 en 5 ds. Cziria, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Ribberink, ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter, ha. Chr. Ge ref. K. 9.30 (ha) en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. v.d. Viugt, legerpredikant. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING. Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Juc- kema, Leerdam, ha, 7 ds. Germans, ha. Geref. Kerk 10 ds. Baas, ha, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 ewn 5 ds. Aarnoudse, ha. Ned. Prot. Bond (Jul- laan 17) 10.30 mevr. C. Duhoux-Rueb, Wassenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Born, Stavenisse, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Ver- meulen, 6.30 kand. A. Lagendijk, Lei den. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, O.geest, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 8.30 en 3.45 ds. Heida, ha. Vlieg kamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. R. de Mey Mecima, Den Haag; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv., evang. op geref. grondslag (kerk- geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. Poort, Oisterwijk, 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. R. Houwen. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Maasland, Capelle a.d. IJssel; Bet- helk. 9.30 ds. v.d. End, Huizen, 5 ds. Kunz; Rehobothschool 9.30 ds. Goos- sen; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 ds. Onstein. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Mondeel, Reeuwijk; Ontm.kerk 10 drs. L. Koning-Polet, Gouda. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Baas, Spakenburg, 2.30 ds. Van Ben- them, Bergschenhoek. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Re monstr. Gem. 10 ds. Thieme-Tiessing, Boskoop. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. J. Heule, 4.30 ds. De Graaf, H.woude; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Vis ser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. W. Dekkc, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 hr. Schreuder, gez. advents zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, Boskoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem. 10.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2