Olijvenoogst: geen loon naar werken aan Bruggenbank past overal een mouw Eeuwenoude traditie in de Provence lijkt ten dode opgeschreven Hergebruik van 'tweedehandsjes' kan tot aanzienlijke kostenbesparingen leiden ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 EXTRA PAGINA 25 Olijvenoogst in de Provence: een folklore-feest van oude mensen en wijd- beense ladders die er al eeuwen waren. (toto's Rudolph Bokker/cpü) Nu de druiven binnen zijn is in de Provence de olijvenoogst in volle gang. Wijdbeense ladders die er al eeuwen waren wijzen de weg naar de pastelblauwe hemel. Wie olijfbomen heeft brengt nu dagenlang in zijn kruinen door De meestal oude mannen en vrouwen lijken daar - ritselend tussen de puntige blaadjes - op trekvogels in hun winternest. door Rudolph Bakker Een olijfboom begrijpt alles. Hij is minzaam, maar streng. Zijn vruch ten zijn parelen die hij niet voor de zwijnen werpt. Ze moeten één voor één en met prijzende handen wor den geplukt. De olijfoogst is dan ook - na die van de koffieboon - een van de meest arbeidsintensieve van de wereld. In de Provence werd de olijfoogst tot folklore. Het is een feest van regionale betekenis. Niet meer dan één op de tien Franse gezinnen koopt olijfolie. En die komt dan nog uit Spanje, of uit Tunis. Toch is het jammer dat maar weinig mensen weten hoe Provenijaalse olijfolie smaakt. Die is de lekkerste van de hele wereld, vinden de Provengalen. En in dit geval overdrijven ze, bij uitzondering, niet. Het is dan ook zaak dit uitstervende natuurproduct voor de mensen van goe den wil te bewaren. 'Die olijfbomen hier', schrijft in sep tember 1889 Vincent van Gogh vanuit Saint-Rémy-de-Provence aan zijn schil dersvriend Emile Bernard, 'dat is echt iets voor jou. Ze zijn zilver tegen een aar de vol oranje en wisselende tinten van violet. En dat allemaal beschenen door een grote witte zon'. In november voegt Vincent er in een brief aan zijn broer Theo nog aan toe: 'De olijfboom hier is even veelzijdig als onze wilg in het noor den. Alleen op het eerste gezicht lijkt hij monotoon en hij is de boom die het ka rakter van de Provence bepaalt'. Spoelwater "Ik ben verliefd op de olijfboom", be kent me romantisch de keiharde bouw ondernemer Christian Rossi in zijn kan toor in Chateaurenard. Róssi is de eige naar van de grootste olijfmolen in Mou- ries, dat net als Maussane in het paradij selijke dal van Les Baux een van de be langrijkste centra van de Franse olijfteelt is. Rossi legt riolen, stoepen en lichtlei- dingen in de nieuwbouwwijken van de buurt, maar iedere avond rijdt hij met zijn Mercedes naar Mouries om er zijn ogen te laten gaan over de kratten vol olijven, te luisteren naar het klateren van het spoelwater in de kraakmolens en er de lucht op te snuiven van de olijven- moes, waaruit de olie volgens de mo dernste methoden wordt gecentrifu geerd. Van september tot december komen de boeren en de burgers er hun geduldig verzamelde vruchten in kleine manden brengen. De oogst wordt gewogen en op geslagen, vervolgens gemalen en dan verschijnt peinzend de olie, in maagdelij ke schaamte, als een dun straaltje uit een Bruggen hebben weliswaar niet het eeuwige leven, maar kunnen doorgaans na gedane arbeid nog best een tijdje elders dienst doen, zeker als het gaat om een tijdelijke maatregel. Het hergebruik van tweedehands bruggen blijkt in de praktijk een goede en bovenal goedkope oplossing te zijn. Daar kan men bij de Bruggenbank alles over vertellen. door Peter van der Molen Er is een tijd geweest dat het woord 'bank' alleen betrekking kon heb ben op een zitmeubel of een geldin stelling. Dat kon niet of nauwelijks tot verwarring leiden. Die tijd is voorbij. Begrippen als databank, vacature bank, donorbank, spermabank en bloed bank hebben onze taal verrijkt, maar niet bijgedragen aan een duidelijk beeld van het begrip 'bank'. Toen in 1985 de Brug genbank het leven zag, kwam prompt van hogerhand de waarschuwing dat ie dereen zich niet zomaar in het bankwe zen kan storten. Nu is het ook nooit de bedoeling ge weest van Dwars-Heederik en Verheij (DHV), een Amersfoorts raadgevend in genieurs- en technisch adviesbureau voor de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, om zich op de monetaire markt te storten, maar het geeft wel aan hoe een ongeremd gebruik van het begrip 'bank' tot verwarring kan leiden. Zeker als het om een nieuw en voor Europa uniek ver schijnsel als een bruggenbank gaat. Wat onder een bruggenbank moet worden verstaan, maakt projektleider ing. S.P. van Leeuwen van de afdeling weg- en waterbouw van het ingenieurs bureau duidelijk. „Wij willen een brug slaan tussen vraag en aanbod van ge bruikte bruggen. Via de Bruggenbank verzamelen wij gegevens over bruggen in Nederland die om wat voor reden ook vervangen moeten worden. Daarnaast verzamelen wij informatie over wensen voor het plaatsen van bruggen. Wij pro beren vraag en aanbod in type en tijdstip op elkaar af te stemmen". Ruil Het initiatief tot het instellen van een bruggenbank is in hét begin van de jaren '80 geboren. Een tijd waarin het minder goed ging in de machine- en staalindus trie, en de gevolgen daarvan gingen ook niet aan DHV voorbij. De bezuinigings operaties van de overheid vonden hun supermoderne machine vol hels lawaai. De olie blijft - om te decanteren - min stens twee maanden in op temperatuur gehouden vaten rustig staan. Meestal te gen kerstmis, als de oogst vroeg achter de rug is, komen de eerste olijftelers weer terug en halen ze hun flessen op. Het feestmaal kan beginnen. Iedere vijf kilo olijven levert één liter olie op. Een niet al te geweldige boom produceert tussen de drie en de tien kilo vruchten per jaar. Voor de assistentie van Christian Rossi betalen de buurtbe woners 1,20 franc per kilo olijven, dat is omgerekend zo'n veertig cent. Hun fles komt ze dan ook op ongeveer twee gul den te staan. In de winkel is hij meestal zes keer zo duur. Christian Rossi is een kleine ronde man en hij kan alles tegelijk. Het bouw bedrijf nam hij van zijn vader over, en de olijfmolen ook. Zijn vader hield van stie- renvechten en zo ook Christian. De olijf molen is net zo goed zijn hobby. In Cha teaurenard, net als in de meeste andere plaatsen in de Provence, mag maar één keer per jaar een stier in een echte strijd werkelijk worden gedood. Rossi is direc teur van de arena in Chateaurenard, net als zijn vader dat was. De arena heeft 500 plaatsen. Toch gaat Rossi het liefst naar Spanje, waar ze werkelijk weten wat stierenvechten is. Zilver In de Provence groeit en bloeit alles vanzelf, en de strenge mistral waait er steeds weer op tijd om de giftige schim mels van de wijnranken weg te blazen. Olijfbomen staan er al sinds de zesde eeuw vóór Christus, toen de Grieken ze er voor het eerst in de weerbarstige bo dem zetten. Ze zijn niet bang van de mis tral, en ze kleden zich in zilver als de storm de achterkant van hun blaadjes naar voren keert. "Een olijfboom heeft het eeuwige le ven, hij sterft nooit een natuurlijke dood", vertelt me in Aix-en-Provence de kettingrokende Christian Argenson. Hij is hoofd van het regionale landbouw-ad- viesbureau dat de olijfkwekers met raad en daad terzijde staat. Wat Argenson over de olijboom niet weet is ook verder het weten niet waard. En hij reist zelfs af en toe helemaal naar Brussel om er voor de belangen van ^ijn Provengaalse vrien den zijn hand in het EG-vuur te steken. Het was Argenson die voor Frankrijk (en dit komt in feite neer op de Provence alleen) een subsidieregeling bereikte die tot gevolg had dat iedere officiële olijf boomeigenaar recht heeft op vijf francs per kilo zelf geproduceerde olijfolie. "De EG biedt nu directe steun aan de kweker", aldus Argenson, "omdat de olijvenproductie commercieel nauwe lijks winstgevend is (meer dan de helft van de kosten zit al in de oogst - red.). In 1978 is een soort kadaster van alle olijfbo men opgemaakt. Daarna kwamen im mers Griekenland en Spanje in de EG, en straks ook Portugal. Op dat moment wa ren we alleen met Italië, en van dat ka daster is in Italië natuurlijk niets terecht gekomen. Bij ons werkt het goed. We hebben officieel vier miljoen bomen, Ita lië heeft er officieel 200 miljoen, maar weerslag in de werkzaamheden voor de infrastructuur en dus voor de bouwers van bruggen en ingenieursbureaus. Er werd gezocht naar nieuwe ontwikkelin gen. Rijkswaterstaat en de provinciale waterstaten kwamen zo nu en dan al tot een 'ruil' van bruggen, maar van enige structuur was nog geen sprake. Dat er goede mogelijkheden voor her gebruik van bruggen bestaan, die ook nog spectaculair kostenverlagend kun nen werken, is bewezen bij de vervan ging van de Moerdijkbrug. Van de oude brug werden vier overspanningen over gebracht naar Spijkenisse waar ze nu als hefbrug dienst doen, terwijl zes andere delen een plaats hebben gekregen in de brug bij Keizersveer. Ging het bij de Moerdijkbrug om de grootste van Neder land, bij kleine bruggen zijn de mogelijk heden voor hergebruik zeker zo ruim aanwezig. Een oude pittoreske brug over het Apeldoornskanaal vervult nu in IJssel- stein niet alleen een gewaardeerde ver keersfunctie, maar draagt ook bij aan de verfraaiing van het stadsbeeld. Andere voorbeelden van verplaatsbare bruggen zijn de draaibrug in Ter Apel, de tijdelij ke voetgangers-fietsbrug bij Zeewolde, de ophaalbrug uit Dokkumernieuwezij- len die nu in Hoogersmilde ligt en de op haalbrug uit Opsterland die een plaatsje heeft gekregen in Gramsbergen. "Nederland is bezaaid met bruggen en bruggetjes waarvan er geregeld wat ver vangen moeten worden", legt Van Leeu wen uit. „Hergebruik kan tot aanzienlij ke kostenbesparingen leiden. Wij heb ben contact opgenomen met alle brug- genbeheerders, gemeenten, waterschap pen en provincies en gevraagd waar in de toekomst bruggen vrij komen en waar ze nodig zijn. De tijdstippen zijn belangrijk en of ze vast of beweegbaar dan wel de montabel zijn. In ons bestand is informa tie opgenomen over type, afmetingen, belastbaarheid, constructie, bouwjaar en het tijdstip waarop een brug beschikbaar is dan wel gewenst". Duur Een brug bouwen is een dure aangele genheid. Populair gezegd kan een ge middelde brug een tientje per kilogram kosten en ervan uitgaande dat een gewo ne ophaalbrug toch al snel enige tiental len tonnen weegt, loopt het eindbedrag snel op. Voor brugbeheerders kan dit be tekenen dat zij de bouw van een hoogst noodzakelijke brug jaren uitstellen. Een 'tweedehandsje' kan dan dikwijls uit- dat zijn er ongetwijfeld veel meer. De EG garandeert de produktie van 1.340.000 ton voor alle lidstaten. Onze produktie is niet groter dan 2000 ton". Karakteristiek Net als de bedrijvige Christian Rossi is de enthousiaste Christian Argenson er in alle bescheidenheid van overtuigd dat de Provence de meest karakteristieke olijf olie van Europa maakt. De Europese ko pers van olijfolie in de grote warenhui zen merken daar weinig van. Hun olie is een mengsel van vele soorten, met het doel de smaak zo neutraal mogelijk te houden en de gebruiker niet met extra fruitigheid of een al te opvallende 'olij- vigheid' rauw op het lijf te vallen. Evenzo als bij de Franse wijn is er bij de Provengaalse olijfolie sprake van een 'appellation controlée', een herkomstga- rantie dus. Iedere koper die van wanten weet kijkt op het etiket en zoekt naar de bevrijdende woorden: lère pression a froid vierge extra. Als de olijfmoes een eerste keer geperst of gecentrifugeerd is kan ze best nog twee of drie keer eenzelf de behandeling ondergaan. Maar dat is met meer de olie waar de liefhebbers op uit zijn. En het woord 'extra' betekent dat het zuurgehalte in de olie niet hoger dan 1 gram per 100 gram olie is. De Grieken en Romeinen smeerden met de olijfolie hun hele lichaam in. Art sen onder de Amerikaanse invasietroe pen in Zuid-Italié stelden vast dat Itali aanse mannen minder last hadden van haaruitval omdat ze de olijfolie ook re gelmatig in hun haar deden. En nu wordt er meestal alleen nog maar de sla mee aangemaakt. Christian Rossi vertelt me trots dat hij er onder andere ook zijn eieren en zijn 'steak' in bakt. Als ik beken deze ge woonte te delen is onze vriendschap - die in het stierenvechten geen basis vond - alsnog voor eeuwig beklonken. Toch is de fruitige, soms hard aanko mende olie van de Provence al jaren niet méér dan de liefhebberij van de plaatse lijke bevolking en van een enkele snob in de rest van de wereld. Ze gaat wel naar de Verenigde Staten, naar Canada en de Bondsrepubliek, waar ze in één adem wordt genoemd met Chateauneuf-du- Pape en andere wijnen van de Rhone. En ze is te koop in de Parijse supersnob-deli- catessenwinkel van Fauchon. komst bieden. „De gebruikte bruggen die in de Brug genbank worden opgenomen zijn nog van goede kwaliteit. Ze zijn bijvoorbeeld vervangen als gevolg van kanaalverbre ding (Vriezenveen), wegverbreding, ver andering van de verkeerssituatie of be lastingbeperking. Als er geen goede af stemming tussen de verkoper en een ko per bestaat, eindigt zo'n brug op de schroothoop. Wij zijn als een soort make laars tussen de beide partijen gaan zitten en bemiddelen tegen een vergpedings- percentage met daaraan gekoppeld een minimumbedrag. Het blijft voor kopers dan toch nog aantrekkelijk, want het rea liseren van een gebruikte brug kost een kwart tot een vijfde van een nieuwe; een stuiver tegenover een tientje nieuw". Als recent voorbeeld mag de ophaal brug van Vriezenveen dienen. Deze moest als gevolg van kanaalverbreding plaats maken voor een grotere die ook meteen een wegverbreding mogelijk maakt. De brug was technisch nog in goede staat en via de Bruggenbank heeft de gemeente Steenwijk zich voor de 'schrootprijs' van f. 1500 van deze brug verzekerd. Daar komen de kosten van montage en vervoer nog bij, maar dat geldt ook voor een nieuwe brug. Medio november is de brug naar Steenwijk ge varen, wordt daar opgeknapt en in het voorjaar van 1989 weer in gebruik geno- "Dat wil niet zeggen dat de bruggen die wij in ons bestand hebben opgeno men allemaal van die koopjes zijn. Wij hebben ook bruggen van anderhalve ton in ons bestand. Onze eerste bemiddeling was overigens van bescheidener aard. Dat was een houten voetgangersbrug die in Dordrecht lag. Die hebben we naar Heerde verplaatst, niet over een water weg geplaatst maar als brug over een crossbaan zodat het publiek ook het mid denterrein kan bereiken". Mogelijkheden De mogelijkheden voor gebruikte bruggen zijn legio. Zo kan een occasion geplaatst worden op een plaats waar snel een tijdelijke oeververbinding of weg- kruising nodig is, bijvoorbeeld voor een verkeersomleiding, een routeverkorting of voor een voetgangers- of fietserskrui- sing met een drukke verkeersweg. Een smalle brug kan worden vervangen door een bredere, dan wel worden verdubbeld met een parallelbrug (Keizersveer). Met de vervanging van een vaste door een be- Monsieur Roccardier is de kort aange bonden zwartharige bedrijfsleider van Christian Rossi's olijfmolen in Mouries. Als een generaal leidt hij de troepen die juist nu hun manden vol olijven in ver warrende veelheid bij hem komen afle veren. Hij doet zijn werk al jaren met ernst en overgave, maar zonder hoop. Als ik een flesje 'Première pression a froid vierge extra' bij hem gekocht heb en hij zonder veel overtuiging zijn gasten heeft rondgeleid, bekent hij in een plot selinge spraakwaterval: „Ik ben trots op mijn werk en ik doe het altijd met ple zier, maar ten dode opgeschreven is het wel. Ik zal alles doen om te maken dat mijn zoon zijn leven hier niet gaat slijten, want muziek zit er niet meer in. Waar we het van moeten hebben in de Provence, dat is het toerisme". In Aix blijkt Christian Argenson van harder olijfhout gesneden. Hij heeft een vacuümdrukmachine bedacht waarmee je in één verschrikkelijke schok alle olij ven tegelijk van de boom kunt schudden en dat zou de kosten wel doen dalen. „We halen het best", zegt hij. "De produktie gaat omhoog en het snob-appeal stijgt". Toch heeft nog nooit een olijfboom, in de eeuwige wijsheid van zijn bestaan, zijn vruchten onder de druk van welke schok dan ook op zo'n banale manier prijsgegeven. Ook als er niemand in de Provence meer op zijn vruchten zou prijs stellen, zou hij de zuidelijke zon in het zilver van zijn duizenden blaadjes blij ven weerkaatsen, en alle mensen geluk kig maken - zoals ooit Van Gogh - die zich dronken kijken aan de tijdloosheid van zijn vorm en zijn kleur. weegbare brug kan een gebied voor ple- ziervaart worden ontsloten. Ook door plaatsing elders kunnen brugconstruc- ties behouden blijven die bijzonder zijn qua uiterlijk, techniek of als monument. Deze toepassing kan extra interessant zijn indien een stads- of dorpsvernieu wingsplan om betere toegankelijkheid vraagt. Diezelfde toegankelijkheid kan ook een haalbare mogelijkheid worden bij het ontsluiten van nieuwbouwwij ken, bedrijfsterreinen of agrarische ge bieden. Het zou wel toevallig zijn als een ge bruikte brug precies die maten heeft die voor de nieuwe bestemming gewenst zijn. Als de afwijking niet te groot uitvalt, kan er het één en ander worden aange past. Zo kan bij de bouw van de brugge- hoofden al rekening worden gehouden met de maten, en kan een iets te lange brug worden ingekort. Moeilijker ligt het met het tijdschema. Als gemeente A in 1989 een brug nodig heeft en gemeente B beschikt over een brug die daar goed van pas zou kunnen komen maar die pas in 1991 voor vervan ging in aanmerking komt, dan wordt het moeilijk om in de planning alsnog een oplossing te vinden. Andersom levert het overigens geen problemen op, want dan wordt een brug gewoon een tijdje in opslag genomen. Buitenland „Wij hebben nu een behoorlijk aantal opties in onze bank en gaan ons nu op het buitenland oriënteren. Er liggen aanvra gen uit Finland, Frankrijk en Duitsland. Voor het buitenland spelen de transport kosten natuurlijk een belangrijke rol" Gaat het in voornoemde gevallen nog om landen die betrekkelijk dicht in de buurt liggen, met het Afrikaanse conti nent ligt dat duidelijk anders. Toch zijn ook daar contacten gelegd. Binnenkort komt een aantal grote bruggen in 'de aan bieding' en het lijkt dat daarvoor met na me in Afrika een markt is. Zo probeert de Bruggenbank de brug naar het werkei- land Neeltje Jans bij de Deltawerken in delen te verkopen, terwijl binnenkort ook nog bruggen over de Maas en in Zee land beschikbaar komen voor een nutti ge functie elders. „De transportkosten naar Afrika vor men geen extra handicap, want ook nieu we bruggen moeten uit Europa komen en die worden dus ook belast met hoge transportkosten. Wij slaan niet alleen bruggen tussen oevers, maar hopen zelfs bruggen tussen continenten te slaan". Projectleider Vam Leeuwen voor de ophaalbrug in Vriezenveen die door de gemeente Steenwijk voor de 'schrootprijs' vanf 1500 kon worden aange kocht. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25