Produktie wordt hoofdzaak in de sociale werkplaatsen Zwaarst gehandicapten dreigen uit de boot te vallen PAGINA 24 ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 De sociale werkplaatsen dreigen op korte termijn meer dan ooit tevoren aan het snoeimes van de overheid ten prooi te vallen. Worden tot op heden de verliezen van deze instellingen nog door de rijksoverheid aangezuiverd, per 1 januari 1989 zal dat niet meer het geval zijn. Wat tot gevolg kan hebben dat de zwaarst gehandicapten niet langer in het voor hen zo essentiële arbeidsproces kunnen functioneren. In Leiden en omgeving ziet men de bui al hangen. "De oorspronkelijke doelgroep dondert er als eerste uit". De sociale werkplaatsen zijn te duur geworden. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid is om die reden voorne mens de Wet Sociale Werkvoorzie ning (WSW) te wijzigen. door Herman Joustra De WSW beoogt lichamelijk en geeste lijk gehandicapten, die door hun handi cap niet voor een baan in het 'normale' bedrijfsleven in aanmerking komen, aangepast werk te bieden bij de sociale werkplaatsen. De werkzaamheden zijn zoveel mogelijk gericht op in elk geval het behoud van hun arbeidsgeschikt heid. En indien dat inderdaad mogelijk is wordt gestreefd naar de verbetering er van, zodat de gehandicapten eventueel kunnen doorstromen naar een 'gewoon' bedrijf De WSW onderscheidt twee cate gorieën werknemers: gehandicapten van wie mag worden aangenomen dat zij ten minste eenderde halen van de productie die in het normale arbeidsproces gebrui kelijk is (de A-categorie) en gehandicap ten die daartoe niet in staat zijn (de B-ca tegorie). Volumebeleid Sinds de instelling van de wet in 1969 groeide het aantal arbeidsplaatsen snel en daarmee ook de uitgaven van de Rijksoverheid, die de loon- en exploita tiekosten van de werkplaatsen voor haar rekening neemt. In 1984 leidde dat tot de eerste wetswijziging. Besloten werd het maximum-aantal WSW-werknemers op 80.000 te stellen. Dit 'volumebeleid' heeft echter niet de gewenste kostenbeheer sing tot gevolg gehad, omdat de sociale werkplaatsen tot nu toe eventuele verlie zen op de Rijksoverheid kunnen verha len. De staatssecretaris wil nu wettelijk la ten vastleggen dat uiterlijk per 1 januari 1989 de bestaande financieringsstruc tuur wordt vervangen door een voorals nog experimenteel stelsel van budgetfi nanciering, in elk geval tot en mét 1993. In dit model wordt jaarlijks aan de ge meenten een vast budget toegekend waarmee de sociale werkplaatsen bekos tigd moeten worden. De hoogte van dat bedrag wordt vast gesteld aan de hand van de bedrijfsresul taten van de werkplaatsen in 1985 en dat kan dus per gemeente verschillen. Even tuele tekorten worden nu niet meer door het Rijk vergoed maar komen voor reke ning van de gemeente. Maar dat is nog niet alles, want het is mogelijk dat er na 1989 bezuinigd zal worden op genoemde budgetten. Een minimumbedrag wordt wel gegaran deerd, maar in 1993 bedraagt dat in het ongunstigste geval nog maar 72 procent van het in 1989 toegekende bedrag. Vol gens de staatssecretaris moet het echter niet louter als een financiële operatie ge zien worden. De budgetfinanciering biedt naar zijn mening tevens de moge lijkheid de doelstellingen van de WSW op een bedrijfsmatige manier te realise- "We zien de volgende bui al hangen, ik weet zeker dat die wet er komt", zegt J. van Ek van de Federatie van Oudervere nigingen. De federatie is een samenwer kingsverband van een aantal oudervere nigingen van lichamelijk en geestelijk gehandicapten. "De volumebeperking heeft al de nodige gevolgen gehad, want op dit moment staan er zesduizend schoolverlaters uit het speciaal onder wijs op de wachtlijst van de sociale werk plaatsen. Door de druk vanuit Den Haag om de baten op een hoger peil te brengen wordt dat denk ik nog erger. Er wordt nu al veel minder gelet op wat de gehandi capte zelf nodig heeft. Ze vragen bij wijze van spreken eerder om een goede tim merman die maar een klein stukje van zijn pink mist, die is produktiever. Het is allemaal vreselijk frustrerend voor ons. Zo'n dertig, veertig jaar geleden begon nen wij met kleine werkplaatsjes en dat sloeg aan. De overheid nam het daarna met de beste bedoelingen over, maar nu wordt het weer teruggedraaid. De oor spronkelijke doelgroep, de gehandicap te, dondert er als eerste uit". In samenwerking met de gemeente Leiden en enkele vormingscentra riep de Federatie onlangs de Stichting Noodop vang Schoolverlaters in het leven voor leerlingen uit het speciaal onderwijs die nog niet bij een sociale werkplaats ge plaatst konden worden. De stichting laat de schoolverlaters vast wennen aan het verrichten van arbeid en zorgt voor een programma van algemene vorming, ter voorbereiding op een plek bij een sociale werkplaats. Bij de dagopvangverblijven voor gehandicapten bestaan dergelijke mogelijkheden niet. Van Ek: "Maar het is natuurlijk een tijdelijke oplossing, want de doorstroming naar de sociale werkplaatsen is op dit moment gering". Gepakt Th. de Wilde, FNV-vertegenwoordiger in de Commissie Sociale Werkvoorzie ning van Leiden die het gemeentebe stuur adviseert over de uitvoering van de WSW, is evenmin te spreken over de plannen van de staatssecretaris. "De kleine man wordt weer gepakt, voor hem heeft de regering geen geld meer. Ik ben bang dat de sociale werkplaats een eco nomische wordt, de directie van zo'n werkplaats wordt gedwongen een hoge re opbrengst te krijgen. De instanties die een beroep op hen doen zullen dus meer moeten betalen, en dat geld hebben ze vaak niet. Want de klanten komen vaak uit de collectieve sector en die wordt zelf al getroffen door bezuinigingen. Dat gaat allemaal ten koste van de gehandicap ten, die komen nu op straat te staan. Het is toch verschrikkelijk, de mensen voe len zich thuis op zo'n werkplaats. Moeten ze dan thuis weer achter de kachel gaan zitten? Ik snap niet dat De Graaf nog in de kerk durft te komen. Maar je hoeft er niet eens christen voor te zijn, je bent verplicht de zwakkere te helpen". De FNV is dan ook niet van plan het erbij te laten zitten, binnenkort organiseert zij in samenwerking met de AbvaKabo een aantal informatiedagen voor leden die zitting zullen nemen in de SW-commis- sies. En een actieprogramma is in voor bereiding. N. Esman van de Algemene Minder Valide Organisatie (AMVO) ziet de toe komst van de sociale werkplaatsen even eens somber in. De AMVO behartigt ge- handicaptenbelangen. Ze bemiddelt bij sociale verzekeringskwesties en geeft ju ridische hulp. Esman: "In eerste instan tie klinken die plannen natuurlijk prach tig, maar gezien de eerdere ervaringen zal het wel weer in het nadeel van de ge handicapte uitvallen. Ik ben bang dat de zwaarder gehandicapten eruit geschopt worden ten gunste van jonge werklozen. We krijgen almaar meer klachten over de sociale werkplaatsen, daar wordt steeds vaker gezegd: als het je niet bevalt ga je Het lassen van een anker behoort ook tot de werkzaamheden. Confectie-arbeid in dé Leidse sociale werkplaats: ondanks handicap toch in het arbeidsproces. Inzet boven: een werknemer aan een halfautomatische computerdraaibank. Inzet onder: op de seal-afdeling worden setjes inbus- sleutels van een plastic laagje voorzien. (foto-s Holvast) 'normale' werknemer. Maar de verschil len zijn toch wel erg groot". Van der Horst zelf is bijzonder gechar meerd van wat hij het Zweedse model noemt. "In Zweden werkt het een stuk beter, de sociale werkplaatsen vormen daar eigenlijk één concern. Er is geen on derlinge concurrentie en de beloning voor de gehandicapten is dan ook veel re delijker dan hier. We hebben een rapport over dit model aangeboden aan het mi nisterie, als tegenspel voor de budgetfi nanciering". De adviescommissie werkloosheids voorziening van de Sociaal Economische Raad (SER) toont zich voorstander van het systeem van budgetfinanciering, maar plaatst toch een aantal kritische kanttekeningen bij de voorstellen van staatssecretaris De Graaf. Zo wijst men er op dat budgetoverschrijdingen kun nen optreden door mogelijke aanpas singsproblemen van de gemeenten en sociale werkplaatsen. Bovendien ligt de besteding van het budget bij voorbaat al voor een groot deel vast omdat dit opgaat aan lonen en andere financiële aanspra ken van WSW-werknemers. De beste dingsvrijheid van de gemeente mag dus niet worden overschat. Slechte zaak Mevrouw G.Brussen, wethouder van o.a. sociale werkvoorziening in Alphen laat zich nog liever niet uit over de moge lijke gevolgen van de budgetfinanciering voor haar gemeente. "Hoe groot ons bud get wordt weten we nog niet, het ministe rie is daar nog vaag over. Op een voor lichtingsbijeenkomst hebben vertegen woordigers ervan in elk geval laten we ten dat het geen bezuinigingsoperatie is. Maar als er toch wordt bezuinigd, komt tijd, komt raad". De wethouder van sociale zaken in Katwijk, mevrouw H.A. Hietkamp, stelt zich eveneens wat terughoudend op. "Het is natuurlijk een slechte zaak om 1985 als peiljaar te nemen voor het vast stellen van de budgetten. Je kunt dan toevallig heel goed gedraaid hebben of heel slecht. Maar verder moet ik me er nog in gaan verdiepen. Begin december gaan we als bestuur alle stukken doorne- Hans de la Mar, wethouder van sociale zaken in Leiden en voorzitter van de Commissie SW, voorziet al wel de nodige problemen in de toekomst' voor de ge meente Leiden. "Wij draaiden in 1985 heel slecht en kregen dus nogal wat extra geld van het rijk. De eerste twee jaar zul len we ons dan ook nog wel kunnen red den met het budget. Dat er bezuinigd gaat worden staat voor mij wel vast, dat is tot nu toe overal gebeurd waar de bud getfinanciering is ingevoerd. Maar als dat nu maximaal gebeurt, dus ruim 25 procent, dan redden we het niet. Dat be tekent voor ons zo'n vijf tot zes miljoen minder en waar moeten we dat vandaan halen? We zijn nu wel met een reorgani satie bezig, we proberen de afdelingen wat logischer op elkaar te laten aanslui ten. En we streven naar grotere orders in plaats van een heleboel kleintjes. Ook wordt er geprobeerd partnerships af te sluiten met de afnemers. Als dat allemaal lukt levert dat natuurlijk wel wat meer op. Maar zoveel? De normale bedrijven kunnen gewoon mensen ontslaan wan neer het slecht gaat, maar dat kun je bij de sociale werkplaatsen niet maken. Ze ker niet als gemeente". Calamiteit Maar wat gebeurt er nu als een ge meente een eventueel verlies van een so ciale werkplaats niet kan aanzuiveren? Springt het rijk dan alsnog in? Gerda de Lange, persvoorlichtster van het minis terie van sociale zaken en werkgelegen heid: "Nee, dat zal normaal gesproken niet gebeuren. Behalve als er echt sprake is van een calamiteit, als er bijvoorbeeld honderden mensen op straat zouden ko men te staan". maar weg. De mensen daar gaan elkaar steeds meer als concurrent zien en dat bevordert de sfeer natuurlijk niet". Marktrisico Volgens J. Huyers, directeur van de so ciale werkplaats in Alphen waar zo'n 340 gehandicapten werkzaam zijn, hoeft het zo'n vaart nog niet te lopen met de bud getfinanciering. "Het zou de B-categorie kunnen aantasten, maar dat zeg ik heel voorzichtig. Want de A-categoranten kunnen de arbeidsplaatsen voor de B-ca- tegoranten verdienen. En soms kan ook een uitzendkracht uitkomst bieden om een aantal mensen aan het werk te hou den, maar dat gebeurt alleen in uiterste noodzaak. Budgetfinanciering is nodig, als je met geld werkt gaat het nu eenmaal om het hoogst mogelijke rendement. Zo wel sociaal als financieel, dat hoeft el kaar niet te bijten". Maar budgetfinanciering houdt vol gens Huyers wel een marktrisico in. "Ge neraliserend gezegd werkte men in het verleden met betrekkelijk eenvoudige werksoorten, ze maakten twintig jaar ge leden borstels, bezems en kokosmatten. Toen riep men al: kijk uit, die werksoor ten komen te vervallen. En dat gebeurde ook, plotseling kocht bijna niemand ko kosmatten meer. Als je dat achteraf moet bijstellen kost dat moeite. Je moet dan ook de markt in het oog houden en de technologische ontwikkelingen op de voet volgen. Wij werken nu voor zo'n veertig, vijfenveertig bedrijfstakken. On ze kernactiviteiten zijn metaalnijver heid, elektronica, elektroiïiontage, werk tuigbouwkundige montage en assembla ge, kunsstofbewerking en verwerking, grafisch werk, aanleg en onderhoud van groenvoorzieningen enzovoort. Dat is ons beleid. Zo zit er altijd werk bij dat Piet of Mien met zijn of haar speciale handicap aankan, en op die manier kun nen de mensen groeien in hun vakbe kwaamheid. Pas als je de mensen de mo gelijkheid biedt zich te ontplooien ben je sociaal bezig". Afspraken Bij de Leidse sociale werkplaats, ge vestigd aan de Touwbaan in Leiderdorp, zijn ruim 860 mensen werkzaam in het kader van de WSW. Ook hier wordt een groot aantal verschillende werkzaamhe den verricht. Volgens J.F.M. ter Haar, waarnemend directeur, zijn duidelijke afspraken met de gemeente noodzake lijk. "We moeten nu komen tot een meer bedrijfsmatige aanpak, maar we hebben het wel moeilijker dan de vrije bedrijven. Zij kunnen voor een hogere produktie de modernste machines aanschaffen en au tomatiseren. Wij kunnen dat niet zo maar, omdat we rekening moeten hou den met iemands specifieke handicap. Het is dus moeilijk voor ons om te wer ken met geavanceerde apparatuur. Nog los van de investeringen". "Maar voor die meer bedrijfsmatige aanpak is het wel nodig dat er duidelijke afspraken worden gemaakt tussen het gemeentebestuur en het management. De gemeente wordt risicodrager en dat moet ze accepteren. De voorwaarden om de sociale doelstelling van de WSW te handhaven moeten worden vastgelegd. Zo moet de gemeente zorgen voor een goed management". Helemaal gerust is Ter Haar niet over de toekomst."Als het tot een korting komt ga je er toch op achteruit en dan loopt de sociale doelstelling gevaar. Maar we zullen ons uiterste best doen dat het niet gebeurt, want dat accepteren we natuurlijk nooit". M.J.W. van der Horst is directeur van het werkvoorzieningsschap 't Heem in Katwijk. Hier werken ongeveer 340 ge handicapten uit de gemeenten Valken burg, Rijnsburg, Oegstgeest, Wassenaar en Katwijk. Volgens Van der Horst zou het systeem van de budgetfinanciering de positie van de minder produktieve ge handicapten in gevaar kunnen brengen. "Wanneer je er niet voor zorgt dat je meer geld voor je prestaties krijgt, bete kent dat datje minder mensen werk kunt verschaffen. Het gevaar zit er dan ook in dat er meer produktieve werknemers zullen worden aangetrokken.'Hier in Ne derland zit de concurrentie bovendien in eigen hoek, er zijn bedrijven die alle soci ale werkplaatsen afstropen op zoek naar de vestiging die de laagste prijs vraagt voor haar activiteiten. De gemeenten zelf zijn ook niet onschuldig, die betalen ook nog steeds te lage bedragen. Als je een tuintje hebt en je hebt geen geld om dat op te laten knappen, dan doe je het toch zelf. De gemeente laat het gedeeltelijk door WSW-ers doen. Dat kost minder. Natuurlijk werken die veel langzamer en kan je ze niet hetzelfde betalen als een

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 24