Antwerp-fans naar PSV Veilige remise in scliaakstrijd Nieuwe regeling voor vuurwerk Haken en ogen rond gebruik waarheids serum in moordzaak Leverkusen toont vorm door winst op Homburg Larsson tekent nog niet mm Zes jaar geëist tegen Koerd SPORT PAGINA 17 Om te pleiten voor Frans van Rooy SEVILLA (GPD) - Wederom heb ben Gary Kasparov en Anatoly Karpov een veilige remise ge maakt. Hun twintigste partij munt te gisteren bepaald niet uit door de vele interessante momenten. Aan vankelijk leek het nog of Kasparov er met de witte stukken eens fel te genaan zou gaan. Met een tamelijk onbekende variant verwierf hij enig ruimtelijk overwicht en zowel de vele specialisten in de perska mer als de vele liefhebbers in de zaal keken met spanning uit naar de koningsaanval, die daaruit zou kunnen voortvloeien. Jammer genoeg kwam daar niets van terecht. Kasparov had geen zin in grote spanningen en liet een al gemene ruil van stukken toe, die zijn voordeel totaal in rook deed opgaan. De match zal dus in de vier laatste partijen tot een beslissing moeten komen. Vooral met de wit te stukken zal Karpov het uiterste moeten geven als hij door de verde diging van de wereldkampioen heen wil breken. De volgende par tij, die voor maandag op het pro gramma staat, zou wel eens van grote betekenis kunnen zijn. Veel hangt af van de openingskeuze. Zou de uitdager het niet eens met 1. e4 moeten proberen? Voorlopig is de stand nog gelijk, 10-10. Wit: G. Kasparov Zwart: A. Karpov. 20e matchpartij. Orthodox Damegambiet I.. c2-c4 e7-e6 2. Pbl-c3 d7-d5 3. d2-d4 Lf8-e7 4. Pgl-f3 Pg8-f6 5. Ddl-c2. Dit geldt als een vrij onschuldige variatie; het systeem is afkomstig van de ex-Tjechoslowaak Ludek Pachman. 5...0-0 6. Lcl-g5 c7-c5 Het beste; de Tartakower-opstel- ling met 6...b6 is hier wegens 7. Lxf6 Lxf6 8.e4 niet zonder bezwaar en ook 6...h6 7. Lxf6 Lxf6 8. Tdl is kansrijk voor wit gebleken. 7. d4xc5 d5xc4 8. e2-e4 Dd8-a5 In een partij Pachman- Trifuno- vic, Praag 1948, bleek 8...h6 9. Lf4 Lxc5 10. Lxc4 Pc6 11. 0-0 gunstig voor wit. De gespeelde zet werd destijds door Pachman aanbevo len. 9. e4-e5 Pf6-d5 10. Lflxc4 Vermoedelijk is dit beter dan 10. Lxe7 Pxe7 11. Lxc4 Dxc5 12. Ld3 Pg6 13. Lxg6 hxg6 14. De4 Ld7!, zo als Pachmans analyse luidt. 10...Pd5xc3 11.0-0 Ook 11. Ld2 was mogelijk, maar 11. Lxe7? faalde op ll...Pd5+. II...Da5xc5 12. Dc2xc3 Pb8<6 13. Lg5xe7 Dc5xe7 14. a2-a3 Lc8-d7 15. Tal-cl TJ8-d8 16. b2-b4 a7-a6 Zoals meestal in deze soort vari anten van het Damegambiet staat wit iets gemakkelijker, omdat hij over de meeste ruimte beschikt. De zwarte positie vertoont geen we zenlijke zwakten, maar het veld d6 en pion h7 kunnen eventueel de kwetsbare punten worden. 17. Dc3-e3 Ld7-e8 18. Lc4-d3 Pc6- a.7 Dreigt de sterke witte loper met 19...Lb5 tot ruil te dwingen. Nu is 19. Pg5 te haastig wegens 19...Txd3! 19. Ld3-bl Le8-c6 20. Pf3-g5 h7-h6 Na 20...g6 21. f4 h6 22. Pe4 Lxe4 23. Lxe4 Kg7 24. Tf3 ziet de witte aanval er kansrijk uit. 21. Pg5-e4 Pa7-b5 Enigszins verrassend is dit wel, omdat wit nu zijn paard op d6 kan gaan „planten". Het alternatief was 21...Lxe4 22. Lxe4 22. Dxe4 g6 is minder overtuigend dan het lijkt.) 22...Pb5 23. Db6 en plotseling is de zwarte damevleugel in gevaar. DIAGRAM wit: Kgl, De3, Tel, Tjl, Lbl, Pe4, pi. a3, b4. e5. f2. g2. h2. zwart: Kg8. De7. Ta8Td8. Lc6. Pb5. pi. a6, b7. e6, J7, g7. h6. 22. Tcl-c4 Hierna blijft er van de aanvals- kansen niet veel over. Had Kaspar ov hier scherper kunnen spelen, bij voorbeeld met 22. a4 Pc7 23. Pd6? Zwart is in dat geval niet zonder te genspel, zoals blijkt uit23...Pd5 24. Dd3 g6 25. b5? Pf4 26. De3 Dg5 27. Le4 Lxe4 28. Dxe4 Ph3 29. Khl Pxf2+! en wit is verloren. Een fan tastische variant, die uiteraard niet geforceerd is. Wit kan beter 25. Dd2 spelen. Kasparov heeft kennelijk geen ambitie om interessante din gen te doen, waarvan hij de gevol gen niet kan overzien. Hij wil ervan af zijn. Tenslotte brengt elke halve punt hem dichterbij en hij ver trouwt erop, dat hij niet zal verlie zen als hij maar veilig speelt. IJSHOCKEY - De uitslagen van de gisteravond gespeelde ijshockey- wedstrijden in de eerste divisie zijn:- Amsterdam - Rotterdam 9-5 (3-1, 3-1, 3-3). Topscorers: Dietrich (Am sterdam) 4, Saris (Rotterdam) 3. Nijmegen - Geleen 6-4 (1-2,1-1,4-1). Topscorers: Forbes (Nijmegen) en Paolucci (Geleen) ieder 2. Heeren veen - Eindhoven 5-0 (3-0, 1-0, 1-0). Tilburg - Assen 12-5 (4-2, 4-0, 4-3). Topscorers. Simpson (Tilburg) 4, Raymond (Assen) 3. 22...Lc6xe4 23. Lblxe4 Ook 23. Txe4 Tac8 of 23. Dxe4 g6 24.a4 Pa3 levert niet meer op. 23...Ta8-c8 Opruiming via de c-lijn. 24. Tc4xc8 Td8xc8 25. Tfl-cl Tc8xcl+ 26. De3xcl De7-d7 De muziek is eruit. Beide spelers hebben niets meer te vrezen. 27. g2-g3 b7-b6 28. Kgl-g2 Dd7-d8 29. h2-h4 a6-a5 30. b4xao b6xa5 31. Dcl-c5 Pb5-d4 32. h4-h5 fl-J5 Zelfs dit kan hij zich permitte ren. Na 33. exf6 e.p. gxf6 kan de witte dame de pionnen nauwelijks aanvallen. 33. Le4-b7 Kg8-f7 34. Kg2-h2 Dd8- b8 35. Dc5xd4 Db8xb7 36. g3-g4 Db7-f3 37. Dd4-d7+ Kf7-f8 Remise op voorstel van Karpov. HANS BOUWMEESTER ANTWERPEN (ANP) - Een auto- karavaan met duizend Antwerp- supporters gaat morgen in Eindho ven de verlenging bepleiten van het verblijf van de door PSV terug gevorderde middenvelder Frans van Rooy. De Belgische fans gaan volgens de Eindhovense politie en voorzitter Vandeberckt van de sup portersfederatie tot de rand van de stad. Een kleine delegatie zal ver volgens voor aanvang van het ere divisieduel PSV-DS'79 een petitie overhandigen aan manager Ploegs- ma van de Eindhovense landskam pioen. Ploegsma is in de ogen van de Belgische supporterschare de man achter het terughalen van de vorig seizoen uitgeleende Van Rooy (24). Vandeberckt benadrukte giste ren dat hij geen verantwoording heeft voor een eventuele komst van de harde kern van de Antwerp- supporters. Na de overhandiging van de petitie wil Vandeberckt met zijn duizend fans terug naar België, „ik heb echter geen macht over mensen, die individueel de stad willen ingaan", aldus de woord voerder van de supportersfedera tie. De Eindhovense politie zet tien man in voor de opvang van de Bel gen en hun 250 auto's, die tot de grens worden begeleid door de Rijkswacht. Overigens liet Vandeberckt doorschemeren, dat bij een nega tief resultaat van de pleitactie een hardere aanpak is te verwachten. Van Rooy is de grote man van Ant werp, dat in een jaar tijd van degra datiekandidaat tot titelpretendent is geworden. Van Rooy zelf blijft ook liever in België. Voor PSV geldt hij als aanvulling van de se lectie, die door het uitvallen van Arnesen en Thoresen sterk is uitge dund. Rechter stopt plannen Maxwell voorlopig LONDEN (Rtr) - Een rechter in Londen heeft gisteren de En gelse Voetbalbond (FA) voorlo pig in het gelijk gesteld in het conflict met Robert Maxwell. De mediamagnaat wil FC Wat ford overnemen van de popzan ger Elton John. De FA heeft zich van het begin verzet tegen die intentie. Maxwell is al eige naar van de eerste-divisievere- nigingen Oxford United en Derby County en tweede divi sionist Reading. De bond vindt dat er ver strengeling van belangen kan plaats vinden. Rechter Vinelott was het daarmee eens. Hij be sloot dat er in ieder geval geen sprake mag zijn van een ver koop voor komende dinsdag. Dan zullen beide partijen weer gehoord worden. VOETBAL - Jan Keizer leidt zater dag de kwalificatiewedstrijd Italie- Portugal uit groep 2 van de Eu ropese titelstrijd. Italië is al ge plaatst. Het duel wordt gespeeld in Milaan. Portugal komt met een B- ploeg in het veld. ATLETIEK - Said Aouita, de we reldrecordhouder op de 1500, 2000 en 5000 meter, heeft vrijdag de or ganisatie van een internationale wedstrijd in Casanblanca aange kondigd. Naast Aouita hebben Le wis, Moses en Cram hun deelne ming toegezegd. Onder het spiedend oog van uitdager Anatoly Karpov maakt wereld kampioen Gary Kasparov nog snel wat aantekeningen bi j de start van de twintigste partij in de strijd om de wereldtitel. (foto anp> LEVERKUSEN (SID) - Leverkusen, woensdag tegenstander van Feye- noord in de tweede wedstrijd in de derde ronde van de strijd om de UE- FA-beker, heeft gisteren een vooruitgespeelde wedstrijd voor de Bunde- sliga tegen FC Homburg met 2-1 gewonnen. De Braziliaan Tita, die in Europees verband nog niet in actie mag ko men, opende in de 25e minuut de score. Het tweede doelpunt viel vlak voor rust. Uit een hoekschop van Falkenmayer kopte de vroegere Oost- duitse international Götz zijn ploeg naar 2-0. Na een kwartier spelen in de tweede helft kwamen de gasten op 2-1 door een treffer van de Poolse in ternational Wojcicki. De bijna twee meter lange verdediger was attent na dat de bal na een hoekschop door de verdediging van Leverkusen niet werd weggewerkt. Daarna was kwam de thuisploeg nauwelijks meer aan aanvallen toe. Van het goede spel van de eerste helft was niets meer over. Trainer Ribbeek en de 6000 toeschouwers maakten bange momenten mee. De falende spitsen van de gasten en het nodige geluk bij Leverkusen voorkwamen de gelijkmaker. Uitblinkers bij Leverkusen waren Tita, in de eerste helft, en doelman Vollborn. Voor de gastheren viel er ook wat te treuren. Middenvelder Falkenmayer, in Rotterdam maker van het tweede doelpunt, viel na 38 minuten met een blessure uit. Hij kan hoogstwaar schijnlijk woensdagavond niet meespelen tegen Feyenoord. In de tweede wedstrijd van de avond versloeg Hannover 96 in eigen huis Schalke 04 met 3-1. AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff tekent zeer waarschijnlijk binnenkort voor twee seizoenen bij. De coach van Ajax, die in middels al tweeeneenhalf jaar in De Meer werkzaam is, zei giste ren, nadat de onderhandelingen met de Zweed Peter Larsson slechts hadden geleid tot een mondeling principe-akkoord: „De kans dat ik blijf is erg groot". Cruijff verklaarde, dat er enige misverstanden zijn ontstaan over de eisen, die hij voor een nieuwe verbintenis zou hebben gesteld. „Ik wil graag als een soort Engelse manager werken. Maar ik wil helemaal de finan- ci"ele zaken niet onder mijn be heer krijgen. Ik regel alle techni sche zaken en daar heb ik mijn handen meer dan vol aan". De technisch directeur beoogt wel een constructie, waarin met name op transfergebied sneller kan worden gehandeld. „Het gaat in feite om een betere over legsituatie tussen de technische afdeling, dat ben ik dus, en het management", aldus Cruijff, die zijn bezwaren tegen een meerja rig contract aan de kant lijkt te hebben geschoven. „Ik heb altijd gevonden, dat je beter elk jaar kunt bekijken of beide partijen nog wel gelukkig met elkaar zijn. Van dat standpunt wil ik best af- MHHTTTTTyHT wijken omwille van de continui- teit. Het is vooral voor de spelers prettig om te weten, dat een be paalde denkwijze en een bepaald spelsysteem blijven gehand haafd". Cruijff laat zijn verblijf in De Meer niet afhangen van de trans fer van Peter Larsson („dat staat hier helemaal los van"), die giste ren na drie uur onderhandelen met de Ajax-leiding principieel akkoord ging met een contract tot de zomer van 1990. „Hij heeft nog niet getekend", verklaarde algemeen directeur Arie van Eij- den. „Larsson wil voor de goede orde eerst nog een gesprek met de voorzitter van zijn club, IFK Göteborg. Maar dat kan nauwe lijks een belemmering vormen voor zijn komst". Dat gelooft ook Cruijff. die de 26-jarige Zweed op 20 december in de thuiswedstrijd tegen AZ wil laten debuteren in het hart van de defensie. Over een tweede aankoop, die Ajax voor 15 de cember hoopt te kunnen doen, wilde Cruijff weinig loslaten. Wel gaf hij toe, dat Ajax uitziet naar een gerenommeerde aanvaller. „We scoorden slechts een doel punt in onze laatste vier wedstrij den. Voor Ajax-begrippen onver koopbaar. Dan lijkt me duidelijk in welke richting we nu zoeken". In Hilversum werd gisteren de nieuwe SIRE-vuurwerkcampagne gepresenteerd. Van links naar rechts: Cees Meijer (Stichting Consument en Veiligheid), Piet van Straten (projectleider), Henk van Mierlo (Creatieve Com municatie bv), Adelheid Roosen en staatssecretaris Dees (WVC). (f0to anp) HILVERSUM/DEN HAAG (ANP/GPD) - Er komt een nieuwe regeling voor de handel in vuur werk en het gebruik hiervan. Staatssecretaris Dees (WVC) kon digde dit gisteren aan bij de start van een nieuwe vuurwerkcampag ne van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) en de Stichting Consument en Veiligheid. De bestaande regelingen voor de vuurwerkhandel en het gebruik en de kwaliteit van consumenten vuurwerk zullen worden samenge voegd. Nu zijn de voorschriften nog over verschillende regelingen verspreid. Nieuwe elementen zijn de uniformering van de verkoop, een meldingsplicht voor handela ren en scherpere eisen voor de vei ligheid van vuurwerk en de meege leverde gebruiksaanwijzingen. Ook de periode waarbinnen men sen vuurwerk mogen afsteken wordt overal hetzelfde. Het motto van de nieuwe vuur werkcampagne is: "Verknal je toe komst niet". De campagne is speci aal gericht op jongeren, en bestaat uit radio- en tv-spots, een speciaal scholenpakket met posters, stic kers en een folder met "oorverdo vende tips" voor het afsteken van vuurwerk, advertenties voor kran ten en tijdschriften, grote reclame posters, affiches voor streekbussen en videospots voor discotheken en vakantiebungalows. SIRE voert al jaren campagne te gen het gevaar van vuurwerk, en niet zonder succes. Gingen in 1982 nog 1600 mensen het nieuwe jaar in met opname in een ziekenhuis na ongelukken met vuurwerk, vier jaar later waren dat er nog maar 280. In Den Haag lopen mensen, die vuurwerk op zak hebben het risico Zoekactie naar gifvaten gestaakt MIDDELBURG (ANP) - De pro- vincie Zeeland heeft het eerste on derzoek naar de aanwezigheid van 1100 tot 1200 vaten giftig chemisch afval in de Zeeuws-Vlaamse bo dem afgesloten. Op vier plaatsen in de gemeente Terneuzen is een on derzoek ingesteld. Meteen al bij de eerste graafpogingen werden er en kele vaten aangetroffen, waarvan de inhoud wordt onderzocht op het laboratorium. Maar op de andere drie plaatsen is alleen ander vuilnis in de grond aangetroffen. op het politiebureau terecht te ko men. In een actie om overlast van vuurwerk tegen te gaan zal de poli tie streng optreden tegen zowel het in bezit hebben als het afsteken van vuurwerk. Ook de handel zal worden aangepakt. Iedereen die wordt betrapt, wordt meegenomen naar het bureau. Volgens een woordvoerster van de politie mag er alleen op 30 en 31 december vuurwerk worden ver kocht en is dan dus ook het op zak hebben niet strafbaar. Kinderen onder de twaalf jaar die op andere dagen met vuurwerk worden be trapt krijgen een waarschuwing. Het vuurwerk wordt in beslag ge nomen en de ouders mogen de kin deren op het bureau op komen ha len. Minderjarigen boven de twaalf jaar kunnen kiezen voor een alter natieve straf. Dat kan uiteenlopen van een opstel schrijven voor de kleintjes tot het schoonmaken van een tram voor de wat ouderen. Vol wassenen met vuurwerk in hun be zit krijgen zonder pardon een pro ces-verbaal. Mien van 'f Sant meest gelezen auteur RIJSWIJK (ANP) - De boeken van de schrijfster van streekro mans Mien van 't Sant worden het meest uitgeleend door de bibliotheken. Dit blijkt uit een steekproef van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur onder zeventien bi bliotheken. Volgens WVC stond de schrijfster op "bijna eenzame hoogte". Zij wordt gevolgd door ex-politiecommissaris Baantjer, die daarmee de teke naar Dick Bruna van de tweede plaats verdrong. Na Baantjes komen de auteurs Saris, De Graaf-de Roos, Van Straaten en Thijssing-de Boer. Maarten 't Hart staat op de achttiende plaats en is daarmee tien plaatsen gezakt in vergelij king met 1986. Daar staat tegen over dat Thea Beekman, Jan Wolkers en W.F. Hermans be hoorlijk (meer dan tien plaat sen) zijn gestegen. Grootste stij- ger was volgens WVC Jos van Manen-Pieters, die 53 plaatsen klom. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse procureur-generaal mevrouw mr. M. Couzijn heeft in hoger beroep zes jaar gevangenisstraf geëist te gen een 29-jarige Koerd die in maart dit jaar in de schouwburg te Deventer zes schoten heeft gelost op landgenoten die het Koerdisch nieuwjaar vierden. Daarbij werden vier mensen gewond. De man was in juli door de recht bank in Zutphen tot vier jaar cel veroordeeld. Twee andere Koerden die landgenoten tijdens de feestdag hadden geslagen en ge schopt, werden tot straffen van zes maanden cel veroordeeld. Ook zij zijn in hoger beroep gegaan. Op 15 maart drongen zes mensen de Deventer Schouwburg binnen, waar 150 Koerden het Koerdische Nieuwjaar vierden. In de vestiaire begon een van de indringers plot seling te schieten. Anderen sloegen met honkbalknuppels en schopten naar landgenoten. Ook werd er met een mes gestoken. Drie Koerden konden bijna gelijk na het incident worden aangehouden. De 29-jarige Koerd heeft altijd volgehouden niets met de zaak te maken te hebben. Ook gisteren voor het Arnhemse Gerechtshof liet hij weten dat hij op die bewuste dag alleen maar de viering van het Nieuwjaar had willen meemaken. Nog voor dat hij een kaartje had kunnen kopen, raakte hij betrok ken bij een vechtpartij. Daarbij zou een onbekende hem een patroon houder in de zak hebben gestoken. Getuigenverklaringen luidden echter geheel anders. De 29-jarige Koerd werd door slachtoffers her kend. Politiemensen die de man uit de schouwburg hadden zien rennen, hadden ook gezien dat hij een pistool in een struik had ge gooid. Uit onderzoek bleek dat met dit wapen in de Deventer schouw burg de schotën waren gelost. De rechtbank te Zutphen had de ver klaring van de Koerd al als "leu genachtig" betiteld. Dat woord gebruikte ook me vrouw Couzijn. "Ik verwerp het verhaal dat een ander die patroon- houder in zijn zak heeft gestopt. Hij liegt aantoonbaar", aldus Couzijn. Zij stelde dat de Koerd heel bewust het risico heeft genomen dat bij zijn schietpartij doden zouden kunnen vallen. "Politieke motie ven mogen niet leiden tot de ge dachte dat het doel de middelen heiligt. Dat past niet in een demo cratie als de onze. Uit de straf moet duidelijk blijken dat wij politieke terreurdaden duidelijk afkeuren". De Koerd loopt de kans na het uitzitten van zijn gevangenisstraf te worden uitgezet. Zijn asielaan vraag is afgewezen. Het Hof wijst op 18 december ROTTERDAM - Waarheidsse rum is een onzinwoord. Penthotal is beslist geen waarheidsserum", aldus de Rotterdamse psychiater G. Janzen. Hij is als deskundige be trokken bij het onderzoek naar een van moord verdachte Vlaardinger. De man kreeg donderdag van de Rotterdamse rechtbank toestem ming kreeg zich met het bewuste middel te laten behandelen om zo te achterhalen of hij daadwerkelijk schuldig is. door Runa Hellinga De Vlaardinger wordt ervan ver dacht in augustus een 54-jarige man uit Schiedam te hebben ge wurgd. De verdachte werd aange houden toen hij in een seksclub be taalde met cheques van het slacht offer. Hij legde eerst een bekente nis af, maar trok die later weer in. Hij kon zich van de gebeurtenissen niets anders herinneren dan dat hij bij de Schiedammer thuis was ge weest en hem in de gang had zien liggen. De verdachte zelfheeft gro te problemen met het feit dat hij niet weet wat hij precies gedaan heeft en voelt zelf veel voor de be handeling. "Wij hebben aan de rechtbank voorgesteld hem met penthotal te behandelen in de hoop dat zijn her inneringen aan het gebeuren weer terugkomen", aldus Janzen. Pent hotal is een barbituraat dat in de psychiatrie wordt gebruikt om mensen te helpen verdrongen ge beurtenissen te herinneren. "Als mensen een traumatische gebeur tenis hebben meegemaakt, wordt die soms uit het directe geheugen verbannen, maar ergens in de her senen is zo'n beeld nog wel opge slagen. Daar zit een blokkade "Met behulp van bijvoorbeeld barbituraten kun je die weghalen zodat de herinneringen weer vrij komen. Penthotal is daarvoor een zeer geschikt middel, omdat het zeer kort werkt en de patient niet in slaap valt". Ingewikkeld Het middel wordt overigens hoofdzakelijk toegepast in een an dere tak van de geneeskunde, de anesthesie. Daar wordt het ge bruikt als inleiding tot de verdo ving. Verder wordt het in sommige gevallen toegepast bij epileptici. Volgens Janzen is het onzin om het barbituraat een waarheidsse rum te noemen. In zijn rapport aan de rechtbank, waarin hij adviseer de de Vlaardinger met het middel te behandelen, heeft hij dat ook uit drukkelijk vermeld. De term sug gereert dat het middel- altijd in staat is de waarheid naar boven te halen, en dat is beslist niet het ge val. De innerlijke blokkade kan heel sterk zijn. "Bovendien kan het best zijn dat iemand zo met alcohol vergiftigd was dat de gebeurtenis sen niet in zijn hersenen zijn opge slagen. Dan is er helemaal geen herinnering die naar boven kan ko- De juridische consequenties van de behandeling zullen nog heel in gewikkeld worden. Janzen: "Het is niet onze bedoeling de rechtbank bewijsmateriaal te verschaffen. Het zou de eerste keer zijn dat een psychiater meewerkt aan het ver krijgen van bewijslast. Juridisch wordt het heel interessant wat er straks gebeurt als hij zich inder daad belastende dingen herinnert. Maar het kan natuurlijk ook zijn dat er juist ontlastende zaken naar boven komen of verzachtende om standigheden. Het wordt nog een grote vraag hoe dat meetelt in de bewijsstukken". De psychiater voegt er uitdruk kelijk aan toe dat hij de behande ling heeft voorgesteld, omdat de verdachte zelf grote behoefte aan duidelijkheid heeft: "Bij ons heeft zijn gemoedstoestand de doorslag gegeven. Het mag natuurlijk nooit zo zijn dat je als psychiater wordt ingezet om een onkennende ver dachte op zo'n manier tot een be kentenis te krijgen". Meisje verkracht UTRECHT (GPD) - Tijdens sinter klaasinkopen in het winkelcen trum Hoog Catharijne is een zeven tienjarig Utrechts meisje donder dag onder bedreiging van een mes gedwongen mee te gaan met een man die haar in Amsterdam heeft verkracht. Omstreeks half acht kwam de man naast haar lopen. Hij toonde haar het mes en siste haar toe dat ze zich kalm moest houden omdat hij haar anders zou steken. Hij dwong haar zo mee te lopen naar zijn auto: een kanariegele Opel van een oud model (uitgebouwde kofferruimte, in de wandeling wel 'kontje' ge naamd). Het meisje is in een kelderachti ge ruimte in het centrum van Am sterdam verkracht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17