H W 1 1 1»' A stuc Karlstad pakt record terug Voetbalclubs zijn verbaasd Spo£TV U.V.S.-ELINKWIJK t Het Motorhuis J Bonnie Blair blijft net boven wereldtijd ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 PAGINA 13 Ger Nachtegeller: "Gelukkig heb ik m'n zaalvoetbal nog". Da's niet niks "Goeiemorgen!", Roept Kees Vork verbaasd uit wanneer hij hoort dat Ger Nach tegeller tien wedstrijden aan zijn broek heeft gekregen. Vork is doelman van NSV'46 uit Noor den en stond zondag 4 oktober tussen de palen in de competitie wedstrijd tegen LDWS. Tot zijn verbazing constateerde de doel- verdediger dat invaller-scheids rechter Zwang een paar minuten voor tijd de Leidenaar Nachte geller uit het veld stuurde. "Daar snapte ik niets van, want ik heb die speler geen over treding zien maken en de aard van de wedstrijd was er hele maal niet naar om er iemand uit te sturen. Het was juist een hele vriendelijke wedstrijd waarin die gasten veel sterker waren. Het werd uiteindelijk 2-4, maar we hadden weinig in te brengen. In elk geval ging het er allemaal heel sportief aan toe, er werd geen moment geramd. Daarom ben ik na afloop op die speler van LDWS afgestapt om te vragen wat er nou eigenlijk aan de hand was geweest "Die Nachtegeller was net zo verbaasd als ik over de beslissing van de scheidsrechter. Van sup porters van ons die in de buurt stonden, heb ik begrepen dat hij inderdaad niets heeft gedaan. Wat die scheidsrechter bezielde, weet ik niet, maar die man slaag de er in om een gemoedelijke wedstrijd in de laatste vijf minu ten nog bijna uit de hand te laten lopen. Hij liep op het laatst heel raar te fluiten". "Die man beweerde dat ik hem zou hebben uitgescholden en een gooi zou hebben gegeven. Dat heeft hij zelfs op het wedstrijdfor mulier gezet. Je moet toch wel knettergek zijn om bij een 1-4 voorsprong en in blessuretijd zo iets te doen. Bovendien was ik het helemaal met die man eens dat we een vrije trap tegenkregen, want onze keeper had twee keer achter elkaar de bal opgepakt". Ook LDWS-voorzitter Wil San ders weet zeker dat Nachtegeller de scheidsrechter met geen vin ger heeft aangeraakt: "Echt, Ger heeft niets gedaan. /Ik heb het hele tafereel met m'n ei gen ogen gadegeslagen. Om die jongen een schorsing van tien wedstrijden te geven, is te gek om los te lopen. Gewoonlijk moet je voor zo'n straf een moord ple gen". Of voor de tuchtcommissie een bekende zijn, wat Nachtegeller gezien zijn lange straflijst onge twijfeld is. De 'veroordeelde': "Eens een dief, altijd een dief. Ze moeten mij steeds hebben. Het is om gek van te worden. Als die schorsing er op zit, is de competi tie op twee wedstrijden na afge lopen. Gelukkig heb ik mijn zaal voetbal nog, maar zo'n straf is natuurlijk verschrikkelijk". Da's niet niks Maar wellicht dat de schade voor Nachtegeller nog meevalt, want de LDWS'er gaat tegen de uit spraak van de tuchtcommissie in beroep. "Ik heb met die keeper van NSV overlegd en hij is bereid voor mij te getuigen. Hij heeft ook redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser UVS zit de laatsie tijd in de hoek waar de klappen vallen. nog wat supporters opgetrom meld die achter het doel hebben gestaan en een goed woordje voor mij willen doen. Ik hoop nu maar dat de beroepscommissie naar hen wil luisteren en niet alleen naar mijn straflijst kijkt" Als het beroep van Nachtegel ler wordt behandeld, zal ook het rapport van scheidsrechter Zwang weer op tafel komen. De Dordtse arbiter kan zich het voorval van twee maanden gele den in Noorden nog heel helder voor de geest halen, maar wil er geen woorden meer aan vuil ma ken: "Wat ik er over te melden had, heb ik op papier gezet en daar laat ik het bij". Toch wekt Zwang de indruk dat hij de schorsing die Nachte geller is opgelegd aan de zware kant vindt, getuige zijn reactie op de uitspraak van de tucht- "Tien wedstrijden!? Da's niet niks, maar éh.. verder geen com mentaar". Licht op Groen Vorige week gaf voorzitter Gert Jan De Zwart op deze plaats al aan wat volgens hem de oorzaak was van de slechte prestaties van het eerste team van de Leider- dorpse volleybalclub Leython. "Ik vermoed dat sociale proble men en problemen in de om gangssfeer ten grohdlag liggen aan de slechte prestaties". Zwaarbeladen woorden van De Zwart, die toen al moet heb ben vermoed dat het tot een uit barsting zou komen in het vlag- geschip van zijn vereniging. De eruptie bleef inderdaad niet uit. Naar aanleiding van een teambe spreking zegde Martin Broere, één van de belangrijkste spelérs van de tweede divisionist, zijn lidmaatschap op. Problemen met trainer John Groen zijn vol gens Broere, wiens tweelingb roer Hans eveneens in het eerste team speelt, de oorzaak van de verwijdering. Martin Broere: "Tijdens de training liep ik al leen maar op de klok te kijken of ik al weg kon en dan kun je er be ter mee ophouden. Op zijn trai ning heb ik weinig aan te mer ken, maar op het sociale vlak laat Groen het volledig afweten. Als volleybalcoach moet je ook psy chologische kwaliteiten hebben en die mist hij gewoon. Hij slaagt er niet in de spelers naast elkaar te laten functioneren". Felle kritiek van de speler aan het adres van de trainer, die ui teraard een geheel andere kijk heeft op de problemen binnen het team. Groen: "Martin vind ik geen team sporter. Hij heeft op iedereen wat aan te merken, maar mist elke vorm van zelfkritiek. Gezien zijn gedrag van de laatste weken is het beter dat hij er niet meer bij is. Alleen als hij de fout bij zich zelf gaat zoeken, kan hij tergko- men. Zo ruim zitten we per slot van rekening ook weer niet in on- Licht op Groen Als het aan Broere ligt echter, dunt de selectie van Leython nog verder uit. "Mijn tweelingbroer Hans heeft als spelverdeler een centra le rol in het team en bovendien is hij minder impulsief dan ik. Als Leython in veiligheid is, ver moed ik dat hij er ook mee kapt. Hij denkt er net zo over als ik. Omdat ik aan het begin van het seizoen geen spelbreker wilde zijn, heb ik toen mijn mond niet opengedaan. Toen ook had Groen ambitieuze plannen, maar de professionele aanpak gleed al snel af naar een bedenkelijk ni veau. Het bleek jammer genoeg dat Groen er niet in slaagde een eenheid van het team te smeden. Als er probemen tussen de spe lers rezen, loste hij ze niet op. Hij hield Waldo Broeksma bijvoor beeld steeds de hand boven het hoofd, hoewel hij volgens mij juist het enfant terrible was. Maar Groen zal daar wel anders over denken". Dat laatste blijkt een juiste constatering, want ook op dit punt staat zijn mening lijnrecht tegenover die van Broere. Groen: "Zonder zelf behoorlijke pres taties neer te zetten, spuidde hij wel steeds zelf kritiek. Dat ver galde de sfeer binnen de ploeg. Zijn plotselinge opstappen ty peert ook zijn instelling. Hij laat. ons gewoon vallen. Broere moet ook niet zeuren over het gedrag van anderen. Zelf kwam hij ook wel eens te laat op een training. Op hem is het gezegde van de balk en de splinter van toepas sing. Vele uren heb ik opgeofferd om op Martin in te praten. Als hij dan toch uit eigen beweging op stapt, houdt het voor mij op": Uitsmijters "Ik betwijfel of Gerard Bakker wel bij zijn volle verstand is". Ajax-voorzitter Ton Harmsen n Sport International: Ex-verzetsstrijder H.J. Teengs Gerritsen in Vrij Nederland: "De beste ontspanning is een wedstrijd van Ajax. Toppunt van zaligheid". "Het verschil tussen een type als Zoetemelk en ikzelf is dat ik vind dat er nog wel mooiere din gen in het leven zijn dan je kloten eraf stampen tegen een kale berg". Columnist Hans Auer in Pano- "O ver al i n de wereld beseft men dat schaatsen saai is, maar omdat ons volk nog saaier is. wordt schaatsen in Nederland als een sensatie van de bovenste plank beschouwd. Schaatsen is de godsdienst van onze plattelan ders". "Kijk, als je een ezel een pilleke geeft, gaat-ie toch nooit een paar- dekoers i Dubbele verbetering 5000 meter CALGARY (GPD) - De vijf kilometer op de schaats in Cal gary werd gisteren een recordslag, die alles belooft voor de komende Winterspelen. Wie niet binnen 6 minuten en 50 seconden bij de eindstreep was, fungeerde als figurant in dit festival van droomtijden. Twee Scandinaviërs zorgden voor de absolute hoogtepunten. In de openingsrit pakte de herrezen Tomas Gustafson het twee weken jonge wereld record van Geir Karlstad af. De 6.44,51 van de Zweed werd nog geen half uur later al weer overtroffen door de Noorse beul zelf. Met 6.43,59 zette hij even orde op zaken. Tussen deze krachttoeren door mengde ook Leo Visser zich volop in de strijd. Drie ronden voor het einde zat hij nog onder het schema van Gustafson, bij de finish bleek de Haastrechter „slechts" rijn ei gen Nederlands record te hebben aangescherpt tot 6.45,90. De ene nationale toptijd na de andere ging trouwens aan diggelen. Zo bracht Michael Hadschieff (6.47,93) het Oostenrijks record met ruim vijf seconden naar beneden. Meteen daarna waren Geir Karl stad en Gerard Kemkers aan zet in de koninginnerit op de eerste van drie World Cup-dagen in Calgary. De rijzige Noor liet over zijn bedoe lingen geen enkele twijfel bestaan. Hij vertrok zo snel, dat Kemkers hard moest ploeteren om na 1000 meter naast hem te komen. De Eel- denaar kon de Noor evenwel niet bijbenen en haakte spoedig af. Karlstad raasde in zijn hoekige stijl door, passeerde de drie kilometer in 4.01,96 en bleek niet meer te tem men. Van de achterop geraakte Kemkers, die er nog wel in slaagde zijn eigen record te verbeteren (6.49,45) had hij weinig meer te vre zen. Forceren Het relaas van de geklopte Ne derlander: „Ik was echt van plan geweest hem te pakken. De vorige week ging het goed en ik had er veel zin in. In het begin met wat langere slagen bij blijven en tegen het einde versnellen, dat was mijn opzet. Want ik kan in de laatste rondjes beter tempo maken dan Karlstad. Maar mijn benen waren niet zo goed als ik had gehoopt. Ik moest dadelijk al forceren om bij te komen en dan kun je later niet meer demarreren". ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd ZIJL L.G.B. - D.Z.V. indag 6 december zwembad De Zij 20.00 uur. u aangeboden door: GRAFISCH TEKSTVERWERKINGSBURO f Joop Burghouwt Maar het gat tussen Karlstad en de rest is niettemin kleiner gewor den. „Karlstad is te verslaan", merkte de ineens weer strijdlustige Gustafson op. De Zweed is, won derbaarlijk genoeg, na enkele ma gere jaren helemaal terug aan de top. Tot gisteren had hij nog nooit onder de zeven minuten gereden, zijn persoonlijk record ging in een keer met zestien seconden naar be neden. Gustafson: „Dat ik het we reldrecord weer kwijt zou raken stond voor mij vast, maar het ge voel dat ik er weer helemaal bij hoor neemt niemand me meer af'. En Kemkers: „Karlstad is wel de grootste kanshebber, maar geen to renhoge favoriet. Onze aanpak is nu eenmaal anders. De grote vorrrr moet nog komen". Is bij Visser en Kemkers toch sprake van een hoopgevend groei proces, Hein Vergeer blijft met zichzelf worstelen. Halverwege deed hij nog niet veel onder voor de echte toppers, in de slotfase kwam Vergeer wederom in grote proble men. Zijn moeizame laatste rondje ging in 36,5, ruim vier seconden langzamer dan de rijders die hem boven het hoofd zijn gegroeid. Ver geer incasseerde daarmee een nieuwe mentale tik, maar Henri Kraayenbos, die hem van zijn Olympische startplaats op de 5000 meter zou kunnen beroven, viel eveneens tegen. Hij finishte zelfs niet binnen de zeven minuten en behoorde op het supersnelle Olym pische ijs daarmee tot de zwakke broeders. - De ovalen vlakte glijdt zo goed dat de stayers, die daar het meeste voordeel van hebben, zelfs op een doordeweekse middag, tussen de trainingen door, tot ongekende tij den kwamen. De Canadezen op de tribune klapten af en toe braaf, maar begrepen er weinig van wat zich voor hun ogen afspeelde. In Heerenveen zou de Thialf-arena zo wat zijn afgebroken tijdens zo'n ex plosie van futuristische schaatstij- den, waar de gevreesde stayers uit de Sovjetunie niet aan te pas kwa men. „Onze tijd komt nog. Half ja nuari hoeven we pas in vorm te zijn", verklaarde bondscoach Boris Vasilkovski. Maar zo denkt ieder een er over. Het kan dus nog snel ler. Geir Karlstad toonde zich gisteren opnieuw de snelste op de 5000 meter. De Noor verbeterde op de Olympische baan van Calgary het kort daar voor door de Zweed Gustafson neergezette wereldrecord, (archieffoto anp) CALGARY (GPD) - Het scheelde haast niks, maar de vrouwen die de World Cup-driedaagse in Calgary openden lieten de wereldrecords nog even voortbestaan. Slechts eenhonderdste bedroeg gisteren het verschil tussen Bonnie Blairs 500 meterrace op de Olympische spiegel (39,44) en haar Heerenveen- se toptijd (39,43) van maart. Karin Kania reed de op een na beste 1500 meter in haar carrière en was met 2.00,16 minder dan een seconde langzamer dan toen ze op de Me- deo-baan haar wereldrecord ves tigde. Het sprintgeweld leverde drie 39'ers op, een unicum in een da mes-toernooi. Christa Rothenbur- ger, die voor een nieuw Oostduits record tekende (39,48) zat Blair bij zonder dicht op de hielen en ook Karin Kania sluipt naderbij. De Oostduitse mist nog de sprint- scherpte, omdat ze zich tot dusver voornamelijk op duurarbeid heeft toegelegd. Al weerden de Nederlandse vrouwen zich iets beter dan het af gelopen weekeinde in Butte, de kloof tussen hen en de top is een straatlengte. Christine Haaftink had vrij dicht in de buurt van het Nederlands sprintrecord (40,92) kunnen komen als ze veertig meter voor de finish niet onderuit was ge gaan. Ze had een kleine voor sprong op recordhoudster Ingrid Haringa die als beste Nederlandse (41,32) tiende werd. In de middenmoot hield Egbert van 't Oevers viertal elkaar gezel schap op de 1500 meter, die Bonnie Blair een nieuw Amerikaans re cord opleverde. Marieke Stam was het snelst (2.07,29) van de Neder landse ploeg. Korbee: 'Ik ben niet bang' LEIDEN - Met verbazing alsook met de nodige scepsis hebben de respectievelijke voorzitters van Noordwijk en UVS vernomen dat zij, hun bestuur en een aantal spelers, door de tuchtcommissie van de KNVB gisteren officieel in staat van beschuldiging zijn gesteld ten aanzien van het overtreden van de amateurbepalingen. Het betreft hier de zaak van de lease-auto's die door de hoofdklasser en de za terdageersteklasser aan de selectie-spelers ter beschikking zijn gesteld. Waar Leen Korbee, praeses van Noordwijk, zich gisteravond voor al boos om maakte is de wijze waar op de voetbalbond dit nieuws in de openbaarheid bracht. "Dit is nou typisch de KNVB", reageerde Kor bee verbolgen. "Inplaats van dat we een fatsoenlijke brief hierover ontvangen moet ik dit horen van derden, in casu journalisten. Dat is toch geen manier van handelen. Er staat hier op teletekst dat we zijn ingelicht. Nou, mooi dat we van niets afweten". Zeker zo verwonderd over de be richtgeving was zijn confrater Bart van Leeuwen, de voorzitter van hoofdklasser UVS. "Zo, dat is nog al wat", reageerde de Noordwijker- houtse notaris. "In staat van be schuldiging gesteld dus. Het klinkt hard. Nee, we weten officieel van niks. Geen brief gehad vandaag. Een vreemde manier van handelen van de KNVB. Wat moet ik daar nu "Normale afwikkeling", vindt Ger Stolk, voorlichter van de KN VB en spreekbuis in deze. "De brieven aan de clubs en de telex naar de pers gaan tegelijkertijd uit. Daar is toch niets raars aan Om wildgroei in de berichtgeving te voorkomen doen we dat tegen woordig zo. Okay, dan krijgen die clubs de brief een dag later. Wat dan nog Ik begrijp het probleem niet". Het echte probleem 'doorzien' doet Leen Korbee op zijn beurt wél. "Toen we hoorden dat de CA- ADVERTENTIE Sportcomplex 'Kikkerpolder' Zondag a.s. aanvang 14.00 uur VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. Sportief €>|3 Aktief BA, die onderzoekscommissie, de zaak in handen had gegeven van het tuchtcollege, begrepen wij ook wel dat dat het seintje was dat er iets loos was. Maar het feit dat ze ons zomaar en zonder verdere uit leg in beschuldiging hebben ge steld zint me echter totaal niet. Ik bedoel, die tendens spreekt me be paald niet aan. Op dit moment kun nen we niets anders doen dan af wachten. Ik kan nog altijd hard ma ken dat wij die bepalingen niet hebben overtreden. Als dat nodig is nemen we een goede advocaat in de arm. Ja, ik denk dan aan mr. Er ic Vilé. Hij kent die lui, hij weet hoe ze werken. Ik ben niet bang". UVS-voorzitter Van Leeuwen weet ook zeker dat zijn club in ver weer zal gaan tegen de beschuldi ging. "We zitten nu dus in de be klaagdenbank. Het zij zo. Ik had daar eerlijk gezegd niet op gere kend. Een berisping of zoiets, dat leek me reëel. Nu ze het hard spe len zullen we ons moeten verdie pen. Die regels worden dus blijk baar daadwerkelijk getoetst. Het kan mogelijk uitdraaien op een ci viele procedure. Op dit moment kan ik evenwel niet vooruitlopen op de feiten". Dat kan al evenmin zijn zoon Hans van Leeuwen, speler van UVS 1 en rondrijdend in één van die lease-auto's. "Dat is wel even schrikken, ja", zegt de zaal-interna tional die morgen zijn 250ste wed strijd voor de blauwwitte hoofd macht speelt. "Geen leuk bericht natuurlijk. Ik weet niet wat we nu moeten. Ons verweren, dat natuur lijk. Eerst maar eens beraad voe- Zijn mede-speler Hans de Kruijs drukt zich in dergelijke bewoor dingen uit. De student belasting recht is er nog altijd van overtuigd dat de zaakjes omtrent de lease-au to's kloppen, maar kan slechts gis sen naar de tegen-argumenten van de tuchtcommissie. "Het kan na tuurlijk zijn dat ze de prijs waarte gen wij in die auto's rijden te laag vinden", denkt hij hardop. ''Het is dan aan ons om te bewijzen dat het wél klopt. Hoe dan ook, zo'n snelle uitspraak hadden we niet ver wacht. We zullen zien wat er van komt". AD VAN KAAM ZATERDAG 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met paarderennen vanuit Chepstow, autosport (Grand Prix rallycross vanaf Brands Hatch) en schoonspringen van uit Chrystal Palace. 14.50-15.50 SKY: US College Football 1987/'88. 15.30-17.30 SCH: Super Sport: met o.a. hoogtepunten van de finale Britse kampioenschap pen snooker. 15.50-16.55 SKY: International Motor Sports '87: motorsport (de Grand Prix van Tsjechoslo- wakije voor 500-cc-motoren) en autosport (de 1000-meren-rally van Finland). 16.00-16.30 Did 3: WK schaken in Sevilla: Karpov-Kasparov. 16.45-17.15 Ned 2: Studio Sport: World Cup schaatsen In Calga ry, dames en heren. 18.05-18.20 BBC 1: Sportuitsla gen. 19.00-23.00 BRT 2: Tennis: Eu ropean Ladies Challenge (ver slag van de halve finale in Genk). 20.15-21.00 Did 3: Sport ïm Wes ten. 20.35-21.05 BBC 2: Greyhound Racing: windhondenraces. 21.55-23.15 Did 2: Das aktuelle Sport-Studio. 22.15-22.25 BBC 1: Sport. 22.25-22.40 BRT 1: Sport op Za terdag. 22.40-23.10 Ned 2: Studio Sport. 23.15-00.05 BBC 1: Internatio nal Boxing: rechtstreekse re portage van de bokswedstrijd Hewl Bomber Graham-Ricky Stackhouse. ZONDAG 13.05-15.05 SKY: Super Tennis '87: hoogtepunten van het GP- tennistoernooi voor heren dat van 20 tot en 25 okt. werd ge houden in Tokio. 14.30-17.00 SCH: Super Sport: met o.a. American College Football. 15.00-15.40 BBC 2: Rugby Spe cial: reportages van North Divi sion-London Division, Ponty- pool-Glamorgan. 15.00-18.00 BRT 2: Stadion. 15.40-18.10 BBC 2: World In- door Pairs Bowls te Borne- mouth. 17.12-18.00 Did 2: Die Sport-Re- portage. 17.25-17.55 Ned 2: Studio Sport; World Cup schaatsen in Calga ry, dames en heren. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau: met o.a. het doelpunt van de maand. 18.50-19.30 BBC 2: Ski Sunday afdaling heren in Val d'Isére. 19.00-19.55 Ned 2: Studio Sport. 19.00-20.00 Did 3: Sport im Wes ten. 19.50-19.57 Did 1: Sportschau- Telegramm. 20.05-20.40 BRT 1: Sportweek end. 22.55-23.10 Did 2: Sport Sonntag. 23.05-01.10 SKY: Super Tennis '87: halve finale van het eind okt. gehouden GP-tennistoer- nooi voor heren in Tokio.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13