'De grimeurkunst moet blijven Inbraakbeveiligtrig van 70.000 gulden 1111 Drukte bij examen met verkouden varken Inbraken op zes scholen opgelost ZATERDAG 5 DECEMBER 1987 W III REGIO PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RIJN - Op slechts enkele vierkante meters vloeroppervlakte loopt de één de ander in de weg. In het atelier van kunstenmaker Jimmy Mol is het allesbehalve rustig en in eer ste instantie lijkt het niet de bes te plaats om examen te doen, zo als eerder deze week de 22-jarige Alphense Carolien Tromp. Ze wordt tijdens haar 'proefwerk' regelmatig onderbroken voor vraagjes over haar verleden, he den en toekomst. Ze antwoordt vriendelijk maar kort en werkt rustig verder. door Gerard Haverkamp Zo nu en dan vragen ook vi deo- en fotografen haar even een stapje naar links of rechts te doen, voor de beste opname. Ze poseert gewillig. De drukte be reikt een hoogtepunt als Caroli en Tromp met haar werkstuk nog maar net over de helft is en de examinator al met het diplo ma binnenkomt. Tussen de werkzaamheden door vindt reeds de feestelijke uitreiking plaats. Dé gelegenheid om nog maar eens uitgebreid te poseren. En opnieuw, alsof niets is ge beurd gaat de Alphense onver stoorbaar verder aan haar 'kluif. Afgelopen dinsdag rondde zij de opleiding 'Basis haarwerk voor theater en Gevorderd grimeren' af. Om te slagen moest zij het hoofd vóh het model Harriet Eling ombouwen tot een zo echt mogelijke varkenskop. "Een zeer bevredigend resultaat", con stateerde leermeester Jimmy Mol na twee uur en zeven minu ten handarbeid. Paplepel Sinds 1980 drijft hij beneden in z'n drive-in woning het grime en pruikenkabinet voor het theater. Zijn moeder nam hem al op jon ge leeftijd mee naar het toneel. Achter de coulissen kreeg hij het grimeren als het ware met de paplepel ingegoten. Hij maakte er zijn vak van. En, zo maakt hij aan de hand van een terugblik duidelijk, hij leverde vakwerk af. "In het beroepstheater is dag en nacht werk", begint hij zijn re laas op hetzelfde moment dat Ca rolien Tromp aan haar eindexa menstuk begint. "Als je goed werkt - en dat deed ik - werk je je over de kop. Ik kan dan ook niet veel collega's meer noemen. Het beroep sterft uit en ik heb het me aangetrokken dat dat dreigde te verdwijnen. De grimeurkunst moet blijven en dus heb ik op een gegeven moment besloten bij het theater te stoppen en m'n kennis en ervaring te gaan overbrengen op anderen. Wie het wil leren, wil ik die kans geven". De opleidingen zijn duur en duren mede daardoor kort, drie maanden maar. Anders is het bij na voor niemand op te brengen. "In die tijd kan ik ze lang niet al les leren. Na al die jaren heb ik zélf nog moeite om pruiken voor stukken uit een bepaalde tijd goed op te kammen. Kun je na gaan. Wie dan ook denkt, dat ze er na deze opleiding zij'n, die kunnen beter meteen kappen. Wie wat wil bereiken, moet zich- "Ze moeten zelf aan de weg timmeren. Als ergens een film of toneelstuk wordt gemaakt, moe ten ze zelf zorgen dat ze een voet tussen de deur krijgen. Wij zaten vroeger vast aan theatergezel schappen. Maar dat is niet meer en degenen die je kunnen gebrui ken, komen ook niet naar je toe. Je moet er dus zelf achteraan. Als ze niet weten waar je zit, verkoop je niks. Pak wat je pakken kunt om routine en ervaring op te doen, zeg ik dan ook. Zorg ervoor datje het vak tot in de vingertop pen beheerst. Je mag geen rust hebben voordat je alles weet. Dan kom je aan de slag, zeker we ten. Aan de andere kant moet je oppassen dat je niet te hoog grijpt, want dan val je door de mand". Toekomst Die les neemt Carolien Tromp zich ter harte. Terwijl ze verder boetseert aan de varkenskop ont gaat haar geen woord. Haar hulp Corien (bijna 18) evenmin. Zij is al langer in de leer bij Jimmy Mol. Volgende maand vertrekt zij voor een nog onzekere toe komst naar Egypte. Ze heeft daar een vriend. Zijn ouders hebben voor haar een baan als grimeuse geregeld bij de televisie. Corien ziet wel wat het wordt. De toekomst van Carolien Tromp is nog helemaal niet om lijnd. 't Is maar de vraag waar ze aan de slag komt, ze weet het zelf niet. "Ik vind dit in elk geval leuk om te doen. Ik heb eerst de kap- persschool gedaan. Daarna zag in deze opleiding in de Gouden Gids. Waarom ik nu een varkens kop maak? Ik moest een exa menwerkstuk maken en varkens vind ik heel lief. Dus dacht ik: ik maak een varken". De kunst is om de zelf geknede kunsthuid zo echt mogelijk op de romp van het model aan te bren gen. Lippen van mens en dier moeten perfect in elkaar overlo pen, zodat by het praten de rub beren kin meebeweegt. Hetzelf de geldt voor de wimpers, maar wegens de verkoudheid van het model is ze van die opdracht ont slagen. "Want om dón met dit spul te werken is een verschrik king voor Harriet", verklaart Mol. Het varken in wording heeft het toch al niet gemakkelijk. Ze kan ruim twee uur lang haar neus niet snuiten. Om te voorko men dat het masker voldrupt, is haar neus volgestopt met tissues. Ter compensatie last de examen kandidate indien nodig een pau ze in om haar model de kans te geven even 'lekker' te hoesten. "Dit werk laat gelukkig toe dat we zó kunnen werken, met alle toestanden eromheen", zegt Mol. "In de praktijk is het dikwijls nog veel erger. Soms laat ik cur sisten ook wel eens onverwacht van model wisselen, dan moeten ze ineens een vreemde schmin ken. Dat vinden ze in het begin vreselijk, maar ze kunnen hun ei gen model toch ook niet meene men als de acteurs voor een to neelstuk moeten grimeren?" Hillegomse basisscholen door inbraken geteisterd de inbraak niets vergoed en de school is niet van plan opnieuw geld voor deze apparatuur uit te ge ven. Nijdam: "We betalen geen cent meer en stoppen met de oud papier-acties die we hielden voor de aanschaf van speciale appara tuur. Ook de medezeggenschaps raad is niet meer van plan nieuwe apparatuur aan te schaffen voordat er een verzekering en een alarmin stallatie is. De school stencilt nu bij de gemeente en laat 's nachts volop het licht branden HILLEGOM - Alle openbare basisscholen in Hillegom worden beveiligd tegen inbraken. Dat stellen burgemeester en wethouders donderdag 10 december voor aan de gemeente raad. De beveiliging vergt een investering van bijna 70.000 gulden. Aanleiding voor deze maatregel vormt de recente golf van inbraken in schoolgebouwen. Donderdag togen de leerlingen van de Kembrandtschool nog in een protestmars naar het gemeentehuis om maatregelen te eisen. Ruim 20.000 gulden schade werd de afgelopen weken geleden bij vier inbraken in Hillegomse scho len. De Savioschool, de Johan Fris- oschool, de Giraffeschool en de Rembrandtschool kregen onge wenst bezoek. Vooral in de Rem brandtschool werd danig huisge houden: de gangen onder water, lijm op de vloer, apparatuur be smeurd met verf en de kasten wer den opengebroken. Daarnaast werd de geluidsapparatuur en de video gestolen en werden vernie lingen aangericht aan stencil- en kopieerapparatuur. De schoollei ding schat de schade alleen aan de apparatuur op ruim 10.000 gulden. W. Nijman, leerkracht van de Rembrandtschool: "In twee jaar tijd is er al zes keer ingebroken. Vermoedelijk is het kwajongens- werk, maar de school is weer ridder te voet". De verzekering zal de ver nielde en verdwenen apparatuur volgens Nijman niet vergoeden. Dit komt omdat er al jaren met de gemeente Hillegom wordt gekisse bist over de verzekering en een alarminstallatie. De gemeente, die ook het be stuur van de openbare basisscho len vormt, weigert al jaren om de apparatuur die de scholen zelf aan schaffen op te nemen in de verze kering. Die is wel afgesloten over de spullen die door de gemeente zijn verstrekt. De aansluiting op een alarm is ook besproken, maar op financiële gronden steeds aan gehouden. De Rembrandtschool krijgt na Slagvaardig J.F. Keijzer van de rijkspolitie betreurt de inbraken en vernielin gen in de scholen, juist omdat het hierbij gaat om eigendommen die vaak door de kinderen met kwart jes bij elkaar zijn gespaard. De poli tie denkt aan jeugdige vandalen die in een groep optreden, maar heeft geen directe aanwijzingen. Keijzer meent dat er weinig slag vaardig te werk wordt gegaan: "Bij de overheid duurt het lang voordat er inbraakpreventieve maatrege len worden genomen. De politie heeft het gemeentebestuur enige tijd geleden al geadviseerd om alarminstallaties aan te leggen, met name in de scholen". Het raadslid N.M. van der Lans (PvdA) en lid van de raadscommis sie onderwijs is van mening dat het vandalisme rond de scholen een slechte zaak is, maar dat men moet oppassen dat de zaak niet wordt overtrokken. Hij ziet geen aanlei ding om na deze vier inbraken de scholen een alarminstallatie te ver schaffen, gezien de hoge kosten. Wel moet onderzocht worden of de verzekering van de scholen uitge breid kan worden. Het raadslid wijst erop dat de oudercommissies zelf aansprakelijk zijn voor zelf aangeschafte apparatuur. De verantwoordelijk wethouder T. Fennema-Van der Laan (WD) heeft na de inbraak meteen contact gezocht met de Rembrandtschool: "De laatste tijd werd er minder vaak ingebroken. Ik ben bedroefd datje in feite gedwongen wordt als overheid handen vol gemeen schapsgeld te moeten besteden aan deze vorm van vandalisme. Het is triest dat wat ouders en kinderen door oud papier bij elkaar hebben gespaard onder hun handen van daan wordt gehaald". Het college komt daarom met het plan voor be veiliging van de scholen. Na het aanbrengen van de alarminstalla ties stelt de verzekeringsmaat schappij een onderzoek in. Dan is bekend of de verzekering uitge breid moet worden. Grafitty De gemeente Hillegom heeft de laatste weken nogal wat last van al lerlei vormen van vandalisme. Niet alleen de inbraken kosten veel geld, maar ook de grafitty. Onlangs trok de gemeenteraad ruim 30.000 gulden uit voor het verwijderen Ruim 120 leerlingen, tientallen ouders en een aantal leerkrachten v Abellalaan in Hillegom hebben donderdag samen met Siterklaas ee gomse wethouder van onderwijszakenT. Fennema. De school vraagt len te vervangen die sinds 1984 uit de school zijn ontvreemd. in openbare baisschool Rembrandt aan de protestgedicht aangeboden aan de Hille- n het gedicht aan de gemeente om alle spul- (foto Dlck Hogewoning) HILLEGOM/NOORDWIJ- KERHOUT - Met de aanhou ding van twee 20-jarige mannen uit Hillegom en Noordwijk, heeft de politie van Hillegom zes inbraken op scholen opge lost. De politie kwam het duo op het spoor na een intenstief onderzoek. De mannen hebben voor ruim 50.000 gulden aan goederen gestolen en vernielin gen aangericht. De zes scholen werden vorige maand bezocht, waarbij appa ratuur zoals video's, televisies en computerapparatuur werd ontvreemd. Tevens werden een enorme ravage in de scholen aangericht. In Noordwijker- hout betreft het de Leeuwen- horstschool en de Regenboog- school. In Hillegom sloeg het duo toe bij de Johan Fris- oschool, de Giraffeschool, de Savioschool en de Rembrandt school. De leerlingen van laatst genoemde school gingen don derdag nog de straat op om bij de gemeente een alarminstalla tie te bepleiten. Het college van Hillegom is inmiddels bereid alle openbare scholen te voor zien van een alarminstallatie. van de spuitbuskunst. Alleen al het aanbrengen van een soort coting, waarna gebouwen makkelijker schoongemaakt kunnen worden, zal volgens wethouder Fennema 30.000 gulden kosten. Daarbij moet het schoonmaken nog worden ge teld. Volgens verwachting zal de gemeente 60.000 gulden op tafel moeten leggen. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, tel: 412166, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Baart, tel: 220697. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371, spreekuur: Minnebroersgracht 41. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel: 120412. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel: 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Benit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Medische Diensten Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: derdorp, Oegstgccst en Warmond wordt waargenomen door: J. van Veen, Gezondheidscentrum, Ros molen 2, tel: 071-220164. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G. J.H. de Minjer za 8 uur tot zo 8 uur: D. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel: 310047. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel: 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: J. Schaefer, Rijns- burgerweg 11, tel: 173964. Leiderdorp r tot 2 Ry v. Beest Holle, \haskamp 16, tel: 891100; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest a 10 i r tot r a 7.30 i D. Held, i Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel: 01711- 10834 Wassenaar - geen opgave. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van ••de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4-12 tot vr 11-12 Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel: 120136. Apotheek Boehmer, Florijn 21, tel: 894400. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei- 11-12 Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel: 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel: 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel: 768616. Ook de vernielingen aan lantaar npalen, prullebakken en ander straatmeubilair kost de gemeente jaarlijks ruim 20.000 gulden. Geld wat anders, zo meent Fennema, be steed kan worden aan 'leuke din gen'. Raadslid Van de Lans is van me ning dat vooral de Hillegomse nieuwbouw gevoelig is voor vanda lisme: "Er is een bepaalde route waarlangs schade ontstaat. Maar ik geloof niet dat er een speciale groep voor verantwoordelijk is of dat we de schuld moeten geven aan jongeren of zogenoemde maat schappelijk ontspoorden. Er valt geen echte relatie te leggen tussen het vandalisme en het beperkt open houden van het jongerencen trum Remina. Het wordt overigens wel de hoogste tijd dat daarin ver andering wordt gebracht". Daar naast stelt hij voor de gebouwen te ontdoen van hoge beplantingen, zodat er een beter zicht op de ge bouwen ontstaat. J.F. Keijzer van de rijkspolitie krijgt steeds meer de indruk dat de politie en het onderwijs de opvoe dende taak van de ouders moeten overnemen. "Kinderen moeten respect krijgen voor andermans ei gendommen". Het is vrijwel zeker dat wanneer de daders van vernielingen en gra fitty gepakt worden, de gemeente ze de rekening zal presenteren. Scherpe kantjes van Alphens beleidsplan tegen discriminatie ALPHEN AAN DEN RIJN - Van het anti-discriminatiebeleid in Alphen worden de scherpe kantjes afgehaald. Na kritiek van het CDA, WD, als mede de combinatie RPF/SGP/GPV verdwijnen enkele omstreden bepa- lingén uit de gemeentelijke uitvoeringsnota. Deze toezegging is gedaan door burgemeester M. Paats. Zo komen er nuances in het weigeren van gemeentelijke opdrachten aan bedrijven die discrimineren. Een 'kliksysteem' binnen de ambtelijke organisatie is ook van de baan. Bovendien maken sommige politieke par tijen in de gemeenteraad een voorbehoud bij de verdere uitwerking van het beleid dat discriminatie in de gemeente moet tegengaan. CDA-fractievoorzitter P. van der Neut probeerde vooral door het omke ren van sommige in de nota beschreven situaties het gevaar aan te tonen dat ook de discriminatiebestrijding averechts kan uitpakken. En volgens J. van Arkel (RPF/SGP/GPV) is een beschuldiging van discriminatie niet in alle gevallen terecht: "Een discriminerende houding van een toevallig persoon hoeft niet te betekenen dat de onderneming waarvoor hij werkt er dezelfde mening op na houdt". Ook de fractievoorzitter van de WD, D. van der Schilden, wees op de dreiging dat een extreem gemeentelijk be leid een verkeerde uitwerking kan hebben. De voorlopige versie van het anti-discriminatiebeleid biedt de gemeen te een aantal wegen waarmee voor alle inwoners een enigszins gelijkwaar dige behandeling zou kunnen worden bereikt. Het veelbesproken meld punt voor gevallen van discriminatie wordt reeds uitgewerkt. Zo ook het personeelsbeleid van de gemeente, dat er nu al op is gericht de diverse ge ledingen in de Alphense samenleving even sterk in het ambtenarenkorps vertegenwoordigd te laten zijn. Achterstandsgroepen, zoals jongeren uit etnische groepen, krijgen zelfs een voorkeursbehandeling van de gemeente bij gebleken geschikt heid. Dit is ingesteld omdat de werkloosheid onder die groepen nog steeds stijgt, terwijl het totale aantal werklozen licht is gedaald. Paats: "We proberen daadwerkelijk iets aan die situatie te veranderen, ook door mogelijke discriminerende elementen weg te nemen". ZATERDAG 5 DEC. Leiden Microtheater Imperium, Oude Vest 33e, Daté In den Ouden Bil- lenburcht', door theatergroep Im perium, aanvang 21.00 uur. Stadsgehoorzaal, Soundmix Play Back Show, van 14.00 tot 17.00 uur. Groenoordhallen, vlooienmarkt tot 16.00 uur. vogelshow van de vogelvereni ging Avibus in de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras, Voorschoterweg 1tot 22.00 uur. disco Leids Werkgroep Homo seksualiteit, van 22.00 tot 02.00 uur, Langegracht 65. open soos NVSH-trefcentrum, vanaf 22.00 uur aan het Rapen burg 48. Leiderdorp Oudheidkamer, plaatselijk mu seum, geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Hoofdstraat 24. ZONDAG 6 DEC. ging Avibus in de zaal van de post duivenvereniging Blauwkras aan de Voorschoterweg 1, van 10.00 tot 16.00 uur. boslopen over afstanden van 2,1 tot 14,4 km bij atletiekvereni ging Holland, aanvang 11.00 uur bij de kunststefbaan in de Leidse Hout. Sint Nicolaas-prestatieloop over afstanden van 2 tot 15 km, start 11.00 uur bij clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. thema-avond over contactad vertenties van de homojongeren groep van de LHW, Pink-Puppies, MAANDAG 7 DEC. Leiden tweede concert serie 7, Vrou wen achter het klavier. Fania Cha- piro, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Ou de Vest. informatieavond over de herin richting van de Irenestraat, aan vang 20.00 uur in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade. fin-de-siecle-cyclus van de stu dentenvereniging SSR, thema: de beeldende kunst aan het eind van de 19de eeuw. aanvang 20.00 uur in het pand Hogewoerd 108. psychometrische seance door mevr. Nieuwenhuis uit Haarlem, Spiritisch Genootschap Leiden, zaal Lage Morsweg 14a, aanvang DINSDAG 8 DEC. Leiden bijeenkomst voor problemen hebben r holgebruik van ander bije omgeving, Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, Lange Ma re 45, opgave en informatie tel: de Oud Katholieke l Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijk inkooien van dieren voor de tentoonstelling van de Noordwijk- se Pluimvee en Koni|nenvereni- ging, vanaf 19.00 uur, Pickéstraat 72a. WOENSDAG 9 DEC. Katwijk Adventszang mmv Evangelisa tiekoor olv Jan Boonekamp, aan vang 20.00 uur in de Oude Kerk se Buitenschool aan de Duinoord- weg. van 20.00 tot 22.00 uur. concert Katwijks Vrouwenkoor mmv organist Hans van Kruistum, aanvang 20.00 uur in de Dorps kerk in Katwijk aan de Rijn. Leidse Schouwburg. optreden van Dansgroep Re flex met drie nieuwe choreogra fieën. aanvang 20.30 uur in het Lak-theater aan de Cleve- nngaplaats. Voorschoten poppentheater Wellus Nietus met 'De dwerg achter de spiegel', voor kinderen vanaf 5 jaar, aan vang 14.30 uur, Cultureel Cen trum, Prinses Mari|kelaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11