Verkeersactie meer dan welkom in regio 'Aangetoond dat dit werk plezierig en nuttig is' Geld aan diverse knelpunten besteed Warmonders op erg hoge kosten gejaagd KERSTCONCERT^^ PIETERSKERK PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 5 DECEMBER 1987" REGIO - Onder het motto '25 procent minder ver keersslachtoffers in het jaar 2000', doen ook de gemeen ten in de regio Leiden mee aan de 'aktie - 25 procent'. Deze door het ministerie van verkeer uitgeschreven actie beoogt de gemeenten ervan te doordringen dat het ernst moet zijn met het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers. door Conny Smits Als stimulans krijgt elke gemeente een gulden subsidie per inwoner om de nodige maatregelen te kun nen nemen. F.n als klap op de vuur pijl is er een resultaatpremie van vijfduizend gulden per 'bespaard' slachtoffer wanneer de gemeente erin slaagt het aantal slachtoffers met minstens vijf procent per jaar controles op lagere scholen, een ge- Oegstgeest fungeert als centrum gemeente in het samenwerkings verband waarvan ook Warmond, Rijnsburg en Sassenheim deel uit maken. De vier gemeenten werken in deze actie samen om te kunnen voldoen aan een van de voorwaar den voor subsidie. In totaal moeten er namelijk minstens 20.000 inwo ners betrokken zijn bij één project. In totaal ontvangen de vier ge noemde gemeenten nu 78.000 gul den als startpremie. Hoewel het in de meeste gemeen ten nog onderwerp van gesprek is wat er met dit geld moet gebeuren, wil de heer J.W. Faasse van de afde ling algemene zaken in Warmond wel alvast een tipje van de sluier oplichten. "De subsidie is eenvou digweg ontoereikend om er allerlei verkeerssituaties mee te kunnen verbeteren. Wij zullen het daarom vooral in de verkeersopvoedende maatregelen moeten zoeken". Uit onderzoek blijkt dat de meeste verkeersslachtoffers vallen in de leeftijdsgroep tot 23 jaar en dat de bromfiets opvallend vaak een rol speelt. Faasse: "Daarom lijkt het ons verstandig juist bij jongeren wat aan het verkeersgedrag te ver beteren. We denken dan aan fiets te laten dalen. Ten slotte is er nog een aanmoedigingsprijs die kan worden toegekend aan een ge meente die een opvallende presta tie op het gebied van de verkeers veiligheid levert. "Een prima zaak dat er op deze ma nier extra geld beschikbaar komt voor de verkeersveiligheid", rea geert de heer Knoester, ambtenaar van de afdeling verkeerszaken in Oegstgeest. "Al kwam die resul taatpremie in eerste instantie wel wat cru bij ons over. Maar waar het om gaat, is dat er extra geld be schikbaar komt en dat de zaak van de verkeersveiligheid eens extra aandacht krijgt. Want de actie van het ministerie heeft in elk geval nu al bereikt dat in elke gemeenteraad in het land de verkeersveiligheid ter sprake is geweest". regelde bromfietscontröle, lessen in het berijden van bromfietsen en meer aandacht voor verkeerslich ten. In de praktijk blijkt namelijk nogal eens dat die lichten vaak worden genegeerd". Beteugelen Op die manier hoopt Warmond dat het aantal verkeersslachtoffers te beteugelen. Vorig jaar raakten in totaal twaalf mensen gewond in het Warmondse verkeer. Faasse: "Toen we voor het eerst van de ac tie hoorden, dachten we direct aan de enorme hoeveelheid werk die het voor een kleine gemeente als Warmond zou opleveren. Maar nu we eenmaal bezig zijn, vinden we het heel nuttig. Want voorlopig is toch al bereikt dat er een hoop aan dacht aan het verkeer wordt ge schonken". Binnen de werkgroepen die de 'Ac tie - 25 procent' begeleiden, werken niet alleen vaak verschillende ge meenten samen, ook politie en plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland (WN) spreken hun woordje mee. De heer Van Aalst van de afdeling Oegstgeest: "Vanzelfsprekend vinden wij dit een sympathieke actie van het mi nisterie, net als elk initiatief dat be oogt de verkeersveiligheid te be vorderen. En ik kan zeggen dat de gemeente Oegstgeest op een lijn zit met WN wanneer het erom gaat de juiste maatregelen te nemen". Wanneer Van Aalst het in zijn een tje voor het zeggen zou hebben, zou hij de startsubsidie het liefste ge bruiken voor acties op scholen om het verkeersgedrag van de jeugd te verbeteren. "Er zijn al verkeersles- sen, maar vooral op middelbare scholen moet dat door de school zelf worden betaald. Een subsidie zou voor die scholen een stimulans zijn om ermee door te gaan. Ik denk dat we het wel eens worden met de gemeente, tenzij natuurlijk ineens besloten wordt het geld aan een paar nieuwe trottoirs te beste den. Maar dat geloof ik niet". Dodelijk Ook Zoeterwoude doet mee aan de 'Actie - 25 procent', maar dan in sa menwerking met Hazerswoude en Benthuizen. In Zoeterwoude, waar vorig jaar 147 ongevallen plaats hadden, waarvan 26 met gewonden en twee met dodelijke afloop, zal de startsubsidie worden gebruikt als bijdrage aan het verkeersveilig- heidsplan. Een al bestaand plan overigens, want Zoeterwoude be gon al drie jaar geleden als een van de eerste gemeenten met een der gelijke aanpak. Volgens de heer Gersen is de actie van het ministe rie echter zeer welkom, "want alle maatregelen die om financiële re denen niet zo snel verwezenlijkt konden worden, kunnen we nu misschien toch met wat meer spoed realiseren". i Ouderzorg in Lei derdorp: de knelpunten waaraan het geld i Voorschoten kan het, als gemeente met 22.300 inwoners, alleen af. Ambtenaar Den Hartog: "Ook wij waren toch al van plan iets te doen aan de verkeers(on)veiligheid, maar de subsidie van het rijk is nu wel een extra stimulans. Een ge deelte zullen we gebruiken om een verkeersveiligheidsplan op te stel len, maar daarin zal ook de ver- keersopvoeding zeker een rol spe len. Dat is ook de wens van de Voorschotense afdeling van Veilig Verkeer Nederland die hier zeer ac tief is". In Voorschoten vielen vo rig jaar twintig verkeersslachtof fers; doden waren er gelukkig niet te betreuren. Den Hartog: "Ik denk dat het een utopie is te geloven dat we alle slachtoffers in de toekomst kunnen voorkomen. Maar ik sta op het standpunt dat het altijd beter kan". Hoedje In Voorschoten is de actie dan ook zeer positief ontvangen. "Niet al leen het geld is mooi meegenomen, maar in het hele land is nu toch weer aan het bewustzijn van de ge meenten op dit gebied gewerkt. Dat is goed, want als je de landelij ke cijfers over verkeersslachtoffers beziet, schrik je je een hoedje. Vo rig jaar kwamen maar liefst 1528 mensen om in het verkeer, terwijl 50.202 mensen gewond raakten. Van hen moesten er 14.705 in het ziekenhuis worden opgenomen. Menselijk zeer tragisch, maar ook financieel een stimulans om er het nodige aan te verbeteren". Ook in Wassenaar juichende gelui den. Met een verkeersader als de zeer drukke Rijksstraatweg binnen de gemeentegrenzen, is elke handreiking welkom. Een woord voerder van de politie meldt dat er vorig jaar 969 ongevallen plaats hadden in Wassenaar, waarvan een groot deel zich op de Rijksstraat weg afspeelde. Meer dan 175 onge vallen hadden gewonden tot ge volg en zes doden vielen er te be treuren. En ook het eerste halfjaar van 1987 laat al een trieste balans van twee verkeersdoden zien. In Leiderdorp ten slotte, dat samen met Koudekerk en Woubrugge ac tie voert, gaan de gedachten direct uit naar het uitvoeren van het ver keerscirculatieplan. Twee knel punten in de gemeente komen ter sprake wanneer het gaat om de be steding van de startsubsidie: het kruispunt Van der Valk Bouman- weg en Spanjaardsbrug en het kruispunt Van der Valk Bouman- weg en Laan van Ouderzorg. "Met name op die twee punten", zegt een woordvoerder van de gemeente, "zijn de laatste jaren slachtoffers gevallen". Smakeloos "De subsidie is niet echt grandioos, heel veel kunnen we er niet mee doen", meent deze ambtenaar. "Maar je kunt het zien als een leuke bonus". Net als zijn collega in Oegstgeest vindt hij de resultaat premie van vijfduizend gulden per 'bespaard' slachtoffer trouwens wat smakeloos. "Maar de minister heeft wel bereikt dat in elke ge meenteraad in Nederland weer eens is gesproken over het ontoe laatbaar hoge aantal verkeers slachtoffers. En dat kun je alleen maar zien als een winstpunt". Nieuwe waterleiding WARMOND - De vervanging van het gietijzeren hoofdwaterleiding- net in Warmond door kuntstofbui- zen heeft grote gevolgen. Door de ze modernisering kan het elektrici teitsnet namelijk niet langer op de waterleiding worden geaard. En er is een verplichting tot aarding die rust op de verbruikers. De War- Twintig jaar Stichting Welzijn Ouderen in een snel vergrijzend Oegstgeest OEGSTGEEST - Mevrouw E. Pra- ger, voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO), wil best haar verhaal kwijt over 20 jaar gecoördineerd bejaardenwerk in het snel vergrij zende dorp. Maar ze heeft zelf van tevoren alvast wat trefwoorden op papier gezet, van de volgorde wijkt ze liever niet af. door Wim Koevoet Ze ontwijkt vragen over het dis functioneren van de gemeentelijke commissie welzijnsplanning waar in ze het dikwijls aan de stok heeft met bestuurders van andere wel- zijnsinstellingen maar wil daaren tegen wel een stuk uit deze krant van 30 april jongstleden over een door de SWOO georganiseerde to neelvoorstelling, in haar onderko men aan de Lijtweg (gemeentecen trum), even rechtzetten. In die mu sical voor en over maar niet door ouderen mag dan de draak zijn ge stoken mét ouderen, de ouderen zelf vonden het leuk. En dus is kri tiek op grappen over kunstgebitten en vergelijkingen tussen bejaar denhuizen en gekkenhuizen vol strekt loos. "Ieder zijn stiel. Wij moeten altijd iets verzinnen voor iedereen, rekening houden met el ke achtergrond. Je kunt de plank dan misslaan, maar dat is dan ter le ring. Op de laatste avond van de viering van het vierde lustrum heb ben de ouderen op de Wieneravond de polonaise gelopen. Daarvan kun je het culturele gehalte in twijfel trekken, maar vergeet niet dat ie dereen de grootste lol had", do ceert ze. Mevrouw M. van Rooden (secretaris) en A. van Aalst (pen ningmeester) knikken. Zij wonen het gesprek bij, helpen Prager in dien nodig. "Ik voer het woord, an ders wordt het verwarrend", zegt Prager. Ze wil een "positief verhaal". Als ze klaar is, zegt ze: "Ik heb gepro beerd duidelijk te maken hoe je met weinig geld veel kunt doen. Je kunt wel blijven roepen datje meer geld wilt, maar dat is er toch niet". Desalniettemin begint ze haar verhaal, lezing bijna, met een ver handeling waarin zorg doorklinkt Het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen, v.l.n.i Aalst: 'Ouderen willen niet meer betutteld t Van Rooden, mevrouw Prager over de decentralisatie van het ou derenwerk. Die decentralisatie "is nog niet helemaal doorgevoerd" en vandaar dat de subsidie van de SWOO nog altijd van de hogere overheden afkomstig is. Nog altijd is het zo dat de gemeente de subsi die doorsluist "en een beetje bij legt". In de toekomst echter heeft de gemeente voor al het welzijns werk één grote pot geld ter be schikking en moet zij zelf beslissen welke instellingen voor welke geldbedragen in aanmerking ko men. Het bejaardenwerk, maar ook de bibliotheek, zijn dan niet langer 'verzekerd' van hun eigen, aparte geldstromen. Prager: "Het gaat dan om de vraag of Oegstgeest op dezelfde voet doorgaat of dat er in verband met de vergrijzing meer geld be schikbaar komt voor ouderen werk. In Leiden, zo las ik, is geko zen voor meer emancipatie en min der ouderenwerk. Dat is het paard achter de wagen spannen". De SWOO-voorzitter vertelt dat toen de SWOO werd opgericht (en toen anders heette) 1400 ouderen ge bruik maakten van haar diensten. Dat zijn er twintig jaar later 2100. Die groei is mede een gevolg van de verandering van de doelgroep die aanvankelijk was beperkt tot 65- plussers maar waartoe inmiddels Professioneel De SWOO rekent het tot haar be langrijkste taak het ouderenwerk te coördineren, op die taak ook is de subsidie gebaseerd. Zoals het al lemaal op papier is geregeld, "is het een moeizame zaak". "Wij moeten iedereen die met de zorg van oude ren heeft te maken 'coördineren - ik vind trouwens 'samenwerken' een beter woord. Dat zijn de gezins verzorging, de kruisverenigingen, verzorgingshuizen, de indicatie commissie (die beslist of iemand in een bejaardenoord mag) en de vrij willigers. Zij hebben echter geen opdracht gekregen om zich te laten coördineren. Wil je dus toch goed kunnen samenwerken met de pro fessionele instellingen dan moet je zelf professioneel overkomen. Hoe werk je professioneel? Met een goede organisatie. En de SWOO is uitstekend georganiseerd". "Voor elke taak hebben wij onze deskundigen. Onze secretaris kan een goede brief naar de overheid schrijven, maar is evenzeer in staat een behoorlijke nota op te stellen. Onze penningmeester is iemand met ideeën, met een visie ook. Dat is hard nodig, want je werkt met een budget - met alle beperkingen vandien. Ons team van medewer kers, dat de 225 vrijwilligers bege leidt, staat zijn mannetje. En als u weet dat wij voor al die functies in gewerkte plaatsvervangers heb ben...". En: "Het mooie is dat bij die vrijwilligers veel ouderen zitten en dat er zo langzamerhand ook mannen bij komen. Ik vind dat een fijn idee, vooral voor aankomende ouderen. Die mensen willen niet meer op een stoel gaan zitten en be tutteld worden. Ze willen juist zelf wat doen. Als nu iedereen voor ogen houdt dat na de maatschap pelijke carrière er alle gelegenheid is die in een sociale carrière over te laten gaan, dan hoef je niet eens meer te discussiëren over de vraag of we nu naar een zorgzame samen leving of een zorgvuldige samenle ving toe moeten. De SWOO heeft in die 20 jaar aangetoond dat bejaar denwerk heel plezierig en nuttig is. Er wordt nogal eens smalend ge sproken over die oude diakonale gedachte, maar die vlieger gaat hier al lang niet meer op. Wij gaan uit van de bestaande deskundig heid en het is de kunst de mensen mee te krijgen. Dat lukt ons ge woon. We zijn natuurlijk wel afhan kelijk van de grootte van het bud get maar je kunt heel veel doen met vrijwilligers. De eigen inzet is be langrijk". "Als je zo bent georganiseerd als de SWOO, dan kan het bestuur echt beleid maken. We staan voor de scheiding tussen beleid en uit voering. Het idee dat het bestuur klusjes moet doen, hebben we ver laten. Dan loop je alleen de vrijwil ligers maar voor de voeten". "De SWOO heeft er in Oegst geest voor gezorgd dat het flanke rend beleid (ouderen zo lang moge lijk zo zelfstandig mogelijk laten le ven, red.) van de grond is gekomen. Wij zijn dan ook volledig geaccep teerd als gesprekspartner van de gemeente. Wij hebben van dat flan kerende beleid voortdurend al die zaken opgepikt, die de ouderen zelf wilden". Prager noemt onder meer de tij delijke opname van ouderen in ver zorgingshuizen, de bejaardenalar mering en de maaltijden die via het open-tafel-project in het gemeente- centrum tot de ouderen komen. Dagelijks maken daar 15 ouderen gebruik van. De maaltijden wor den in Endegeest bereid. Er kan ge kozen worden uit "diepvries of vers". Als straks de 86 bejaarden- flatwoningen in Haaswijk van een alarmsysteem zijn voorzien dan is de totaalscore op 180 gebracht. Daarvan zijn er dan zo'n 50 "solo in het dorp en 45 in de aanleunwonin gen van Hofwijck". Vergeetachtig In het beleidsplan dat de SWOO onlangs heeft afgerond en dat voor al is opgesteld om de gemeente te laten zien "hoe de SWOO de toe komst voor zich ziet", wordt mel ding gedaan van het voornemen "opvang voor vergeetachtigen" te verwezenlijken. Zo'n opvang zou er moeten komen voor "niet-ver zorgingsbehoeftige ouderen". Al leenstaanden uit die categorie wil de SWOO "resocialiseren". "Zeg maar: terugbrengen, aansluiting met alles wat hier gebeurt, tot stand brengen". Met zo'n opvang bestaat tevens de mogelijkheid om de partner "vrijaf te geven". Pra ger: "We denken aan drie halve da gen per week. We kunnen zo'n ou dere mee laten doen aan gym, aan een geheugentraining, handvaar digheid en een maaltijd". Met dat beleidsplan bij de hand ziet Prager de toekomst "met ver trouwen tegemoet". Ze durft de ko mende discussie over de verdeling van het beschikbare geld aan, want het is nu toch aangetoond dat zeker met de vergrijzing "die eraan komt" het gecoördineerd bejaar denwerk "niet mag worden afge broken". monders zullen er dan ook aan moeten geloven. Ze moeten zelf in stallateurs inschakelen die hun wo ning opnieuw aarden. Zo'n ingreep kan tussen de drie- en vierhonderd gulden kosten. De gietijzeren hoofdbuizen in Warmond zijn al zestig jaar oud. Voorheen had Warmond zijn eigen waterleidingbedrijf maar dit is een jaar geleden door de Leidse Duin watermaatschappij (LDM) overge nomen. De LDM is inmiddels op de Oranje Nassaulaan al begofmen met de aanpassingen van de water leiding. In een LDM-brief aan de bewoners is te lezen dat de aanpas sing van het waterleidingnet voor Warmonders het gunstige gevolg zal hebben dat er nooit meer "bruin water" uit de kraan kan komen. Een paar dagen geleden echter kre gen de bewoners een brief in de bus van het EBR (Energiebedrijf Rijnland) waarin hen wordt gewe zen qp de aardingsproblematiek en de ongunstige financiële gevolgen voor de bewoners. Koper Gemeentesecretaris Zoetemelk vertelt dat in Warmond de aanslui ting van dè binnenleiding (water) op de hoofdleiding in lood of koper is uitgevoerd. Vanuit de meterput wordt met een klem en een draad het elektrische net geaard. Woordvoerder Scholten van het EBR bevestigt dat "aanvragers van elektra zelf verantwoordelijk zijn voor de aarding". "Het betreft hier een primaire veiligheidseis", geeft hij de noodzaak aan. Volgens Scholten is de LDM so wie so "nooit echt verrukt geweest" over het aarden via het waterleidingnet. Hij schetst de levensgevaarlijke si tuaties 'die zich kunnen voordoen met mankerende wasmachines die via de mantel en de waterleiding zijn geaard. "Het kan ook tien jaar goed gaan, als je apparaten maar niet kapot gaan". Zelf heeft Schol ten wel eens meegemaakt dat de bewoners van een niet geaard huis stroomschoten voelden zodra zij hun douchekraan opendraaiden. "Toen liep het allemaal nog goed af, maar echt, er kunnen zich le vensgevaarlijke situaties voor doen". Erkend Volgens Scholten is het niet al tijd noodzakelijk dat iedere aange slotene voor zijn eigen aarding moet zorgen. Er zjjn gevallen denk baar waarbij tien verbruikers met drie aardingen zijn geholpen. "En dat kan weer geld schelen". Het EBR raadt de Warmonders aan erkende installateurs in te schakelen. De controle berust bij het EBR zelf. Het energiebedrijf kan de aarding afkeuren en vervol gens besluiten tot afsluiting over te gaan. Datum 20 december - Aanvang 20.00 uur Ook dit jaar organiseert het Leidsch/Alphens Dagblad weer een uniek Kerstconcert. U kunt daar bij zijn, tegen een sterk gereduceerd tarief. Hoe? Met de Kerstconcert Lezersbon! Reageer snel, want vorig jaar waren de kaar ten in een mum van tijd uitverkocht. Het programma in de Pieters kerk biedt, naast samenzang van bekende kerstliederen, een keur aan instrumentale en vocale solisten, o.l.v. dirigent René Verhoeff. Een van de medewerkenden is de beken de pianist Louis van Dijk: Toegangskaarten voor lezers van hel Leldsch en Aiphens Dagblad, legen inlevering van nevenstaande KERSTCONCERT LEZERSBQN 12,»0 pp GEZIN SKAARTEN (ma*. 4 personen) 2730 NlET-LEZERS betalen 17,50 pp. Bel voor lelefomsche intoi matte: 071-144941 (géén reserveringen) 4' KERSTCONCERT LEZERSBON Ja, dit unieke Kerstconcert wil ik beslist bijwonen. Tegen inlevering van deze lezersbon betaal ik daan/oor de lezersprijs: Naam: Adres: Postcode:Plaats Tèl.:wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10