'Rechtspositie leerlingen moet verbeteren' Sinterklaas komt eigenlijk uit Griekenland Vereniging voor Openbaar Onderwijs stelt model - leerlingenstatuut op: Legende ruim zestien eeuwen oud Massaal nee Surinamers tegen Bouterse Actie gymnasium voor goed doel t7oisfc lefcHtefwU-wefemM bij )ieel veel rw&emMs en éübtiej (fiüdfat 't tó/a ui& triiy>ai... I- Ahem-ta'pi" uw Sint helpen L&im&b kleintje li ebbe/; (oüw pappa w mamma \m wel een tówer ie wy voordtie wsurtt Piet ?- Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toèstel 242 De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) vindt dat de rechtspositie van leerlingen in het voortgezet onderwijs verbe terd moet worden. Een leerlin genstatuut is volgens de vereni ging het middel om de rechten (en plichten) van leerlingen te ga randeren. Vorige week heeft de VOO een modelstatuut aangebo den aan staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs. In het model-leerlingenstatuut staan vijf grondrechten die zijn ontleend aan de in Nederland al gemeen geldende regels en ook staan in de grondwet: recht op informatie, recht op privacy, vrij heid van vergadering, vrijheid van meningsuiting en recht op medezeggenschap. Leerlingen moeten van alles wat zich binnen de school af speelt op de hoogte worden ge houden. zo staat in het artikel over recht op informatie. Niet al leen schriftelijk, ook moeten er tijdens een spreekuur vragen ge steld kunnen worden aan de schoolleiding. Het recht van pri vacy is van belang in verband met persoonlijke gegevens die in het leerlingenregister staan. De vrijheid van vergadering houdt in dat leerlingen in overleg (over tijd en plaats) met de leiding op school mogen vergaderen. In het artikel over vrijheid van me ningsuiting staat dat leerlingen het recht hebben een eigen leer lingenblad uit te geven (naast de schoolkrant), waarvan ze inhoud zelf mogen bepalen. De instel ling van een leerlingenraad moet bevorderd worden door het be voegd gezag van de school, zo staat in het artikel over recht op medezeggenschap. De taak van zo'n leerlingenraad is het uit brengen van gevraagd en onge vraagd advies aan de medezeg genschapsraad. met name over kwesties die de leerlingen aan gaan. Het maken van huiswerk is een plicht, vermeldt het model- leerlingenstatuut. Wel hebben leerlingen af en toe recht op een huiswerkvrij weekeinde, mag er Stukje bij beetje worden cadeaus en surprises bedacht, inkopen gedaan en verkleedpakken ge maakt, gehuurd of gekocht. Kin deren wordt voorgehouden dat ze lief moeten zijn en degenen die 'niet meer geloven' zuigen op het puntje van hun pen om aardi ge en minder aardige dingen over familieleden in rijmvorm op papier te krijgen. De spanning over die ene avond in de laatste maand van het jaar wordt steeds hoger naarmate de datum na dert; 5 december, het avondje van Sinterklaas. Ieder jaar komt hij met zijn knechten op zijn, zo als het bekende liedje weergeeft, 'stoomboot uit Spanje weer aan'. door Mary-Ann Sandifort Dit liedje toont zeer duidelijk de misvatting over de goedhei ligman aan. Hij komt namelijk helemaal niet uit Spanje, maar is geboren in het oude Grieken land, zijn lichaam verhuisde naar Italië, zijn legende naar Rusland en verschillende Europese lan den. Omstreeks het jaar 270 kwam in het toenmalige Griekse rijk, in de plaats Patara aan de Midde- landse Zee, op 6 december Nico- laas op de wereld. Zijn ouders hingen het christendom aan en behoorden tot een snelgroeiende kerk. Zij waren reeds lang ge trouwd toen deze zoon op de we reld kwam en zijn geboorte werd dan ook als een bijzondere ge beurtenis beschouwd. Mede daardoor zijn waarschijnlijk de meest fantastische verhalen over deze baby ontstaan; toen hij één dag oud was zoü hij al rechtop in bad hebben gestaan met de handjes gevouwen om tot God te Sinterklaas en burgemeester Bram Peper van Rotterdam hebben on langs samen de tentoonstelling 'Sint Nieolaas' in het museum voor Volkenkunde geopend. Deze expo sitie is zo ingericht, dat kinderen hun diepe geloof in de 'goed hcilig- man' niet zullen verliezen. 'Sint Ni eolaas' is tot 3 januari te zien. Het museum ligt aan de Rotterdamse Willemskade 25 in en is van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 uur geopend en op zon- en feestdagen tussen 11 en 5 uur. bidden. En moedermelk zou de kleine geweigerd hebben op vas tendagen. Heilig water Op latere leeftijd werd Nieo laas benoemd tot bisschop van de nabijgelegen stad Myra, een belangrijke handelsplaats. Voor taan heette hij Sint Nieolaas. Niet alleen hielp hij de mensen uit de problemen, maar hij liet ook doden weer leven en gaf zelfs drie jonge dochters van een kennis een bruidsschat zodat zij konden trouwen en niet in de In het Rotterdamse museum voor Volkenkunde is tot 3 januari een tentoonstelling over de goedheiligman te bezichtigen. <foto gpd> prostitutie terecht hoefden te ko men. Op ongeveer zeventigjarige leeftijd stierf Nieolaas. Hij werd in Myra begraven. Deze plek kreeg een zeer bijzonder aanzien, niet in de laatste plaats door het water dat de graftombe elke keer afscheidde en dat als heilig werd beschouwd. Toen een deel van het Griekse rijk rond 1080 werd veroverd door de Turken en er daardoor hevige godsdiensttwisten ont stonden tussen de Islam en het Christendom werden overal ker ken verwoest. Zeelui uit de Zui- ditaliaanse plaats Bari, dat onder Spaanse heerschappij stond, (dit is overigens het enige 'Spaanse' dat in Sinterklaas' geschiedenis voorkomt) vreesden het ergste voor de beenderen van Sint Ni- colaas. Zij besloten deze te red den en haalden zijn graf leeg om het vervolgens weer op te bou wen in Bari. Toen het graf weer was opgebouwd, bleek dat ook het heilige water was meever huisd, want ook in Bari bleef de tombe vocht afscheiden. Ieder jaar wordt de dag dat de bisschop is begraven, 9 mei, nog herdacht in Italië. Op die datum zijn er processietochten en het zegenrijke water, door de Italia nen 'manna' genoemd, gaat dan in flesjes en wordt verdeeld. Prinses Anna De Russen beschouwden Sint Nieolaas rond de tiende eeuw als zeer heilig, hij bezat volgens de gelovigen zelfs evenveel macht als God. Rusland kwam met zijn legende in aanraking via prinses Anna. Zij was vanuit het westen uitgehuwelijkt naar de Russi sche plaats Kiev. Haar tante be sloot de heimwee die de prinses had naar haar vaderland te ver- Dat de oude politieke partijen in Suriname, verenigd in het 'Front', de parlementsverkie zingen van vorige week woens dag zouden winnen, dat werd algemeen venvacht. Maar dat de overwinning zo ruim zou uitvallen - 40 van de 51 te beha len zetels - dat was toch wel een verrassing. Een pijnlijke afgang beleef de legerleider Desi Bouterse, die sinds de militaire staats greep in 1980 de touwtjes in Su riname in handen had. Zijn partij kreeg van de kiezers niet meer dan twee zetels toebe deeld, wat niet anders vertaald kan worden dan een massaal 'nee' van de Surinamers tegen het beleid van de militairen. Onbegrijpelijk is dat niet wanneer de huidige economi sche situatie van het land in ogenschouw wordt genomen. Er is schaarste aan van alles en wat er wel te koop is is meestal ontzettend duur. Om een voor beeld te geven: een blik dop erwten kost bijna een tientje en dan te bedenken dat het ge middelde maandloon in Suri name 500 gulden bedraagt. De situatie in de voormalige Ne derlandse kolonie is nog onaan genamer in het oosten van het land waar eeH Jungle-com mando al maandenlang oorlog voert tegen het regime van Bouterse. Bouterse en zijn militaire handlangers hebben het, kort om, verknald bij de Surinaam se bevolking die de staatsgreep in 1980 overigens met een zeke re welwillendheid begroette. De politici, die sinds de onaf hankelijkheid in 1975 de maeht uitoefenden, hadden er in hun eerste vijf jaren ook een rom meltje van gemaakt. Corruptie, ruzies en vriendjespolitiek vierden hoogtij, tot ergernis van veel Surinamers die de ontwikkelingsgelden uit Ne derland aan verkeerde doelen zagen besteed. Vandaar dat de machtsgreep van de militairen, die zeiden dat zij eens flink de bezem door de Surinaamse politieke stal Legerleider Bouterse hield zich groot na de verkiezingsnederlaag en ging breed lachend de winnende poli tici van het 'Front' feliciteren. (foto anp) zouden halen, met de nodige instemming werd begroet. Alle goodwill werd echter in één klap verspeeld toen Bouterse en zijn mensen in december 1982 een aantal politieke te genstanders op brute wijze lie ten vermoorden. De wereld reageerde ge schokt en de Nederlandse rege ring besloot tot het stopzetten van de uitkering van de ont wikkelingsgelden. Die maatre gel betékende een geweldige klap voor de Surinaamse eco nomie, een klap die het land niet meer te boven is gekomen en het levenspeil geleidelijk heeft doen dalen. Vandaar dat de Surinaamse bevolking vorige week de kans aangreep om Bouterse duide lijk te maken dat hij maar be ter kan opkrassen. Of dat ook werkelijk gebeurd is echter de vraag want in de eerder dit jaar aangenomen grondwet is een vooraanstaande plaats voor het leger ingeruimd. Weliswaar kunnen de oude partijen dank zij hun tweederde meerder heid in het parlement de grondwet veranderen, maar of zij dat ook zullen aandurven valt te betwijfelen. Trouwens, er wordt in Suri name hardop gefluisterd dat de oude politici in de zomer met Bouterse hebben afgesproken dat de militairen een promi nente rol mogen blijven spelen in ruil voor het uitschrijven van de verkiezingen van vorige week. Wat daar precies van waar is zal de komende weken blijken. Voor de Surinamers is er in elk geval weer hoop op een verbe tering van hun situatie want een democratisch geïnstalleer de regering maakt een goede kans de Nederlandse ontwik- kelingsbeurs weer open te peu teren. En in die beurs zitten nog altijd 1,6 miljard voor Surina me bestemde guldens. BERT PAAUW zachtcn door haar vanuit Rome ikonen op te sturen van de in middels in de Middellandse zee gebieden bekende heiligman. Via Anna werd zijn legende zo danig verbreid dat de bevolking hem uitriep tot heilige die vol gens hen naar de gewone, bid dende mens luisterde. Aangezien beide plaatsen waar Nieolaas is begraven, Myra en Bari, kustplaatsen zijn, zal het duidelijk zijn dat zeelui hem ken den. Velen beschouwden hem als beschermheilige. De Noor mannen - die alle gebieden tus sen hun land en de Middelandse Zee aandeden - zorgden er uit eindelijk voor dat zijn naam ook in West-Europa bekend werd. 'Sint Heer Klaas', zoals hij hier eerst werd genoemd, viel in Ne derland in goede aarde; kooplie den, scheepslui en bankiers voel den zich wel aangetrokken tot de heilige. Door de naam die hij had gemaakt als huwelijksbemidde laar (toen hij de bruidsschatten voor drie vrouwen verzorgde) viel hij ook bij de rest van de Ne derlanders in de smaak. De hui dige speculaaspop, die vroeger 'vrijer' heette, gebruikte men in dit verband voor de schoenen van de alleenstaanden 'op rijpe leeftijd'. Als hint. Het suikerhart is hier ook van afgeleid. Wodan De manier waarop de goedhei- ligman in Nederland wordt uit gebeeld - met paard, zwartepiet en alles wat om het Sinterklaas feest heenhangt - lijkt sterk op de legende rond de heidense God van de vruchtbaarheid, Wodan. Hij stond bekend als beschermer van kinderen en van jonge, huw bare vrouwen en hij zorgde bo vendien voor de vruchtbaarheid van de akkers. Met zijn paard vloog hij daar overheen. De ak kers waarop hij landde zouden veel opleveren. Om ervoor te zor gen dat hij inderdaad op een be paald stuk land terechtkwam, lokte men hem door er offerdie ren neer te leggen en wortels voor het paard. Zijn metgezel, een duivel met de naam Rupert, nam hij altijd mee. Deze knecht was een gevaar voor degenen die niet 'zoet' waren geweest. De vergelijking met Sinter klaas is duidelijk. Het paard dat op daken loopt en de afspiege ling van zwartepiet, Rupert. Dat de knecht van Sinterklaas zwart is, zou komen van het roet uit de hel. Ook de marsepeinen varken tjes zijn regelrecht te herleiden naar de legende van deze Wodan; namelijk naar de offerdieren. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat het christelijke feest rond Sint Nieolaas is vermengd met het heidense feest van Wodan. Waar hij dan ook is geboren en wat zijn levensloop en legende's dan ook zijn, Sinterklaasavond wordt dit jaar in vele Nederland se huizen natuurlijk gewoon weer gevierd. Maar misschien zou dat ene zinnetje uit 'Zie ginds komt de stoomboot' voor de volledigheid toch een keer veranderd moeten worden. voor de dag na een vakantie geen huiswerk worden opgegeven en moet er de gelegenheid zijn in school huiswerklessen te volgen. Wat betreft de proefwerken moet leerlinjgen weten hoe hun cijfer is uitgerekend. Verder moet een proefwerk uiterlijk een week van te voren zijn opgege ven (niet meer dan vier per week) en heeft iedereen per rapportpe riode recht op ten minste een herkansing voor ieder vak. Leerlingen hebben vrijheid van uiterlijk. Alleen op grond van hygiëne- of veiligheidseisen mag de schoolleiding kleding voorschriften geven. Een nauwkeurige regeling voor eten, drinken en roken op school is in een modelstatuut niet te gevenzegt de VOO. Voor gesteld wordt om alleen eten en drinken in de kantine toe te staan en niet te roken tijdens de lesu ren. De schoolleiding mag in be paalde gevallen leerlingen tijde lijk schorsen. Die periode mag maximaal een week zijn. De re denen moeten dan schriftelijk worden vastgelegd en behalve aan de leerling zelf, worden mee gedeeld aan de schoolinspectie. Maak je te weinig vorderingen op school dan mag dat geen re den zijn om iemand definitief van school te sturen, zo stelt de VOO. Wordt iemand verwijderd dan moet er een mogelijkheid zijn tegen zo'n beslissing in be roep te gaan. Een verzoek om herziening moet door de school leiding binnen dertig dagen be handeld worden. Voorbeelden van geoorloofde redenen om ie mand van school te verwijderen zijn volgens de VOO ernstig wangedrag en twee keer blijven zitten in dezelfde klas. Je mag overigens pas van school ge stuurd worden als je (als leer plichtige leerling) bij een andere school weer bent ingeschreven. Klachtrecht De VOO pleit verder voor een klachtrecht voor leerlingen. Ben je benadeeld door een mede-leer ling of iemand van het personeel dan moet er een mogelijkheid zijn een 'verzoek tot een voorzie ning' te doen. Dat moet dan schriftelijk gebeuren en gericht zijn aan de schoolleiding. Dinsdag 10 december overlegt de Tweede Kamer met staatsse cretaris Ginjaar-Maas over het vastleggen van rechten van leer lingen. De VOO is een voorstan der van het wettelijk vastleggen van die rechten, de staatsecreta ris heeft al te kennen gegeven hier niet zo veel voor te voelen. Voor meer inlichtingen over het model-leerlingenstatuut kun je bellen met de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, tel. 020- 769276. Het statuut kun je bestellen door het overmaken van 7,50 gulden op postgiro 538566. t.n.v. VOO-bestcl- lingen. Amsterdam, onder vermel ding van P516. Roken in veelvoud De Amerikaanse stuntman Jim Mouth is al enige tijd de wereld recordhouder 'veel sigaretten te gelijk roken'. Hij heeft het ge presteerd om 141 sigaretten tege lijk te roken. Tijdens de twee we ken geleden gehouden protest actie tegen roken de Great American Smoke-out, deed Mouth een poging zijn wereldre cord te verbeteren. Een misluk king, 142 sigaretten kon hij niet allemaal tegelijk in zijn mond houden. In Puurs (België) rookte Tony Marién uit St. Niklaas op 9 mei 1983 in één keer 26 sigaren met een doorsnede van 15 mm. Hij moest daaraan minimaal twee maal trekken zonder de handen te gebruiken. Zijn recordpoging duurde vier minuten. LEIDEN - Het Stedelijk Gymna sium houdt in de week van 11 tot en met 18 december een kerstac tie voor een goed doel. De vijfde klas gaat dan geld ophalen voor Yvonne van Diemen, een verlos kundige in Nieuw Guinea. Deze vrouw is door een Engel se organisatie voor twee jaar naar dit land uitgezonden. Zij verricht daar al het medische werk op zeer primitieve wijze bij gebrek aan voldoende en goede hulp middelen. De opbrengst van de volgende week te houden actie zal gebruikt worden voor de aan koop van verband, pleisters, in jectienaalden, etc. Die spullen worden dan opgestuurd naar Nieuw Guinea. De week begint maandag met een filmavond. Vanaf volgende week maandag zijn kaartjes voor de film 'Witness' op school ver krijgbaar. In de pauzes kunnen leerlingen en onderwijzend per soneel inzetten op wedden schappen tussen en met leraren /leraressen. Op 16 en 17 decern ber is er een Kerstshow die be gint om acht uur 's avonds. De show bestaat uit zang, dans en to neel. Iedereen is welkom, de kaartjes hiervoor zijn vanaf 14 december verkrijgbaar op school (Fruinlaan 15). 7odM...Joppèdoè je mee -We mis5evMXr fén Piet... TJóü Ntezefr... inititimszxkw.. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9