Volvo 480 binnenkort ook met turbo (XlHet Motorhuis Opel Senator: sterke troef in de 'dure' klasse tempo-team uitzendbureau AUTO Auto Allerlei Jaguar streeft naar 100.000 auto's per jaar Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Wfelke beleggings instelling biedt u vandaag een gegarandeerde vermogensgroei van 35% in 5 jaar? ADVERTEREN IN UW EIGEN DAGBLAD DAT ZEGT WAT! PAGINA 8 DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 In Limburg loopt in maart miljoenste auto van de band Volvo 480 Turbo komt in het voorjaar. Bij Volvo Car in het Limburgse Born loopt in maart de miljoenste auto van de band. Uiteraard nam de Volvo 300-serie daarvan het leeuwedeel voor haar rekening. Maar ook met Volvo 480 ES gaat het boven verwachting. Er is zoveel vraag naar deze sportief gelijnde Volvo, dat de fabriek in de loop van dit jaar de produktie opvoerde van 10.000 naar 15.000 stuks. Ook dat bleek niet voldoende, ze zijn inmiddels allemaal verkocht. Dit ondanks het feit dat de wagen totnutoe slechts in één uitvoering verkrijgbaar is: met een waterge- koelde 1721 cc viercilinder motor, die samen met Renault werd ont wikkeld. Juist dat motorische gedeelte vormde vanaf het begin de kriti sche noot in de overigens veelal lo vende beoordelingen. Hoewel de Auto van het jaar De Peugeot 405 is - zoals gemeld - auto van het jaar 1988 geworden. De wagen behaalde 464 van de maximaal haalbare 570 punten. Op ruime afstand werd de Citroën AX tweede (met 252) voor de Honda Prelude. Er waren dit jaar maar weinig kandidaten: twee Europea nen (één en twee dus) en zes Japan ners, respectievelijk Honda Prelu de (234), Mazda 626 (224), Toyota Corolla (140), Daihatsu Charade (52), Toyota Camry (40) en Mazda 929 (19). Eend exit De Lelijke Eend is uitverkocht. De voorraad 2CV's is totaal uitge put. Althans bij de importeur. Hier en daar staat er bij een dealer wel licht nog een enkel exemplaar, maar officieel is voor Citroën Ne derland het 'eendetijdperk' voor bij: 'De eend maakt geen deel meer uit van ons verkoopprogramma'. Sneeuwkettingen Continental in Barneveld impor teert sinds enkele jaren de Weis- senfels-sneeuwkettingen met mag netische snelsluiting. Totnutoe pasten die niet op zogenaamde 'laagprofiel' banden. Weissenfels heeft nu echter ook sneeuwkettin gen voor de 60-, 55- en 50-series banden ontwikkeld. Uiteraard im porteert Continental die ook. Te koop vanaf 203 gulden. motor op zichzelf niet slecht werd bevonden vonden velen hem net iets te licht voor deze voornamelijk in Nederland ontworpen Volvo 480 ES. Uiteraard werd dat bij Volvo nooit beaamd. En ook nu er be kend is gemaakt dat er in het ko mende voorjaar zal worden begon nen met de levering van de bij de introductie van de 480 ES al in het vooruitzicht gestelde 480 Turbo geeft de fabriek in deze niets toe. 'Hoewel de Volvo 480 Turbo uit nemende prestaties levert, stond een optimaal snelheidsbereik bij de ontwikkeling niet voorop. Doel was vooral het opvangen van de prestatieverliezen die montage van een katalysator nu eenmaal met zich meebrengt', zo formuleert Vol vo het in de perspublikatie. Opel kent het geheim van de groot ste gemene deler. De Westduitse dochter van General Motors weet de gemiddelde smaak van de auto mobilist telkens dicht te benade ren. Al meer dan vijftien jaar is de Kadett het best verkochte model in Nederland. Ascona en Corsa moch ten en mogen zich ook in een stevi ge populariteit verheugen. En de Omega doet het eveneens goed in zijn klasse. Maar Opel wil meer. Het merk wil ook een plaats in de hoogste marktsegmenten. Dat betekent vooral opboksen tegen het eigen imago. Dat Opel met de Senator sinds 1978 ook een luxueuze li mousine in de aanbieding heeft wordt veelal vergeten, Opel is voor de meesten het merk van de 'gewo ne' auto. Niet voor niets werd eens geschreven: 'Het enige, dat aan de Senator mankeert is dat er een Opel-embleem op zit'. Maar Opel blijkt ook een merk met een lange adem te zijn, het geeft de strijd niet op. Het heeft de Senator grondig onderhanden ge nomen en nog beter uitgerust voor de felle concurrentiestrijd met vele gerenommeerde merken, waarvan een aantal van die hoogste markt segmenten moet leven. Het wordt met recht een strijd op leven en Prestaties Overigens is de motor van de Volvo 480 Turbo (met driewegkata lysator) in principe dezelfde als die in de 480 ES, alleen is daar een tur bocompressor met interkoeler aan gehangen. Daardoor is het vermogen ver groot tot 120 pk. En dat betekent dat de 1040 kg wegende wagen in exact 9 seconden uit stilstand naar 100 km/uur kan worden gejaagd en een topsnelheid van rond de 200 km/uur kan halen. De prijs van de 480 Turbo zal ongeveer 4.000 gul den boven die van de 480 ES ko men te liggen. Als extra is onder meer een anti-blokkeersysteem op de remmen te verkrijgen. Zoals steeds in de bedoeling heeft gelegen zullen de beide Vol vo's 480 in de loop van volgend jaar dood in die hoek van de markt. Te meer daar diverse nieuwe model len ook binnen willen. De vernieuwde Senator is duide lijk herkenbaar als de grotere broer van de vorig jaar met de titel 'Auto van het jaar' versierde Omega. Het topmodel is weliswaar 16 cm gro ter, maar heeft wel dezelfde wielba sis omdat bij de opbouw is uitge gaan van het (sublieme) onderstel van de Omega. Ook de binnenma- ten zijn nagenoeg hetzelfde, de winst zit vooral in de kolossale kof ferbak. In de neus van de door mij gere den Senator 3,0i een motor met een op de Amerikaanse en Canadese markt worden uitgebracht. Maar vice-president marketing M.J. Rens hoopt wel dat de koers van de dollar dan wat hoger zal liggen dan nu het geval is. Hij houdt er rekening mee dat zo wel in Europa als in Amerika in het komende jaar de vraag naar auto's wat lager zal komen te liggen. Dat ondanks het relatief grote aanbod van nieuwe modellen. Vooral in de hogere marktsegmenten. Daar wordt het dringen. 'Maar in deze roerige autowereld neemt Volvo een stabiele plaats in', zo consta teert hij. Overigens hebben ze bij Volvo heel precies bepaald op welke doelgroep het merk zich moet rich ten. 'Op mensen die zich willen identificeren en willen onderschei den. Jong van hart, met een hoger rijke historie. In zijn oervorm da teert deze motor uit de tijd van reeds lang ter ziele gegane typen Admiral en Kapitan. Maar in de loop der jaren is deze zescilinder zo in onderdelen verbeterd, dat ik na genoeg geen auto kan herinneren die stiller over de weg zoefde. Al leen in de allerhoogste toerenregio- nen viel het geluid op. De injectiemotor in 'mijn' versie zonder katalysator bracht een ver mogen van 177 pk op de wielen. (Mét katalyator is ook verkrijgbaar, maar dan moet men met 20 paar- dekrachten minder genoegen ge nomen). Die massaal gemobiliseer- opleidingsniveau dan gemiddeld en met carrière-ambities. Mensen die graag genieten van de goede dingen van het leven. Het gaat om veelal jonge, veeleisende automo bilisten, die een auto willen rijden met een stijlvolle vormgeving, een dynamische uitstraling en sportie ve prestaties'. de krachten betekenden dat de meer dan 1400 kg wegende testwa gen toch in zo'n tien seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur kon worden gedreven en dat de cijfers op het nogal schreeu werige digitaaldashboard dik bo ven de 200 aangeven als ze tot rust komen. Overigens was dat dashboard als extra door de importeur aange bracht en eigenlijk een dissonant in het verder zo smaakvolle interi eur. Ik hoef die kleurige, steeds verspringende lampjes en lichtjes niet, geef mij maar kloeke klokken. RU-IMPRESSIE Wat comfort betreft kan ik kort zijn: zoals verwacht voortreffelijk. De opvallende stilte van de motor en het perfecte onderstel dragen daar natuurlijk veel toe bij. Maar ook zaken als een snelheidsafhan kelijke stuurbekrachtiging en een anti-blokkeersysteem op de rem men, die standaard op de wagen zitten. De eerste maakt het manoeuvre ren gemakkelijk. Als bekrachti ging nodig is, is die ook opvallend aanwezig. Als men er (bij hogere snelheden) geen behoefte aan heeft, is ze even opvallend afwezig. En het abs geeft zo'n zekerheid bij het remmen, dat ik het elke keer weer betreur dat zo'n pracht voor ziening alleen op duurdere auto's is te vinden. De eveneens standaard aange brachte boordcomputer (Wat rij ik gemiddeld? Hoever kan ik nog De 300-serie Wat Volvo's 300-serie betreft, die zal tot in de jaren negentig nog wor den gebouwd. Maar daarnaast zal er te zijner tijd een nieuw model verschijnen. Geen vervanger, want het nieuw type zal in een ander marktsegment worden uitge bracht. gaan?) is wel leuk, maar die had ik graag ingeruild voor bijvoorbeeld elektrisch te bedienen ruiten. Die zitten er nu weer niet op. De importeur had ook nog voor wat andere extraatjes gezorgd, zo als de verstelbaarheid van de schokdempers, die normaal alleen op de allerduurste versie te vinden zijn. Met een druk op de knop kan voor zacht comfort, normale dem ping of stugge sportiviteit worden gekozen. Als grenzen worden over schreden corrigeert het systeem zichzelf. Allemaal leuk en aardig, maar door die snufjes steeg de toch al niet malse prijs van ongeveer 71 mille naar maar liefst 84.665 gul den. Nu maalt men daar niet zo om in het Rotterdamse hoofdkwartier van Opel. De wagen opereert in een klasse, waarin men bereid is voor goede waar goed te betalen. Dat moet ook wel, want ook in het gebruik kan men deze Opel Senator beslist niet goedkoop noe men. Men moet vrij rustig met hem omspringen om tot een gemiddel de van 1 op 8 te komen. Als men de beschikbare krachten wat intensie ver gebruikt moet men op meer re kenen. En dat is vandaag de dag wat veel van het goede. Maar desondanks: het is en blijft een dijk van een auto. Technische gegevens Senator 3,0i zonder katalysator. Aandrijving op achterwielen. Zescilinder injectie- motor. Vermogen 177 pk. Compressie- verhouding 9.4 op 1. Koppel 240 Nm bij 4400 toeren. Vijf-versnellingsbak. On afhankelijke wielophanging rondom. Schijfremmen rondom. Abs, stuurbe krachtiging en boordcomputer stan daard. Lengte 4.845 meter. Inhoud tank 75 liter. Aanhanger geremd 1700 kg. Acceleratie 0-100 km/uur in 10 sec. Topsnelheid 210 km/uur. Prijs 70.324. Jaarlijkse investering van ruim 200 miljoen Sinds Jaguar weer een zelfstandige en rendabele onderneming is geeft het bedrijf grote bedragen uit aan onderzoek en ontwikkeling. Dit jaar zal dat een dikke 200 miljoen gulden bedragen, het tienvoudige van wat in 1980 voor dat doel werd uitgetrokken. Onder leiding van de energieke Sir John Egan wordt stevig geïn vesteerd in de toekomst. Onder meer door de bouw van een ont wikkelingscentrum. Toen Sir John enkele jaren geleden zo'n centrum bij Porsche had gezien stond bij hem vast, dat Jaguar dat ook eens moest bezitten. Hij begon onmid dellijk daarvoor geld te reserveren. Eind 1985 werd een terrein van 6,3 ha in Whitley nabij Coventry van Peugeot Talbot gekocht en spoedig daarna werd met de bouw begonnen. Inmiddels is al een groot deel van het complex in ge bruik. Jaguar heeft alleen afgezien van een proefbaan voor hoge snel heden, voor de rest is alles present in Whitley. Het ontwikkelingscen trum «van Jaguar kan zich meten met alle andere centra in de auto industrie. Het eerste daar ontwikkelde pro- dukt - een cabriolet op basis van de XJ S - zal volgens de verwachting over een paar maanden rijp zijn voor produktie. Het model is voor al bestemd voor de Amerikaanse markt. In ons land wordt hij niet eerder dan in april verwacht. De bouw van dat ontwikkelings centrum in Whitley is overigens niet de enige modernisering van het bedrijf. Ook in de fabrieken wordt een omvangrijk investe ringsprogramma afgewerkt. Zo werd een lasstraat met robots in gebruik genomen, nadat al eerder een nieuwe lakstraat was gereed gekomen. Vorig jaar bouwde de Britse fa briek 41.500 auto's. Dit jaar zal het totaal op 49.000 uitkomen. Voor volgend jaar staat weer een produk- tieverhoging met ongeveer 8.000 stuks op het programma. En zo wil Jaguar verder groeien naar een produktie van rond de 100.000 au to's in het midden van de jaren ne gentig. Samengesteld door Koos Post Kom naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON071 -769313. Opel Senator: klaar voor de strijd. (foto pri Het laten groeien van een vermogen kan het best vergeleken worden met een marathon. Die begin je ook niet met een sprint, als je hem wilt uitlopen. Wie de beursberichten van de afgelopen weken heeft gevolgd, weet nu precies wat wij, als Nutsspaarbank, bedoelen. De Nutsspaarbank biedt u diverse mogelijkheden om uw geld op een volstrekt veilige manier te beleggen. En deze spaarvormen worden nog aantrekkelijker zodra de nieuwe wetgeving inzake de rentevrijstelling - bij verkregen rente op spaargelden - van kracht wordt. Twee voorbeelden van volkomen veilige en zeer rendabele beleggingsvormen zijn Groeispaarbewijzen en Spaarcertificaten. Wie bijvoorbeeld nu een Groeispaarbewijs koopt van f 10.000,- ziet zijn vermogen na 5 jaar gegarandeerd groeien tot maar liefst f 13.540,—. Let wel: het rentebedrag kan geheel belastingvrij zijn, door de voorgestelde wetswijziging. Overigens adviseert de Nutsspaarbank al zo'n 160 jaar in beleggingszaken. Een beter bewijs van degelijkheid lijkt ons daarom ook ondenkbaar. Als u niet (meer) van risico's houdt, maar wel van een aantrekkelijk rendement, zien wij u zeker in een van onze kantoren. Onze adviseurs brengen u graag op de hoogte van de vele mogelijkheden die de Nutsspaarbank biedt en aan welke (fiskale) spelregels deze gebonden zijn. U hebt in ieder geval de zekerheid dat zij u feilloos de beste weg kunnen wijzen naar de maximalebelastingvrije opbrengst. De Nutsspaarbank doet meer voor beleggers. NAAMPLATEN in alle maten en kleuren en artistieke uitvoeringen STEMPEL- EN GRAVEER INRICHTING BROOMANS Zn bv Let op nw. adres Zoeterwoudseweg 21a, Leiden, tel. 769222. Wij hebben direct werk voor mN. boekhouder spd-1 voor een bouw-bedrijf. De werkzaam heden beslaan uit het verwerken van de administratie van bouw-projecten, kos- ten-calcutie, na-calculatie. Vereist is kennis van automatisering. Leeftijd: tus sen 25 en 40 jaar. Bei voor informatie over bovenstaande vacature tel. 071-126443 en vraag naar Janet van der Slikke of kom langs op onze vestiging. Stationsplein 212, Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8